TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. J \M DONDERDAG 20 AUGUSTUS 19?S. oolleoteeren voor het Steunoomité, is een Gemeenteraad v. Helder. Onderwijs. Pensloonwet By oefeningen ln de buurt van Duben- dorf, (by Zurich) rijn twee Zwitsereche vliegtuigen met elkaar in botsing geko men. De bestuurders zyn gedood. werkelijk te toonen, dat wij meeleren en meevoelen het leed van onze zoo zwaar getroffen landgenooten. De bereidwillig heid van zoo velen, die zich hedenmiddag nAMOTiio .nnc spontaan bereid verklaarden om te willen zeker gunstig voorteeken, dat ook de ao- tie in Helder zal slagen. Ik vertrouw, dat ook onze burgerij niet zal achterblijven om krachtige finantieelen steun te verleenen en dat wij door een drachtige samenwerking een flink bedrag aan het Nationaal Steuncomité zullen kun nen doen toekomen. Te Haarlem Blaagde voor het examen hoofdact» do heer M. Quant, alhier. Door het De Pree^fénds is door de Evangelisatie Palmstraat bijeengebracht de Boon van 2015.Dit fonds is gevormd om het weduwe- en weezenpensioen van mevr. De Pree te verboogen. Solisten-, Doet- en Kwartet-concours. Ter gelegenheid van het 26-jarig bestaan van „Winnubst" organiseert deze vereen! ging bovenstaand concours, hetwelk den 26en eni 27enj September a.s. zal worden gehouden. De hearen A. L. Hazebroek, Haarlem, L. H. F. Leistikow en A. J. Lee- wens te Hef&er hebben zich welwillend be reid verklaard zitting in de Jury te nemen. Voor Helder, waar een dergelijk concours voor het eerst gehouden worut, beloven dit mooie dagen te worden, daar uit Rotterdam, Delft, Den Haag, Leldschendam, Haarlem, Amsterdam en uit Friesland reeds ruim 00 deelnemers ingeschreven hebben. Voor Barcula De oollecten, gehouden door het gezel schap ter Hall, tijdens de revue-voorstel lingen op 17, 18 en 19 Augustus, hebben 270.641/, opgebracht. Dik en Dun in Droomenland. Evenals ter Hall's „groote" revue's zijn ook zijn kinder-revue's spelen van kleur en gratie. In ademlooze stilte, met wijd open oogen, zitten de kleinen (ook de grooten!) de kleurenpracht en rijkdom te bewonderen. Daar is een tinteling van kleur en een wis seling van nuanoes, daar is geel en groen, rood en paars en lila; te ^eel om op te noemen. Daar zijn gracieus© dansen, vroolijke muziek en een paar gezellig© komiekelingen. ^In droomenland", dat is de titel van menig kindersprookje en dit opschrift zette ook ter Hall boven zijn revue. En dan nog wel met dik en Dun in Droomen land. Dat was nog eens verrukkelijk. Dik, een ontzettende schrokk ebrok, die natuurlijk nergens anders aan denkt dan aan eten en nog eens eten, en Dun, een geestige, oer-komleke grapjas, die zijn klein auditorium den geheelen middag deed schaterlachen. Piet en Pieternel zijn broertje en zusje, die samen het boek van Dik en Dun lezen. Als ze moe en slaperig wordéh komt heel zachtjes Klaas Vaak aangeslopen en strooit wat slaappoeder op hun hoofdjes en dan begint de heerlijke droom, die de kleinen steeds in spanning houdt Ze worden gevoerd van de drukke stad met zijn verkeers-agenten naar een heer lijke bakkerij, waar Dik zijn hart op kan halen aan gebakje®. Vervolgens gaan ze van de Noordpool naar China, het laatste een tafereel met schitterende oostuums. Zoo worden achtereenvolgens 10 verschil lende tafereelen opgevoerd. Het een nog mooier dan het ander. Bij ieder tafereel aardige versjes» waar- bil 6 errit van Weezei passende muziek schreef. En zoo was deze middag als een droom om, want voordat de kinderen er erg in hadden, stonden ze in Petermoei's droom- tuin en toen daarover heit scherm viel, was het uit met de genieting en keerden ze te rug tot de werkelijkheid, in dit geval den Kanaalweg, die er met wat mat zonlicht niets sprookjesachtig uitzag. Vergadering van den Raad dier Gemeen te Helder, op Dinsdag 18 Augustus 1926, des avonds te 8 uur. Afwezig de voorzitter, die met vacantie buiten de Gemeente vertoeft, zonder ken nisgeving afwezig,, de heer O. Bot. De looo-burgemeester, de heer D. H Grunwald neemt bfl den aanvang der ver gadering het woord. Mevrouw, Mijne Heeren, Het is mij eene behoefte op deze raads zitting uiting te geven aan de gevoelens van deernis die ons allen wel zullen be zielen over de vreeselljke ramp, die enkele gemeenten van ons land heeft ge troffen. De elementen hebben hier een verwoes ting aangericht, als nimmer tevoren in ons land werd meegemaakt, een verwoes ting, zooals die door ons alleen gekend werd uit de berichten van verre landen. De meeste bewoners van de geteisterde streken, en dat waren grootendeels min der gesitueerden, werdén in een korten tijd van al hun have en goed beroofd. De vrucht van jarenlange spaarzaamheid, hun dierbaar bezit waarvoor langen tijd! hard werd gearbeid, werd vernietigd en het zal nog geruimen tijd duren, voor zij weer in staat zullen zijn zelfs het dageljjksch brood te verdienen. De burgemeester van de meeet geteis terde plaats Jhr. de Muralt, die ik gaarne van deze plaats een woord van warme hulde breng voor de krachtige wijze, waarop hy op de bres heeft gestaan voor d© belangen van de aan zijn hoede toever trouwde gemeente, is het toonbeeld van de ent-rgie, waarmede onze landgenooten in het Zuiden en Oosten zeker zullen trachten de schade te herstellen en hun welvarende dorpen weer spoedig als van ouda te doen herleven. Het is onze plicht thans te toonen, dat wij zonen zijn van één ''Alk; hst la thén» het momexit om dsad- Aan de beurt zftn de Ingekomen Stukken. Mededeeling dat aan den Burgemeester verlof is verleend om zich mét ingang van 10 Augustus j.1. voor den tijd van ten hoogste een maand bulten de gemeente op te houden; Besluit van Gedeputeerde Staten tot verdaging van hun beslissing ten aanzien van het raadsbesluit van 23 Juni 1925 tot opheffing van de O. L. School no. 18; Afschrift van een uittreksel uit het Kon. Besluit van 23 Juni 1926, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 17 Februari 1925 tot wijziging der verorde ning op de heffing van schoolgeld op de Zeevaartschool. Al deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Verzoek van W. van Scheflen om eer vol ontslag als onderwijzer aan school 8. (Voorgesteld wordt dit ontslag eervol te verleenen met ingang van een door Burgemeester en Wethouders te bepalen datum.) Conform. Voorstel tot het toekennen van vergoe ding overeenkomstig art. 15 der L. O.- wet van O. van Dijk en anderen. De hoer Smits heeft in de vorige Raads vergadering aanhouding gevraagd. Waar op het oogenblik de Wethouder van On derwijs afwezig is, verzoekt hij nogmaals aanhouding van bovenstaand», tot de vol gende vergadering. Wordt goedgevonden. Autobus-diensten. Adres van den ondernemer van auto bus-diensten H. Heeman in zake den autobusdienst Held^Huisduinen met voorstel van Burgemeester en Wethou ders om het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Smits voelt dat het niet ge makkelijk iè hierover het woord te voe ren, omdat men hierbij de zaken niet van de personen kan onderscheiden. Men is dus niet onbevooroordeeld. Toch gelooft spr. dat de Raad zich hier van zoo maar niet mag afmaken. In de bij lagen over deze kwestie staat dat Hee man tot groote voldoening de exploitatie van den dienst HelderHuisduinen, in handen heeft gehad. In een later schrijven wordt mededee ling gedaan dat Heeman voor dit jaar de exploitatie niet ter hand wil nemen, om dat hij niet accoord gaat met de eischen, door de Gemeente gesteld. Heeman wilde dat de kosten voor ver zekering van de passagiers door de Ge meente zouden gedragen worden. Hier van wilde de Gemeente echter niets we ten. Wanneer Heeman dus per schrijven van 5 April zegt dat hij niet verder in zee wil gaan met de Gemeente, is dat, omdat het hem onmogelijk gemaakt is. Nu wil de Gemeente Heeman verplich ten lid te worden van de Ver.Hamenwer king". Spr. juicht als organisator „toe dat er een Ver. opgericht is. Hij gelooft ech ter niet, dat men iemand mag verplichten lid te worden van die organisatie». Wan neer aan die vereeniging „Samenwerking" de verzekering wordt gegeven dat nie mand buiten haar leden op Huisduinen mag rijden, gelooft spr. dat de Gemeente te ver gaat. Alle sociologen van onzen tijd zijn bet erover eens, dat men Iemand niet mag verplichten lid te worden van een orga nisatie. Spr. gelooft ook dat de verordening tot het stationeeren van motorrijtuigen niet voor dat doel is. Deze verordening is er om ongeregeldheden te voorkomen. Art. 4 zegt dan ook dat men verplicht is de pol itievoorschriften op te volgen. Het is zeer goed om voorschriften te geven, men moet echter niet te ver gaan. Iemand die belasting betaalt mag niet belet worden op behoorlijke wijze een stuk brood te verdienen, omdat hij zich niet aan wil sluiten bij een bepaalde organi satie. 't Is hier Heeman alleen, maar wanneer straks anderen een eerlijke concurrentie aan willen gaan, zal hun dit ook belet worden. Dit kan niet andera dan ten nar deele van de burgerij zijn. Volgens spr. is het standpunt van de Gemeente al te wreed. Men moet alle po- litie-maatregelen in het belang van de ge meenschap genomen, in acht nemen, maar men mag geen eerlijke concurrentie te gengaan. Het eigenaardige van het geval is, dat waar de Gemeente bij inschrijving van 9 Juli zegt een contract te willen aangaan, alle vervoerders schreeuwden dat ze een vrije concurrentie wilden. Nu zijn de za ken echter omgedraaid. Wat zij dus zelf niet wilden, wordt nu op Heeman toege past, namelijk de onmogelijkheid om te ooncurreeren. Nu weet spr. wel dat men hem straks zal zeggen, waarom sluit Heeman zich dan niet Maar spr. wil er dan nog eens den nadruk op leggen dat men iemand niet mag verplichten lid te worden van een organisatie, waarvan hij, om welke re den dan ook, geen lid wil zijn. Spr. wil dus van de Gemeente eenige toegevendheid in deze kwestie. De heer Van Os zegt dat er heel veel waar is ln hetgeen de heer Smits gezegd heeft Maar er is nu eenmaal besloten aan de Ver. Hamenwerking" het alleenrecht te geven op Hulsduinen te rijden, wij mo gen dus dit besluit, dat geeanctionneerd is door den Raad, niet veranderen. Al zou dus alles waar zijn wat de heer Smits gezegd1 heeft, het kan nu toch niet meer veranderd worden. De heer Sohoeffelenberger had gemeend' vanavond vroeg thuis te komen; als men echter over Heeman begint kon het wel eens een latertje worden. 't Is waar wat de heer van Os gezegd heeft, het contract met „Samenwerking" is bij Raadsbesluit vastgelegd en dus niet meer te ^veranderen. Spreker gelooft ech ter als men met een ander dan den heer Heeman te doen had dat er wel een mouw aan te passen zou zijn. Heeman is echter Iemand waar niet mee te praten valt. Spr. kent hem te goed, hij weet zeker dat er met hem niet te onderhandelen is. Spr.1 zou Diet graag willen dat Heeman zijn wenseh vervult kreeg, want dan zou de Gemeente andere dingen zien. De heer Boogaard vindt het goed dat er wat licht op deze zaak valk Dat heeft de heer Smits reeds gedaan. §pr. denkt aan het spreekwoord: „Wie een kuil graaft voor gen ander, valt er zelf in." Heeman heeft achter de schermen met de economische commissie onderhanaeld, hem voor 5 jaar een contract te geven voor den dienst Helder—Huisduinen. Hij heeft toen apdere eischen gesteld. In de eerste plaats een flinke subsidie en in ge val van ooncurrentie een schadevergoe ding van de Gemeente. Hij heeft zelf dit balletje aan het rollen gebracht. Er wordt reeds door de Ge meente tegenover hem een oogje toege houden. De heer Grunwald: De heer Smits heeft gezegd dat het geen benijdenswaar dige zaak Is over deze kwestie te spreken. Baar over ls spr. het volkomen eens. In den raad van 9 Juli was een voorstel van B. en W. om een autodlenst op Huis duinen te openen. Dit voorstel werd aan gehouden tot een volgende vergadering. Het voorstel werd toen meegedeeld aan den Raad, die er mede aocoord ging. Met de economisch© oommissie werden toen besprekingen gevoerd. Heeman heeft toen geweigerd den dienst te nemen, hij wenschte geen contract met dé Gemeente. De heer Smits heeft ons een compli ment gemaakt over onze vooruitstrevend heid. wy hebben gemeend voor denmaan den den Juli en Augustus, als er veel menschen naar Huisduinen gaan, een goede dienst te moeten hebben. Heeman wildé hier dus niet aan mee werken. Wij hebben toen met „Samen werking" een contract aangegaan. Heeman bleek onhandelbaar en wilde zich niet aan sluiten. De heer van Os heeft terecht opgemerkt dat hier niet kan veranderd worden. Heeman had zich aan moeten sluiten, in geval hij dan door „Samenwerking" niet goed was behandeld had hij zich tot de Gemeente kunnen wenden. Spr. behoeft toch niet te zeggen dat de belangen van de gemeenschap gaan bo ven de belangen van een persoon. Wij hebben Heeman terwille willen zijn, doch hij heeft zelf niet gewild. De heer Smits: M. d. V. U hebt het doen voorkomen of ik deze zaak niet be nijdenswaardig vond om over te spieken omdat zij reeds beslist waa Dit was ech ter mijn bedoeling niet toen ik zei, dat het niet prettig was hierover te beginnen. Ik heb n.L gemeend dat het moeilijk was hierover te spreken, omdat het den persoon van Heeman gold, die niet bizon- der bemind la Dat blijkt ook uit hetgeen de heer Schoeffelenberger gezegd heeft. De heer van Os heeft gezegd: „Wy heb- beh het zelf zoo gewild.'' 'Neen, M. d. V., maar verleden jaar was er een contract met den heer Heeman, terwijl de anderen evengoed vrij spel had den. Heeman heeft toen 1000— ver loren. Geroep: Bewfjsl De heer Smits, dat kan ik irfét be> wyzen, doch ik geloof dat van den heer Heeman. Hij heeft verleden jaar een goeden dienst onderhouden. Reed' met slecht weer vaak zonder personen, terwijl met goed weer de anderen ook reden. Wanneer Heeman dit jaar weer had moeten rijden had hy nieuw materiaal aan moeten schaffen. Is het dan wonder dat hy waarborg vraagt. De heer Boogaard heeft gezegd dat B. en W. nog wel eens iets door de vingers zien. Toen Heeman echter 14 dagen terug Zondag benzine in zijn auto deed, werd hem door de politie gelast dat hij dat in zijn garage moest doen. Geroep: Dat moet ook. Ja, maar op het Stationsplein wordt er niets van gezegd. Er wordt dus voor Hee man niets door de vingers gezien. De heer Schoeffelenberger: Hy maakt het er naar! De heer Smits wil volgend jaar an dere maatregelen treffen, zoodat ook an deren de gelegenheid hebben te rijden en men alzoo een vrije ooncurrentie in een vrije maatschappy krijgt. De heer Borkert: 'tWas een ben de zonder organisatie, dan- moet Heeman zich maar organiseeren. De beer Verstegen wil een enkel woord over deze kwestie zeggen. De heer Smits geeft af op de organisa tie en doet het voorkomen of Heeman ge dwongen zou zijn lid van „Samenwerking" te worden. Daarmee heeft echter de Ge meente niets te maken. De Gemeente heeft een oontract aangegaan met de Ver. „Samenwerking"; met ieder die dus bui ten deze organisatie staat heeft de Ge meente absoluut niets te maken. De heer Grunwald wil nog even zeg gen dat dé Gemeente wel de zaken van de personen heeft kunnen scheiden, dat bUjkt uit de onderhandeling die zij met Heeman heeft gehad. Wat betreft het toezicht van de politie op Heemaxf is het hier niet ln de eerste plaats dé Inspecteur v. PoL, doch ook de Commissaris zelf, die Heeman achterna laat rijden. Het adres werd na deze discussie voor kennisgeving aangenomen. Voorstel om ln verband met de uitvoe ring der Pensioenwet 1922 alsnog aan R. de Vries een vaste 'aanstelling te geven als stoker aan de gasfabriek sedert 1 Januari 1903. Aangenomen. Grondbedrijf. Voorstel om een perceeltje grond te verhuren aan P. Dienaar. Aangenomen. Begrooting. Voorstel tot het vaststellen van de 4e wijzigingsbegrooting dienst 1925. Aangenomen. Onderwijs. Voorstel tot overplaatsing van het hoofd van school 8 naar school 5 en van den on derwijzer F. van Heusden van school 18 naar school 8. De heer Heyblok ls niet tegen dit voorstel, hy wil hierover echter wel een enkel woord zeggen. In de Oommissie van Onderwys is de overplaatsing besproken. Er is toen verzet gekomen omdat zyn fractie wil stop zetten de overplaatsing van kinderen en ook hoofd. Het is nu weer gebeurd by de oprich ting van een Byz. school dat er kinderen overgeplaatst zyn. De kinderen komen op die manier niet tot rust Nu wordt weer een van die hoofden overgeplaatst Spr. had een ander hoofd willen benoemen. Hij hoopt dat in de toekomst deze over plaatsingen zullen stopgezet worden, om dat dit in het belang is van het openbaar onderwys. Mevr. v. dL Hulst vindt het voorstel ook niet sympathiek. Het hoofd is eenige jaren aan die school, is vertrouwd geraakt met personeel en kinderen en zou met 1 September een cursus in handenarbeid be ginnen. Spr. kan deze overplaatsingen niet ln het belang van het openbaar onderwijs vfnden en verzoekt stopzetting ervan. De heer Smits onderschrijft wat de vorige spr. gezegd hebben. Hy wil er echter aan toevoegen dat de heer Kam man niet volkomen bevoegd is voor het geven van les in handenarbeid. Wanneer het in het belang van het on derwijs is, is spr. voor overplaatsing. Spr. had graag gezien dat dit voorstel eerst in dé commissie was geweest. heer Schoeffelenberger vindt de organisatie by het Byz. onderwijs be ter dan bij het Openbaar. De heer Kamman heeft het initiatief genomen handen-arbeid in te voeren en laat nu zyn baantje ln de steek. Spr. ge looft dat we den heer Kamman hier toch niet lang zullen houden. Hy solliciteert zyn vingers krom. Waarom is het noodig vraagt spr. hem over te plaatsen naar een beter school. Geef andere onderwijzers met hoofdact© een kans. Moet nu straks aan die school een on derwijzeres voor handenarbeid benoemd worden? Spr. protesteert hier tegen. De heer Zond ervan vraagt of by de oproeping voor een nieuw hoofd nu ook gesteld is de eisch voor de acte handen arbeid. De heer Grunwald vindt het moei lijk deze kwestie te behandelen omdat hij geen wethouder van onderwijs is. Het heeft hem onaangenaam getroffen dat er ge zegd is, dat de organisatie by het Byz. onderwijs beter is dan by het Openbaar. Volgens hem ia het Openbaar onderwijs uitstekend georganiseerd. Er is voor school 8 geen hoofd opge roepen met acte handenarbeid, dit onder wijs kan dioor een onderwyzeres gegeven worden, omdat het toch voor de kinderen van de le en 2e klas is. De heer Zond ervan vindt het niet prettig, dat er zoo over den heer Kam man gesproken is. Toen indertijd door iemand: uit Hoorn een lezing over- han denarbeid gehouden weid; was de heer Kamman de eenigste die handenarbeid kende en het dus in zyn school in wilde voeren. Voor school 6 zyn de hoofden van En gel, v. d. Horet, Lumabof en Kamman aan gezocht De heer Kamman wilde toen wel overgeplaatst worden. r Na stemming wordt dit voorstel met op één na algemeen© stemmen aangenomen. Tegen stemde de heer Schoeffelenber ger. De heer Bok zegt hierna nog dat hy meende dat handenarbeid niet voor de lagere, doch voor die hoogere klassen was. De heer Grunwaldi leest het advies voor van den Inspecteur van Onderwys, waaruit blijkt dat hei voor de lagere klas sen ia Pensioenen. Voorstel tot wyziging van de Verorde ning tot regeling van het verhaal wegens inkoop van diensttyd ingevolge de Pen- sienwet (Zie ons nummer van Zaterdag). De heer V a n O s heeft naar aanleiding van de dankbetuiging van het Genieper soneel het idee gekregen dat deze men schen buitengewoon tevreden zyn. Wanneer de menschen recht hebben op dit douceurtje wil hij er niet aan tornen. Alleen wil hy even opmerken,, dat het aan de gemeenschap 16 X 627 of ruim 9000,— kost Van wie is deze gedachte gekomen? Geroep: Van Goiynl Als het Gem. Bestuur haar heeft geop perd legt spr. er zich by neer. Ook de heer Bok zal er zich by neer leggen omdat het bedrag over 15 jaar ver deeld is. De heer Verstegen zegt dat het Gemeente-bestuur geen beloften heeft ge daan, doch dat dé venordening gewijzigd is en het Gemeente-béstuur dé werklie den in de zwaardere lasten tegemoet wil komen. Het voorstel wordt zonder stemming aangenomen. EleetrleltedtsbedrtlL Voorstel om Burgemeester en Wethou ders te machtigen tot het sluiten van huurovereenkomsten met het P. E. N. Aangenomen. Winkelsluiting. Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van C. Boonen om onthef fing van de Verordening op de Winkel sluiting. Aangenomen. Uitgifte grond ln erfpacht Door J. P. van Os te Helder is by adres ïian den Raad de erfpacht gevraagd van het terrein, gelegen naby den Ruijghweg; kadas traal békend als een gedeelte van het per- teel sectie O no. 6786, ter grootte van onge veer 568 M'., voor den bouw van 3 arbei- derswoningem 1 winkelhuis en 4 midden standswon i ngen. Volgens net geprojecteerde bouwplan vormen deze perceelen twee blokken, n.L één met het front naar het terrein van „De Woningstichting". De toekomstige bewoners van laatsge- noemd blok zullen dus, om hunne woningen te kunnen bereiken, gebruik moeten maken van het aan JDe Woningstichting" toebe- hoorende terrein, waartoe adressant zich in het bezit zal hebben te, stellen van een door d e Stichting te verleenen voortdurend recht van overpad ten behoeve dier wo ningen. Voérts dient eenige wijziging plaats te hebben in de rioleering, waarvoor eveneens toestemming van „De Woningstichting" noodig ia Mits deze toestemmingen door adressant worden verkregen, hebben B. en W. tegen de uitgifte in erfpacht van den gevraagaen grond geen bezwaar en aangezien de ver- e'schte waarborgsom bereids is gestort, stel len B. en W., in overeenstemming met de a iviezen van de CommissiSn van Bijstand voor het Grondbedrijf en voor de Publieke Werken, voor, den grond in voortdurende erfpacht te geven 'tegen een jaariykschen canon van 0.25 per M'., zynde het terrein door den Raad aangewezen als 8e klasse grond. Aangenomen. De rondvraag levert niets op, zoodat de Voorzitter te ruim 9 uur de vergadering sluit. LUCHTVAART. Binnenkort zal feen Amerikaansch ma rine-luchteskader van het lichter-dan-de- lucht systeem worden gevormd. De kern van het eskader zal bestaan uit de lucht schepen Shenandoah en Los Angeles, waaromheen zich een aantal luchtballons e.d. zullen groepeeren. Het geheele lucht eskader komt onder één centrale leiding, en wordt uitgerust met draadlooze tele grafie en -telefonie. De Times verneemt uit Boekarest, dat te Oonstanza uit Nederland vyftig Fok kervliegtuigen aangekomen zyn, die door de Roemeensche regeering besteld rijn. Met de reeds aanwezige Fransche vlieg tuigen zullen zij de gevechtsafdeellng van de Roemeensche luchtvloot vormen. De R. SS. Het Engelsche luchtschip R. 88, dat in April tijdens een storm van zyn meermast was losgeslagen en na een avontuurlijken tocht over de Noordzee met eigen kracht zyn basis wist te bereiken, is nu geheel hersteld van de beloopen schade. Het lucht schip heeft een nieuwen metalen „neus" gekregen, die zoo sterk is dat het niet licht meer zal losslaan. Vliegongeluk. Een nieuw gevechtsvliegtuig. Londen, 19 Aug. De Engelsche regee ring heeft aan de firma Vickers opdracht gegeven tot het bouwen van een gevechts vliegtuig voor twee personen met een snel heid1 van minstens 200 mijl per uur. Het snelste bestaande vliegtuig voor twee per sonen heeft een snelheid van ongeveer 180 myien per uur. Een Engelsche particuliere luchtvaartclub. Londen, l(f Aug. Te Edgwale ln het Noorden van Londen heeft de onder minister voor de luchtvaart, Sir Philip Sassoon, heden de eerste particuliere luchtvaartolub geopend. Deze club, die on geveer honderd leden telt, beschikt over twee vliegtuigen, doch men hoopt dit aan tal binnenkort te kunnen uitbreiden. Het voornemen bestaat in verschillende plaat sen van het land dergéUjke clubs op te richten met regeeringssteun. De leden zullen in tien vlieguren voor piloot wor den opgeleid. Na hun opleiding zullen zy zoo noodig beschikbaar zyn voor civiele of militaire diensten. MARINEBERICHTEN. Hr. Ma „Java". Blijkens een by het departement van marine ontvangen telegram is Hr. Ma kruiser „Java", onder bevel van kapitein ter zee L. J. Quant, van de oefeningsrede naar de Noorache wateren, .Dinsdag te Vlisaingen teruggekeerd. De „Jèva" zal daar enkele weken blij ven teneinde aan de Kon. Mij de Schelde nog enkele voorzieningen te onderdaan. Kon. Instituut De minister van marine a. 1. forenst ter ken nis van belanghebbenden, dat de hierna «re- noemde candldaten, ln alphabetlaohe volgorde gerangschikt, in aanmerking komen voor plaat sing als adelborst bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord, sn wel: bij de t-jurige opleiding voor den seedieast

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5