Tien procent korting. Winter-Reclame! BRAMLAGE's Volkskleedlngmagaxljn, GEMENGD NIEUWS dien tensgwej wil Kr- «*,3 sfeer tj Noord-SiberlP ver> !t. De expeditie rel worden rdfaeru«t m-st de laatste wetenschappe! ijk© instrumen ten voor de nauwgezette exploratie en tet In taart brengen van alle gdhieden, waar over zij vliegt Ren vtmbt ram de R. 88. Lpnden, 1 Od In den loop van de vol gende week zal de R. 88, bet luchteoliip, dat Indertijd van den ankemmast te Pul ham losbrak en ernstig beschadigd weid, haar eerste vlucht weer gaan maken. Op het schip is een nieuwe en sterkere neus aangebracht Het luchtschip is gevuld met waterstofgas en staat in de loods te Pui haan. OP EN OM HET BINNENHOF. Week-kranlek. Den Haag, 1 Octoben In de sectiën. Duistere stip pen, Vraagteekens. Mr. ZIm merman?. 't Was op Dinsdag 29 September buiten gewoon druk in de afdeelingen van de Tweede Kamer, die toen het sectiën onderzoek begon van een dikken bundel ontwerpen, waarvan die betreffende het Staatsbudget voor 1920 „kern en magneet" vormen. Voorspeld wordt een soort van „stormloop" tegen het kabinet-Colijn. En ook is er eene profetie, verkondi gend dat de heer Weiter, de nieuwe mi nister van Koloniën er weldra spijt ge noeg van zal hebben, zijn schitterende In dische carrière te hebben onderbroken voor het teêre, uiterst-broze bestaan van een minister in Patria. De heer Weiter heeft, zult u toegeven, een bijzonder mooie „presse". Ook de politieke tegen standers erkennen, dat hij de Oost door- en-door kent, bovendien juist nu, ter wijl het nieuwe Indische Regeerings- reglement moet worden ingevoerd, „the right man in the right place" moet wor den genoemd. Wij moeten afwachten wat er van dit alles worden, groeien zaL Ernstiger is de „rumor", de tweespalt, het geharrewar in de Coalitie. 't Zeggen Is, mag ik wel verklappen, dat reeds bij het groot-politiek debat, dat vermoedelijk op 20 October begint, eene poging zal worden gedaan om het pas-opgetreden Kabinet schaakmat te zet ten. Of wellicht bij Buitenlandsche Zaken, wanneer de post: gezantschap bij den Paus aan de orde komt?- 't Gaat met zulke dingen vaak als met de Voorloopige Verslagen der Kamers, welke op den „outsider" zoo dikwijls den Indruk maken, dat er van dit of dat wets ontwerp „geen steek zal terecht komen", terwijl, per slot van rekening, toch al les op z'n pootjes terecht komt.... Zeker, ook hier geldt: ,41 ne faut pas jurer gros!...." Voor het nieuwe Kabinet zijn de om standigheden verre van prettig. Het nieuwe Bioscoop-ontwerp, door minister De Geer, met bijstand van zijn ambtgenoot Sohokking, wat „geschaafd", „gepolijst" zal wel zonder dat in de Rechtsche sfeer geweldige storm uitbant, in veilige haven wordi ■55SS ver uitstekend bovar Ie nüdl.nracst, twer geniel?» energieke kerels, - ge roepen om te volbrengen de buitecge- woon-zware taak om in de huidige om standigheden de verhouding tusschen Pa tria en Insulinde te regelen. Terwijl het bolsjewisme zich van Indlë, via China en Brlteoh-Indië, poogt meester te maken. N u is een man van buitengewóón-krachtige „structuur" voor den BuitenzorgBchen troon noodig. Zulk-een zou mr. Zimmerman, ae reor- ganisator in den Oostenrijkschen warwin kel, kunnen zijn. Heeft Exc. Coljjn, nadat hij den heer Weiter heeft bewogen opvolger van oud minister De Graaff te worden, ook deze over-gelukkige keuze hebben doorge voerd?.... 't Zou voor den premier een héél-sterke „troef zijn bij het zware spel, dat weldra tusschen Kabinet en Parlement zal wor den gespeeld!. 1 gebracht. arde Niet uit het oog mag worden verloren, dat in de verzwakte Coalitie het besef leeft, dat haar leven nu op 't spel staat!. Intusschen zijn er de verschillende „duistere stippen" aan het politiek firma ment. Dat om en bij 3e 3rle mlllloen en niet beduidend meer beschikbaar zal worden gesteld voor verbetering der po sitie van de Rijks-ambtenaren, 't is stellig zeer bar. En heeft óók in de Ka tholieke en andere kerkelljk-gezinde krin gen groote ontstemming gewekt. Er Is: de zeer beduidende verlaging der loonen bij de Spoorwegen, met ingang van 1 Januari a.s. Zeer-teekenend is, dat met ingang van 1920 ook de officianten en employé's bij het Koninklijk Huls eni het Kroondo mein tien pet. minder loon zullen krijgen. Wij leven dus bij voortduring „in hot teeken" van de bezuiniging. Tegenover al deze deprimeerende, prik kelende, voor de oppositie kostelijke „brandstof" leverende dingen staat voor het nieuw-opgetreden bewind, niet heel veel. Gemeld is, dat de Belgische minister v d. Velde over zijn gesprek, te Genève met onzen minister Van Karnebeek ge voerd, „voldaan" was. Wat zegt dit?.... Niemand kan ontkennen, dat ons bul- tenlandsch beleid nog steeds gehuld is in een gansch-ondoorzichtigen sluier van mysterie. De commissie voor Buitenlandsche Za ken van de Tweede Kamer-pas hernieuwd, heeft daarin geen verandering ge bracht Zal dat in de naaste toekomst gebeu ren?.... In mr. Van Karnebeek bezit Nederland ongetwijfeld een uiterst-bekwamen minis ter van Buitenlandsche Zaken. Een diplomaat van Internationale repu- taie. Maar ook: een van overgroote voor zichtigheid en angstvalligheid bij het we reldkundig moeten maken van zelfs- wei nig-belangrijke „nova"!. 't Is voor den buitenstaander zeer ^voeg daar verder niets, ais „out- Indien minister Oolijn den heer Zim merman, Rotterdam's oud-burgemeester, heeft aangeboden den troon van onder koning te Buitenzorg, het zou iets zeer- gelukklgs zijn, Zlaiunermun te Bultemzong en Wolter op het Haagsohe Plein, dat kon iets heel- goeda en -groots worden. Twee figuren, ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. De recente daling van de Noorsche Kroon tot circa 48.80, Dinsdag j.1. is het gevolg van ruim aanbod in ver band met de mededeeling, dat het niet in de bedoeling der Noorsche financiers ligt met die valuta de goudpariteit te bereiken. Het doel der bankdirecties is veel meer gevestigd op het doen ein digen van de geweldige speculaties in het ruilmiddel, die inderdaad tot voor kort gevestigd waren op de onjuiste ver onderstelling, dat binnen niet te langen tijd de vóór-oorlogsche pariteit van 60.87 bereikt moest worden. De opdrijving van de koersen heeft natuurlijk het gevolg, dat de toestand in den lande onmogelijk wordt in ver band met prijscalculaties, loonen enz., zoodat het economische leven ontwricht zou worden. Niettemin is er nog geen definitief besluit genomen op welke hoogte de valuta zich diene te bewegen in verband met de verhoudingen daar te lande, zoodat het voorloopig raden zal blijven, aangezien een nauwkeurige studie van dit onderwerp wel den noo- digen tijd zal duren. Intusschen heeft de stijging zich reeds te Oslo doen ge voelen, en wel wat betreft het aantal werkloozen, dat reeds 17000 bedraagt, terwijl een papierfabriek inmiddels ge sloten moest worden bij gebrek aan orders. De economische toestand in de Unie schijnt dit jaar voortdurend beter te worden en het jaar 1925 belooft een zeer goed jaar te worden voor de meeste takken van bedrijf. Spoorwegen, auto- fabrieken, electriciteitswerken, alles wat met verkeer in verband staat, verheugt zich in toenemende activiteit en alles wijst erop, dat er over 1925 zeer be hoorlijke dividenden zullen worden uit gekeerd. Zoo het echter in Amerika is, is het in ons land nog lang niet. De producten onderneming uitgezonderd, speciaal rub ber en koffie, en ook thee, moet er nog heel wat gebeuren, wil bij ons de zaken wereld tevreden zijn. Scheepvaart is slecht, scheepsbouw niet beter, industrie Is nog steeds op vermindering van con currentie wachtende, zoodat er naast veel goeds, ook op veel slechts te wijzen valt. Het vele goeds wordt gebracht door de Indische cultures, als rubber, koffie, tabak en thee. Speciaal rubber is la teenemende mate ln de belangstefiin vooral nu de Londensche markt zie zoo schitterend op peil blijft houden. Voor directe levering wordt grif 8 sh. 6 d. betaald, terwijl voor het eerste kwartaal 1926 bijna 8 sh. gedaan wordt, zoodat de producenten prachtprijzen maken en de maatschappijen zich kunnen versterken en wapenen tegen slechtere tijden. De aandeelen stijgen langzamer hand tot ongekende koersen, ofschoon niet overdreven wild of inet groote sprongen, eiken dag een paar procent, tenzij er bijzonderheden op til zyn, zoo als bij Delibatavia met kapitaalver- grooting, welke een claim liet van 20 °/c en thans de emissie der Zuid-Preunger Rubbermaatschappij, waarbü ook een claim valt te toucheeren van een tiental percenten. De rubberhoek ter beurze is feitelijk de eenige waar belangrijke din gen gebeuren, de rest Is dood en luste loos, zoodat feitelijk de beurshandel uit sluitend van rubber bestaat. De suikermarkt geeft de tegenstelling van de rubberraarkt te zien, en wel af brokkelend en dus eiken dHg lagere koersen, doch bij zeer kalmen handel. Het hoofdfonds H. V. A. echter maakte een uitzondering, aangezien daarin enor me bedragen worden belegd als gewone geldbolegging, omdat deze maatschappij groote posslbillties met zich meebrengt, aangezien in alle groote cultures wordt gewerkt, zoodat een rubberrijzing ook voor H.V.A. een hoogeren koers ten ge volge kan hebben. Doordat de groote orders contant wor den betaald, blijft de markt uiterst gezond cn het geld daardoor zeer goedkoop, en wel oirca 8u/o voor prolongatie. Ingezonden Mededeeling. Weststraat No. 11, Helder. Verkoop contant. Zondags tot 2 uur geopend. Verwaarloozing. Donderdagmiddag is de Haagsohe poli* tl© ter oore gekomen een geval van ver waarloozing ln een woonschuit, liggende ln de Laakhaven. De gepensionnoerde werkman van de geaneentereinlgimg H. woont daar met zijn vrouw en zes minder jarige kinderen in een zeer kleine ruimte. De vrouw lag, zoo werd verteld, reeds ge- ruimen tijd ernstig ziek en was prijs ge- vrouw behandeld, maar was er sinds een paar dagen niet meer geweest, aangezien hij door den man was geweigerd. De G. G. D. was eveneens met het geval ln ken nis gesteld, maar was door den man niet toegelaten. Hij had gezegd, dat hij een huisdokter had. Zoo is de toestand blijkbaar eenige we ken gebleven en waarschijnlijk is de vrouw al dien tyd zonder geneeskundige hulp geweest. In overleg met den hoofdcommissaris van politie heeft de commissaris der af- deeling O. Donderdagmiddag, vergezeld van den G. G. D. en een inspeetrice van de kinderpolitie, een inval gedaan in de woonschuit. Men was éénparig van mee ning dat de toestand, dien men daar aan trof, zich moeilijk laat beschrijven. Een walgelijke lucht kwam uit de vertrekjes. In het achterste aanschouwde men iets, dat geleek op een bed van half vergane dekens; daarop lag een vrouwelijk wezen, uitgeteerd en uitgemergeld, met wezen- looze oogen te staren, blijkbaar te zwak om zich te verroeren. Zij maakte den in druk, stervende te zijn. Haar gezicht was overdekt met zweren, waarop talrijke vlie gen aasden. De man was niet aanwezig. Naar ver luidt anaakt hij misbruik van sterken drank en geniet een pensioen van onge-j veer 100 per maand. De geneeskundige dienst heeft de pa tiënte meegenomen naar het ziekenhuis. De gemeentereiniging zou het schip ont smetten. De kinderen zijn door de kin derpolitie in bescherming genomen. Een ondergeschoven kind. De rechtbank te Rotterdam veroor deeld© de 45-jarige J. O. A. Z„ huisvrouw van dten gezagvoerder P. M. A. G„ wegens het valsohelyk doen opmaken van ©en acte van aangifte van geboorte van ©en kind, conform den edsch, tot negen maan den gevangenisstraf, voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Het. melkconflict te Amsterdam. De melkveehouders aecoord met de prijsverhooging. Naar de Telegr. verneemt heeft die Bond van Melkveehouders genoegen genomen met de verhooging van den melkprijs met 1 ct. per L., welke, zoeals gemeild, door den handel weid voorgesteld en Vrijdag reeds is ingegaan. De anelkoorlog is dus weder geëindigd. Brutaal Het is gebeuid in Sassenheim. Meneer en mevrouw waren op visite en zij lieten de auto buiten voor de deur staan. Het regende of beter gezegd, het goot Een jongimensch belt aan en komt vragen na mens den rijwielhandelaar van het dorp, of hij de auto misschien zoo lang in de garage zal zetten. Meneer geeft toestem ming, maar je kunt nooit weten ln dezen tijd en voor alle zekerheid belt 'hij even later den rijwielhandelaar op. De man wist- van niets en meneer verwensoht zich zelf om zijn onvoorzichtigheid. Het Jong- mensoh had echter gauw genoeg van zijn autotochtje. Na een uurtje zette hij den wagen weer netjes voor de deur en nam de beenen. Offerblokken gefarceerd» Drie jeugdige booswichten uit Breda en omgeving, onder wie twee recidivisten in zake vermogensdelicten, hebben in den laten avond van 19 Augustus in de R. K. kerk St. Bavo te Rijsbergen elk een offer blok geforceerd. Tengevolge van het feit, dat deze denzelfden ochtend geledigd wa ren, werd de vaygst nihil. Voor den ergsten boosdoener eiaohte het O. M. een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. Tegen den tweeden schuldige werd zes maanden, tegen den derde vier maanden requireerd. Kisten met films ontploft In de Hamburgsche haven zijn gister ochtend aan boord van het Japansche stoomschip Infuku Maru 147 kisten met flims ontploft Door de uitsohietende vlammen zijn 15 bootwerkers gewond, van wie enkelen zeer ernstig. Een woesteling. De Arr. Rechtbank te Breda veroor deelde den 42-jarigen caféhouder J. Vis sers uit Oosterhout tot drie jaren gevan genisstraf wegens mishandeling den dood tengevolge hebbende. Hij had in den nacht van 20 op 21 Au gustus j.1. zekeren Johannes van Mook zonder eenige aanleiding overhoop gesto ken. standlgheden Wftren gegroeid, kon, nadat enkel het loof van den akker verwijderd was, door ieder worden gezien. Opzoeken en wegen was daarvoor niet noodig. Een ruwe berekening leidde tot een opbrengst van ten minste 400 korf (halve H.L.) per pondemaat 36,75 are), en dan nog voor de minst opbrengende poters. Men had de poters gescheiden in drie verschillende maten, tw.: van pijn. 60, van pijn. 100 en van pl.m. 117 gram. By de laatstgenoem de was de opbrengst het grootst en de vorm der knollen het mooist (ze waren be ter geladen). Een opbrengst van 420 halve H.L. per pondemaat zal, meent men, eer der een zuinige dan een ruime bereke ning zijn. Het oordeel van de aanwezigen aan het slot der demonstratie luidde: wat wjj van den nieuwen aardappel gezien hebben, is schitterend. Canadeesche paarden in Holland. Aanmoediging van Noord- Enropeesche paardenkoopers tot belangstelling in Canadee sche paarden. Reuter meldt uit Londen: Binnenkort zullen 83 Canadeesche paar den in Den Haag aankomen opdat Noord- Europeesche koopers bekend kunnen wor den met Canadeesche paardentypen. De handelscommissaris van de Canadeesche regeering te Rotterdam is door zijn regee ring verwittigd. Deze heeft de monster- verscheping geregeld en de paarden zul len tegen 7 October in Den Haag geïn specteerd kunnen worden door belangstel lende koopers. de Schager eieranvelllng werden 80 kwartaal van dit Jaar 818.174 kipeieren en 18.808 eendeieren aange voerd, samen 887.042 eieren. Het aantal aangiften voor de Handels avondschool te Behagen bedraagt 40, waarvan 24 voor de le en 16 voor de 2e klas. Vaor den cursus in Btofversiering aan de Landbouw-Huishoudschool te Behagen hebben zich aangegeven 5 leerlingqnuit qchaeen, 2 uit Bassingertaoro, 2 uit Wle- ringerwaard, 1 van Vieringen (de H„u- kes1 1 van Nieuwe Niedorp en 1 uit Winkelerweere. Deze P1"}81"* war volgorde van aangifte. Wij melden dit erbij, omdat de aangiften de beschik bare plaatsing overtrof. Tot administrateur van het te Schagen bestaande marktfonds ter verzekering van afgekeurd slachtvee, is in de plaats van wijlen den heer W. Roggeveen, ver kozen de beer Joh. de Veer, waarnemend administrateur. De zangvereeniging „Euphoniaop gericht als vrouwenkoor, later omgezet in een gemengde vereeniging, is na een tijdperk van opkomst van hoogen bloei en een langzaam verval, ontbonden. Aan deD heer J. Keesman te Schagen, is het bouwwerk in den IJpolder voor ruim f 23.000 gegund. LAND- EN TUINBOUW. De nieuwe aardappelsoort Alpha. Op het kweekveld der Friesche Maat schappij van Landbouw te Engelum is een proef genomen met de nieuwe aardappel- soort Alpha. Dr. J. O. Dorst, oonsulent voor de plantenveredeling der Friesohe Maatschappij van Landbouw, is de kwee- ker van dezen nieuwen aardappel, die een kruising is van de soorten Paul Kru- gcr en Preferent. Dezer dagen Is, naar het Friesohe Land bouwblad meldt, de nieuwe aardappel ge rooid. Uit verschillende deelen van Fries land waren belangstellenden opgekomen om hierbij tegenwoordig te zijn. Er werden gedolven Alpha, Borger en Rood© Star. Dat de Alpha meer opleverde dan de beide andere soorten, welke onder gflijke om- SCHAGEN. Over een paar weken beginnen in Noord- Holland de groote herfstkoemarkten, dit jaar onder zeer ongunstige omstandig heden. Op deze koemarkten verkoopt de bedrijfsboer zijn geldekoeien, doet een paar melkkoeien van de band, ruimt zijn graskalveren en pinken op, ten minste als zijn hooioogst tegengevallen is. De bouw- boer koopt vee om aan de verplichte mest te komen, zoo mogelijk vaarzen, schotten en goede geldekoeien, om die op stal te mesten, teneinde ze in den loop van den winter, of vroeg voorjaar aan de vet- markt te brengen, een enkele „dijer" wordt „opgeleid" voor tentoonstellingen. De werkman, die een daarvoor inge richte woning heeft, zoekt een paar koeien om de melk te krijgen en heeft daarvoor langs wegen en dijken, in den zomer hooi gewonnen. In het voorjaar, April en Mei ontvangt de eigenaar zijn koeien terug, en als geldekoeien gaan ze dan de wei ln voor een mestkuur. Zoo tracht de najaars- markt, aan allerlei behoeften te voldoen, en de veekoopman kent zijn mannetjes en weet wat ze noodig hebben. Wij vreezen echter, dat die handel dit jaar, redenen tot klagen zal geven. Het weiden is vrij algemeen niet loonend geweest. Het mond en klauwzeer heeft de hooge boter- en kaasprijzen, door mindere opbrengst bedorven; schapenprijzen waren minder, varkens waren wel goed, maar stierven bij tientallen aan pest- en vlekziekte. Die boer zal zeer voorzichtig in zijne aan- koopen zijn. Vrij zeker zal hij niet boven de geschatte waarde gaan. Dit moet trage markten geven, althans in het begin. Groote winsten zullen er zeker door den koopman niet worden gemaakt. De voor- markten, die nu al reods zijn begonnen, wijzen geheel in deze richting. Het vee was te Behagen op 1 October al merk waardig stug. Wij herinneren ons niet, dat de prijzen in de laatste maanden zoo laag waren. Nu is een groot deel van deze slechte markt toe te schrijven aan den te grooten aanvoer. E11 dan nog groote Joodscha feestdagen, het zou zelfs merkwaardig zijn geweest als het anders was geweest. Vette koeien golden in late kw. f 1.18 f 1.20 per K G., 2de kw. f 1.10 f 1.12 en 8de kw. f 0.80 f 0.85. Ook beneden dezen laatste prijs werd verkocht. Melk- en kalf- koeien ondergingen weinig veranderingen f 275 k f 625. Nuchtere kalveren waren traag met iets lager prijs f 14 f 28. Sohapen waren vrij goed. Oude magere, met grooten aanvoer f 86 f 50. Spring- rammen October-waar f 60, jonge vette f 45 f 52, uitvoerlammeren f 25 a f 87.60. Varkens waren goed. Rijpe vleezige slacht- varkens 88 96 cent per K.G., zouters 84 90 cent per K.G. en Londensche biggeD 70 80 cent per K.G. OUDE8CHILD. Van de week had hier een ongeval ,imet een auto plaats, dat betrekkelijk i goed afliep. Door het weigeren der rem men kon de heer W. van den Burg zijn auto niet doen stilhouden en had zoodoen de de keus èf in de haven te rijden óf tegen het gebouwtje aan te bot sen, waarin de stonmseinen worden opge borgen. Hij koos het laatste. In de ijzeren deur kwam een groot gat en de achteras van de auto brak stuk. Gelukkig liep dit ongeval dus vrij goed af. Deze week werden van hier verzonden: 198 lammeren, 408 schapen, 68 varkens, 6 koeden, 1 kalf, 8 paarden. DAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te adres- seeren aan: Den Damredacteur der Heldersche Courant, Valeriusstraat 64huis, Amsterdam. Auteur G. Mantel, Hengelo. 1. 84—80 27 47 2. 82—84 28 48 3. 84—29 47 24 4. 80 28 22 83 6. 40—84 48 80 0. 86 2! Stand, afwikkeling en eindslag, het is alles even sierlijk, een probleem, den grooten problemist, Mantel, waardig. Auteurdr. M.J. Belinfante, Amsterdam. 1. 44-40 85 88 2. 82—28 80 87 8. 32 41 88 22 4. 49—48 25 48 5. 41—87 48 81 6. 30 9! Fraai 1 („Het V.A.D." Juni 1918) Naam: M. Maguiu, W. Dumaus. J. C Grootman, A. Vos, Slikker, J. Scholte, G. Frederika. Odinot, INGEKOMEN PERSONEN. Woonplaats Amsterdam, Amsterdam, Eindhoven, Batavia, Alkmaar, Zwolle Batavia. Botterdam, Vlissingon, kl., Beroep leerares, verpleegster, zonder, Off. M.8.D. 2e timmerman, caféhouder, Off. M.8 D 2e kl., Sergt. monteur, G. de RooU-Huibregtse, zonder, P. Kort, groentenhandelaar, üudkarspel, F. Grunwald bediende, Utrecht, A de Jong, luit. ter Zee, Amsterdam, J. M. van Emmerik, reiziger, Alkmaar, varensgezel, Haarlem, Kap. AdJ. Kust-Art. Bandoeng, burg. vliegt maker, Princenhuge, Alkmaar, reiziger, Baron F. 8. C v. Hand- w(Jek, lult. ter Zee, adj.-oomm. D. L. Kalkman, de Leeuw, Kruiziuga, H Bosch. Dekker, Ingekomen uit: Havenplein 12, N.H. Wilhelminastr74, Apost. Oude Kerkstr.2b,R.K. Kauaalweg 21, N.H. Julianadorp, Kauaalweg 162, Weststraat 6-7, Marine-kazerne, Anemonenstr. 50, N..H Hoogstraat 127, N.H. Kanaaiweg 70, Hoofdgracht 19, StatioD N 8., Kuiperstraat 4, Stationsstraat 9, Bloeinstraat 26, J. in 't Veltstr. 79,R K Broek op Langedyk, I Bossestraat 28, Ger. N.I. Oer. R.K. N.H. EL. NH. J. Wierlugu, Makassar, Leeuwarderadeel, Binnenhaven 48, N.H. Artllleriestr 6a, N.H. R.&. D.G. R.K.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2