BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS ▼rouw, nu vanavond r.aar wat hebbelijk beliefde te zijn, dan had htJ al lang weer i'n draalt In ae menaohen had hij een wel behagen. Op het perron ging hij, hfl had nog even tijd breeduit voor zijn ooupé staan en groette joviaal kennissen en vrienden, 't Leven was nog zoo kwaad niet. Nu nog een rustigen avond thuis. „Alle Menschen werden Brüder" floot hij zacht.... Tja, tja. Daar plots: een bekend gevoel.... De zelfde drie korte, harde tikjes op z'n schouder.... HU draaide zich om: het zelfde, zwaar-gebaarde, bebrilde gezicht, spottend kijkend naar de drie parapluies onder Jacobus' arm, dezelfde stem: „Zoo, vriend, bij mij is 't niet gelukt, hé? Maar je dag is dan toch nog goed geweest!" Wèg was de „spook-verschijning" Jacobus Jansen kwam doodop thuis; ge knakt! Neurieën deed hij <lien avond niet meer. Overigens was Emma ook al niet hebbelijk.... En toen hij in z'n kussens zonk, vroeg- tijdig, zuchtte hij diep, had, brrrrr, nog even een visioen van 't behaarde „spook* en dacht: „Och ja, broeder Strindberg, 't is moeilijk mensch te zijn!" ENGELAND. 81 Juli zullen de Engelsche mijnwerkers hun staking beginnen en de vooruitzich ten, dat er voor dien tijd iets zal gebeuren, om het conflict af te wenden, zijn niet bemoedigend. De mijneigenaars wülen de oude regeling, waarbij den houwers een minimumloon wordt gewaarborgd plus 87 pet. van de winst, niet handhaven, omdat zij zeggen dikwijls niet eens zeker te zijn van de 18 pet., die er overblijven, daar er nog van allerlei afgaat, en er verder een groot aantal mijnen zijn, die heelemaal jeen winst maken, maar verlies lijden bij iet peil, waarop de kolenprijzen thans ge daald zijn. Zij willen dus, aangezien de mijnwerkers niet wenschen te weten van een verlenging van den werkdag, in elk geval de loonen naar beneden hebben, ter wijl de werklieden staande houden, dat het tegenwoordige loon (aangezien de 87 pet. die hun van de winst toekomen, in zoovele gevallen nihil is) reeds niet voldoende is om te leven. Als voorbeeld hoe de nieuwe loonregeling van de eigenaars zou werken, is voor het hof van onderzoek, toen dit zijn laatste zitting hield, gezegd, dat een hou wer in Zuid-Wales, die nu 9 sh. 6 st. per dag verdiende, het voortaan met 8 sh. 21/. st. zou moeten stellen. De staking kan de eigenaars betrekke lijk onverschillig laten, omdat de industrie zulke slechte inkomsten oplevert. Maar deze moet uitloopen op gewóngen stilstand in alle andere takken van Industrie en openbare diensten, die kolen gebruiken, indien de transportarbeiders en spoorweg beambten erbij blijven, geen kolen van buiten af aan te raken en te behandelen. Geld om de industrie te subsidieeren kan de schatkist niet beschikbaar stellen, nu de begrooting al met moeite sluitend ge maakt is. (Toch noemt de „Daily Chro- nicle" zulk een subsidieering weer als een mogelijkheid). Maar daar de verantwoor delijkheid op haar rust, om het openbare leven niet tot stilstand te laten komen, zal iets moeten verzinnen, om zich althans igent te toonen. Er is veel geschreven over deze crisis, maar een oplossing die de twee partijen kan bevredigen, is ver te zoeken. Het kj- lenverbruik is werkelijk afgenomen door verandering in de energie-bronnen. De hooge stand van het pond sterling maakt de Engelsche kolen voor het buitenland minder goedkoop dan zij in Engeland lij ken. Eindelijk verbruikt de scheepvaart wegens gebrek aan tierigheid (voor een deel natuurlijk ook weer het gevolg van minder vraag naar scheepsruimte voor kolenvervoer) veel minder kolen. In een Donderdag gehouden veujade- ring van Furness, Withy Oo. heeft Sir Frederic Lewis er o. a. op gewezen, dat de reeders op 't oogenblik grootendeels op hun reserves teren. De wereldtonnage is nu 16 millioen ton grooter dan vóór den oorlog, al is er daaronder veel minder goed bruikbaar materiaal. Een groote hoeveel heid scheepsruimte is opgelegd, in Enge land alleen 420 schepen met 1.150.000 bruto ton, zijnde vrijwel 100 pet. meer dan drie maanden geleden. De toestand op de vrachtenmarkt is slechter dan sedert menschenheugenis. De vrachten zijn nauwelijks 25 pet. van het gemiddelde van 1920 en in vele gevallen lager dan het gemiddelde van 1918, terwijl de exploitatie-kosten waarschijnlijk wel 90 pet. hooger zijn dan vóór den oorlog. Verlaging van de kosten is dan ook een allereerste eisch. Als men de gevolgen van al dergelijke economische factoren wil trachten wep te nemen, vecht men tegen de Bierkaai. Het proces moet zijn loop hebben, tot men weer een toestand van eenigszins stabiel evenwicht bereikt. Zonder offers van weerskanten zal het niet gaan. Als het tus- schen de mijneigenaars en mijnwerkers nog voor den fatalen termijn tot onder handelen komt, zal men daarbij toch tot de erkenning van harde economische feiten moeten komen. („N. Rott. Ort."). Door tpedoen van minister Bridgeman is oontact verkregen tussohen de Britsche mijnwerkers en de eigenaars. Woensdag a.s. wordt een gezamenlijke oonferentie gehouden. Uit Berlijn werd gisteren aan het HbL gemeld: Op de Luneburger heide, in de regee- rlngsdlstricten Hannover en Luneburg, staan 500 morgen helde in vlammen. De brand ia reeds weken geleden begonnen. De oorzaak is onbekend. Rijksweer en politie zijn bezig met blusschen. Sedert Ingcaopden Glashand*!. Maohinale VerfmalerlJ. Aannemers van Sohlldarwarkan. Spiegelglas. Hartlijnglas. Gekleurd Glae. Vensterglae. Fa. GEBRS. HOOGERDUIJN, gisteren wakkert de sterke wind de vlam men opnieuw aan. Er zjjn ook reeds groote bossohen aangetast In de omgeving van Stettin zijn even eens tengevolge van de groote droogte en hitte boeebbranden ontstaan, verder bfl Gentin in die buurt van Maagden burg. De grootste boschbrand woedt ech ter bij Rathenow, waar niet minder dan 10.000 morgen bosoh in vlammen staan. De verbinding tusschen Rathenow en Havelberg is verbroken. De stad Spandauwas geruimen tijd geheel in rook gehuld. Eenige dorpen moesten door de inwoners worden ont ruimd en loopen gevaar mede een prooi der vlammen te worden. De crisis In den mijnbouw. Gisteren werd te Berlijn een conferen tie gehouden, onder leiding van den Rijkskanselier, tusschen vertegenwoordi gers van mijneigenaren en mijnwerkers in vérband met de bekende afzetcriaia in den mijnbouw in het Ruhrgebied. Een der punten van de agenda zpu de vraag zijn of verbetering in den noodtoestand gebracht kan worden door verlenging van den arbeidstijd, waar de mijneige naars heil van verwachten, doch de mijn werkers niet van hooren willen. Tevens zou de quaestie besproken worden of den mijnbouw wellicht tijdelijk hulp ware te verleenen door vermindering van be lasting. Het gaat er ook hier evenals in Enge land om, dei^ afzet ie vergrooten, waar toe door vermindering van productie kosten vermindering der prijzen nood zakelijk is, maar de quaestie is wéér die gevonden moet worden. Vindt men geen oplossing van dit probleem, dan moet men zioh voorbereiden op toenemende verscherping van de crisis in den mijn bouw en vermeerdering van de reeds groote werkloosheid in het najaar. Van deskundige zijde wordt de toestand in den mijnbouw in het Ruhrgebied troosteloos genoemd. Tien millioen kolen liggen reeds opgestapeld voor een waarde van 160 millioen G. M. DENEMARKEN. Geweldige kolenbrend te Odensee. In de haven van Odensee (Funen) zijn Donderdagmiddag drie groote kolenop- slagplaatsen, alsmede verschillende sche pen in brand geraakt Het vuur greep snel om zich heen. De brandweer van Odensee en omgeving, alsmede de mili taire brigades stonden geheel machteloos tegenover de vlammen. Van de reddings brigade werden twee personen zwaar ge wond. De schade bedraagt 6 millioen kro nen. Men neemt aan, dat zelfontbranding van de steenkolenvoorraden de oorzaak ia. (TeL) NOORWEGEN. Groote brand te Oslo. Oslo, 24 Juli Vanochtend vroeg is hier een brand uitgebroken, die spoedig een geweldigen omvang aannam. Een aantal silo's en pakhuizen werden in de asoh ge legd, waarbij groote hoeveelheden graan, voeding»- en meststoffen verloren gin gen. De brandweer uit de naburige plaat sen moest tot bestrijding van het vuur worden te hulp geroepen en ook het gar nizoen nam aan het blusschingswerk deel. Om half 5 was men het vuur mees ter. De schade is voorloopig niét te sohat- ten, maar zij loopt in de millioenen. POLEN. Het over den grens zetten der optanten. Berlijn, 24 Juli. De Poolsche regeering is volgens de „Lokal-Anzeiger" met het uit het lani zetten der optanten begon nen. Met 1 Augustus zullen 86.000 Duit- sche optanten over de grens gezet wor den. Deze personen zullen in den korten tijd, die hun thans nog rest in Polen, hun have en goed niet of althans niet voordeelig kunnenverkoopen. De Duitsche regeering heeft nu als gevolg van deze Poolsche maatregelen besloten, dat met 1 Augustus alle Pool sche optanten die In Duitschland ver toeven, ongeveer 8 tot 10.000, in speciale treinen naar de Poolsche grens zullen worden gebracht en aan de Poolsche autoriteiten overgedragen. RUSLAND. Builenpest ln het Wolga-gebied. Moskou, 24 Juli. De builenpest breidt zich aan de beneden Wolga op gevaarlijke wijze uit, ondankB de krachtige poging van de regeering om de ziekte te bestrij den. De vorige week zijn er 81 sterfgeval len voorgekomen; in het geheel zijn er on- Jeveer 100 menschen gestorven nadat in unl de ziekte uitbrak. iv i K De bevolking van Bessarablë heeft geen Seluk. De oogst heeft eerst zeer geleden oor de droogte en wat er nog van over was gebleven wordt thans weggevaagd door groote overstroomingen. De regee ring heeft maatregelen genomen om de geteisterde bevolking van voedsel te voor zien. Ook Zevenburgen heeft zwaar te lijden van het hooge water veroorzaakt door he- vlgen regenval. Verschillende dorpen zijn overstroomd en duizenden zijn dakloos. Fez, 28 Juli. Men bevestigt, dat de vijand bij Ainaisja en Aimatoef hevig is geschokt. Onder de hevige werking van de Fransche artillerie van alle kaliber is hij in haast naar het noorden getrokken, de bevolking en de kudden van alle dor pen ten noorden van de lijn Dzjebel Agil Taoenazenadzja meevoerend. De algemeene toestand aan het front blijft voortdurend beter worden. Woensdag is te Chlcago een nieuw spoorwegstation In gebruik gesteld. De bouw van dit station, waarmee in 1915 een begin werd gemaakt, heeft dus tien jaar geduurd. Het werk kost 144 millioen guldens. Het station beslaat een opper vlakte van 12140 M'. en kan dagelijks drie honderd treinen ontvangen. Het biedt ruimte aan vijfduizend passagiers en vierhonderd ton bagage. Boven het station wordt een 21 verdiepingen hoog gebouw opgetrokken, dat kantoren zal bevatten voor de vier spoorwegmaat schappijen, die in Chioago haar uitgangs punt hebben. Naar het Haagsdie Aneta-kantoor ver neemt, heeft de directie van de Konink lijke Paketvaart Maatschappij te Amster dam van haar Indisch kantoor het vol gend telegram ontvangen: „Aangezien toestand Hongkong veel verbeterd hervatten Ohinalijn. Overstrae- téh vertrekt Woensdag van Singapore route j Singapore—tijmgkong—Amoy— Hongkong—Singapore—Dell—Penang. Verkeer naar Swatow voorloopig alleen met overscheep Hongkong". Tweemalen over den kop. Bij Gennep is Donderdagmiddag de auto van den heer Vertholen de Salve de Bru- neton, wonende op het buitengoed „Fries wijk" te Diepenveen, doordat een band van den wagen liep, tweemalen over den kop geslagen. De chauffeur kon nog uit den wagen komen, de heer en mevrouw 'Vertholen maakten de buitelingen mee, met gevolg, dat mevrouw Vertholen een been brak en een kaakfractuur kreeg. De heer Vertholen werd aan het hoofd ver wond. Mevrouw Vertholen is nog dienzelfden avond overleden. De moord met roof te Culemborg. J. D. Vermeulen te Culemborg heeft een adres gezonden aan de Koningin, waarin hij „namens de bevolking van Culemborg" H. M. met den meesten aandrang verzoekt, den minister van justitie op te dragen, een degelijk onderzoek te doen instellen naar de bedrijvers van den moord met roof in December *28 en Culemborg te ver lossen van een commissaris van politie, „over wien de ingezetenen zich tegenover de geheele wereld schamen". Onweer. Uit Oldenzaal werd gisteravond aan het „Hbl." gemeld:: Hedenmiddag woedde boven het ooste lijk deel van Twente een zwaar onweer, gepaard gaande met geweldigen regen en hagelslag. Schoorsteenen werden afge rukt. Het electrisch net werd gestoord. Op verschillende plaatsen sloeg de bliksem in, zonder evenwel brand te veroorzaken. Een huis van den heer W. Blijdenstein te Enschede, staande te Noord-Berghuizen bij Oldenzaal, en bewoond door den heer J. de Lange, werd eveneens getroffen en brandde af. Alleen de levende have werd gered. Balcon Ingestort De matrozen van de Amerikaansche vloot, die een bezoek aan Australië brengt, zijn onder de toejuichingen van een ont zaglijke menigte door Melbourne gemar cheerd. De feestelijke ontvangst werd gestoord door een vreeselijk ongeluk. Een veranda van een bioscoop-schouwburg, die vol toe schouwers stond, zakte in. Gelukkig werd niemand gedood, maar 131 menschen kre gen kwetsuren, waarvan er enkele ernstig zijn. Ongeluk met een kabelspoor, Uit Berlijn wordt aan „De Telegraaf" gemeld: Een vreeselijk ougeluk, dat aan vijf per sonen het leven heeft gekost, heeft plaats gehad te Langenbrand in het Murgdal. Vjjf meisjes en een jongen van ongeveer 15 jaar, waren aan het spelen met een ka belspoor, langs een berghelling, die ge bruikt wordt voor het transport van ce ment. Hierbij raakte plotseling de kabel los, zoodat de wagen met een duizeling wekkende vaart naar beneden vloog, om daar op steenen en puin te pletter te slaan. Alle inzittenden werden uit den wagen geslingerd. Drie meisjes waren onmiddel lijk dood. De beide anderen stierven kort daarna aan de bekomen verwondingen. De Jojigen werd bewusteloos, doch bleef ove rigens ongedeerd. Ongeluk In een vuurwerkfabriek. Gistermiddag omstreeks 6 uur heeft op de vuurwerkfabriek van de firma Ruysoh, onder de gemeente Maartens dijk, een ernstig ongeluk plaats gehad ln een loods waren twee arbeiders en een meesterknecht ssn het verteren ven drljfosrdoezen, toen plotseling een oar- does ontvlamde, waardoor in een oog wenk het geheele gebouwtje in liohte laaie stond. De twee arbeiders konden vrij spoedig uit het gebouwtje vluohten, maar liepen nog hevige brandwonden op. Den meesterknecht D. gelukte bet niet zoo spoedig; gelijk een brandende fakkel kwam hij uit het gebouwtje, met al zijn kleeren in brand viel hij neer. Toen men de vlammen gedoofd- had bleek, dat de man zesr ernstige brand wonden had gekregen. In bewusteloozen toestand werd hij naar de rijksklinieken te Utreoht vervoerd. De beide knechts konden, na in de klinieken verbonden te zijn, naar huisgaan. Het gebouwtje is geheel afgebrand. De oorzaak van de ontbranding van de cardoes is onbekend. Vast staat, dat de arbeiders geen vuur gebruikt hebben in het gebouwtje. Bij een wisselkantoor ln de Passage in Den Haag werden Donderdag door een Engelsch sprekend heer 36 bankbiljetten van een pond ter wisseling aangeboden. De inwisseling geschiedde en eenigen tijd later wisselde de houder van het kan toor voor een tot nu toe onbekend ge bleven persoon Nederlandsch geld in tegen biljetten van een pond sterling. Hij gaf den man acht der biljetten. De restee- rende 27 biljetten bood hij kort daarna aan Cook's reisbureau aan. Dit bureau weigerde echter de bankbiljetten, daar ze vermoedelijk valsoh waren. Van de zijde van de Nederlandsche Bank werd desgevraagd het vermoeden uitgesproken, dat van de 27 biljetten er 21 valsch waren. De bankbiljetten zijn door de politie In beslag genomen en naar de valsch geld- centrale te Amsterdam opgezonden voor een nader onderzoek. Verdacht sterfgeval. Te Diepenveen zijn bij een kindje van de familie T. verdachte verschijnsèlen geconstateerd, die op cholera schijnen te wijzen. Het kindje, negen maanden oud, over leed na twee dagen. De directeur van den ontsmettings- dienst heeft dadelijk alle maatregelen ge nomen, ter voorkoming van besmetting. Het huis en beerput zijn ontsmet. De melk is in beslag genomen. De uitwerp selen zijn opgezonden naar Utrecht voor bacteriologisch onderzoek. 't Staat nog geenszins vast, dat men met Aziatische cholera te doen heeft Spiritus gedronken. De politie te Velsen trof in de Bree- I straat een persoon aan, die bewusteloos I was. De hulp van een dokter werd inge- I roepen, maar ook deze kon den man niet bijbrengen. Eerst na acht uur buiten kennis te zijn geweest kwam de man weer bij. Het bleek de polderwerker R. te W. te zijn, die een flesch spiritus had leeggedronken. Een nienwe plano. De ook hier ter stede welbekende fir ma Ypma (Alkmaar) heeft een piano naar eigen ontwerp vervaardigd, en daarmede een groot succes verkregen. Het instru ment is kruissnarig, 7 octaafs, in eiken houten kast en keurig afgewerkt en wat de mechanische bouw betreft zeer vak kundig samengesteld. De pantsering is doorloopend om de stempennen aangevuld met ahornhout. Hierdoor wordt in het vochtige Noord-Hoilandsche klimaat de stemming behouden. Ribben en kam op den klankbodem zijn verlijmd en ge schroefd, terwijl de baskam door bizon- dere oonstruotie (speciale klankgaten) vrij-zwevend op den klankbodem ge plaatst is. Dit laatste is een specialiteit der firma. Hierdoor is de bas bizonder vol van toon, de klank zangrijk en edel, zeer evenwichtig is bas én discant De bedoe ling der firma is, door ook aan het uiter lijk een speciaal Hollandsch karakter te geven, in alle opzichten een vóór de Hol- landsche woning speciaal geëigend in strument te vervaardigen. De plano-industrie is voor ons land nog vrijwel nieuw. Tot nog toe is Duitsch land het land, dat in dit opzicht de groot ste renommée bezit; het pogen der firma een speciaal-Hollandsche piano-industrie te schapen, verdient o. L ten zeerste te worden gesteund. Tijdschriften. Ingezonden Mededeellng. Blcbtzending en vergelijkt, wij zijn 2O°/0 goedkooper. onderwerpen, en tenslotte iB als gratis bijlage het maandblad „Zij" voor de vrouw', dat ook zeer veel wetenswaardigs bevat. Ann vervolgverhalen bevat het nummer het derde gedeelte van Agnes Maasvan der Moer's roman „Pan", het slot van Nor- bert. Jacques' verhaal van verlangen Fun- chal, alsmede een fragment uit een bij- belsch drama van H. G. Cannegieter. Dit tijdschrift bevat, in afwijking van „Noord-Holland In Woord en Beeld", meer lectuur. Daar tusschendoor vinden wij tal van uiteenloopende opnamen „van verre en van nabij". De inlage op kunst drukpapier bevat, naast de wekelijksche mode-kiekjes, mooie opnamen van Am sterdam uit vroeger dagen en gedurende de tegenwoordige hitteperlode. Een twee^ tal reproducties naar schilderijen, een penteekening naast een drietal photogra- phische opnamen vullen deze bladzijde, en ir. Albarda, de nieuwe voorzitter der S. D. Kamerfractie, siert als Nederlander van beteekenis de vierde pagina. Een lachende juffrouw met een ijsbowl-met- rietje, een paar stevige armen en heele mooie tanden alert den omslag van dit nummer. den geweer. Een der dienstbaren, genaamd J.'K., had het geweer geladen, althans een patroon ingeschoven en sloeg toen JULIAN ADORP. Woensdagnamiddag had op de boer derij, gewoond door de Wed. P. 8. alhier, een ernstig ongeluk plaats met een gela- u der di' jeweei ingeschoven en sloeg toen het magazijn dicht, waardoor de patroon, een z.g.n. penvuurpatroon, afging en de lading hagel terecht kwam in het reebteronder- been van den eveneens daarbij staanden W. T„ waardoor een ernstige vleeschwonde ontstond. Onmiddellijk werd de hulp in geroepen van den heer Vonk, en eveneens toog men per motor naar Het Zand, om dr. Oterdoom te halen. Beiden waren bijna gelijktijdig aanwezig. Dr. Oterdoom achtte het noodzakelijk den patiënt in het Marine Hospitaal te Helder te doen opnemen. Hieraan werd onmiddellijk gevolg gege ven, werwaarts hij per auto werd vervoerd. Naar omstandigheden is dus dit ongeval nog goed afgeloopen, want evengoed had hier een menschenleven mee gemoeid kun nen zijn. Voorzichtigheid is dus met een vuurwapen wel aan te bevelen. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer N. Benema, eerste stuurman groote stoom vaart, is bij de te 'sGravenhage gehou den examens geslaagd voor de Middel baar acte Zeemanschap, eerste gedeelte, en voor het diploma radio-telegraphie 2e klasse. Op de luxe-paardenmarkt van 24 Juli te Schagen waren 120 paarden aange voerd. Besteed werd voor: rijtuigpaar- den 800425, 21/'-jarige ƒ175—300, l1/.- jarige 140—230, veulens ƒ75—110, werkpaarden 200—400, slachtpaarden ƒ80—240, hitten ƒ150—450. Aangevoerde kwaliteit goed, afzet ge ring, handel stug. TEXEL Deze week werden van hier verzonden: 87Q lammeren, 9 schapen, 4 paarden, 14 kalveren, 5 koeien, 82 varkens. Ook de kinderen van Oosterend en Oost hebben begunstigd door prachtig zomerweer een uitstapje gemaakt naar Alkmaar en Bergen Op 't oogenblik is het aantal badgasten aan de Koog zeer talrijk. Het badhotel is geheel bezet Ook in de hotels aan den Burg vertoeven vele vreemdelingen, die komen genieten van het natuurschoon van ons eiland. Het is te hopen dat het mooie weer nog maar eenigen tijd zal voortduren. Burgerlijke Stand van Texel van 18 tot en met 24 Juli 1925. GEBOREN: Grietje Elisabeth, d. v. Pieter Boon en Jentje Fernhout. Teunia, z. v. Jan Zeeman en Trijntje Grootes. ONDERTROUWD: 'Johannes Gouds waard en Trijntje Krijnen. Dirk Kuiper en Wilhelmina van Leeuwen. OVERLEDEN: Aris Medema, 10 maanden. Gerrit Ooevert, 67 jaar, ge huwd met Oorneüa Zuidewind. Helena Antonette Carolina Wielart, 41 jaar, ge- 'huwd met Wilhelmus le Noble. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht ln den morgen van 26 JulL Medegedeeld door het Kon. Nederlandsob Meteorologisch Instituut te De Bilt Hoogste stand 767.8 te Roest Laagste stand 765.7 te Frankfort Verwachting: Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tot Noord-Westelijke wind, meest zwaarbe wolkt waarschijnlijk onweersbuien, zeil de temperatuur. Het conflict In de mijnindustrie. DUIT8CHLAND. Bosch- en heidebranden. Uit voorraad leverbaar. Middenstraat 18-20-20-29. Tel. 74. Overstroomingen ln Bessarablë. MAROKKO. VEREENIGDE STATEN. Een nieuw spoorwegstation voor Chlcago OOST-EVDIE. Kon. Paketvaart Mij. Valsche Engelsche bankbiljetten. oord-Rolland ln Woord en Beeld" van heden bevat kiekjes o. a. van de Potter- herdenking te Enkhuizen, van (kan het anders?) zwemwedstrijden te Purmerend, van feestvierende, muziekconcoursende Wijdenessers en WJjdenesserinnen, van een Qoncours-hippique te Hoofddorp, athletiekwedstrijden te Hoorn, van water sportfeesten te Zaandam. Mork'a Magazijn van Juli heeft als plaat een teekening van Albert Hahn Jr., „Am. sterdam wordt 650 jaar": een woonschuit bewoner zit voor zijn roefje met de neus dicht en zucht: ,,'t Wordt nou langzamer hand tijd om het grachtwater eens te gaan verversohen. Dit is beslist nog uit den tijd van Gijsbrecht van Amstel". De karakter schets is gewijd aan den beeldhouwer Theo van Reyn, met een zelfportret (lino leum snede) als frontispiece, en geschre ven door den Haarlemschen vruchtbaren auteur H. G. Oannegieter. De rubriek „schilderkunst" bevat een artikel over den jongen Hollandschen kunstschilder, Jos. Croin, voor wien, volgens den schrijver (J. de Kat te Parijs) een groote toekomst schijnt weggelegd. F. J. Heckler te Phila delphla vertelt van Hollandsche herinne ringen in Noord-Ameriks. Veelzijdig is de rubriek „Populaire Wetenschap" en Van uit de Stalles bevat Haegsche (let op de combinatie ae) Tooneelcauserletjes door Raoul. G. van Hulzen behandelt als steeds de rubriek Boekentafel; Van Heinde en Ver ln Woord en Beeld bespreekt ook vele Heeren- en Jongenakleedlng. (Vraagt Zondag* tot 12 uur geopend. ,J)e Wefeldpostvan 28 Juli heeft een artistieke opname van het Zandvoortsche strand bij avond. Het papier van dit tijd schrift eigent zich evenwel niet voor een fraaie wedergave daarvan. Ongeluk met een geweer. ANNA PAULOWNA.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 6