NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Abonnementsgelden. vóór 15 OCTOBER Het geheim van de Verpleegster BUITENLAND. Schittert Overal Np. 6086 ZATERDAG 3 OCTOBER 1825 53ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Poet-Giraretoenimr No. 16066. Aan onze lezers buiten de stad doen wij het verzoek de abonnementsgelden voor het vierde kwartaal ten bedrage van per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 16066 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 1 0.16 verhooging. Over de abonnementsgelden in de stad wordt dezer dagen per Iooper beschikt WIJ verzoeken beleefd de kwitantie bij eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Wintertjjd. ENGELAND. Het congres der Arbeiderspartij. *Het congres der Arbeiderspartij te Li- verpool wijdde een bespreking aan een resolutie over de buitenlandacbe politiek, die aan de beginselen! van het protocol van Genève vasthoudt als de eenige prac- tische grondslag voor een duurzamen vrede, die zich verklaart tegen waarborg- pacten en het aanbod der regeering tot verlenging van het mandaat van Irak ver oordeelt. Smith, de president der inijn- werkersfederatie, verklaarde, dat het plan-Dawes de arbeidersbewegingen ver moordt en dat, wanneer de Arbeiders partij het plan niet onderzoekt, de inter nationale der mijnwerkers dit zou doen. PostdieJstaL Een brutale postdiefstal is gistermiddag op den trein tusschen Birmingham en Newport in Wales volbracht Bij aankomst van den trein te Newport bleek een post zak met een aantal aangeteekende brie FEUILLETON. door MURRAY HERBERT. 81) Zeer vlug begreep zij, dat Wung Lo, in zijn verlangen om meer te weten te ko men, Philip May ipoest hebben laten be schaduwen en langs dien weg was het zeer gemakkelijk ook zuster Annn te vin den, welke Philip op het punt stond te trouwen. „Maar ik begrijp niet, Wung Lo," ging zij voort en sprak ernstig, „of u misschien ook mijn vijand bent," „Zoover ik weet niet „B&vlndt George Dilke zich in dit huis?" „Neen," antwoordde 'hij dadelijk. „Mijn huis staat geheel open voor u, blanke vrouw. Loop erin rond, waar u wilt, on derzoek elke ruimte, en er zal niemand zijn, om u te hinderen." „Ik zal u op uw woord gelooven. Maar u weet, waar hij is, Wung Lo. Ik moet hem weerzien en spoedig. Als hij binnen zeven dagen niet gevonden wordt. Zij brak plotseling af en keek op, be vreesd, dat zij ziohzelve verraden had. Maar er viel niets waar te nemen op het ondoordringbare gelaat van den Chinees. „Waarom?" vroeg deze. „Ik kan u dat niet zeggen," stotterde ven met aangegeven waarde te worden vennisL Daar de zak slechts voor inge wijden van andere postzakken te onder scheiden was, heeft de recherche in de eerste plaats een onderzoek onder de be trokken ambtenaren ingesteld. DUITSCHLAND. De schuldvraag. De beoordeeling van de Duitsrihe ver bale nota in de Germania, het centrums- orgaan, is samen te vatten in de door 'het blad gestelde vraag: „Waarvoor diende deze stap en welk nut kan hij hebben?" Het antwnord dat de Germania daarop geeft is: „Dat het Duitsohe volk de onder dwang opgelegde schuldbekentenis niet erkent, behoefde waarlijk niet opnieuw gezegd te worden. De rijksregeertng heeft in dit opzicht onze zaak niet gediend, want zij heeft antwoorden uitgelokt die op een herhaling van de geallieerde op vatting over de schuldkwestie neerkomen. Dit is te betreurenswaardiger, omdat reeds lang een kentering in de openbare meening der Entente-landen ten gunste van Duitschland waar te nemen was. Wij vreezen dat dit proces thans geruimen tijd tot stilstand zal komen." „Niettemin schrijft het blad verder hoede men zich voor overschatting van het incident. De (hoofdzaak toch is, dat Duitschland de uitnoodiging tot de waar- bongconferentie onvoorwaardelijk heeft aangenomen en zoodoende een. nieuwen stap heeft gezet op den weg die naar de pacificatie van Europa kan leiden. Onge stoorde vrede is echter slechts mogelijk als Duitschland niet langer onder uitzon- deringsrecht wordt gesteld. Dat mogen de Ententeregeeringen in het oog houden, hoe onhandig de rijksregeertng de dingen ook moge aanpakken." De Inbraak ln het stadhuis van Tempelhof. De inbrekers, die in het stadhuis van Tempelhof hadden ingebroken, hebben de juweelen, die z]j buiten de 810.000 mark ontvreemd hadden, per post aan het ge meentebestuur teruggezonden. Het adres was samengesteld uit letters, die uit een courant geknipt waren. BELG IE Het socialisme ln Europa gedurende de laatste 10 Jaar. De laatste aflevering (September) van de „Europfiisdhe Revue" die onder lei ding van Karl Anton Rohan staat, bevat ojn. een bijdrage van minister Vander- velde: „Der Sozialismus in Europa wfihrend der letzten zehn Jahre", waarin deze Belgische minister van buitenland- sohe zaken tot de conclusie komt, dat het de sociaal-democratie in Europa gelukt is om haar internationaal eenheidsfront te herstellen. Zij heeft in de gebeurtenissen na den oorlog de bevestiging van haar leerstellingen gevonden. Zij heeft groote successen te 'boeken, maar ook zware ne derlagen geleden. Echter gaat de ontwik keling van het socialisme spiraalsgewijze, opklimmend. Vandervelde waarschuwt tegen te groot optimisme. Immers in het eigenlijke mid delpunt der kapitalistische wereld, in de Ver. Staten, heeft het socialisme nog geen diepe wortels geslagen; de arbeiders heb- Ingezonden MededeeUng. «De kwaliteit proeft ge er uiLm ben zich daar nog niet tot een onafhan kelijke politieke partij georganiseerd. Ten slotte geeft hij aan waarom 'het he den ten dage gaat: niet om de overwin ning van een politieke partij, „maar om het verkrijgen der vólle staatsmacht door een klasse, d.w.z. om een revolutie en wel de (grondigste, die de wereld tot nu toe ge zien heeft". Het zou te wensdhen zijn, dat deze re volutie langs een vreedzamen en weste lijken weg tot stand kwam. Helaas is het echter ook niet uitgesloten, dat een an dere weg 'gevolgd zal worden. ZWITSERLAND. Geen Zwitsers meer ln vreemden krijgsdienst Bij den Nationalen Raad is een motie ingediend om den Bondsraad te verzoe ken vreemde regeeringen, die er vreem delingenlegioenen op na houden, te vra gen geen Zwitsers meer aan te werven. RUSLAND. Vermindering der communistische „cellen". De sowjet-pers maakt, niet zonder on gerustheid, melding van een daling van het aantal communistische „cellen" ten plattelands. Deze daling bedroeg over een tijdsverloop van twee jaren ruim 6.6 pet Bovendien verloren vele cellen een ge deelte van hun ledenaantal, zoodat de da ling van het aantal communisten ten plattelande ln die twee jaren op 12J> pet moet worden gesteld. De geheele party stad en platteland te zamen telt thans ongeveer 26.900 „cellen" en 740.000 leden. Trotski over de Russische Industrie. In een byeenkomst van de club van sovjet-industrieelen te Moskou heeft Trotski een rede gehouden over „Onze verhouding tot de wereldmarkt". Na een overzicht te hebben gegeven van de vooruitzichten voor de Russische industrie in de naaste toekomst, betoogde Trotski, dat de onafhankelijkheid der sow- jet-unie van de wereldmarktoonjuctuur steeds grooter wordt Voor het oogenblik. zoo zeide hy verder, moet alle aandacht geschonken worden aan het herstel der industrie. Daarna moet echter zoo spoedig Ingezonden Mededeellng. Barbara en zag heim met hare oprechte oogen aan. „U zoudt er veel voor willen geven, om heim te vinden binnen zeven dagen?" «Zeer veel," stemde het vrouwtje toe. „En op den achtsten dag?" Barbara gaf geen antwoord, bevroeden de, dat, niettegenstaande al hare voor zichtigheid, de slimme ondervrager haar reeds in een val voerde- By slot van reke ning had zy toch al iets los 'gelaten. „Dan zou u zooveel niet meer willen geven?" sprak Wung Lo droogjes. „Laat «ons zien. Er zyn drie personen, de kal koen-vrouw, de jonge man met den dwa zen glimlach en de oudere man, die zoo scherp en vlug ls. Dat zyn uwe vyanden. Maar waarom zyn zy uwe vyanden?" Barbara schudde nadrukkelijk het hoofd en er volgde eene stilte. Daarop stond Wung Lo op. „Zij zyn myne vyan den eveneens," gaf hy vriendeUjk te ken nen. Bij zyne beweging geleek zijn kleu rig zyden kleed eene vlam. „Hij moet juist mynen vyanden de ne derlaag toebrengen," riep Barbara uit, maar sloot dan halsstarrig de lippen. Zy wilde geen woord meer spreken, daar hy haar anders tot verdere onthullingen zou verleiden, „Blanke vrouw," zide Wung Lo era stig, „gij hebt imy en mijn huis eer 'bewe zen en ik zeg u dank." Daarby boog hy diep. „U zult terugkomenZy barstte in eene ontkenning uit, welke hy echter niet wilde opmerken. „Wanneer u ook voor de deur zult willen versohynen, zal deze geopend worden, en in dit huis zal u geen leed geschieden. U zult komen en brood met ndj breken, zooals wy heden avond gedaan hebben, en u kunt vertrek ken zoodra u dat behaagt. En als spuwde zy haar vendjn als eene slang, zal u geen leed overkomen van de zyde van de kal koen vrouw, nooh nu, noch in eenig toe komstig oogenblik." Wung Lo kwam naar hare zyde van de tafel en, eene hand uitstekende, legde hy de uitgespreide vingers op eene van hare handen. Slechts zeer licht drukte hy daarop, maar een gevoel van verbazing, byna van angst, greep Barbara aan by het waarnemen, dat er een sterke magne tische kracht op haar werd uitgeoefend. Zy kom zich slechts met moeite van schreeuwen onthouden, zoo doordringend was de gewaarwording, welke zy onder vond. Toen gleed Wung Lo's hand weg. bleef een oogenblik sprakeloos staan en keerde daarop naar zyne eigene plaats aan de tafel terug. Zyn ondoorgronde lijke blik had nu eene eenigszlns andere uitdrukking. „Wung Lo, er ls iets, dat u voor mij verborgen houdt Eir is iets, dat u anij nog zeggen moet." Wung Lo maakte een instemmend ge baar met de schouders. „Blanke vrouw, ik ken u sedert drie dagen. Zou u er belang ln stollen Iets omtrent ntij zeiven te vernemen. Barbara knikte dadeiyk. „Dan iga ik dertig jaren terug. Myn va der ls een prins. Hy 'bestuurt een pro- mogeUjk een aanvang worden gemaakt met een „hervorming" van het economisch leven, zoodat dit op „nieuwe socialistische en technische grondslagen" zal komen te rusten. Een en ander moet gepaard gaan met maatregelen tot verlaging van de prijzen der nyverheidsvoortferengselen en verbetering -van de kwaliteit daar van. „De socialistische industrie, besloot Trotski, moet zich kenmerken door een sneller tempo van ontwikkeling dan de kapitalistische industrie te zien geeft" MAROKKO. Van Fransche zyde wordt gemeld: Het 19e legercorps rukte Donderdag over het geheele aanvalsfront bykans 16 K.M. vooruit en bezette den grooten ver bindingsweg van Noord naar Zuid in het gebied der Ghernalas. Van de 16.000 le den van dezen stam had zich een groep van 1000 rond Kald Bedhoh, een getrouw bondgenoot wiens loyaliteit nooit wankel de, onderworpen. De Spaansche successen. De Spanjaarden, die hun vorderingen voortzetten, bezetten Adrar Beddoes, een belangrijke positie, welke Ajdir be- heerscht De oorlogscorrespondent van de Temps is volgens een telegram uit Fez Donder dagmiddag by een bezoek aan de eerste Fransche gevechtslinies door een granaat getroffen en gedood. VEREENIGDE STATEN. De onderhandelingen over de Fransche schold. Donderdag werd gemeld, dat de onder handelingen zoover waren gevorderd, dat allen nog de definitieve beslissing van President Ooolidge noodig was. Het Fran* sche voorstel kwam neer op een betaling van 40 millioen dollars per jaar geduren de de eerste vyf jaar, 60 millioen per jaar voor de volgende zeven Jaar, 100 millioen voor de daarop volgende 60 jaar. Dit aan bod komt neer op de betaling van 6620 millioen dollar aan hoofdsom en rente op een erkende schuld van 4210 millioen. Uit berekeningen bUjkt dat de rente dan neer komt op gemiddeld 2l/« pot Het aanbod is ontworpen in een samenkomst van sub- oommissies uit de twee commissies en heeft de instemming van vrywel de ge heele Fransche delegatie. Toen de Amerikaansche subcommissie het aan haar commissie overbracht ont stond daar een scherp verschil van mee ning, dat verwijzing van het voorstel naar president Ooolidge noodig maakte. Deze heeft de Fransohe voorstellen niet aanvaard. De Amerikaansche commissie achtte de eerste annuïteiten volgens het Fransche voorstel te laag. O&illaux deelde aan Mel lon mee, dat hij om 8 uur terug zou kee- ren. De Amerikanen zouden de annuïtei ten van 40 miljoen voor de eerste 6 jaar vyf jaar willen voor de eerste vyf jaar willen voorstellen, waarna de oommissies opnieuw byeen zouden komen om den toestand opnieuw te overwegen. Nader werd gemeld dat er een voorloo- pige regeling van de schuldkwestie be reikt werd. BRAZILIË Troebelen ln Rlo Grande do SnL Blijkens ingekomen betrouwbare be richten zjjn in den Braadliaanechen staat Rlo Grande do Sul driéhonderd goedge wapende opstandelingen uit het gebergte afgedaald by Rivera. Zij helbben de stad Porcorinhas vermeeeterd CHINA. De burgeroorlog. Het Britsche ba. „Hydrangea" heeft met sucoes zyn eerste terugreis naar Swa- tow sedert de boycot verricht Het ont moette geen moeiiykheden by het lossen der lading en het landen der passagiers, of by het laden van de nieuwe lading, waaronder zich levensmiddelen voor Hongkong bevonden. De offioieren van .de „Hydragea" mel den dat de toestand in Swatow normaal wordt De „anti-roode" autoriteiten te Swatow houden een Russische sa met 60 Russen aan boord en een lading wapenen en munitie welke van Wladiwostock naar Kanton op weg, vast De gezagvoerder wist niet dat de rooden uit Swatow waren verjaagd. De lading is geoonfisceerd en de bemanning in hechtenis genomen. LUCHTVAART. Namsen's voorgenomen Pooltocht In Tidena Tagen geeft dr. Nansen een overzicht van zijn plannen omtrent zyn tocht naar de Noordpool Hy ls voorne mens een luchtschip te bouwen van 180,000 ton 160,000 M*., waarmede hy van de Moermanskust wü opstygen, om over Frans Jozefsland naar de Poolstreken te stevenen en dan naar Alaska te gaan over de tot dusver niet 'bezochte streken van den Noord-Amerikaansohen archipel Te Nome zal een meermast worden op gericht, waar het luchtschip nieuwe voor raden zal innemen, voor het den terug tocht naar de Moenman-kust aanvaardt. Op •vincie. Hy rust in de armen van den Kei zer, zooals een bulken rust by de hen. Er is een revolutie en er wordt overal ge vochten en een vyand van mijn vader, een oman, zooals onze kalkoen-vrouw, loopt naar den Keizer met een boos veihaaL De revolutie neemt toe en de Keizer weet niet meer, wat hy gelooven moet, zoovele verschillende stemmen als er ln zijne ooren klinken. Het is slechts een worp der dobbelsteenen, of een man een prins of een verrader zal zyn, gestempeld als een munt in de pers. En deze man wist het gunstige oogenblik te kiezen, en de Keizer geloofde hem. Zoo snel als een al les vernietigende rukwind, breekt eene lawine van ondergang over myn vader los. Hy wordt ter dood gébracht en zijne provincie, waar alle menschen hem be minden, wordt toegewezen aan den man, die naar den Keizer geloopen was. Dertig jaren geleden" Voor de eerste keer sprak er gevoel uit de stem van den Chinees, al was dat niet eens noodig als middel om de aandacht van zyne toehoorster geboedd te houden. ,Jk, die de zoon van een prins was, ver liet China, verborgen ln een rijst-jonk. Ik zeide tot rny zelf, dat mij nu nog slechts éen ding te doen overbleef. Dertig jaren lang bestrijd ik nu de mensdhen, de men schen, die ik haat, want zy zyn allen de geiyken van den man, die naar den Kei zer liep om daar voordeel door te verkrij gen. Myn hart is een sterk brandend wraakvuur. Ik maak veel geld en lk werk en werk en ik bid tot (mijne go den. By kleine gedeelten komt de macht tot my en het sohynt wel dat lk geld kan maken, alleen maar door myn lippen ge Ingezonden MededeeMn*». WAT IEDEREEN BEHOORT TE WETEN. Nierkwalen worden vaak verkeerd be grepen, en bijgevolg worden onnoodlg veel last en pyb gel oden. Het ie de taak der nieren om het bloed te fütreeren, en als zy hierin falen, kunnen urinezuur en andere vergiftige onzuiverheden in het lichaam achterblijven en uw gestel van streek brengen. Daarom is heit zoo gevaar lijk om de eerste verschijnselen te ver- waarlooeen, zooals urinekwalen, blaas- zwakte (vooral by kinderen), voortduren de of nu en dan voorkomende rug- en lendepifa, rheumatleche aandoeningen, h'Mjfdpjjn, duizeligheid en zenuwachtig heid. Deze verschijnselen komen gewoonlijk niet alle tesamen voor, dooh als gij twij felt, gebruik dan Foeter*! Rugpijn Nieren Pillen. Riskeer niet de ontwikkeling van rheumatiek, ischias, spit, waterzucht, nier- zand of -steen, en andere ernstige nier kwalen. De bestanddealen, waaruit Foe tert» Pillen zyn samengesteld, verschaffen aan de nieren juist die hulp, welke zy noodig hebben om haar gezondheid te her- stollen en om ze gezond' te houden. Let op de verpakking ln glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gy zeker ayt geen vertegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs LT5 per flacon. sloten te houden en door hand uit te strekken. Ik houd niet van te veel geld, hoewel ik er nooit te veel van kan krijgen maar ik houd veel van schoon© juwee len, waar ik dat geld voor gebruik." Wung Lo keerde zich om en liep een paar stappen langs de verlakte paneelen aan den wand. „Zie toe, blanke vrouw," beval (hy, „geen andere oogen dan de mijne hebben dit ooit gezien. Zie toe." Een van de glimmende paneelen bewoog en uit eene geheime bergplaats, welke het verborgen gehouden had, flonkerde eene miriade van de prachtigste Juweelen Bar bara tegen met eene zoo verblindende pracht, dat zy er ademloos naar 'bleef staren met een gevoel vap diep ontzag. Zy waren vrij ordeloos opgehangen aan de wanden van de diepe bergplaats, zoo, dat elk plaatsje ermede bedekt was, het eene nog over het andere heen, eene weelde van golvende kleuren. Ook de bo dem van de bergplaats was dicht belegd. In het oogenblik, waarop Barbara's oog al dien glans uit deze sfeer van saffieren en opalen, robynen en diamanten en pa rels opving, scheen het haar toe, dat hier, sluimerend in het 'geheim van dij morsige huls ln het East End, alle juweelen van de wereld by elkander 'gekomen moesten zyn. (Wordt vervolgd.) HEUDERSGHECOURANT ABONNEMENT PEE 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldorsche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.Ned. 0. en W. IndiB p. zeepoet f 2.60; Idi. p. mail en overige landen f 8.20. Zondagsblad reep. i 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—Modeblad resp. f 0.95, f 135, f 1.26, f 1.S5 Loeee nuinmere der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIEN: 20 cl p. regel (galjard). Inge», meded. (kolombreedte als redaction. tekst)dubbel tarief. Kleine adtvert. (gevraagd, te koop, te ihunr) v. 1 Mm 8 regels 40 et, elke regel meer 10ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. pi adv. extra). Bewijsno. 4 ct 2. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Maan Zon Hoogwater Oct. op: ond.: op: ODd.: v.m.:n.m.: Zo. 4 m. 7.02 a. 8.27 6.03 5.30 9.52 10.11 Ma. B 7.28 9 9.41 6 05 5.28 10.80 10.49 Dl. 6 7.59 10.61 6 08 5.26 11.07 11.26 tVo. T 8.35 n 11.56 6.10 6.24 11.45 Do. 8 9.1T 9 12.55 6.115.22 0.05 0.25 Vr. 9 1006 w 1.46 6.13 5.20 0.47 1.10 Za. O H 11.02 2.30 614 5.18 1.37 2.08 Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 3 Oct7.03 uur. Wintertijd. bondag 46.— Maandag 6 6.68 BAusna „Blanke vrouw, ik wensch, even sterk als u zelf dat maar wensohen kunt, dat de nederlaag het deel van deze drie moge zijn. Maar deze man, de pluimbal, die tus schen u en hen heen en weer geworpen wordt, van welk nut is hy?" 0

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1