4 OP N OM HET BINNENHOF. Week-kroniek. Den Haag, 0 Augustus. De nieuwe Baad der Kroon. Van de signatuur". Btlltjkf Eet program. Vragenl Het nieuwe kabinet-CoUjn is compleet. Er bleef nog één vacature over na de offi- cieuse publicatie van Vrijdag 81 Juli, namelijk: die voor bet ministerschap van Koloniën. „Verzekerd" werd, dat de kabi netsformateur den heer Feber, die bij de jongste Kamer-verkiezingen uitviel, voor deze portefeuille zou hebben aangezocht, 't Lag voor de hand, dat deze bekwame katholieke ingenieur-literator, die zulk een belangrijk aandeel had bij de behandeling der Indische bestuurs-reorganisatié (hij was 't, weet men, die den stoot gaf aan de inlassching der bepaling, dat de Gouv.- Generaal de „aanwijzingen" van het Haag- sche Plein zal hebben te gehoorzamen) zou worden „genoemd". Toch is 't anders geloopen. De 45-jarige Raad van Indië, Ch. Weiter, thans nog in de Oost vertoevend of juist op weg naar Patria, wordt opvolger van den heer De Graaff. Hij is een katholiek uit streng- geloovig Haagsch „milieu"; in zekeren zin „selfmade man", iemand van veel werk kracht; intelligente figuur, die Indië door- en-door kent. Den heer Weiter wacht eene bijzonder zware taak, welke (men denke aan het korte vraaggesprek, dat premier Coüjn een' man van de „Times" toestond!), voor een deel ook Insulinde's defensie zal raken. In samenwerking met Buiten zorg dient de nieuwe minister van Kolo niën het gemetamorfoseerde Indische Re- geerings-reglement door te voeren, voor- zoover het Opperbestuur in Nederland dan nog zeggensrecht overblijft in de zaken van het „gebiedsdeel", Qi-devant kolonie in de Evenaar-buurt. De wijze, waarop het nieuwe ministerie is ontvangen door de pers, mag tamelijk gunstig worden genoemd. Dat het geen geprononceerd-democrati- sche signatuur draagt, dit is (gaf mij gis teren een vrijzinnig-democratisch man van groot gezag met allen nadruk te kennen) volkomen in overeenstemming met den uitslag der jongste verkiezingen. Bij de oppositie moge een „verschuiving naar links" hebben plaats gehad, aldus mijn zegsman, rechts beschikt nog altijd over eene „working majority" van vier-en- vijftig. Nu heeft Exc. Colijn in zijn „interview" met den Engelschen journalist erop ge wezen, dat de toestand onzer financiën beduidend beter is geworden, zoodat thans, zij 't met de noodige voorzichtigheid, kan worden hervat het werk der z.g. sociale wetten. Waarmee dan allereerst be doeld zal zijn de Ziekte-verzekering. De nieuwe minister van Defensie, de katholieke majoor Lambooy, zou tot taak hebben aanvaard: bezuiniging van 25 80 millioen op de uitgaven voor 's lands ver dediging. Men herinnert zich, hoe de heer Colijn in 1922, bij de Algemeene Be schouwingen over de Staatsbegrooting voor 1923, als voorzitter van de anti- revolutionnaire fractie, in de Tweede Ka mer eene rede heeft gehouden, die toen geweldige sensatie wekte, en waarin de anti-revolutionnaire staatsman met kracht en klem bepleitte een zéér ver doorge voerde bezuiniging op de defensie-uitga- ven, daarbij de stelling poneerend dat Nederland in militairen zin slechts bij machte is om zijne verplichtingen, krach tens het Volkenbonds-statuut opgelegd, na te komen. Men mag aannemen, dat het kabinet, dat den heer Colijn thans tot „vader" heeft, ernaar zal streven om in die richting werkzaam, te zijn. Daarbij zal 't op katholieke, zoowel als vrijz.-democra- tische sympathie wel kunnen rekenen. Of de anti-revolutionnairen zich daarbij zou den aansluiten, wie durft deze vraag te beantwoorden op dit pogenblik? Tusschen de coalitie-groepen is op den grondslag van het program-Colijn,over eenstemming verkregen. Behalve de pre mier zelf neemt de leider van de anti-revo lutionnaire Kamer-fractie, mr. V. Rutgers, zitting in het kabinet. Er moet dus ook wat de „defensie-paragaaf" betreft, over eenstemmig, homogeniteit, zijn verkre gen. Wie Exc. Colijn ook slechts opper vlakkig kent, zal toegeven, dat hij, ware dat niet geschied, H. M. eerbiediglijk zou hebben verzocht van de formatie-op dracht te worden ontheven. Tal van „vragen" doen zich thans den buitenstaander, en óók den'„insider"!, voor. Mr. Schokking, de voorzitter van de chr.-historische fractie, is minister van Justitie geworden, opvolger van ihr. Th. Heemskerk, die vermoedelijk de plaats van inr. Rutgers straks zal innemen als president van de anti-revolutionnaire fractie. De heer Schokking, die o. a. zoo vaak de instelling van een gezantschap bij den Paus bestreed, is zooal niet anti-papist, dan toch evenmin vriend van wassenden Roomsclien invloed bij het staatsbestier. Deze bewindsman neemt nu plaats in een ministerie, waarvan vier leden, mr. Koo ien, majoor Lambooy, de heer Wélter en ir. Bongaerts, tot de katholieke partij behooren. Er is inderdaad niet veel „pro fetische gave" voor noodig om te kunnen voorspellen, dat straks in ons Lagerhuis mannen als ds. Kersten en zijn vriend ds. Lingbeek, die beiden het „Te Wapen tegen Rome" met feilen hartstocht propageeren, 't hunne zullen ontboezemen over het we zen der homogeniteit in het ministerie- 'Colijn, in verband met deze „eigenaar dige toestanden". Verzekerd is, dat de geheele katholieke Kamer-fractie zich vereenigd heeft met liet program, dat de heer Colijn voorlegde. Maar van „St. Michaël's" zijde is reeds „gemopperd" over het nlet-hooren dier fractie in haar geheel over bedoeld kabl- nets-program. De vraag is gesteld, in de jongste dagen, of het tactisch, voor zichtig, was van den kablnets-formateur om het „democratisch element" der katho lieke partij te passeeren bij het uitvoeren van de opdracht, hem door de Kroon ver- Ingezonden Mededeeltng. strekt?.... Qf dat niet op zeker moment tot moeilijkheden, misschien zelfs tot ongelukjes, zou kunnen leiden? Een eindeloos getal vragen is er nu, )n afwachting van de Troonrede, die half September „meer licht" zal brengen. Hoe zal het ministerie, dat in den. na middag van Dinsdag 4 Augustus de porte feuilles heeft overgenomen, behalve dan de premier en minister Van Karnebeek, die op hun post bleven, respectievelijk aan den Kneuterdijk en op het Plein, blij ken te denken over de kwestie der korting van de ambtenaren-salarissen, in 't bijzon der wat het ontnemen betreft van recht op rechterlijke uitspraak, dat zooveel kwaad bloed heeft gezet?.... Het optreden van mr. De Geer als mi nister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw werd beschouwd als een teeken, dat er misschien kentering zal komen bij de Regeering ten opzichte van deze kwes tie. Wie beseft, dat de nieuwe premier niet een man is om zich spoedig eene an dere opinie ovqf wien of wat ook te laten „opdringen", hetwelk nog volstrekt niet beteekent dat de heer H. Colijn „niet voor reden vatbaar" zou zijn, zal inzien, dat men hier bijzonder voorzichtig dient te wezen met het .wagen van „vermoedens en veronderstellingen". Begrijpelijk kan men noemen het onge- dhld, waarmee wordt uitgezien naar Co Hjn's regeerprogram. Billijk is het verwijt, hier en daar ge daan, dat dit program nog niet gepubli ceerd werd, niet. Men kan vragen: op welke wijze ware die publicatie, terwijl het Parlement op recès is, mogelijk?.... In Engeland houdt in zoo'n geval de premier aan een of ander gastmaal eene redevoering, die eigenlijk hetzelfde wereld kundig maakt als te onzent de Troonrede, „aangevuld" door het Regeerings-antwoord bij de Algemeene Beschouwingen in No vember, genaamd: het groot-politiek debat. In Nederland bestaat deze politieke zede nu eenmaal niet. Zoodat ons niets rest dan geduldig-lijd zaam af te wachten: de Troonrede van 15 September a.s., gevolgd door de Millioe- nen-Nota en na een poosje, de groote November-speech van Z. Exc. Colijn. Om nu reeds, terwijl wij ten-aanzien van de plannen der nieuwe bestuurders in het duistere tasten, schamper-afbre- kende kritiek te laten hooren, is niet bil lijk en geeft ook weinig blijk van kracht of tact!.... Dat 't den heer Colijn gelukt is, mannen van beteekenis in den nieuwen Raad der Kroon bijeen te brengen, van onpar tijdig standpunt kan 't in redelijkheid niet worden ontkend. Vooral nadat België zich bereid ver klaard heeft, wat water in z'n wijn te plen gen ten opzichte van het nieuwe Neder- landsch-Belgische tractaat, dat terecht aan felle kritiek blootstond, werd de positie van mr. Van Karnebeek als minister van Buitenlandsche Zaken, welke een schok had gekregen, versterkt. De heer Van Karnebeek is een diplomaat van interna tionale vermaardheid. Zijn aanblijven is een gelukwensch waard. De pas van ernstige ziekte herstelde mr. Schokking heeft een daad van moed ge toond door opvolger van mr. Heemskerk aan Justitie te worden. Deze jurist-theo loog heeft als rechtskenner geen antece denten van groote beteekenis, maar toch, is hij op het gebied van Rijkstucht en -op voedingswezen iemand van erkend gezag. De benoeming van mr. Rutgers tot op volger van dr. J. Th. de Visser als minister van Onderwijs, K. en W., wekte bij som migen groote bezorgdheid. Hij is genoemd een fanatieke Calvinist, die bitter weinig gevoelt voor zaken van kunst. Mijn gezag hebbende vrijzinnig-democratische zegs man, hierboven genoemd, die den heer Rutgers zeer goed kent, verzekerde mij, dat deze schets, van den heer Rutgers, „er vlaknaast is!Tk erken, over dat woord, van zulke lippen komend, verbaasd fe zijn peweest. Mijn zegsman staat, in elk opzicht, te hoog dan dat aan zijne „rectificatie" niet groote waarde mag wor den toegekend. TTet vooruitzicht van mr. De Geer's op treden aan Binnenl. Zaken en Landbouw hee't ook in de uiterste linksche krinaen voldoening cewekt. De groote hoedanig heden van dezen chr.-historischen staats man als mensch en als figuur van dege lijke, uitgebreide, zelfs universeels kennis worden „sur toute la ligne" erkend. Men weet, dnf mr. De Geer aftrarf als rv'"iste- vnn Financiën omdat hij zich niet niet de (op 26 October '23 verworpen) Slootwet kon vereenigen. Hij was schrijft „TTet Volk", een der eersten ter rechterzijde, die voor aanvaarding van het Algemeen Kiesrecht pleitte. Het soc.- democratische orgaan laat erop volgen, dat de heer De Geer „als minister geen sterke stuwende kracht bleek, zoodat zijn nuttige functie in het kabinet allicht meer zal be staan in het tegenhouden van kwaads dan in het bevorderen van goeds.Misschien moet iets dergelijks gelden voor den heer Kooien. Wanneer „Het Volk" aldus schrijft over leden van wat het „een kabinet van inder daad oonservatieve structuur" noemt, dan kunnen de Excellentlën De Geer en Kooien daar tenslotte toch tevreden over' zijn Misschien weten deze twee bewindslie den nog een „trait d'unlon" te vormen tus- schen het nieuwe ministerie en de ulterst- linksche Kamer-groepen.... Tk herhaal. redeiyk Is om thans, te genover dezen Raad der Kroon, welke op den Ren Augustus zijn eersten Minister raad hield, te doen gelden het rustige: „Wij wachten op uwe daden!...." Mr. ANTONIO. ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Het opspuiten van het zandlichaam ineens tot de volle hoogte voldeed goed; wel de- x, 1U1den zich ter weerszijden van de ophooging Het begint er op te lijken, dat er een 0ppersingen voor, doch deze waren met verbetering is gekomen in de scheepvaart- v££ zood|nigen omvang, dat de voortgang markt, waarbij het motief geldt, dat de tvan werfc daardoor ernstig werd be vrachten successievelijk een lichte verbe- ieminerd. De dijk is tot de hoogte van on- Op grond' van verschil in geologische gesteldheid kan met zekerheid gezegd worden, dat omstandigheden, als zich bij den dijkaanleg op het Bal «zand, en wel speöail op het van, hebben voorgedaan, bö den djjkaan- leg van Wieringen naar Frisland uitge sloten zijn, en dat in de richting Wierin gen—Zurich de toestand van den onder grond zoodanig is, dat belangrijke Jnzflk- kingen van het dykslichaam daarin, met de gevolgen daarvan, niet te vreezen zijn. tering te zien geven. De scheepvaartwaar den hebben ter beurze dan ook een beter verloop, ofschoon met zeer kalme tendenz, doch de belangstelling voor die aandeelen is algemeen wel toegenomen, aangezien het publiek mondjesmaat koopt, meenen- de, dat er op den duur wel eene verbete ring moet komen. Aandeelen Holland Amerika-lijn stegen tot 70 Java-China- Japan-Lijn tot 107%, Maas tot 109V»%, Oostzee tot 76 enz. In dit verband is het wel eigenaardig, wat de redactie der Dage- lijksche Beurscourant schrijft, n.1.: „Wij hadden in de afgeloopen week een onderhoud met een Amerikaan, die een reis door Europa heeft gemaakt in de laat ste maanden en in den loop der week naar zijn geboorteland zal terugkeeren. Hij ver trekt met de „Veendam" en deelde ons mede, dat men hem had gewaarschuwd tegen het reizen met een schip der Hol landAmerika Lijn. 1 Ga naar Hamburg, aldus had men hem geraden, en neem een hut op een der schepen van de Hamburg Amerika Lijn, die veel betere schepen heeft dan de HollandAmerika. Men heeft ep veel meer comfort, veel aangenamer be diening, beter ingerichte schepen en kor toren overtocht. Wy meenden dit alles te moeten bestrijden, maar vestigen toch de aandacht er op van hen wien het aangaat, daar zulke propaganda op den^ duur voor de HollandAmerika nadeelig* moet wor den en haar verkeer zal doen inkrimpen ten voordeele der Duitsche concurreerende maatschappij". Hieruit blijkt dus voldoende, dat er door de Nederlandsche maatschappyen hard ge werkt en geconcurreerd moet worden om zich in de toekomst te handhaven op hare gerenommeerde plaats. Zooals voor Scheepvaart schynt er toch voortdurend van publieke zijde belangstel ling te bestaan voor Kunstzijde-aandeelen, vertegenwoordigd in Nederlandsche, Hol- landsche, Maekubee en Viscose. Niette genstaande alle geruchten omtrent con currentie uit het buitenland, vooral Ame rika, waar men zich eveneens duchtig op deze industrie gaat toeleggen, is men biyk- baar hier te lande optimistisch en ziet men de hoogere koersen voor b.v. Nederland sche 435, Hollandsche 172, Maekubee 183 voortdurend terug. Natuurlek blijft de grootste belangstel ling bestaan voor rubberwaarden, waar steeds onverwacht up en downs zijn, op en neergaande met de fluctuaties van het artikel, die grilliger dan ooit zijn. Men schynt niet te weten, wat men van den toestand moet denken, en hoe zich de zaak verder zal ontwikkelen. Er is en blijft voorloopig strijd tusschen de Amerikaan- sche afnemers en de Britsche planters, en die stryd wordt met alle bitterheid ge voerd, zoodat er voorloonig wel belang stelling voor deze afdeeling zal bUjven bestaan. Speciaal vast liggen de laatste dagen aandeelen Senembah, welke Dinsdag een koers van 475 bereikten, op grond van 8ankoopen ln verband met de buitenge wone kwaliteit tabak, welke zal worden geoogst, terwijl eveneens de rubberbelan- gen niet onderschat mogen worden. De geldmarkt trok iets aan tot 4 voor prolongatie-gelden met rentebetalingen, doch men verwacht, dat dit slechts voorby- gaand zal zyn. DE ZUIDERZEEWERKEN. Aan de driemaandeiyksche mededeelin- gen betreffende de werkzaamheden voor üe afsluiting en droogmaking van de Zui derzee van Juli ontleenen wij: Op het wad (Balgzand) kwam ln de eer ste plaats gereed het aanbrengen van den keileemdam aan de buitenzyde van den dyk, welk werk tengevolge van de daarby opgetreden verzakkingen en oppersingen veel tijd heeft gekost. De landweg over den buitenberm van den Koegraszeedyk werd voltooid. Het kanaal werd over een lengte van 1850 M. uitgebaggerd tot 8.50 M. - N.A.P., terwyi het westeiyk kanaalbeloop over ruim 1000 M. tot deze diepte onder profiel werd afgebaggerd. Van de uit het kanaal verwyderde spe cie, welke sedert de vorige opgaaf bedroeg 888400 M\ (gemeten ln de middelen van vervoer), werd 800600 M'. In het op te hoo- Sen terrein tusschen het kanaal en den oegraszeedyk gespoten, terwyi de rest met onderlossers bulten het werk werd ge bracht. Ongeveer de helft van het op te spuiten terrein is thans op de hoogte ge bracht. Met het aanbrengen der oeververdedl- ng langs bet voltooide gedeelte kanaal eloop werd een aanvang gemaakt. geveer 4M. f N.A.P. thans gevorderd over eene lengte van ruim 1100 M., waar van bijna 600 M. geheel onder profiel is afgewerkt; de teenvoorziening aan de bui tenzyde is over ruim 400 M. voltooid. Se dert de vorige opgave is 140000 M'. zand (gemeten in de middelen van vervoer) in het dykslichaam gebracht. Een begin werd gemaakt met den aanleg van de kanaalverbinding van de reeds vol tooide schutsluis by De Kooy met het Noordhollandsch Kanaal eenerzyds en met het in aanleg zynde afwaterings- en scheepvaartkanaal anderzyds. De ooste lijke omringdyk van den sluisput werd hiertoe afgegraven, terwijl de Koegraszee dyk tusschen den Balgdijk en den noor delijken omringdyk van den sluisput eens gedeeltelijk werd afgegraven; het overblijvend gedeelte van den Koegraszee dyk zal dan worden weggebaggerd. Het grondwerk voor den nieuwen toegangsweg naar de in aanbouw zynde vlotbrug over het Noordhollandsch Kanaal kwam nage noeg gereed. Deze vlotbrug wordt gebouwd door en voor rekening van de gemeente Helder, met een bydrage van de gemeente Anna Paulowna, en zal dienen ter vervanging van het by De Kooy bestaande pontveer van laatstgenoemde gemeente, dat moet worden opgeruimd in verband met de doorgraving van den Koegraszeedyk ter plaatse waar de nieuwe verbinding tus schen de schutsluis en het Noordhol landsch kanaal wordt gemaakt. Aan de ge meente Helder wordt uit 's Rijks kas, ten laste van het Zuiderzeefonds, een bydrage verleend in de kosten van de vlotbrug, tot een gelijk bedrag als volgens raming noo dig zou zqn geweest voor de verplaatsing van het pontveer naar een meer zuidwaarts gelegen punt, zynde dit bedrag gesteld op 15000. De deuren werden ingehangen en ble ken by beproeving behoorlijk waterdicht te zyn, zoodat dit werk thans nagenoeg voltooid is. De hiertoe te maken afsluitdam kan dan tevens tydeiyk worden gebruikt ten behoeve van het verkeer tusschen Wie- ringen en den vasten wal van Noord- holland. De aan te leggen verbindingsdam die wat de verdediging der beloopen enz. betreft geheel als tijdelijk werk is ontwor pen verkrijgt in verband met zijne be stemming als verkeersweg eene kruins breedte van 8 M., terwyi op de kruin een klinkerweg ter breedte van 4 M. wordt aangelegd ter verbindingen van de te be- harden wegbaan op den berm van den af sluitdyk met den weg op den oosteiyken dyk van het verbindingskanaal naby "Van Ewyckssluia. De verbindingsdam verkrijgt eene leng te van rond 200 M.; de kruinlijnen komeu ter hoogte van 8A0 M. -f N. A. P. Met de uitvoering van dit werk wordt verbonden de doorgraving van den Balg dijk ter plaatse waar het tijdeHjke verbln- dingskantal ln den Anna Paulownapolder ln verbinding moet worden gebracht met het afwaterings- en soheepvaurtkanaal. Met de uitvoering is begonnen en de af- ■lulting Is door opspuiting van ln het Amsteldiep gebaggerd zand reeds tot ff1 beloop wemm Ook de aanleg van den nieuwen zeedyk boven gewoon hoogwater gevorderd, langa het kanaal werd geregeld voortgeaet. Verhooging en verzwaring van water- SCHAGEN, Het evenwicht is in den vleeschhandel of op de slachtveemarkt nog lang niet her steld. Er moge zoo nu en dan eens eene week van een kleine oplaaiing zijn, doch al spoedig is de toestand van traag en stug weer teruggekeerd. Het geheel hangt zoo met den algemeenen economischen toe stand samen, dat wy slechts een zeer lang zame beterschap durven voorspellen. Wat is het geval? Het magere vee Is veel te duur, de landpryzen blijven, het kracht voer blijft prijshoudend, de algemeene kosten van het bedryf blijven hoog, het leven in den boerenstand en zijne maat schappelijke verplichtingen blijven op het eenmaal verkregen hoogtepunt, zoodat hy zijn marktafzet in verhouding tot zyne uitgaven moet vaststellen. De tusschenper- soon moet met winst verkoopen, de gros sier kan ook al niet van den wind leven, noch de slager, die den laatsten schakel van de ketting vormt- Al deze uitgaven, winsten en berekeningen moeten op den consument verhaald worden, die echter ook al in zyn heele bestaan wordt gedrukt. Verminderde ontvangsten dwingen tot la ger uitgaven en besparing en daarvoor zijn bij velen in de eerste plaats de vleesch- uitgaven aangewezen. Ziedaar een onvolkomen schets van den gang van zaken. Als er hier of daar ge wijzigd zal worden, dan moet de geheele reeks eene verandering ondergaan en daar in zit de groote moeilijkheid. Een lange tijd zal daarvoor noodig zqn of een nieuwe ilotselinge ommekeer, ten goede of ten wade. Voorloopig zullen wij wel blijven voortsukkelen. Herkauwers waren Donderdag te Scha- gen weer lager dan verleden week, als gevolg, dat de aanvoer de vraag overtrof. Eerste kwaliteit werd geschat op f 1.26 a f 1.28; 2e kw. f 1.16 a f 1.20; 3e kw. f 0.90 a f 1.—. De beste kwaliteit ging vrij goed van de hand, doch toen deze eruit was, werd de handel al minder, met een verloop van traag. Naar melk- en kalfkoeien was weinig vraag. Besteed werd van f200 tot f 425. Nuchtere kalveren met meer vraag voor export f 15 en f 25; stieren voor worstfabrieken f 0.80 a f 0.90 per K.G. Schapen waren minder, met tragen handel WH noteerden voor jonge vette tot f 52; oude vette, zware van 125 en meer ponden, f 50 a f 57; gebruikslarameren f 20 a f 25. Exportlammeren werd tot f 40 geboden en naar men ons mededeelde voor f 41 ver kocht. Varkens van goede slachtkwaliteit waren graag. De heer Schilder, Zype, ontving 48-cent, de heer K. Hoogschagen Zype, 47 cent per pond. De melkfabriek „Hollandia" te Purme- rend betaalde Donderdag voor Juli voor de melk uit Hollands Noorden f 10.66 per 100 K.G. melk uit. DAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te ndree- seeren aan: Den Damred acteur der Heldersche Courant, Valeriusstraat 64huis, Amsterdam. Een fraaie studie van den ex-kampioen van Rotterdam, E J. van Rhijn. Wit speelt als eersten zet: 1- 82271 Zwart heeft nu drie voort zettingen (a, 'b, c) die eahter alle drie ver liezen. L 2. 8. (a) 87—82 8241 28—28 2520 88:4 (b) 27:18 88 :4 87 48 (o) 27 18 8829 2429 18:22 22 42 26:87 gewonnen. 24:42 Zwart kan op vier manieren slaan, het kamt echter allee op hetzelfde neer. 4. 87 48 22 44 6. 49 40 20 87 0. 4842 87 46 7. 40—84 48 80 8- 86 4 gewonnen 9 keertngen langs de Noordzijde van Wie- ringen. Met de verhooging en verzwaring van den Noorder-Oeverdijk en van den Molgerdflk werd aangevangen. Afsluitdijk W leringen—Zurich. Afsluiting van het Amsteldiep. Met het maken .van den afsluitdyk tusschen de Noordhollandsohe kust en het eiland Wie lingen, v olgens bestek No. 10 Z.W., dienst 1923—1924, werd ook in het afgeloopen kwartaal geregeld voortgegaan. Afwaterings- en scheepvaartkanaal in verband met de afsluiting van het Amstel diep. De werken voor den aanleg van het derde en laatste gedeelte van dit kanaal, in uitvoering volgens bestek No. 17 Z.W., dienst 19241925, werden krachtig voort gezet. Uitwateringssluis bij Oost oever (Helder). De bouw van deze sluis werd voortgezet. Keersluis van gewapend beton nabij Van Ewijckssluls. De aanaarding van de sluis en het op de hoogte brengen der aanslui tende cUjkvlakken zoomede de daarop aan te brengen steen- en klinkerglooiingen kwamen gereed. Verbindingskanaal in den Anna Pau- lownapolder nabij Van Ewijckssluis. Dit werk werd krachtig voortgezet. Behalve enkele gedeelten, waar de bekleeding der beloopen nog moet worden aangebracht, kwamen de kanaaldijken benoorden de op haalbrug gereed: het in 1924 tegen het bin- nenbeloop van den Balgdijk aangebrachte zanddepot, waarvan het zand bestemd was om in de kanaalcHjken te worden verwerkt, werd geheel afgegraven. De omlegging van den grindweg langs de Van Ewijcks- vaart door de maalkolk van het gemaal van den Anna Paulownapolder werd vol tooid. Aanleg van een tijdelljken verbindings- dam nabij Van Ewijkckssluis. Wanneer het in aanleg zynde afwaterings- en scheepvaartkanaal Van Ewückssluis-Oost- oever zijne definitieve bestemming zal hebben verkregen, en voor de afwatering van het bezuiden den afsluitdyk door het Amsteldiep te vormen boezemmeer,' zoo mede voor de scheepvaart tusschen dit meer en het Noordhollandsch kanaal, zal dienen, zal de verbinding met den vastèh wal van den spoorweg en van den ver keersweg op den binnenberm van den af sluitdyk gevormd worden door bruggen over hot kanaal. Zoolang echter het boe zemmeer, dat gevonmd zal worden by de indijking van de Wieringeïimeer, nog niet tot stand is gekomen, dient het kanaal, dat thans nog ln open verbinding staat met de Zuiderzee 'bezuiden den afsluitdyk door het Amsteldiep, aan de zuidzyde tljdeiyk te worden afgesloten, ten einde aan zijne bestemming voor de afwatering van den Anna Paulownapolder te kunnen voldoen. L 2. 8. 4. 6. 6. t 2. 8. 4. 6. 410 18—18 26:87 22:81 16:29 24:15 gewonnen. 11—10 18:22

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2