GEMENGD NIEUWS VERTROKKEN PERSONEN. A. A. Seeinauo „Het vlammetje achter aan de auto". Zuurstofapparaat gesprongen. 8 dooden. Bloedvergiftiging. Gelijke leden, gelijke sigaren! Uit het raam gwaHen. Politiek en UeMe. Terechtgesteld. Woensdagochtend zijn te Dublin Mi- en Annie Walth tereóhtge- s eld, die verleden Jaar October geaamen- Wij zullen hopen, M. de R., dat dit moge bijdragen tot zuinig «beheer der gemeent*- «5 AMSTËRDAMSCHE BRIEVEN. Het Leidaohe Plein. Een oude Ooolsche sage. Amsterdam Is eigenlijk in deze vacantle- maand Amsterdam niet. Het forsche, zware lied van den arbeid moet er gehoond wor den; dan, in de eli werk-maanden van het jaar, komt haar karakter, waarin iets van een schoone, donkere weemoed en van een prikkelende stuwende energie naast elkaar liggen met sprekende trekken uit. Nu ech ter in deze weken, nu de werk-boog even wat minder strak gespannen wordt, het handelsleven wat minder snel klopt en velen van haar nijvere zwoegers er „even uit vliegen", weet zij eigenlijk met haar figuur niet goed raaa. Zij kan haar hou ding moeilijk vinden, nu in haar straten en op haar pleinen het leven van den slen terenden, een beetje luierenden vacantie- ganger hoogtij viert.... Voor dit soort leven deugt haar decor niet Dit is haar maand niet; zij staat een beetje terzijde en denkt maar liever alvast weer aan het ko mend werk-seizoen. En aan de wijze waar op zij haar décor voor het leven van dat seizoen nog weer aantrekkelijker zal kun nen maken. Zij heeft gedacht: het Leid- sche Plein en het Leidsche boschje, dat is de poort waardoorheen 's ochtends één breede stroom trekt naar mijn werkcen trum en 's avonds terugvloeit naar de woonwijken. Ik moet 't niet alleen laten bij een omlegging en verbreeding van de we gen daar, iets wat voornamelijk beteekenis heeft als practische verkeersverbetering, maar van de brug over de Singelgracht mag ik daar ook wel iets maken van sym bolische beteekenis, opdat mijn getrouwen daar tweemaal per dag minstens de schoonheid en kracht van mijn karakter in steen gebeiteld zien. Men kan nu reeds zien hoe het in September worden zal. De tot 30 Meter verbreede brug krijgt inder daad een monumentaal aanzien. De archi tect Kramer leverde het ontwerp en de steenen leuningen, evenals vele groote buitenlandsche bruggen uitloopen in ban ken, zullen beeldhouwwerk dragen van den beeldhouwer Polet. Op de hoeken komen vier groote Cerberussen van Beiersch gra niet. En het werk-karakter van Amsterdam zal op de hoekrondingen verbeeld worden door zes granieten zuilen (de 6 werkda gen), eindigend met één groote zuil (de Zondag). Amsterdam zelf is dus bezig aan het décor voor de volgende maanden. Deze maand zelf gaat, zooals ik zei, eenigszins langs haar heen Ik vertel U daarom maar liever weer wat uit het Gooi, dezen hoofdstedelijken tuin, waar half Amsterdam, voor zoover het niet in Zandvoort of andere kustplaat sen toeft, ronddrentelt of, in de open lucht danst.... Dit laatste dan natuur lijk voornamelijk in het beroemde Ham- dorff te Laren. Dit schildersdorp is de laatste jaren 's zomers „mondain" gewor den en daardoor heeft het ongetwijfeld iets verloren van het typisch eigene dat het eertijds had, maar dat voor een deel werd weg-geschaafd door de alles gelijkmakende schaaf van het moderne openbare ver maak. Toch heeft dit oord, volgens oud heidkenners een der alleroudste voor- Christelijke nederzettingen in ons land, nog veel merkwaardigs behouden. Een dezer merkwaardigheden is wel, dat het de eenigste plaats in het Noorden des lands is, waar nog een jaarlijksche processie (de z.g. St. Jans-processie) op den openbaren weg gehouden wordt. Eenige dagen gele den heeft dit kerkelijk feest er weer plaats gehad. Van heinde en ver waren de katho- liek-geloovigen opgetrokken naar het oude Gooische dorp en gingen zij ter bedevaart naar het St. Janskerkhof. Maar ook voor anderen, niet-katholieken, zoo zij ten minste gevoelig zijn voor wat romantiek en eenvoudige poëzie en zich niet blind staren on onze Noordelijke „lompheid" en „onbehouwenheid", blijft deze dag een dag om te onthouden en naar het plaatsje rond den Koesweerd (het vijverpias,ie op den Brink) te trekken. Beter nog doet men den vorigen avond te komen. Want op den vooravond van den grooten dag, wanneer de „bridies" verlaneend en bedremmeld in den schemer onder de overal van latwerk en snarregroen opgerichte eerebogen staan te staren, en in de weg-donkerende boer derijen en huisjes vader en moeder hier en daar hun altaartjes voor het raam aan het onstellen zijn, valt er misschien wat er aan poëzie en romantiek in deze gebeurtenis schuilt, nog 't zuiverst te beleven.... En zooals op dien vooravond van den grooten dag aan menig kind de oude legen de. die de B.-K. Kerk in haar schoot he- waart, door een oudere verteld wordt, zoo wil Ik die nu ook vertellen „Kijk. -ie ziet nu van hieruit, daar in de hoogte, aan den einder van de in de zon gloeiende korenvelden, het donker oe- hoomte van pet St. .Tanskerkhof. De huizen en wegen kruipen nu tegen dien heuvel op en één schijnt hh met het dorp. In de grijze, grijze oudheio, lag hij daar als een geïsoleerde, kale top van de hei. Ver be neden lagen toen, als in een andere wereld, de enkele huisjes en 't dicht gebladert van Laren. Ja, Laren is heel, heel oud.... En zoo was 't dan, dat in verre tijden, op een laten zomeravond, een eenzaam man van den kant van Hilversum dien heuvel na derde. Oud en gebogen was hij en tegen den nog lichtenden avondhemel stak zijn figuur, met de reiszak en stok, scherp af. Langzaam, moe, sleepte hij zich voort. Zijn blik dwaalde telkens verlangend langs den horizont. Eindelijk dan, toen hij den heu veltop bereikt had, zag hij daar voor en on der zich enkele lichtjes opglinsteren en de vage silhouetten die hij herkende.... 't Was Laren, de plaats van zijn verlan gend hart, het dorpje waar hij jong was geweest en gelukkig, maar waar hij ook beging de misdaad die hem tot boetedoe ning dreef. Schuldbeladen was hij vertrok ken, te voet. En zijn bedevaart naar Rome had meerdere jaren geduurd. Eindelijk! Zijn hart werd licht; knielend dankte hij daar, met het gezicht op het wegduisterend Laren.... Hij dankte voor de herkregen rust en vrede en voor het vooruitzicht in het dierbaar dorpje zijn laatste jaren te kunnen slijten. En in prevelend gebed haalde hfl, als werktuigelijk, een gedreven gouden aoos uit de zak, opende haar en bekeek lang en aandachtig, zooals hij dat al zoo menigmaal gedaan had, de reliquien, die hij meegevoerd had den ganschen lan gen weg van Rome af.. Het waren enkele overgebleven beenderen van het lichaam van den H. Johannes den Dooper. De bede vaartganger sloeg de doos dicht, gebaarde een kruis, en richtte zich op.Een plot selinge, geweldige slag op het hoofd deed hem weer neerzijgen.... Uit een nabijge legen kuil waren twee mannen, als uit den grond opgerezen.... Nog een slag...., een doffe kreun.... Dan stilte en niets anders dan het geluid van scheurende klee- ren, het slepen met een zwaar iets over den grond, het gerinkel van geld, het dichtslaan van een doos.onder den, nu bijna lichtloozen hemel. Dan het geluid van twee, zich wegreppende menschen. De nacht was domp en dicht zwaar gewor den, en doodstil angstig stil. Toen de morgenzon den volgenden dag haar lage stralen schoot tegen den heuvel, lagen haar gouden lichten ook over de ruggen van een, langzaam naar den top op-grazende kudde schapen. Langzaam volgend kwam de herder met zijn hond. Niets verstoorde den ochtendlijken vrede. Kalm graasde de kudde voort.... Maar, wat was dat? Waarom was dat eene, an ders zoo gewillige dier, niet meer van zijn plaats te krijgen, noch met den worp van een kluit aarde, noch met het aanhitsen van den hond? Het bleef als versteend staan; een tweede schaap, naderbij ge komen, deed 't zelfde. En in minder dan geen tijd stond de gansche kudde in een kring doodstil en staarden de goedige, zachte oogen allen naar één plek op den grond. De herder, in uiterste verbazing genaderd, zag daar enkele oude beenderen, vergeeld en verweerd. Hij bukte zich en wilde ze opnemen. Nog grooter werd zijn verbazing toen hij bemerkte, dat dit niet ging. De beenderen schenen als vastge groeid aan de aarde. Dat, èn het strakke staren van zijn schapen, wat moest dit alles beduiden?Een wonder? Hjj was een eenvoudig, geloovig man. En zoo snel zijn beenen hem dragen kon den, liep hij terug naar het dorp^ naar de kerk, naar den pastoor. Die zou de ver klaring wetenDe priester ging met den herder mee terug, zag het wonder baarlijke verschijnsel en sloeg een kruis. De kracht van dit ritueel gebaar miste zijn uitwerking nietDe beenderen lieten los! De priester droeg ze naar beneden, den heuvel af, waar hij ze deed bewaren. Langzamerhand drongen de bijzonderhe den tot de inwoners door. En men kon ook de schakels van het voorafgegane terug vinden. De roovers waren gepakt en had den bekend.. De beenderen hadden zij als waardelooze ballast weggeworpen na hun misdaad. Men begreep nu den eerbied der dieren en zag in het vastgroeien der been deren in den grond een teeken, dat de reliquie in Laren moest blijven. En men verheucde zich in het kostbare bezit, dat nu in de kerk, onder het altaar, werd neer- pe'epd, waar het heden ten dage nog te vinden is.... Aan het wonder gedachtic. bouwde man on den heuvel een kapel en vertroef er later zijn dooden. En nog, jaar lijks, trekken naar die plaats, in proces sie, de geloovigen, ter aanbidding en ver eering". NH.hiii A Govers W. v d. Steeg A. J Winter H Hchreuder W van Lier G. A W Wagenaar H. M Geestiuau A H. Ubhelohde E. E. de Jong H G Poortman A C. Zwaau G. Fabius H. J. Geilen J.' Mulder C. van der Vlies W. K. de Boer H. Markus G. A. Dijkstra J J Reith C. J Snul Beroep Officier M.8 D Rijwielhandelaar zonder beroep Schilder Lult ter zee 2e kl Officier MSD Tecbu. employé B P. M Adj -coinm Gem ontv Leerares Officier-vlieger Civiel iTlgeuieur Arts Kapitein Veldart Glazen wRHscher Onderhaas Sergeant seiner Kantoorbediende i Schipper Officier M S.D Mach Koopvaardij Kantoorbediende Woonplaats: Kauaalweg 64 Kanaalweg H4 Nieuwstraat 7 Achtergr. Z Z 23 Wachtschip Singel 30 C Dito-dra t 7 Langestraat 74a Hoofdgracht 36 Hpoorgracht 26 Ankerpark 37 Dijkstra i.t 15 Binnenhaven 46 Onsstraat 74 Woonaohip CronjéHi raat 11 Wilhelminastr 21 Torenstraat 12 „Gelderland" v. Galenntraat 67 Pr. Hendriklaaii '2 Vertrokkeu naar: Gods dienst: Soerahaya Geen Haarlem N H Schagen R K. H< oru N H Texel N H. Gravenhage Geen Horren R K. Deventer R.K. Zandvoort N H N Anistel Oeref. Rotterdam N H O.en W Barendr Geref Voorburg N H Groning li K K Anua Paulowua N H Amsterdam Geen Soest N H Behagen N.H. Soest N H Curayao N H. Amsterdam K. Let op uw remmenI Ir. W. F. Pot schrijft aan „De Telegr.": Nu de slachtoffers van Wagenlngen be graven zijn en niemand voor mogelijke herhaling waarschuwt, verzoek ik u opne ming van het volgende, waarvoor bij voor baat mijn dank. Verleden jaar maakte ik deel uit van een commissie, die een fabriek bezoeken moest en werden wij met de directie naar het station gebracht over een doodverlaten breede lange heerbaan. Beide auto's liepen 80 K.M. Ik zat in den achtersten wagen, die 100 M. achter den eersten reed. Plotseling zagen we „een vlammetje achter aan den voorsten auto" langs de benzinetank heen. Onmiddellijk trok onze chauffeur tot 100 K.M. op. Wij kwamen naast den voorsten auto en trachtten door allerlei armseinen en alarmteekens den voorsten chauffeur te beduiden, dat hij oogenblikkeüjk vaart minderen moest en stoppen. Dit gelukte en direct werd met den brandblusscher, die gelukkig in den auto aanwezig was, de vlam gebluscht, voordat de benzinetank lek geworden was en erger was gebeurd. De heele remtrommel brandae. Bij onderzoek bleek, dat allerlei vet en olie, welke op den duur bijeen langs den remtrommel geloopen en daar waren blij ven kleven, in brand waren geraakt door dat de remtrommel gloeiend was gewor den. Den vorigen dag had de chauffeur de handrem wat aangezet, doch er niet op gelet, dat deze in ontspannen toestand niet vrjj was, doch reeds sleepte. Dit nu kan iedereen eiken keer overkomen, waarom Ik mij verplicht acht er op te wijzen. Het is mij zelf eens overkomen doordat de kinderen, op wie al die pedalen en han dels een magnetische kracht uitoefenen, een keer bij het wachten de rem zonder het te weten, huif ingezet hadden, zonder natuurlijk te waarschuwen. Dat de brand door kortsluiting zou zijn ontstaan is mogelijk, doch daartegen kan men zich met 99 zekerheid beveiligen door het doelmatig plaatsen van smeltvei- ligheidjes. Veel oude wagens zijn nader hand voorzien van een electrische inrich ting en dan is de installatie vaak aange bracht door chauffeurs, die uit den aard der zaak niet geheel op de hoogte der electro-techniek kunnen zijn. In die ge vallen is m. L een contröle ten zeerste aan te bevelen. Valsche munters. Voor de rechtbank te Rotterdam had den zich te verantwoorden de 87-jarige electriciën M. M., gedetineerd en zijn 82- jarige echtgenoote M. R, beschuldigd van het vervaardigen van valsche Nederland- sche guldens te hebben uitgegeven als wa- sche guldens„ terwijl mej. M. K. beklaagd wordt valsche Nederlandsche guldens te hebben uitgegeven als waren die guldens echt en onvervalscbt. Beklaagde M. zou eveneens valsche guldens hebben uitgege ven. Beklaagde M. vertelde langen tijd bij de firma Jamin werkzaam geweest te zijn. Hjj is daar ontslagen en daarna onge veer van November af is beklaagde in zijn woning aan de Haringpakkerstraat begonnen valsche guldens met den beelde naar van H. M. de Koningin en het jaar tal 1923 te maken. De rijksmuntmeester Hoitsema heeft een onderzoek ingesteld naar het hem opge zonden geld, waarbij bleek dat het S. G. zoowel als het gewicht zelf afweek van dat van den echten gulden. Getuige heeft nimmer zoo goed nagemaakte guldens ge zien. Na het hooren van den winkelier C. Starreveld, die de beklaagde M., nadat ze getracht had bij hem een valschen gulden te wisselen, naar haar woning is gevolgd, was het woord aan den vertegenwoordiger van het O. M., die zijn requisitoir begon met een woord van hulde aan den winke lier Starreveld die het de politie zoo ge makkelijk heeft gemaakt. Spr. wees er op dat in Rotterdam den laatsten tijd ontzettend veel valsch geld in omloop is gebracht en spr. is de mee rling toegedaan dat hier de hoofdman van de valsche munters is gevat. Nog nimmer zijn de beklaagden met de rechtbank in aanraking geweest. Ten aan zien van beklaagde M. zal spr. geen reke ning. houden met zijn verleden, maar hier moet worden gerekend met het belang van den staat. Tegen' M. eischte spr. een gevangenisstraf van 6 jaar en tegen zijn echtgenoote, die spr. beschouwde als werk tuig in handen van den beklaagde M., een gevangenisstraf van 2 jaar. De verdediger, begon zijn pleidooi met er op te wijzen dat die beklaagde M. een zoo moeilijke jeugd heeft gehad. Bij de firma Jamin is pl.'s cliënt om een kwestie ontslagen. De firma heeft hem geen ge tuigschrift uitgereikt en dat is mede aan leiding geweest tot beklaagde's val. Toch heeft hij er zich goed door weten te slaan, bij legde zich namelijk op uitvindingen toe en 6 a 6 gepatenteerde uitvindingen staan op beklaagde's naam. Voor beide beklaagden riep pL de uiter ste clementie in. Voor beklaagde K. drong pL op een voorwaardelijke veroordeeling aan. In een der werkplaatsen van de Neder landsche Kunstzijdefabriek te Ede is Vrij dagmiddag een ontzettend ongeluk ge beurd. Een paar werklieden verrichtten bezig heden met een zuurstofcylinder, toen plot seling met een geweldigen knal, die ver in den omtrek te hooren was, dit apparaat uit elkaar sprong. Het bleek al spoedig, dat er drie zwaar verminkten waren, die óf reeda dood óf stervende waren. De zwaar gewonden werden naar het zieken hui» te Arnhem vervoerd. Twaalf anderen konden na verbonden te zijn naar huis ver voerd worden. w Gedood zijn Mos te Ede, Mulder te Wa genlngen (beiden gehuwd) en de Oosten rijker Foyker. De materieele schade bepaalde zich tot een groot aantal gesprongen ruiten en ontzet ijzerwerk. Het bedrijf kon spoedig voortgang vinden. Een 64-jarige metselaarspatroon uit Leiden die zijn hand openhaalde aan een doorn en daarna de wond met slootwater afwaschte, is aan bloedvergiftiging over leden. Uit den raad der gemeente Goor: De heer Rrebbers: „te wiens laste ko men de verteringskosten van de stem bureaus?" De voorzitter: „Ik voel de strekking niet van die vraag!" De heer Rrebbers: „De strekking daar van is, te willen weten voor wiens reke ning de kosten komen, die door het stem bureau worden gemaakt voor de verver- schingen, sigaren enz." De voorzitter: „Voor rekening der ge meente!" De heer Rrebbers: „Dan moet ik pro testeeren, tegen de handeling van den voorzitter van stembureau stemdistrlct I tegenover mijn persoon. Genoemde voor zitter heeft mij niet gelijk behandeld als het andere lid van dit bureau. Deze voor zitter toch heeft mij beleedlgd, door aan den heer Moormaun, het andere lid, een 10 cents sigaar aan te bieden en mij een van 6 cent. Als nu de gemeente de kosten betaalt, komt het niet te pas onderscheid te maken!" De voorzitter: Jk zal hierop maar niet verder ingaan Twee leeningen van Amelde opgezegd. Men meldt aan de „N. R. Ct. De gemeente Ameide is op 80 Juni J.l. in gebreke gebleven, de rente te betalen van een leening, groot 1600 a 41/, pet., en de aflossing van een leening, groot 1600 a 41/, pet., beide aangegaan bij de Nutsspaarbank AmeideMeerkerk. In de behandeling, die de directeuren der Spaarbank te Ameide van den burge- lök den echtgenoot der vrouw om het leven hadden gebracht en deswege tot den strop veroordeeld waren. Woensdagochtend viel In de Kaslno- strasse te Koblentz een 31/, Jarig kind uit een raam van een vierde verdieping en bleef met verpletterden schedel op straat Itotren. Vlak daarop viel de grootmoeder van het kind uit hetzelfde raam. De vrouw leefde nog, doch is nfl een half uur over- leden. De Amerikaansche vloot brengt, naar men weet, een bezoek aan Australië. Er is het een en ander te doen geweest over de ontvangst der Amerikaansche schepen. De socialisten wilden ze boyootten; de of- ficieele autoriteiten wilden ze met eerbe toon inhalen. De eenigen, die zich aan het politiek geharrewar niet hebben gestoord, zijn dê Amerikaansche bemanningen der schepen zelf. Tijdens hun kort verblijf in Melbour- ne zijn er twintig matrozen in geslaagd met een Australisch meisje in het huwe lijk te treden. Ongeluk in de BeJersche Alpen. Twee toeristen doodgevroren. In de Alpen nabij Berchtesgaden heeft gisteren een groot ongeluk plaats gehad. Vijf bergbeklimmers geraakten bij het dalen in een sneeuwstorm. Twee van hen vroren dood; een derde koa nog gered worden, doch zijn ledematen waren be vroren. De twee anderen kwamen onge deerd in het daL INGEZONDEN. Geachte Redactie^ In het raadsverslag, voorkomends in uw blad van 6 Augustus JJ. heb ik ge lezen dat de Raad na ernstige besprekin gen, waarbij de Wethouders onderling elkaar eens duchtig aan den tand hebbes gevoeld, besloten heeft het Weeshuis Ie verbouwen tot Raadhuis, dat geraamd ia op 77000. Dat de noodzakelijkheid gebiedt, dat meester dier gemeente ondervonden heb- jr een nieuw Raadhuis gesticht wordt, h ben, en in de wijze, waarop deze burge- -jen feit, dat alreeds voor jaren in en dooa meester zich over zijn overleden ambts- den toenbestaanden Raad is bepleit, zon- voorganger, die tevens voorzitter van die der daaraan gevolg te hebben gegeven, spaarbank was, heeft uitgelaten, hebben de directeuren in hun vergadering van 4 dezer aanleiding gevonden beide lee ningen, die thans direct opzegbaar zijn geworden, binnen acht dagen in haar ge heel op te zeggen. Door een locomotief gegrepen. Een luxe rijtuig met zes personen van zelfs niet in dien tijd, toen er groote be dragen gevoteerd werden voor allerlei doeleinden b.v. voor bet Spuikanaal van ruim 600000.— en de grond politiek, aan koop van grond zooals bijna den geheelen Heldersdher Polder voor ongehoord hooge bedragen als 10000 t/m 18000 per HJL, welke grond men de eerste 60 60 jaren mogelijk nog langer niet de familie Verheggen uit Buggenum is noodig heeft om daarop te bouwen, dat aan den bewaakten overweg aldaar, dien men echter had vergeten af te sluiten, door een losse locomotief van achteren ge grepen. De mevrouw, het dienstmeisje en een jongen werden ernstig gewond. Het rijtuig werd vernield- Aangehouden. In verband inet den dubbelen moord met roof onlangs gepleegd te Pont, enkele uren van Venlo, zijn thans drie mannen en een vrouw aangehouden. De onvoorzichtigheid bij het baden ln zee. Men schrijft uit Katwijk aan Zee aan de N. R. Ct.: De bezoekers van het stille strand heb ben dezer dagen angstige oogenblikken doorgebracht. Een 14-jarig meisje, dat hier logeerde, had zich bij het baden te ver in zee begeven en dreigde te verdrin ken. De heer R. Breurman, uit Rotterdam, die hier zijn vacantie doorbrengt, ging in zee om het meisje te redden; toen hij. ech ter het meisje bereikt had, sloeg deze in angst de armen om zijn hals, zoodat hij, hoewel hij een goed zwemmer is, zich niet kon roeren. Daar kwam bij dat de zee ver schrikkelijk trok, en de heer B. zag dan nu tot ergernis van velen en ten koste van groote bedragen voor de gemeenschap daar ligt Zou het niet beter zijn geweest, dat de Raad toen zich wat meer hadde gewijd aan het stichten van een nieuw Raadhuis en Ziekenhuis voor het alge meen belang der ingezetenen, iuplaats van thans, nu de gemeentelijke inkomsten anet zooveel zijn gedaald? Schijnbaar willen de hoeren raadsleden, die toen daaraan hebben medegewerkt er niets van weten, want toen ik vóór twee jaren geleden persoonlijk met den heer Grunwald in gesprek was en over de ge- meente-financiën sprekend, hem toen zeide, dat de gemeente Helder geheel ver- hypotheekt was, verdween hij in rijn woning. Hoe de heer Grunwald, als wethouder van financiën zich ook verzette tegen de verbouwing van bet Weeshuis, omdat volgens hem de raming veel te laag wag en het bedrag van 77000 wei 100000 of (mogelijk wel meer zal kosten, de ra ming van meubilair ad 8000 minstens wel 20000, de gemeente dit niet kan dragen omdat de inkomstenbelastingen veel minder zijn dan waarop bij de be- scnriKKuyk itok, en ae neer c. zag aan grooting ia gerekend en de belastingdruk ook geen kans, met bet meisje hst strand al ten toppunt was gestegen,-niets imocht ham baten, het voorstel tot verbou te bereiken. Daarop begaven zich de va der en de zuster van den heer B., die bei den ook goed kunnen zwemmen, te wa ter, maar het bleek al spoedig dat ook zjj niet zouden kunnen terugkomen door den trek van de zee. Op aanstichting van den heer van der Wal uit Rotterdam hebben toen andere menschen een keten weten te maken en de in levensgevaar verkeeren- de familie B. en het 14-jarige meisje kun nen redden. Mevr. Dr. Beaamt ln ons land. Van 1016 dezer zal te Ommen een congres gehouden worden van de Orde van de Ster in het Oosten, waar een 800- tal leden dier Orde zal kampeeren. Er zul len leden van bijna alle landen van Euro pa, N.- en Z.-Amerika, Ned.-Indië, Eng.- Indië, Australië, enz. onder de kampeer ders zijn. Op Woensdag 12 Augustus zal Mevr. Dr. Besant, de bekende presidente van de Theosofische Vereeniging, die tevens be schermvrouwe van deze Orde is, een voor dracht houden over „Why we believe in the coming of the Worldteacher". Deze voordracht, die te 8 u. 10 nam. aan vangt, zal draadloos worden rondgezon den en dus over geheel Europa te hooren incn Uitzsndatation Hilversum, golflengte luöu M. Door dien bliksem getroffen. 7il<Je^YrenMde 6611 bevig onweer zijn ln Zuid-Slavië verscheiden boerderijen en een groote staalgieterij te Brod aan de Save door den bliksem getroffen eu ge heel ln d« asch gelegd. De schade moet vele mlllloenen dinar bedragen. wen van het Weeshuls werd aangenomen met 12 tegen 6 stemmen. Zie verslag H. OL 6-8-'26. Nu is het afwachten of de heer Grun wald als wethouder van financiën, zich zal houden aau de raming van in globaal 11000.of wel dab hij de meubileering van 8000.— op 20000.— zal doen toe laten, om van de lokaliteiten een eldorado te maken, dat ook weer op de belastingbe- talcnden zou komen drukken. Tot zoover, M. de R., over het verbou wen van het Weeshuis en nu nog een kleinigheid over de kasgeldleening, welk voorstel zonder eenige discussiën aange nomen werd. M. de R. Vreemd deed dit mij wel eenigszins aan mogelijk omdat ik er niet mee op de hoogte ben. Maar ik ver- meen toch, dat indertijd de overheid dezer gemeente heeft gezegd, dat bij het instel len van den Ophaaldienst dit een Instituut /ou zijn, waardoor de gemeente aan haar kasgeld1 zoude komen en daarvoor geen leeningeu behoefde te sluiten. Maar nu blijkt dat de gemeente met de gelden door den Ophaaldienst plus de bedragen, door den heer Ontvanger der Rijksbelastingen in termijnen af te dragen, geen voldoende kasgeld heeft en toch moet leenen. Ik heb mij meermalen afgevraagd, hoe zou dat tocih kunnen en als ik dan naga, dat er nog zooveel geld van eenige maan den geleverd gas, water en electrlciteit opgehaald of geïnd moet wprden en dan het zien branden van straatlantaarns bij helder lichte maan, ja zelfs WJ dag, wat alles een groot renteverlies is voor de gemeente en ten koste der inge- zctenen-belastingbetalenden, dan is voor mij en zoovele anderen de vreemdheid dat de gemeente kasgeld aanvraagt opgelost

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 6