NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Het geheim van de Verpleegster BUITENLAND Kiespijn Sanapirin Een pot Kloosterbalsem in huis is een groot gemak Nr. 6077 ZATERDAG 12 fcEPTEMBER 1926 63ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uilgever: O. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 6Q en 1412 Zomertyd. Zaterdag 12 Sept7.52 uur. Zondag 18 7.50 Maandag 147.48 yOLKENBOND. Ingezonden nededeellng. FEUILLETON. De ultnoodlging aan Dultschland. Intellectueels samenwerking. De geheimzinnige branden. MURRAY HERBERT. Een soort van eerbiedige vrees stond op het gelaat der beide mannen te lezen. Er heerschte eene langdurige stilte, nadat zij weder bij Barbara hadden plaats ge nomen, en de chauffeur, in zijn schik met zoo'n mooi ritje, stuurde Oostwaarts. De wagen stopte voor de Bank, en Oherry, plotseling tot zichzelf kamend; streek eens met de hand over het voorhoofd. „Tien dagen, twintig duizend per dag," riep hij uit. „Het kon net zoo goed vijftig duizend per dag zijn, zooveel kans als je hebt, om de „Western Gleaim" te pakken: te krij gen," zeide Ferris bitter. „Wacht maar," was alles, wat Oherry antwoordde en verviel daarop weer in een somber stilzwijgen. Zij waren op weg naar de „Goede Bedoeling", maar Oherry had don chauffeur gelast een grooten om weg te maken, om dat bewuste hoekhuis nog eens langs te rijden. Niettegenstaan de al Ferris' protesten, dat hij zich ver gist moest hebben, was dat huis in Oher ry's geest veel te vast verbonden aan de verdwijning van zijn vriend, dat het wel degelijk dat huis en geen ander geweest was, waarop hij wel wilde zweren, en dat hij alleen daarin zijn vriend had zien ver dwijnen. Ten laatste kwamen zij hij den bedoelden hoek, en Oherry, levendig uit het portier gebogen, wees het huis aan Baifoara. Zij hielden er dicht bij even stil en reden toen weder verder. Zij waren nog geen twee honderd motor verder, toen Oherry, die nog steeds uit het portier leunde, om het huis zoo lang 'hij maar kon in dé gaten te houden, een schreeuw gaf. Hij greep haastig de spreekbuis en de chauffeur stopte. Oherry, de deur open werpende, schoot er uit alk een steen uit een katepult. Ferris en Barbara, plotse ling zeer opgewonden, keken op hunne beurt naar bulten. Oherry stond op het trottoir en op een paar meter van hem af, kwam een klein maar sterk mannetje, dat door zijn ge roep was blijven staan, naar hem toe loo- pen. Zijne schouders waren verbazend breed voor zoo'n kort kereltje en zijn korte kroesbaard was vuurrood. Voor Fer ris en voor het meisje was hij een vreem deling, maar rij konden zien, dat Oherry hem glimlachend afwachtte. Toen hij nog imaar heel kort van hem verwijderd was, herkende hij Oherry ook en er kiwam eene merkwaardige verandering over hem. Nooit had éen van hen drieën iemand zoo verwonderd zien kijken. Zfln onderkaak zakte op een bespottelijke manier naar beneden. Hij hield half stil, doch daarop, zich herstellende, kwam hij resoluut na derbij. „Jij bent de kerel, dien zij Foss Squire noemen," was Oherry's begroeting, „en Je bent heelemaal niet verwonderd mij te zien, o, heelemaal niet!" Foss Squire liet met een akedigen glim lach van verwarring zijne tanden zien. dachte individuen, die men in de afgeloo- pen week arresteerde, moesten allen, de een na den ander,weer in vrijheid wor den gesteld,, omdat gebleken was, dat ze niets met de brandstichting te maken hadden. Intusschen gaat er geen dag voorbij, zonder dat er nieuwe zolderbranden wor den ontdekt. Ondanks de versterkte poli tiepatrouilles, de torenwachters op alle Berlijnsohe torens en de 's nachts boven de stad kruisende vliegtuigen zetten de brandstichters hun misdadige praktijken nog steeds voort Donderdag werden er were drie zolderbranden gemeld. De eer ste brak kort na middernacht uit aan den Kursfürstendam, de tweéde omstreeks halfzes in het zuiden der stad en de derde des middags om 8 uur in Schöneberg. Zooals de politie in samenwerking met de brandweer kon vaststellen, zijn ook deze branden met opzet gesticht De daders wisten overal ongemerkt te ontkomen. 'Onbegrijpelijk is het dat de politie, van de zijde van het publiek zoo weinig mede werking ondervindt Toen de brand in het zuiden van Berlijn werd ontdekt herin nerden de bewoners van die vierde etage zich, dat ze ©enige uren te voren voet stappen op den zolder hadden gehoord. Zij hebben er echter geen aandacht aan geschonken, wat volkomen onbegrijpelijk is, daar men in dezen tijd van voortdu rende zolderbranden toch bij ieder go- druisch op zolder argwaan moet krijgen. Aan de „Telegraaf worden nog de volr gende bijzonderheden gemeld: De aanhangers der geheime vereeni- ging wior aantal op ongeveer 1000 ge schat wordt zijn allerminst uitsluitend jeugdige heethoofden en onrijpe knapen. In Berlijn telt de organisatie haar leden voornamelijk onder de lagere ambtena ren, kantoorbedienden, enz., terwijl in de provincie studenten, architecten, kooplie den en zelfs een wethouder lid van den bond zijn. Bijna allen zijn tevens lid van den Stahlhelm. of den Blsmarckbond. De drie Amerikanen de student Gray on vader en zoon Strohschein hadden de organisatie geheel naar het voorbeeld der Amerikaansdie Ku-Klux-Klan georgani seerd. Toen zij er echter vier weken ge leden toe wilden overgaan, de orde geheel met de Amerikaansohe K. K. K. samen te smelten, werd daartegen geprotesteerd, zoodat de Amerikanen uit het bestuur traden. Gray keerde daarop naar Amerika te rug, terwijl vader en zoon Strohschein zich naar Silezië begaven. Een nieuw be stuur werd gekozen, waarbij tot voorzit ter een zekere Brangt werd benoemd, die employé bij de Siemenswerke is. Deze president noemde zich „Wotan". Naar hij verklaart, is hij bjj de Jongste Rijksdag verkiezing candidaat geweest voor de Völkische en thans lid van de Duitech- eociale partij. „Ik zweer bij God, den Almachtige en Alwetende, dat ik noch mijn vader, noch mijn moeder, noch mijn broeder, noch mijn zuster, noch mijn oom, noch mijn tante, noch mijn kind, noch mijn vrouw, ooit iets zal mededeelen of verraden over hetgeen hier geschiedt, of over hetgeen ik hier heb gehoord, of over wat hier is Het is zoo prettig goed te kunnen helpen als iemand zich verwondt. Akker's Kloosterbalsem zal de pijn stillen en U snel genezen. gesproken, of over hetgeen ik hier heb opgemerkt Als eerbare Germaan be schouw ik het als mijn heiligen plicht te strijden voor de bevrijding van het Ger- maansche volk. Ik zal alle mij ten dienste staande middelen aanwenden en voor geen strijd terugdeinzen tegen Joden, Franschen. Polen of gele, zwarte en an dere gekleurde volken. Ik wil mijn vijan den uit den grond van imjjn hart haten. Het schitterend goud zal mijn oogen niet verblinden. Ik wil mijn bezittingen verlie zen, of een stinkend kreng worden, wan neer ik het doel der orde zal verraden. Zjjn blik en zijn -geheele houding toonden weisprekend zijne uiterste verbazing aan en het zou hem zeer moeilijk gevallen zijn, te trachten Gherry's ironische op merking te ontkennen. „Nou, ik weet precies, wat jij1 dacht, waar ik was," ging de ander beminnelijk voort „Je dacht, dat ik netjes opgeborgen zat in Bow Street" De glimlach van Foss Squire verdween, teen hij zich voedend afvroeg, wat er in de uitvoering van het plan van zijn mees ter verkeerd gegaan kon zijn, dat die zee man daar zooveel van af wist. Wung Lo had dat plan met hem tezamen opgesteld, en dit heerschap, Squire, was toch een dienaar van Wung Lo, in dit geval door de noodzakelijkheid gedwongen. Zijne opinie over Oherry steeg wederom een heel stuk zij was voor de eerste keer gestegen, toen hij- ondervond, hoe Cherry hem met den diamant om den tuin geleid had. Maar hij bleef toch nog zwijgen, want het was zijn systeem om nooit den mond te openen, voordat hij zeker was van den grond, dien hij zou betreden. Jelui hadden daar aardig gezaaid," vervolgde Cherry, „enn als ik niet ver duiveld- voorzichtig geweest was, was het misschien nog wel opgekomen. Maar Ik helb het uitgeroeid, mijn jongen, en op verschillende plaatsen en zuiver genoeg, om er overheen te kunnen loepen, zonder een splinter In mijn voeten te krijgen." „J<> hebt mij netjes te pakken gehad met dat gom eene steentje je -hebt mij liederlijk voorgelogen 1 Dat was niet ka meraadschappelijk. En wat voer je hier nu weer uitf „Ik zoek naar een maat," antwoordde Ingezonden Mededeellng. 1 DIE ELLENDIGE RUGPIJN! Hebt gij onophoudelijk pijn ln uw rug? ZJjt gij op van de zenuwen door de marte ling van rheumatisohe pijnen? Voelt gij u oud, uitgeput en ontmoedigd, dof, terneer geslagen en prikkelbaar? Er moet een oorzaak voor zijn! Hebt gij ooit aan uw nieren gedacht? Dat moest gij gedaan hebben! De nieren zjjn de filters van het bloed en gij zoudt zonder nieren geen dag kunnen leven. Als uw nieren niet behoorlijk werken, wordt uw bloed vergiftigd en deze vergiften ver spreiden zich door uw geheele gestel. Het is tijd om na te denken tijd om voor zorgen te nemen tegen chronische nier ziekten. Gij behoort uw verzwakte nieren te hel pen, vóór zioh meer ernstige ziekten kun nen ontwikkelen. Verwaarloozing la ge vaarlijk en leidt vaak tot rheumatiek, spit, ischias, nier- of blaassteen, en tot water zucht of ongeneeslijke kwalen. Gebruik zonder uitstel Fosteris Rugpijn Nieren Pillen, het speciale geneesmiddel voor verzwakte nieren. Zij hebben dulzende gevallen als het uwe gebeterd. Let op de verpakking in glazen flacons met -geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gif zéker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te •ontvangen. Prijs 1.75 per flacon. Oherry kort. De roodbaard knikt© toestemmend, „Was dat de groote zwartkijker, met wien je in het Paradijs was?" En toen Oherry knikte, merkte de ander onverschillig op, met een air van de grootste onschuld, dat den zeeman verbaasd deed staan. „Dus hij gaf jou den bons. Hij zal wel een maand of wat wegblijven. Heeft hij nog Iets van zich laten hooren? Hij was het (boemelen door Londen zat en -ging scheep naar de Middellandsche Zee op de „Wes tern Gleam". De natuurlijk manier, waarop Squire deze meded eelingen zelfs zonder maar even met de oogen te knippen, voordroeg, bevestigde Oherry's vermoedens. Zoover Wung Lo er dan ook in (betrokken kon zijn, kon het hem niet schelen, dat het be kend werd. Dit was ©ene waardevolle ont dekking voor Oherry, imaar hij verborg zorgvuldig zijn zelfgenoegzamen trots daarover. „Dat wist ik," antwoordde hij vlug. „En hij heeft zich erg druk moeten maken, om bij de „Gleam" aan boord te komen. Zi; hebben hem nog aan boord moeten hel pen, denk je ook niet, met een grooten plas vocht in zijn lijf." „Denk dat maar niet;" meende Foss, „dat gaat tegenwoordig zoo niet meer, dat weet Je ook wel; wat ze ln Frisoo misschien nog wel kunnen doen, maar hier niet Het is een (beetje te gewaagd. Ze zijn hier wat al te "kleinzielig met de handteekening." „Het kan hier heet gedaan worden," hernam Cherry ongeduldig. „Hij heeft al les kunnen neerechrtjven, wat Je maar wilt, maar lk wed om een knaak, dat het niet zijn eigen onderteekenlng was. In ieder geval is hy- op d© „Western Gleam", hoe hij er dan ook op gekomen is, en ik ben van plan hem terug te halen!" „Waar zou je dat nu voor d-oen?" vroeg Squire. „Waarom heb je zoo'n harre haast?" Hij sprak nog met dien bewonde- renswaardigen schyn van onschuldige nieuwsgierigheid en zyne stem klonk zacht. Maar Oherry was nu al veel wij zer, dan toen hy uit de auto sprong. Hij zelf liet niet los en Squire zag dit duide lijk, voor hij met een schijntje van spot antwoordde: „Nu, het is gemakkeiy-k genoeg. Over land naar Genua, den geheelen weg eerste klasse, dan kun je hem daar op je doode gemak opwachten." „Ik heb een hoop lood," stootte Oherry uit en klopte liefkoozend op zyne zakken. „Ik zit er mee voL Ik heb vanmorgen 1000 pond verdiend door dien diamant terug te brengen." In spyt van zyn voorgewende noncha- lanoe trof dit nieuws Squire boven alle beschrijving, Al dien tyd had hij zioh staan verwonderen over Oherry's' ont snapping uit den val, -maar deze eenvou dige oplossing zou hem nooit te binnen geschoten zijn. Wel eene heele minuut lang was hij buiten staat een woord te zeggen, terwijl zyne blikken dén iman voor hem verslonden. Toen stak hy de hand uit. ,31a toe," zeide hij, Jij bent veel knapper, dan ik van je gedacht had!" (Wordt vervolgd.) 1 .f jpi-ALI 't HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 81 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indlö p. zeepost f 2.60; ld. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.26, f 1.60 Losso nummere der Conrant 4 et.; fr. p. p. 6 ct. Post-Girorekenlns No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ot. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur)v. 1 t/m 0 regels 40 ct„ elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Berwijeno. 4 ot. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Maan Zo'n Hoogwater Sept. op: ondT: opoud. v.m.:n.m.: Zo. 13 m. 1.16 a. 5.31 6.29 7.20 6 02 6.42 Ma. 14 2.13 a 6.05 6.31 7.18 7.17 7.46 Di 15 3.15 n 6.34 6.32 7.16 8.12 8.34 Wo. 16 4.20 r> 6.59 6.34 7.14 8.53 9.10 Do. 17 5.27 9 7.21 6.35 7.10 9.26 9.42 Vr. 18 6.S5 9 7.42 6.37 7.08 9.57 10.11 Za. 19 7.45 9 8.02 6.39 7.06 10.26 10.41 Licht op voor auto's en fietsen: Rede van Chamberlain. Enge land en het protocol. Donderdag heeft Chamberlain een rede gehouden. Hij begon met op te mer ken, dat Engeland zijn eerbied voor den Raad getoond heeft door zijn minister van buitenlandsche zaken af te vaardigen zoowel naar de Raadszitting als naar de algenveene vergadering. Het bewijs van den invloed van den bond ligt in het feit, dat de groote mogendheden "belangrijke kwesties aan den Raad hebben onderwor pen. Inzake de onmogelijkheid voor En geland om het protocol te aanvaarden in den oorspronkelijk ingedienden vorm, zei Chamberlain, dat zulks geen gevolg is van verschil van inzicht ten aanzien van het nagestreefde doel, doch slechts een kwestie van methode beteekent. De hoofd zaak is niet den misdadiger te straf fen, die het statuut overtreden heeft of een internationale misdaad heeft begaan, doch zulks te voorkomen. Chamberlain gelooft niet, dat het protocol in zijn hui- 'aigen vorm alle gevallen, die zich zouden kunnen voordoen, zou dekken. Een proto col, dat speciale gevallen tot uitgangs punt neemt en zoo tot de algemeene komt, is te verkiezen boven een algemeene re geling, die op speciale gevallen moet wor den toegepast. De Engelsche minister drong er op aan, dat de Bond een be scheiden begin zou maken. Door naar minder te grijpen, zou men er meer kun nen bereiken. Inzake de sancties zei Chamberlain, dat hij det waarde en noodzakelijkheid ervan niet onderschatte, doch hij drong er op aan, dat zij meer een moreel, dan een militair karakter zouden dragen ten aan zien van de landen, die het statuut over treden. Met Painlevé was hij het eens, dat thans het eerste vereischte de schep ping is van een nieuwen geest, welke leidt tot een nieuwe internationale orde. Chamberlain besloot met zijn vertrouwen uit te spreken, dat aller wensch is den volken der wereld rust en vrede te bezor gen en dat kan naar zijn meening het best bereikt worden door onderlinge af spraken tusschen die naburige landen, die daaraan het meeste behoefte hebben. Een Zweedsch voorstel Inzake verplichte arbitrage. Na Chamberlain heeft Unden, de Zweed- sche minister van buitenlandsche zaken, het woord gevoerd, die wees op de goede zijden van het protocol, dat de vorige ver gadering heeft aangenomen tot vreedzame regeling van internationale geschillen, en het volgende ontwerp-beBluit indiende: „paar het van het grootste gewicht zou zijn, dat alle staten het beginsel van ver plichte arbitrage voor de regeling van in ternationale geschillen aannemen, ver zoekt de vergadering den Raad de des betreffende bepalingen van het protoool, dat verleden jaar door de 6e Volken- bondsvergadering aangenomen is, tot hernieuwd onderzoek te zenden aan eon oommissie van deskundigen, teneinde zoodoende het bereiken van dit doel te vergemakkelijken," Het voorstel van Unden om de ver plichte arbitrage los te maken uit het protoool en in een algemeene conventie te vervatten, wordt druk besproken. Men geeft bet niet veel kans, daar men vreest dat Engeland zich niet zoo ver zal laten meesleepen. De opheffing der financieel© controle over Oostenrijk. In den .boezem van de financieele oom- missie uit den Volkenbond z}jn moeilijk heden ontstaan, doordat sommige En gelsche afgevaardigden zioh verzetten tegen de onvoorwaardelijke opheffing van de financieele controle op Oostenrijk. De Engelschen wilden vooral spreken over den daten, waarop de controle zou op houden. De Oostenrijksche kanselier en zijn minister van financiën achten het onmogelijk, de voorwaarden, op verzoek van Engeland' gesteld, aan te nemen, en waar de commissie ibleef bij haar besluit werd het oonfliot zoo scherp, dat men voor afbreken van de onderhandelingen kon vreezen. Benige leden van do financieele oom missie hebben toen met de Oostenrijksche delegatie gesproken, met wie zij do tekst van een nieuwe resolutie hebben opge steld. De oommissie kwam 'e middags weer bijeen om den Ooetenrijkschen kan selier en den minister van financiën te hooren en men verwacht een spoedige overeenstemming. De Raad besloot in een plechtige zit ting tot de geleidelijke liquidatie der con trole over Oostenrijk, gelijk door de fi nancieele commissie was voorgesteld. De controle blijft tot Januari derwijze be staan dat alleen het budget, doch niet de afzonderlijke posten gecontroleerd wor den. Na Januari zal ook deze controle op houden én nog slechts het restant der leening en de opbrengst der onderpanden gecontroleerd blijven. In die periode is mr. Zimmerman vrijgesteld van de ver plichting in Weenen te wonen. Hij zal wellicht één keer per maand daar heen gaan. Met Juni zal ook dit niet meer noo- dig zijn en kan een ambtenaar achter blijven. Chamberlain, Benesj en Briand brach ten hulde tbn de Oostenrijke regeering en mr. Zimmerman. Bondskanselier Ra- mek dankte in waardeerende woorden tandpijn en aangezichtspijn verdrijft men het beste met Buisje 75 ct. (Mijnhardt) speciaal aan het adres van mr. Zimmer man. De Oostenrijkers zijn wel niet geheel voldaan, doch tevreden over het bereikte resultaat. Zij zijn aangenaam getroffen door de houding van mr. Zimmerman, die bij de discussies der financieele oommis sie voor een nog sneller verloop van de liquidatie opkwam. (HbL) De economische wereldcrisis. ■Loucheur verklaarde in de tweede oom- missie, dat de Fransche delegatie aan de de Asseaniblé het voorstel zal doen over te gaan tot die bijeenroeping eener alge meene conferentie ter bestudeering van de economische, financieele en monetaire situatie der geheele wereld en de oorza ken de® heerscbende malaise. De toepas sing der door die conferentie aan te be- veleh regelen zou een eind maken aan den tarievenoorfliog, welke dén vooroor- logschen wedstrijd in de bewapening heeft vervangen. Het waarborgverdrag. Naar het Zwitsersch telegraaf-agent- schap verneemt, zal Briand weldra een nota aan Duitschland zenden over het waarborgverdrag, waarin de geallieerden zich bereid verklaren met Duitache ver tegenwoordigers ter bespreking van het waarborgverdrag samen te komen. De bijeenkomst zal waarschijnlijk in de eerste helft van October in Zwitserland gehouden worden. De deelneming van Italië schijnt verzekerd te zijn, al zal dat land ook wel niet aan het waarborgver drag deelnemen. Wat betreft de deelneming van Polen en Tsjecho-SlowakH- schijnt te worden bevestigd, dat twee staten, zonder partij te zijn bij de onderhandelingen over het 'Rijnlandverdrag, uitgenoodigd zullen wor den om in de buurt van de conferentie te blijven, die hun vertegenwoordigers zal kunnen hooren over alle zaken, waarbij zij belang kunnen hebben. De Volkenbondsraad heeft op voorstel van de voLkenbondsoammissie voor intel lectueel© - samenwerking onzen landge noot prol Lorentz benoemd tot lid van den internationalen raad van bestuur over het nieuwe volkenbondsinstituut voor in tellectueel© samenwerking te Parijs. De andere leden van den raad zijn Destrée (België), G-iilbert Murray (Engeland), De Reynold (Zwitserland), Ruffini (Italië). Zooals men weet, is de Franscbman L/u- chaire directeur van het instituut DUITSCHLAND. Nog steeds is de Berlijnsohe politie er niet in geslaagd, de brandstichtersbende, die den laatsten tijd: Berlijn onveilig maakt, op het spoor te komen. Veie ver- door 72) De Duitsche Ku-Klnx-Klan. Voorts blijkt uit de reglementen, dat de voorgeschreven eed niet minder huive ringwekkend was dan het algemeen ka rakter dezer organisatie. Deze eed luidt woordelijk als volgt: Ingezonden Mededeellng. Akker's Kloosterbalsem Is door zijn bijzonder* eigenschappen onover troffen bl) ontvellingen, schrammen, brandbla ren, pulsten, wonden, zweren. Insectenbeten, wintervoeten. Ook bl) spierverrekklngen, spit, spierpijnen, rbeumatlek Per groote pot 20 qmm 50 cent Potten »»o 50 gr. f I.—I 100 gr. 11.75. Hoe grooter hoe Toordeellgtr. Alom nrkrtjst»»*»

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1