1 VIERDE EN LAATSTE BLAD BINNENLAND BUITENLAND. VAN ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1925. Ministers op de „Java". De ministers De Geer, Kooien, Lambooy en Rutgers hebben gisteren van half elf tot half drie een bezoek aan den kruiser „Java" gebracht, welke thans weer ligt aan de Java-kade te Amsterdam. De mi nisters hebben aan boord het noenmaal gebruikt. Vacature Eerste Kamer. Het Centraal Stembureau voor de ver kiezing van leden der Eerste Kamer beeft, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van den heer De Waal Malefjjt, tot lid' van de Eerste Ka mer benoemd verklaard den heer A. Ame- link te Utrecht. „Welgelegen" te Haarlem toch gouvernementshuis? Het Rijk heeft, naar de Telegraaf ver neemt, een bedrag van 100.000 op de begrooting van dit jaar geplaatst voor de inrichting van het paviljoen „Welgele gen" als gouvernementsgebouw voor N.- Holland. De RtJksbezulnlglngscommlssie. In aansluiting op een bericht, betreffen de de Bezuinigingscommissie, onder voor zitterschap van den oud-minister van Oorlog luit-gen. W. F. Pop, meldt het Ned. Corr.-Bur., dat eerlang tot leden de zer oommissie zullen worden benoemd de heeren F. H. Fenteper van Vlissingen, lid van den raad tot bijstand van de directie van Economische Zaken van het departe ment van Buitenlandsche Zaken; ir. J. A. Kalff, directeur van Ned., spoorwegen, en de professoren L. A. van Royen en ix. I. P. de Vooys. Algemeene Bond van R.-K. RQkskles- krlngorganlsatles. De Algemeene Bond van R.-K. Rijks- kieskringorganisaties in Nederland zal op Zaterdagmiddag 7 November te Utrecht een algemeene vergadering houden. De agenda vermeldt o.a. de verkiezing van een voorzitter. Het bondsbestuur beveelt eenstemmig voor deze vacature aan jhr mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck in Den Haag. De aftredende voorzitter, mr. A baron van Wijnbergen, stelt zich niet meer herkiesbaar. Huldiging Johann de Wltt. Johann de Wltt, de grootste Nederland- sdhe staatsman en grondlegger der le vensverzekering, werd den 26sten De cember 1626 te Dordrecht geboren. De stad Dordrecht maakt zich thans op het 800-jarig jubileum te herdenken. Hij was een groot staatsman in een periode welke. evenals die van nu, direct volgt op een wereldoorlog. Imaners in 1648, hij is dan 23 jaar oud eindigde de tachtigjarige oorlog welke in zijn laatste fase, de dertigjarige, tot een „wereldoorlog" geworden was, een strijd waarin de resten der grootsch-ge- etijlde middeleeuwsche statenorganisaties tot groote en kleine brokken uiteen waren gestort. Na 1648, en ook nog na 1663 toen De Witt raadspensionaris werd, moesten de afzonderlijke West-Europee- sdhe staten, en binnen eiken staat ge woonlijk weer de afzonderlijke groepen weder tot nieuwe structuren worden aan eengevoegd, de volkeren en statenfami- lies weder in haar verband worden her steld. Tot dat herstel, zoo binnen als buiten 'b iands grenzen mede te werken, was de groote staatsmanstaak, welke den 28-jarl- gen raadspensionaris door het Lot van de Staten op de schouders werd gelegd. Juist vanuit onzen tijd kunnen wij zoo goed beseffen, hoe geweldig die taak was. Want er bestond toen nog geen Vol kenlbond, die het wereldherstel mede leidde. De gedachte was er wel, de organisatie evenwel niet Niettemin poogde de tijd van De Wltt, zooals elke tijd na eiken wereldoorlog een internationale sta- tenorganisatle op te bouwen, waarin de wereld weder hare rust vinden kon. De Witt heeft daaraan krachtig deelgeno men. Hij was een man van groote be kwaamheden, onkreukbare eerlijkheid, intelligentie en moed, al was hij misschien geen organisator. Eén enkel staaltje van de Witt's on- Imkoopbaarheid. De Raadspensionaris werd met ge schenken overladen, maar strijk en zet stuurde hij alles terug. Dat kon wel eens moeilijkheid geven. Toen er in 1661 een overstrooming was geiweest in het land van Ouyk, had De Witt gezorgd, dat de streek eenigen tijd van belasting werd vrijgesteld. Zekere heer Gillis van Riems- dijck te Gassel bij' Grave, stuurde hem toen uit dankbaarheid een everzwijn thuis. Dit wild kon niet zoo gauw terug en het werd al adellijk. Het moest daarom worden toebereid en te gelde gemaakt, •waarna De Witt aan Sinjeur van Rlems- djjck met een eigenhandig briefje, het bedrag van drie zilveren ducatans en een rijksdaalder, „maeckende elf guiden 19 stuyvers" toestuurde, voor de armen van rijn dorp. Hij stamde uit een Dordtsch regenten geslacht, en huwde in 1666 (hij was toen dus 80 jaar) met Wendela Bleker, de doch- van «en Amsterdamsrihen regent Het was «en innige wederzijdsche genegenheid die de jonge menschen bijeen bond. Daar van getuigt de volgende in zijn eenvoud ontróerenden brief van de jonge vrouw, dien zij haar echtgenoot kort na hun hu welijk schreef. „Myn lighaam is te Amsterdam, miaer myn gedachten syn nooit van UEd. Ge lieft dogh eens in de kamer te gaen dacr de nieuwe ledekant staat en sien of de gordynen voor de glaese al toe svn, an ders zou de ledekant verblicken. Lart UEd. wat wel trackteren en hout UEd. belofte van 'sochtens wat te ontbijto, want het heel gesont is. Laet 'Jan de tuyn terdege schoon maken, want hij anders niet veel te doen en heeft." Reeds in 1668 stierf Wendela; de Witt's tragisch einde is welbekend, en de bezoe kers van de Haagsche Gevangenpoort kunnen het in geuren en kleuren van bun gids vernemen. Door het te hoop geloo- pen volk werd de Witt, op 20 Aug. 1672 nabij de'Gevangenpoort vermoord. De nagedachtenis van de Witt werd te Dordrecht gevierd door de onthulling van een gedenksteen in de Witt's geboorte huis, en minister Rutgers hield ter plaatse waar het standbeeld dier beide broeders (men weet, dat ook Cornelis de Witt een bekende figuur onzer geschiedenis is) is opgericht. De burgemeester van Dor drecht legde een krans neer. In de stads gehoorzaal had des avonds een plechtige herdenking plaats. Wegenaanleg ln Noord-Holland. In de najaarezitting van de Provinciale Staten van Noord-Holland is een belang rijk voorstel van Gedeputeerde Staten in zake den wegenaanleg in deze provincie te verwachten. Gedep. Staten hebben aan verschillende personen en corporaties en ook nan de re geering en aan verschillende afdeelingen van de Noordhollandsohe Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten een uit- uoodiging gezonden ter bijwoning van een bijeenkomst op 12 October, ter be spreking van de gewestelijke uitbreiding. Over deze wegenplannen voor de pro vincie Noordholland, welke Ged. Staten eenigé maanden geleden voor belangheb benden ter visie hebben gelegd en welke in de winterzitting der Staten aan de orde zullen komen, kan nog bet volgende wor den meegedeeld: Sommige .gemeentebesturen en andere organisaties hebben aan Ged. Staten hun wenschen met betrekking tot wijziging der ontwerpen in overweging gegeven. De raming der totale kosten, te verdoelen over ongeveer 16 jaar, is ruim 16 millioen gulden. Bij de overige provinciale begrooting is reeds 2V» millioen gestort in een wegen fonds. Het ligt in de bedoeling elk jaar uit de provinciale middelen een bedrag aan bet fonds toe te voegen. Do afsluitdijk Wleringen—Van Êwfjcksluls. Door het bericht, dat de eerste motor fiets over den afsluitdijk Wieringen—Van Ewijcksluis is gereden, en Wieringen uit zijn isolement zou zijn verlost, zou de in druk kunnen worden gevestigd, dat de af sluitdijk bijna zou zijn voltooid. Dit is echter onjuist. De afwerking van den dijk vordert uiterst langzaam. Wel kan men bij droog weer over een afstand van ruim de helft fietsen, maar het gedeelte, waar de verzakkingen zijn geweest, is zelfs moeilijk begaanbaar, daar men door het rulle zand moet loopen. Bovendien is de overgang nog steeds verboden, tenzij men een bewijs van toegang heeft van inge nieur of aannemer. Tot een paar weken geleden was echter het toezicht niet zoo streng, maar hierin is thans verandering gekomen. Want hoewel de dijk breed ge noeg is, waren er personen, die toch niet kondon nalaten, over de krommat te loo pen, waardoor deze werd beschadigd. Het gevolg hiervan is geweest, dat de politie een dag op den dijk heeft gesurveilleerc en een aantal personen geverbaliseerd zijn. Ongeveer een maand geleden is aan de zijde van Wieringen een begin gemaakt met het leggen van den straatweg. Ook dit werk gaat zeer langzaam; er is tot heden slechts één persoon aan werk zaam. Binnenkort zullen er echter meer komen. De afwerking van den dijk zal dit jaar nog niet gereed komen. Veehouders en waterleiding. Een succes voor de prov. N.-EL waterleiding. Het jaarverslag van 't Prov. Waterlei dingbedrijf vermeldt, dat zich een groot suooes begint te ontwikkelen uit den op gang, dien het leidingwater maakt in de stallen der veehouders en in verschillende zuivelfabrieken. Verschillende veehouders, die door aan sluiting aan de waterleiding den algemee- nen toestand van hun vee zagen verbete ren en de melkopbrengst der koeien rela tief belangrijk zagen vergrooten, maken ongevraagd voor het bedrijf «on groote propaganda. Verscheidene hunner, die te afgelegen wonen, om op de gewone voor waarden te worden aangesloten, hebben er betrekkelijk belangrijk financieele offers, noodig om de rentabiliteit der voor het v> aterleidingbedrjjf te maken werken te verzekeren, voor over om aansluiting te verkrijgen. Hetzelfde Is het geval met verschillende zuivelfabrieken. Steeds 3 Ui kt, dat door verbetering, zoowel van qualiteit als van quantiteit der melk en van de qualiteit en dus van de markwaar- de van boter en kaas de daaraan bestede rosten goed besteed zijn. Enkele uitingen op dit gebied zijn als iijlagen aan het verslag toegevoegd Dorus RQkerefonds. Het hoofdbestuur van het.helden der zee-fonds Dorus Rijkers heeft 16.000 ontvangen als netto opbrengst van de eestparken, die dit jaar te Hilversum, Rotterdam en Leiden gehouden zijn. Spoorwegpersoneel. De loonvoorstellen. In de gisteren gehouden bijeenkomst van de directie der Nederlandsche Spoor wegen met de vertegenwoordigers der er kende vakbonden zijn na langdurige be sprekingen in de loonvoorstellen der di rectie alsnog de volgende wijzigingen ge bracht: het maximum van de loonschalen IH ad 1800, VH ad 2250 en X ad 3300, wordt verhoogd» met 25 en dat van schaal XHI ad f 4000 met 100. De bestaande standplaatBaftrek blijft gehandhaafd. Voorts werd overeengekomen, dat de nieuwe loonregeling voor niemand vap het in dienst zijnde personeel achteruit gang in loon zal beteekenen. De beslissing van de organisaties over deze vooretellen wordt vóór 20 October bij de directie ingewacht. Pensioenwet Spoorwegpersoneel. Naar „Het Volk" verneemt is het thans zeker, dat de nieuwe Pensioenwet voor de spoorwegambtenaren op 1 October a.s. in werking zal treden. Advies-commissie voor Bouwontwerpen en Uitbreidingsplannen ln N.-Holland. De Advies-Commissie voor Bouwont werpen en Uitbreidingsplannen in Noord holland mocht dezer dagen het 1000-ste bij haar ingediende plan in behandeling nemen, hetgeen wijst op een gestadige toeneming van het aantal bij haar inge diende plannen sinds de instelling van haar bureau en de aanstelling van een architect voor de dagelijksche leiding. Vele huizen en andere gebouwen als scholen, vergaderlokalen en derg. in Noordholland dragen dan ook door de zorgen der Commissie het kenmerk van een verbeterde architectonische verhou ding. Zij blijft er naar streven nog veel in het belang van de stedelijke en lan delijke schoonheid der provincis tot stand te brengen. Vele ingediende plannen toonen reeds goede sporen van de resul taten van verstrekte adviezen, terwijl met erkentelijkheid vermeld kan worden, dat vele gemeentebesturen meer en meer van de diensten der Commissie gebruik maken. Eischen der melk. Door den Keuringsdienst voor waren ln het gebied Alkmaar is aan de melk veehouders en de melkverkoopers alhier een circulaire gezonden, waarin de aan dit product te stellen eischen voor den verkoop bij het nieuwe Melkbesluit, dat 7 October in werking treedt, zijn om schreven. Voor den veehouder zijn daarvan de voornaamste Aan de melk mag niets zijn onttrokken of toegevoegd. Zij mag niet te oud zijn en bij koken niet schiften, geen vuil be vatten en verkregen zijn door het volledig uitmelken van gezonde dieren. Omschre ven wordt de wijze waarop de melk ge wonnen moet wordenzij moet onmiddel lijk na het melken doelmatig worden gefiltreerd, uit den stal verwijderd en in een stankvrijo omgeving worden bewaard Zij mag niet afkomstig zijn van aan be paalde, nader omschreven ziekten lijdende dieren; behandeling en vervoer mag niet plaats hebben door personen in wier woning typhus heerscht of een of andere ziekte, die bet ongewensebt doet zijn dat deze personen behulpzaam zijn. Het vaat werk mag niet uit loodhoudend of ander schadelijk metaal bestaan. Teneinde deze voorschriften te kunnen nakomen, zijn aan het Blot eenige voor schriften gegeven, waarnaar de melkvee houders zich regelen kunnen. Deze voore schriften betreffen in hoofdzaak het reinhouden der koeien, het afvegen der uiers met een schoonen drogen doek vóór het melken, het melken met schoont) handen en. in zindelijke kleeren, de zorg voor voldoende luchtververeching in den stal en voldoende licht achter de koeien, het tijdig en regelmatig raadplegen van den veearts en den Keuringsdienst, het niet gebruiken van slootwater voor het vaatwerk en het flltreeren en snel afkoe len der melk. De bepalingen van dit Melkbesluit treden 7 October in werking, en overtre ding ervan zal worden gestraft met een geldboete van ten hoogste f 2000.— of 6 maanden hechtenis. Voor den melkverkooper zijn de voor naamste voorwaarden: De volle, zoete melk moet worden aan geduid met den naam melk. Er mag uiets aan zijn onttrokken of toegevoegd. Ze mag niet te oud zijn en geen vuil bevat ten. Z|j mag niet afkomstig zijn van zieke koeien. Karnemelk moet aan bepaalde eischen voldoen, die hierop neerkomen, dat bij de bereiding ten hoogste omstreeks 10 L. water mag zijn gebruikt op 100 L. karne melk. Zij mag niet te oud of in gisting zijn. Room of koffieroom moet tenminste 20%, slagroom tenminste 40% vet be vatten, en uitsluitend, wat room en slag room betreft, in gepasteuriseerden toe stand worden verkocht. Tapte- d.i. afgeroomde of ondermelk, moet door afroomen zijn verkregen uit melk, welke aan de eischen onder die voor volle melk gesteld, voldoet, en niet meer dan 1% vet bevatten. Melk van marktvee mag alleen worden vervoerd en verkocht, als zij met 10% karnemelk is vermengd. Dit mengsel moet worden aangeduid als aangezuurde marktveemelk. Op het vaatwerk moet de naam van de waar aangebracht zijn, d.w.z. volle zoete melk dus kortweg „melk". De bepaling omschrijft uitvoerig hoe dit moet geschie den, en de grootte der letters van deze opschriften. Molk en taptemelk mogen alleen dan gelijktijdig worden vervoerd, indien de melk in een geel koperen bus of in geel gekleurd vaatwerk aanwezig is, en om de bus met taptemelk een donker blauwe band is aangebracht. Melk van zieke koeien mag niet als consumptiemelk worden verkocht. Aangezien de melkverkooper 6trafbaar is, indien hij melk van zieke koeien af komstig, in consumptie brengt, is het zijn belang den veehouder, die melk aan hem levert van dieren, die aan een der bovengenoemde ziekten lijden, er op te wijzen, dat zulks verboden en strafbaar is en moet hij den Keuringsdienst waar schuwen, indien de aflevering toch wordt voortgezet. Ditzelfde wordt ook verlangd ten op zichte van.de reinheid der melk, n.1. dat de Keuringsdienst er door den melkver kooper van in kennis wordt gesteld, in dien blijkt, dat de melk niet voldoet aan de eischen van reinheid, zooals die in de bepaling voor melkveehouders zijn om schreven. Ook de bepalingen omtrent typhus- en andere ziektegevallen gelden natuurlijk voor deD melkverkooper. HBurgemeester en} Wethouders van de verschillende gemeenten kunnen bepalen, dat binnen hun gemeenten geen melk of melkproducten mogen worden vervoerd, zonder een geleibiljet, afgegeven door den Burgemeester der gemeente, waarin het bedrijf gevestigd is. Voor het indienen van de hiervoor ver- eischte opgaven zullen formulieren ver krijgbaar worden gesteld. Het melkbesluit bepaalt verder, dat een melkverkooper of zijn personeel geen melk of melkproducten mogen verkoopen, indien hij niet beschikt over een winkel of een locaal, waarin melk op deugde lijke wijze kan worden verwerkt, behan deld of bewaard. Het bedrijf mag niet worden uitge oefend in ruimten, die als woon-, slaap- of ziekenkamer worden gebruikt of die daarvan niet voldoende zijn afgescheiden. Evenmin mogen deze ruimten in on middellijke verbinding staan met privaten, urinoirs, beerputten of mestvaalten. Van de localiteiten, waarin de melk verkooper zijn bedrijf uitoefent, moeten de wanden gewit, geverfd of met gladde tegels bedekt zijn met een stof, die be stand is tegen afwasschen met warm zeepwater of warm sodawater. De zolde ring ervan moet stofdicht zijn. Voorts moeten de localiteiten voldoende gelucht, verlicht en gereinigd zijn. Er mogen geen andere waren ten ver koop in voorraad gehouden |of bewaard worden dan melk en melkproducten, wa ren in blik» of glasverpakking, boter, margarine, kaas, eieren, brood, zout, cacao, chocolade, koffie, thee en suiker, tenzij Burgemeester en Wethouders in bijzondere gevallen daartoe vergunning hebben verleend. Ook mogen er geen dieren in worden gehouden. Het bedrijf van een melkverkooper moet beschikken over een middel van watervoorziening, dat deugdelijk water in voldoende hoeveelheid oplevert. Pom pen, enz., die ondeugdelijk water geven, mogen er niet aanwezig zijn. Zoolang Burgemeester en Wethouders geen bericht hebben gezonden, waarbij zij het water van een melkverkoopers- bedrijf ondeugdelijk verklaren, #ordt het aanwezige water geschikt geacht. Mefk mag niet tusschen sterk riekende stoffen of keukenafval worden vervoerd. De bespanning van den wagen mag niet zoodanig zijn, dat het trekdier met eenig lichaamsdeel met het vaatwerk of de kranen in aanraking kan komen. De staart van de trekdieren mag dus b.v. niet langs de kraan kunnen strijken. Het vaatwerk en het verdere melkge- reedschap mogen niet van loodhoudend of ander schadelijk metaal, b-v. gegal vaniseerd ijzer of zink, gemaakt zijn. - De melk mag langs de buizen alleen worden uitgetapt door kranen; dus niet meer door boven uit het vat te scheppen. Houten vaten mogen niet gebruikt worden. Deze bepaling omvat verder een omschrijving van betgeen nagekomen of nagelaten moet worden ten opzichte van het uitventen der melk. Ook deze bepalingen treden op 7 Octo ber in werking, behalve die omtrent de maten en bet tappen uit kranen, die eerst op 7 April 1926 van kracht worden. Zooals men ziet, zijn deze bepalingen van zeer groot belang voor bet publiek. Het is dus in het belang van bet alge meen indien ook het publiek medewerkt aan de handhaving ervan, en den inelk- verkooper erop wijst, indien een of an dere bepaling niet wordt nageleefd. Vooral het uitscheppen uit de vaten schijnt nog een algemeen verbreid euvel te zijn. De melkverkooper heeft tot 7 April van het volgend jaar tijd zijn bedrijf zoodanig in te richten, dat dit aftappen voortaan door middel van kranen geschieden kan. Ook is het belangrijk, dat B. en W. kun nen ingrijpen door bepalingen te maken omtrent het hebben vaneen geleidebiljet, en dat zij het water van een bedrijf on deugdelijk kunnen verklaren. Wij hebben aan de hand van de jaarlijksche versla gen van den Keuringsdienst aangetoond, dat over het algemeen hier ter stede weinig of geen reden tot klagen bestaat. Gemoedsbezwaren en stemplicht Voor het kantongerecht te Hoorn had den zich te verantwoorden twee dames uit Enkbuizen, die op 1 Juli bun kies plicht hadden verzaakt. De eerste beklaagde, de 66-jarige C. W. J. N., zeide gemoedsbezwaren gehad te hebben. De Kieswet was in strijd met haar godsdienstige overtuiging. Zij had niet gestemd en hoopte het ook nooit te zullen doen. De ambtenaar van het O.M.. Mr. v. d. Feen de Lille wees er in zijn requisitoir op, dat men gemoedsbezwaren kon heb ben, doch daardoor was men niet ontsla gen van den stemplicht. Bekl. had op zettelijk niet voldaan aan de wettelijke verplichting en dit was niet verschoon baar. Omdat de maximum straf vooreen dergelijke overtreding f 8.— was, eischte hij f 2.— of 2 dagen hechtenis, welke door den kantonrechter Mr. Bijl de Vroe, werd teruggebracht tot fl.boete of 1 dag. Dezelfde straf werd gegeven aan de tweede bekl., mej. D. E. P., 88 jaar, even eens uit Enkhuizen. (TeL) Het faillissement der Hanzebank ia Den Bosch. Een eerste ultkeering van 25 pel De uitdeelimgslijst in het faillissement der Hanzebank te 's Hertogenbosch zal binnen 14 dagen ter griffie van de recht bank worden gedeponeerd. Midden Octo ber zal de eerste uitkeering plaats heb ben. Deze zal 26 pet. bedragen. Aan de crediteuren wordt meegedeeld, wanneer het hun beurt is, daar de uitbetaling aan 24,000 crediteuren 8 of 4 maanden in be slag zal nemen. VOLKENBOND. Bern, 26 September. De Volkenbonds vergadering heeft vanochtend eenige ont- werp-resoluties behandeld, die vreedzame' beslechting van internationale geschillen beoogen. De Belgische gedelegeerde Rollin hééft rapport uitgebracht over de Spaansche resolutie, in den vorm waarin de juridi sche commissie haar heeft gegoten. Naay men weet betuigt de resolutie instemming met de thans .loopende onderhandelingen over het veiligheidsvraagstuk en met bet streven naar waarborging van den vrede en noodigt zij den Raad uit in de volgende Algemeene Vergadering rapport uit te brengen over de voordeden die deze pakten voor de waarborging van de al gemeene veiligheid hebben gehad. De resolutie, die ook een passage bevat, welke uit de beraadslaging van de ontwa peningscommissie is voortgevloeid, wekt verder den Raad op ter voorbereiding van de voorgenomen ontwapeningsconferen tie een onderzoek in te stellen nopens vermindering en beperking van bewape ning, doch de ontwapeningsconferentie pas bijeen te roepen als voor de alge meene veiligheid bevredigende voorwaar den zijn geschapen. Na Rollin sprak de Tsjecho Slowaksche minister van buitenlandsche zaken Be- nesj over de arbitrage- en ontwapeningp- resolutie, waarbij hij er den nadruk op legde dat op dit gebied geleidelijk te werk gaan iets duurzaams kan tot stand bren gen. De derde commissie aldus BenesJ is eenstemmig van meening dat de Voi- kenbondsraad het onderzoek van de ont wapeningskwesties onverwijld en op bree den grondslag ter hand dient te nemen. Henri de Jouvenel (Frankrijk) ver klaarde dat de Fransche delegatie voor en na vasthoudt aan de saamhoqrigheid van arbitrage, veiligheid en ontwapening. Spr. betoogde verder dat arbitrage zon der sancties onmogelijk te verwezenlij ken is. Men dient uit de geschiedenis lee ring te trekken en zich niet in droome- rijen te verdiepen. Spr. uitte ten slotte de hoop dat naast de Fransche en de Angel saksische opvatting omtrent dit vraag stuk weldra ook de „Germaansche" tot uiting zal komen. Het protocol van Ge- nève heeft den weg geëffend voor vrucht baren arbeid en in zekeren zin de onder handelingen tusschen de groote mogend heden tot schepping van een veiligheids- pakt voorbereid. De Vodkenbondsgeeat heeft de democratische oplossing van het groote vraagstuk der waarborging van den vrede niet mogelijk gemaakt Genève, 25 Sept De Volkenbondsver gadering heeft vanmiddag de beraadsla ging over arbitrage, veiligheid ep ontwa pening teneinde gebracht. Sokal (Polen) sprak zich voor de moties uit Coppola (Italië) leverde kritiek op de publicaties over legerkwesties en andere punten van nationale verdediging. Hij acht dit ge vaarlijk. Hij spreekt er ook zijn voldoe ning over uit, dat het protokol van de baan is, dit zou slechts bestaande onrecht vaardigheden vereeuwigd hebben. Hij mans (België) spreekt zich voor de moties uit en geeft ook kennis van Belgiës toe treden tot de facultatieve clausule van het internationaal gerechtshof. Nadat Palacois (Spanje) nog ten gunste van de rapporten en moties gesproken had, werden deze aangenomen. Er werden daarop nog een aantal pun ten afgedaan en daar ook de commissies met hun arbeid gereed gekomen zijn, zal de volkenbopdsvergadering morgen ge sloten worden. HONGARIJE Communisten aangehouden te Boedapest De politie te Boedapest heeft aldaar Mathias Rakosi aangehouden, die volks commissaris van posterijen is geweest ten tijde van hêt communistisch schrikbewind in Hongarije, met 46 andere communis ten. Bij de verhooren op het hoofdbureau van politie zou gebleken zijn, dat de aan gehoudenen verschillende moorden wil den plegen op overheidspersonen om ver warring te stichten en zelf het heft in handen te nemen. Te Moskou zou reeds een „doodenijjst" opgesteld zijn. ITALIË Het huwelijk van prinses Mafalda. De Fransche en Engelsche bladen ge ven uitvoerige beschrijvingen van het huwelijk van prinses Mafalda met den prins van Hessau, dat Woensdag te Rao- conigi bij Turijn werd gesloten. Musso- lini was „notaris van de Kroon" en Tit- tonl ambtenaar van den burgerlijken stand. Na de burgerlijke voltrekking van het huwelijk had de kerkelijke inzegening in het paleis plaats. Er waren ruim 200 gasten uitgenoodigd, die zich in de zalen hadden opgesteld, waardoor de bruidsstoet trok. Onder de

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 13