3/4 X Tweede Blad BINNENLAND BUITENLAND. VAN ZATERDAS 8 AUGUSTUS 1925. De pensioengrondslag voor de ambtenaren. zeggingen en het vaststellen van het be drag der uitkeering door de samenstel ling van de nieuwe regeering is komen te vervallen. Hel loon vraagstuk van het Overheids personeel. De Indische leerstoelen te Utrecht Bewijzen van Nederlanderschap. Ingezonden Mederieellng. Wl) sturen zlohtzendlng ter ver gelijking van prijs en kwaliteit. Onze prijzen zijn 20 pot. lager dan aldsrs. Dit betreft echter de samenvoeging van Marine, zooals het reilt en zeilt, met Oorlog tot een Departement van defen sie, waarbij dan in het voornemen lag aan het hoofd van leder dier departe menten een directeur-generaal te plaatsen. De voordeelen van een dergelijke samen voeging zouden naar het inzien van den Bchrijver niet groot zijn en zelfs niet tegen de nadeelen opwegen. ENGELAND. Het as. bezoek van Briand te Londen. ZWIT8ERLAICD. zich thans zelfs tot het Britsche gerant* schap te Peking heeft uitgebreid waar 60 man van het Chineesohe personeel, o.w. velen met meer dan 20 dienstjaren, in staking zjjn gegaan. De quaestie MoeoeL Fransche verliezen. mm De minister van binnenlandsohe zaken en landbouw vestigt de aandacht op art 160, eerst lid, van de Pensioenwet 1022 zooals dat laatstelijk la gewijzigd bij art! LXY1II van de wet van 28 Mei 1926, ten gevolge waarvan de pensioengrondslag van een ambtenaar niet daalt beneden het bedrag van den pensioengrondslag op 80 Juni 1922, indien hy vóór 1 Sep tember 1926 of, indien de afwijking tus- sehen pensioensgrondslag en wedde na 1 Juli 1926 intreedt, binnen drie maanden na dat intreden aan het orgaan, ln welks dienst hij is, schriftelijk het verlangen te kennen geeft dien (hoogeren) grondslag te wilien behouden. Het inzenden van een dergelijke verklaring kan te stade komen li en, wiens pensioen berekend, naar den hoogeren grondslag volgens de normen der thans vervallen burgerlijke Pensioenwet hooger is dan het pensioen, berekend naar de wedde volgens de be palingen der Pensioenwet 1922. De minister merkt voorts op, dat reeds stappen zijn gedaan om de intrekking van het Kon. besluit van 4 Juni 1924, houdende een voorlooplge wijziging van het Kon. besluit van 28 November 1922, ten spoedigste te bevorderen, zoodst een ambtenaar, die den hoogeren pensioens grondslag wenscht te behouden, over dien grondslag de pensioenspremie zal moeten storten. (Wkbl. v. gem.-beL) Wachtgeld Burg. Rijksambtenaren. Gisteren is afgekondigd het „St-Ct. No. 841: Kon. Besluit van 80 Juli tot be kendmaking van den tekst van het K. B. van 8 Aug. 1922, houdende regeling van de toekenning van wachtgeld aan burger lijke Rijksambtenaren, zooals die later is gewijzigd. Staatspracttfkdiploma voor handel en administratie. Het Staatsblad No. 839 bevat een Kon. besluit van 26 Juli ji. houdende: lo. instelling van een Staatspractljk- diploma voor Handel en Administratie; 2o. vaststelling van een reglement en een programma van het examen voor dat diploma. Dit examen zal voor het eerst worden at genomen in 1926. Het wordt voorts uitsluitend schriftelijk afgenomen, en het omvat: a. Boekhouden en administratieve sta tistiek. Kennis van de voornaamste stelsels en vormen van boekhouden, in Nederland voorkomende; vaardigheid ln de toepas sing daarvan. De statistische verwerking der aan de boekhouding en de administra tie te ontleenen gegevens, voor zoover daarvoor geen speciale wiskundige kennis wordt vereischt. b. Bedrijfsleer. 1. Kennis van de orgaulsatie en tech- Goedgekeurd werd de brief <Ld. 1 Aug. van <le vertegenwoordiging van het O. N. u. iln de oentrale oommissie voor ge organiseerd overleg ln ambtenarenzaken, waarin de heropening van de besprekln- gen de regeering over een uitkeering i aan orde *ordt gesteld, ten 200 spoedig mogelijk tot een definitief einde te brengen. He vergadering sprak verder als haar overtuiging uit dat de regeering thans naar eerepücht tegenover het rijksperso neel op de meest loyale wijze zal moeten uitvoeren. ,-Het Volk" deelt mede, dat het be stuur van de Soo.-Dem. Vereeniging van Gemeenteraadsleden van oordeel was, dat bet vraagstuk van medezeggenschap van bet personeel en der vakvereenigingen in overheidsdienst noodig oplossing behoefde en richtte zich, vóór eenige maanden, met een verzoek van een oommissie tot de be sturen van S. D. A. P. en N. V. V. Het resultaat der besprekingen is geweest, dat thans deze oommissie zal worden samen gesteld. Voor het N. V. V. zullen hierin zitting nemen de heeren N. v. Hlnte, F. L. Os- sendorp, P. Lub, L.'W. Peterse en R. Sten huis; terwijl voor de S. D. A. P. zullen worden ultgenoodlgd de heeren W. Drees, J. E. W. Duya, J. ter Leran, Ed. Polak, O, Werkhoven en F. M. Wibaut Volgens het „U. D." zal het Koninklijk besluit, dienende tot vestiging van bijzon dere leerstoelen aan de universiteit te Utrecht, binnen enkele dagen het licht zien. Alle Instanties adviseerden in gun- stigen zin. Naar de Maasbode verneemt gelden de nieuwe bepalingen, waaraan de bevtJzefl van Nederlanderschap moeten voldoen, alleen voor de nieuwe aangevraagde be wijzen. De reeds uitgereikte bewijzen van Ne derlanderschap, welko alleen aan de oude voorschriften voldoen, blijven geldig. De geldigheidsduur is beperkt tot vijf jaren. Het verdrag met België. Prof. ir. W. K. Behrens wijdt in de „Boon. Stat. Ber." 66n artikel aan do be kende brochure van den oud-insp*. gen. v. d. Rijkswaterstaat J. C. Ramaer, over het ontwerp-NederlandschiBelglscih trao- taat. Na een overzicht van den lnhouc schrijft prof. B.: „dat hij zonder in alle bijzonderheden de Inzichten van den schrijver te deelen met diens betoog om trent de uiterst schadelijk^ gevolg welke van het verdrag voor Nedcrlanc te wachten staan, geheel Instemt Hij ziet in het optreden van den heer Ramaer in deze een vaderlandslievende daad, waarvoor hij hem gaarne hulde brengt" UIT DE PERS. S. D. A. P. en N. V. V. In het „Weekblad van den Algemeenen Nederlandschen Diamantbewerkersbond" schrijft H. P. (de s.-d. redacteur, lid der Zondags geopend tot 12.20. niek van den handel in het algemeen en Herete Kamer, Henri Polak) onder t hoofd van de daarmede samenhangende bereke- ed geschreeuw.^en aruaol over de 1 kwestie, die op het oogenblik in S.D.A.P. ningen. 2. Kennis van de organisatie en van het financiewezen van de onderneming. 3. Vaardigheid in het oplossen van vraagstukken, die de strekking hebben liet inzicht van den candidaat in de bedrijfs leer te onderzoeken. c. Recht en Wetgeving. Bekendheid met de voornaamste pri vaatrechtelijke verhoudingen, met de be langrijkste bepalingen uit de belasting wet- ge\ ing en de sociale en handelswetten, voor zoover een en ander voor het bedrijfs leven van bijzondere beteekenis is. d. Handelsaardrijkskunde. Eenige bekendheid met de navolgende onderwerpen, hoofdzakelijk in verband met de bedrijfsleer. De voornaamste landbouw-, mljnbouw- en industrie-centra der wereld, de hoofd lijnen der Internationale warendistributie, de plaats van Nederland en zijn overzee- Bche gewesten in het wereldverkeer, de be staansmiddelen en het goederenvervoer in Nederland. Comité van neutraal overheidspersoneel. Woensdag heeft het bestuur van het comité van neutraal overheidspersoneel vergaderd. De meening werd uitgesproken, dat er thans voor de regeering alle aanleiding ia tot spoedig treffon van een noodmaat- regel ter voorziening in den flnancieelen toestand van de rijksambtenaren. Deze uitspraak achtte de vergadering gemoti veerd door: a De benarde omstandigheden, waarin het rijkspersoneel door de verschillende regeerlngsbesluiten is komen te verkee- ren. ~~b. De herhaalde toezeggingen van den minister van financiën, de positie van het rijkspersoneel te zullen verbeteren wan neer de rijksmiddelen dat zouden gedoo- gen. o. De gevoerde besprekingen over een uitkeering ln eens, te doen in September 1926. d. Den loop der rijksmiddelen over de eerste zes maanden van dit dienstjaar, die reeds de raming met 19.000.000 overschre den, en het feit, dat bovendien de op 1 en N.V.V. de gemoederen beweegt: Het is, vóór alles, noodig, de twee elementen, uit welke het geding bestaat, te scheiden, n.1. het congres, hetwelk het N.V.V. zich voorstelt in September a.s. te houden en het stokpaardje van Stenhuis: de vorming eener vakvereeni- ging8-politieke',partij, ongeveer naar het model der Britsche Labour Party, naast, of ter ver vanging van de Sociaal-Democratische Arbei derspartij. Mocht het aanvankelijk ongetwijfeld geweest zijn, alsof er tusschen deze dingen een rechtstreeksch verband bestaat, nu het bestuur van het N.V.V. verklaard heeft, dat „plannen qmtrent de stichting van een arbeiderspartij persoonlijke uitlatingen van R. Stenhuis" zijn en dat „deze aangelegenheid tot op dit oogen blik noch in het Dagelijksch Bestuur, noch in de Hoofdbesturenvergadering 'besproken" is, nu moeten de beide dingen afzonderlijk behandeld worden. Of er geen onrechtstreeksch verband tusschen bestaat, is een andere vraag, over welke te zijner tijd nog wel iets gezegd zal worden. Schr. geeft dan als zijn meening te ken nen, dat het bestuur van het N.V.V. niet verstandig heeft gedaan het congres uit te schrijven, «een demonstratief congres tot vaststelling van een „program van den arbeid", waaraan z. i. weinigen in de s.-d. beweging behoefte gevoelen. De mooiste demonstratie, die er voor het bestaande en aan alle eischen voldoend pro gram, dat der S.D.A.P., gehouden kon worden, hebben wij gehad: de gevoerde verkiezings campagne met haar schitterenden uitslag. De arbeidersklasse heeft daarvoor gedemonstreerd, met honderdduizenden; en zij heeft den strijd voor het ten uitvoer leggen daarvan opgedra gen aan degenen, die zij dajtvoor aangewezen heeft, aan de sociaal-democratische Kamer leden, om hem te voeren op de eenige plaats waar hij gevoerd kan worden: in de Tweede Kamer. In politieke aangelegenheden en de meeste punten van het ontworpen „pro gram van den arbeid" zijn van politieken Bar(l kent sohr. de partij de beslissende stem toe en niet de vakbeweging. Het zou z.i. een door niets gemotiveerde aanma tiging en bovendien een verkeerde tactiek zijn, het anders te willen. 4 De kern van de zaak is Keen andere, dan dat mr bij sommige vakvereenigingslei Iers let bij de leden huis' jagen naar een Nederlandsche cople van de Britsche Laboor Party, waarmede tot nog toe, voor zoover mij bekend ia, nog geen an dere vakvereenigingsleUer zich vereenzelvigd heeft, doch hetgeen toch wel de logische con sequentie is van en verband houdt met het niet te miekennen streven, dat zich in de laatste jaren in .verschillende gedragingen van het N.V.V. genit heeft Het wil mij voorkomen, dat het oogenblik nog niet gekomen is voor eene grondige be spreking dezer zaak. Tot heden heeft alechts één man, Stenhuis, voor dit denkbeeld geijverd. Wie zich geroepen gevoelt, daarover met hem academische discussies te voeren, hij moge het doen; ik voor mij gevoel er niet de minste op gewektheid toe. Het tijdstip, om er ernstig over te spreken, zal er eerst dan wezen, wan neer de leiding van het N.V.V. het denkbeeld tot het hare zou willen maken en stappen zou beramen om het te verwezenlijken. Doch ik geloof niet, dat zulk een moment spoedig, zoo ooit, aanbreken zal. Er is geen reden om aan te nemen, dat er een eenigszins beteekenend aantal vakvereenigings-leiders zal zijn, bereid tot het doen van een stap, die onze geheele beweging, in al hare vormen en schakeeringen, in vuur en vlam zetten en zeer zeker tot niets anders dan tot Schromelijke verzwakking van en scheuring in de vakbeweging leiden zou. Voet heeft verleden week geschreven, dat de A.N.D.B. aan zulke nieuwe partij-vorming niet zou deelnemen. Dit onderschrijf ik volkomen. Ik houd mij bovendien overtuigd, dat niet al leen de A.N.D.B. dit zeer stellig niet zal doen, doch dat ook ettelijke andere vakbonden aan zulk een roekeloos spel geen deel zouden wil len hebben. Het zal Stenhuii wellicht weinig kunnen houden zijne lichtvaardige campagne voort te houden zijne lichvaardige campagne voort te zetten, doch ik leg hier de verklaring af, dat ik, indien de zaak ooit verder mocht komen dan bet artikelen-en-interviews-stadium, elk op treden tct partij-formatie naast of tegenover de S.D.A.P. zal bestrijden met alle kracht die nog in mij is en ik ben er vrijwel zeker van, niet de eeuige vakvereenigingsman te zijn, die aldus handelen zal, niet alleen omdat de SD. A.P. hun en mij lief is boven alles, niet alleen omdat in haar, en niet in de vakbeweging, het hoogste en beste belichaamd is, dat de arbei dersklasse nastreeft en bezit, doch ook omdat de vakbeweging, die ons toch ook wel na aan het hart ligt, geen grootere ramp zou kunnen treffen, dan eene daadwerkelijke poging om haar tot een, neen, tot het instrument van poli tieke actie te maken. Schr. voegt daar nog het volgende aan toe: De vraag mag gesteld worden, of onze vak beweging niet reeds meer dan gewenscht is het gebied betreden beeft, dat aan de politieke partij toekomt. Verder te gaan in deze richting zou stellig verkeerd en op den duur noodlottig zijn. De vakbeweging bepale zich tot hetgeen der vakbeweging is, d. L tot de arbeidsvoor waarden, in ruimen zin opgevat als men wil, doch nimmer zonder het verband daarmede te verliezen. Het feit, dat de economische toe standen van dezen tijd voor het vervullen van de eigenlijke taak der vakvereenigingen niet gunstig zijn, mag niet leiden tot pogingen om zich meester te maken van hetgeen op den weg van anderen ligt. Men moét ook kunnen dul den'en wachten. Het is verkeerd en het kan rampspoedig worden, als de vakvereenigingen, omdat zij tijdelijk in een ongunstige strategi sche positie verkeeren, in arren moede zich be geven op een weg, die niet de hare is, grijpen naar wapenen, die zij niet kunnen hanteeren, zich storten in een strijd, voor welken zij niet toegerust zijn. O De Marine. Onder het opschrift „Een nieuwe koers", Londen, 7 Augustus. Het staat thans vast, dat Briand Maandag naar Londen vertrekt. Dinsdagochtend d.a.v. wordt een Britsche kabinetsraad gehouden ter be handeling van het vraagstuk der vefiig- heidsover eenkomst Het is niet waarschijn lijk dat Baldwin, of andere ministers be halve dan Chamberlain, rullen deelnemen aan de besprekingen met den Fransohen minister. Juli hn' werking getreden "tariefwet op de vakbeweging, cn rijksmiddelen over het tweede halfjaar richz*lf, een taak toe te kennen, die gunstlgen invloed zal hebben. i d hunnc njet j, en njet zijn kan e. Het feit dat thans het bezwaar van den de f Utieken tard samenvoeging aer Deiae militaire uepane- minlster van financiën, „zijn opvolger duidelijkst aan den dag in Sten- menten nog een wetsontwerp aanhangig is. niet te willen binden" door bepaalde toe- uit zomi n^ Echter blijft Baldwin in Londen om zoo- noodig overleg te plegen. Men gelooft, dat Briand niet alleen het ontwerp eener antwoordnota aan Duitsóhland zal op stellen, maar ook het ontwerp voor een veiligheldsrwerdrag en een ont werp voor aihitrageverdragen, welke Duitschland zal moeten aangaan met de verschillende aangrenzende landen. Daarvan zouden in aanmerking komen Frankrijk zelf, Polen en Tsjeoho-Slowa- kije. Misschien is ook het plan voor een Bel- gisch-Duitsch arbitrageverdrag ontwor pen. Naar de Daily Telegraph opmerkt zal Vandervelde daarvoor waarschijnlijk een eigen plan uitgewerkt hebben. De Daily Telegraph voegt er nog bij, dat het ont werp van het veiligheidsverdrag twelk Briand naar Engéland zal meebrengen, geenszins bindend kan zijn. Het zou in- druisóhen tegen het feit, dat Duitschland zelf het Initiatief had genomen tot een we- derkeerlge veüigbeidsovereenkomst, cn dat toen bepaald was, dat het veiligheids- verdrag in r1 gemeen overleg met Duitsch land zou worden vastgesteld. Bovendien merkt de diplomatieke mede werker van de Daily Telegraph op, dat Baldwin en Ohamberlain verklaard heb ben, dat de overeenkomst slechts dan voor goedkeuring van Britsche zijde in aan merking komt, wanneer niet alleen het Britsche volk, doch ook de meerderheid van het Lagerhuis het er mee eens ia Nu is echter uit het Jongste Lagerhuis-debat gebleken, dat de vertegenwoordigers van de regeering voor het verdrag zijn en de woordvoerders der oppositie zich voor- loopig niet ln bepaalden zin uitspreken, doch dat verscheiden leden der regeering»- partij het verdrag feitelijk ongaarne zien, wijl het Engeland als van zelf in een oor log zou kunnen verwikkelen. Parijs, 7 Augustua De Petit Parisien meldt, dat er overwogen wordt, naast de besprekingen van Briand en Ohamberlain een bijeenkomst van deskundige juristen te beleggen, waaraan ook België zou deel nemen, ter bestudeering van de Fransche ontwerpen. De prijzen van nieuwe oorlogsschepen. Naar uit Londen wordt gemeld is in het Lagerhuis medegedeeld dat de koeten van een oorlogsschip van het nieuwste type ongeveer zeven millioen pd. Str. (84 mil lioen gulden) bedraagt. Schepen van het „Hood"-type kosten ongeveer zes millioen, Hchte kruisers twee millioen, torpedoja gers 866.000 pdstr. en moderne auikboo- ten 400.000 pdstr. met als ondertitel „Marine", betoogt de militaire medewerker van „Het Vader land", dat de taak van minister Lambooy zal zijn, de positie van bet Departement van Marine radicaal te wijzigen. Een streven om op te treden, zooals een echte marineman zou doen, zou thans geheel en al misplaatst zijn. De gevoeligheden, de stroomingen, die zich tegen den nieuwen koers verzetten, moe ten thans niet ontzien, maar in tegen deel overwonnen worden! De '/raag of dit den nieuwen minister gelukken zal, wordt beheerscht door zijn persoonlijke eigenschappen en de op vatting, die hij van zijn taak heeft. Wut het eerste betreft, kan men, mee- nen wij, gerust zijn. De heer Lambooy is bekend niet alleen als zeer bekwaam officier, maar ook als een krachtige per soonlijkheid. Hij heeft o. a. jarenlang aan het hoofd gestaan van de Vereeni ging van Roomsch-Katholieke Officieren en deze vereeniging bezadigd maar met Btevlge hand geleid. Wij gelooven niet, dat het gemakkelijk zou zijn hem in den hoek te zetten, indien men daartoe nei- gipg mocht gevoelen. Over zijn opvattingen nopens de marine is voldoende bekend uit vroegere publi caties. Hij heeft in 1920 een belangrijk aan deel gehad in de opstelling van het defensierapport der R.-K. Staatspartij en de daarin vervatte denkbeelden nader verdedigd in het orgaan Arka van bo vengenoemde vereei Uit de conclusies van dat defensie- rapport blijkt, dat de oplossing die bij de kabinetsformatie beoogd is, wat be treft marine, in de groote lijnen over eenstemt met de persoonlijke denkbeel den van den heer Lambooy. Aan zijne opvattingen nopens die oplossing zal het dus niet liggen, indien dpze veranderin gen niet tot stand komen. Opmerking verdient, dat er nopens de samenvoeging der beide militaire aeparte- Het auto-ongeluk bij Samaden. „Het Vad." deelt thans nadere bijzon derheden mede omtrent het ongeluk, dat het reisgezelschap, waartoe dr. Rade maker behoorde, heeft getroffen. Het ongeluk heeft zich voorgedaan bo ven Süs bij de steenen brug, die over de SOsasca voert. Een automobiel met vijf personen kwam in vrij snelle vaart van Fluela aangereden. Hetzij dat de stuur inrichting of dat de rem weigerde (de juiste toedracht schijnt nog niet vast te staan), feit is dat de chauffeur de Bcher- pe bocht niet nemen kon en dat de auto over een vier meter hoogen muur om laag stortte. Tot de in den auto gezeteri personen behoorden behalve dr. Rade maker, mevrouw OosterusHovy, haar zoon en de chauffeur, de heer Holsboer uit Davos. Inderdaad schijnt dr. Rade maker ook een schedelfractuur te hebben bekomen. De heer Holsboer, zoon van den directeur-generaal Holsboer in Davos, is er met eenige gebroken ribben afgeko men en de chauffeur is ongiedeerd geble ven. Er was dadelijk hulp ter plaatse twee automobielen kwamen dadelijk na het ongeval op de plaats des onheils aan en uit Süs werd dadelijk hulp gerequi- reerd. Zoo konden de gekwetsten naar het Kreisspltal te Samaden worden ge bracht. Omtrent den toestand van de gekwets ten nog het volgende: Dr. Rademaker is er ernstig aan toe geweest, de laatste be richten evenwel doen een gunstigen af loop verwachten; hij ,was al eenigen tijd weer bij kennis geweest. Ook de toestanc van mevrouw Costerus liet zich aanvan kelijk ernstig aanzien, doch ook hier be staat kans, dat het ergste geleden is; de 18-jarige zoon Nioolaas heeft wel een hersenschudding opgeloopen, doch h schijnt er "minder ernstig aan toe te zijn dan de anderen. i CHINA. Londen, 7 'Aug. Uit Peking wordt ge meld, dat de beweging tegen de Britten TURKIJE. Londen, 7 Aug. Het rapport van de Volkenbondsoommiasle betreffende de grens van Moeoel is gepubliceerd. De commissie adviseert, het betwiste gebied niet te verdoelen. Zij verklaart, dat de gevoelens van het meerendeel der inwo ners en ook economische en geografische argumenten pleiten ten gunste van de vereeniging van het gebied van Mosoel met Irak, doch onder voorwaarde, dat Irak gedurende 25 jaar onder doeltref fend mandaat blijft van den Volkenbond. Aan de Koerden dient tot bepaalde hoogte plaatselijke autonomie te worden ver leend. De oommissie ls ervan overtuigd, dat indien het mandaat van den Volken bond eindigt met de expiratie van het tusschen Engeland en Irak gesloten vier jaren loopend verdrag, de voordeelen van een vereeniging met Irak zouden worden geruild tegen ernstige politieke nadeelen tengevolge van de tegenwoordige onvast heid van de regeering van Irak. De oom missie laat aan den Volkenbondsraad do taak over, de verschillende argumenten en adviezen op hun waarde te schatten, doch beveelt den Raad aan om, mocht hij beslissen ten gunste van een verdeeling van het gebied van Mosoel, de schei dingslijn langs de Beneden-Zeb te doen loopen. Turkije elsoht Mosoel op. Uit Konstantlnopel wordt gemeld dat de Turksche regeering bij den Volken bond een protest heeft ingediend, waarin gezegd wordt dat Mosoel ln het belang van den vrede aan Turkije dient te wor den teruggegeven. BYBIE. Jeruzalem, 7 Aug. Volgens nadere be richten uit Amman hebben do Franschen verschillende tanks en machinegeweren verloren. Eenige vliegtuigen werden neer geschoten. De Franschen ontruimden Zuld-Hauran. Parijs, 7 Aug. Tegenover persvertegen woordigers werd heden door Briand be vestigd, dat volgens nog onvolledige be richten opstandige Drueen een Fransche efdeeling in Syrië overrompelden. Briant gelooft niet, dat de huidige toestand een ernstig gevaar oplevert, daar de Fransche bevelhebber Sarail over ruim voldoende strijdkrachten beschikt Tweehonderd dooden, zeshon derd gewonden. Jeruzalem, 7 Aug. De Fransche verlie zen bij het Jongste gevecht in Syrië wa ren tweehonderd dooden en zeshonderd gewonden. Zij verloren ook veel uitrus tingsstukken. Het burgerverkeer op de lijn tusschen Damascus en Semakh, een militaire spoorweg, is gestaakt VEREENIGDE STATEN. Een vliegtuigfabriek van Ford. Detroit, 7 Aug. De multi-millionair Henri Ford heeft een groote vliegtuig fabriek aangekocht tegen een prijs, die geraamd wordt op 1 millioen. De maat schappij zal werken als een filiaal van de Ford Motor Oomipany. KORTE BERICHTEN. Volgens een bericht aan de Frankfurter Zeltung zijn er in de bergen van Tirol we der zes toeristen omgekomen. Volgens berichten uit Ravenna zijn bij de ontploffing van de kruitfabriek van San Martino Lugo negen personen ge dood. Niet overal schijnt de zomer dit jaar zoo wonderschoon te zijn als bij ons, tenminste in Fransche couranten komen we af en toe teekeningen tegen, die spotten met de „zomergenoegens" van menschen die bui ten zijn en door slecht weer geplaagd worden. Voor het „Journal" teekende Abel Fai- vre een alleraardigste plaat van een gezel schap hótelgasten, dat zich voor de groote glazen deuren van de hótel-hall verdringt om naar den onbarmhartig neerstri emen- den regen te zien. Onder de teekening leest men dit dialoogje: Zal het nog lang duren? De regen? Nee, ae vacantie. Dat beteekenl: Viermaal een ongewijzigde advertentie ter plaatsing opgegeven ln de ,JBeldersche Courant" tegen driemaal bere kening. WIJ ervaren dikwijls, vooral bl] hen, die een z.g. kleine advertentie plaatsen, dim, wanneer een eerste plaatsing niet voldoende succes oplevert, vergeten wordt, om tijdig order tot herplaatsing te geven. Om onze ollënten voor schade en last ten gevolge van een dergelijk verzuim te behoe den, advlseeren wt] In den regel om direct opdracht te geven tot i/3 X plaatsing. Zoo dra men dan geslaagd ls, deelt men ons zulk» mede en wordt dan de overbodig geworden advertentie uitgelicht. Onze cliënten zijn dan siec.hts schuldig het aantal malen, dat zij ge adverteerd hebben. Probeert U dat ook eens/ Deze bepaling geldt alleen voor adverten- tlën, welke niet volgens het goedkoope tarief voor handels-adverientlën worden geplaatst

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5