HERMAN NYPELS Heeren- en Kinder-Kleeding Draagt: Eerste Blad. Het geheim van de Verpleegster BUITENLAND HELDER SCHAGEN Schittert Overal Nr. 6079 DONDERDAG 17* SEPTEMBER 1925 53ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DB BOER HELDER Dureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Zi], die zich van heden af, voor minstens 3 maanden op dit biad abon- neeren, ontvangen het tot 1 October GRATIS. De Volk en bondsvergadering. Loueheur stelt uit naam van Frankrijk WJeenroeplng van een oeconoünische wereldconferentie voor. In de Volkenbondsvergadering heeft Loueheur Dinsdagochtend uit naam van de Fransche delegatie een motie voorge steld rakende de bijeenroeping van, een oeoonomische wereldconferentie. Spreker legt er nadruk op, dat de mees te internationale conflicten stoelen op oeconomischen worteL De oorlog heeft voor het beconomische leven'over de heele wereld onbehagelijke toestanden achtergelaten. De tusschenkomst van den Volkenbond tot oeoonomische gezondmaking van Oos tenrijk, Hongarije en andere landen heeft rijke vruchten gedragen. Men dient deze werkzaamheid, die met zoo groot" sucoes bekroond is, bij wijze van proef, tot gansch de oeoonomische wereld^ uit te breiden. Het is buiten kijf dat de vraagstukken die een zoodanige oeoonomische wereld conferentie te behandelen- zou krijgen, zeer ingewikkeld zouden zijn. Het is trou wens moeilijker op te'bouwen dan te slechten. De gezondmaking van de oeoonomische wereld vormt een onscheidbaar onderdeel van het veiligheidsvraagstuk. Aan de staathuishoudkundige vraag stukken kan nooit voldoende, aandacht ge schonken worden, indien men een duur- zamen vrede op heohte grondslagen wil vestigen. (Levendige toejuichingen.) Jhr. Loudon gaf Dinsdag in de derde oommissie een uitvoerige toelichting bij zijn voorstel Inzake de voorbereiding van een ontwapeningsconferentie. Speciaal be toogde hij de noodzakelijkheid van de vervanging of aanvulling van de bestaan de coördinatie-commissie en de verzeke ring van gelijke rechten ook voor'niet- reg eeringsg edelegeerden. Jhr. Loudon's voorstel wordt waarschijnlijk met de voor gestelde resolutie-Quinones naar een sub commissie verzonden. In de vijfde commissie verdedigde Frangois de aanvulling van 't hygiënisch comité met deskundigen op het gebied van de kinderbescherming. Dit' voorstel is verzonden naar een subcommissie, waar in ook Frangois zitting heeft. Een protest van de Brltsche de legatie tegen het optreden van Turkije. De Raad' van den Volkenbond wijdde Dinsdag een zitting aan bet onderzoek van het rapport der mandatencommissie. In een geheime zitting nam de Raad ken nis van een schriftelijk protest, waarvan zijn leden door de Britsche delegatie in kennis werden gesteld en dat zegt, dat de Turksche autoriteiten de christenfamilies zouden hebben gedwongen, bepaalde dor pen ten noorden van de voorloopige de marcatielijn, de z.g. linie van Brussel, te ontruimea Een draadloos bericht meldt nader, dat volgens mededeeling van Amery de Tur ken het dorp Bayo en het klooster van Zerawak, juist ten noorden van de lijn van Brussel, hebben omsingeld met het doel, naar men gelooft, de Chaldeeuwsche Christenen te deporteeren. Twee- a drie honderd Christenen zijn naar het dorp Zakho, aan den Britschen kant van de lijn van Brussel, uitgeweken. Deze uitgewe kenen kwamen in berooiden toestand aan. Het optreden der "Dirken wordt niet als een oorlogszuchtige daad beschouwd, doch als een veelbeteekende aanwijzing van de behandeling door de Turken van de Chris ten-minderheden. Genève, 16 September. In de vergade-' ring van den Volkenbond heeft Duca, de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, vanochtend plechtig verklaard, dat Roemenië bereid is anti-aanvalsverdragen te sluiten met elk van zijn buren, wie ook. Deze Invite aan Rusland heeft in de ver gadering een uiterst gunstigen indruk gemaakt. Het Deensche voorstel De juridische commissie heeft vanmid dag het Deensche voorstel over de instel ling van een verzoeningscommissie bij het internationale gerechtshof eervol begra ven door aanneming van het besluit om aan de Volkenbondsvergadering voor te stellen dit voorstel op een volgende Vol kenbondsvergadering opnieuw ln overwe ging te nemen. Men hoopt, dat de Deen sche regeering bereid zal zijn het voorstel in te trekken. De rechten der minderheden. De zesde oommissie van den Volken bond, die het minderhedenvraagstuk be handelt, heeft op voorstel van Tsjecho- Slowakjje besloten het voorstel van Appo nyi over de uitbreiding van de rechten der minderheden, dat deze in de alge meen© vergadering ingediend heeft, te verwerpen, evenals het Litausche voor stel, doch den Raad op de hoogte te stel len van de gevoerde discussie en hem te verzoeken na te gaan, welk gevolg hij daaraan wil geven. Het vraagstuk van de veiligheid. Een conferentie te Lausanne? Briand' zal de eerste dagen nog niet naar Genève %erugkeeren, maar eerst te Parijs blijven oonfereeren met den PooL- schen minister van Buitenlandsche Za ken over de komende conferenties van Lausanne of een andere plaats in Zwit serland. Men heeft hier de bedoeling, die in tweeën te verdoelen, eenerzijds voor de besprekingen over het Rijnpact, an derzijds voor die over de arbitragebepa lingen tusschen Duitach\and, Tsjecho- SLowakije en Polen, aangezien beide quaesties verschillende punten gemeen hebben, zou Frankrijk willen, dat Benesj en Skrzynski aan de algemeene bespre king deelnemen, wanneer dit wenschelijk geacht moet worden. Ook Chamberlain is het daarmee eens en er worden thans on derhandelingen gevoerd om dit gezichts punt ook door Berlijn te doen aanvaarden voordat de conferentie bijeenkomt. De graanoogst Dinsdag werd de officieele schatting van den korenoogst bekend gemaakt. Ze gaat 85 millioen centenaars iets te boven, terwijl de Fransche behoeften op 90 imil- Ingezonden Mededeeling. lioen zijn geraamd. De boeren helbben hun best gedaan zooveel mogelijk van den oogst te redden ondanks den regenach- tigen Augustus. Ze leveren telkens slechts een twaalfde af, waarmee ze gevaar loe pen onder de behoeften te blijven. In dit geval moet meer buitenlandsch koren in gevoerd, waardoor ze zich zelf schaden. Volgens de Matin zal dit jaar maar wei nig behoeven te worden ingevoerd, mis schien alleen tot bereiding van goede mengsels en tot het verhelpen van de ge breken tengevolge van den regen in de hoedanigheid ontstaan. Bovendien begint Rusland groote hoeveelheden in Frank rijk in te voeren. Frankrijk en de Russische schulden. Preobrazjenski heeft aan de Prawda het een en ander medegedeeld over den stand van de onderhandelingen tusschen de Sowjetrregeering en Frankrijk over de Russische schulden. Over het algemeen, zoo verklaarde hij, vorderen de onderhan delingen slechts langzaam. De deskundi gen hebben nog niet veel meer gedaan dan het inventariseeren der Russisohe schulden. Bovendien is de binnenlandsche politieke toestand in Frankrijk een fac tor, welke er toe bijdraagt den gang der onderhandelingen te vertragen. Herriot wilde niet de verantwoordelijkheid voor het voeren van onderhandelingen met de Sowjet-regeering over het vraagstuk der oude schulden op zich nemen en Painlevé schijnt eveneens te trachten, dit uiterst delicate punt te ontgaan. Tenslotte Is het vraagstuk van de vloot van Wrangel een ernstig struikelblok. Hoewel de Fransche regeering de aanspraken der Sowjet-re geering op dit punt erkent, blijft zij be vrediging daarvan afhankelijk stellen van het tot stand komer van een regeling nopens het sohulden-vnagstuk. Weer twee spoorwegongelukken. Gisteren is het achterste gedeelte van den sneltrein BazelBoulogne bij het binnenrijden van het station van Bou logne gederailleerd en op het perron ge loop en, tengevolge van het breken van een wissel Een wisselhuisje werd geheel vernield, doch de wachter wist nog tijdig iet veege lijf te bergen. De reizigers kwamen met den schrik vrij. Bij het goederenstation van Hagenau, in den Elzas, zijn twee rangeerende loco FEUILLETON. 74) door MURRAY HERBERT. De „Western Gleam" was in aanvaring gekomen met een thuisstoomend oorlogs schip en was vergaan Maar de geheele bemanning ^was gered en het groote schip had allen aan wal gebracht, zoodat, om zijne eigenaardige uitdrukking te ge bruiken, de Ohinaman er nu dubbel in zat, want niet alleen hij zelf, maar ook Firnim en Philip zouden het nu spoedig weten. Er stootte iemand aan Oherry's arm de jongen van wien hij de courant ge kocht had. Oherry kwam bij en keek naar omlaag. Hij zag een bleek gezicht en een mismaakte gestalte en hoorde eene jongensstem uitroepen: „Hoe maakt de Engel het, baas?" De laatste keer, dat Qherry dien jongen gezien had, sprong hij op krukken, moeizaam door de Stichters Zaal. [Bij zijne herhaalde bezoeken aan St. Gaul was er eenfe vreemde gehechtheid ontstaan tusschen den toenmaals kreupe len jongen en den zeeman, die maar zel den oversloeg omde eene of andere kleine gave voor den. knaap mede te bren gen. Maar na het eerste oogenblik van vreugdevolle herkenning van zijn grooten vriend, liepen alle vragen van den jon gen over de EngeL Hij verkeerde, even als alle andere patiënten, onder hare be- toovering. Welgezind antwoordde Oherry op zijne vurige vragen zoo vlug als hij maar kon en de jonge Jim was ten zeer ste verrast op het vernemen, dat Bar- bara hqt ziekenhuis zou verlaten. „Dan zal ik er wel zalig op passen, dat ik nooit meer ziek word,!" riep de jongen met een wijs gezicht uit, „die oude zaal zou de moeite niet waard zijn om er in te liggen zonder haarl" „Ben je nu heelemaal in orde,' Jim?" vroeg Oherry. „En of!" antwoordde de jongen trotsoh. „Geen; krukken of iets. En het gaat mij voor den wind ook. Ik ben nu, in den West End-handel Die anderen zijn ine te min. Die ben ik voorbij gezeild." De zeeman kon niet nalaten te lachen bij deze vertrouwelijkheid van den jon gen en om het half verachtelijke gebaar, waarmede hij naar een paar andere oou- rantenverkoopers wees, die in de nabij heid rondslenterden. „Dan zul je wel gauw een winkel openen?" zeide hij aanmoedigend. „Volgend jaar," hernam de jongen zon der bedenken, ,,'n Kleintje maar. Volgend jaar vestig ik dien, en nog vroeger, als ik wat geluk heb. Maar niet iedereen geeft me een shilling voor eene courant Ik ben van. plan om er een gaatje in te maken; dat brengt geluk. Ik heb u oi' éen van die anderen daar niet terug gezien, sedert ik er uit kwam. Ik kijk altijd uit naar de Engel in de hoop, dat ik haar eens te zien krijg, en zoowat vijf tig millioen onverschillige menschen zijn mij al voorbij gekomen sedert ik vooruit begon' te komen in de wereld, maar zij alleen niet Wat krijgen we Ingezonden Mededeeling. motieven tegen elkaar gebotst tengevolge van een verkeerden wisselstand. De ma chinisten der beide locomotieven werden gewond, één hoogst ernstig. ENGELAND. Een aanslag op een trein. Maandagnacht heeft men gepoogd een trein van Londonderry naar Burton Port van de spoorstaven te laten loopen. Er was in een scherpe bocht een zwaar voor werp op de lijn gelegd. Alleen de loamo- tief en de eerste wagen liepen uit het spoor. Benige reizigers kregen slechts lichte kwetsuren. Het harlngseézoen. De mislukking van het haringseizoen in Engeland weerspiegelt zich in den uit voer van gerookte en gekaakte haring uit Yarmouth en Lowestoft. Van 8 Juli tot 81 Augustus zijn slechts 87,700 vaten naar het buitenland gezonden tegen 866,422 tot 31 Augustus 1924 en 410,463 tot 81 Augus tus 1923. De zeelledjenstaklng. Het stoomschip Reman StaT Is uit Kaapstad onder weg met een lading van 16 millioen sinaasappelen. Het zal te Londen aankomen op een oogenblik dat de voorraad van deze vruchten krap wordt Het Is een eerste proef met den invoer van Zuid-Afrikóansche sinaasappelen op groote schaal DUITSCHLAND. brandstichtingen. Te Berlijn is gisterochtend brand ge sticht in een pianofahriek. Indien niet een waker dèn brand bij het uitbreken had bemerkt zou de fabriek zeker geheel zijn afgebrand. De daders hadden een piano geheel volgepropt met oude lappen en daarna wollen draden aan de lappen be vestigd. Het 'einde van deze draden be vond zich in verschillende hoeken van de fabriek o.a. in een hoop houtkrullen. Toen de waker bij zijn gewone ronde in de fa briek verscheen, bemerkte hij onmiddel lijk, dat de piano in brand stond. Nog voor de brandweer ter plaatse kwam was hij erin geslaagd, het vuur te dooven. Ook ditmaal ontbrak elk spoor van de daders. BELGIE. Een eigenaardige oorzaak van een spoor wegongeluk. Doordat een portier opengebleven was en bij het binnenrijden van den trein in het station Leuze, tegen een handvat van een wissel sloeg, dat dientengevolge om klapte, zijn verscheidene wagens van een trehi ontspoord. Een van de ontspoorde wagens viel om. Twee passagiers zijn bij bet ongeluk gedood en zes gewond. LUXEMBURG. Een mislukte aanslag op den attaché van het Itallaansche gezantschap. Van onbekende zijde zijn op den atta ché van het Itallaansche gezantschap in Luxemburg verscheiden schoten gelost, die echter geen doel troffen. Er moet hier sprake zijn van een oommunistisch-anar- chistischen aanslag. Ingezonden Mededeeling. op den duur het beste en goedkoopste In gebruik. SPOORSTRAAT H00QZIJ0E 1 anders hebben zich aangemeld. Aan hen is onmiddellijk de gevraagde inwilliging verleend. POLEN. Bankmoeilijkhedien. Zeven banken ln moeilijkheden. De Kamer van Koophandel te Lodz heeft besloten voor te stellen aan alle Poolsche kooplieden een vrijwillig mora torium toe te staan. Voorts wordt uit Warschau aan het „Beriiner Tageblatt" gemeld, dat dezer dagen zeven Poolsche banken zich onder handelstoezicht zullen moeten stellen. Deze banken zouden groot misbruik hebben gemaakt met gelden, die zij van de Poolsche Bank hebben ge kregen. Er Is vastgesteld, dat zij slechts HONGARIJE. De YTeem dellngenregellng. v Boedapest, 16 Sept. Ingevolge de ver ordening van den minister van binnenland sohe zaken over de „vreemdelingenrege ling" in den zin van het verdrag van Trianon, hebben meer dan 76.000 perso nen een verzoek gericht tot het desbetref fende departement om zich in Hongarije te mogen vestigen. Ongeveer 1000 Neder- een dekking van V» voor deze gelden hadden. (HbL) BULGARIJE. Gratie. Koning Borls van Bulgarije heeft ge weigerd de 160 doodvonnissen, die de krijgsraad uitgesproken heeft tegen ver schillende lieden, die bij den aanslag op den kathedraal te Sofia betrokken waren, te bekrachtigen. Naar men weet zijn de doodvonnissen tegen enkele der hoofd aanstichters reeds ten uitvoer gelegd. TURKIJE. Modiernlseerlng. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat Moestafa Kemal voornemens zou zijn een wetsontwerp in te dienen, waarbij een aantal voorschriften van den Koran wor den afgeschaft, o.a. de polygamie. In ver band met dit gerucht schenkt men veel aandacht aan een openbare rede van den premier,' waarin deze het belachelijk noemde dat Turksche vrouwen nog steeds gesluierd gaan en dat de mannen, bij hun gewone moderne kleeding. een fez of een tulband dragen. Mannen en vrouwen die nen samen te werken voor de ontwikke ling van het volk, zeide de premier. Turken en christenen in Mosooi De Britsche Regeering ontving bericht, dat de Turken de Christelijke dorpen in Mosoel omsingelen en de bewoners in noordelijke richting verdrijven. Minister Amery heeft de zaak ter kennis van den Volkenbondsraad gebracht Een stad ln de asch gelegd. Volgens een bericht uit Konstantinopel zou de stad Maledsjik bij Angora geheel door brand zijn verwoest ARABTR. Medlna niet ln handen der Wahableten. Het Hasjimito-persagentechap spreekt het bericht tegen als zouden de Wahabie- ten Medina hebben genomen en verklaart, dat de bezetting nog steeds aan de tal- looze aanvallen op de stad weerstand biedt. nou?" Want Cherry hield hem zijn hand voor. „Een shilling!?" riep de jpngen vroolijk uit, toen hij1 het glinsteren in de opgeheven palm van zijne hand kon zien, „verdraaid, jij bent een toffe jongen. .Maar je zult nog aan lager wal komen, Cherey, als je zoo je geld verspilt, dat zal je nog." „Dat kun je bewaren, en het geld, dat ik je voor de courant betaalde, uitgeven," merkte Cherry glimlachend op. Hij was nog steeds vervuld met het vraagstuk over de verdwijning van zijn maat, maar het deed hem toch oprecht genoegen, dien jongen terug te zien. „Stop dat in je igeldtasch, waar het groeit, Jim.'" BOOFDOTUK XH. De jonge Jim iaat het negatief zien. De jongen hoorde dit niet meer. Hij was plotseling weggeschoten om nog eene van de weinige overgebleven couranten te verkoopen, die hij onder den anm hield. De jonge Jim geleek wel een hoopje kwikzilver. Den welgestelden oourantenverkooper kon hij op grooten afstand al onder de menigte onderschei den. Maar nu kwam hij weer terug aan de zijde van den zeeman. Hij trok hem aan den arm. „Kijk eens, Cherry," riep hJJ en er was eene scherpe opgewektheid in zijn stem. „Zij heeft dus het ziekenhuis verlaten?" Na een oogénblik niet wetende wat hij moest zien, kreeg Oherry het voorwerp, dat den ander zoo interesseerde, in het oog en de belangstelling van den jon gen was toen niet meer grooter dan de zijne. Zij hadden op het Oostelijk gedeelte van den grooten vluchtheuvel gestaan, waar het wagenverkeer zich omheen slingerde. In de rij der wachtende auto's had éen daarvan die aandacht van den jongen Jim tot zich getrokken, en dat was niet te verwonderen ook. Het was eene bijzonder mooie landaulette, en evenals verschillende andere wagens, open. Aan de naar hen toegekeerde zijde zatde donkere gestalte van eene dame recht overeind. Zij droeg een prachtigen mantel van vlamjmenkleurig fluweel en eene groote, prachtige veer pronkte op hare zwarte haren. Er was iets bijzonder aanmatigends in de uitdrukking van haar profiel en in de onbewegelijke strak heid van hare houding. Zij1 staarde, recht voor zioh uit en dat deed de man aan hare zijde eveneens. Die man was nie mand anders dan Philip May. Aan zijn snor trekkende, zag hij er somber en ont stemd uit „Zuster Anna!" riep Cherry uit Zuster Anna had er geen gras over laten groeien om de nieuwe macht, die zij nu over Philip May verkregen had, uit te buiten. Zoodra had zij den toestand niet overzien, of zij daagde alle zieken huis autoriteiten uit en weigarde perti nent nog een slag werk te verrichten in St. Gaul Men had met haar traohten te onderhandelen, maar vergeefs. Binnen een uur had zij hare bezittingen bijeen gepakt en de plaats veriaten met de be doeling er nooit terug te keeren. Op haar bevel dat Philip juist nu geenszins durfde weerstaan, was <ie dag voor het huwelijk vastgesteld, hetwelk zou plaats hebben zoo spoedig dit slechts doenlijk was. Maar nu reeds had zij hem gedwon gen om dadelijk naar Lazaaries te gaan en daar eene groote som op te nemen om oogenblikkelijk aan haar te overhan digen. Haar namiddag had zij gebruikt voor een schitterenden tocht om geld te verspillen aan kleederen «n sieraden en zelfs dat was haar nog niet genoeg ge weest Zij had zijn gezelschap verlangd en den ongelukkigen man medegesleept naar een theater, gevolgd door een sou per in een van de duurste restaurants, waar zij trotech op hare verovering zich had ten toon gesteld voor een chique ge zelschap, waaronder vele zich van Phi- lip's vrienden bevonden. In de weinige uren, die sedert zijn verdrag met haar waren voorbijgegaan, had Philip de diep ten van schaamte en berouw leeren ken nen. De eene zonde had hem verder om laag gevoerd naar weder eene grootere zonde, maar de prijs had hij nog niet betaald en met iedere sohrede werd die prijs zwaarder. Zelfs nu, terwijl Philip naast die vrouw anoest zitten, die hij met lederen vezel van zijn hart veraohtte, zat hij te overdenken, dat die prijs op gevorderd zou worden tot den laatsten cent Toen krwam er weder beweging in de wachtende rij van voertuigen. Cherry bleef naar die witte veer op het haar van die vrouw kijken, tot h}j haar uit het oog verloor. Hij wendde zich weder tot den jongen aan zijne zijde en sprak, nog steeds op een ongeloovigen toon: „Dat is me te kras! Was dat werkelijk zuster Anna?*1 (Wordt vervolgd.) HELDERSCHE COURANT De Administratie. Licht op voor auto's en fietsen: Donderdag 17 Sept. 7.40 uur. Vrijdag 18 7.38 FRANKRIJK SPREEK UIT, -TSCHIESBRO- beeft sedert 186Ö reed» velen millioenen Menschen groote diensten al» „Eerste-bulp" bewezen. Weiger namaak en neem slecht* oHgfneele fleseh)e* aan, verpakt door onginette nesenje» w. ww v

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1