OP EN OM HET BINNENHOF. f A. P. STAALMAN. WeekHkronlcfe, Den Haag, 9 Juli. Van den uitslag op 1 Juli. De onvrljwlllig-uitgestooten leden. Ter Hall—Staalman. Het nWat nul?' Over den uitslag van den stembus- kamp, op 1 Juli j.1. geoverd, is Uw lezers kring natuurlijk volledig, tot in alle bij zonderheden, op de hoogte gebracht Wij staan nu tegenover het resultaat dat de rechtsche coalitie is gedaald van 59 op 64. De Staatkundig Gereformeerde Partij van ds. Kersten, de bovenal anti papistische, maar vooral in den jongsten tijd de anti-revolutionaire fractie zeer hef- tiglijk bestreden hebbende, is geklommen tot twee. Ds. Zandt zal in de nieuwe Twee de Kamer naast ds. Kersten plaats nemen. De Hervormd-Gereformeerde Partij, nauw verwant aan de zooeven-genoemde groep, doet met ds. Lingbeek haar intrêe ter Kamer. Dat is een voor de Coa litie buitengewoon gevaarlijk drietal!.... Veel gevaarlijker dan mr. Arts, van de Katholieke Volkspartij, in de Bra- bantsch-Tilburgsche sfeer tot Volksverte genwoordiger gekozen, voor de fractie- Nolens!.... Men weet, de R.-K. Staatspartij zal in het nieuw-gevormde Lagerhuis over dertig stemmen beschikken, in plaats van over twee-en-dertig. Men kan veilig zeg- gen, dat de Katholieken „zich hebben ge handhaafd". Evenals de Chr.-Historischen, die hun elf zetels wisten te behouden. De grootste winst viel toe aan de S. D. A. P., dewelke steeg van 20 op 24. Terwijl de Vrjjz.-democraten van 6 op zeven kwa men. De Communisten zien door eigen toedoen hun vrienden Wijnkoop en dr. Van Ravesteyn vertrekken. In de nieuwe Kamer zal de Haagsche oud-broodbezor ger, Louis de Visser, hun belangen heb ben te behartigen. Van de beide Platte landers, Braat en De,Boer, werd eerst genoemde behouden voor het Parlement, viel de tweede uit Dat deze loop van za ken tot een gelukwensch voor het nieuwe Lagerhuis kan leiden zou ik niet graag onderschrijven.... De Plattelander De Boer had door zijn bescheiden ei# ver standig óptreden reeds zeker gezag in de hooge vergadering veroverd. De arme Vrijheidsbond daalde van tien op negen. Er was in dien kring, weet ik zeker erger gevreesd!.... Onder de kleine partijen is een gevoe lige ontnuchtering, teleurstelling ge bracht!Voor de cijfers verwijs ik naar al hetgeen Uw blad reeds heeft gepubli ceerd. Speciaal voor het Vaderlandsch Verbond, de Actualisten en de Sport- partijf die zóé hoog van den toren blie zen!, was de uitslag extra-ontmoedi gend. De Middenstandspartij met hare niet- verbonden lijsten, dewelke ondanks haar 86.000 stemmen zonder zetel bleef, kreeg een wel zeer geduchte les op 1 Juli.1926!.. Het uitvallen van den revue-koning Henri ter Hall, onderwijl de heer Abr. Staalman (die zooveel minder stemmen dan hij op zich vereenigde, werd herko zen) is iets, waarvan de oorzaak slechts door afmattende becijfering theoretisch- begrijpelijk is te maken. Zeer stellig kan mX worden onderschreven het oordeel van het Haagsche „Vaderland", dat, waar zóó duidelijk is gebleken de voor keur van het kiezersvolk, den heer Ter Hall gegeven, 't een hoog-moreele plicht van den heer Abr. Staalman is om zijn mandaat als Kamer-lid den heer Ter Hall over te laten. Dit zou ongetwijfeld een „prachtig gebaar" zijn, van ziele-groot- heid getuigend!.. Over de op 1 Juli onvrijwillig uitgeval len Kamerleden kan ik kort zijn. De libe rale mej. mr. Van Dorp was reeds vóór den stemdag, toen zij tot den Vrijheids bond overging zeker, dat hare parle mentaire loopbaan, in 1922 begonnen, thans een einde nam. Zij laat den indruk achter van eene hoog-intelectueele, extra- zelfstandige vrouw, die „haar op de tan den heeft" de oude Romeinen zouden zeggen: „cum dentibus nata est" (met tandjes ter wereld gekomen) en die vooral van de zijde der soc.-democratische Kamer-collega's moeilijke oogenblikken heeft moeten doorleven in de hooge ver gadering. De katholieke mevr. Bronsveld-Vitringa gaf nu en dan mede blijk van kordate zelfstandigheid, kwam weinig op den voorgrond. Heeft haar enkele malen „te gen de partij-draad in" stemmen berok kend dat zij eene hachelijke plaats op de lijst kreeg?.... Op deze vraag kan mr. an Wijnbergen allereerst antwoord doen volgen. Van hen, die heengaan, niet herkozen werden, moet het gedwongen vertrek van den Vrijhoid sbonder dr. Bierema en dat van den katholiek Ir. Feber verlies voor de Tweede Kamer worden genoemd. Waar landbouw-belangen aan de orde kwamen, bleek telkens de heer Bierema een niet slechts ernstig-wetenschappelijke kracht, maar ook een man, die met prac- tisch inzicht en waarachtigen eenvoud in het krijt trad. Waarom zijne partij niet gezorgd heeft, dat dr. Bierema eene „vei liger" plaats op de 1 Juli-lijst kreeg, is niet gemakkelijk te verklaren. De katholiek Ir, Feber, was in zijn uiterlijk optreden, door iets koel-auto ritairs, iets-hautains tegenover den tegen stander, niet sympathiek. Toch is deze zeer talentvolle kenner van Insulinde een niet slechts serieus-wetenschappelijk, maar ook artistiek, warm-voelend man. In de Tweede Kamer treden nu zoowel van vrijzinnig-, als van sociaal-democrati sche zijde (de „roode", zeer-bekwame en -beschaafde maar schrikbarend lang- en veel-speechende Ir. Cramer neemt straks de rol van Riënzi, hr Van Kol, hier over, dat „speaks volumes'II) vrienden in het krijt voor het verbreken van den band tuschen moederland en Insulinde. Wie zal daar nu voor het onmisbare „te genwicht" zorgen?.... Ir. Gerritzen, de Vrijheidsbonder, was in den jongsten tijd niet altijd gelukkig bij zijn parlementair optreden. Misschien is er iets waar van de bewering, dat hij in „conservatieve" richting, wat de verhouding tusschen Ne derland en de Oost betreft, zich even zeer aan overdrijving bezondigde ais Ir. Cramer dat deed in den Senaat?.... Maar thans is er heelemaal geen „tegen wicht", noch de anti-revolutionnair dr. Scheurer, noch de chr.-historische dr. Van Boetzelaer van Dubbeldam zjjn daartoe in voldoende mate bij machte.... Natuurlijk dook nu wederom In de pers allerwegen de vraag op: „Wat nu!?...." De politieke situatie is ongetwijfeld buitengewoon moeilijk!.... Natuurlijk begon H. M. de Koningin, op Vrijdag 3 Juli in besten welstand van haar Zwitsersche reis teruggekeerd, met de hoofden der fracties te raadple gen, na de voorzitters der beide Kamers en mr. dr. Van Leeuwen, den vice-presi- dent van den Raad van State. Dat de heer Schaper voor de soc.-demo- cratische Kamer-fractie ten Paleize in het Haagsche Noordeinde werd genood, sprak vanzelf!.... Gezegd is: een opvolger van mr. Troelstra, als leider van de soc.-demo- craten, is nog niet aangewezen. Dus zou H. M. eigtolijk dien „hetman" moeten aanvijzen door haar ten Paleize voor po litiek advies noodigen?.... Welk eene dwaasheid, deze redeneering! Alsof het Hoofd van Staat iets anders, in dezen had te doen dan zich af te vragen; „Wie wordt de sociaal-demo cratische Tweede Kamerfractie beschouwd als haar tijdelijken leider?...." Nogmaals: de situatie, na 1 Juli j.L ge boren, is buitengewoon moeilijk. De ontslag-aanvrage door het kabinet- Ruys Hl op 29 Juni, dus twee dagen vóór den stembus-kamp bij de Kroon in gediend, toonde „luce clarius", dat het zittend kabinet van de verantwoordelijk heid wenscht te worden ontheven, afge scheiden van den uitslag der jongste Ka mer-verkiezing. Toch zou gelijk sommige persbespie gelingen wilden wilden mr. Ruys de Beerenbrouck wenschen aan te blij ven?.... Terwijl dan de heer EL Oolijn zou be rusten in het behouden der ministerieele verantwoordelijkheid, mits niet een an der dan mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck hoofd van het kabinet zou zijn?.... Dus: onder geen voorwaarde, dat bijv. mr. dr. Kooien, de Katholieke staatman, „op de commando-brug" zou komen te staan?.... Welke bespiegeling natuurlijk onmid- delijk uitlokt de „toelichting" dat de heer II. Colijn slechts het ministeriëele heft in handen wilde houden bij situaties, welke hem den minister-president zou kunnen doen wezen als „was in de handen", ge lijk 't ook is uitgedrukt.... Inderdaad, degenen, die eene makke lijke en vlugge oplossing van de kabinets crisis, op 1 Juli ontstaan, voorspal- den, waren toch wel aarts-optimisten. Zelfs in scheepvaartwaarden begint er teekening te komen, aandeelen Holland Amerikalijn doen weer 70% ongeveer Maas 105%, Oostzee 69% enz. Het is ook wellicht te wijten aan de vrach- tenmarkt, waar eenige verbetering valt te constateeren, dat er meer animo komt, en als dat doorgaat breekt er ook voor deze afdeeling een betere tijd aan. De Amerikaansche beurs is willig voor Wabash en Intercontineutal Rubber sha- res en wat het laatste fonds betreft te recht, aangezien de Amerikaansche rub- bermarkt van de rijzing van het artikel profiteert. Het laatste fonds is echter een dobbelsteentje, waarvan erg weinig te zeggen valt Van Wabash loopen weer geruchten van overname door grootere maatschappijen, doch nog steeds is dit niet bevestigd. De koers is inmiddels tot 34% opgezet en die van Intercontinen- tals tot 17%. De wisselkoersen fluctueeren weer nis vroeger, £*arjjs 11.60, na 11.16 en 12. en Brussel in dezelfde verhouding. Mr. ANTONIO. ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. De buitenlandsche berichten, speciaal de Amerikaansche, blijven gunstig luiden, en daarvan is het gevolg, dqt het publiek zich zonder eenige terughouding aan den effectenhandel overgeeft. Ook hier te lande is men de meening toegedaan, dat de economische toestand zich gunstiger begint te ontwikkelen, het geen ook de Europeesche bedrijven ten goede komt. De beurs verkeert de laatste paar dagen in een milde haussestemming, wat voor een deel ook moet worden toe geschreven aan de zeer belangrijke geld- ruirnte, die zelfs tot een koers van 1% voor prolongatiegelden inzakte, waaruit moet worden afgeleid, dat de toestand der effectenmarkt kern gezond is, aange zien er geen zwakke posities zijn, die bij de kleinste reacties moeten worden ge ruimd. Vele fondsen zijn den laatsten tijd gekocht en betaald om te dienen als speculatieve belegging, omdat men won deren van speciaal rubberaandeelen ver wacht en dat is werkelijk geen onmogelijk heid, want er is niets, wat in dezen tijd ioonender is, dan hel artikel rubber. Het toe ver woord is en blijf l rubber, waarin schatten geld verdiend woraen; rekent men den kostprijs op 40 cent per pond, en de opbrengst op f 2.dan maken de maatschappijen winsten, die zoo enorm zijn, dat groote gedeelten van de kapi talen netto worden verdiend. Toch is de rijzing nog niet in verhouding tot die van de waarde van het product, dat sedert eenige maanden verdriedubbeld is, of schoon voor rubberaandeelen thans in vergelijking enorme prijzen betaald wor den. Heden Dinsdag noteerden b.v. bij het sluiten der markt Wai-Sumatra 260 ex: 12 dividend, Preanger Rubber 156, Delibatavia 191, Bandars 216, Amsterdam Rubber 296, Hessa 868 pCt., zoodat het erg erop begint te lijken, dat voor een 1 een 2 komt te staan, voor een 2 een 8 enz., ra. a. w. in een paar weken tijd zit - - - 0 De vaart door het SuezkanaaL Toeneming Dultsche schepen. Volgens het jaarverslag van de Suez- Kjnrfl.nl Mij. is het Dultsche aandeel in de vaart door het Suezkanaal aanzienlijk ge stegen. De Duitsche vlag heeft de Fr ari sche van de derde plaats verdrongen en volgt op de Engelsche en Nederlandsche schepen. In het eerste kwartaal van 1925 is het verkeer door het Suezkanaal verder toegenomen met ruim 1 mlllioen ton in vergelijking met denzelfden tijd van het vorige jaar. Door een zandtreln gegrepen. De 17-jarige 't Hart is Woensdagavoifd op het terrein van de Amsterdamsche Ballast-Mij., te IJmuiden door een zand- trein gegrepen. Met zware verwondingen werd hij opgenomen en naar Haarlem vervoerd, waar hij spoedig is overleden. De jongen was nog maar twee dagen bij de maatschappij werkzaam. Een maximum-snelheid voor auto's te Parijs. Tot dusver mocht men ook te Parijs in een auto ronüracen met een snelheid, die slechts beperking vond in eigen levens- liefde en eerbied voor het leven van ande ren. Deze remmen zijn onvoldoende ge bleken, en, de aanvankelijke beduchtheid voor politie-willekeur overwinnend, heeft de Parjjsche verkeersoommissie thans be sloten, een maximumsnelheid van 40 KAL vast te stéllen voor het Parijsche auto verkeer. Overtredingen zullen o.a. met in trekking van het rijbewijs worden ge straft. Parijs helpt de vreemdelingen. De gemeenteraad van Parijs heeft een nieuwe dienst ingesteld ten behoeve van de vreemdelingen, die Parijs komen be zoeken. Dikwijls zijn er'klachten inge komen over de groote moeilijkheden, die vreemdelingen bij aankomst ondervinden, vooral 's avonds, om een chauffeur te vin den, die hen tegen het taximetertarief naar de plaats van bestemming willen brengen, terwijl in niet weinig gevallen tallooze hotels afgereden moeten worden, die alle beweren geen plaats meer te heb ben, alvorens men eigens een onderdak vindt Voortaan zal de reiziger aan alle groote stations poütie-inlidhtingen-büreaux vin den, wier ambtenaren belast zijn met het geven van inlichtingen aan vreemdelin gen. Reizigers kunnen aldaar de lijst van hotels raadplegen, die nog kamers vrij hébben, terwijl déze politiebeambten er voor waken zullen, dat de chauffeurs overmatige prijzen vragen. In deze hu- reaux is gelegenheid om allerlei gidsen te raadplegen, te telefoneeren, enz. enz. Het eerste bureau is thans geopend in het station St Lazare; binnen eenige da gen volgt het Gare du Nord, terwijl over een week of wat alle groote stations zoo'n inlichtingendienst zuilen bezitten. vangen, dat zijn broeder het slachtoffer van een aanslag was geworden en dat zijn overkomst dringend gewenscht was. Den volgenden ochtend las hij in een krant wat er was gebeurd. Te Haiger vernam hij Bpoedig na zijn aankomst, dat men Angerstein reeds verdacht, wat getuige voor onmogelijk hield. Den volgenden dag werd hjj btf zjjn broer in het zieken huis toegelaten. Angerstein zeide, dat hij hem wat te vertellen had, maar dat dan eerst de dienstdoende agent de kamer uit moest. Toen de agent de kamer had ver laten bekende Angerstein zijn broer de moorden op zijn geweten te hebben. Onder de verklaringen van zijn broer hield Angerstein zich zoo goed mogelijk schuil in do beklaagdenbank. Een vertegenwoordiger van de firma van der Zijpe, bij wie Angerstein in dienst was, verzekerde, dat de firma een volledig vertrouwen in den beklaagde stelde. Hij was vlijtig en hield de boeken met pijn lijke nauwgezetheid in orde. Eind Novem ber 1924 werden echter enkele onregel matigheden ontdekt Een paar dagen voor de misdaad wat dit aan Angerstein mede gedeeld. Eigen rechter. In het dorp Saint-Anevaguer in Bre- tagne heeft een boerekneoht zijn zuster, een in haar geestvermogens gekrenkt meisje van 24 jaar, geworgd en vervol gens het lijk opgehangen om aan zelf moord te doen gelooven. Een poos gele den was het simpele schepsel het slacht offer geweest van een aanslag van een man van 73 jaar en de boerekneoht vond dit zoo een schande, dat hij er op aan drong, dat zijn zuster in een inrichting voor zwakzinnigen opgesloten werd. De vader weigerde echter hiertoe mee te werken, waarop de jonge man zijn wan daad pleegde. In de uitvoering daarvan sdhijnt hij geholpen te zijn door zijn aan staande vrouw. Radio-nieuws. Iedere luistervink kent het Engelsche krachtstation Chelmsford en weet dat het binnenkort door Daventry vervangen zal worden. Dit nieuwe station zal slechts in enkele onderdeelen afwijken; de 25 KW. energie in de antenne blijft echter ge- Ingezonden Mededeellng. GRENA0INESAU5 2ÓÓ ver weggezonken in minachting en verachting voor hunne bekten, immers van Bali en Atjeh en Lombok, dat hun eerenaam „koloniaal", hen als een bolee- digend scheldwoord in de ooren klinkt? I>e heer Oolijn Is oud-koloniaal, ik hem niet schold, maar volkomen terecht aanduidde, toen ik er op wees, en vergoe lijkend nog aanvoerde, dat hij wel de Indische bevolking kende, doch gezien zijn cynische, zijn hardvochtige proclama tie, blijk gaf, ons volk en zijn nooden allerminst te kennen. Wat heeft de heer Bos daartegen Jn te brengen? Hij leze uw verslag en scha- me zich over zijn onwaardige appreciatie van wat ik sprak. Ik accentueer nu en stel vast, dat de heer Oolijn is een oud-koloniaal, die, rijk geworden en thans als christelijk Minis ter optredend, zijn oud-kameraden die, door een te laag pensioen, schier omko men van gebrék en ellende, na al hun smeekbeden, zooveel jaren achtereen, he nen zendt met de grenzeloos hardvochtige medetieeliiïg, dat ze wat krijgen zullen misséhien, wanneer 's lands middelen het eenmaal toelaten. Dezelfde anti-rev. Minister, die dage lijks meê voteert driehonderd duizend gulden voor een Nederlandsche zooge naamde strijdmacht. De heer Bos bemerkt nu wel, ik was hoogst gematigd, toen ik den heer Oolijn aanduidde, zonder meer, als oud-kolo niaal. Ik had er iets méér van kunnen zeggen zonder een oogenblik aan'de waar heid en aam mijne waardigheid te kort te doen. Ik zou voorts in conflict zijn gekomen met de beschaving toen ik hen die hun handhaafd. ïn de w£el<^ Worid konfenwoordbreuk en I Het proces-Angerstein. In het propes-Angerstein hebben giste ren enkele getuigen verklaard dat An gerstein het verhaal van de bende roovers, die zijn villa hadden overvallen, zorgvul dig had voorbereid. Sinds enkele dagen beweerde hij dat inbrekers op zijn huis loerden. Op den dag van dè misdaad kocht hij een electrische zaklantaarn en in den winkel vertelde hij dat hij zijn dienst meisje 's avonds niet op boodschappen kon uitzenden daar de onveiligheid te groot was. Toen hij na het drama in het ziekenhuis lag speelde hij ook daar ko medie. Hij vroeg zijn omgeving, o.a. den geestelijke en een verpleegster, om toch vooral voor zijn vrouw te zorgen. Woens dag nog poogde hij een oogenblik te doefi gelooven dat hij eerst in het ziekenhuis had vernomen wat in zijn woning was ge schied en dat wel degelijk roovers de schuldigen waren. De huisarts van de fa milie verzekert dat Angerstein een uit stekend echtgenoot was die eiken wensch van zijn vrouw vervulde. Angerstein klaagde vaak over zware hoofdpijnen, die het hem onmogelijk maakten te werken. De pleidooien zullen Zaterdag worden gehouden. Het vonnis zal in den nacht van Zaterdag óp Zondag worden geveld. Donderdag is de broeder van den be klaagde gehoord. Aan hem heeft Anger stein twee dagen na den misdaad bekend zelf de moorden bedreyen te hebben. In het gezin van Angerstein heerschte, naar zijn broer verklaarde„de beste har monie. Angerstein was wanhopig omdat de daling van den rentevoet, die J niemand in staat was zijn vrouw te hel- eigeulijk nauwelijks bedraagt voor pen. Getuige heeft met zjjn broer een va- Boliede beleggers. Nu de levensstandaard cantie-uitstapje van een paar dagen ge- zooveel houger is, dan voor 1914, acht maakt. Eiken avond belde beklaagde zijn nog enkele gegevens voor, waaraan we het volgende ontleenen: 27 Juli a.s. zal het door den Postmaster- General officieel geopend worden. Het is gebouwd op een van de hoogste pun ten van het hoogland van Northampton, dat ruim 200 M. boven den zeespiegel ligt. De twee stalen vakwerkmasten hebben een hoogte van 600 voet en dragen de T-antenne, die een spanning heeft van on geveer 600 voet. Op eigenaardige manier is de aardverbinding gemaakt Ringvor mig om het zendgebouw zijn zinken pla ten ingegraven, die straalsgewijs door middel van draden verbonden zijn met den invoer op het dak. De antenne-invoer is eveneens dicht bij hetzelfde punt aan gebracht. Bovendien is er onder het zend gebouw nog een extra aarde, waarmede de huizen der motoren, schakelkasten, enz. verbonden zjjn. wien in uitzicht gesteld werd verlenging van hun arbeidsdag, met in tien jaar geen cent voor sociale maatregelen, „ezels" noemde, wanneer zij desondanks op Colijn stemden. En dat terwijl geen enkel gees telijk belang daarbij op het spel stond. Inderdaad, mijnheer Bos, dat zijn „ezels"! Natüurljjk niét in den zin van eenhoevig zoogdier, maar in den zin van domoor. U raadplege uw woordenboek en temp ere uw dwaze verontwaardiging. De heer de Savornin Lobman, overigens een beschaafd man, nietwaar mijnheer Bos, die ook wel „eenige richting aan de politiek" gaf, noemde eens, in een Kamer- redevoering, zulk soort „ezels" stumxne- rlkfcen. Zóó is het, trots uw verontwaardiging. Min of meer jammerlijk is de figuur van den heer Bos, wanneer hij het op neemt voor zijn zoogenaamden „debater", Men verwacht, dat tengevolge van de die van een thuis beschreven briefje hooge ligging de ontvang-energie op kwam aflezen, (de stakker wist uit zijn overkomstige plaatsen, van Daventry grooter zal zijn dan van Chelmsford. INGEZONDEN. Geachte Redactie. Van bevriende zijde ontving Ik de Nos. van 27 en 30 Juni van uw blad, waarin voorkwamen een verslag van mijn rede enj varen, concludeert nu dat mijn democra- geschrijf zelf niet meer wijs te worden) wat anderen hem blijkbaar hadden inge blazen. Een walgelijk vertoon van anti-rev. vroomdoenerij, dat volstrekt buiten den inhoud van mijn rede omging. De heer Bos, ontdaan over de bejege ning zijn eminenten pleitbezorger weder- een ingezonden stuk van den heer E. H. Bos. Veroorloof mij eerstens een woord van bizondere waardeering aan uw verslag gever voor de zuiver objectieve weêrgave van wat ik sprak en tweedens een weder woord aan den heer Bos. Jammer voor ons, M. d. R., dat de heer Bos, de aanvoerder der Held. Anti-Rev.,| niet op onze vergadering tegenwoordig was. Allicht ook tot onze leering, had hij dan eens Ikunnen aantoonen, waar het tie ontaardt in het „platte en onbeschof te". Imimers ik had zjjn vriend geen „stumper" mogen „schelden". Hoe nu weer? t Was de meest welwil lende qualificatie waarmeé, bij zóó door trapte onoprechtheid, dezen brutalen po- litteken kwajongen kon worden aange sproken. Warè den heer Colijn zooiets overko men wat intusschen niet mogelijk was, wijl deze anti-rev. leider ziéh in den preekstoel aan elk debat onttrok, heel de christelijke van zijn partij en van de door anti-rev. schare, de heer Bos incluis, had hem verheerlijkte christelijke coalitie wel hem, stumper of niet, van hét podium tot uiting kwam in de Regeei-ing des1 weggejaagd. lands. Immers ddérom en déórom 'alléén De heer Bos eindigt zijn artikel' met een ging eni gaat het, tusschen ons en de betoog, wonderwel gelijkend op dat van coalitieverdedigers. zijn stumperigen „debater". Ben soort Of de rede van ondergeteekende, naar vermaan, in dit verband, als van den ino- het oordeel van den heer Bos, al dan nietldernen doaniné. een „christelijke rode" was, is bij. dit aller gewichtigst punt, voor ons volk een kwes tie van zeer geringe beteekenia De heer Bos weet dat natuurlijk zeer wel, doch in te gaan op de door mij gerele veerde feiten, achtte hij, aan den voor avond van den Stemdag, blijkbaar wei nis profijtelijk. 8 Hij stelt ons Christus voor uitsluiten*! als bevorderend al wat liefelijk is en wèl luidt. Dat is te kort doen aan de beteekenla van zijn Goddelijke Persoonlijkheid. Ik heb ter vergadering openlijk ver- klaard, door Gods genade den Christus der schriften te mogen belijden en Hem daar 100 0 u op den koers, zijn pog meer redenen, waar- er hier en Maar er om de aandeelenmarkt zoo druk is den laatHien tijd en wel ln de voornaamste men een t>% rendement veel te laag en waar groote koersbeweging op de aan deelenmarkt nooit nalaat effect te maken, vrouw op om te weten hoe het haar gi en bij zijn terugkomst te Halger was hè weerzien buitengewoon hartelijk. Op 1 woiut üe animo hoe langer hoe grooter. December heeft getuige een telegram ont- Hij en zijn welonderlegde partijtgenoo- j te kennen, niet alleen als de Lieflijke, ten bleven van onze vergadering weg, i maar ook als de Heilige en Zacht aardige' zwegen de naar voren gebrachte feiten1 die een1 afschuw had van en toornde tegen dood en in hun1 plaats kwam als pleitbe-1 zonde en ongerechtigheid. Dien Christus, zorger voor de anti-rev. en de door hen die een geesel nam en ae uitdreef die het aangebeden coalitie, een jeugdigen poli- Huis zijns Vaders tot een huis vankoou- heken stakker, uit wiens stumperigheid manschap maakte. i i de heer Bos ten slotte nog een element Dden Christus, die openlijk verfoeien poogt te oonstruwren om mijn optreden zou en vloeken, het schandelijk marchan- als niet-christelyk te veroordeelen en te deenen, in Zijn Naam, met de heilige bt> doen veroordeelen. Dat de heer Bos daar toe, zonder tegenspraak mijnerzijds, de gelegenheid zou vinden in uw blad, aan den avond vóór den stemdag, is jammer voor ons en voor hem een buitenkansje. Gevoeglijk zou ik, na dit een en ander te hebben geoónstateerd, het ginselen en Goddelijke ordonnantiën, zooals dat geschiedt door de zoogenaamde christelijk coalitie, met geen ander doet dan het behouden van macht en met geen ander feitelijk resultaat dan dat een «T-nirai-Ho fiTooter deel van ons volk wordt heengedreven in de gelederen der revo- van den heer Bos kunnen laten zwemmen, lutionaire haters van Zün Goddelijke Immers mij persoonlijk interesseert het Majesteit niet hoe de heer Bos en zijn slaafsohe me- Door dasrfasmH t» bestanders, mijn redevoeringen en poli- hand <Ur fiJSÏT tiek optreden beoordeelen. Ik ten de W i ÏT?l v wan u. 'i lans a„ iv Va„ aaw i... j Gn al zijn ant.-rev. medestanders, ook in Ir liia, fn an tJ^ih l V li? Kam^r> onwederlegd gebleven zijn, un lafheid en politieke karakterloosheid, meen. ik de voetstappen te drukken In aan ds n heer Bos van riften, wiens Naam, De geschiedenis zal daarover recht doen. den Christus der Alléén ter -nülevan mijn partijgenooter door de gedragingen der „christelijke" en vriendefi ga fk met een enkel woord ooailtte en het uit haar voortgekomen °p_zijnaanvai in. „christelijk" Ministerie, dag aan dag ln zijn diepe vereering van den heer wordt gesmaad en gehoond. Colijn, beticht hij mij, desa te hebben „uitgescholden voor koloniaal". Ho. heb lk het nu? Zijn ds *niti-rev. sl Driebergen, 6 Juli

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 4