MANTELS MET BONTGARNEERING Tweede Blad WESTSTRAAT 17. BINNENLAND VAN ZATERDAG 3 OCTOBER 1925. Posterijen, telegrafie en telefonie ln 1924. Volgens het verslag over 1924 viel uit breiding van het verkeer te oonstateeren in alle takken van den post-, telegraaf- en telefoondienst, behalve in het binnenland- sche telegramverkeer. Voor het eerst se dert 1916 is er weer een voordeelig saldo, hetwelk nagenoeg 6.600.000 bedraagt De arbeidstijd van verplegend personeel. De vorige week heeft de Centrale Ned. Ambtenaarsbond in een onderhoud met den minister van Arbeid aangedrongen op spoedige invoering van den algemee- nen maatregel van bestuur, waarbij de arbeidstijd van het verplegend personeel geregeld zal wgrdem De min. deelde mede, dat het ontwerp nog door twee instanties moest worden beoordeeld. Zoodra de des betreffende rapporten zijn binnengeko men, zou de minister zijn conclusie vast stellen. De stormramp. De schatttngBoammissie te Needie heeft de stormschade op 195.969 begroot. Te Oldenzaal beloopt de schade 26,600 De steunverleenlng. Eet feest ln het Circus te Gent, ten bate van de slachtoffers van de stormramp in Gelderland en Noord-Brabant, heeft 18,000 francs opgebracht Het comité heeft dit bedrag overgemaakt aan den Belgi schen gezant in Den Haag. Bij het plaatselijk steuncomité te Bor- culo la ongeveer 200,000 ingekomen. Minister van Koloniën. We hebben dus weer een Minister van Koloniën. Als we nu ook maar ln het ge lukkig bezit waren van.... koloniën. Vroeger luidde art 1 onzer Grondwet: „Het Koninkrijk der Nederlanden omvat het grondgebied in Europa, benevens de koloniën en bezittingen in andere wereld deelen". Let daarop vooral op het voeg woord „benevens", dat indertijd gekozen werd om den afstand tusschen het moe derland en de koloniën behoorlijk te ac centeeren. Het voegwoordje „en" zou te vertrouwelijk zijn geweest Sinds 1922 is dat anders. Art 1 der Grondwet luidt thans: „Het Koninkrijk der Nederlanden omvat het grondgebied van Nederland, Nederlandsch-Indië, Suriname en Ouragao". Hiermede zijn de Nederland- sche koloniën van de aarde verdwenen. Overal in de Grondwet is het woord „ko loniën" zorgvuldig geschrapt en vervan gen door de namen van die gewesten. Bij elke voorkomende gelegenheid wordt ook in de verschillende wetten het woord „ko loniën" verwijderd. Desondanks hebben we nog steeds een Minister van Koloniën met zijn Departe ment van Koloniën: een anachronisme. Het is hoog tijd, dat wij een Minister van Overzeesche Gewesten krijgen. Als we dien titel tien maal achter elkaar zeggen, zjjn we er aan gewend. (N. R. Ot) Het weer in September. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in de Bilt publiceert het volgende voorloopige overzicht van het weer in September: Gemiddeld over het geheele land was de neerslag 128 millimeter, zijnde het dubbele van de normale maandsom; in Zuid-Holland kwamen ma andsommen van ruim 200 millimeter voor. Beide hier ge noemde cijfers zijn in 1918 nog overtrof fen. De dagelijksche maximum temperatuur was bijna 8, het minimum bijna 1 graad Celsius beneden normaal. De Bilt had 121 uren met zonneschijn tegen 146 uren normaal en vier dagen met nachtvorst Opgeiegde schepen. Te Amsterdam liggen opgelegd de vol gende Nederlandeohe stoomschepen: Oe- ram, Nlas, Saleier, Manoeran, Moena, Sumatra, Amlbon, Borneo, Salabangka, Lombok, Kllstroom, VUestrooan, Drecht- stroom, Jaarstroom, Betsy, Anna en de vier mast-motorschoener BovenkarspeL Verder het Grleksohe stoomschip Janna- kis, het Pransche Brompton Manor en het Belgische stoomschip Tervaete. Vragen van Kamerleden. Van den heer L. L. H. de Visser aan den minister van koloniën: 1. Is uwer Excellentie bekend, dat te Buitenzorg conferenties hebben plaats ge had van den gouverneur-generaal met den Raad van Indië, justieele en bestuursauto- riteiten, waar het nemen van speciale uit zonderingsmaatregelen ten opzichte van communistische propaganda en commu nistische propagandisten besproken zijn, en is uwe excellentie bereid gedetailleerde medödeelingen in zake deze beraadslagin gen te doen? 2. Is uwe excellentie bekend met de ver gaderverboden door de bestuursautoritei- ten te Semarang uitgevaardigd tijdens de Jongste stakingen bij het Prauwenveer en in het typografenbedrijf? Kan uwe excel lentie den inhoud dier vergaderverboden bekend maken? Moet uit het uitvaardigen van die verboden worden afgeleid, dat economische acties der inlandsche arbei ders door repressief optreden der autori teiten onmogelijk worden gemaakt? Kan uwe excellentie een dergelijk reactionair optreden goedkeuren? 8. Wat is uwer excellentie bekend van de redenen, die hebben geleid tot de ar restatie en gevangenhouding van een der redacteuren der te Semarang verschijnen de courant Api, Dorsono? Is uwe excel lentie bereid er toe mede te werken, dat de gevangenhouding van dezen inland- schen journalist en van Moeso, die in ver band met de stakingen gevangen werd gezet, wordt opgeheven en dat, zonder dat de ernstige gronden daarvoor aanwezig zijn, politieke tegenstanders der koloniale regeering voor onbepaalden termijn ge vangen worden gezet? 4. Zijn uwer excellentie de gronden be kend, welke aanleiding geven tot de voor bereiding van een interneering van den inlandschen propagandist Alimin? Kan uwe excellentie nadere inlichtingen doen verstrekken, op welke wijze het materiaal is bijeengebracht, dat de autoriteiten er toe gebracht heeft deze interneering voor te bereiden? Is uwe excellentie bereid er toe mede te werken dat dit materiaal ter kennis van de Kamer wordt gebracht, al vorens een eventueel interneeringsbesluit in dit en dergelijke gevallen ten uitvoer wordt gebracht? Tekort aan ingenieurs hij de NederL- Indische spoorwegen. Het Eerste Kamerlid Polak heeft den minister van koloniën de volgende vragen gesteld: L Kan de minister mededeelen, of het bericht juist is, dat dezer dagen in de dagbladen verscheen, en luidde: „De Staatsspoor (Nederlandsch-Indië) ver lengde, ter voorkoming van het tekort aan ingenieurs, de afgeloopen contracten met de buitenlandsche ingenieurs met drie jaar."? H. Indien het bericht juist is, kan de minister dan mededeelen, of de directie der Nederlandsch-Indische Staatsspoorwe gen onderzocht heeft, of er in Nederland thans niet voldoende aantallen ingenieurs beschikbaar zijn, en zoo ja, welke uitkom sten dit onderzoek heeft gehad dit in verband met het algemeen als feit be schouwde gevoelen, dat hier te lande tal van jonge civiel- en werktuigkundig In genieurs geen betrekking kunnen vinden? TTT. Indien het laatste inderdaad het ge val mocht zijn, aoht de minister het ver lengen van de in het aangehaalde bericht bedoelde contracten dan niet overbodig en is Zijn Excellentie bereid te bevorderen, dat aan Nederlandsohe Ingenieurs de voor keur gegeven wordt dit o.a. in verband met het feit, dat Nederlanders thans ln het algemeen zoo goed als nergens in den vreemde emplooi kunnen vinden, dikwijls daar zelfs niet toegelaten worden? Emigratie naar Canada. Voor degenen, die er over denken •het volgend jaar naar Canada te etnigree- ren, Is thans de tijd aangebroken om voor bereidingen te maken, teneinde in de maand April 1926 daarheen te kunnen I vertrekken. Voor emigratie naar dit land kamen al leen zij in aanmerking, die op de hoogte zijn van landbouwwerkzaamheden, ln het| bil zonder die goed kunnen melken en met paarden en landbouwmachines kuimen omgaan. Zfj moeten een goede gezondheid genieten en bereid en in staat zijn hard te werken en vaak lange dagen te ma ken. 'De Emigratie Centrale Holland te 's- j Gravenihage, een instelling, welke onder toezicht staat van de Nederlandsohe Re geering, helpt bij alle voorbereidende maatregelen, regelt de passage tot de plaats van bestemming en zoigt voor de plaatsing op een boerderij door eigen In specteurs. Zij werkt samen met de Neder landsohe vereendging „Landverhuizing", die de geschiktheid van hen, die wen- schen te emigreeren, overweegt Alleen zjj, die door de Nederiandscthe Vereeni- gïng „Landverhuizing" voor emigratie geschikt zjjn bevonden, kamen voor plaat sing door de Emigratie Centrale Holland in aanmerking. Voor de reis met Inbegrip van 8 25. landingsgeld, dat het eigendom van den emigrant blijft, benevens voeding gedu rende de spoorreis in Canada en diverse kleine kosten onderweg, is per volwassen persoon ca. 460.— noodig. BIJ gehuw den is het noodig, dat de man eerst eenl- gen tijd, ln den regel een Jaar, vooruit gaat, teneinde met de werkwijze en toe standen op de hoogte te kamen. Is men ingeburgerd en heeft men een goede plaats gekregen, of begint men een eigen bedrijf, dan ls het tijd vrouw en kinderen over te laten komen. Het aanvangsloon bedraagt 8 20.— tot 8 80.— per maand boven koet en inwo ning. Vóór alles ls het noodig, dat men zoo veel mogelijk op de hoogte ls van de En- gelsche taal Btf aankomst ln het nieuwe land staat men dan niet zoo hulpeloos en de loonen zijn dan tevens hooger, daar men ook voor den patroon meer waard ls. Dit geldt ln even sterke mate voor de vrouwen en ook voor de kinderen, welke den leeftijd bereikt hebben, waarop zij meeverdienlen. Ingezonden Mededeellng. dameskleedermaker, bontwerker, pelterijenmagazijn. GROOTE KEUZE MODERNE naar maat. REPAREEREN EN MODERNISEEREN VAN PELTERIJEN. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. De strijd om de molen». Kelderwoningen. Cycloon-zang. Jengd- gebonwen. Een groote-menschen-ecbooL Naar de wereldstad! en die moet ge slachten" De geest leidde hem naar een buffet, waar een rijststam per was. Daarmede ging 'bij naar de ka mer en vond daar een groote geit, die hfj aanvieL Hij beschrijft dan hoe hij de an dere personen, die hij voor gelten hield, aanviel tot ze stil waren. Toen kwam hij achter en de geest was weg; hij begreep wat hij gedaan had en werd dadelijk door een controleur gegrepen. Getul ge-deskundige, dr. Theunisse, di recteur-geneesheer van het krankzinni gengesticht te Lawang, gehoord in ver band met de vraag van ontoerekenbaar heid van beklaagde, ontkende dat die aan wezig zou zijn. HU heeft bek! geobser veerd; hij ls zeer normaal Wel is zijn schedel wat vreemd gevormd, maar eenige afwijkingen zijn niet aanwezig. Het ver haal over den geest stemt niet overeen met hetgeen over hallucinaties bekend ls; die zijn veelal kleurig en angstaanjagend; dat was thans niet het geval Get be schouwde het verhaal als gelogen. Getuige-deskundige dr. Rachmat ver klaarde dit eveneens. HU had bekl. 24 uur na den daad al geobserveerd; deze was toen normaal en volmaakt kalm. De landraad veroordeelde beklaagde tot de doodstraf. Groote warmte. Woensdag was het te Batavia ruim zes- on-negentig graden, de hoogste thermo meterstand sinds 1877. (Aneta.) OOST-INOIE. De moord te Lawang. Omtrent de behandeling van de zaak van den inlander, voor den landraad te Bangil, die te Lawang den chef van het postkantoor, Kruyt en diens twee kinde ren verwondde en: mevrouw Kruyt dood de, dqpdt de „Loc." mede, dat beklaagde verklaarde, dat hij, toen hij zich des mid dags bij de bijgebouwen bevond, over het geheele lichaam warm werd en hem een geest verscheen. Het was een groote I zwarte man met een witten baard, die tot hein sprak: „hiernaast rijn vier geilen De „caveman" favoriet Ben eigenaardige boedelscheiding. Het hooggerechtshof van den staat Oa- lifornië heeft vonnis gewezen in een eigenaardige zaak. In een echtscheiding»- prooes was de man* als verliezer, door den lageren rechter veroordeeld tot het afstaan van de helft van de gemeenschap pelijke roerende goederen aan zijn gewe zen1 edhtgenoote. Van de slordige redactie van het vonnis heeft de echtgenoot ge bruik gemaakt om zijn vrouw daaraan volgens te laten voldoen door haar een halve plano, halve ligstoelen, tapijten, kasten, buffetten, tot zelfs halve schilde rijen keurig verpakt toe te zenden, imet de uitnoodiging om het kristal en glaswerk voor haar rekening en risico te laten hal veesten. De vrouw sprak den iman om schadevergoeding aan maar het hoogste gerechtshof te San Francisoo heeft dien eisch op formeele gronden moeten afwij zen, zoodat de man geacht wordt op deze zonderlinge wijze, althans wettelijk, aan zijn verplichtingen te hebben voldaan. Glashandel. Machinale VerfmaleriJ. Aannemers van Schilderwerken. Spiegelglas. Hartlijnglas. Gekleurd Glas. Vensterglas. Fa. GEBRS. HOOGERDUIJN, We zfjn voor vele buitenlanders, die gaarne heul on troost zoeken in een iet of. wat zoetelijke romantiek, nog altijd het land van de paisibel levende boeren en visschers, die gemoedelijk lange pijpen rookend, op klompen langs de dijken slenteren en zoo nu en dan een tevreden oog werpen op de lustig draaiende wie ken der, om hen heen in het landschap gezaaide molentjes. Maar niet alleen bui tenlanders wier, op deze wijze be dreven, „vlucht uit de werkelijkheid" nog op rekening van hun niet-beter-weten kan geschreven worden, lijden aan val- sche gemoedsverteedering en misplaatste eerbied voor hln verkeerd begrepen ver leden. Ook bij ons zjjn er geesten, die bedeesd in het heden en zonder voldoende geloof in de toekomst hun schoonheids verlangen niet anders dan achterwaartsch kunnen projecteeren. Zij pluizen archie ven, kerkregisters en oude plaatwerken na, maken bedevaartgangen naar gevel- steenen, poortjes en grachtjes in oude stadsgedeelten en loopen tesaam in ver eenigingen als Heemschut en de Hol- landsche Molen. Daarmede wil ik aller minst deze vereenigingen bestrijden voor zoover zij zich houden aan hun zuivere en sympathieke doel: het tegengaan en voorkomen van een onnoodig vandalisme gepleegd op monumenten uit ons ver leden door een niets-ontziend modern commercialisme. Er wordt ongetwijfeld nog altijd maar al te veel vernield aan oud schoon zonder uit de moderne ont- wikkelings-tendenzen logisch voortsprui tende noodzaakmaar alleen uit een voo* al het andere blind zijnde zucht tot geldmakerjj. Vereenigingen als de ge noemde kunnen veel goed doen door er bij voorkomende gelegenheden op te wij zen, dat de geldmakerij toch wel, zoo gewenscht, zijn aangenamen gang kan gaan als er iets minder ruw wordt opgetreden. Niemand zal het b.v. verkeerd achten op te komen tegen het afbreken van een oud, historisch gebouw omdat men daar ln de buurt nu „toch eenmaal de zaak aan het neerhalen is". Verkeerd wordt het eerst daar waar men (om weer een voorbeeld te nemen) een stukje gracht gaat „beschermen", waarvan de demping met het oog op de eischen van het mó- derne verkeer noodzakelijk is. In vele gevallen zoekt men daarbij dan ook naar een soort compromis. Dat is evenmin in alle omstandigheden af te keuren. Er zijn voorbeelden van oude gebouwen die men, met behoud van het schoone, uit het verleden stammende karakter, maar met enkele kleine wijzigingen zeer wel in de praktijk van het heden heeft kunnen in voegen. Hoe goed leent zich o.a. niet het oude, practische Keizersgrachthuis waar onze Openbare Leeszaal is ondergebracht, voor het moderne doelde bevordering van de algemeen» ontwikkeling der mas sa I Maar het compromis heeft zijn gren- zeo. En waar men de klassieke molen dan ook samen wil klutsen met een aan de tegenwoordige eischen voldoende ma chinekamer, daar zijn 0. L die grenzen reeds lang overschreden. Nu zoekt de Ver. De Hollandsche Molen den laatsten t]jd, blijkens een door haar uitgeschreven prijsvraag, den laatsten tijd naar zulk een over de grenzen lig gend, onmogelijk compromis. We malen ons meel nu wel niet meer met windkracht, we pompen er onze polders evenmin meer mee leeg. De motor en de electri- citeit doen tegenwoordig grootendeels het werk, maar laat ons als-je-blieft toch onze molentjes behouden en zet Uw gas motoren of electrische installaties in die oude aardige vier-wiekige landschap- stoffeering. Waarom zou echter het moderne ma chine-gebouw naar de eigen eischen ge bouwd en in zijn natuurlijke, bouwkun stige ontwikkeling niet belemmerd door gezochte, onnatuurlijke compromissen op den duur ook weer niet een nieuw schoon kunnen doen ontstaan dat het in het landschap der toekomst ook „doet" Ziethier enkele van de philosophflen waartoe de thans in ons Stedelijk Museum gehouden tentoonstelling van de „Hol landsche Molen" een mensch kan ver leiden. Een tentoonstelling die een bezoek overwaard is, ook voor een mensch die naast liefde voor het oude schoon tevens meer vertrouwen in de toekomst heeft dan.... enkele overdreven Heemschutters I t Een compromis is het in zekeren zin ook waarop B. en W. en de Gezondheids commissie die, naar men weet inzake de ontruiming der kelderwoningen min of meer op gespannen voet leefden, zich thans verzoend hebben. De Oommissie was destijds bijster op haar offlcieele teenen getrapt, toen B. en W. zonder eerst haar advies gevraagd te hebben met hun voordracht voor kelderwoning- ontruiming gekomen waren. Tegen deze voordracht kon geen weldenkend mensch en zeker ook de Oommissie niet zijn. Maar zij wilde „erkend" zijn. Goed, zei den B. en W. toen, dat pleiziertje zal je dan nog hebben; hier heb je onze voor dracht, we houden haar dan nog even aan; geef nu nog maar even dat advies. En dat kwam dan nu deze weok los. Anders dan gunstig kon het niet zlin, dat wist iedereen vooruit Maar de Com missie, die als wat dreinend jongetje dan maar even haar zin was gegeven, moest toch eenige houding aannemen en for muleerde enkele „bezwaren", hierop neer komend, dat er behalve die kelderwonin gen, waarvan de ontruiming uit eeb hy giënisch en sociaal oogpunt dringend noodzakelijk is, ook nog wel andere woon ruimten zijn waarin de toestanden ten hemel schreien en waaraan men ook wel eens wat doen mocht. En dat er ook hui zen zijn waarbij, tegelijk met de afkeu ring van den kelder ook de andere ver diepingen dienen te worden onbewoonbaar verklaard. Op het eerste bezwaar antwoorden B. en W. dat zij dat heusch ook wel weten, maar dat men toch ergens moet beginnenen op het tweede, dat zij in dergelijke gevallen inderdaad tot ge lijktijdige afkeuring van de rest van het huis zullen overgaan. De Oommissie is nu weer zoet. Ten- koste tenslotte van enkele maanden ver loren offlcieelen tijd, van een sommetje presentie gelden en eenige vrijwel nutte- looze offlcieele „stukken"! Niets officieels was er aan de muziek- en zang-uitvoering, die we j.L Zondag in het Stadion meemaakten. Zelfs de muziek- op-zich-zelf was, als niet komende van vak-menschen, officieus. De 7000 uitvoe renden waren leden van den A'damschen Bond van Zangvereenigingen en van dil- lettanten muziekcorpsen. En missohien juist dóórom was het zoo frisch en op wekkend, zoo mooi en eenvoudig tevens en hebben de 15000 toehoorders ondanks enkele regenbuitjes, zoo volop genoten van de koren, van de harmonie- muziek en, vooral, van den kinderzang. Een cycloon van harmonieerend geluid steeg er op (en verwoei in de groote ruimte wel wat) een cycloon die juist het tegenovergestelde deed van die andere in Borculo en omstrekendie daar bracht smart en ontzetting en verliesdeze hier genot en vreugde en winslö&rinst uit de entrée-gelden die men ln lift fonds voor de geteisterde streken gesport heeft. De hoofdstedelijke Bond van speeltuin- vereenigingen, een beweging eveneens uit de bevolking zelf opgekomen en die met haar 26 tuinen en 20.000 gezinnen als leden zoo enorm veel voor het stadskipd deed hield deze week haar jaarvergadering. Het bleek daar, o.a., ook door aanwezig heid van den wethouder voor Onderwijs, dat de gemeente beseft dat deze beweging met het volste recht aanspraak kan maken op krachtdadigen overheidssteun. Het bleek ook, dat de leiders hun taak in de toekomst niet alleen in de openlucht willen voortzetten, maar ook een begin willen maken met het stadskind binnenshuis verzamelplaatsen voor spel en ontspan ning te verschaffen. Men wil .komen tot het oprichten van z.g. jeugd-gebouwen, zooals die hier en daar in het buitenland reeds bestaan en vroeg ook daarvoor de medewerking van het gemeentebestuur. De wethouder beloofde dit en deelde mede dat enkele plannen dienaangaande reeds in studie zijn. Dat is tenminste al een begin. Een ander plan, niet voor de stichting van een jeugd-gebouw, maar voor het oprichten van een groote-menschen-dito, een Opera-gebouw namelijk, wat, naar men weet, door de Wagnervereeniging over wogen werd, is intusschen al iets verder dan dit begin. De „voorloopige studie" is, met *behulp van enkele buitenlandsche deskundigen reeds achter den rug, en men zal nu dezer dagen overgaan tot het uit- noodigen van zes architecten om een voor- loopig schetsontwerp ln te dienen. Het ziet er wel naar uit, dat er inderdaad schot in deze zaak zit. En als de Royaards Schouwburg nu ook nog maar een schotje krijgt komt er voor onze bouwers binnen kort geen gering werk aan den winkel. Een nieuwe schouwburg en een nieuw opera-gebouw tegelijkertijd I En dat in een tijd, dat het tooneel en de opera, naar het heet, nog steeds door het bioscoop- beluste publiek voorbij wordt geloopenl Hoe rijmt zich dat? In alle geval, zonder of met rijmen, zal, gaat deze dubbele bouwerij door, Amster dam weer iets nader komen tot het karakter van wereldstad. Ook van offlcieele zijde begint men zich al op dit komende ka rakter voor te bereiden. Londen, Parijs en Berlijn hebben, door middel van letters of cijfers hun arrondissements- of districts aanduiding. Amsterdam wil het, blijkens een voordracht van B. en W., thans ook gaan doen. Volgens deze voordracht zal de hoofdstad in den vervolge officieel verdeeld worden ln vfif „kwartieren" en wel Oentrum, Noord, Oost, Zuid en West. Onder de bordjes van de voornaamste straten zal dan met een letter het kwartier vermeld worden. Amsterdam O., Amsterdam Z., enz.: het klinkt niet slecht en geeft een prettig gevoel van wereldstedelijkheid I Nieuwe uitgaven. „Noord-Holland in Woord en Beeld" van heden bevat o.a. een aantal opnamen van de jaarlijksche Landbouw-tentoon- stelling te Alkmaar, waaraan verbonden een bloemencorso en de „Witte Kruis"- feesten. Deze kieken vullen een groot deel van de aflevering. Ook het A. J. O.-feest in de kaasstad vraagt onze aandacht De watertoren van Kwadijk blijkt een gewel dig gevaarte te zijn, zooals ons een afbeel ding laat zien, en F 428 (dit is geen onder» zeeër maar een enorme ram) is een kolos saal diertje, dat te Hoogkarspel is gedo micilieerd en daar den eersten prijs won. OUDESCHILD. Donderdagmorgen is een groote bag germolen gearriveerd om zand op te zui gen, voor' het dempen van eer. gedeelte der haven. Met een grooten „knijper" wordt het zand uit de hakken gehaald cn in het gat gestort Het zal nu niet lang meer duren of het haventerrein is ruim 8. meter verbreed, wat voor het drukke verkeer een belangrijke, verbetering be- teekanA. BONTWERKEN. Den laatsten tijd legt men in Amerika veel belangstelling aan den dag voor de soort man, die bij 't Amerikaansche meisje het meest in den smaak valt. Algemeen komt men tot conclusie, dat dit de „cave man" is, d. w. z. de man, die het dichtst bij de natuur staat,, wiens hart meer uitgaat naar lichaamsoefening en de frissche bui tenlucht, dan naar de vreugdên van het café-leven. Dezer dagen heeft de Kansas State Agricultural College deze iconclusie getoetst door aan de vrouwelijke studenten in de gemengde onderwijsinstellingen in het Midden-Westen van Amerika de vraag voor te leggen, aan welk soort van echtgenoot zij de voorkeur zouden geven. Het resultaat van de ondervragingen was, dat 85 der meisjes antwoordden, dat zij geen man wil den hebben, die alcohol dronk, terwijl veer tig procent verklaarden, dat zij bezwaar hadden tegen een man, die rookte of tabak kauwde. Vijf-eri-twintig procent der meis jes zeide een afschuw te hebben van het type man, die vreugde vond in de hevige fïirtations op „pettingparties" en eischte honderd procent physieke geschiktheid in haar toekomstigen echtgenoot. Vijf-en-zes tig procent verlangde den „beschaafden caveman", zooals die zich in Rudolf Va- Ientino, den bekenden filmartist, den echt genoot van Mary Pickford, demonstreerde. Vijf procent der meisjes verlangde kinder loos te blijven. Ingezonden Mededeellng. Uit voorraad leverbaar. Middenstraat 18-20-20-29. Tal. 74. 9

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5