a GEMENGD NIEUWS die eveneens de Troonrede vaag gesteld vindt Zij is gelijk aan de voorzichtigheid, die doet denken aan die der slangen, niet aan een oprechtheid gelijk die der duiven. De lezer krijgt wat raadseltjes op te loe- aen. Met geen woord wordt gerept van het tractaat met België, zegt' het blad. Het lib. Utreohtsoh Dagblad vindt deze troonrede vager in hare om schrijving van den nationalen toestand dan in de uitteekenlng van het regee- ringsbeleid. Men kan niet zeggen, dat deze troonrede in haar programmatisch gedeelte zwak oi poover is. Zij steekt te- Xenover de opeenvolgende verklaringen er verdwenen regeering gunstig af. Niet temin lijdt ook zij aan onvolledigheid. De Telegraaf (lib.) vindt, datde Troonrede vergeleken bij die van verle den jaar vooruitgang toont Het thans op getreden kabinet zal, naar de voorzichtige woorden der troonrede te oordeelen, on der den invloed van zijn nieuwen leider, wellicht doortastender blijken dan het vo rige. Verheugend is, dat in deze troon rede het streven van den Volkenbond openlijk als een richtsnoer wordt erkend. Evenwel treft telkens een tweeslachtig heid in het staatsstuk, een combinatie van voornemens, die elkander wel eens kon den neutraliseeren. Als zoodanig noemt het Mad verlaging van den belastingdruk en salarisverhooging, welke aangekon digd zijn, vereenvoudiging van staats diensten en herziening der geldelijke ver houding tusschen rijk en gemeenten. Het gevaar dreigt, dat Oolijn, na in vorige jaren finantieel hier en daar wat bijeen gegrabbeld te hebben, dit grabbelbeleid nu ook op politiek gebied gaat voeren. De (lib.) N. Rott. Ori, na te hebben uiteengezet, dat in de partijsamenstelling der nieuwe regeering geen politieke ho mogeniteit bestaat, zegt, dat dientenge volge zoo goed als geen richting valt te onderkennen. De rede munt uit door vaagheid. Besef van kracht, zekerheid van koers wordt erin gemist Er zijn veel woorden gebruikt, doch in jaren hebben wij niet zoo'n ledige, niets zeggende troon rede gehad. Het Volk (ad.): Van een qporult- strevenden geest is in deze troonrede niets te bemerken. Verschillende harer bewoordingen duiden op een voortzetting der oude politiek. In ieder geval is het reeds zeker, dat de sociaal-democratie aanleiding te over zal hebben om de be langen der bezitloozen te verdedigen. Door een sterke agitatie zal aan het volk duidelijk moeten worden gemaakt hoe met zijn belangen gespeeld wordt De ad. Voorwaarts noemt het Stuk een manifest tot de Nederlandsche arbei ders, oproepende tot onvermoeide propa ganda en tot taaien en krachtigen strijd. Want dit eerste staatsstuk is niet meer dan een blanco vel papier. Hier is niet de „sterke man" aan het woord, die weet wat hij wil. De c.-h. Nederlander daarentegen is zeer voldaan. De Troonrede laat den indruk na van juist inzicht in den ernst der taak, die regeering en Volksvertegen woordiging wacht, maar tevens van den blijden moed, waarmede die taak van de zijde der Regeering wordt aanvaard. De Standaard (a.-r.) wijst er op, dat enkele belangrijke onderwerpen (de Zon dagswet en de Biosooopwet) niet in de troonrede zijn genoemd. Maar dit betee- kent niet, dat de regeering daaraan geen aandacht zal wijder! Wij althans, zegt het blad, rekenen daarop. Ten opzichte van de sociale wetgeving Is volkomen over- eenstemming in hetgeen Minister Oolijn voor de verkiezingen daaromtrent zeide hetgeen tot zooveel rumoer aanleiding gaf, en wat in de troonrede wordt toege zegd. Wat in de troonrede wordt ontwik keld, is een in goeden zin vooruitstrevend program, dat op den grondslag van de christelijke beginselen is opgetrokken. De (a.-r.) Rotterdammer: Een sober, rustig gesteld stuk is de 'Troonrede. Zij verbaast niet door veelheid van toezeggingen of het geklank van pompeuze verklaringen. Met bezonnen in getogenheid wordt de staat van het heden en de richtingslijn voor het toekomstig beleid geteekend. De T.-k. T ij d kan zich voorstellen, dat degenen, die in de troonrede de aankondi ging van groote en geweldige gebeurte nissen hoopten te vinden, teleurgesteld zijn. Anderen evenwel zullen het waar- deeren, dat alle grootdoenerij is weggela ten. Het program van de nieuwe regeering heeft twee groote verdiensten. In de eer ste plaats is, zooals van dezen kabinets formateur was te verwachten, aansluiting Sezocht byde politiek, die het kabinet- 'Uys in zijn laatste gedaante heeft ge volgd; en in de tweede plaats is het een program van geleidelijke ontwikkeling. Hot blad wyst er verder op, dat de troonrede spreekt van „handhaving" der finantieele geiykatelLkig op schoolgebied, terwijl die gelijkstelling zelve er nog niet is. Aan de doorvoering daarvan is nog heel wat te deen. Het r.-k. Centrum meent, dat de troonrede goede vooruitzichten opent, en dat er voor ons volk, wanneer het zijn lot vergelijkt met dat van zoo menig ander land, reden tot dankbaarheid is. Het r.-k. Huisgezin had by de zin snede over de verruiming van werkgele genheid wel ietwat warmpr toon ge- wenscht. Daarentegen is de rk. Volks- ARR0Nt>IS8EMENTS RECHTBANK. Zitting van 1B September. Nieuwe zaak Onjuiste belastingaangever. De 46-jarige koopman en winkelier 0. te dezer stede stond heden terecht ter zake onjuiste aangifte voor de rijksin komstenbelasting. Zoo had onder meer beklaagde niet verantwoord rente van bankgelden. De behandeling duurde den ganschen morgen en zou onderscheidene koloimimen van dit blad kunen vullen, doch we zijn van moenlng, dat beklaagde, die volgens het sympathieke pleidooi van mr. Polak, bekend staat als een gul en respectabel burger van Helder, al meer dan genoeg is gedupeerd door deze straf vervolging en zullen dus niet in details treden. Onder de getuigen onderscheidde zich bijzonderlijk de rijksaooountant v. d. Maat, die zich deed kennen als een speur dér in andermans boeken van buitenge woon talent. Bet pleit zeker in het voordeel van be klaagde, dat deze getuige een gunstig oordeel over hem gaf en zeide alleen overtuigd te zijn van het opzet, waar het gold een bedrag van 1400. Het O. M., dat beklaagde niet ongene gen scheen, vorderde schuldig verklaring en vorderde, door de jongste wetswijzi ging daartoe in staat gesteld, 800 boete, su>b. 2 maanden hechtenis. Mr. Polak hield, zooals we reeds met een enkel woord releveerden, een bezadigd, maar sympatiek pleidooi, waarin hij toe- gal, dat bekiaagae zich had vergeten, doch tevens verschillende omstandigheden naar voren bracht, die als verzachtende om standigheden konder worden aangemerkt. Pleiter schetste zijn cliënt voorts als een achtenswaardig huisvader, die zuinig leefde en een liefdadig karakter had en als zoodanig ook bij zijn geloofsgenooten in hooge achting stond. Pleiter eindigde met de clementie voor de beklaagde in te roepen. De uitspraak is bepaald op Dins dag 29 Sept. Eren en uren werden daarc-p deor de rechtbank besteed om den winkelier V. die eveneens terecht moest staan ter zake te lage aangifte der Rijksinkomstenbe- lasting over de jaren 21/22 en 23/24 er stevig tusschen te krijgen. En dank zi; de buiten-gewone werkzaamheid ook in deze zaak van den rijksaooountant van der Maat is het voor 'beklaagde wel te vreezen, dat hij er tusschen zal komen. Deze belastingzaak was heel wat inge wikkelder dan de 's morgens behandelde. In de eerste plaats door de primitieve boekhouding, maar vooral ook omdat be klaagde in contact was gekomen met een z.g. accountantskantoor te Helder, dat op vreemde manier met de balanzen had om gesprongen. We zullen ook in deze zaak niet in bijzonderheden treden, omdat we den een niet willen achterstellen bij den ander, maar we zouden hier toch de za- kenmenscheh willen aanraden-, liever hun toevlucht te zoeken bij eerlijke adviseurs, dan tot kantoren, die hun medewerking verleenen tot een hoogst gevaarlijke knoeierij. Bedoeld accountantskantoor moest Dinsdag dan ook heel wat veeren laten-, niet alleen bij monde van den acoountan1, en den Officier, maar zelfs bij den verde diger mr. Langeveld. Beklaagde erkende rente van effecten niet verantwoord te hebben en gaf toe, da', hij een bedrag van 6865 te laag heeft aangegeven. De officier toonde zich niet welwillenc tegenover dezen beklaagde en achtte de poging om de administratie der directe belastingen oan den tuin te leiden en de schatkist te benadeelen, zeer ernstig. Daarom wilde spreker geen gebruik ma ken van de hem sedert kort gegeven be voegdheid om een geldboete te Vorderen, maar elschte Z:Hd. 1 maand gevangenis straf. Mr. Langeveld bekortte wegens het ver gevorderd uur zijn aanvankelijk breed opgezet pleidooi. Evenals de Officier, sig naleerde pleiter het hlervoren aangeduide accountantskantoor, dat 'beklaagde van den wal in de sloot heeft geholpen. Hoewel -beklaagde eerlijk genoeg is ge weest om niet alle sohuld op dit kantoor te willen schuiven. Pleiter vermeent ten slotte dat een boete hier -beter geplaats zal rijn dan gevangenisstraf en richt he i verzoek tot de rechtbank d# gevraagde vrijheidstraf te willen wijzigen in een geldboete, welke manier van bestraffing zeer zeker in het voordeel zal zijn van de door beklaagde gedreven zaken. Ook in deze zaak over 14 dagen, uit spraak. - Meer boenen dan vleeech. Een arbeider uit Wleringen, K. v. H. stond terecht wegens 'n zeer zwaarwlch- tigen diefstal. Hij had namelijk met be hulp van twee medemartelaars voor de boterham een zwaar soheepsanker me ketting opgevischt en per vraohtauto naar een opkooper doen vervoeren, alwaar hy het anker met toebehooren voor 86 had verkocht. Aan ieder van zijn helpers gaf hij een tientje en 6 gulden voor het vervoer, dus hield hy van het geheele gevaarte maar 10 gulden over Beklaagde beweerde nu dat bedoelt M«gevangen en meogehangen. De twee werklui, O. de H. en C. kre gen ook nog hun deel in deze scheep®- mker-misère. Zij weiden op de zondaars- bank geïnviteerd op grond van mede plichtigheid, althans omdat zij voordeel ïadden getrokken uit een negotie, waar van zij wisten, dat het geen zuivere koffie was, anders gezegd, ter zake heling. Beklaagden zochten aan de knellende ifreep van madame Justitla te ontsnappen, door te beweren, dat zy in dienst stonden van beklaagde v. H. en niet wisten, dat zy aan een ongeoorloofde handeling me dewerkten. Later, toen zy ieder 10 als aandeel hadden ontvangen, begrepen zy wel dat de zaak niet richt'p was. Maar zij dkten even getrouw het verleidelijke flauwe flappie in en dat was fout De officier schreef hetzelfde recept als in de vorige zaak aan v. H. gegeven, ook hier voer en elschte tegen leder 40 boete of 40 dagen. VOOR DEN POLITIERECHTER. Openbare zitting van Maandag 14 Sept. orgaan van de democratische elementen de R.K. party) is na lezing der troon rede omtrent het met zooveel emphase aangekondigde democratische regeerings- Deieid van minister GoUjn nog even wys. «Hot kan vriezen en het kan dooien", we moeten het afwachten. Het blad noemt het rammelend, naar den inhoud mmg zeggend en naar den vorm onbe- vreoigeod. krant tevreden,'de ri. Morgen (het' anker had behoord tot de uitrusting van worden. Maar ook de politierechter liet. vrijwel in 't duister over haar oheer- ke bedoelingen. Van eenig toezicht door de reclaaseering was ze ook al niet ge diend. De officier was nog zoo lankmoedig een voorw. straf van 6 maanden te vorde ren, doch de politierechter voelde niets voor een voorw. veroordeellng. Daarom )epaalde hy zich tot het opleggen van een geringe geldboete f 16 of 16 dagen hechtenis, echter met de ernstige waar schuwing, dat beklaagde, indien ril nog maals voor een dergeUjken diefstal zou romen terecht te staan, zij onherroepeUjk, zonder eenige consideratie met de straf gevangenis zou kennis maken. Een Amateoiwerk. 21-jarige landbouwerszoon van een Belgisch schip, dat tè Wleringen. voor anker had gelegen, maar het scheen, dat de verklaring op fantasie berustte en het anker het eigendom was van een uit voerder op Wieringen. Hoe het echter zy, beklaagde had er met zyn dikke vingers af moeten biyven en hy mocht nog van geluk spreken, dat de officier zich be paalde tot een eisch van 40 boete of 40 dagen. respectabele lengte, te Den Burg op Texel, was in den nacht van 8 op 4 Juli in con flict gekomen met een buitengewoon ge meente-veldwachter, tevens jachtopziener, welke in dien feestnacht dienst had als amateur-ordebewaarder. Er was in de danstent een vechtpartq ontstaan tusschen inboorlingen en Bra banders en toen de buitengewone veld wachter met prijzenswaardigen moed tus- schenbelden kwam en 2 vrienden van bovenbedoeld jongmensch had vastge grepen, zou deze den veldwachter een verraderiyken slag hebben toegebracht met een scherp voorwerp, waardoor den veldwachter in zyn aangelaat zou' zyn IbsMhsdlgd. De Texelaar stond heden voor dit feit terecht, doch beweerde, dat hy den veld wachter niet opzettelijk had geslagen. Deze had hem vastgegrepen en hem ge vraagd of inj niet wys was. Beklaagde had geantwoord wat dit er toe deed, daar hy niets had gedaan en zich toen losge rukt. Het was wel mogelyk, dat hy daarbij den veldwachter had aangeraakt I De politierechter was van meening, dat het procesverbaal niet volledig was en meerdere verklaringen van ooggetuigen noodig waren, voor een volledigejbewys- leverïng. Daarom •zullen nog eenige per sonen, door den verbalisant opgegeven, worden gehoord en de zaak op 6 October opnieuw aan de orde komen. 'us i&lco&i. Een juffrouw, in Eoegras woonachtig, had zich tamelyk opgewonden over het sensationeele feit dat haar zoontje door het voorkind van een dorpsgenoote, mej. K., in een sloot was gegooid. Om den ondeugenden bengel naar verdienste te straffen, had zy den knaap eveneens met de beenen in die sloot gezet, welke straf oefening echter de woede opwekte van de moeder, die onmiddeliyk tot bescher ming van het lieve knaapje in volle actie kwam, eerstgemelde juffrouw met kiezel- steenen bestookte en haar met de punt van een schaar in het lichaam prikte Daardoor werdende grenzen van een geoorloofde verdediging ver overschreden en werd deze krijgshaftige dame, mei; inachtneming van verzachtende omstan digheden, veroordeeld, ter zake mishan deling, tot 110.boete of 10 dagen. Ook niet de goede oplossing. Tusschen eendenhouders en landbou wers bestaat gewoonUjk geen vriend schappeiyke overeenstemming. De een denhouders sturen hun beestjes de werek in om hun kostje op te scharrelen en bezorgen de landbouwers daardoor vee last en schade. De dorpsoverheid heeft deze kwestie gewoonUjk hoogst onvoldoende geregeld zoodat de landbouwers dus eigen rechter gaan spelen en daarby hun bevoegdheid overschrijden, als zit de hinderUjke dieren tot een ontydigen dood veroordeelen. Dat was ook gebeurd op 10 Juli te He Zand, toen een landbouwer een moeder eend over 16 kuikens met een grooten steen dood gooide. Het beest bevond zioh met zyn kroost op het land van genoem den landman, deze joeg de dieren verder naar zyn erf en gaf de eendenmoeder op boven aangeduide manier den genade slag. De eigenaar deed daarvan aangifte en aangezien voor eenigen tyd een zoon van beklaagde eveneens voor een dergelijk feit veroordeeld was, werd heden aan den vader opgelegd f40.boete of 40 dagen. Ongetwyfeld zou het evenwel vee beter zyn, indien deze dorps casus belli op een zoodanige wetteUjke wijze wen geregeld, dat dergeUjke moordpartijen op de onschuldige nieren niet voorkomen konden worden. We geven toe, dat het een moeiUjke zaak is, maar een toestand zooals nu bestaat, kan. toch ook niet wor den bestendigd. Een onhandelbaar meisje. Een 18-jarige, alhier woonachtige dienst bode stond terecht wegens het niet alle daagsche feit, dat zy in een kookwinkel, waar zy botersprits kookt, tijdens de momenteele afwezigheid vaji de winkelier ster de wed. W. een gulden uit de winkel lade had weggenomem. Een dochtertje van de winkelierster had zulks echter afgeloerd en het meisje, dat aanvankeUjk ontkende, werd verplicht om het gestolene terug te geven, terwyi zy ook in aan raking kwam met den politierechter. Want en dit verzwaarde haar in niet geringe mate, het was niet de eerste maal dat zy een dergefljk minderwaardig stukje had uitgehaald. Heden stond zy dan te recht, maar maakte geen bepaald sympa thieken indruk. De reclasseeringsambte- naar, die op haar losgelaten was, had z al niet heel voorkomend behandeld, zoo dat de goede man niets wyzer was ge- Om twee Rembramft'si Het Hooggerechtshof te New-York heeft uitspraak gedaan in het bekende prooes van den Russischen Prins Joessoepof egen den Amerikaanschen mlllionnalr 'oseph Widener. Het betrof den eisch tot «ruggave van twee werken vanRembrandt („Portret van een heer met hoogen hoed" en „Portret van een dame met waaier van struisveeren"), die de Prins beweert in >and te hebben gegeven voor een leenini van 100.000, terwyl Widener volhiel ze te hebben gekocht. Het Hof heeft Prins Joessoepof in het ongelyk gesteld. Het vonnis overweegt, dat de overeen komst bedoeld, dat de Prins de twee schilderyen vóór 1 Januari 1924 kon terug- koopen met eigen geld en voor eigen g°not, doch dat hy ze niet kon terug eischen met geleend geld ten einde ze aan anderen tegen hoogeren prijs te verkoopen, gelyk volgens het pleidooi van Widener's advocaat in de bedoeling lag. Enschedé overgebracht, waar hij 's nachts aan de gevolgen Is overleden. Ernstig motorongeSnk, In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Halfweg: ter plaatse waar de voor malige Ned. fiferv. kerk heeftgestaan, een motorrijwiel, bestuurd door F. B. A., met als duo-passagier J. v. M., belden alt Voorburg, in volle vaart tegen een yzeren mast van do ehctrisdhe train gereden. Da bestuurder was bijna onmiddeliyk dood, de passagier v. M. werd met een hersen schudding naar het Bt. EUsnbeths gast- s te Ha huis taarlem vervoerd. gast- fTeL) Opgelicht De Rotterdamsche correspondent van de Telegr. meldt: De' levensmiddelenagent Al ex ander Steinert te Dortmund is voortvluchtig, na verschillende firma's ia een te Rotter-, dam, te hebben opgelicht voor een be drag van 'n half millioen rentemark. Reeds geruimen tijd deed bedoelde Rotterdamsche firma zaken met Steinert Hy kreeg levensmiddelen, zooals reuzel en spek in consignatie en nadat hij de partyen verkocht had, volgde steeds cor rect afdracht van het geld. Hy genoot het volste vertrouwen. Ook in Duitschland. Men wist dat hy het vorige jaar pijn. 160.000 Mark had; verdiend als tusschen- persoon, yrat wel een kleine aanwyzing vormt voor de kwestie, waarom in Duitschland, de gewone levensmiddelen zoo buitensporig duur moeten zyn. Een drietal weken geleden besloot een der firmanten van de Rotterdamsche firma naar Dortmund te gaan, daar de af rekeningen van Btelnert wat al te lang op zich lieten wachten. Toen hy er aan kwam, werd hem meegedeeld, „dat me neer op reis was". Inderdaad was meneer op reis, maar wijl hy na 14 dagen nog niet terug was en niemand zyn adres wist, be sloot de Rotterdammer de politie te Dort mund in den arm te nemen. Daar bleek hem, dat hy niet de eenige was, die navraag had gedaan naar Stei nert. Nog verschillende Dultsche firma's legden om geldige redenen eveneens veel belangstelling in den persoon van Stei nert aan den dag. By onderzoek bleek, dat wenschen gingen en er verschillende „ga ten" gestopt moesten worden. Hy heeft daarom de in oonsignatle gekregen goe deren verkocht, zonder de ontvangen be dragen met de eigenaars te verrekenen. Te zamen bleek hy aldus 'n half millioen mark te hebben geïnd. Het is niet onmogelijk, dat B. zich op het oogenblik in Holland ophoudt. Wat de spenrkunst van een hond vermag. Eenige dagen geledén was een oprichter van de Amsterdamsche gemeentewaterlei- dingen bezig met t oantroleeren van bul zen, die aobter het rangeerterrein van de Nederlandsche Spoorwegen, ter hoogté van de Krulslaan te Amsterdam, lagen. Hy moest daartoe met een polsstok over eenige sloten springen. Des avonds, na de* werkzaamheden thuis gekomen, be merkte hy, dat een gouden medaillon van rijn horlogeketting afgebroken was. Den volgenden morgen zocht hy het land af, doch kon het vermiste niet vin den. Toevallig ontmoette hy den ge pen sionneerden politiebeambte Water, die vroeger belast was met het afriohten van politiehonden. Hy vertelde hetgeen hem overkomen was, waarop Water er me den speurhond Max op uittrok. Er werd lucht gegeven aan de handen van den opzichter, waarna Max er snuffelend op uittrok. Het duurde niet lang of het dier keerde terug met een spyker. Dit bet sme kende op zich zelf al een suooes, daar Ti chelaar den spyker uit zyn polsstok had getrokken en weg had geworpen. De tweede tocht had tot resultaat, da Max tusschen het hooge gras het gouden medaillon vond. Men mag over het nut van speurhon den ten dienste van de politie van opinie verschillen, uit het bovenstaande biykt, dat zy belangrijke diensten by het op sporen kunnen bewyzen. Onder de tram. Te Bennekam is Maandagavond bet 6-jarige zoontje van den heer E. J. van de Kamp, hoofd der bijz. school aldaar, bi; het spelen met een vliegenden Hollander, onder die goederentram naar Ede geraakt Het kind werden beide beentjes onder de knie verbrijzeld. Tegen dien trein gereden. Te Gronau is Zondagsmorgen een 17- jarige jongen met zijn rijwiel tegen den trein naar Bentheim gereden. Hij werd door de looomotlef een eind weggeslin gerd. In bewusteloozen toestand is cïe on gelukkige naar bat Piot Ziekenhuis te Tabaksfabriek afgebrand. Maandagnacht la te Hoorn die tabaks fabriek Bemande van de firma Lieshout afgebrand. Een groote voorraad grond stoffen Is een prooi der vlammen gewor den. 26 mensahen rijn werklood. De om wonenden hebben groote waterschade geleden. Gaspedaal in pteais van voetran. Dinsdagmiddag 1 uur is de 62-jarige vischhandelaar Van S,, In de Oom. de Wittstraat te Dordrecht door een auto ge grepen en een eindweegs meegesleurd. Hij kreeg een lichte hersenschudding, een gebroken linkerkaak en diverse ontvellin gen, werd eerst door drie doktoren gehol pen en daarna per rijwielbrancard van Eerste Hulp by Ongelukken, naar het Gemeenteiyk Ziekenhuis vervoerd. De 19-jarige chauffeur N, S., wonende te Ouderkerk aan den IJssel, verklaarde den man te laat te hebben opgemerkt en toen in zenuwachtigheid tn stede van de voetrem het gaspedaal in werking te heb ben gebracht. Ooggetuigen verklaarden dat hy niet te hard reed; v (TöL) De verplichte opkomst ter stembus. Voor het Kantongerecht te Enschede hadden zich gisteren meer dan 800 per sonen uit Oost-Twen the te verantwoor den, wegens het niet ter stembus versche nen zyn voor de jongste Kamerverkiezin gen. Voor een aantal tegenstanders van den „stemdwang", die gedagvaard waren, field de heer A. L. Oonstandse uit Den Haag een uitvoerig pleidooi, dat een klein l^u. duurde. De heer Oonstandse pleitte ontslag van» rechtsvervolging. Daarna hield nog een der gedaagden een verdedigingsrede. De eisch luidde 2 boete subs twee da gen hechtenis. De Kantonrechter zal Woensdag a.a. uitspraak doen. Nachtvorst In den Zuidoosthoek van Friesland heeft het Zondagnacht al gevroren. •Maandagnacht heeft het te Dinxperloo zoodanig gevroren, dat de akkers met een y slaag bedekt waren. Esperanto. Op het jl gehouden vredescongres te Parijs, is de volgende resolutie aangeno men: „Het congres spreekt zich uit ten gunste van de wereldhulptaal Esperanto en beveelt alle onderwyzers en leeraren aan alle middelen aan te wenden om deze hulptaal aan hun leerlingen te onderwij zen. Verduistering. De boekhouder-kassier van het ge- meentenslachthuis in Den Bosch. W. K., is, naar de Bossche Oourant meldt, van een hem toegekend verlof niet terugge keerd Uit een ingesteld onderzoek is ge bleken, dat er in zyn kas een tekort is, dat ongeveer geheel wordt gedekt door de door het gestelde zekerheid. De boekhouder-kassier is, met Ingang van den datum, waarop hy van zyn ver lof had moeten zfln teruggekeerd, door B. en W. In zijn betrekking geschorst, met inhouding van wedde. Het door een acooutant opgemaakte rapport van het onderzoek zal voor de eerstvolgende vergadering van den raad worden ter visie gelegd. K. is waarschynlijk naar België ge vlucht. Hoewel hij voorgaf naar familie in Breda te gaan, waar hy niet geweest is, had hy een bewijs van Nederland- schap aangevraagd. Het tekort in zyn kas bedraagt tusschen de f 820o en f 8690, waarvan echter f 8000 door zekerheids stelling is gedekt. K., die gehuwd is, bevindt zich vermoedelijk in gezelschap van een winkeljuffrouw uit Den Bosoh. Vechtpartij. Dinsdagavond heeft in de Peperstraat te Amsterdam een twist plaatsgehad tusschen versohillende personen, waarbij het ten slotte zoo hevig is toegegaan, dat de eene party de andere met messen te Ujf ging. Een man kreeg een messteek in den rug en moest in het Binnengasthuis tar verpleging worden opgenomen. Zyn toestand was, hoewel niet van gevaar ontbloot, redeUjk. De politie heeft in den loop van den avond iemand gearresteerd, die verdacht wordt den aanslag te hebben gepleegd. Meer dan 20 getuigen werden by de politie ontboden om opheldering te geven, maar uit het voorloopig verhoor, voor zoover dit in den laten avond nog kon plaats hebben, bleek dat het hier een duistere zaak betreft, waaromtrent de ingewyden de grootste geheimzinnigheid aan dei dag poogden te leggen. Spiritus. Dinsdag werd te Hoogezand een motor- 5, afkomstig uit Hamburg i met een Duitscher en een Hollander uit bootje, afkomstig uit Hamburg en bemand Akersloot aangehouden, die zich den vorigen dag in Statenzyi niet hadden gemeld. Hiervan was aan de rijksambte naren kennisgegeven. In Zuidbroek von den die niets verdachts, die in Hoogezand eerst evenmin, doch toen het bootje uit het water werd gelicht, bleek, dat onder aan het schip door kettingen een platte tank was bevestigd, waarin zich in bussen 1000 L. spiritus bevond. De Duitscher zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. M.l—

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 7