GEMENGD NIEUWS JPi «el voor Cbtna (Je esterrHorialltelt af- «chaffen, maar gerust voorspellen, dat er nog een heele evolutie noodlg zal zijn eer het in de praktijk daartoe komen kan. De Amerikaansche politiek schijnt er daar om meer op berekend, sympathieën bij de Chineezen te verwerven dan de be langen van het blanke ras te behartigen. Natuurlijk moeten andere groote mo gendheden, Engeland en Japan, met Amerika meegaan als het met radicale hervormingsbesluiten komt Anders ko men de Engelsohe en Japansche handel, die nu al met boycotten te kampen heb ben, nog sterker in het nadeel. Maar sceptisch moet men blijven tegenover het werk van de conferentie, zoo lang er geen werkelijke regeering in China, be staat en, wanneer het om hervormingen gaat, waarvoor de toestand daar niet rijp is. (N. R. O.) Reuter meldt uit Peking, dat de z.g. christen generaal Feng-joe-Sjang zich telegrafisch tot de centrale regeering heeft gericht om te protesteeren tegen de voorgestelde internationale conferen tie over het Chineesche douane vraag stuk. Volgens den generaal moet China op het gebied van de vaststelling der douane-tarieven volledige autonomie heb ben. Het is betoogt Feng in strijd met het beginsel der gelijkheid van de naties, dat andere landen medezeggen schap hebben bij de vaststelling der douane-tarieven voor China. Een Amerikaansch majoor vermoord. (Bandieten hebben den Amerikaanschen majoor Palmer, die in Noord-Mantsjoerije een' boerderij exploiteerde ter» behoeve van de uitgewekenen uit de noodlijdende gebieden, vermoord. Bij deze gelegenheid werd de oogarts Howart, verbonden aan (het Rockefeller-Instituut, te Peking, ge vangen genomen. De andere buitenlan ders, die op de boerderij woonden^ wisten te ontkomen. OP EN OM HET BINNENHOF. Week-lcronlefc. Den Haag, 22 Juli "Pan den ,/tatnT. Kabinet-Colljnl De katholieke bezwaren. - Juist daaromI LUCHTVAART. Vliegtuig vermist Een Duitsch vliegtuig, dat met drie passagiers van Londen op weg was naar Berlijn, heeft, naar men uit Londen meldt, nabij Ostende een noodlanding moeten doen. De Belgische autoriteiten hebben beslag gelegd op het vliegtuig en den Duitschen bestuurder aangehouden omdat het Duitschen vliegers verboden is over Belgisch grondgebied te vliegen. Vliegtuig gevallen. Drie passagiers gedood. Bij een noodlanding vloog bij Zürich een toestel van den „Deutsche Aerolloyd" tegen een boom en viel neer. Drie passa giers bekwamen een schedelbreuk en stierven een uur later. Twee anderen werden gewond, terwijl één ongedeerd bleef. De piloot bekwam ernstige kneu zingen. ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. De zomerhitte, de vacantie en het over- heerschend aanbod op de effectenmarkt zijn niet geschikt om een willige stemming te veroorzaken. Reeds in den loop der vo rige week was er een meer weifelende stemming, welke zich Maandag en Don derdag meer accentueerde. Donderdag kon men zelfs spreken van een flauwe beurs, aangezien er voor sommige fondsen reac tie van beteekenis intrad. De berichten uit Engeland omtrent de crisis in de Kolen- industrie werkten eveneens ontstemmend, ofschoon de liquidaties van heel weinig omvang waren, zoo zelfs, dat op een ge geven oogenblik voor enkele rubberfond sen geen stuk aan de markt kwam en men tevergeefs stond te bieden. Zeer waar schijnlijk moet de flauwere stemming meer worden geweten aan de grootere terughou dendheid van 't publiek, dat liever afwacht dan iets verder op de fondsenmarkt te ondernemen. Sommige Engelsche bladen schjjnan moeite te doen de rubberprijzen te drukken en geven dan artikelen uit, waarin beschouwingen worden gegeven omtrent weinig vertrouwen in het hand haven der huidige rubberprijzen. Van een belangrijke reactie is er voorshands nog geen sprake, ofschoon de stemming veel matter is, vermoedelijk op contramine- aanbod vooral op de latere termijnen, waarin sterk gemanipuleerd wordt door de rubberspeculanten. De koersen der rubber- fondsen vielen voor sommige fondsen in een paar dagen een 20-tal percenten terug, en het hoofdfonds Hessa viel van 440 tot 380 Intusschen is er veel baisse geko men en wordt de markt meerzijdig, zoodat de hausse-partij op koopjes gaat azen. Of dus de aandeelenmarkt veel verder zal in zakken. valt vooralsnog te betwijfelen. D#t wat rubber aangaat. Wat kunstzijde betreft is er wat meer handel gekomen, op het bericht, dat ook Amerika zijn fabricage langzamerhand zal gaan uitbreiden, waaruit men distilleert, dat het artikel Kunstzijde in de toekomst een meer belangrHke plaats zal gaan in nemen. Nederlandsrhe liepen tot 430 op, Hollandsche tot 177 Maekubeè tot 1 ff? Viscose tot 116 De andere afdeelingen der markt blijven zeer kalm en stil met geringe variatie, zoo dat er weinig van te vertellen valt. De geldkoersen zijn inmiddels licht aan getrokken, en wel prolongatie tot 2 wat vermoedelijk het gevolg Is van de aan staande uitgifte van schatkistpanier, ter wijl eveneens de uitgifte der Fransche leening onttrekking van saldi tengevolge zal hebben. Meer achter wordt er een be roer op onze geldmarkt gedaan door Dultachland, waar een groote behoefte be staat, mede ln verband met crises bfj de groote lndustrieele ondernemingen, o. a. Stlnnes. De wisselkoersen schijnen voor Parijs en Brussel Iets vaster, 11.76 en 11.65, of schoon de handel daarin minimaal is. Het Pond Sterling brokkelt wat af tot 12.09l/«, terwijl de Noordelijke landen vaat zfln spe ciaal voor Oslo, dst opliep tot 48.66, terwlll Stockholm boven pariteit staat op 67.02'/,. Meer bijzonders valt er deze week niet te vermelden. In avondbladen, die Maandag versche nen, alsook ln ochtendbladen van 21 Juli, heeft men kunnen lezen, dat de kabinets crisis nog tien twaalf dagen zal duren. De vermaarde of beruchte „duim", waar allerlei geruchten uit voortspruiten, is thans vruchtbaarder dan ooit. Maar jk, die al heel wat kabinets-crisis in mijn journalistieke leven heb „meegemaakt' vraag mij toch vruchteloos af, hoe men zulke geruchten, als hierboven vermeld, durft verspreiden!.... Dat 't nu wemelt en krioelt van „ten- dentieuse" verzekeringen, is o. m. geble ken uit de tijding, dat mr. Van Wijnbergen zal aftreden als voorzitter van den Bond van R.-K. kiesvereenigingen, terwijl mr. Charles Ruys de Beerenbrouck „bestemd" zou zijn tot zijn opvolger als zoodanig. Men weet, de heer Van Wijnbergen heeft zelf zijne verbazing uitgesproken over het „on dit".... En óók weet men, dat 't hier geldt een berichtje, gelijk wel wordt „gepousseerd" over het aanstaand met pensioen gaan van meneeren, die in eigen kring niet begeerd worden, 's Is een Eubliek-geheim, dat in katholieke sfeer et op den achtergrond treden van den heer Van Wijnbergen even vuriglijk wordt gewenscht als de Utrechtsche staatsman blijkbaar zijn blijven op den stoel des lei ders begeert. Wat wij met zekerheid mogen gelooven, als vaststaand en onomstootelijk-waar, is: dat de heer H. Colijn aan de rechtsche groepen een concept-program van arbeid heeft voorgelegd, uit te voeren door het eventueel door hem aan H. M. de Koningin voor te dragen kabinet. De rechtsche Kamer-clubs hebben ver gaderd. Overeenstemming is nog niet bereikt Vooral van katholieke zijde komen ern stige bezwaren, waarvan verzekerd wordt, dat ze ten slotte wel zullen worden over wonnen. De S.D.A.P. is gekomen met haar „vlammend protest" tegen een kabinet- Colijn. De communisten hebben eene poging gedaan om de gelegenheid te benutten tot het vormen van een „eenheids-front" der arbeiders van roode tint, het veelmaals in de Kamer bepleite ideaal van den „de- missionnairen" afgevaardigde Wijnkoop. Uit rechtsche kringen ontving ik de verklaring, dat het soc.-democratisch pro test tegen een kabinet-Coüjn de oppositie daartegen zal verzwakken. Voorshands mag .men m. L die „lezing" ietwat gezocht noemen, want vaststaat, dat ook in de rechtsche, vooral in de chr.-historische sfeer zeer groot is de ontstemming over het „rechteloos maken" van den rijks ambtenaar in zijn salaris-aanspraken. Men had, bij den zeker moelzamen arbeid tot het veilig Btellen van den gulden, deze woordbreuk kunnen ontwijken. Dat men hierin geen uitweg zocht, was eene ernstige fout, waarvan de gevolgen te-eeniger tijd zullen worden gevoeld. Over t algemeen kan de Bituatie van het oogenblik worden saamgevat, geteekend door te zeggen, dat men in rechtsche kringen nu „fait bonne mine i mauvais jeu".... Oftewel, ln begrijpelijk Hol- landsch overgebracht, een gezicht trekt als „de agrarische kiespijn-lijder", gelijk mr. Mendels eens in den Senaat schertste, die poogde een vroolijk gezicht te ver- toonen. De anti-revolutionnairen willen Colijn niet loslaten. Thans evenmin als in No vember 1923, toen mr. Kooien, krachtens koninklijke opdracht tot kabinets-forma- tie, tot mr. Rutgers, voorzitter van de anti revolutionaire Tweede Kamer-club kwam om dezen uit te noodigen in het door den heer Kooien te vormen Ministerie zitting te nemen. En mr. Rutgers hem naar.... den heer Colijn, minister in het een maand tevoren over de vlootwet gestruikelde, Ministerie, verwees.... De heer H. Colijn is een knap, intelli gent, kundig, energiek, stevig man. Niemand kan 't ln redelijkheid be twisten. Maar.hy is momenteel inderdaad de „minst populaire".... Over de vraag, in hoever dit billijk, rechtvaardig, juist is, heeft de medewer ker van een onzijdig blad als het uwé zich niet uit te laten. Ik heb slechts rekening te houden met de realiteit, de feiten. De heer H. Colijn is opper-leider van de rechtsche groep, welke op 1 .Juli j.1. de zwaarste verliezen der coalitie had te b06k6Dt Dat H. M. de Koningin juist hem de kabinets-formatie opdroeg, wekte dus be grijpelijke verwondering. Tot mij drong door, dat deze zeer tacti sche en handige staatsman niet slechts rechtsche mannen zal uitnoodigen, in zijn Ministerie plaats te nemen. Wanneer dit vermoeden juist is, wijst 't op een „zwaai", in de politieke lfln- keuze, welke de nieuwe premier zou nemen. Doch tevens wordt dan toch voor ieder duidelijk, hoe schrikkelijk-broos het leven van het Minlsterie-Colijn, dat straks met het Parlement zou moeten samenwerken, zal wezen!.... Van verschillende kanten is op dit drei gend gevaar reeds gezinspeeld. Wel te verstaan: op de waarschijnlijk heid van een „da capo" van wat in October 1923 in ons Lagerhuis werd doorleefd. Van een figuur als H. Colijn mag men zich met verbazing afvragen, hoe 't moge lijk is, dat hij het groote gevaar niet ziet naderen I.... In de katholieke Tweede Kamer-club van de nieuwe legislatieve periode zijn 't is immers in de jongste dagen telkens van die zijde toegegeven!, „in politicis" uiterst-onbetrouwbare elementen. 't „Kraakt" daar elk moment onheil spellend. Zéér noode, tegen heug en meug, nogmaals gezegd: „faisant bonne mine mauvais jeu"! zal men van chr.-hlstori- schen kant berusten in de vorming van een Ministerie-Colijn. Is 't dan te pessimistisch geoordeeld om in een minimum van tijd „ongelukken" te verwachten na het optreden van den heer H. Colijn als premier, op welke wijze deze anti-revolutionnair dan ook zijn com plex van medewerkers Ih den Raad der Kroon mocht voordragen? Misschien vertrouwt deze «taatsman van zekér groote geestelijke gaven en van bij zonder „stevige hand" al te zeer op zijn goed-gesternte, op de macht en den In vloed, uitgaand van een ijzeren wil?.... Misschien onderschat de heer Colijn ook de kracht van de oppositie, straks komend uit linksche èn rechtsche kringen?.... Men heeft hier, verzekerde mij een bedachtzaam man-van-rechts, te doen met iets gedwongens, kunstmatigs. Tegen- den-draaa-ingaands. Een kablnet-Colijn, vlak na de stembus- uitspraak van 1 Juli 1925, kan voor Nederland geen zegen brengen. Ook de warmst-gpstemde anti-revolu tionnair, aldus mijn zegsman, zal dat, is hij eerlijk en onbevangen, moeten toe geven. En juist daarom; wijl deze uitspraak zoo onbetwistbaar moet worden genoemd, is de politieke situatie van het oogenblik zoo buitengewoon ingewikkeld 1 Mr. ANTONTO. Inbraak. Woensdagnacht bemerkte een agent van politie, dat van het gebouw van Blikman Sartorius op het Rokin te Amsterdam, aan de zijde van de Nadorst- steeg, een raampje openstond. Bij onder zoek bleek, dat iemand zich toegang had verschaft Eenige honderden vulpen houders en gouden potlooden, ten be drage van ongeveer 5000.worden ver mist Botsing tusschcn een auto en een motorfiets. Op den Haarlemmerweg, bij Amster dam, bij den tweeden molen voorbij den Uitweg, het z.g. Groene weggetje, had Donderdagnamiddag een ernstige bot sing tusschen een automobiel en een mo torrijwiel plaats. Een Studebaker-auto uit Amsterdam reed in de richting van Halfweg. Ter plaatse voornoemd passeerde hij links een vrachtauto, een verhuiswagen. De Studebaker kwam goed om de vracht auto heen, maar tot recht begrip van wat uu volgde, dient men te weten, dat het oude rijwielpad, links van den weg, zoo danig verzwakt is, dat de straatklinkers over een paar honderd meters aoht k tien om boven het rijwielpad uitsteken een toestand die overdag, maar vooral s avonds levensgevaarlijk is en geen oogenblik langer bestendigd mag blijven. Bij het passeeren nu van de vracht auto kwam de Studebaker met het lln- kerwiel van den hoogen kant der steenen af. De bestuurder wilde nu weer naar rechts zwenken, tegen de steenen op, ten einde het midden van den weg te berei ken. Hij wrong zijn stuur met kraoht naar reohts, maar reed toen met zijn wa gen tegen de kleine steentjes naast den den berm van den weg tegen den sloot kant in het zand 'te blijven steken. Tegelijkertijd, dat de Studebaker tegen het talud opvloog, kwam het motorrij wiel uit Halfweg de Studebaker tegemoet rijden. Met volle kracht reed het motor rijwiel tegen de auto op. De bestuurder en zijn echtgenoote, die achterop zat, wer den van het motorrijwiel geslingerd en moesten zwaar gewond naar het Binnen gasthuis vervoerd worden. Het echtpaar is in het ziekenhuis opgenomen moeten worden. De Studebaker is door de politie ln be slag genomen. De bestuurder werd op het politie-bureau aan den Admiraal de Kuy- terweg gehoord. HU sohijnt met een snel heid van 60 k 60 K.M. gereden te heb ben, een snelheid die op den Haarlem merweg niet buitengewoon groot is. Kindermoord. Een 25-jarige bewoner van Groningen heeft den 5den Mei j.L zijn kind van drie maanden door verstikking om het leven gebracht. Zijn vrouw was na de bevalling overleden. Het jongentje werd op kosten der gemeente uitbesteed te Dorpwerd, een dorpje in de buurt van Groningen. In April kreeg hij van de gemeente be richt dat hij voortaan zelf voor het kind diende te zorgen omdat hij genoeg ver diende om het kostgeld te betalen. Hij voldeed daaraan echter niet, maar de hospita, die nu geen geld meer ontving, wilde het kind evenmin langer verzor gen en braoht het op 6 Mei aan den man terug. Hij nam het mee uaar zijn slaap vertrek, legde zich naast het kind ge kleed te bed en legde het een deken over het hoofd waardoor de adem werd afge sneden en het jongetje stikte. Den vol genden dag stopte hij het lijkje in een zak en daarna in een kist op den zolder. Hij deelde een vriend een en ander van het overlijden mee. Deze ging naar de politie en stelde deze van het geval op de hoogte. De politie nam eenige dagen la ter het lijkje ln beslag. Voor dezen moord stond de man te- hlj tegen het talud aan de linkerzijde recht. Hij zelde ln dronkenechap gehan- van het oude rijwielpad opvloog om aan deld te hebben. Wat hij verdiende ver dronk hij, zoodat hfl er geen vier gulden kostgeld voor het kind wilde afnemen. Tegen hem werd drie jaren gevange nisstraf geëischt De rechtbank veroor deelde beklaagde tot vijf Jaar gevange nisstraf. Huiselijke ruzie. Donderdagochtend heeft zicB bi) de Amsterdamsohe politie een man aange meld, die vertelde, dat hi), na hoogloo- pende woordenwisseling en even felle handtastelijkheid met zijn vrouw zijn huis aan den Spaarndammerdijk was ont- loopen. Later bleek, dat het echtpaar, waarvan de man veldarbeid verricht, in voortdu rende oneenigheid leeft Donderdag, na dat wederom een scheldpartij was losge barsten, had de vrouw zich op een zolder kamertje schuil gehouden, en vervolgens kwam het tot een vechtpartij, waarbij het echtpaar elkander toetakelde. De vrouw is er het ergst aan toe. Zij kreeg bloe dende wonden en moest naar een gast huis worden overgebracht De man ging uit eigen beweging het gebeurde mede- deelen aan de politie. Verduistering door een notaris. Voor de Uti^chtsche rechtbank stond terecht een gewezen notaris te Utreoht beklaagd van verduistering van gelden en effecten ten nadeele van verschillende cliënten. Het O. M., waargenomen door jhr. mr. A. Oalkoen, eischte een jaar en zes maan den gevangenisstraf onder aftrek der preventieve hechtenis. De verdedigster, mej. mr. Estella C. Simons, verzocht aan de rechtbank zoo spoedig mogelijk uitspraak te doen en meende, dat op streng juridische gron den volgens deze dagvaarding niet tot veroordeeling kon worden overgegaan. Uitspraak Donderdag as. Gearresteerd Woensdag is aan de politie te Bloe- mendaal kennis gegeven dat er was in gebroken in de tijdelijk onbewoonde vil la van mevrouw de wed. Huysser aan den Parkweg 16 in het Bloemendaalsche Park. De chauffeur Z. had gemerkt dat er ongenoode gasten in de garage waren geweest. Er werden daar eenige sleutels vermist, waanmee men zich toegang had verschaft tot den brandstofkelder. Van daar was men in den wijnkelder geko men. De politie had gisteravond maatre gelen getroffen en posten uitgezet, op! vermoeden dat de inbrekers terug zou- den komen, wat inderdaad gebeurd is. Omstreeks 10 uur waren zij weer in de villa. Toen zjj onraad bespeurden wilden zij vluchten, maar zij liepen in den tuin in handen van de politiemannen. Het wa ren drie jongens van 16 jaar, J. v. B., J. B. en H. S, allen uit Haarlem. Ont vreemd waren o.a. twee geldbusjes met ruim 40. Het drietal is in arrest gesteld. Vermomde bedelarij. In de gehouden zitting van den raad van Middelburg werd er op gewezen, dat een kwaad zich begint voor te doen name lijk vermomde bedelarij door vrouwen, die met kinderen naar de stad komen om zich op Donderdag door de vele vreemdelingen te laten kieken. De bur gemeester deelde mede, reedB zelf tegen dit euvel te zijn opgetreden en de politie te hebben opgedragen er scherp op te letten. „Boelenkoningen" aangehouden. Op de kermis te Vlissingen heeft de politie drie boeienkoningen aangehou den, die nog een vonnis hadden te on dergaan. Een was deserteur van de ma rine, de tweede had wat op zijn kerfstok wegens ordeverstoring te Rotterdam, de derde had zich schuldig gemaakt aan frauduleuzen invoer van gedistilleerd. Door een tak gedood. Tijdens het hevige onweder van Dins dagavond werd dr. Oostermans uit Eben- Ëmael, op weg naar Canne (B.) bij Maas tricht, op het hoofd getroffen door een tak van een door den bliksem gekliefden boom. Enkele oogenblikken later is hij overleden. Zijn zoontje, dat bij hem was, bleef ongedeerd. Motorbotsing. Woensdagavond zijn in de Bloemstraat onder Jan Gijzeavaart bij Haarlem twee motorwielrijders op elkaar ingereden. Zij sloegen beiden tegen den grond. Eén hunner brak een enkel en wewl naar het ziekenhuis te Haarlem vervoerd: de an dere werd met een ernstige schedelbreuk opgenomen. Onweer. Na een bijzonder heefcen dag ls Zuld- Engelend Woensdagavond geteisterd door een reeks geweldige donderbuien. Te Londen kwam de eerste bui los 's avonds om 6 uur te te middernacht was het nog steeds boos weer. Hier en daar zijn hagel steenen gevallen „als een vuist zoo groot" en menige vensterruit moest het ontgelden, vooral ln de met glas ge dekte fabrieken en werkplaatsen. Kelders liepen onder, hoornen werden ontworteld enz. In Oost Kent hij Snips Hill viel een boom, die door den storm ontworteld was, op een auto en doodde den chauffeur. Ook de telefoonpalen hebben het hard' te verantwoorden gehad en hier en daar is de bliksem ingeslagen en heeft brand ver oorzaakt. Ingezonden Mededeellng. SCHAGEN. Het ls geen wonder, dat de vleesch- handel stug ls, ware het bij een tempera tuur van meer dan 80 graden, het zou zeker abnormaal zijn. Het vleeeohetend Ïubliek verlangt bij zulk een warmte geen lerlljk voedsel; onze spijsverteerings- orgauen weigeren bij groote hitte een te krachtig voedsel, ons lichaam vraagt geen eiwitten en vetten, oorzaken, die op het vleeeohgehruik van den grootsten Invloed zita. Licht verteerbaar vleesoh, kalf», vleeödh, laimsvleesóh, dus vleesoh van jonge dieren, bekomt den mensch bij deze warmte best. Grossiers en slagers doen bij dezen hoogen temperatuur ook geen groote inkoonen. De beste kwaliteiten vleesoh zijn het meest gewild De vleescb- sohotel voor de vreemdelingentafel vraagt dan ook in alle opzichten le kwaliteit en daar deze maar in een kleine hoeveelheid wordt aangevoerd, kan zij maar gedeelte lijk aan de vraag voldoen. De le kwaliteit rundvleesch ls daarbij in den vleeech- handél zeer vast en wordt betaald tot LBO per kilo, achterbouten, biefstuk, worden nog iets duurder betaald. Groots veranderingen zijn in de prijzen niet te verwachten; de mindere kwaliteiten zul len wel weer iets lager zijn. Eigenlijk ls er bijna geen le kw. meer. De felle hitte heeft èn de weide èn het nog aanwezige gras geducht in kwaliteit verminderd. De gevallen regen was totaal onvoldoende voor dent uitgedroog- den grond; een en ander heeft op het weidevee een nadeeligen invloed uitge oefend. Het vee wordt met eenlgen spoed opgeruimd, waardoor het getal wel op de markt wordt vergroot, doch de kwaliteit wordt er niet beter op. (De le kw. gold te Schagen 1.20 tot 1.25 per kilo. De 2e kw. was in 2 groe pen te verdeelen, die van L10 tot 1.20 en van 1.06 tot 110 prijsden, dan volgt nog de 8e kw., die tot onhegrensden prijs in de laagte verdween. Grasgebrek was vooral bij het bedrijfsvee van invloed. Melk en kalfkoeien met weinig of geen handel. De kleine afzet liep van 200 tot 400. Nuchtere kalveren met lager prijs liepen van 12 tot 20. Wolvee was in alle afdeelingen stug. Goede magere scha pen 66 46; lammeren met tamelijk f oo ten aanvoer voor het bedrijf 28 k 82; eenlgen voor export tot 86. Var kens liepen tot 86 cL per kilo. In het 2e kwartaal van 1925 bestond de aanvoer op de Schager markt onder meer uit: 107 paaiden, 84; 68 stieren, 18; 991 magere koeien, 841; 776 vette koeien, 719; 565 melk- en kalfkoeien, 622; 279 pinken, 228; 2088 nuchtere kalveren, 1776; 2006 lammeren, 2305; 75 magere schapen, 184; 733 vette schapen, 896; 1246 overhouden, 2067; 1857 biggen, 2164; 614 magere var kens, 184; 861 vette varkens, 1184. De cijfers achter den aanvoer geven den aanvoer ln het 2e kw. van 1924 weer. In het tijdvak van 81 Mei20 Juli be taalde de kaa «fabriek „de Loet" te Scha gen 1.59" per K.G. berekend vet of ge middeld 8.46 per 100 KjG. melk uit In het tijdvak 1 Maart—80 Mei werden door de afdeelingen in Hollands Noorden de volgende bedragen afgedragen aan het hoofdbestuur der vereeniging voor on- en minvermogende lijders aan vallende ziekte: Breezand 21.34, Helder met 800 leden 90.57, Hoorn op Texel 19.82, Julianadorp 26.31, Koog op Te±ei 4.20, Schagen 60. De heer D. Schoort, Lagedfjk te Scha gen, klerk op het ontvangerskantoor, slaagde voor de akte Boekhouden van de vereeniging v. leeraren. Te Haringhuizen komen gevallen van besmettelijke vlekziekte onder de varkens voor. Nieuwe altgaven. Verschenen bij W. de Haan, Utrecht: Het Juli-nummer van „Zonneschijn". De aardige aotueele omslagteekening is van Ton van Tast Het eerste verhaal is het begin van een mooi verhaal voor grootere kinderen. Anton Pieck teekende de heel mooie illustraties. Meunno illustreerde het volgende verhaal: „Het wonderbaarlijke Moleoutenverhaal" door J. M. Prange, een geestige droom op scheikundig ge bied. Als gewoonlijk treffen we ook nu weer een verhaal op natuur-historisch en een op aardrijkskundig gebied, beide met mooie foto's. A. B. van Tienhoven begint met bet „historische" verhaal over „Motor Munohhausen". Verder nog eenige verhalen ook weer een uit Indië en ,3et Gezellige Hoekje", waarin o.a. allerlei belangrijks op kampeer-gebledL VerschenenHet Juli-nummer van „Ons Eigen Tijdschrift". De bijlage is een verrassend mooie foto van Marle Bijl: „Bloeiend" Waterlelies". De hoofdredac teur schrijft over:: „Het Zomerfeest der Venlowin Reuzen Valuas en zijn Huis vrouw" Van Jan Lauwerita vinden we 1 x opmerkingen over tegels" mei foto's van verschillende tegels, al of niet ornamentaal beschilderd., L. de Hoog schrijft bij verscheidene mooie foto's een heel aardig artikel over „Ben Floreiitljnsobe Heuvel", nl den heuvel van Friesole. De schrijver is een enthousiast bewonderaar van Itailft, vooral van Florence, dat hij de „tot ma terie geworden menschelljke ziel" noemt. Verder eenige schetsje*, o.a. het ge voelige „Ren stem uit den hesnel" door Bert van Keest, en gedichten, teekentn- van Davld F is vrioopifl^

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2