E T PRIJSVERLAGING Zenuw tabletten Mijnhardt VAN DONDERDAG 8 OCTOBER 1925 TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. Te Amsterdam is bevorderd tot arts de heer H. S. v. <L Loe, geb. te Helder. W. J. Maalsteed. f De Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst te Leiden heeft een verlies ge leden door den dood van haar leeraar, W. J. Maalsteed, onzen oud-stadgenoot, die Vrijdag l.L in de kliniek van prof. Winkler te Utrecht op 30-jarigen leeftijd is overleden. Op het Conservatorium te 's-Gravenhage werd hij tot een der besté leerlingen van den leeraar Van Beynum gerekend. De heer Maalsteed was ruim drie jaar aan de Leidsche Muziekschool verbonden en hij deed zich daar, behalve als bekwaam musicus ook kennen als een verdienstelijk paedagoog. Verkiezing Kamer van Koophandel. Tengevolge van de periodieke aftreding van een achttal leden der Kamer van Koophandel zal 8 November as. eene ver kiezing plaatshebben. De aftredende leden zijn: Voor afd. Grootbedrijf, de heeren: M. A. Kolster, Helder; J. Blaauboer Kz., Barsingerfiorn; G. Grondsma, Alkmaar; J. G. Messelaar, Alkmaar. Voor de afd. Kleinbedrijf de heeren: J. Ookter, Alkmaar; J. Hoogland, Broek op Langendijk; G. Nobel, Winkel; J. Rin- gers, Alkmaar. Aanbesteding. Door Burgemeester en Wethouders van Helder werd Dinsdagmiddag ten raad- huize alhier aanbesteed de levering van Brandstoffen voor de Gemeentegebouwen, gedurende het winterseizoen 1925'26. De volgende billetten waren hiervoor ingeko men: B. Bethlehem, Helder, HolL anthraciet 20/30 8.49, id. 80/50 8.74, eierkolen 1.69, aanmaakturf 1.09, korte turf 0.80, vuurmakers 0.40. Gebr. Greven, Helder, HolL of Belg. anthraciet 20/30 8.25, 80/50 8J>0, Duitsche steenkolon 2.10, eierkolen 1.80, lange turf 1.30, korte id. 0.85, vuurmakers 0.35. H. Booy Zn., Helder, Holl. anthraciet 20/30 2.999, eierkolen 1.599, lanje turf 0.999, korte turf 0.799, vuurmakers 0.374. J. de Haan, Helder, Belg. anthra ciet 20/30 2.90, HolL anthraciet f 2.90, eierkolen 1.60, korte turven 0.80, lange id. 1.15, vuurmakers per baal van 2000 stuks f 1.Wed. Bakker, Helder, HolL anthraciet 20/30 2.80, 80/50 8.30, Belg. id. 20/30 8.eierkolen 1.45, steen kolen 1.90, lange turf 1.05, korte id. 0.771», vuurmakers f 0.35. Alles per 100 eenheden. De firma Booy sohreef in per 1000 eenheden. Door den architect S. Krijnen te Helder werd aldaar Woensdagmorgen aanbe steed het bouwen van een woonhuis aan Vischmarkt no. 80, het verbouwen van perceel Nieuwstraat 86 aldaar, beide voor rekening van de firma Gebr. Kruyff te Helder. Ingeschreven was als volgt: Voor perceel 1 (bouwen woonhuis): G. Groot 4193.—, H Riemers Sr. 4240.—, C. Bot 4300.—, Starrenburg Boerdjjk 4860.—, Minneboo Walboom f 4374.—, H. Preeke 4540.A. A. Valkhoff 4579.—, Gebr. van Pelt 4600.J. O. van der Plas 4700.H. F. Bosch 4970.—. Voor perceel 2 (verbouwen Niéuw- straat): H. Riemers Sr. 8920.Minne boo Walboom 4149—, O. Bot 4200.—, J. O. van der Plas 4220.Gebr. van Pelt 4260.—, H. Freeke 4278.—, G. Groot 4387.—, Starrenburg Boerdjjk 4560.—, H. F. Bosch 4660.-^ Voor de massa: H. Riemers Sr. 7797. Allen te Helder. Een treffende begrafenis. Woensdagmiddag werd op het kerkhof te Huisduinen ter aarde besteld het stof felijk overschot van de 21-jarige Guurtje Ottervanger, na lang en geduldig lijden overleden. Van de zijde der buren en kennissen was de belangstelling voor dit sterfgeval buitengewoon groot, verschil lende kransen en bloemen waren gezon den, waaronder van de buurtbewoners zeer groote. De medearbeidsters van het overleden meisje (zij was op de confectie fabriek van Gebr. Meyer werkzaam) wa ren op het kerkhof vertegenwoordigd, eveneens een deputatie uit de buurtbe woners. Ook verder was de belangstel ling zeer groot en de op het kerkhof aan wezigen waren zeer onder den indruk van dit sterfgeval. Een groot aantal bloemstukken, waar onder zeer fraaie, dekte de baar. Practlsch Idealisten Associatie. Wij herinneren aan de lezing van de P. L A. op hedenavond 8.15 in de boven zaal van café „Central" Kanaalweg. Spr. de heer Oene Jonker, onderwerp: „Wat de P. L A. is en wil". Lezing Prof. Obblnk. Mogen wij er onze lezers aan herinne ren, dat morgenavond de lezing van Prof. Obink over Palestina eni Syriö plaats heeft? Deze hoogleeraar beschikt over een prettige manier van doceeren; hij is niet dor of droog, en onthoudt ach van te veel .geleerdheid". Zijn doel is een en ander te vertellen van dit land, dat hij bereisd heeft en waarvan hij mooie photo's heeft megebracht Velen moeten zich nog her inneren zijn vorig bezoek, toen prof. Ob- bink op boeiende wijze over Egypte sprak. Naar hert land der Joden vort ons de hoogleeraar thanw mede. Ingezonden Mededeeling. Zenuwstillendzenuwsterkend. Buisje 7§ ot. Wy vertrouwen, dat ook thans weder velen onder het gehoor van dezen emi- nenten spreker zullen zijn om hun A(lge- meene) G(eestelijke) O(ntwikkeling) uit te breiden. Verslag der Gemeentelijke Arbeidsbeurs over <le maand September 1925. Mannen. Aanvragen van Werkgevers ikwamen in om: 1 colporteur, 1 congienge, 1 leerling- letterzetter ben. 18 jaar, 4 loopknechts, 1 loopjongen ben. 18 jaar, 1 los-werkman, 3 matrozen, 1 smid, 1 smidsleerling ben. 18 jaar, 110 transportarbeiders, 1 tuin- mansfeerling ben. 18 jaar, 1 winkelbe diende. Totaal 126 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 2 'bankwerkers, 1 banketbakkersleer ling ben. 18 jaar, 1 bediende groote vaart, 1 betonwerker, 1 'brood-bakker, 2 chauf feurs, 1 colporteur, 1 conciërge, 2 electrl- ciens, 17 'grondwerkers, 1 kappersleer ling 'ben. 18 jaar, 1 kleermaker, 8 kellners, 5 kantoorbedienden, 6 landarbeiders, 1 leerling-letterzetter -ben. 18 jaar, 4 loop knechts, 6 loopjongens ben. 18 Jaar, 1 leerling-kantoorbediende ben, 18 Jaar, 20 losse werklieden, 8 matrozen, 4 opperlie den, 1 radio-telegrafist, 1 reiziger, 1 schoenmakersleerling bert 18 jaar, 2 smidsleerlingen ben. 18 jaar, 2 smid-bank werkers ben. 18 jaar, 8 schilders, 4 sto kers, 1 stukadoor, 1 steenbikker, 89 trans portarbeiders, 1 tremmer, 11 timmerlie den, 8 timmermansléerlingen ben. 18 jaar, 1 tuinmansleerling 'ben. 18 jaar, 1 vlieg tuigmaker. Totaal 156 personen. Geplaatst werden: 1 colporteur, 1 congieige, 1 leerling- letterzetter 'ben. 18 Jaar, 14 grondwerkers, 4 loopknechts, 1 loopjongen ben. 18 jaar, 1 los werkman, 8 matrozen, 1 reiziger, 1 smid, 1 smidsleerling ben. 18 jaar, 110 transportarbeiders, 1 tuinmansloerling ben. 18 jaar, 1 winkelbediende. Totaal 141 personen. Vrouwen. Aanvragen van werkgeefsters kwam in om: 1 aardappelschilster, 1 ass. huishouding, 1 breister 'ben. 18 jaar, 1 buffetjuffrouw, 5 dagmeisjes ben. 18 jaar, 7 dagdienstbo den, 4 dienstboden intern, 1 huishoudster, 1 kamermeisje, 1 meid-huishoudster, 2 werksters, 1 winkeljuffrouw. Totpal 26 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 6 aardappelsohilsters, 1 ass. huishou ding, 1 breister ben. 18 jaar, 8 dagmeisjes ben. 18 jaar, 7 dagdienstboden, 2 dienst boden intern, 1 huishoudster, 1 kantoor bediende ben. 18 jaar, 1 naaister, 14 werk sters, 8 winkeljuffrouwen ben- 18 jaar. Totaal 49 personen. Geplaatst werden: 1 aardappelschilster, 1 ass. huishouding, 1 breister 'ben. 18 jaar, 2 dagmeisjes ben. 18 jaar, 4 dagdienstboden intern, 1 huis houdster, 2 werksters, 1 winkeljuffrouw. Totaal 10 personen. Uit het Politierapport Maandag werd een los' werkman aan gehouden, die verdacht werd, de blauwe broeken, ten nadeele van een van de man schappen van het Noorsche bjb., ontvreemd te hebben. Hij werd in verzekerde bewa ring gesteld. Maandagmiddag te ongev&r half vier, werd op verzoek van de politie te Zaan dam, een schipper aangehouden van een vrachtboot De schipper wordt verdacht te Zaandam vadschiheid dn geschrifte te hebben gepleegd. Dinsdagmorgen werd hij op transport gesteld naar Amsterdam. Op aanwijzing van een banketbakker hier ter stede, werden Dinsdagmiddag drie meisjes aangehouden van 712 jaar. Een van het drietal had zich schuldig gemaakt aan het wegnemen van een reep chocolade en een rol ohoooladecroquettee, die in de mantelzak van het meisje wer den aangetroffen. BINNENLAND Uit de Metaalindustrie. Het hoofdbestuur van den Metaalbewer- kersbond ontving, naar „Het Volk" mede- deeld, dd. 1 October van den heer Zaal berg, den directeur-generaal van den ar beid, het hieronder volgende schrijven als antwoord op zijn brief van 80 September inzake de overwerkvergunningen: „Uw nevenvermelde brief vindt voor een deel reeds beantwoording in mijn schrijven aan de redactie van uw bonds orgaan. Voor het geval u hiervan nog geen kernis heeft genomen, deel ik u mede, dat mijn besluit op geen enkele wijze is beïnvloed door den minister, noch direct, noch indirect. De ongekende slap te, welke door mij als motief is aange voerd, betrof niet den toestand op dit oogenblik in den scheepsbouw, die mij zeer goed bekend is, doch ik kijk iets ver der en wel naar de scheepvaartbeweging en de omstandigheden die hierop van in vloed zijn. Deze nu zijn uiterst ongunstig. Zij zijn ongunstiger dan een half jaar ge leden en de gevolgen ervan zijn reedb zeer goed te bespeuren in het aan de markt komen van nieuwe aanvragen voor scheepsbouw en van de daarbij te bedin gen prijzen. Ik verwacht van iedereu maatregel, die pp dit oogenblik zou leiden tot duurdere productie, een vermindering van de nieuwe te verwerven opdrachten. Daarvan wensch ik de verantwoordelijk heid niet te dragen, mede, omdat de ge volgen ervan voor de metaalarbeiders ook in de toekomst nadeelig zullen. Wenschen dezen het advies te volgen dat u van plan schijnt te geven, dan zullen zjj daar, naar ik vrees, de gevolgen van te dragen heb ben, doch de verantwoordelijkheid daar voor zal voor het grootste deel op u rus ten." Het geschil omtrent de rouverelnltelt over het eiland Miangas. De Nederfandsche regeering en de re- geering der VereenSgde Staten van £me- rij^a hebben prof Max Huber, president van het permanente Hof van Internatio nale Justitie, aangezocht, in het geschil omtrent de souvereiniteit over het eiland Miangas (Pafonas) als arbiter op te treden. De heer Huber heeft zich daartoe be reid verklaard- De extra-uitkeerlng aan het Rijks personeel. Naar V. D. verneemt heeft de regeering aan de commissie voor Georganiseerd Overleg voor ambtenaarazaken doen we ten, dat de Regeering niet kan overgaan tot de uitbetaling van een week extra-sa laris aan de Rijksambtenaren, omdat zy do voorkeur geeft aan een spoedige herzie ning der salarisregeering 1925. Daarvoor is een bedrag van ongeveer 8.000.000 be schikbaar. De ambtenaren van de poste ryen en telegrafie en zy, wier salaris de 6000 gulden te boven gaat, zijn. daarom trent niet begrepen. Naar het NederL Oorrespondentlebu- reau in Den Haag verneemt, zal uit de ongeveer 8 millioen gulden, welke de re geering beschikbaar stelt in verband met een herziening van het bezoldigingsbe sluit 1925, ook de voorziening ten gunste van het militair epersoneel, het marine personeel en de rijkswerklieden bekostigd moeten worden. Herziening Bezoldigingsbesluit 1925. Op vragen van het Tweede Kamerlid J. ter Laan: ie. Is het juist, dat de regeering voor het dienstjaar 1925 een zoogenaamde nood- ui tkeering aan het personeel voorbereidt? 2e. Zoo ja, is de regeering dan bereid om op korten termijn mededeeling te doen van de voorgenomen regeling? Inzonder heid van den grondslag, waarop een dus danige maatregel steunt, van de totaalsom, die de regeering meent beschikbaar te kun nen stellen, en van de termijnen, waarin het bedrag zal worden uitgekeerd? heeft de minister van Financiën, voor zitter van den raad van ministers, geant woord: Ad ium. Een z.g. nooduitkeering voor het dienstjaar 1925 aan het ambtenaars- personeel toe te kennen, ligt niet in de be doeling der regeering. Ad 2um. Ofschoon door bet bovenstaande de beantwoording der tweede vraag feite lijk overbodig genoemd zou kunnen wor den, wenscht de ondergeteekende aan het antwoord op vrïag 1 nog toe te voegen, dat de centrale commissie van georgani seerd overleg in ambtenaren^ken is uitge- noodigd met den meesten spoed voor te be reiden een herziening van het Bezoldigings besluit 1925. Daarbij is na te gaan, of er in de algemeene bepalingen en normen on juistheden voorkomen en, zoo ja, hoe deze nersteld kunnen worden. Aan de commissie is voorts meegedeeld, dat voor de her we ning van de salarissen, met terzijdelating van de ambtenaren behoorende tot het Staatsbedrijf der Posterijen en 'Telegrafie en van degenen, wier bezoldiging meer dan 6000 bedraagt, over een bedrag van om streeks 3 millioen kan worden beschikt De regeering is tevens voornemens om de nieuwe regeling der salarissen ook over het jaar 1925 ten goede te doen komen aan hen, die krachtens deze nieuwe regeling voor 1926 een verbeterd salaris zullen ontvan gen, en zulks in den vorm eener toelage over 1925. Het uitgangspunt daarbij is geweest de overweging, dat de onjuistheden, die voor 1926 weggenomen worden, ook over 1925 hebben bestaan. Het Comité van Neutraal Overheidsper soneel heeft alle Centrales, vertegenwoor digd in de Centrale Commissie voor Ge organiseerd Overleg in Ambtenarenzaken, tot een samenspreking uitgenoodigd op Vrijdag 9 dezer in Den Haag, om te over wegen welke stappen zouden kunnen wor den gedaan inzake de door de Regeering toegezegde uitkeering in eens over 1925. Het dagelijksch bestuur van de centrale van vercenigingen van personeel in 's rijks dienst heeft gisteren een bijeenkomst ge houden ter bespreking van den brief der regeering d.d. 5 October aan de centrale commissie voor georganiseerd, overleg, waarin de regeering mededeelt, voor een duurtebijslag over 1925 geen termen aan wezig te achten. Van vele besturen der aangesloten orga nisaties waren reeds berichten binnengeko men, meldende de ernstige ontstemming, die er heerschte onder de leden, over de ver nietiging van de verwachting, dat aan het rijkspersoneel over 1925 een duurtebijslag zou worden toegekend, welke verwachting was gegrond op door de regeering gedane toezeggingen. Het dagelijksch bestuur stelde zich na de bespreking van deze zaak op het volgende standpunt: ie. het algemeene salarispeil, neerge legd in het Bezoldigingsbesluit 1925, is te laag; 2e. met de door dq regeering toegezegde 3 millioen zijn de salarissen niet op een be hoorlijk peil te brengen; 3e. dat peil kan eenigszins worden be naderd door den salarislast te brengen op 95 pet. van dien, noodig voor de uitvoering van het Bezoldigingsbesluit 1920, waar mede dus het personeel (buiten de pen>- sioenkorting van 81/» pet.) nog een verla ging van 5 pet aanvaardt; Ingezonden Mededeeling. 1 iim czlehd Pc beste Cacao voor den laagstcn prijs 4e. het bedrag, noodig om dit algemeene peil voor 1926 te bereiken, zou ook moeten gelden voor 1Q25. Het dagelijksch bestuur meende echter, dat in dit stadium van één door de se gee ring gewilde herziening van de verschil lende salarissen in het Bezoldigingsbesluit een doeltreffende hulp voor 1925 kan wor- en verwacht, daar de nood in de gezinnen van het rijkspersoneel oogenblikkelijk voor ziening eischt, een voorziening, waarop met :ht kon worden en is g< In dit verband meende het dai bestuur, dat het verschil tusschen den sala rislast 1925 en het door het bestuur noodig geachte salarisbedrag voor 1926 in den vorm van een uitkeering ineens op zeer korten termijn zou moeten worden uitbe taald. Men stelde zich daarbij op het stand punt, dat het aldus verkregen individueele inkomen niet mag prejudicieeren voor het geen in 1926 bij herziening zal worden toe gekend. Maatregelen werden vastgesteld om tot verwezenlijking van deze punten te geraken. Uit het mijnbedrijf- Op uitnoodiging van den cornmtmlirti- schen mynwerkerebond is Dinsdag een byeenkomst gehouden van vertegenwoor digers van dezen bond, den ProL Cbrist bond, de neutrale mynwerkersorganisatie en den R.K. mynwerkerebond, in de bu- reaux van laatstgenoemden bond. Na uit voerige bespreking werd besldten, heden vóór den aanvang van de contraotoommis- sievergadering een nieuwe byeenkomst te houden en zoo mogeiyk tegenover de mjjndirecties eenzelfde standpunt in te nemen. De stormramp. By het nationale steuncomité Storm* ramp zyn door bemiddeling van het de partement van buitenlandsche zaken in gekomen: a. de opbrengst van een liefdadigheids feest, te Gent gehouden ten bate van de slachtoffers van de stormramp, 1330,20; b. de opbrengst van een liefdadigheids feest, hetwelk op aanstichting van den gouverneur van West-Vlaanderen te Oost ende is gehouden, ten bate van de slacht offers van de stormramp, 7818,20 francs. Opgelegde schepen. De in de haven van Rotterdam opgeleg de Nederlandsche schepen zyn: Noordam 12.551 ton, Gaasterdijk 8878 ton, Bosch- dyk 6872 ton, Burgerdyk 6854 ton, Kar- zawa 8421 ton, IJseldyk 7157 ton, Schie- dyk 7040 ton, Veohtdyk 6869 ton, Bilder- dijk 6856 ton, alle van de Holland-Ame- rikaUjn; Friesland 1544 ton, Zeeland 1544 ton, beide van de Scheepvaart- en Steen- kolen-Maatschappy. De opgelegde vreemde schepen zyn het Engelsche stoomschip Gracefield 2788 ton, van Swansea, en het Duitsche stoomschip Harald 8946 ton, van Hamburg. De Engelsche transportarbeiders- delegatie naar ons land. Naar het Volk meldt, heeft de Engel- sohe Trans po rtarbeiderebond een delega tie uitgezonden om den toestand en de ar beidsvoorwaarden in de havens van Ant-1 werpen, Rotterdam en Amsterdam te be- studeeren. Deze delegatie komt dezer da gen in ons land aan. Een eigenaardige wedstrijd. Onder een groote groep bewoners der Gemeentewoningen te 's-Hertogenbosch, had een woningwedstryd plaats waarvoor by raadsbesluit 1 500 aan prijzeL cn 50 aan premiën werd toegestaan.» Deze wedstrijd had ten doel de gezin nen die vroeger in bekrompen huisjes en oude krotten woonden, en thans van flin ke doelmatige en aangenaam gelegen hui zen zyn voorzien aan te moedigen die wo ningen behooriyk te onderhouden. De animo voor dezen wedstrijd was bui tengewoon groot Er werden 145 prijzen en premies toegekend, waaronder 85 met diploma. Het diploma werd ontworpen aan de Bossche Kon. School voor Kunst, Tech niek en Ambacht De uitreiking aan de winnaressen-huisvrouwen zal plaats heb ben ten stadhuize ln tegenwoordigheid der jury, gevormd uit damesleden van den R.-K. Vrouwenbond en van de Ned. Ver. van Huisvrouwen afdeeling Den Bosch. VU f tig jarig bestaan van de Koninklijke Maatschappij de Schelde te Vllsslngen. Men meldt uit Vlissingen: Toen de Marinewerf te Vlissingen werd opgeheven, heeft die gemeente daar zeer onder geleden en het was vooral ook Z. M. Koning Willem III, die zich het lot der stad aantrok rn die met den heer Arie Smit, een jong scheepsbouwkundige, begreep en voelde, dat er iets moest worden gedaan om Vlissingen te helpen. Het ongebruikt liggende terrein van genoemde werf en de openstelling van de nieuwe havenwerken ven gereede aanleiding dit te zoeken in e richting van het oprichten van een par ticuliere scheepswerf. Op verzoek van den Koning verklaarde de heer Arie Smit zich bereid de verlaten marinewerf als particu liere onderneming weer in bedrijf te bren gen. De heer Smit kreeg daartoe de werf in erfpacht en bracht het desbetreffende contract irl de Maatschappij „de Schelde", die op 8 October 1875 werd opgericht en kort daarop het praedicaat .„Koninklijke" verkreeg. Het is dus heden 50 jaar geleden, dat deze maatschappij werd opgericht en het is, gezien de hieronder in het kort te vermelden geschiedenis der jubilaresse, alleszins be grijpelijk, dat deze dag niet onopgemerkt voorbij zal gaan. De naam van den heer Arie Smit, die den stoot gaf aan de oprichting der maat- schappij, is nog steeds aan die der maat schappij verbonden. Begonnen werd met de 20 eerste werklie den aan den bouw van den houten visch- kotter „de Zeeuw", die dus het eerste door de maatschappij afgeleverde schip werd, toen dacht men zeker niet, dat zoovele groote Oceaanstoomers zouden volgen bin nen een halve eeuw. In het geheel zijn in de 50 jaar afgeleverd 177 schepen, namelijk 44 passagiersschepen, 25 vrachtbooten, 39 kleinere en binnenvaartuigen, 2 sleepboo- ten, 19 schepen voor de Nederlandsche en Indische gouvernementen, 4 groote oorlogs schepen, 6 torpedojagers, 18 torpedobooten en 13 onderzeebooten. Nog zijn voor de marine in aanbouw een onderzeeboot en een groote 35,1 mijlen torpedoboot, voor den :hen iL' gereed is en het nog grootere schip „Siba -.1," n.nnonnn c-1 f O ïrAAV l/Affotl fll Rotterdamschien iLloyd de motorpassagiers- en vrachtschepen „indrapoera", dat bijna jak", waaraan nog slechts voor korten tijd is begonnen. Ten slotte is voor de Konink lijke Paketvaartmaatschappij het motor schip „Van Heutsz" in aanbouw. Behalve de schepen, werden afgeleverd 406 machine installaties en 1118 stoomketels voor andere schepen. Het eerste schip, dat voor de marine in 1879 werd gebouwd, was een sparttorpedo- bootiager, het eerste pantserschip, de „Zee land'', in 1898, de eerste onderzeeboot op eigen risico der maatschappij in 1905 en in datzelfde jaar de eerste groote torpedoboot, de „G. 1 terwijl in 1909 de eerste torpe doboot jagers voor jo mijls snelheid werd afgeleverd en in Mei van dit jaar de „Java" als eerste moderne kruiser voor Indië. Het was in 1882, dat de werf de eerste schepen voor den Rotterdamschen Lloyd maakte, namelijk de „Batavia" en de „Soe- rabaja", en sedert dien zijn de voornaamste schepen van deze lijn alle op „de Schelde" gebouwd en zooals boven reeds gezegd, nog zijn er twee in aanbouw. De maatschappij „Nederland" gaf haar eerste opdracht in ons land voor den bouw van een mailschip aan „de Schelde" en wel de „Wilhelmina", welk schip in 1896 werd geleverd. Wel bouwde de werf allerlei soort van schepen, maar toch meer speciaal marine schepen en mailbooten, onder de laatste ook enkele voor de stoomvaartmaatschappij „Zeeland" te Vlissingen, die ook dit jaar haar gouden jubileum vierde. Dat niet alles op rozen is gegaan, is te begrijpen, maar de directie heeft zich nim mer laten ontmoedigen. Het belang der maatschappij blijkt ook zeker uit de toename vin het aantal werk lieden. In 1876 bedroeg het zooals gezegd Actie RykBpersoneeL

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5