HERMAN NYPELS Heeren- en Kinder-Kleeding NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Draagt: Eerste Blad. BUITENLAND. HELDER SCHAGEN DINSDAG 22 SEPTEMBER 1926 63ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekentof No. 16066. Zij, die zich van heden af, voor minstens 3 maanden op dit blad abon- neeren, ontvangen het tot 1 October GRATIS. VOLKENBONp. Zaterdag was het voor den Volken bond wel een 'belangrijke, doch geen ge lukkige dag. De vraagstukken, die in be handeling kwamen, betroffen de kwestie over Mosoel en het geschil tussohen Po len en Dantzig over de post in laatstge noemde stad. troepenbewegingen of andere maatrege len, die den vrede in dit deel van de we reld zouden kunnen verstoren. In dit op zicht, zei loucheur, houden wij ons nog aan de bepalingen van het verdrag van Lausanne. Daarop ia de vergadering gesloten. Dantzig. De Raad hechtte vervolgens goedkeu ring aan het rapport van Quinones de Leon, over de grensafbakening van, de haven van Dantzig met betrekking tot den daar geerganiseerden Poolschen postdienst. De door den Raad uitgezonden commis sie, waarin o.a. onze landgenoot Sohreuders, directeur van het Ainster- dam sche postkantoor deel uitmaakte heeft als postdistrict van de haven van Dantzig de wijk aangewezen, waarin zich de ooimmercieele en industrieele 'bedrij ven bevinden, die met de haven een voortdurend verkeer onderhouden. De Raad van den Volkenbond besloot met algemeene stemmen de voorstellen van Quinones de Leon goed te keuren en en dus de eischen van Dantzig als onge grond af te wijzen. Daarmee heeft Polen het recht gekregen om in een deel van de stad zijn postdienst in te riohten. Dantzig protesteerde op juridische gron den tegen deze beslissing. Geen beslissing Inzake MoeoeL Met betrekking tot de Mosoelkwestie was reeds bekend geworden, dat de Vol kenbondsraad nog geen beslissing zou geven en een advies over eenige be voegdheidskwesties aan het Haagsche in ternationale gerechtehof zou vragen was reeds bekend, doch het was toch nog een zekere sensatie ,toen uit de rede van Tewfik ibei bleek,' dat de Turken niet al leen de opvatting verdedigen dat een een stemmig raadsbesluit over de vaststelling der grens tusschen Irak en1 Turkije nood zakelijk is om bindend' te zijn, doch bo vendien met een beroep op een verkla ring van' lord Cuxzon de stelling verkon digden, dat ook de vertegenwoordigers der partijen Engeland en Turkije zelf aan de stemming over het raadsbesluit moch ten deelnemen en dat zij zich onder de eensteminigen zouden moeten bevinden. Over deze kwestie zal nu een advies van het internationale gerechtshof worden in gewonnen. Een tweede sensationeel punt van de discussie over Mosoel was, dat de Turken weigerden tevoren te beloven, dat zij de uitspraak van het Haagsohe ge rechtshof over uitlegging van artikel 3 van het vredesverdrag van Lausanne met betrekking tot deze kwestie van compe tentie van den Volkenbondsraad zouden aanvaarden. Met het oog op de hierdoor ontstane mogelijkheid, dat de door den Volkenbondsraad tegen den wil van En geland of Turkije of beide partijen vast gestelde grensregeling niet door Turkije zal geëerbiedigd worden, verklaarde Amery, de Engelsche minister van kolo niën, dat dan ook Engeland zioh niet meer gebonden achtte aan zijn belofte de raadsbeslissing na te komen. Eerst wan neer Turkije op duidelijke wijze verkla ren zal de raadsbeslissing te zullen eer biedigen, zal ook Engeland de vroegere belofte van eerbiediging herbalen. Zoo is dus door de schuld van Turkije den toe stand bereikt, dat de Volkenbondsraad geenerlel zekerheid heeft dat zijn uit spraak in zake de grensregeling inder daad beide partijen zal binden. De stand van het vraagstuk van Mosoel is dus verwarder dan ooit, wat echter niet in de eerste plaats den Volkenbondsraad, doch den onduideljjken tekst van het vredes verdrag van Lausanne en de opzettelijke dubbelzinnigheid van verscheidene Turk- sche verklaringen te verwijten is. Aan het slot van zijn wederwoord van Roechdi bei, <j«n Turksohen afgevaardig de, zei Amery, dat Engeland hoopt, dat de Turken, als het Hof inderdaad arbi trale bevoegdheden toekent, opnieuw aan deze tafel zullen plaats nemen. Zoo dit niet het geval zou zijn, zou Engeland zijn volle vrijheid van handelen hernemen en zouden de gevolgen ernstig kunnen zijn. Loucheair vroeg hierop Roechdi bei of hij nog antwoorden wilde, waarop deze zeide, dat hij geen woord meer toe te voe gen óf af te nemen had aan wat hij zoo even gezegd had. De zitting had op dat oogenblik een bewogen karakter. Lou- cheur maakte een eind aan de zaak, door uit naam van zijn collega's de meening uit te drukken, dat het beter was niet da delijk de verklaringen te bespreken, die men zoo juist in stilte had aangeboord. Het besluit om het advies van het hof in te winnen werd ten slotte met alge meene stemmen aangenomen. Voordat hij de vergadering sloot, ver klaarde Loucheur nog, dat de Raad aan het Haagsohe hof zal verzoeken snel de gevraagde adviezen uit te brengen. Hier op wendde Loucheur zich tot de beide aanwezige partijen en herinnerde hen aan de verplichting, die zij in October 1924 op zich hebben genomen, om in afwachting van de beslissing zich te onthouden van Genève, 21 September. De subcommis sies der juridische en der ontwapenings commissie zijn heden tot overeenstem ming gekomen omtrent het Zweedsche voorstel tot 'bevordering eener algemeene conventie van verplichte arbitrage en om trent het Nederlandsche voorstel tot on- Ingezonden Mededeeling. op den duur het beste en goedkoopste in gebruik. SPOORSTRAAT H00GZIJDE bij de jongste gevechten. Het garnizoen giezen, te Soeeida, wordt nog altijd belegerd. enz.). doordat de tweede oommissie het Neder- landsche, door hem verdedigde, voorstel aangenomen heeft, dat het hygiënische volkenbomdsoomité zal worden uitgenoo- digd zich bij de behandeling van" vraag stukken van kinderhygëne te doen1 voor lichten door speciale deskundigen op dit gebied. Genève, 21 September. Het schijnt, dat de volkenbondsraad, gevolg gevend aan een reeds vroeger geuiten wensch der Spaansche regeering, zijn eerstvolgende bijeenkomst van December te Madrid zal houden. De Engelsche bladen zijn onte vreden over de verwijzing naar het Haagsche Hof. De Fransche bladen over den toestand. Londen, 21 September. Hoezeer de En- middelhjke voorbereiding eener ontwa- he blflden over de beslissing van penangswnferentie. Ofoahoon nahiurl^k d Raad van den Volkenbond inzake ook de.Nederiandsohe en, Scandinavische M1 verbol zy kan men te eer delegaties enkele concessies moestenb wanneer men bedenkt dat, doen, kan men toch met voldoemng ver-:V0fe^8 d0 berichten de gevolgde klaren, dat zy op dehoofdpuntenhun zin gP(frag8Ujn een denkbeeld van het hebben gekregen. Weliswaar zjü de motte laat8te 00genbllk wa8, dat de commissie der commissie over jhr. Loudon e voorstel niet uitdrukkelijk den wensch uiten, dat de voorbereiding deir ontwapeningsconfe rentie zonder eenig verwijl 'behoort te be ginnen, doch uit het rapport zal duidelijk blijken, dat dit de wensch der overgroote meerderheid der subcommissie was. Het schijnt, dat Engeland zich niet meer al te erg tegen onmiddellijke voorbereiding verzet heeft en dat de tegenstand vrijwel alleen nog van Italië kwam. Ten aanzien van de klachten der hee ren Loudon, Lange, Munch en anderen over de ooördinatie-oomniissie voor mili taire vraagstukken heeft de subcommis sie de Nederlandsche en Scandinavische delegaties vrijwel volkomen bevredigd. De wensfch zal worden uitgesproken tot verandering van den naam, tot samenstel ling der commissie op een breederen grondslag en tot de vaststelling van een reglement over de rechten der leden der commissie, die geen officieele regeerings- vertegenwoordigers zijn, zooals Jouhaux en Oudegeest Wat ten slotte het Zweedsche voorstel inzake verplichte arbitrage betreft, dit is samengesmolten met een voorstel van Adati (Japan). Aan den volkenbondsraad zal de wensoh van de volkenbondsverga dering worden te kennen gegeven naar een grondige studie van het geheele vraagstuk ter vreedzame beslechting van internationale geeohillen, waaromtrent aan de volkenbondsvergadering dan een rapport zal moeten worden uitgebracht Dank zij de Scandinavische en Nederland sche delegaties zal derhalve ten aanzien van ontwapening en verplichte arbitrage in het volgende jaar nuttige voorberei dingsarbeid worden verricht Genève, 21 September. De Volken- bondsvergadering heeft in haar ochtends- bijeenkomst een motie aangenomen, waarin zij haar ingenomenheid uitspreekt met het practisch nut van de organisatie van den Volkenbond in zake hygiëne; tevens een motie, waarin de regeeringen gewezen worden op het nut van een conferentie in 1920 nopens de paspoorten. Het rapport over het financieel herstel van Oostenrijk werd aangenomen, even als de Nederlandsche motie betreffende het bijzondere juristen-comité. Tenslotte werd een rapport aangenomen over het Briteohe amendement op artikel 10 van het Volfcenbondsverdrag, onder voorbe houd van ratificatie door de leden van den Volkenbond. Genève, 21 September. Na het succes van mr. Limburg 'hedenmorgen in de vol tallige bijeenkomst der Volkenbomdsver- gadering met rijn thans definitief aange nomen voorstel inzake een hernieuwd on derzoek omtrent eenige door het Korfoe- incident opgeworpen vragen van inter nationaal recht, heeft hedenmiddag ook professor Frangodn een suooes behaald, van onderzoek eigenlijk al tot aanvaar ding van de door Engelard voorgestelde grenslijn besloten had, dat die Woensdag definitief afgekondigd zou zijn en dat men alleen door de onrustbarende ver klaringen van den Turkschen afgevaar digde tot een andere beslissing gekomen is. Men acht het hier een groote fout van den Raad, dat hij zich door de ver klaring van de Turken, dat zij zich aan een uitspraak tegen hen niet zouden houden, heeft laten bewegen zich tot het Hof in den Haag te wenden op punten, die niet of nauwelijks twistpunten behoe ven te zijn. Ook valt het op dat, terwijl het onderzoek van de juridische punten inzake het geschil over Korfoe aan een commissie van juristen opgedragen werd, nu de handiger procedure voor het Hof in den Haag gekozen is. Had de beslis sing tengevolge gehad, dat men tijd bleek gewonnen te hebben om de Turken althans van een openlijke verklaring van het genoemde voornemen^af te houden, dan zou er nog iets voor te zeggen zijn, maar nu de Turken toch onmiddellijk verklaard hebben zich aan geen uitspraak tegen zich te zullen hóuden, heeft de Raad zich volgens vrijwel de geheele Londensche pers in zijn prestige zonder eenig tastbaar voordeel aanzienlijk ge schaad, tenzij de Turken in den tusschen- tijd inderdaad eieren voor hun geld kiezen en alsnog er toe te krijgen zijn de uit spraak onvoorwaardelijk aan te nemen. Parijs, 20 September. De bladen leggen nen nadruk op den ernst van het geschil over Mosoel, tengevolge van de Engel sche en Turksche onverzettelijkheid. |De Petit Jeurnal zegt naar aanleiding van de verdaging van het besluit van den Volkenbondsraad, dat iedereen nu den grooten dienst inziet, welken Quinones de Léon den Volkenbond bewezen heeft, door voor te stellen eerst het advies van het Haagsche Hof in te winnen en door te zorgen met behulp van de Fransche afgevaardigden dat dit voorstel werd aangenomen. Dit besluit beteekent een winst aan tijd van drie maanden, waarin de zaak mogelijkerwijs in het reine ge bracht kan worden. Zoolang het advies van het hof wordt afgewacht is de positie van den Ragd onaantastbaar. De Excelsior is van dezelfde meening, want, zegt dit blad, de Raad van den Volkenbond liep evaar een allerernstigst conflict in het osten uit te lokken. De Gaulois is van meening, dat het besluit van den Raad om de zaak naar het Hof in Den Haag te verwijzen aantoont hoe juist Painlevé's aandringen op voorzichtigheid bjj den aanvang van deze zitting is geweest. FRANKRIJK. De Fransche schuld aan de Ver. Staten. Parijs, 21 September. De Matin bevat een'radiogram van de Paris met de mee- deeling dat de oommissie voor de Fransche schuld aan de Ver. Staten aan boord ver gaderd heeft en haar gedragslijn tot in de kleinste bijzonderheden heeft vastgesteld. Frankrijk zal herhalen, dat het er een eerezaak van maakt de hoofdsom van zijn schuld te erkennen, doch diat het onwrik baar aan de twee volgende punten vast houdt: Het kan geen verbintenis onder teekenen, die het toch niet houden kan en het kan zijn geallieerden niet meer be talen dan het zelf van den vroegeren vij and ontvangen zal. m Het „Journal" heeft de aankomst van Caillaux onder t opschrift „La soif de 1'or" al in 'beeld gebracht: Op den achter grond een geweldige wolkenkrabber en een havensilhouet. Op den voorgrond de keurige Fransche minister van finantlën, tip top, met een groote portefeuille onder den arm en een zak in de hand, met het woord „Or" erop; tegenover hem een stoere Amerikaansche agent Op een vraag van den vreemdeling ant woordt hij: „Maar u weet toch1*, verzekert den Cail laux, „dat goud ook bedwelmt?'1 ENGELAND. Een treinongeluk voorkomen. Baldadige Jongens. De sneltrein van Plymouth naar Lon den is gistermiddag bij het station Wey- mouth aan een groot gevaar ontsnapt De machinist bemerkte, dat even voorbij het station twee ijzeren dwarsliggers los over de rails lagen. Door krachtig te remmen had er slechts een onbeduidende aanrij ding plaats, waarbij de wagens alle op de rails bleven staan. BIJ een onmiddellijk in de buurt ingesteld onderzoek werden twee jongens gearresteerd, die bekenden dat zij de staven op de rails hadden ge legd. Zij hadden zoo graag eens een echte ontsporing gezien. De zeemansstaking. Een telegram uit Kaapstad meldt dat CresweU, de Zuid-Afrikaansche pinister van arbeid, op uitdrukkelijk verzoek van het kabinet van de Unie, naar Durban is gegaan, oan maatregelen te beramen voor den toestand, die daar het gevolg is van het „stranden" van duizenden stakende zeelui Zij loopen er op straat rond en hebben geen onderkooien. Krachtens de bepalingen van de emigratie-wet; moet daar iets aan gedaan worden. Volgens later Reuter bericht uit Kaap stad worden de kantoren van de scheep vaartmaatschappijen overstroomd met aanvragen voor aanmonstering van sta kers. In Australië. Uit Melbourne wordt gemeld, dat de verdere vervolgingen tegen, stakende zee lui zijn verdaagd, daar.de gevangenissen leeds overvol rijn. Onwilligheid van de Australl sche stakers tot onderhandelen. Het bestuur van de stakende zeelui te Sydney heeft een voorstel van Charlton, den leider van de arbeiderspartij, van die hand gewezen, dat beoogde een conferen tie met de reeders te houden, waarin deze laatsten al toegestemd hadden. De zeelui weigeren te onderhandelen, zoolang dé ge vangen gezette stakers niet losgelaten zijn. BRITSCH-INDIE. Een bomaanslag. Simla, 21 Sept In de nabijheid van de kampplaatsen van het dórde regiment Gurkhas werd een bom tot ontploffing ge bracht Drie personen werden gedood, drie zwaar, zes minder ernstig gewond Het meerendeel der getroffenen zijn soldaten. RUSLAND. De immigratie-commissie uit den raad van arbeid en verdediging ontvangt tal rijke aanvragen van Amerikaansche ka toenplanters om zich te mogen vestigen in het district Moegan, in Azerbeidzjan, dat een centrum van fcafcoenteelt is. De commissie meent, dat een dergelijke im migratie in het 'belang van de Russische katoenindustrie is en stelt daarom voor een 200-tal dezer verzoeken in te willigen. De toestand ln Syrië nog ongunstig. De Matin bevat een brief van aartsbis schop Hauren over den toestand in Syrië. De schrijver zegt, dat 5000 christenen uit zijn diooese door de Drusen uit hun hui zen gejaagd en uitgeplunderd zijn en in het open veld kampseren. Er lijn (meer dan 000 Fransehen gedood of verdwenen Tartaren* Oeefoeken* Armeniërs De dienstplicht ln de Sovjet-Unie. De Unie-regeering heeft een wetsont werp uitgewerkt betreffende den alge- moenen dienstplicht. De dienstplicht ia algemeen voor alle nationaliteiten, die de Unie bewonen gelijk (dit beteekent, dat de beschaafde stammen in het Noor den des lands, die vroeger vrij waren van dienstplicht, nu wel zullen moeten dienen, een zeer twijfelachtige aanwinst voor het Roode Leger). De dienstplicht is in drieën onderver deeld: vooroefening, werkelijke dienst en de reserve. Iedere 19-jarige moet zich bij de instellingen aanmelden, die de vooroefeningen leiden (het zijn geen le- gerinstellingen), en zioh twee keer per maand in het hanteeren van wapenen oefenen. 'De werkelijke dienst begint, als de jongens 21 jaar oud worden en is voor de verschillende wapens van verschillen,- den duur. Na afloop van den werkelijken dienst 'blijft men verbonden bij de reserve. Het wetsontwerp voorziet vrijstelling vin den dienst wegens gewetensbezwa ren. Hiervoor zal de dienstplichtige een óewijs van de arrondissementsrechtbank moeten overleggen dat hij tot ©en kerk genootschap behoort, dat haar aanhan gers verbiedt de wapenen te dragen. De daklooze kinderen naar het platteland. Zoo als bekend, zijn er in Rusland tal- looze daklooze kinderen, die een gevaar voor de samenleving uitmaken. Zij leiden het leven van vagebonden, bedelen en stelen; zij1 leveren een zeer groot percen tage misdadigers en prostituees op. Alle pogingen dit hetige vraagstuk op te los sen mislukten en het leger der dakloozen neemt steeds toe. Nu heeft de regeering besloten een nieuw middel te gebruiken, dat wellicht het vraagstuk zoo niet ge heel dan toch voor een gedeelte oplost. Zij wil deze kinderen naar het platteland sturen en bij de 'boeren onderbrengen. Elk (gezin, dat een dakloos kind opneemt, krijgt een stuk grond, zoodat de kinderen den boeren niet tot last worden. De pleeg ouders krijgen ook andere voordeelen en ook geldelljken steun. Na afloop van ze keren tijd worden de akkers het eigen dom der kinderen. DUITS CHLAND. De moord op prof. Rosen. Men meldt uit Berlijn: Men zal zich herinneren, dat een twee tal maanden geleden prof. Rosen, hoog leeraar aan de universiteit te Breslau, in zijn villa vermoord is. De huishoudster, haar dochter, een kind van den vérmoor- de, en de man van de dochter werden in hechtenis genomen, zonder dat ech ter hun schuld voldoende was kunnen worden bewezen. Nu heeft de politie van Breslau enkele dagen geleden een bekend inbreker, Fleischer genaamd, gearres teerd en deze heeft 'bekend met een mede plichtige, die eveneens reeds achter slot en grendel rit, prof. Rosen en den portier van diens villa te hebben omgebracht. Een ander medeplichtige stond buiten op wacht. Het zonderlinge ln de zaak is, dat Fleischer weigert te antwoorden op alle vragen aangaande de huishoudster van prof. Rosen. De autoriteiten twijfelen dientengevolge aan de juistheid van Flei- scheris bekentenissen, vooral omdat Flei scher ook nog geweigerd heeft zijn ver klaringen te onderteekenen. Fleisoher werd sinds langen tijd door de politie gezocht. Hij had zioh in de pro vincie 8ilerië aan een 100-tal inbraken schuldig gemaakt. De politie heeft te Breslau het testa ment van den vermoorden prof. Rosen ge vonden. Het is in 1914 gemaakt. Het grootste deel van zijn vermogen gaat naar zijn bloedverwanten. De huishoudster van Neumann zou 60,000 mark krijgen. Prof. Rosen had, naar men weet, de dochter van de huishoudster geadopteerd, maar te vens verklaard, dat het meisje niet van hem zou erven, welke verklaring in tegen woordigheid van een notaris geregistreerd werd. Het bericht, dat de gearresteerde In breker Fleischer bekend zou hebben, de misdaad te hebben gepleegd, wordt alweer tegengesproken. ALBANIË. Een aanslag op den president. Te Durazzo is een bomaanslag gepleegd op den president der Albaansche repu- De communistische partij. Volgens de Bjednota zijn in de Russi sche communistische partij 100 nationa liteiten vertegenwoordigd. Het grootste aandeel hebben natuurlijk de Ruseen met 685,080 man, of ongeveer 8/4 van het totale ledental. Dan volgen' de Oekrainers met 62,000 leden en de Joden met 28,900. De overige leden zijn verdeeld over 97 andere nationaliteiten (Wib-Ruasen, Kir- Inguzonden Mededeeling- Als gij last krijgt van hoofdpijn, ge druktheid en een onaangenamen smaak in den mond, is uw lever van streek. En kele doses Foster's Maagpillen hebben een verrassende uitwerking. Zij beteren leverstoringen en genezen galzucht, ver stopping en slechte spijsvertering. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.05; in apotheken en drogistzaken. ELOERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Hetderscbe Courant 11.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overi«e landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.60. i 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.98, f 1.26, f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard) Inge®, meded. (kolombreedte als redactdon. teket) dubbel tariefKleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regele 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct De Administratie. voor Dm'dag Woensdag Licht op Auto's en Fletsem 22 Sept7.30 23 7 27 uur De kwesties der verplichte arbitrage en de ontwapeningsconferentie. De volgende vergadering van den Volkenbond te Madrid? Goedkeuring van oen aantal rap porten en aanneming van moties. Ook twee Nederlandsche voorstel len aangenolnen. „Neen, mijnheer, alleen invoer van al- kohoi is verboden.'1

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1