NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA w uuii wnin «win Li PEEKIELOPPEKBDRG. SFECIAli IUTUREUK. Eerste Blad. Abonnementsgelden. vóór 15 OCTOBER HERMAN NYPELS. Het geheim van de Verpleegster Nr 6087 DINSDAQ 6 OCTOBER 1928 63ste JAARGANQ Verschijnt Dinsdag-, Dcrnderdeg- on Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 ADVEBTBNTIEN: per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 1606# over te schrijven. !<a genoemden datum windt beschikt met 0.16 verhooging. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per looper beschikt Wt] verzoeken beleefd de kwitantie b(j eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Dingdag 6 Oct5.56 uur Woensdag 7 5 54 BUITENLAND. VOLKENBOND. De economische conferentie. Een bijz. correspondent van de Rott Crt schrijft uit Genève: Ingezonden Mededeeling, EIGEN COUPEUR. EIGEN ATELIERS. KLEEDINGMAGAZIJNEN uit, en verhoogt de tariefstrijd de wrij ving. Men kan heel wat plekken in de wereld vinden waar het zoo gaat. (N. R. Ort) DE CONFERENTIE TE LOC ARNO. Opening der conferentie. FEUILLETON. door MURRAY HERBERT. Het paneel ging weder dldht, anet too- veraóhtige snelheid en deed Barbara zich- zelve verwonderd afvragen, of zij soms weder droomde, toen de kamer, die eerst geheel vervuld was van flonkerend en schitterend licht had geschenen, nu wel volkomen duister leek. Barbara's oogen glansden vreemd en in de oogen van den Chinees schitterde een lachje, en dat was het eerste lachje, dat het meisje hij hem had waargenomen. „Ben klein deed van de oogst van dertig Jaren," sprak Wung Lo weder, „een tien de deed maar. Altijd, als ik geld verdiend had, besteedde Ik een tiende deel aan ju- weelen die zijn beter dan goud." Barbara was stom van verwondering en spande haar brein in om te bevatten hoe groot de rijkdommen van dezen kleinen man wel moesten zijn. „Waarom vertelt u mij dit allee, Wung Lo?" „Verveelt het u?" De belangstellende oogen van Barbara waren antwoord genoeg op zijne 'beleefde vraag. Zij schudde het hoofd, zich nu bewust, dat éen ding al hare emoties over- heerschte: eene groote, onbedwingbare nieuwsgierigheid. („Hbl"). DUrrSCKLAND. Oocftlne-cmokfceiaar*. Te Berlijn ia een prooea begonnen te gen 26 personen, waarbij verschillende vrouwen, die zich aan verboden handel in oocalne hebben schuldig gemaakt. De meesten der beklaagden zijn leegloopers, die elkaar slechts bij hun bijnamen ken nen. Zoo zaten o.a. soldaten-Fritz, huza- ren-Karl, lange Ernst, en Joden-Robert op de beklaagdenbank. Versohillende be klaagden zijn recidivisten. Het vreemde gevaL Tegen gravin Bothmer uit Potsdam is thans een aanklacht wegens diefstal inge diend. Uit het onderzoek is gebleken, dat uit de woning van den heer Rieck, die aan haar hoede was toevertrouwd, heel wat meer voorwerpen ontvreemd zijn dan men eerst vermoedde. Ook boeken, kanten en wasohgoed zijn verdwenen en wel in den tijd waarin de heer Rieck op reis was. De gravin zal spoedig te Potsdam terecht staan. De brandstichtingen te Berlijn. Te Berlijn zijn er Zaterdag alweer drie branden gesticht. De bovenverdieping van een groot woonhuis in het Noorden werd geheel vernietigd. BH het blus- schingswerk werden twee brandweerman nen gewond. „Vertel mij meer," fluisterde zij. „Het is uit," antwoordde hij. JDe dertig jaren van imijn pelgrimstocht zijn afge- loopen, de jaren, waarin ik gestreden heb met de dwazen onder de menschen, oen mijzelf te verrijken. Ik, die de zoon van mijn vader en dus een prins van1 den Derden Rang was en bestuurder van eene provincie had moeten zijn, heb mij als een alaaf over de straten der gewone sterve ling onbewogen, geld makende steeds geld makende. En nu. Hij brak af, en plotseling begreep Bar bara Iets van zijne gedachten. In geen dertig jaren was hij ooit zoo spraakzaam geweest. Hij glimlachte alweer. „Er is nog slechts éen ding voor imij te doen. Die vijanden van u hebben mij be- leedigd de jonge dwaas en de oudere en ik wil mij geen enkel spel door hen laten overwinnen, zooals zij nu vast ge- Iooven te zullen doen. Zoodra ik hen ver slagen aal hebben, héb ik met dit land af gedaan. Zooals de ongeloovigen na hun 'bezoek aan het Heilige Kleed te Mekka terugkeeren, zal ik ook als een pelgrim in Ohina terugkomen. Maar mijn pelgrims tocht zal zonder zelfkastijdingen zijn; het zal oen overwinningstocht zijn, den ge- heelen weg over. De hand van den tijd heeft in dertig jaren veel weggevaagd en nu is mijn uur gekomen, het uur voor mijn wraak." „Wat wilt u daar ginds dan doen? Leeft de vijand van uw vader nog?^ „Zijn zoon," hervatte de gele man, „en de kindleren van zijn zoon. De maanden, die hen nog te leven overblijven, 'kunnen op mijne vingers uitgeteld worden. In de maand waarin lk ln Ohina terugkom, Ingezonden MededeeOnfl, Yereeniging tol bestrijding der Tuberculose. Hst Consultatiebureau Is geopend weke lijks Woensdag ren 12—2 uur, In de voor malige 8tads-Apotheek naast het Ziekenhuis. Consult kosteloos. De beroovlng fat het politiebureau. Een van de twee valsohe politieagenten, die enkele dagen geleden aan twee kan toorbedienden een" bedrag van 20.000 mark hebben ontfutseld, is gearresteerd. Het ia een gewezen agent van de schupo. Een veemgericht In het midden van 1928 verdween een zekere Panier, die lid was van een ge heime organisatie, te DOberitz, bij Ber lijn. Men vermoedde, dat hij, na door een veemgericht te zijn veroordeeld, door zijn eigen kameraden om het leven was ge bracht Dit is juist gebleken. De politie is er eindelijk in geslaagd, het lijk van Panier, dat in de nabijheid van het exer citieveld te Döberitz was begraven, te vin den en alle schuldigen in hechtenis te ne- nemen. Hun namen werden nog geheim gehouden. Uit het onderzoek is nog gebleken, dat het vonnis bij afwezigheid van Panier is geveld, zonder dat deze zich had kunnen verdedigen. Het vonnis moest onmiddel lijk worden voltrekken. Panier werd on der een voorwendsel naar een nabijgele gen bosch gestuurd en daar met slagen met een ijzeren staaf op het hoofd gedood. Uit de lijkschouwing is gebleken, dat zijn schedel volkomen stuk was geslagen. In verband met dezen moord zijn aoht gewe zen officieren en onderofficieren in hech tenis genomen. Zij hadden zich na de ont binding van de zoogenaamde zwarte rijks- weer naar verschillende deelen van het rijk begeven en dientengevolge was het uiterst moeilijk, hen op het spoor te ko men. Zij zijn thans allen onder strenge bewaking naar Berlijn gebracht en ook hier zijn uitgebreide maatregelen getrof fen om hun vlucht of bevrijding te ver ijdelen. De republlkeinsohe pers herinnert er aan, dat er in het jaar 1928 nog andere dergelijke misdaden zijn gepleegd, zon der dat de schuldigen zijn gevonden of gestraft Daar deze misdaden vermoede lijk in verband staan met het thans ont dekte geval, eischen die bladen een streng onderzoek. Spoorwegongeluk te Chemnttz. Ohemnitz, 6 Oct Toen hedenavond 6.80 de personentrein uit Mehjersdorf het cen traalstation binnenreed kantelde tenge volge van een verkeerden wisselstand een Ingezonden Mededeeiing. sterft één van zijn© kinderen en lk zal zijne weeklaohten hooren en zijne tranen zien. Hij wordt voor een tijd in de gevan genis gesloten. Heb lk niet overvloedig geld om de rechters om te koopen? Scha duwen zullen over zijn bestaan kruipen en zijne dagen zullen van klachten ver vuld zijln. In de volgende maand wordt zijn vrouw hem ontrukt, en wederom eene maand daarna nog een kind. De dan vól gende maand zal er weder eene dood© zijn en te vergeefs zal hjj tot de goden bidden. Als hem nog slechts éen kind overblijft, zal ook dit sterven en hij zal murmuree- ren, dat de goden zoo wreed zijn om hem ook nog dien laatste van zijn geslacht tè ontnemen den jongste, zijn uitverkoren zoon. Zoo, éen voor éen, maand na maand, zullen zij uitgaan als kaarsen ln den wind. En al dien tijd verkeeren zij in angst, zij ibeven, zij sidderen op het geluid van een© stem, het ritselen van een blad, want van de eerste maand af zullen zij Iets weten over hetgeen er gaat gebeuren, want ik zal den vader teekens zenden, ik. Barbara boog zioh een weinig voorover. Haar gelaat was zeer bleek. „Doe dat niet!" riep zij. „Dat is al te verschrikkelijk." Maar zij kon hare oogen niet van dat gele gelaat afwenden, dat er zoo onbewogen en glad uitzag als het gezicht van een jongen. „Ik zal niet meer van hen spreken. Zie hier, blanke vrouw." Gehoorzaam kwam zij aan zijne zijde. Hij nam eene groote landkaart uit eene lade in de tafel, rolde deze open en zette steenen ornamentjes op de hoeken. Een lange, 'blanke met ringen overladen vin ger trok een ruwen cirkel op dsse kaart „Dit is mijn vaderland. Hier is de pro vincie, die van mijn vader was. ZQ is zoo groot als uw heele Engeland, en! ik ga daarover weder regeeren." Toen spreid de zijne band zich breed uit en zijn vin ger en duim gaven de grenzen aan van de provincies aan elk© zijde van diegene, welke hij het eerste had aangeduid. „Deze provincies zullen ook de mijne zijn. Er zal misschien oorlog zijn, maar oorlog is slechts een1 spel met poppen, als men ge noeg geld heeft. Wanneer ik de heersober over deze provincies zal zijn, zal ik mijne erfenis teruggewonnen hebben en imijn naam zal op de lippen der menschen zijn. Eerst zullen zij hunne goden noemen en dan zullen zij mij noemen, Wung Lo, met vrees, eerbied en afgunst En al de mil- lioenen bewoners van mijn© provincies zullen hunne kinderen in de wiegjes al leeren stamelen: „Wijl leven bij de gratie van Wung Lo, die de eerste bloedverwant was van hem, die Kalzer was, en die de opstaande troon behoort te bezetten." Hij richtte zich hoog op en dat kleine, twinkelende lachje verscheen weder in zjjn anders fletse oogen. „De woorden van een man, die door een droombeeld ver voerd wordt," dacht Barbara eerst, dooji liet dit denkbeeld dadelijk weder varen. „TV kan u geen gluk wensoben op uw pelgrimstocht Wung Lo. Het is te wreed en te verschrikkelijk." Dat haast onmerkbare schokje met zijn sohouders was zijn antwoord en terwijl zijn doordringende blik nog op haar ge vestigd bleef, verviel Barbara weder in eene nieuwe verwondering en dat 'bracht een vernieuwd gevoel van vrees met zich Een slecht humeur, slapeloosheid en schele hoofdpijn worden vaak veroor zaakt door leverstoornissen. Fosteris Maagpillen zullen het kwaad spoedig overwinnen. Zij wekken de lever op, en worden aanbevolen tot het genezen van galzucht verstopping en maagkwalen. Prijs per flacon van vijftig versulkerde pillen 0.66; ln apotheken en drogist- „Blanke vrouw," relde Wung Lo, „er moet nog Iets meer gezegd worden. Zegt het niets tot u, dat ik mijne levensge schiedenis verhaald heb lk, die van het oogenbiik, waarop ik Ohina verliet tot heiden toe, geen woord over mijzelven ge sproken heb tot eenig sterfelijk wezen? Beroken dat eens, zooals u den tijd be rekent Tien duizend dagen en meer leid den tot dit uur, tot ddt uur, waarin lk mijn heele hart voor u uitstort die ik voor drie dagen nog nooit gezien had." „Wat bedoelt u, Wung Lo?" De vraag werd zwakjes en machinaal geuit en kwam toonloos en sidderend van hare lippen, onzeker en aarzelend, waarbij zij wild naar vrijheid verlangde, naar de sombere straat daar buiten en' de vriendelijke aan raking van de open lucht. „Tien duizend dagen van slavernij en plannen maken, dagen des doods voor mij," verklaarde de gele man. Ik heb mij zelven een taak voorgeschreven, alsof het een machtige berg was, die bestegen moest worden en het einde van eiken -lag zag slechts eene zeer kleine schreden af gelegd op de glibberige, rotsachtige'op pervlakte. Al die dagen 'ben Ik nooit een enkele schrede zijwaarts getreden niet voor de vriendschap van eenig mensch" de gelijke stern daalde en kreeg een vreemden klank van zachtheid „niet voor de liefde van eenige vrouw." (Wordt vervolgd.) HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Helderaohe Courant 11.60; fr. p. d. binnenland 12.Ned. O. en W. Indlë p. zeepoot 12.60; id. p. mail en overige landen 1BÜO. Zondagsblad reep. 10.60,10.70,10.70,11.—. Modeblad reep. 10.96,1136,11.26, 11.35 Losse nummers der Courant 4 et.; Ir. p. p. 6 ct. PostrGHraretoenta* No. 16066. 20 ct p. regel (galland) Ingea. meded. (kolombreedte ale redactiën, tekst) dubbel tarief. Kleine adtvert. (gevraagd, te koop, te hnnT)v. 1 t/m 8 regel» 40 ct, elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres; Burean r. d. blad en met br. onder do. 10 ct. p. adv. extra). Bewijeno. 4 ct Aan onze lezers buiten de stad doen wi] bet verzoek de abonnementsgelden voor het vierde kwartaal tien bedrage van 2. Licht op voor Auto's en Fietsen: Wat wordt met de oeoonomische con ferentie, die de Franschen verlangen be doeld? Het was eenigszins om te schrik ken toen een der Fransche aanvoerders het mfj op een avond op heldere open hartige wijze uiteenzette. Men had mij van Franschen kant te vo ren van zeer redelijke dingen gesproken. „Een terugdringen van den wedstrijd in het ophoogen der tarief muren was noo- dig. Polen, Tsjeoho-Slowakije, Duitschland dreven elkaar voort op dezen weg. Het was een nuttelooze wedstrijd, daar de ver schillen toch steeds gelijk bleven maar waardoor het algemeen niveau een hoog te bereikte, dat den levensstandaard in die landen gevoelig deed stijgen, en de verbruikskracht der bevolking geducht schaadde". Men sprak echter ook van andere din gen, van internationale Kartell-vorming naar het voorbeeld van de oude suiker conventie, met rantsoeneering en toedee- ling van markten.... De groote Franschman had het voor namelijk over dit laatste. De kwestie van de tolgrenzen is niet het belangrijkst, zoo zeide hij. De dingen zijn in werkelijkheid ingewikkelder. Er zijn landen die gevaar loopen van overindustrialisatie; daartoe behoort Frankrijk al. De internationale productie is te groot en moet beperkt wor den, maar het is niet v e e 1 te groot. Dat is het bemoedigende. Het is een geringe overproductie die de markt bederft en de malaise veroorzaakt. Hij noemde de kolen als voorbeeld. De overproductie in Europa bedraagt naar zjjn meening niet meer dan 2 pet. van het geheel. Aan deze kleinigheid zijn Enge land en Duitschland ziek. Een kleine be perking en men Is er. Is dat juist? Het lijkt moeilijk de over productie van kolen te berekenen. Oude gegevens deugen niet meer. De electrLfi- catie in Europa, het gebruik der water krachten, de toepassing van stookolie zijn sterk toegenomen, de koopkracht van het publiek in vele landen is verminderd. Zou het overschot dat de oorzaak is van dó ko- lencrisis daarom niet iets grooter zijn dan de 2 pet. der productie, waarvan de Franschman spreekt? Dit systeem van beperking wil de Franschman toepassen op ieder gebied der nijverheid, waar de malaise heerscht. Hij meent dat het steeds kleine overschot ten zjjn die geëlimineerd moeten worden. „Maar de geweldige uitbreiding der pro ductiemiddelen sedert 1914?", vroeg Ik. „Men moet veel meer slecht rendeerende fabrieken sluiten." „En het vraagstuk der werkloosheid dan, b.v. in Engeland en Duitschland?" „Als er niet werk voor allen is, dan moet de werkdag tijdelijk worden ver kort" Ziehier een basis, waarop een oeoono mische conferentie bezwaarlijk tot stand zal komen. Een Franschman bekijkt deze dingen anders dan een ander omdat zijn land gebrek aan menschen heeft en ar beidskrachten importeert Bij deze be schouwing verwaarloost men ook een be langrijk oeoonomisch element: de goed koopte der productie. Onder de grootste Duitsche industriee- len in het nijverheidsgebied heb ik steeds de opvatting aangetroffen dat verkorting van den arbeidsdag tot werkverschaffing uit een oogpunt van productieprijs uit den booze was. „Laat de menschen die wer ken, voortbrengen wat zij kunnen, en geef dan degenen, die gij niet gebruiken kunt werkloosheidsondersteuning; dat is goed- kooper omdat gij uw productie rationeel houdt Gaat gij terwille van werkverschaf fing den werktijd verdunnen, dan wordt uw politiek te duur. Zoo sprak b.v. Btln- nes. Er schijnt mi] meer redelijkheid in zijn betoog dan ln dat van den Franschman. Een andere Fransohman zei mij dan ook naar aanleiding van het rondspoken de denkbeeld van een conferentie tot be perking der productie een woord, dat met schilderachtige raakheid het hier uiteen gezette plan karakteriseert en veroor deel: „Een dergelijke bijeenkomst zou een oonferentie zijn vanoeoonomische Malthusianisten I" In ieder geval echter zal men er reke ning mee moeten houden, dat dit Malthu sianisme van zeer belangrijken Franschen kant wordt gepropageerd. Voor zoover het verzet van Engelschen kant tegen het plan van een oeoonomische oonflerentie deze opvatting betreft, is het begrijpelijk genoeg. De Engelsohman zoekt de uitkomst aan een anderen en stellig naar algemeene opvatting rationee- leren kant Engelsche regeeringsmen- schen formuleeren het kort en krachtig. Qeen vermindering der productie maar vermeerdering van het verbruik. Dat pro gram echter wijst evenzeer den weg naar de oeoonomische conferentie, maar dan tot bestrijding van de tariefmuren. Daar zal. naar wij mogen hopen, het heele plan wel op uitloopen. Het is een aangewezen doel voor den Volkenbond, daar een re geling op dit gebied niet alleen een oeoo nomisch maar ook een politiek genees middel zou zijn. Om een voorbeeld te noe men: Tusschen Duitschland en Polen drukt zich de wrijving in een tariefstrijd Onze Meeding la te HELDER en SCHAQEN In geen andere zaken verkrijgbaar. JLocarno, 5 Oct. Alle delegaties be halve de Poolsche en Tsjecho-Slowaksche waren vanochtend tegenwoordig bij de opening van de waarboreconferentie. Nusca, de stadspresiaent van Locarno, opende de bijeenkomst met een toespraak, waarin hij de gezamenlijke gedelegeerden uit naam van de gemeente verwelkomde en hun dank betuigde voor de keuze van Lo carno als vergaderplaats. Spr. uitte den wensch, dat de conferentie tot een goed einde moge komen en de menschheid de lang vei beide veiligheid en vrede zal bren gen. Chamberlain, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, die naast Nusca plaats had genomen, antwoordde. Hij dank te voor de hartelijke ontvangst en verze kerde, dat alle delegaties zich zouden ver heugen als zij op den gastvrijen Zwitser- schen grond den werkelijken vrede zouden kunnen herstellen. Scialoja heeft verklaard, dat de Italiaan- sche delegatie de bescherming van de Breraiergrensniet aan de orde zal stellen, daar Italië niet van plan is een zoo gewich tig vraagstuk tot een punt van loven en bieden te maken. In elk geval zal Italië een overeenkomst onderteekenen, in vrije onderhandelingen tusschen de betrokken staten, Frankrijk, België en Duitschland, bereikt, een die den vreae moet waarborgen. G. Nypels seinde Maandagavond uit Lo carno aan het „Hbl.": De eigenlijke conferentie is heden ge opend met een toespraak van Chamberlain tot alle journalisten, waarin hij duidelijk moeite deed een vriendelijke atmosfeer te scheppen en er den nadruk op legde, dat allen op den voet van gelijkheid zouden worden behandeld. Hij deelde mee, dat geen voorzitter gekozen zou worden, zoodat al len gelijkelijk samen praten konden. Ge vraagd waarom hij slechts van vijf deelne mende mogendheden sprak en of de Polen en Tsjechen niet meededen, verklaarde Chamberlain, dat hij zich slecht kon voor stellen, dat een finaal accoord te Locarno bereikbaar was zonder hen. 82) De Duitschers verzekeren, dat zij zich wel niet zullen verzetten tegen het plaats nemen der Polen aan de conferentietafel als, luisteraars, maar dat zij den Polen het recht ontzeggen deel te nemen aan de dis cussies over het Rijnpact. Niettegenstaande net gebruikelijke opti misme van den eersten aag, voorziet men hierover binnen enkele dagen, wanneer de Polen aankomen of hun deelneming onder werp van discussie is geworden, moeilijk heden. Inmiddels vingen de rechtskundigen he denmiddag het onderzoek aan van het ont- weTp-garantiepact, dat bestaat uit elf korte artikelen en waarin Frankrijk en Duitsch land en België en Duitschland eikaars gren zen en vrede garandeeren, van welke twee verdragen Italië en Engeland garant blij ven met de verplichting samen gewapend op te treden tegen wie, het verdrag schen dend, een ander aanvalt. Engeland en Italië maken onderling uit wie aanvaller is en in geval zij het oneens zijn, maakt de Raad van den Volkenbond het uit. Over de arbitrage zegt het ontwerp-pact niets, daar dit een onderwerp van andere verdragen worden moet. In een der artike len wordt wel gezinspeeld op Duitschland's oostgrenzen. Het laatste artikel zegt, dat het pact eerst in werking treedt, nadat Duitschland lid geworden is van den Vol kenbond. Een persoon, die heden aan de conferen tie deelgenomen heeft, verklaarde, dat hij den indruk gekregen had, dat alle deelne mers met den wil bezield zijn tot overeen stemming te komen en dat het pact van Lo carno binnen tien of twaalf dagen gesloten kan worden, indien het den Engelschen en Italianen lukt de Franschen te doen afzien van de garantie van Polen's grenzen en de besprekingen en het pact tot den Rijn te beperken. De eerste bespreking verliep zonder een enkel incident en de toon bleef tot het einde uiterst hoffelijk en hoopgevend.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1