ONZE COLLECTIE voor NJUAAR en WINTER is GEREED NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA KLEED ING MAGAZIJN EN Eerste Blad. Het geheim van de Verpleegster BUITENLAND Heidersche Maatschappij tot Glasverzekering, Schittert Overal HELDER SCHAGEN. Nr. 8083 ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1828 63ste JAARGANG Zij, die zich van heden af, voor minstens 3 maanden op dit blad abon- neeren, ontvangen het tot 1 October GRATIS. FEUILLETON. rrai.- luzxuzxi; Ld HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.95, f 1.26, f 1.25, f 1.60 Losee nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard) Ingez.- meded. (kolombreedte als redaction. teket)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te hnur)v. 1 t/m 3 regels 40 ct„ elke regel meer 10et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct De Administratie- Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. Maan Zon Hoogwater 8ept. óp? ond.: op: ODd.: v.m.:n.m.: Zo. 27 m. 4.45 a. 1.— 6.52 6.47 4.04 4.51 Ma. 28 5.21 V 1.32 6 54 6.45 5 39 6.23 Di. 29 6.59 9 2.50 6 56 6.43 7.01 7.35 Wo. t O co 6.27 V 4.12 6.58 6.40 8.06 8.31 Oct. Do. 1 6.51 5.33 7.- 6.38 8.54 9.15 Vr. 2 7.14 V 6.53 7.01 6.35 9.36 9.55 Za. 8 7.S7 9 8.117.02 6.33 10.14 10.33 Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 26 Sept7.19 uur Zondag 277.17 Maandag 28 7.15 VOLKENBOND. Een Internationale conferen tie. Ultnoodlglng aan Costa Rlca om Bondslid te blijven. De ver kiezing voor de niet-perma- nente Raadszetels. Voor een vredee-perscongres. In den verderen loop van de algemeene vergadering op Donderdag is het voorstel van den Italiaanschen senator Ciralo tot stichting van een internationale unie voor wederzijdsche hulpverleening bij natuur rampen in het rapport over de werkzaam heden van het ekenomische volkenbonds- oomité in behandeling gekomen. De voornaamste gebeurtenis van de ochtendvergadering was de aanneming, onder luide toejuichingen, van een reso lutie, welke den Volkenbondsraad uitnoo- digt binnen den kortst mogelijken tijd na te gaan of het dienstig is een voorbe reidend comité in te stellen, dat met be hulp van de technische organisatie van den Volkenbond in het Int. Arbeidsbureau een internationale ekonomische conferen tie zal voorbereiden. De bijeenroeping van deze conferentie ondier de auspiciën van den Volkenbond zal het onderwerp zijn van een nader besluit van den Raad. Na een kort rapport van Belloni (Italië) en betuigingen van instemming door Jou- haux (lYankrijk), Loudon (Nederland), Van Cauwelaert (België) en Cobian (Spanje) lichtte Loucheur (Frankrijk) nog maals zijn plannen toe. Hij uitte er zijn voldoening over dat over het doel vol komen overeenstemming bestaat, In het comité van voorbereiding der ekonomi sche conferentie dienen z4- ook de staten die geen lid van den Volkenbond zijn, met name Duitschland, vertegenwoordigd te zijn. Een der interessantste gedeelten uit die met warm applaus wederom toegejuichte rede van jonkheer Loudon ter verdediging van het Fransche voorstel eener econo mische Volkenbondsoonferentie was zijn wensch; dat deze eerste eoonomische Vol kenbondsoonferentie later door andere gevolgd zal worden, zoodat wij voortaan naast de jaarlijksche algemeene Volken bondsvergaderingen op periodische tij den arbeidsconferentie, verkeersconferen- ties, ontwapeningsconferenties en econo misch e# conferenties zullen hebben. Door de ontwikkeling van het werk van den Volkenbond. Loucheur begon zijn rede met een dankbetuiging voor den steun van Lou don en voegde daaraan woorden van hulde toe aan diens landgenoot Van Eysinga, die met zooveel gezag de tweede oommis sie had gepresideerd. De Moeoelkwestte. Een vertegenwoordiger van den Volkenbond naar Irak. De vergadering van den Raad van den Volkenbond, die op verzoek van de Engel- sche delegatie te Genève Donderdag was bijeengeroepen, heeft besloten een verte genwoordiger van den Bond naar Mosoel te zenden om een onderzoek in te stellen naar de beweringen over de incididenten in het gebied, grenzend aan de lijn van Brussel. De Engelsche beweringen waren omschreven in de nota,, die Dinsdag te Genève is ingediend. De rapporteurs van den raacll, de Zweed Sjoeborg, had verklaard, dat zoowel van Britsche als van Turksche zijde klachten ingekomen waren, over schending van de grens en over ernstige voorvallen. Amery, de Engelsche minister van ko loniën, verklaarde, dat volgens berichten van den Engelschen hoogen commissaris te Bagdad sedert kort 8000 menschen door de Turken verdreven of naar het binnen land van Turkije gevoerd waren. Hij ver klaarde er mee in te stemmen, dat het on derzoek zou plaats hebben aan beide zij den van de lijn van Brussel. Tewfik Ruchdi bey, de Turksche minis ter van buitenlandsche zaken, verklaarde, dat het onderzoek alleen ten zuiden van die lijn moest plaats hebben. Wel wilde hij zich tot zijn regeering wenden om nog machtiging te vragen voor een verklaring nopens den toestand ten Noorden van die lijn. In die streek waren christelijke be woners, zoogenaamde Nestorianen, die een element van wanorde vertegenwoor digden en tegen de Turksche regeering samenspanden. Het betrof hier een min- derhedenkwestie, die niets te maken had met de Mosoelkwestie. De voorzitter van dén raad, Loucheur, sprak de verwachting uit, dat de Turk sche regeering nog, evenals de Engelsche regeering gedaan had, een verklaring zou afleggen, dat het onderzoek van den yer- tegenwoordiger van den Volkenbond aan beide zijden van de voorloopige grenslijn zou kunnen plaats hebben. De Daily Telegraph bevat berichten en beschouwingen, die er klaarblijkelijk op gericht zijn den indruk te wekken, dat Turkije voornemens zou zijn rechtstreeks naar die wapens te grijpen. Het blad heeft Ingezonden Mededeeüng. gevestigd te HELDER - opgericht 1904. Directie: Firma GEBR. H00GERDUIJN, MIDDENSTRAAT 18-20-24-29. In deze Maatschappij worden aüe glasruiten verzekerd tegen de laagste noteering. Direct plaatsing van ruiten. Int. Comm. Tel. 74. bijvoorbeeld een bericht uit Athene, dat men daar den toestand met ongerustheid beschouwt en reeds er op rekent, dat een conflict tusschen Engeland en Turkije het verdrag van Lausanne zal aantasten, waarmee ook Grieksche belangen van de grootste bet eekenis gemoeid zjjn. Uit So fia verneemt het blad, dat Turkije mobi liseert en dat er ieder oogenblik kans op is, dat het de Zeeëngten sluiten zal Voorts, dat de Turksche troepenbewegin gen in de buurt van Irak voortduren, zoo genaamd uit vrees voor opstanden der Koerden. Van.andere zijde is te Londen bericht ontvangen, dat Turkije bij heel zijn verzet tegen Engeland en den Volkenbond door Moskou wordt gesteund, terwijl een vreemde militaire attaché aan een diplo matieke medewerker van de Daily Tele graph verzekerd heeft, dat de 2e, 12e en 17e divisie van het Turksche leger op het oogenblik samengetrokken worden om zich naar het front van Irak te begeven. Van Turksche zijde wordt gemeld: ,,De bewqners van Zibr Akra zijn in botsing gekomen met de Engelsche troepen. Vol gens geruchten, welke tot Sakho zijn doorgedrongen zou sjeik Abd el Krim met de Engelschen slaags zijn in den om trek van Bagdad. De Engelschen hebben bekend gemaakt, dat zij zijn onderwerping zullen aanvaarden, als hij zich binnen tien dagen aanmeldt" Het vraagstuk van de v/mgïieid. Duitschland en de conferentie. Naar niet anders te verwachten was, beeft de Donderdagmorgen onder voorzit terschap van rijkspresident Hindenburg gehouden kabinetsraad besloten, de uit noodiging tot deelneming aan de veilig- beidsoonferentie aan te nemen. Het be sluit werd met algemeene stemmen aan genomen, dus ook die drie Duitsch-Natio- nalistische kabinetsleden hebben naar eveneens niet anders te verwachten was, voorgestemd. Het kabinet heeft rekening gehouden met den wensch van het D.-na- tionale partijbestuur en er van afgezien, naast dr. Luther en dr. Stresemann ook 78) door MURRAY HERBERT. Ingezonden Mededeellng. Na een© hernieuwde, doch even vruch- telooze poging om verdér te komen, boog Cherry zich neer en bewoog de hand naai den grond. Zijne vingers ontmoetten ©eni ge steenen en, zich vlak tegen den muur houdende op den gezonden voet staande, slingerde hij voorzichtig den kleinsten steen naar het vaag zichtbare venster van Jim Ferris op de eerste verdieping. Ben kort gerinkel kondigde hein aan, dat hij zijn doel getroffen had. Kort daarop be gon het gele licht achter dit venster te schijnen. Jim Ferris, die zijn vriend ver wachtte sliep zeer licht. Nog een oogen blikje en Cherry hoorde zijn stem zacht en voorzichtig. Hij was zichtbaar in de deur en toen Cherry antwoordde, kwam bij de plaats over, zeer snel, zeggende, dat hij tot laat was blijven opzitten, met het oog op Cherry's terugkomst, maar hem laatste niet meer verwacht had. "Het is mijn knie," legde de zeeman uit. gleed uit en bezeerde die, toen ik op oen grond kwatm. Het kwam, omdat ik ineens bang word voor dien sprong, zoo'n kerel als lk ben." 1111 Ferris zette de l«mp, die hij droeg, neer. Een heel gewicht, die Cherry. Maar Ferris, die een man van meer dan gewone lichaamskracht was, nam hem op in zijne armen anet geen ander teeken van in spanning, dan een klein gebrom. „Ik 'hof nog, dat me dat hier juist ge beurt," gromde Cherry, toen hij door de deur 'binnen de welkome beschutting van de Goede Bedoeling gedragen was. „Maar het is maar een verstuiking. Binnen een paar dagen Is het weer heelemaai in orde." ,jEen.paar weken is waarschijnlijker," daoht Ferris, maar hield dit voor zichzelf, Cherry op een rustbank leggende ging hij de lamp halen en deed bij zijne terug komst den grendel weder op de deur. „Nog wat nieuws?" vroeg Cherry. „Niks," was Ferris* antwoord. „Die bende houdt mijn huis in de gaten, als dat nieuws voor je is. Je kunt er niet in of uit gaan, zonder dat een van die kerels je ziet" «Zij hebben mij niet in de peiling ge- bad," merkte Cherry op met groote dank baarheid. „Ik ben naar binnen komen vliegen." Jim Ferris was al betzig een verband ge reed te maken en keerde zich daarmede in de hand om: „Morgen zal ik een stuk werkelijk verbandgoed voor je opsnorren. Dat zit beter zachter." Cherry maakte geen aanmerkingen. Die laatste woorden drongen maar even tot zijn bewustzijn door en hij laohte nog even vaag en sliep bij het geluid ervan al in. Zijn hoofd viel op de rustbank terug en bijna oogenbllkkelijk was zijn slaap zeer vast Het was onmogelijk hem de trap op den minister van Binnenlandsche Zaken dr. Schiele te delegeeren. In de Wilhelmstrasse is men van mee ning, dat de conferentie vermoedelijk wel 10 tot 14 dagen zal duren. Met ingeno menheid heeft men hier kennis genomen van de geruchten, volgens welke de con- :érentie naar alle waarschijnlijkheid nu toch niet in Locarno, maar in Luzern )laats zal hebben, dat voor alle betrokke nen, (behalve voor Mussolini) voel gunsti- gre gelegen is. BELGIS. België treedt toe tot artikel 36 van de statuten van het Hof. Vanderveldé, die te Brussel terugge keerd is, heeft aan de pers medegedeeld, dat hij aan de Belgische delegatie te Ge nève telegrafisch bevestigd heeft, dat Bel gië toetreedt tot artikel 86 van de statu ten van 'het permanente Hof van Inter nationale Justitie en het recht van juris dictie van dat hof voor 15 jaren erkent. ENGELAND. Uit het bouwbedrijf. Een verstandig woord van een arbelderslelder. Te Nottingham houdt de Britsche lbond van bouwvakarbeiders (de Nationale Fe- deration of Building Trade Operaüves) zijn jaarlijksch congres. In zijn openings rede heeft de voorzitter, de heer Barron uit Glasgow, een verstandig woord ge sproken door er op te wijzen, dat het de mode was om op dergelijke oongressen af te geven op werkgevers en kapitalisten. Al geeft het ons onmiddellijk voldoening, zoo zeide hij, het geeft ons weinig an ders. Hij achtte het daarom beter, hoewel niet aangenaam, om eigen gebreken te onderzoeken en te trachten daarin ver betering te brengen. Als de arbeiders in het bouwvak of in eenig ander bedrijf gelooven wat zij zeggen, als zij het wer kelijk ernstig meenen met hun verkla ring, dat zij het bedrijf zonder de werk gevers kunnen uitoefenen, dan moeten wij, aldus spr., trachten ons uit te rusten voor de ons gestelde taak. Natuurlijk is het gemakkelijker om bepaalde frases uit te roepen en zekere afgezaagde uitdruk kingen te bezigen, die al een halve eeuw dienst gedaan hebben en zoo doen wij heel vaak wat het gemakkelijkste is. De heer Barron betoogde vervolgens, dat het bouwvak heel gemakkelijk kan gemaakt worden tot een instrument in dienst van het openbaar, maar dan moe ten de arbeiders daarvoor gereed zijn. Dit kan alleen geschieden doordat de ar beiders zich hiervoor toerusten, niet enkel door een voorbereidende studie van Karl Marx en latere economen, maar ook met de feitelijke en gedegen kennis der we tenschap van het voeren van een bedrijf. Politieke kennis is goed, maar die alleen maakt den arbeider niet geschikt een bedrijf over te nemen. Een dergelijke transformatie moet niet alleen geschoolde en goed toegeruste arbeiders hebben om haar toe te passen, maar ook mannen, aangevuurd door geestdrift voor het open baar welzijn. Hét grootste gebaar dat wij kunnen maken voor de idealen die wij belijden, zoo vervolgde de voorzitter, is dat wij als arbeiders vastbesloten zijn geen krachtsinspanning te sparen bij de groote taak tot verbetering der volkshuisvesting. Hij was er trotsoh op te weten, dat vele leden van den bond aan deze roepstem Ingezonden Mededeellng. gehoor geven en bereid zijn geldelijk voordeel op te offeren door in het bouw bedrijf te blijven wanneer zij door hoo- ger loonen verleid worden naar een an der vak over te gaan. Een dergelijke geest zal de komende revolutie (zoo zeide de voorzitter) meer bespoedigen dan riemen geschriften en monsterbetoogingen. Dit jaar zou naar de meening van den heer Barron een recordjaar zijn ten aan zien van het aantal gebouwde huizen, maar ©en reoord, dat het volgende jaar gemakkelijk kan worden geslagen als men den arbeiders maar vrede in het be drijf toestaat. Een misplaatste grap? De „Daily Mail" meldt: De gezagvoerd© van de groote Cunard- Liner „Berengaria" ontving op tweehon derd mijl van New York, toen het schip op weg was naar Southampton een draad loos bericht van het New Yorksche kan toor der maatschappij, dat er een helsche Ingezonden Mededeellng. RUGPIJN EN RHEUMATTE1L Laat rugpijn en rheumatiek uw leven niet vergallen. Zoek de oorzaak op! Zeer waarschijnlijk schuilt deze in uw nierèn. Inspanning of gevatte kou kan deze ge voelige organen verzwakt hebben en hen verhinderen In hun werk om de schade lijke vergiften uit uw Woed te filteren. Deze vergiften veroorzaken rheumatische pijhen en vele andere kwalen, en hoe lan ger gij de nierzwakte verwaarloost, des te erger worden uw kwalen. Nierzwakte maakt u ook zenuwachtig, duizelig en afgemat zwak, terneerge slagen en vermoeid, en onderhevig aan onaangename blaasstoornissen. Let op verschijnselen als bezinksel of zand in de urine, opgeblazenheid onder de oogen, waterzuchtige zwellingen in de ledematen, stijfheid of ontsteking van de gewrichten. Versterk uw nieren zonder uitstel en- voorkom zoodoende de ontwikkeling van ernstige nierkwalen. Gebruik Fosteris Rugpijn Nieren Pillen om de nieren we der 'krachtig en gezond te maken. Fosteris Pillen hebben duizenden over de géheele wereld baat gegeven. Let op de verpakking in glazen flaoons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zjjt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs f l.tö per flacon. te dragen, waarom Jim Ferris, na even te hebben nagedacht, van een van de boven- kamers een veldbed naar beneden haalde. Dit veldbed had Jack gedurende zijn ver blijf In de Goede Bedoeling gebruikt en nu maakte Ferris het op voor Oherry Deze werd niet eens wakker, toen Ferris hem daarop overbracht en hem gemakke lijk nederiegde voor den nacht Toen de zeeman weder wakker werd, was het al laat op den namiddag; de dag was al haast voorbij. Vijftien uren aan een stuk had 'hij geslapen en hij werd dade lijk woedend bij de ontdekking, dat hi, zijn been nog niet gebruiken kon, zelfs niet eens om ermede door de kamer te stappen. Jim Ferris zeide hem kort en goed, dat als hij nu niet ging opleggen, hij wel eens een heele maand niet in staat kon zijn een voet te verzetten, terwijl volstrekte rust hem misschien in weinige dagen volko men in orde zou brengen. En toen Oherry daarop tegen hem uitbarstte, dat hij niet wist, wat hij zeide en dat 'hij geen bezeer de knie van een paardepoot kon onder scheiden, haalde Jim Ferris dadelijk een dokter, aan wien hij vroeg op staanden voet mee te komen en door den gewonen café-ingang naar binnen te gaan. De dok ter was het met Ferris' zienswijze eens en er zat voor den ongelukkigen Oherry niets anders op, dan hen te gelooven, hoe wel 'hij er triestig bij gromde. Na een paar opstandige uren keerde echter zijn gewoon goed (humeur terug. „Er (kan Oneindig meer gedaan worden met hersenarbeid, dan met rondboemelen," kondigde hij tan. „Dat heb ik eens in een boek geleien. Ik zal maar stilletjes blijven liggen, terwijl ik dat gekke been van mij aan het ver stand zal zien te brengen, oan gauw be ter te zijn, en dan Intussohen eeq, plan uit werken, om al die smeerlappen van die ven in een klap neer te slaan." En ik behoef hen niet eens zoo angstvallig net jes te behandelen ook. Zij hebben een heele omgekochte bende, om voor hen te werken, maar aan dezen kant ben ik maar alleen." Zoo lag Cherry geduldig uur na uur, allemaal kostbare uren, die hem nu ont glipten. Barbara, die hij gewaarschuwd had om niet naar de Goede Bedoeling te komen, ontving 'het bericht van zijn onge val per telefoon, toen zij op een morgen opbelde, en vernam daarbij weder van Cherry, dat alles in orde zou komen en dat zij zich niets bezorgd 'behoefde te ma ken. Er was niets dat zij doen kon, zeide hij. Doch hij sprak slechts om haar gei ust te stellen anet een vertrouwen, dat hij in werkelijkheid niet 'bezat Die dag ging voorbij en de volgende ook uren van angstige spanning voor Barbara in haar nieuwe verblijf in Med- forook Square. Op den avond van den tweeden dag werd het gevoel van bescha mende werkeloosheid haar onverdrage- lijk. Er moest toch wel iets zijn, dat zij doen kon, iets dat zij kon ontdekken om Oherry op dén rechten weg te helpen, als hij weder 'beter zo;u zijn? Van dien ver- bazingwekkenden stroom van gebeurte nissen, waarvan Oherry haar verteld had, stond één ding haar scherper voor dén geest dan alle andere: dat het punt van uitgang bjj het onderzoek naar Geoffrey Desmond's verblijfplaats, dat vreemde huis (moest zijn, dat Cherry haar aange duid had. Het laatste wat zij van den ver misten man wisten, was, dat Cherry hem daar met geweld naar 'binnen 'had zien brengen. En het kwam haar voor, dat zij zelve, als zijnde geheel niet bekend (zooals zij in 'haar onschuld geloofde), aan Wung Lo, minder verdenking zou opwek ken in de buurt van dat huis dan Cherry en dus meer kans zou hebben dan de zee man, om iets te ontdekken, welk geheim dat vreemde huis ook mocht bevatten. Dit besluit brandde in haar als eene vlam, toen zij tegen het vallen van den avond de straten door ging. Velen, die haar alleen gekend hadden in verpleeg- stersoostuum van St. Gaul, zouden 'haar niet spoedig herkend hebben in die slanke figuur met dat nauwsluitende manteltje met afzetsela Zij was de stille straat nog niet uit, of een kleine man, die tegen een hek had staan leunen, volgde haar als een schaduw. De omnibus, welke haar naar het Strand bracht, droeg ook hem als passagier, en toen zij in een andere overstapte, die Oostwaarts reed, nam die zelfde man ook daarin plaats. De vreem deling laohte boosaardig, toen ten laatste zijn spionneeren hem leidde naar het hoekhuis 'bij de plaats, waar het koffie- iPtalletje zijn welkom in de treurige duis ternis van de nauwe, slecht verlichte stra ten uitstraalde. J)e deugniet slenterde naar het stalletje, vanwaar uit hij onopvallend Barbara in 'het oog hield, die besluiteloos de straat op en neer liep. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1