OPRUIMING Heiren-anJongenskleeding Tweede Blad Zondigs tot 12 uur geopend. BUITENLAND. BINNENLAND >p. f9, VAN ZATERDAB 11 JULI 1S2B. De credleten voor Marokko. Het offensief van Abd-el-Krlm. Parijs, 10 Juli. Nadat zijn opmarech op Taza gestuit is, heeft Abd-el-Krim zijn operaties verplaatst naar den sector van Aicha, ten noordwesten van Taza en naar de lagere.vallei van de Leben, door welke hi) direct op Fez hoopt aan te rukken. Ongeveer 170 Rifs zijn gedood en 600 ge wond in een plotselingen bomaanval van de Fransche luchtstrijdkrachten tegen El- Had, ten noorden van Taza, welke plaats had toen zich op de markt van El-Had ongeveer 2000 Rifs verzameld hadden. Ongeveer l1/, ton ontplofbare stoffen werden naar beneden geworpen, waar door een paniek ontstond en 170 Rils ge dood werden en 600 gewond. CHINA. De beweging tegen de vreemdelingen. Een plan voor de inneming van Sjamien en Kowloon. Hongkong, 10 JulL De commandant der Chlneesche cadetten te Whampoa bij Hongkong heeft een plan geopperd voor de gelijktijdige inneming van Sjamien, de Europeesche wijk van Kanton en Kow loon, het Britsche pachtgebied tegenover Hongkong met steun van deskundige Russische vliegers. Sjamien zou naar het heet in drie minuten kunnen worden ge nomen ten koste van duizend man der Chlneesche troepen. De Britsche militaire deskundigen vertrouwen evenwel, dat de verdedigingsmiddelen van Slamlen vol doende zijn om lederen mogelljken aanval van de troepen, waarover de Chineezen beschikken, te weerstaan. BULGARIJE. De communistische agatatle. Sofia, 10 JulL De krijgsraad te Philip- popel heeft het proces tegen 67 commu nistische samenzweerders uit Altos beëin digd. Het O. M. eischte tegen 88 beklaag den de doodstraf. Duitech bezoek aan Rusland. Berlijn, 10 JulL Heden vertrokken 62 tot de socialistische en 20 tot de commu nistische partij behoorende arbeiders, be ambten en vakvereenigingsfunctionaris- sen ingevolge een Russische uitnoodiging naar Sovjet-Rusland, om de economische toestanden in dat land te leeren kennen. De Kamerverkiezingen. Het uitsluitend voor de verkiezing van den heer Ter Hall opgericht hoofdcomité heeft aan alle sub-commissies een spoed- circulaire gezonden. Het hoofdcomité schrijft daarin, dat het zijns inziens in strijd met de goede vor men en vooral met den wensch der kie zers en den geest van de Kieswet zou zijn, indien de heer Staalman den Kamerzetel van den heer Ter Hall zou bezetten. Het is echter overtuigd, dat de heer Staalman een op dergelijke wijze verkre gen zetel niet zal aanvaarden, doch het heeft daarvan tot heden nog niet de ze kerheid verkregen. In verband hiermede verzoekt het hootd- comité aan de sub-commissies ln de ver schillende steden gevestigd, nog niet tot opheffing over te gaan, doch in afwach ting van de komende gebeurtenissen tot nader bericht van het hoofdcomité intact te blijven. Betaalbaarstelling van pensioenen. Te beginnen met de pensioenbetaling over het 8e kwartaal 1926, zullen de pen sioenen van de land- en zeemacht, die ten laate komen van de Nederlandsche staats- begrooting, niet meer ten kantore van de betaalmeesters betaalbaar gesteld worden. Voor zoover die pensioenen niet op de betrokken girorekening van belangheb benden worden bijgeschreven, zal ln den loop van de maand Augustus en vervol- Eens regelmatig drie maanden later, aan elanghebbendeq, worden gezonden een postchèque op naam, tot het bedrag van net verschuldigd pensioen, welke anèque ten postkantore van de woonplaats van den belanghebbende kan worden optvan gen. Attestatiën de vlta behoeven dan door die gepenslonneerden, die hier te lande Ingezonden Mededeellng. metterwoon gevestigd zijn, niet meer te werden o^-griesd Ten einde vertraging in de toezending van de chèque te voorkomen, worden de gepenslonneerden er in hun eigen belang met nadruk op gewezen, dat van even- tueele verhuizing onverwijld aan het dé partement van financiën, afdeellng pen sioenen en eerediènsten, mededeeling moet worden gedaan, met opgave van het nieuwe adres. van Reizen op Zondag. (Schriftelijk beantw. vragen.5 Op vragen van den heer Rutgers in verband met het voorgenomen overleg tot voorkoming van het reizen op Zondag tegen verlaagde tarieven antwoordde de minister van Binnen! Zaken en Land bouw: Het bedoelde overleg is spoedig na de gedane toezegging geopend. Nog in1 on derzoek is het vraagstuk van de bevoegd heid der Regeering tot ingrijpen op grond van art 28 der Spoorwegwet Het resul taat daarvan dient te worden afgewacht. Mocht dit met het oog op de gewenschte Zondagsrust niet bevredigend zijn, zoo is, mede met het oog op andere openbare middelen van vervoer, een nadere wette lijke regeling te overwegen. Gemeenteraad van Alkmaar. In de Donderdagmiddag gehouden zit ting kwam aan de orde het voorstel van B. en W. om de plannen tot inrichting van het cadettenschool-complex tot een cen traal ziekenhuis tot uitvoering te brengen en hen te machtigen den bouw volgens deze plannen aan te besteden nadat zij daartoe verder in gereedheid zullen zijn gebracht; een en ander met dien vewtan- de, dat omtrent de gunning niet zal wor den beslist, alvorens zekerheid is verkre gen, dat het bedrag, wegens giften en subsidies door de ziekenhuis-commissie als noodzakelijk genoemd, ook inderdaad verkregen zal worden, B. en W. hiertoe een krediet te verleenen groot 489.500 en hen te machtigen aan de Prov. Staten ten behoeve van de exploitatie van het ziekenhuis de toekenning te verzoeken van éen jaarlijksche subsidie van ƒ20.000. Hierover werd uitvoerig van gedachten gewisseld. In de avondzitting verklaarde zich voor al mr. Kusters namens de rechtsche frac tie, met uitzondering van wethouder Rin- gers, tegen het voorstel, omdat de opzet van dit ziekenhuisplan hem te grootsch voorkwam en de financieele gevolgen te duur zouden worden. Hij vreesde voor ver laging der salarissen van ambtenaren en verhooging van belastingen en stelde voor, een geheel nieuw ziekenhuis te bouwen van kleiner omvang (96 bedden) en zijn plan hieromtrent te doen uitwerken, op dat de raad later zou kunnen kiezen tus schen dit plan en dat van B. en W. Nadat de burgemeester, wethouder Westerbof en wethouder Ringers het voorstel van B. en W. warm verdedigd hadden, wethouder Leesberg benevens mr. Sluis en de heer Vogelaar er zich tegen verklaard hadden, werd het voorstel van B. en W. met 11 tegen 8 stemmen aangenomen. Mevrouw M. van ReenenVölter. t Bergen (N.-H.), 10 JulL In den afge- loopen nacht is, 71 jaren oud, op huize „Kranenburg" overleden mevrouw M. van Reenen geboren Völter, de echtgenoote van den vorigen burgemeester. Het Neutraal Vakverbond Naar „Het Volk" verneemt, zou het Alg. Ned. Vakverbond, (neutraal) gisteren een vergadering houden, waarin de vraag onder de oogen zou worden gezien, of, nu de Postbond zich heeft afgescheiden, het Verbond nog langer zal blijven bestaan. Het conflict, bij de scheepsbouw Mij. Nieuwe Waterweg. Donderdag is te 'e-Gravenhage onder leiding van den rijikabeimlddelaar H. A. van LJsselsbeyn een. bespreking gevoerd tusschen vertegenwoordigers van de par tijen, "betrokken bij het oonflict aan de werf „De Nieuwe Waterweg" te Sohle- dam. De aandeelen van deze 'werf zijn, maar men weet, «enige maanden geleden ln eigendom overgegaan "n de Rotterdaim- sohe Droogdokmaatschappij. De arbeiders hadden herwaar langer te werken dan 48 uur en meenden ook, dat zij belangrijk ln loon achteruit zouden, gaan. Ten opzichte van dit laatste heeft de rijksbeimlddelaar geconstateerd, dat er «en misverstand in het spel was en dat de arbeiders een te ongunstigen Indruk hadden gekregen van de nieuwe loonre geling. Er is gebleken, dat de directie bereid is en reeds eerder bereid was, 68 maal een uurloon te betalen, plus een toe slag van ll/t X uurloon («makende een overwerkloon van 80 voor de 6 uren, dat zou worden overgewerkt). Bovendien bleek, dat de directie wil invoeren de uurloonen en tarieven, geldende aan de Rotterdamsohe Droogdokimaatsohappij, die naar haar oordeel zeker niet ongun stiger zijn dan die, welke tot nog toe aan „De Nieuwe Waterweg" werden gegeven. De werktijd aan deze werf zal het mini mum zijn van de thans ln de geheele Rotterdaunsche metaalindustrie geldende werktijden. Ofschoon de staking grootendeels te wijten is aan een misverstand, bleek het nog niet mogelijk tot een oplossing van hei oonflict te komen. Het aantal werkwilligen is ook gisteren met enkelen verminderd, zoodat het werk nu zoo goed als geheel stil ligt. Naar „Het Volk" meldt, zouden vandaag de hoofdbesturen der organisaties bijeen komen om, na de gifteren gehouden leden vergaderingen, "«n toestand onder d? oogen te zien. Het hoofdbestuur van den modernen bond staat op het standpunt, dat de voorstellen van de directie vierkant moeten worden afgewezen. Celder gevraagd. Onder dezen titel bespreekt „Het Volk" de in verschillende bladen gedane vraag wie in plaats van den heer Troelstra als leider der Kamerfractie zal optreden. Het blad schrijft o. m.: „De Telegraaf" heeft bij de portretten Albarda reeds tot „voorzitter der soc.-dem. Kamerfractie" gepromoveerd en „De Tijd" toont zich hevig verontrust, dat Troelstra nog geen opvolger heeft De heeren vergissen zich en kunnen overigens gerust zijn. Z(j vergissen zich, wanneer zfj meenen, dat wij in de S.D.A.P. ons verplicht zou den rekenen, in optima forma een „Lei der" te benoemen. Zij kunnen gerust zijn als zij vreezen, dat de Tweede Kamerfraktie niet op tijd een voorzitter zou kiezen. Binnenkort komt de nieuwe fraktie der 8.D.A.P. bijeen en zal haar bureau op nieuw benoemen. Zoowel de plaats van.len als die van 2en voorzitter is vakant. Troelstra is uit de Kamer getreden en het socialistisch Kamerlid, dat 26 jaren de funktie van 2en voorzitter bekleedde, heeft reeds verleden jaar in April te Groningen medegedeeld, dat hij in de nieuwe parlementaire periode wegens gezondheidsredenen uit de leiding der fraktie zal treden. Wil dat zeggen, dat er een nieuwe „par tijleider" zal koftien? Dat staat in zeker opzicht te bezien, doch vooreerst zal daarvan geen sprake zijn. De S.D.A.P. had lang aan het hoofd der leiding een man staan, dien men den lei der kon noemen „par drolt de conquête", door het recht van verovering wegens zijn kwaliteiten. Troelstra heeft als het ware de S.D.A.P. onder het hart gedragen. Hij was de ziel der partij. Hij was bijna doorloopend de aangewezen „eerste onder de broederen", de eerst aangewezen aan voerder, de leider. Zulk een positie krijgt niemand ooit weer in de partij, zoomin als in Duitsch- land er ooit weer een Bebel komt. Het is ook niet noodig. Onze partij heeft een demokratisch ge kozen bestuur, waarin een aantal perso nen, die een grooten staat van dienst heb ben en die een aantal kwaliteiten vertegen woordigen, tezamen wèl in staat een partij te leiden. De leiding wordt vastgesteld na rijp beraad. Zóó is verleden Vrijdag en Zaterdag het advies aan de Kroon na grondig overleg, wat de hoofdzaak betreft, vastgesteld. Afwisselend, naar de mate van hetgeen aan de orde is, leggen zij hun gewicht ln de schaal en adviseeren dj op de kongres- sen of ln geschriften over bepaalde onder werpen, Se de leiding der S.D.A.P. be treffen. Tot nog toe- bet zóó goed ge gaan! Een bijzondere taak zal de voorzitter der Kamerfraktie hebben. Hij zal in de Kamer de politiek aan geven en in eerste linie tegen de regee ring en de regeeringsraeerderheid optre den. Hij zal daar wellicht de politieke lijnen uitstippelen. Hij zal dat doen als woordvoerder der fraktie. Maar hij zal het niet doen op eigen ge zag en op eigen g< »g<T held, doch ln overleg met de gansche groep, zooals trou wens reeds Troelstra deed. Op kongressen zal hij allicht de aangewezene zijn om poli tieke kwesties te behandelen, doch hij aal er op moeten rekenen, daarbij nog meer dan Troelstra te spreken na beraad met het gansche Partijbestuur. Zal hij de „leider" worden? In zeker opzicht ia dat mogelijk, doch dan zal hij die uitzonderlijke positie moe ten verwerven door zijn talenten en zijn optreden. Een funktie van „leider" heb ben wij niet in de S.D.A.P. Het is meer een bourgeois dan een proletarisch insti tuut. Wij zijn demokreten ook in de partij. Wij willen geen cesarisme, noch in den Staat, noch in de Partij. Treedt de politieke woordvoerder der fraktie in de Kamer en daarbuiten op met het noodige inzicht, met proletarisch be sef en met een bezielend betoog, dan zal de geheele partij hem het oor leenen en zijn politieke leiding eerbiedigen. Hij zal het hart der partij verwerven. Onze nieuwe fraktievoorzitter zal voor- looplg een harden dobber hebben in de Durgerpera. Prinses Juli&na gast kampeeren. Het kamp van de melsjesHzomerclub O. O. E. B. O. te den Haag zal ditmaal ga- houden worden op het terrein van EL M. de Koningin, op het Loo. H. K. H. Prinses Juldsna zal behooren tot een 80-tal meisjes, dat san het kamp deelneemt Een aanklacht Dr. P. Pijl, arts te 's-Gravenhage, deelt ons mede, dat hij een aanklacht bij de juistitie beeft ingediend tegen „Het Haag sche Volk" naar aanleiding van een be richt waardoor hij zioh in rijn eer en goe den naam ala medicus aangerand gevoelt In het bewuste bericht wordt hij er van beschuldigd de vrouw van een „Volhar- ding"-lid, die in een verlossing lag, be zocht te hebben toen dit niet meer noo dig was, en desniettegenstaande toch vijf tig gulden voor zijn bemoeiingen te heb ben gerekend. Dr. Pijl stelt hiertegenover, dat, of schoon hij nimmer geneesheer bij de „Volharding" was, hij toch onmiddellijk medeglng, toen het hem werd gevraagd, en zoowel vrouw als kind heeft behan deld. Zijn komst was dringend noodig, want van de „Volharding" was geen dok tershulp te krijgen, gelijk de man van pa tiënte hem verzekerde. De toestand, zoo wel van vrouw ala kind was zeer bedenke lijk. Het honorarium, dat hij voor een en ander berekende, was in het geheel niet AM8TERDAMSCHE BRIEVEN. Kunst en maatschappijhet ls een zwaar onderwerp, waarover men lang en diepzinnig kan philosofeeren zonder het uit te putten en zonder ooit afdoend bei der verband, dan wel beider betrekkelijke onafhankelijkheid te hebben' vastgesteld. Ik zal er hier dan ook niet meer van zeg gen dan dat over 't algemeen, de kunste naar de neiging heeft „onmaatschappe lijk" te leven en, aan den anderen kant, „de" maatschappij zich aan het lot van den kunstenaar weinig gelegen laat liggen. Een uitspraak waar ieder het wel mee eens zal zijn en welker geldigheid-in- doorsnee door de sporadische uitzonde ringsgevallen bevestigd wordt. Eén dezer uitzonderingsgevallen is ons dezer dagen in den vorm van den schilder prof. dr. Jan Veth ontvallén. Een merkwaardige figuur zeer zeker, die het verstaan had de kun stenaar en de maatschappelijke mensch in zich te vereenigen. Als schilder een ge zocht portrettist vooral van de „intellec- tueelen des lands" (bij hoevele jubilea van professoren, doktoren en andere weten schappelijke werkers werd niet als be langrijkste feestgave een portret door Veth aangeboden? hoevele van zijn doeken hangen b.v. niet in de Senaats kamers van onze Universiteit?), als invloedrijk man een gewaardeerd adviseur van allerlei offlcieele lichamen en tenslotte als kunsthistoricus en criticus een vrucht baar publicist. En bovenal ook een trouw minnaar van het Amsterdamscbe schoon, dat hij, zoo hij het bedreigd gevoelde, met hand en tand trachtte te verdedigen. Een man, die in de uitgaande wereld van de hoofdstad een rol speelde, een rol, die hij de laatBte jaren zelfs vervulde in het kunstvol gerestaureerde milieu van het door hem aangekochte patriciers-huls aan de Keizersgracht. Uitzonderingsgevallen aan den anderen kant (gevallen dus waarbij de maatschappij zich aan het lot van een kunstenaar nu eens wèl wat gelegen laat liggen) zijn er misschien nog minder. Louis Bouwmees ter met zijn (hoewel dan op het allerlaatste oogenblik beschikbaar gesteld) gemeente lijke toelage was er een van. En thans is er gelegenheid, nu eens op het juiste oogenblik, nóg zulk een uitzonderings geval te scheppen. Onze eerste actrice toch, BouWmeester's zuster, mevrouw Mann, heeft nu eenmaal niet de maat schappelijke flair van Iemand als Jan Veth bezeten, kon zich op haar ouden dag niet de weelde van een onzer grachtpaleizen verzekeren, en moest de laatste jaren haar rust genieten ln eén klein bovenhulsje, ntendeels steunend op het, haar door [onlnklijke Ver. „Het Ned. Tooneel", toegekende pensioen. Met een minder Ko ninklijk gebaar werd haar nu dezer dagen Slntseling, van den eenen dag op den an- eren, dit pensioen „opgezegd". Het feit heeft vooral ln onze stad groot opzien en.... ergernis gewekt, ook al wist men, dat de financieele toestand van het Ned. Tooneel den laatsten thd niet rooskleurig was. En men vraagt zich af: kan de Ge meente niet spoedig die ergernis wegne men door eenvoudig de, ten behoeve van Louis Bouwmeester uitgetrokken gelden over te schrijven op het hoofd van zijn zuster?.... Dat htl slechts enkele maan den van het stedelijk stipendium genieten zou, had men toch niet vooruit voorzien! En deze daad van rechtvaardigheid der maatschappij tegenover de kunst zou dus waarlijk geen streep door de gemeentelijke begrootlngsrekening halenl Moge deze daad spoedig geschieden; dit nieuwe uitzonderingsgeval spoedig te vermelden vallen! Alle pogingen, ook die welke niet vallen onder de rubriek „betaling van een eere schuld", tot het nader bij elkaar brengen van kunst en maatschappij, verdienen lof en steun. Vereenigingen als Kunst aan het Volk en Kunst aan Allen, die hier vooral de laatste paar Jaar een merkwaar- digen bloei vertoonen, doen ln deze rich ting een goed werk. Maar het gaat daarbij dan nog uitsluitend om het bijbrengen aan de massa van min of meer passief kunst genot; minstens even goed werk, zoo niet beter, wordt gedaan daar waar men tracht die massa te brengen tot een zekere mate van actieve kunst-beoefening. Want er is geen vreugde grooter dan de vreugde van het zèlf-doen.... Op dit terrein nebben onze volkszangvereenigingen en vooral ook de diverse harmonie-oorpsen van onze tram, onze politie, van de post, enz. groote verdienste. Tot in den vreemde houden rij onzen naam als muzikaal centrum op: zoo oogstte onze post-harmonle onlangs lau weren in Parijs en vertrekt dezer dagen de tram-harmonie naar Keulen en andere Elaatsen aan den Rijn om daar haar pres- ities te doen bewonderen. Een nog direc tere poging echter om contact te leggen tusschen do Muze en de massa werd J.1. Zondag-echtend in het Vóndelpark on dernomen; men kende tot nu toe al wel de Zondagochtend-concerten ln dat park, muur dezen keer werd er toch Iets geheel nieuws vertoond!.... Enkele blazers van het Conoertgebouw gaven, gezeten ln de muziektent, de melodie van verschillende rain of meer populaire volks-wijzen aan, terwijl de dirigent, Joh. Oostveen, gekeerd nwnr het saamgestroomde publiek, met arm en stok „de massa" tot meezingen trachtte te bewegen, 't Ging nog wel niet zoo heel vlot, de Hollander lijdt nu een maal heviglijk aan valsche schaamte I m«»r toch: er begon wat te komen; men had er, zelfs al bij deze eerste proef, plei- zier in.Het doet naar meer smaken en men bereidt dan ook al plannen voor der gelijke gezamenlijke zang-ochtenden ln diverse andere parken te organlseeren. Het geld, dat er voor noodig is, en dat men thans tracht bijeen te zamelen, zal er wel komen. sa Dat, voornamelijk op voorbeeld van de post, die ln dezen loffelijk voorging (nu onlangs weer met de invoering van artis tiek uitgevoerde „gelukstelegrammen") verschillende openbare diensten meer eq meer opdrachten aan kunstenaars geven, zou men ook kunnen beschouwen als een poging om de kunst nader tot de maat schappij te brengen. Ons Gemeentebe stuur is dezer dagen een campagne be gonnen om het „Veilig Verkeer" (in na volging van het bekende Engelsche „Sa- fety first") te bevorderen. Een reeks plak katen, waarop onder deze zwaar-gedrukte slagwoorden, door verschillende artisten de gevaren van roekeloos motor- en auto rijden ter schrik-aanjaging en waarschu wing in duidelijke beelden zal worden weergegeven, gaat verschijnen. De eerste werd deze week door de straten verspreid en laat aan suggestieve werking niets te wenschen over. Een allergriezeligst ge raamte staat, voorovergebogen, gereed om toe te grijpen en vanuit den achtergrond doemt een, in razende vaart aansuizende motor op met twee dikke, door de snel heidskoorts bezeten figuren Laat ons hopen dat 't helpt. Snelheldskoort, maar dan een sympa thieke en een gematigde, kan men deze zomersche dagen ook aan ons Zuidelijk front constateeren. Een snelheidskoorts zonder de akelige symptomen van motor- geknal en claxon-lawaai, maar een die zich uit in scherp turen naar.den wlmpeL in het tijdig omgooien van het roer en het handig hanteeren van fok en gróot-zeil. Daar, aan ons Zuidelijk front, in de Aals meerder jachthavens, bij de Westeinder- plas, speelt zich een groot deel van het hoofdstedelijk waterleven af. De bezitters van kleinere jachtjes met bescheiden beurzen, zij voor wie de Koninklijke te duur is, vinden daar bevrediging voor de verlangens van hun vaderlandscn „water- hart". Aalsmeer is bezig, en vooral de zen zomer is het duidelijk te zien, be gint zich behalve als Mekka van de rozen en de geschoren heggetjes en boompjes meer en meer te ontwikkelen als belang rijk en bezienswaardig centrum van wa tersport En bet kleine tram-treintje, dat in een half uur Amsterdam met deze haar Zui delijke jachthaven verbindt, zal, hopen wij, in den vervolge ook voor „Veilig Ver keer" zorg dragen. Het slippertje, dat het deze week maakte (een binnenkomende trein liep op een rangeerende dito) zal het wel uit zijn dommel van èl te groote ge- moedelijkhoid hebben opgeschrikt.... Van al te groote gemoedelijkheid gaven deze week de beraadslagingen ln onzen Gemeenteraad niet blijk. Het waren eerder nogal hatelijke discussies, vooral ook na tuurlijk door toedoen van den heer Wijn koop, die, nu het Haagsche Binnenhof geen deel van zijn energie meer vergen zal, al het vuur van zijn stekelige kritiek uitsluitend en alleen ln den Raad kan doen ontbranden. Wij begonnen met de bespreking van een voordracht over den verkoop van gronden aan de Baarsjes, door welke verkoop een aantal daargelegen volkstuintjes gedoemd zullen zijn te ver dwijnen. De heer Gulden wierp zioh op als kampioen voor de huurders van deze tuin tjes en wenschte per motie, dat B. en W. en verkoop voorlooplg niet zouden laten doorgaan teneinde dezen zomer althans nog de huurders te sparen.... Zijn hou ding kwam ln een eenigszins vreemd dag- licht te staan toen, bij monde van den bur- Jemeester, bleek, dat de heer Gulden ln e Commissie van Bijstand zélf aan dien verkoop (een vpordeelig zaakje voor de Gemeente en tevens met het oog op de stadsuitbreiding wenschelijk) had meege werkt; het bleek dan ook, dat hij niet ge- roken had namens de S.D.A.P.-fractie, deed hij dit eerst zoo voorkomen. Hij handhaafde zijn motie ook niet. Maar mis schien heeft hij dan toch nog wel Iets Soeda bereikt, dit: dat B. en W. de ge- upeerde volkstuinders zullen helpen aan nieuwe stukjes kweekgrond op een door den bubouwingahonger minder bedreigd terrein. Het amateur-tuinieren en kweeken is in een natuurlooze stad als de onze voor de massa inderdaad van moeilijk te over schatten waarde. En dan kwamen nog de Oemeenteloonen op de proppen en daarmede natuurlijk te- vena de politieke hartstochten. Naar men weet willen B. en W. een commissie be noemen teneinde gegevens te verzamelen over de loonen in het particulier bedrijf, die zij beschouwen te zijn: één der facto ren waarnaar het gemeentelijk loon zich heeft te richten. De oppositie in den Raad, de heer Wijnkoop ln het voorste gelid, ziet hierin niets anders dan een verkapte aan loop tot loonsverlaging. „Jullie willen loonsverlaging en nu zoek je een weg", zeggen zij. B. en W. houden echter vol., dat er van eenlge vooropgezette bedoeling bij hen geen sprake ia: noch vooropgezette loonsverlaging, noch vooropgezette loons- verhooging bedoelen zij. Zij willen een objectief onderzoek en een zich daarop fundeerende „herschikking van de loon- klassen". Het voorstel zal natuurlijk wor den aangenomen en de oommissie zal er komen. Maar voorlooplg bakeleit men nog een beetje door en wordt den heer Wijn koop gelegenheid gegeven tot het debi- teeren van min of meer vermakelijke hate lijkheden aan het adres der roode vijan den. Ik besluit met deze, zijn beste: „De heer De Miranda ls in deze zaak slechts de schildknaap van den heer Wibaut, die de leidsels voert tot volle tevredenheid der Bolasevalns". Parijs, 10 Juli. De Kamer heeft met 411 tegen 29 stemmen de credieten voor Marokko goedgekeurd. BS nienwe doodvonnissen. Bouw Ziekenhuis. Kunst en Maatsohappt). <-* Gezamenlijke tang ln de parken. Veilig verkeer. Oma Zuidelijke Jachthaven. De Oemeenteloonen.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 7