Voor de MARINE dl nieuw ingevoerde REGENJAS, mwM NEPTUNES, prijt 32.00 1 inelnsief uitmonstering. 1 Eerste Blad. BUITENLAND. VASELINE CHESEBROUGH Het geheim van de Verpleegster HERMAN NYPELS, Nr. 6088 63ate JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en #13 DE CONFERENTIE TE LOC ARNO. De juridische deskundigen hebben Dinsdagochtend beraadslaagd over de ar tikelen van het Rijnpakt, waarop Maan dag in de algemeene vergaderingen amendementen waren voorgesteld of op merkingen gemaakt Ingezonden Mededeellng CHESEBROUGH M«J C°0»«» Spoorwegongeluk. Een stadswfjk ln de asch gelegd. 60 gezinnen dakloos. Het spoorwegongeluk. Twee dooden. Ingezonden Mededeellng. Hij kwam dicht bij haar en zij gaf een WRIJFWAS Deheerlyta zurvere terv peniynwa» van de Erdal Fabriek te Amsterdam Brengt Zonneglansen DennengeurinHua Een ontploffing. ITALIË. Aanstelling van gouverneurs ln steden. ENGELAND. Onsenigheid bij de Brltsche regeering over MosoeL Engeische oorlogsschepen naar Antwerpen. De zeemansstaking. - Engeland en zfjn schuldenaars. Ingezonden mededeellng. blauw gabardine, waterdicht, mooi passend, (Wordt vervolgd.) ITALIË. Italië en de schuld aan Amerika. Mussollni en de vakvereenlglngen. Tegen de vrijmetselaars. ROEMENIE. MAROKKO. DONDERDAG 8 OCTOBER 1828 HELDERSCHECOURANT Lioht op voor auto's en fietsen: Donderdag 8 Oot6.52 uur. Vifjdag 9 6.60 Daar de jursiten het eens zijn geworden over de artikelen van het veiligheidspakt, waarop amendementen waren voorgesteld, kon de conferentie Dinsdagmiddag acte nemen van hun eenstemmig rapport en de beraadslaging voortzetten over de voor naamste vraagstukken: Duitschland's toe treding tot den Volkenbond en waarbor ging vair het oostelijke pakt Aan het HbL wordt uit Locarno gemeld: Over de plenaire zitting van Dinsdag middag, waaraan Stresemann, die hersteld was, deelnam, verluidt dat de Duitschers wederom voor de aannemelijkheid van paragraaf elf van het ooncept-pact die de toetreding tot den Volkenbond tot een conditia sine qua non van. het pact maakt eischen, dat de te Locarno oontracteeren- de mogendheden in den Volkenbond zor gen voor opheffing of amendeering van artikel zestien van het Volkenbondspact, zoodat Duitschland niet verplloht kan wor den aan vreemde legers doortocht te ver- leenen. Behalve deze paragraaf elf is men ook nog doende over die, waarin een toe speling gemaakt wordt op de garantie van den status quo aan Duitschland's oost grens. Duitschland weigert nog pertinent deze in dit pact te garandeeren en stelt voor deze quaestie te regelen door en in den Volkenbond, wanneer het daartoe is toegetreden. Ondertusschen werken de juridische deskundigen de negen paragra fen uit, waarover in principe overeenstem ming is bereikt. Londen, 7 October. De berichten uit Locarno wordeni minder optimistisch. Zoo verneemt de Daily Telegraph dat de Duit- sche delegatie de te behandelen vraag stukken zoo ingewikkeld acht, dat het een dwaling ware nu reeds een rooskleurigen kijk op den uitslag der besprekingen te hebben. 'De Times legt nogmaals den nadruk op de ontstemming, te Locarno gewekt door het officieuse Duitsche communiqué, waarin stond dat de eerste twee dagen geen tastbaar resultaat hadden opgele verd en dat de „vitale vraagstukken" nog ln het geheel niet zijn aangeroerd, tw. Duitschland's toetreding tot den Volken bond en de waarborging der Oostelijke arbitrageverdragen. Oonferentiekringen waren hierover te meer ontstemd, daar afgesproken was slechts één gezamenlijk communiqué uit te geven. 8owjet-Raslan>d en het Oostelijk pakt. De diplomatieke medewerker der Daily Telegr. zegt uit diplomatieke kringen te vernemen dat het Oostelijk arbitrage- vraagstuk op het oogenblik in een geheel nieuwen vorm wordt overwogen. Graaf Skrzynski zal ml te Locarno voorstellen, Sowjet-Rusland door de ter conferentie vertegenwoordigde mogendheden in de zen te laten raadplegen. Dit voorstel vindt steun bij de Duitsohe delegatie en dr. Benesj moet ook tot steun hebben beslo- FEUILLETON. ten, ofschoon hij twijfelt of deze stap succes zal hebben. Briandi en Berthelot hebben geen vertrouwen in Rusland'» vre delievendheid, maar in het Fransche ka binet en het parlement is een sterke strooming ten gunste van Rusland's deel neming aan het Oostelijk pakt Locarno, 7 October. Over de gisteren gehouden algemeene vergadering wordt nader gemeld dat Briand namens de Fran sche delegatie Duitschland's toetreding tot den Volkenbond heeft bepleit, omdat deze voor een vasten grondslag van het veiligheidsverdrag noodig is. Nadien zou Duitschland dan een interpretatie van art 16 van het handvest kunnen' verlangen. Nadat öhamberlain, Vandervelde en Scda- loja de opmerkingen van Briand hebben gesteund, antwoord Stresemann met een uiteenzetting van het algemeene stand punt zijner regeering, zonder dat hij daar bij in bijzonderheden trad. Vanmiddag begint de eigenlijke bespre king van deze vraagstukken. Over den arbeid der juristen verluidt dat omtrent den vorm van de inleiding tot het pakt-ontwerp nog verschillen van meening bestaan. 0.m. verlangt Duitsch land wijziging van een zin waarin sprake is van „de mogendheden wien in 1914 oorlog ls aangedaan", omdat deze woor den naar het oordeel der Duitsohe dele gatie de schuldkwestie aanroeren. Ook heeft de Duitsohe delegatie een wijziging van een zin, die handelt over den „Rijn-status" gevraagd, omdat hl slechts sprake mag zijn van neutralisee- rinig der Rijnland-zone. Van de principieele vraagstukken is het belangrijkst dat een volstrekte overeen stemming tussohen het veiligheidsver drag en het Volkenbondsverdrag wordt bereikt. Dit lijkt heel moeilijk omdat en kele bepalingen van het veiligheidsver drag ln strijd zijn met het statuut van den Volkenbond. Locarno, 7 October. Verscheiden dele gaties zijn in hooge mate ontstemd over de publicatie in enkele buitenlandsohe (Italiaansche) bladen van een ontwerp- veiligheidspakt. De gepubliceerde artike len van het pakt zijn intussohen onjuist en meerendeels verkeerd weergegeven, daar de beraadslaging erover nog niet is geëindigd. Uit Locarno wordt aan de N. R. Ot ge meld: Zeer teekenend is de groote opwinding geweest, die Dinsdag in het hoofdkwartier der delegaties geheeracht heeft Er ls ze kere ontstemming over berichten ln de Italiaansche pers. Dien nacht nu verluid de, dat de Seoolo het ontwerp van het pact publioeeren zou. Dat bleek ook juist. Dins dag was het ontwerp trouwens in zekere kringen voor tweehonderd dollar te koop geboden. Men beschouwde deze publicatie als een ramp, naar men zeide, omdat Stre semann daardoor in een uiterst moeilijke positie tegenover de Duitsche openbare meening zou komen. Daarom werd alles in beweging gebracht om de publicatie te verhinderen. Men telegrafeerde en telefo neerde over heel Italië, zond een auto naar Milaan en gaf alle uiterlijke teeke nen van een paniekstemming. Ten slotte is het gelukt de publicatie te verhinderen. Intusschen kregen wij een memento van weinig veelbelovenden aard door het ten tooneele verschijnen van dq Poolsche de legatie, die wel zorgen zal dat de confe rentie die tot nu toe op de vlakke baan geweest is, de noodige hindernissen zal krijgen. DUITSCHLAND. De Duitsche kolentransporten. De Berlijnsche correspondent van het Hbl. meldt: De opperburgemeester van Duisburg en SPREEK UIT, J3CHESW»-' te de welke sedert W00 wmder gsbrwfc ma zuren wordt vsrvssrdigd. Weiger namaak en neem sledtts origioeete Tufceu mm, verpakt door NUWVOWK <J- A eenige heeren van den Duisburgschen ha vendienst zijn door de Nederlandsche re- geering uitgenoodigd naar Rotterdam te komen, ter bespreking van de quaestie van de kolentransporten naar, respectie velijk over, Rotterdam. Naar men weet is de Duitsche kolenuitvoer over Rotterdam den laatsten tijd zeer aanzienlijk gestegen en Rotterdam is er natuurlijk op uit, deze ontwikkeling te bestendigen. Het „Berliner Tageblatt" verneemt in dit verband, dat er van Italiaansche zijde op is aangedrongen, om in het vervolg de voor Italië bestemde herstelkolen niet meer over Antwerpen, doch over Rotter dam te verladen. In de buurt van een station bij Berlijn ontspoorde Maandagavond een trein. Een wagon vierde klasse werd omgeworpen; drie reizigers zijn gedood en 12 ernstig gewond. Maandagnacht werd de wijk Tannen- berg van de stad Lahiau door een gewel digen brand voor het grootste gedeelte verwoest. Eerst Dinsdagmorgen tegen 9 uur kon het vuur worden gebluscht Zes tig gezinnen zijn dakloos. De express Parijs—Straatsburg. Een vaart van tachtig KAL De seinen onvei lig. Toch doorrijden Zoo is het ook ditmaal Zondagnacht weer geschied in het station Wilvishelm, .bij Hochfelden tussohen Saverne en Straatsburg. Ben rangeerende goederen trein werd door de express achterop ge reden en tot een puinhoop gemaakt De remmer van den goederentrein werd ver pletterd, evenals de machinist van den express. Twee derdeklas-reizigers, een student en een Pool, werden gewond. In den trein bevond zich grootvorst Cyriel van Rusland en eenige leden der voorma lige tsaristische hofhouding, die er allen goed afgekomen zijn. De machinist van den express verklaart de seinen door den mist niet te hebben gezien. door MURRAY HERBERT. 88) Plotseling stak hij beide handen voor zich uit Het was, alsof''zijn ijzeren terug houding van dertig jaren ten laatste ver broken werd. Zijne oogen schitterden en stonden opgewekt en deden het masker achtige van zijn gezicht op eene wonder baarlijke manier verdwijnen. 'Hij verhief zijne stem, en toen hij Barbara aanzag, gevoelde zij het bloed koud door hare aderen stroomen. „Blanke vrouw, ik wensch niet in een zaamheid' naar mijn eigen land terug te keeren. Het past niet- in een regeerder om schatten op te stapelen, zooals ik tot nu toe gedaan heb. In mijn droomen ont brak iets, tot voor drie dagen geleden. U bent versohenen en hebt mij' geleerd, wat dat was. Ik héb u in het geheian gade geslagen; ik heb veel omtrent u vernomen van mijne bedienden en van de kalkoen- vrouw. Deze dertig jaren zijn voor mij geweest alsof ik in eene verlaten woestein geleefd had', zander een enkelen boom voor schaduw, of in een groote kille ka mer, waar nooit een vuur werd ontsto ken om anij te verwarmen. Voor inij bent u zoo schoon als een bloem, zoo bewon derenswaardig als eene ster. Blanke vrouw, gij moet met mij terugkeeren. In al mijne 'bezittingen zult u deelen. Te zamen zullen wjj regeeren in mijn land en wij zullen groote gunsten ondervinden van de goden en van den heersoher, die hun dienaar is en de mijne zal zijn!" De betoovering was verbroken. Het ■was juist, wat de vrouw gevreesd had en toch was de werkelijkheid nog veel erger. Zij gevoelde zich een oogenblik bedwelmd en hopeloos en dan, zich omkeerend, vluchtte zij naar de deur. Maar Wung Lo stond tusschen deze en haar. Nu, nu het gevaar een bepaalden vorm had aange nomen, vatte zjj moed. „Wung Lo, dit is te monsterachtig, ver schrikkelijk!" riep zij ontzet uit. „Laat mij dadelijk vertrekken!" Maar hij bewoog zich niet en dan, nauwelijks goed wetende, wat zij deed, riep zij iets over haar echtgenoot en vroeg opnieuw, waar hij verborgen was. „Wat gaat mij uw echtgenoot aan?'* antwoordde Wung Lo verachtelijk. „Hij heeft geen liefde voor u. Hij kan uitge blazen worden op mijn wil pff juist als die andere kaarsen in den wind. Maar er bestaat een ander, die uw geest (bezorgd maakt, blanke vrouw." Hij wachtte een oogenblik, haar als t ware uitdagend dit te ontkennen, maar Barbara had zijn woorden nauwelijks ge hoord. Met alle kracht van haar denk vermogen zocht zij naar een middel om buiten dit huis te geraken. „Waartoe zal het dienen, Tnjjm wil te wederstaan?" zeide Wung Lo. „Er bestaat geen andere dan deze, blanke vrouw. Ik zeg u, dat u komen moet, Ik zal waohten tot den zevenden dag niet langer!" voor vloeren en meubelen In de haven van Bordeaux ls een vracht schip, geladen met bommen voor dé krijgsbedrijven in Marokko, gistermiddag in <fe luchtgevlogen. Er zijn eenige ge wonden, onder wie twee ernstig. De door de regeering voorgestelde aan stelling van gouverneurs voor gemeenten van meer dan 6000 zielen wordt, volgens een telegram uit Rome aan de Daily Ex press, beschouwd als de „derde stap" van de fascisten om de macht duurzaam fn handen te krijgen. Indien het wetsontwerp wordt aangeno men, zullen 7866 steden op een totaal van 9148 hun autonomie verliezen, daar zij voortaan door een ambtenaar, dien de re geering benoemt, bestuurd zullen worden. Het plan is het herstel van een instituut uit de middeleeuwen en erop berekend, de macht van het fascisme ontzaglijk te ver sterken. Volgens de Londensóhe bladen heerscht ln den boezem der regeering groote on- eenigheid over de quaestie van MosoeL De „Evening Standard" weet te vertel len dat de regeering indien zij bij haar politiek ten aanzien van Mosoel volhardt, door haar eigen aanhangers ten val zal worden gebracht Dinsdagochtend ongeveer halfaoht zijn Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen de Engelsohe kleine kruiser Ross en 8 ondereeebooten: M. 1, M. 8, L. 22, L. 28, H. 81, H. 48, H. 48 en< H. 27. Zij zullen te Antwerpen verblijven tot 9 October. Na een mislukte conferentie tusschen afgevaardigden van reed ers en stakende zeelui heeft Ooatee, de eerete-minlster van Nieuw-Zeeland, die als bemiddelaar te Wellington fungeerde, medegedeeld, dat het eenige wat te doen viel was de Nleuw-Zeedaiüdsche voortbrengselen, die tengevolge van de staking nog liggen te waohten, snel te vervoeren en degenen te beschermen, die dit werk willen onder nemen. De Daily Telegraph deelt mede, dat, on danks de mislukking van de Fransch- Amerikaansche onderhandelingen over de schuld, de onderhandelingen met de an dere regeeringen op den grondslag van de tusschen Caillaux en Ohurohill getrof fen regeling toch voortgezet worden. Officieuze onderhandelingen over de oorlogsschulden van Roemenië aan Enge land zijn thans gaande en,worden geoom- plioeerd door de tegenvordering nopens vergoeding van in den oorlog door de En- gelschen vernielde olie-bronnen. Servië zal vermoedelijk door bemidde ling van zijn gezant eerlang de kwestie van de oorlogsschuld laten behandelen. Intusschen hebben voorloopige gedach tewisselingen plaats gevonden tusschen de Engeische en Italiaansche departementen van de schatkist, waarbij alleen het vraag stuk van de vaststelling van het bedrag aangeroerd is. Verschillende staten wensch ten een bepaling om zich evenals Duitschland in de Dawes-regeling tegen al te groote overmaking van bedragen in hun munt te beschermen. De Daily Telegraph merkt op, dat, vol gens de Dawes-regeling, de lichamen wel ke de overdracht kunnen beschermen, een internationaal karakter dragen. gil, toen zijne hand haar arm aanraakte. De wanhoop, die haar bezielde, redde haar, want, hoewel zijn greep vaster en vaster werd, ontrukte zij zich daaraan en vloog naar de andere zijde van de kamer. In een oogenblik stond zij, hijgend, met de tafel tusschen hen 'beiden, hem aan1 te staren, waarhij nieuwe vrees haar ver vulde op het zien van de oogen van dien man En dan, zeer snel, sloot 'hare hand zich om een van de zware groen steenen beeldjes, terwijl de hand van den ander nog trachtte hare 'beweging te beletten en haar voornemen te voorkomen. Zij wierp het voorwerp recht door het venster en het geraas van het versplinterende glas klonk 'haar ais muziek in de ooren. Bed den hoorden een scherpen kreet, en, ter wijl zij daar nog roerloos standen, weer klonk een donderend gebons op de straat deur. Binnen een minuut verscheen de meid aan de deur en zag zonder een woord te zeggen den Chinees aan voor Instructies. „Ga open doen," zeide hij bij de deur staande. Zij ging heen en hij wendde zich weder tot Barbara. Hij scheen zijn gewoon ondoorgrondelijk voorkomen weder terug gevonden te hébben: „U zult terugkomen, blanke vrouw,1 was alles, wat hij zeide, „Of u dat wilt of niet wilt, u zult terugkeren!" Dat zeg gende ging hij voor haar ter zijde om haar te laten voorbijgaan en Barbara was zoo blijde niet deze verlossing, dat zij er niet eens toe kwam zich te verwonderen over zijne verrassende veradering van gedrag en de rustige bedreiging, die ln zijn toon lag opgesloten, maakte voor het oogen blik slecht» weinig indruk op haar. KLEEDINGMAQ AZIJN EN HELDER. Toch, terwijl zij zich de met loopera be legde trappen afspoedde, was zij zich be wust, dat Wung Lo haar volgde. Bene den gekomen keek zij om en zag hem staan bij de leuning van' de eerste verdie ping. Zij leunde tegen den muur en ln de open deur stond oen peper-en-zout-harl- ge, zeer booze taxichauffeur. Hij hinkte de gang ln met een kreet van pijn. Slechts verlangend de vrije buitenwereld te berei ken, keek Barbara hem niet eens aan, terwijl zij zich naar de straat voort spoedde. De deur werd gesloten. Binnen stond de chauffeur ohbeholpen aan zijne pet te frommelen. Wung Lo riep van het por taal: „Wel, wat is er?" De nieuw aangekomene schrok op het zien van die verschijning in dat vreemde kleed. Wung Lo kwaim langzaam de trap af voor de andere zijn spraakvermogen terugvond. Het meisje, dat de deur ge opend had, was weder verdwenen. „Wat er is?" riep de man verachtelijk uit, zijne vingers dtoor zijn korten grijzen baard (halende, terwijl hij den Chinees van 'boven tot beneden opnam. „Het is wat moois, dat is het. En ik met een bezeerde knie, waar ik wel een week of zes voor in bed zal moeten blijven. Hoe moet het nu met imij? dat is mijn „wat is er"." „Kom 'kom," zeide Wung Lo ongedul dig, „ik weet niqt, waar je het over hebt, goede vriend. Waarom bonsde je zoo op mijne deur?" De Italiaansche schuldenoommissie zal 1 December te Washington aankomen om over de kwestie der Italiaansche schulden te onderhandelen. Rome, 6 Och Mussolini ontving heden delegaties van de fascistische werkgevers en vakvereenigingen. Hij wenschte hen geluk met de tot stand gekomen regeling inzake arbitrage bij loon- en arbeidsge schillen, en verklaarde dat de regeering zoowel de rechten van de werkgevers als die van de arbeiders zal beschermen. De overeenkomst legt op beide partijen een groote verantwoordelijkheid, daar zij thans het Ideaal van industiieele samenwerking tusschen de klassen in de praktijk moe ten toepassen. De fascistische vakvereeni gingen, zeide hij, moeten de werkelijke belangen van de arbeiders met kracht, doch zonder demagogie verdedigen, ter wijl de fabrikanten bereid moeten zijn te gemoet te komen aan alle gerechtvaardig de eischen der arbeiders. Alleen daardoor zal een wederzijdsoh vertrouwen kunnen worden geschapen. Hij voorspelde, dat in dien de overeenkomst zoo zou worden op gevat, zij den dood zal beteekenen voor het socialisme, dat gebaseerd is op vijand schap tusschen de beide klassen en welks consequenties vernietigend zijn. Alleen een periode van industrieelen vrede kan leiden tot grootere welvaart voor ons land. De leiders van de delegaties der werk- vera en vakvereenigingen antwoordden kort op de.rede van MusboIM en verklaar den hun beste krachten te zullen aanwen den voor het handhaven van den Industri eelen vrede door de samenwerking der klassen, welke inderdaad reeds een feit is geworden. Ingevolge de jongste onlusten, te Flo rence voorgevallen, heeft de grootmeester van de Italiaansohe vrijmetselaars beslo ten alle loges in die provincie te ontbin den en alle daar wonende vrijmetselaars uit de orde te bannen. Wegens de strenge Italiaansche oen suur blijft de ware stand van zaken ver borgen voor het buitenland. Beweerd wordt, dat reeds 18 personen te Florence gedood zijn. De fascisten gaan voort met huiszoekingen, zijn geheel buiten den band gesprongen en richten hun aanval len hoofdzakelijk tegen vrijmetselaars. Alle winkels te Florence zijn gesloten. Volgens berioht uit Boekarest aan de Neue Freie Presse is in Noord-Bessarabië een nieuw communistisch oompiot ont dekt. Er hebben 12 arrestaties plaats ge had. Er zou een aanslag tegen den ko ning van Roemenië voorbereid zijn en een opstandige beweging voor hall October. De Matin verneemt uit Taza, dat de Franschen op 46 kilometer .van Ajdir zijn en op 18 kilometer van het Spaansche le ger, dat de Franschen tegemoet komt. De beide gecombineerde bewegingen omsin gelen de troepen van Abd el Krim. Een zeer talrijk materieel wordt naar het Frapsche front gezonden onder meer veel kanonnen en kleine, liohte vliegtuigen, dié op moeilijk terrein kunnen landen. De stad Tetoean wordt sinds 8 dagen gebombardeerd door een kanon van zwaar kaliber, dat op een naburjgen berg is op gesteld. Een Havaa bericht maakt melding van vorderingen der Franschen in 't centrum en van do snelle ontruiming van een streek door den vijand: In den oostelijken sector rukken de Franschen over het heele gevechtsfront op. Zij verdedigen zich stevig op een linie, die zich waaiervormig op grooten afstand ten Noorden van Kif- fane uitstreekt. De troepen te Belgacem (ten Z.O. van Kiffane) vormen de verbin ding van dit nieuwe front met de ooste lijke elementen. Door de inneming van Syah door de Spanjaarden kon de verbin ding niet dezen (o.a. troepen uit Melilla) verkregen worden. De Spanjaarden moe ten voornemens zijn van Syah een sterk oentrum> van weerskanten te maken. Volgens een B.T.A.-hericht uit Fez werd de verbinding tussohen de Spaan sche en de Fransche troepen tot stand ge bracht te Syah door officieren en vlieg tuigen.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1