T DERDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS. Voeten VAN ZATERDA8 8 AUGUSTUS 1929 RAADSOVERZICHT. Het nieuwe Raadhuis. PREDIKBEURTEN. Onze plaatsgenoot de heer Tj. Joh. Dito, slaagde den 5den Augustus te 'e-öravenhage voor het Diploma Piano van de Nederlandsche Toonkunstenaars- vereeniglng. Onze stadgenoot, de heerP. van Berkuim Jr„ slaagde te 's-Cfravehhage voor de akte M.O. Handelswetenschappen. Te Amsterdam slaagde 1. Aug. voor het R.-K- M.UX.O.-examen, diploma A, mei. A. Minneboo, alhier. Te Haarlem slaagde voor het exa men hoofdact© mej. H. M. E. Ruymgaart, alhier. Onze stadgenoot, de heer W. J. Bak ker, slaagde te Amsterdam voor dé acte M. O. Boekhouden. De Burgemeester is van 10 Augustus af voor eene maand met verlof. Waarne mend burgemeester is de heer Grunwald, wethouder van Flnantiën. Reveille Stedelijk Muziekcorps. Hedenmorgen om zes uur (wel erg vroeg I) trok het Stedelijk met vliegende vaandels en slaande trom door de stad. Zooals bekend is, wordt het 86-jarig ju bileum, dat in de tentoonstellingisweek reeds gevierd is, op den dag zeiven 8 Augustus nog door een feestconcert herdacht. Deze reveille strekte ter inlei ding daarvan. Op het concert van hedenavond heb ben donateurs uitsluitend toegang op ver toon van diploma. Elk diploma is voor niet meer dan 2 personen geldig, al dame en heer. Arbeidsbemiddeling en Werkloosheids verzekering. Aan het Jaarverslag 1024 van den dienst der Arbeidsbemiddeling en Werkeloos heidsverzekering ontleenen wij het vol gende: De cijfers der bemiddeling zijn in het afgeloopen jaar eenigermate achteruitge- loopen. Hieruit moet echter niet de con clusie worden getrokken, dat minder ge bruik van de Arbeidsbeurs is gemaakt. Dit terugloopen is in de eerste plaats het gevolg van een conflict in het tran sportbedrijf, tengevolge waarvan eenige maanden in 1024 de Beurs niet heeft be middeld. In de tweede plaats is het noo- dig er op te wijzen, dat in het verslagjaar de werkgelegenheid in het bouwbedrijf al hier zeer slecht is geweest Vele bouwvak arbeiders waren gedwongen, zelfs In den zomer, buiten de gemeente werk te aan vaarden. Uit een toegevoegd staatje blijkt de groote toename van het aantal werkeloo- zen. In 1022 waren aan bouwvakarbeiders ingeschreven 46 metselaars, 84 schilders en 71 timmerlieden. Voor 1028 waren deze cijfers reep. 60, 60 en 118, voor 1024 63, 76 en 168. Het aantal werkelooze timmer lieden is dus in twee jaar ÜJds meer dan verdubbeld (red,). In het afgeloopen Jaar werden, mede door tusschenkomst van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling, een aantal arbeiders in België en Frankrijk geplaatst Bovendien werden door tusschenkomst der Arbeidsbeurs alhier 7 metselaars en 4 pijpfitters bi) een Maatschappij geplaatst voor uitzending naar Ouxaqao, terwijl één persoon werd geplaatst als ass. boormees ter voor uitzending naar Roemenië, De bemiddeling voor de vrouwen was in het afgeloopen Jaar «enigszins gunsti ger <dan het jaar tevoren. Van het bureau voor Beroepskeuze werd een zeer druk gebruik gemaakt. Met uitzondering van Sb Maarten en Vlieland was er in het afgeloopen jaar in alle tot het District behoorende gemeenten een oorrespondent dor Arbeidsbemidde ling aangesteld. De resultaten der Intercommunale Ar beidsbemiddeling zijn in beteekenis toege nomen. Het aantal aanvragen van werkgevers en^plaatsiiigen is aanmerkelijk vermeer- De oorrespondenten ontvingen op be paalde tijden een lijst vermeldende de aan ■de Beurs vacante plaatsen. Omtrent die Werkeloosheidsverzekering wordt het volgend© opgemerkt: Gedurende eenige jaren,is reeds op deze plaats opgemerkt dat de werkloosheid in onze gemeente groot was te noemen Dit sloeg voornamelijk op de zg. losse-werk- lieden Ook in het af geloopen jaar heersch- t© er onder de losse-werklieden en d© bouwvakarbeiders voortdurend werkloos heid. Door inkrimping van Leger en Vloot tengevolge waarvan de werkgelegenheid ln deze gemeente aanmerkelijk is vermin derd, staat het thans wel vast, dat er voor- al aan ongeschoold© arbeidskrachten een teveel is. Verplaatsing en emigratie van bedoelde arbeidskrachten zijn in de naaste toe komst de eenige middelen om ln dezen toestand verandering te brengen. ^°or het Gemeentebestuur werd alles om de gevolgen der werkloosheid tooveel mogelijk te verzachten. Daar d© laatst© jaren reeds vele werken bestrijding der-werkloosheid door het Uonioentebeetuur werden ondernomen, Hrt k®t afgeloopen jaar zeer moei- om daarvoor nog geschikte werken aan te wijzen. In hoofdzaak heeft het ver schaffen van werk bestaan in het bebos- sc.hen der z*g. Donkere Duinen en het ver beteren van enkele wegen. Voorts was het Gemeentebestuur ge noodzaakt de steunregeling voor uitge- trokkenon en reglementair nog niet recht hebbende leden van werkloozenkassen ge- 'ntact te houden. Gedurende dit jaar werd in totaal aan steun uitgekeerd 'n bedrag van 48.432.70. Het verslag bevat verschillende l>tjla- waarin de resultaten nader zijn ge specificeerd. Boottocht N. C. G. O. V Men verzoekt ons opname van het vol gende: Begunstigd door prachtig zomerweer, had op Donderdag 6 Aug. j.1. de boottocht naar Schoorldam en Alkmaar plaats, uit geschreven door de afd. Helder der Nat. Dhr. Geh.-Onth. Vereeniging. Hiervoor was de „Prinses Juliana" van de Alkmaar Packet afgehuurd, welke voor deze gelegenheid met eenige blauwe doe ken, waarop bekende spreuken, was opge tuigd. De animo was dit jaar bijzonder groot, zoodat, toen de boot 's morgens om bnlf acht van de Binnenhaven vertrok, deze van onder tot boven „vol" zat. Ongetwij feld heeft hieraan medegewerkt het feit, dat de, Chr. Oranje Harmoniekapel den tocht medemaakte, welke door het spelen van vroolijké marschen de stemming er ln hield. Van de door het bestuur aangeboden gelegenheid, om tegen zeer billijken prijs ververschingen verkrijgbaar te stellen, werd een gretig gebruik gemaakt, Jerwijl voorts blauwe bloempjes ten verkoop wer den aangeboden. Na een zeer anlmeerenden tocht, stapte men te Schoorldam en Alkmaar aan wal, om verder den dag ln de vrije natuur door te brengen. 's Avonds half zeven vertrok de boot weder uit Alkmaar, nadat eerst een foto hiervan was gemaakt, welke in „Noord- Holland in Woord en Beeld" zal worden geplaatst. Met eenige vertraging, door het wachten voor enkele'spoorbruggen, arriveerde de boot, na een prettige reis, te 10.16 uur weder in de Binnenhaven, alwaar een groote menigte de aankomst reeds ver beidde. En hiermede behoort deze boottocht we der tot het verleden, en zegt het bestuur allen dank, die medegewerkt hebben tot het welslagen van dezen tocht, ln het bij zonder de Chr. Oranje Harmoniekapel en de directie van de Alkmaar Packet, voor de loyale behandeling, welke het bestuur van haar heeft mogen ondervinden. Klein Artis. Blijkens in dit nummer voorkomende advertefitie is door het bestuur der Ver eeniging „Natura Artis" besloten haar tentoonstellingsschip, hetwelk, zooals men weet, aan de Loodsgracht haar ligplaats heeft, tot Dinsdagavond geopend te hou den. Hoewel dit voor haar een financieele opoffering is, wordt door haar het propa gandistisch doel als nummer één gesteld. Het is n.1. gebleken, dat er zooveel liefheb berij bestaat voor de aquariumliefhebberij, dat er aan boord van „KLeih Artis" as. Maandagavond 0 uur eene vergadering wordt gehouden om onder leiding van den heer Wüh. Deutz een afdeeling op te rich ten voor Helder. Dit zal dus de achtste ver eeniging zijn, welke voornoemde heer ln Nederland opricht. Tevens kunnen wij mededeelen, dat met het s.8. „Patria" eeq zending visschen en andere dieren voor „Klein Artis" meeko men, die hier Maandag zullen arriveeren. Van verschillende zijden worden pogin gen aangewend om na de sohoolvacantie het schip hier terug te zien, om van de zeer nuttige explicatlën door de scholieren te doen profiteeren. Wij vernamen echter, dat de kosten vermoedelijk te hoog zullen zijn om expres terug te keeren, daar het schip voor onze stad speciaal een heen- en terug-sleepreis moet makqn. 't Is jammer 1 WlnkelnlenwH. De heer A. Ooltof, die jarenlang op de Binnenhaven zijn bekende zaak ln con fectie heeft gedreven, doch sedert eed jaar of vijf in de Keizerstraat woont, had aan de beschikbare ruimte ln het perceel 28 niet voldoende om daar de meubels, tapij ten, etc., die hij verkoopt, voldoende te kunnen exposeeren. Hij heeft thans het aan de overzijde gelegen pand No. 27/29 aangekocht en dat Ingericht als showroom voor de afdeeling meubels. Men vindt er fraaie tapijten, prachtige loopers on soliede meubels, en de groote ruimte, die hier is verkregen, maakt een goeden indruk en geeft een beeld van de groote sorteering en soliditeit van het tentoongestelde. Uit het Politierapport Een boosaardig dier. Door een bewoner van den Rijksstraat weg is aangifte gedaan, dat een twaalftal hanen door een hond zijn verscheurd. De hond is opgevangen. Een vermoeide dief. Aangifte is gedaan dait ten nadeele^van een bewoonster van den Ruyghwog Zen- dagavond van haar erf ontvreemd is een marinekooi met ©en matras. De voetbalsport Dinsdagavond ter gelegenheid van een voetbalwedstrijd ln het Ankerpark kwa men een paar voetballers zoodanig met elkander in aanraking, dat een hunner ter zake van een vermoedelijke spierscheuring in het hospitaal moest worden opgenomen. Vechtlustige Jantjes. Dinsdagavond werd door een agent be vonden, dat op het Havenplein eenige m arinO-schepelingen aan het vechten wa ren, welke vechtpartij door hem werd be ëindigd. Even later moest hij op gelijke wijze optreden tegen eenige andere sche pelingen die op het Havenplein aan het Ingezonden Mededeellng. Stukgeloopen, branderigs, door eelt of knellend schoenwerk pijnlijk ge werden voeten, verzacht en geneest- mefl met «060-90 et. PUROL vechten waren geslagen. Daar telkens nieuw© twisten ontstonden was de agent genoodzaakt geruimen tijd aldaar .te ver blijven. Verslag der Gemeenteltffce Arbeidsbeurs» over de maand Juli 1925. Mannen. Aanvragen van werkgevers kwamen ln o<m: 1. conciërge, 1 kappersbediende, 1 kan toorbediende ben, 18 jaar, 10 losse-werk lieden, 2 loopjohgens ben, 18 jaar, 2 loop knechts, 8 metselaars, 1 reiziger, 1 roeiqy, 2 stokers, 8 timmerlieden, 1 timmerman- halfwas, 66 transportarbeiders, 1 voer man, 1 wagenmakersleerling ben, 18 jaar. Totaal 85 personen. Aanbiedingen kwamen ln van: 8 ass. boormeesters, 4 bankwerifsleerlin- gen ben. 18 jaar, 1 banketbakker, 8 bank werkers, 2 dekknechts, 4 electriciena, 19 grondwerkers, 1 hofmeester, 2 kantoor- bed., 2 idem ben. 18 jaar, 1 koksleerling ben. 18 jaar, 1 kleermaker, 1 landarbeider ben. 18 jaar, 4 loopjongens ben. 18 jaar, 1 loodgieter, 8 loopknechts, 27 losse- werklieden, 1 letterzetter, 1 machinist, 1 mandenmaker, 1 matroos, 1 meubelmaker, 1 metselaar, 1 metselaar ben. 18 jaar, macHn-bankwerker, 8 opperlieden, 2 rei nigers ben. 18 jaar, 1 straatmaker, 1 sla- gerpleerling ben. 18 jaar, 8 stokers, 1 smid, 1 smidsleerling ben. 18 jaar, 1 steen- bouwer, 6 schilders, 1 schildershalfwas, 1 schildersleerling ben. 18 jaar, 1 tuinman, 81 transportarbeiders, 12 timmermaiisleer- lingen ben. 18 jaar, 18 timmerlieden, 1 t.iinier-bloemist, 1 voerman, 1 vliegtuig- maker, 1 wagenmakersleerling ben. 18 jaar. Totaal 218 personen Geplaatst werden: 8 ass. boormeesters l), 1 conciërge, 8 grondwerkers, 10 losse-werklieden, 2 loop knechts, 1 loopjongén ben. 18 jaar, 1 met selaar, 1 roeier, 1 schilder, 1 schildera- haifwas, 2 stokers, 66 transportarbeiders, 8 timmerlieden, 1 timmerman-halfwas, 1 voerman, 1 waigenmakersleerling ben. 18 jaar. Totaal 86 personen. Voor uitzending naar Ned. Oost-Indië. Vrouwen. Aanvragen van werkgeefsters kwamen ln om: 1 aard appolschilster, 1 breister, 1 cos- tuumnaaister, 7 dagdienstboden, 8 dag meisjes ben. 18 jaar, 8 dagdienstboden (intern), 8 noodhulp-dienstboden, 1 twee de meisje, 9 werksters. Totaal 84 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 2 aardaippelschilstetrs, 1 oostuumnaai- ster, 8 dagdienstboden, 8 dienstboden (in^ tern), 8 dagmeisjes ben. 18 jaar, 1 hulp in de huishouding, 1 huisnaaister, 2 kantoor bedienden ben. 18 jaar, 2 noodhulp-dienst- joden, 1 tweede meisje, 16 werksters, 2 winkeljuffrouwen. Totaal 86 personen. Geplaatst werden: 1 aardappelschilster, 1 costuumnaalster, 2 dagdienstboden, 1 dienstbode (intern), 2 noodhulp-dienstboden, 1 tweede meisje, 0 werksters, 1 winkeljuffrouw. Totaal 18 personen. De raadszitting van j.L Dinsdag stond geheel ln het toeken van het nieuwe raad- ïuis, en zooals de lezer heeft kunnen zien, werd met een vrij groote meerderheid tot den verbouw van het Weeshuis tot Raad huis besloten. In ons nummer van Zater dag wijdden wij eene beschouwing aan deze kwestie en gaven als onze meening te kennen, dat de T.bnn« voorgestelde oplos sing aan de raadhuiskwestie een einde zou maken en deze al zooveel jaren ur gente zaak tot een goed einde zou zijn ge- tomen. Maar wij drukten tevens den wensch uit, dat men aan het uiterlijk as pect van het geprojecteerde ontwerp eens wat meer aandacht zou besteden, daar het exterieur vooralsnog allesbehalve ver draaid was. In het nummer van Dinsdag kwam onze ^medewerker met een felle veroordeellng van het plan. Inmiddels 14 het project gepublioee^d in d© fotokast van onze drukkerij en hoeft ieder kennis kunnen maken met dit plan. Aan critiek da&rop heeft het niet ontbroken! Nu inmiddels de zaak afgedaan is en wethouder Van Breda hier een aardig suc ces heeft verkregen (hetgeen wij hem, dit zij terloops gezegd, volgaarne gunnen), wil ook de raadsoverzichtschirijver nog een en ander over de kwestie zeggen. Door de discussie in den Raad is er weder an der licht op gevallen, en zijn allerlei be denkingen gerezen, die het tot op zekere hoogte zelfs twijfelachtig maken of hier inderdaad wel zoo'n goede oplossing Is verkregen. Die bedenkingen zijn in hoofd zaak ontstaan uit de krachtige verdediging van het standpunt der „kleinst mogelijke meerderheid" van het College, in casu den Burgemeester en den heer Grunwald, en uit de uiterst zwakke verdediging van het ontwerp door de „grootst mogelijke minderheid", in casu de wethouders van Breda en Verstegen. De discussies werden geopend door den heer Eylders, die het met de plannen eens was en wiens argumenten in hoofd zaak overeenkwamen met hetgeen de Held, Crt Zaterdag had geschreven. Deze spre- ier begon met de raming 8000.te ver- ïoogen en sprak van 80.000.De heer van Os beging al dadelijk de tactische fout door d© eerlijkheid der „meerderheid", (die immers afwijzend stond tegenover het project en het weeshuis liever tot zee vaartschool wilde zien ingericht) min of meer .verdacht te maken. „In hun hart zou den deze tegenstanders het prachtig vin den als wij den knoop maar doorhakten, dan deelen toch ook zQ in de voordee- len". Zoo ongeveer zeide het de heer vaa Os. Dat was dadelijk al een zwak argu ment. Laatdunkend sprak de heer van Os over „de bladen", die dat leelijke toren tje breed uitmeten. Als je niet beter wist zou je zeggen, dat het hier een half dozijn dag-, maand- en weekbladen betrof, ter wijl het alleen de Heldersche Courant is geweest, die het waagde het torentje lee- lijk te vinden. Verder verweet de heer van Os het College onvoldoende bij de regee ring te hebben aangedrongen op een Zee vaartschool. De afstraffing, die hij daar over van den heer Grunwald kreeg, was afdoénde en verdiend. Enkele andere sprekers, de heeren Bok en de Zee gaven, zonder zich verder tover de zaak uit te laten, alleen te kennen, dat zjj vóór zouden stemmen, (de heer de Zee sprak van „stadsverfraaiing" I), terwijl voor den heer Geurts het bedrag het groote bezwaar was. Tenslotte kwam de heer van Loo met een voorstel om de zaaé aan te houden tot de Raad de cijfers der nieuwe begrooting onder de oogen heeft gehad. Hoewel deze" heer daarvoor veel kritiek moest hooren, was het voorstel, zooals uit den loop der discussies,verder bleek, nog het beste van aL Na den heer van Loo kwam de heer Grunwald, die als lid van de oppositie in het College, de mo tieven der „meerderheid" uiteenzette. I Die motieven kwamen, kortelings sa mengevat, hierop neer: De geraamde kos- tenbegrooting ad 77.000.— is veel te laag, speciaal de post voor meubilair ad 8000.—; wij kunnen zeker wel rekenen op een ton voor dezen verb' v. Als we hu toch een ton móeten uitg .en, zoo zeide de heer Grunwald, wil ik daarvoor eerst wel eens de meening van een ander des kundige dan de heer Dokter hebben. Er zal verder belangrijk aan het gebouw moeten worden verbouwd, en van „stads verfraaiing" is geen sprake. Onze belas tingen zullen veel minder opbrengen dan de raming is, en waar er anderzijds niet met 77.000.zal kunnen worden vol staan, daar achtte spr. ernstige bezwaren voor het aocepteeren Van dit project aan wezig. De heer van Bredp, geestelijke vader van het ontwerp, kwam daarna met de verdediging ervan. Onjuist was zijn bewe ring, dat het uitwendige bijzaak is. Inte gendeel: een „Stadhuis" representeert de gemeente en moet als zoodanig ook uiter lijk een gtinstigen indruk maken. Het in wendige' was voor den heer van Breda hoofdzaak, en dat inwendige achtte hij bizonder goed geslaagd. De heer van Breda begreep, verder niet, waarom de heer van Loo eerst de begrootingscijfers wilde zien en tot zoolang de zaak verda gen. Immers, aldus de heer van Breda, op de begrooting voor 1926 komt slechts een half jaar rente, de aflossing der te sluiten leening begint ln 1027. Hierop antwoordde later de.heer van Loo (en ook de heer Grunwald ging op dit punt nader in) dat, zoo doorreaeneerende, wij konden wachten tot 1927. Zijn bedoeling was evenwel slechts eens te zien hoe de gemeente er het volgend jaar met haar finantiën voor stond; we hebben nu toch met de begroo ting óók gezien, dat een totale verande ring van do aanvankelijke raming noodig was. De heer van Breda hield voorts hardnek kig vast aan het bedrag van 77.000.—. Wat den post van 8000.voor meubilair betreft, zoo zeide hij, het betrof hier slechts „aanvullend" meubilair, daar natuurlijk het bestaande meubilair werd medegeno men. Tenslotte wilde spr. niets weten van een deskundig advies, omdat dit project van onzen gem. bouwmeester op zichzelf te prijzen is, en zoo'n advies de kosten nog weer met eenige duizenden guldens verhoogt. De heer Van Os dikto dit nog wat aan door den hoer Grunwald formeel kwalijk te nemen, dat deze een nader deskundig advies wenschte, hetgeen, zoo zeide hij, een slag in het gezicht van onzen gem.- bouwmeester was. Daarna kwam de Burgemeester, die met den heer Grunwald de „kleinst mogelijke meerderheid" in het College vormde om te betoogen. dat inderdaad het plan-van Loo het beste was. De Zeevaartschoolkwestie is voor spr. urgenter dan de raadhuis kwestie, en daar van een nieuwe zeevaart school vooralsnog geen sprake ls, hebben wij bö het Rijk oen motief om opnieuw aan te dringen als wij zeggen, dat we de zeevaartschool al hebben moeten onder brengen in een voor raadhuis bestemd ge bouw. Over dat meubilair sprekend, wees de Burgemeester er op, dat bij verhuizing nagenoeg geen enkel tegenwoordig njeu- bel meer bruikbaar zal blijken te zijn, zoo dat men tot vrijwel algeheele meubilee ring zal moeten overgaan en dan inder daad aan dit bedrag niet genoeg heeft Wie den toestand in het raadhuis kent, zal dit onmiddellijk beamen; er is, strikt genomen, niet één, voor een nieuw raad huis, bruikbaar meubelstuk Hier in dit oude gebouw valt dit mis ien niet zoo op, maar zou men bijvoorbeeld in ernst willen beweren, dat de stoelen in de raad zaal nog bruikbaar zijn in de nieuwe? Dat men in het nieuwe gebouw de van schragen en planken geïmproviseerde ta fels kan gebruiken? Wil men den burge meester inderdaad zijn onooglijk bureau tje en een paar wrakke stoelen laten hou den?.De adviseerende ambtenaar moet met den toestand niet bekend zijn geweest, anders had hij tejjpn de uitdruk king „aanvullend meubilair" moeten pro- töStOÖTBH* t Heel erg maakte het wethouder Verste gen, die het laakte, dat in openbaren raad oijfers uit een ambtelijk rapport werden gecritiseerd. Heel erg, omdat, naar uit de repliek van den Burgemeester bleek, deze geheele berekeningen van den gemeente- bouwmeester niet voor publiciteit bestemd waren en slechts tengevolge van het dan- dringen der grootst mogelijke minderheid in het College tenslotte als bijlage aan den ZONDAG 9 AUGUSTUS. N«d. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): Morgens 10.80 uur, Ds. W. A. F. van Dijk. Westerkerk: 's Morgens 10.30 uur, Ds. Tinholt, van Sint Maarten. Geen dienst. Geen dienst. Hulsduinen: Julianadorp: Anna Paulowna. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur, Ds. G. D. A. Oskamp, Evangelisatie-Predikant te Winterswijk. Geref. kerk (Spoorstraat), 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. R. Hamming, van Middelburg. Chr. Geref. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avosdB 6 uur, Leesdienst. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.80 uur, de Heer Spijkhoven, van Driebergen. DoopsgezlnÉe Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. J. Koster. Luthersche Kerk: 's Morgens 10 uur, Dr. P. A. Klap, van Amsterdam. Leger des Hells (Spoorgracht 88). 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst. 'a Namiddags 8.30 uur, Openluchtbijeeu- komst, Prins Hendriklaan. 's Avonds 8 uur, Heilssamenkomst Raad waren verzonden! En wij kregen sterk den indruk, dat de Burgemeester bedoelde te zeggen, dat de raming van kosten niet nader was bekeken en slechts als zeer globaal moest worden beschouwd. Dit is nu toch wel het toppunt, en wij gelóoven niet, dat de heer Verstegen den gemeente-bouwmeester met een der gelijke „verdediging" een dienst heeft bewezen. Immers blijkt nu wel, dat het ad vies van den gem.-bouwmeester geenszins gegrond was op een zelfstandig uitgespro ken oordeel, doch eenvoudig de uitvoering was van een opdracht. Het komt ons voor, dat eenige meerdere zelfstandigheid in zake adviseeren hier wel van pas ware ge weest. De Raad houdt zich uitteraard aan de uitgebrachte adviezen, heeft zich blind gestaard op de verstrekte cijfers, de beslis sing is gevallen, de geldleening wordt straks aangegaan, en.... de suppletoire begrootingen voor dezen verbouw zullen elkander weldra opvolgen. We krijgen een herhaling van de Kanaalgeschiedenis, en met het spuikanaal hebben we tenminste nog inderdaad stadsverfraaiing gekregen. Maar met dit raadhuis? Ook het door den heer Verstegen tegen den heer Grunwald gebruikte argument van de brandende lantaarns was niet zeer waardig noch afdoende. Wij hebben den wethouder wel eens steviger argumentatie hooren gebruiken. De felle oppositie tegen een mogelijk advies van een architect of een schoon heidscommissie was de oorzaak van een vaak scherpe discussie. Zeer terecht werd door den Voorzitter opgemerkt, dat hierin niets kleineerends ligt vopr den bouw meester. daar zelfs architecten als een De Bazel zich daaraan moesten onderwerpen. Wij vragen ons ook af, welk nut het heeft, dat de Gemeente aangesloten is bij egn adviesbureau, als zij zelfs voor het voornaamste gemeentelijke bouwwerk geen gebruik maakt van die voorlichting. Dat nu tenslotte het ontwerp aangeno men is, is op zichzelf het ergste niet; of schoon de oplossing verre van ideaal is, zouden wij voorloopig het Weeshuis kun nen accepteeren. Maar alleen, indien men met zekerheid weet, hoe het staat met het finantieele gedeelte van deze kwestie, en indien men komt met een betere oplossing van het exterieur. Juist in deze periode, nu in Helder, na de inzinking uit vroe gere perioden, eene opleving is ontstaan, nu men weer is gaan hopen en ver trouwen op de toekomst, nu er omtrent wat meerder appreciatie van de plaats ook reeds symptomen aanwezig zijn, - moet de stad behoorlijk presentabel zijn. Met het nieuw-geprojecteerde raadhuis, zooals het wordt, is zij dat niet. Integendeel. Daarom ls het zeer te betreuren, en niet te exouseeren, dat deze verbouw er Dins dagavond hals over kop is doorgejaagd. Weliswaar heeft wethouder Van Breda toegezegd die kwestie van het torentje nader in overweging te zullen nemen, doch wij zouden meer prijs stellen op een be hoorlijk deskundig advies. Natuurlijk zal dat wat meer kosten. Maar dat meerdere moet men straks toch voteeren. Want met 77.000 is men er, hoe optimistisch en vol vertrouwen de heer Van Breda hierom trent moge zijn, niet af. Verwonderlijk was het, en verheugend voor den heer Van Breda, dat een voorstel tot verbouw van het Ziekenhuis tot Tehuis voor Ouden van Dagen er zonder discus sie of stemming doorkwam. De kosten hiervoor zijn geraamd op 30.000 en zullen begrepen zijn in de te duiten leening van 100.000 voor het raadhuis. Verwonderlijk, omdat hiermede de gemeente zich de mo gelijkheid beneemt, indien straks, om welke reden dan ook, het contract met het Rijk wordt geannuleerd, weder in een eigen ziekenhuis te trekken. Naar wij vernemen» zal de aanbesteding voor beide werken begin October plaats hebben. Van de rest valt' niet veel meer ver" melden. Mevrouw Van der Hulst hield, naar aanleiding van het antwoord op hare

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 9