PRIJS-VERLAGING Ruwe, Schrale Handen geneest men metPUROL TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. VAN DINSDAG 13 OCTOBER 1925 en met 1» October afwezig. Het burge meesterschap wordt waargenomen door den heer GrünwaikL Onze vroegere stadgenoctte, mej. M. j Hüne is met ingang van 1 November aangesteld tot landmeter van het kadaster met tijdelijke standplaats Arnhem. Adres aan den Baad. Door den Held. Best Bond is het vol gende adres aan den Baad dezer gemeente gericht: De afdeeling Helder van den Algemee- nen Nederlandschen Schildersgezellen Bond heeft een klacht ten onzent inge diend ten aanzien van het feit dat de gepensioneerde brigadier van Politie Ho ving door het Bestuur van de Vereeni- ging Volkshuisvesting is belast met het uitvoeren van het noodige schilderwerk. Genoemd bestuur der afdeeling ver zoekt ons al het mogelijke in het werk te stellen om aan deze handeling een einde te maken. Reeds had het bestuur van Volkshuisvesting toegezegd dat het dezen gepensionneerde zou ontslaan en daar voor een werkloozen schildersgezel in de plaats zou stellen. Aangezien aan deze toezegging niet Is voldaan en er inmid dels in deze Gemeente pljm. 10 weiklooze sohildergezellen zijn, welke mede door de gemeente Helder moeten worden onder steund, meent het bestuur van den Hel- derschen Bestuurdersbond uw college op dit feit te moeten wijzen en verzoekt het uw invloed te willen uitoefenen op het be stuur van de Vereenlglng voor Volks huisvesting, opdat dit den gepensioneerde zal ontslaan en daarvoor een of meerdere bij de Arbeidsbeurzen ter plaatse inge schreven werklooze schildersgezellen te werk te stellen. (Volk.) Rloleerlng Binnenhaven. Door een aantal bewoners van de Bin nenhaven is het navolgend verzoekschrift aan Burgemeester en Wethouders gericht: Ondergeteekenden, allen bewoners c.q. eigenaars van perceelen, staande aan de Binnenhaven te Helder. Geven met verschuldigden eerbied te kennen dat zjj dezer dagen bij monde van de Politie gewaarschuwd zijn alle bestaande afvoerpijpen van dakgoten, voor zoo ver niet aangesloten zijnde op de gemeente rioleering, te verwijderen dat deze wijze van waterafvoer reeds jaren lang bestaat en getolereerd is ge worden dat in den loop der jaren meerdere perceelen in andere handen zijn overge gaan en verschillende woningen gebouwd zijn onder de thans vigeerende bouwver ordening, zonder dat er destijds bij den bouw aanmerkingen op den waterafvoer zijn gemaakt, althans den bouwers niet de betreffende voorschriften verplichtend gesteld dat de Binnenhaven geen gemeente riool bezit, waarop aansluiting verkregen kan worden; dat er geen vrees behoeft te bestaan, dat zelfs bij abnormaal zwaren regenval de straat blank komt te staan door het afvoerwater dat ten slotte de kosten van een andere wijze van waterloozing zeer groote offers zou vergen van de tegenwoordige eige naars. Redenen waarom o.g. Uw geacht College beleefd verzoeken het daarheen te willen leiden dat zij ontheven worden van de verplichting de afvoerpijpen hunner wo ningen te verwijderen. Bedoelde maatregel, die genomen is naar aanleiding van den toestand in ver schillende deelen der gemeente bij zwaren regenval, zou naar wij vernemen, voor de bewoners der Binnenhaven groot on- Ïerief en groote kosten meebrengen. De linnenhaven is n.1. rijksgrond, zoodat daarin geen rioleering kan worden aan gebracht. De gemeente wil den eigenaars van woningen thans verplichten een uit- loozing te maken op de rioleering in de Achtergracht, hetgeen voor vele peroeelen Ïroote kosten zou medebrengen. Boven ien is wel gebleken, dat dit stadsge deelte nimmer van zwaren regenval te lijden heeft. Electriclteltspaedagogie. 0 October j.1. had er een bespreking plaats op het Gemeentehuis te Helder, tusschen het gemeente-bestuur en den organisator van de paedagogische cam pagne op het gebied van de electriciteit, ter voorbereiding van de propaganda in het rayon Helder. Den 22en October a.s. zullen door het gemeente-bestuur van Helder alle ge meentebesturen, onderwijsautoriteiten en verdere belanghebbenden uit het rayon Helder worden uitgenoodigd, om kennis te maken met leermateriaal in den vorm van schoolplaten en boekjes en de films voor de paedagogische tentoonstelling. Na een inleiding van den organisator over de beteekenis van deze extra-scolaire volksopvoeding, vooral voor het lager onderwijs, heeft voor genoodigden een voorstelling in de bioscoop plaata. Een meevaller! De heer J. M„ hier ter plaatse, had het geluk een ballonnetje met label te vinden, waarop het verzoek aan den vinder, het kaartje op te zenden naar da Daily Graphio Lomden. Ingezonden Mededeellng. M. gaf gevolg asm het verzoek en werd gisteren verrast met een brief, waarin een chèque van 1.10 18.—). In den brief werd meegedeeld, dat de ballon was op gelaten te Margate. De wenschen van het Marlne-PersomeeL Op Zaterdag 10 October j.1. waren in gecombineerde vergadering bijeen de hoofdbesturen van de bonden en ver- eenigingen van marine-personeel beneden den rang van officier, t.w.: de Bond van Marine-Onderofficieren, de Bond van Korporaals der Kon. Marine, de Bond voor Minder Marine-Personeel, de R.-K. Vereeniging van Marine-Personeel „St. Christophorus" en de Bond van Christelijk Marine-Personeel beneden den rang van officier, alwaar besproken werd het nieuw kenbaar gemaakte standpunt van de Regeering ten opzichte van de be zoldiging van het overheidspersoneel. Uiting werd gegeven aan de groote teleurstelling en ontstemming, welke is ontstaan ten gevolge van het door de regeering kenbaar gemaakte standpunt, dat aan het doen van een uitkeering in eens voor 1925 geen gevolg zal worden gegeven. Besloten werd om alsnog te trachten de uitkeering in eens, waaromtrent ge rechtvaardigde verwachtingen waren ge wekt, te verkrijgen, terwijl voorts werd besloten om te ijveren dat de regeling van de bezoldiging van het militair Ïersoneel der zeemacht, welke vóór 1 anuari 1925 en sinjjs 1 Januari 1920 heeft gegolden, weder In de plaats trede van de thans geldende regeling, welke zoo weinig financiöel perspectief biedt en in verband met de te lage salaris bedragen door het personeel algemeen wordt veroordeeld. De personeels-organisatles vorenge noemd, voor zoover zij in het G. O. Zee macht zijn vertegenwoordigd, zullen in dat georganiseerd overleg voorstaan het- f;een in deze gecombineerde vergadering s besloten. Abonnementsvoorstelllngen Jan Musch. In aanvulling op het ingezonden stukje van den heer Wolthuis inzake een reeks van dri.' g- edkoope voorstellingen, welke het gezelschap van den heer Jan Musch zich voorstelt hier te geven, kunnen wij nog Let volgende mededeoien Hoewel zLh al aanstonds een aantal liefhebbers hebben aangegeven, is het noodig, teneinde van het welslagen ver zekerd te zijn, dat er zich nog meerderen aanmelden. Vóór 20 October moeten er beslist 400 deelnemers zijn, daar de voor stellingen anders niet kunnen doorgaan en de heer Musch zijn datums voor andere plaatsen vaststelt. Het behoeft voor nie mand een beletsel te zijn zidh voor de drie avonden tegelijk op te geven, daar de kaarten niet persoonlijk zijn en men bij verhindering altijd wel een ander bereid vindt de kaart voor dien avond over te ne men. Laat ieder dus in eigen kring zoo veel mogelijk trachten abonné's te krij gen; de prijs van L— per avond is toch waarlijk zoodanig, dat men daarvoor ner gens anders voor een eerste-rangsvoor stelling als deze terechtkomt. Men kan zich opgeven bij den heer M. M. Polak, Casino (in het stukje van defi heer Wolthuis stond abusief M. V. Polak), in het sigarenmagazijn van den heer Kokelaar en men kan tenslotte, in dien men daaraan de voorkeur geeft, tee kenen op de circuleerende lijsten, die de zer dagen worden aangeboden. Maar men doe het spoedig, daar natuurlijk de heer Musch verplicht is zijn tournée vast te stellen. Wij verwijzen voor het overige naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Centraal Genootschap voor Kinder herstelling»- en V aeantl «kol onl ee af d. Helder. 'Ditmaal geen bede om hulp. t Is waar: het uitzenden van kinderen voor herstel van gezondheid vraagt veel geld. Nie mand', die dat heter weet dan de bestuur ders. Maar ook anderen (begrijpen zulks goed. En als zjj dan de handen ineen slaan om ons te helpen, brengt ons dat meermalen een flinke bate. En nu verwachten wij een bul. woon flinke staving van onze kas, het (tusschen haakjes gezegd) hard noo dig heeft Onze Marine Kapel èn mevrouw A. BrumsenHoogerzell, sopraanzangeres èn Inter Nos zullen 5 November aA onze stadge- nooten (en wellicht ook menigeen van buiten, die dit leest) een ooncert aan bieden, waarbij natuurlijk Casino zou imogen wenschen vooraf nog wat vergroot te zijn. Wij wilden niet na laten u bijtijds te waarschuwen, opdat u dit bijzondere concert niet ontgaan zaL Daarvoor is slechts noodig tijdig et zor gen van toegangsbewijzen voorzien te zijn, want we twijfelen er niet aan, dat we vlak voor de uitvoering zullen moeten annonceeren: „uitverkocht*. Geeft dus s.v.p. èn in uw eigen belang èn tevens in 't belang van t zwakke (kind aoht op de binnenkort verschijnende nadere gegevens. V erkeersongevaL Tengevolge van het verkeerd uitwijken heeft Zondagmiddag in de Molenstraat, hoek Keizerstraat, een tamelijk ernstig ongeval plaats gehad. Een motorrijder reed van de Molen straat de Keizerstraat ln, in de richting Zuidatraatfc op het oogenlhlik, dat een fietsrijder van tegenovergeertedden kant kwam en de Molenstraat ln wilde rijden. Belde heeren reden niet rechts van den weg, met gevolg dat ze op den hoek Mo lenstraatKeizerstraat ln 'botsing dreig den te komen. Om dit te voorkomen reed de fietsrijder anet flinken gang meer naar links, waardoor hij tegen het raam van de fam. K. terecht kwam. Zijn remmen weigerden, zoodat hij door het vrij dikke raam heenviel en zich ern stig bezeerde aan z'n hoofd. Dtr. flchürmann verleende eerste hulp. Ontsnapt De,marinier der le kL W. EL Jacobs, tegen wien Woensdag 80 Sept. wegens opruiing in het kamp te Ede, 1 jaar ge vangenisstraf werd geëischt, is in den nacht van Zondag op Maandag uit z'n oei ontsnapt en tot heden nog niet boven wa ter gekomen. J. staat als zeer onbetrouwbaar 'bekend en heeft (kans gezien zijn bewaker in dien bewusten nacht te verteederen, hem eenige ©ogenblikken vrij te laten, om tg. afscheid te nemen van z'n vrouw. De marinier le kl. P. had Zondagnacht om 11.80 uur, van den fcorp. van de wacht de hondenwacht overgenomen. Op z'n rondgang hoorde 'hij de smeekende stem van den marinier J., die hem verzocht, afscheid van z'n vrouw te mogen nemen. P. kreeg medelijden met z'n gevangen collega en opende, met een valschen sleu tel, de oei (de korp. had de sleutels mee genomen). J. zwoer Öen marinier P. na eenige uren terug te komen en in dat vertrouwen liet P. hem gaan. Wie er echter terugkwam, niet de ma rinier J. Om half vier deelde P. den korp. van de wacht mee, wat hij gedaan had en onmiddellijk werden toen maatregelen genomen den voortvluchtige te pakken te krijgen. Tevergeefs echter. J. werd niet gepakt en is tot nog toe ndet 'boven water ge- kamen. De onvoorzichtige bewaker zit nu in zijn plaats in de oei opgesloten. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Helder en zijne b(j- en hulppostkan toren over de maand Séptember 1926. Op spaarbankboekjes, uitgegeven aan bovengemelde kantoren, werd ln den loop der maand ingelegd 571.880.92 enterug- betaald f 80.254.07. Derhalve minder Inge legd dan terngbetaald f 3.923.15. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 81. Door tnsschenkomst dezer kan toren werd ter Directie op Staatsschuld boekjes ingeschreven een nominaal bedrag van f 8300.en afgeschr. f 8100.Der halve minder in- dan afgeschr. f 4800. Het aantal uitgegeven nienwe staatsschuld boekjes bedroeg 0. Tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleggers werd uitgevoerd 0 order, tot een nominaal bedrag van Hieronder 83 formulieren ad fl.— in spaarbankzegels van 6 cent en 108 formu lieren ad f 1.in spaarbankzegels van 1 cent (Schoolsparen). Uit het Politierapport Een bewoner van den Kanaalweg deed Vrijdagmiddag aangifte, dat hij sedert 14 dagen zijn transportrijwiel vermiste (wel een beetje late ontdekking). In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd een caféhouder van den Kanaalweg bekeurd, omdat hij na bezetten tijd nog bezoekers in zijn café had. Tegen den caféhouder en de bezoekers werd proces verbaal opgemaakt Zaterdagmiddag deed een bewoner van de Basstraat aangifte, dat toen hij 's mor gens met z]jn melkwagen ln de Schagen- straat reed, hij door een bestuurder met een bespannen wagen, werd aangereden, waardoor een groote hoeveelheid melk uit zijn bussen verloren ging. Zaterdagavond deelde een juffrouw aan de politie mee, dat haar broer, die in kennefijken staat van dronkenschap ver keerde, haar moeder had mishandeld. De man werd later op de Kerkgracht aangetroffen en terzake openbare dron kenschap ln arrest gesteld. De directeur van de Tivoli-Bloaooop verzocht Zaterdagavond aan de politie twee Marineschepelingen uit zijn Bioscoop te verwijderen, omdat zij de orde ver stoorden. nacht van Zaterdag op Zondag >r een caféhouder meegedeeld, In den werd door0 dat bij sluiting van zijn café, een der bezoekers, een ruit van zijn deur had stukgeslagen. De vernielzuchtige werd op het Nw Kerkplein aangehouden en naar het bu reau overgebracht, waar proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. Hij had zich vrjj ernstig aan zijn rechterpols verwond en werd op het Hoofdbureau verbonden Gevonden voorwerpen. als Aan het Hoofdbureau van Politie gevonden terug te bekomen: een sleuteltje, een wit wollen kindermuts en een tangetje, aan de adressen: v. Veen, Jan in 't Veldstraat 126, een zilveren broche met bruin steentje, J. Wiggermans, Wachthuis 8, een bril met etui. Wessel, Dijkstraat 6, een vulpenhouder, v. Heem, Achtergracht W.Z. 16, etui met schrijfbehoeften. H. W. Moor, Paardenstraat 15, een bril. Schamilch, Koningstraat 18, 2 sleutels. O. v. Loo, Wilhelminastraat 17, een bril in etui. de Quak, Wetstraat 12, een bruin lederen etui met schrijfbehoeften. Rooker, Polderweg 25, een lila klnder- mutaje. Holtz, Hoogstraat 78, ssn kinderjurkje. Ingezonden Mededeellng. ao voor den laagsten prijs Roetman, Molenstraat 88, een hondje. W. Siewerts, Molengracht 20, een «wart gelakt schooletui met inhoud. de Groot, Koningdwarsstraat 24, een al paca beursje met inh. A. W. Minneboo, Sluisdijkstraat 25, een rijwielbelastingmerk. Nijpels, Plantsoenstraat 8, een fransche huisdeursleutel. T. Dijker, Molengraoht 81, een sleuteltje. Chante, Koningstraat 20, een armband (doublé). D. Horik, Sluisdijkstraat 128, een porte- monnaie met inh. Leek, Hoogstraat 22, een tasch, inhou dende nieuw ondergoed. Augustein, le Vrooustraat 59, een autopet. de Zeeuw, le Vrooustraat 82, een licht bruine portemonnaie met inh. Groeps Commandant Mil. Politie, een ford automobielsleuteL Strang, Koningdwarsstraat 22, een paar grijze dameshandschoenen en een fiets- vlaggetje. G. v. Vliet, Balistraat 46, een rijwielbe lastingmerk. v. d. Linde, Kanaalweg, een zwart lede ren taschje. G. Toonen, 2e Vroonstraat 78, sen kin- derschop. Heyblok, Sluisdijkstraat 88, een groot model hangslot. Sülzle, Vosstraat 7, een lorgnet. Sanderse, Nieuwstrrat 5, een portemonn. met inh. Helder, Vlamingstraat 10, een taschje met inh. Het onderwijs ln de alectrotechnlek op de lagere schooi. door J. TEDERS. Electriciteit Is een onmisbaar hulpmid del geworden in het dagelijikscih leven en door de gemakkelijke wijze, waarop wij haar kunnen brengen tot in de uiterste hoeken van ons land, is zjj plotseling ge komen in 'het leven van de massa, die niet zoo op de hoogte is met datgene, wat de geweldige ontwikkeling op technisch ge bied ons is de laatste jaren heeft gegeven. En indien de electriciteit een voor alle mensohen met hun zintuigen te oontro- leeien product ware, zou dat niet zoo erg zijn, want de auto bijv. is ook een product van den laatsten tijd (vooral de auto als massa-vervoermiddel) en voorziet ook in een groote behoefte. Maar met de electri citeit is alles zoo anders. Ergens staat een groote centrale, daar wordt de electriciteit opgewekt, scxms voor een geheele provincie. Er zijn dus deelen ln die provincie, waar men alleen draden op Isolatoren aan hooge masten ziet hangen en hier en daar een huisje ziet, waarop staat: „Levensgevaarlijke hooge spanning*. Dit is dikwijls allee, wat de groote massa van de electriciteit ziet, alvorens ze door de kabelkast of, zooals het buiten veelal het 'geval is, door het dakvenster binnenkomt Binnenshuis is dat anders. Daar woont onze leergierige Jeugd, die zoo graag alles onderzoeken wil en altijd aangetrok ken wordt door allee wat geheimzinnig is. Ze draaien het knopje van den schake laar om, en er Is licht En ze zouden toch zoo dol-graag weten, hoe dat kan, en als ze het vader of moeder vragen, is het antwoord dikwijls zoo, dat hup nieuwsgierigheid nog meer geprik keld wordt, wan# wat vader of moeder niet weten, zouden zij hun graag vertellen. Zoo zijn eenmaal onze kinderen. En wan- nepr wij ons daarnaast afvragen: „Hoe staat het met de kennis van onze volwas senen op electrisdh gebied?" dan 'blijkt, dat deze niet veel afwykt van het Inzicht dat de 'kleuters bezitten. Ook huismoeders gebruiken stofzuigers, strijkijzers, enz. en ze weten toch zoo hitter weinig van het wezen van die dingen. Draait de motor in den stofzuiger, dan wordt het stof op gezogen. Wordt het strijkijzer warm, dan kan het goed gestreken worden. Maar wee, Indien het ijzer niet warm wordt en het geheimzinnige ding zijn diensten wei gert Het gaat naar den reparateur, komt terug, wordt weer warm en onze vrouwen vinden het weer goed en verdiepen er zich niet verder in. Is het snoer slecht ge worden, ze zien een vonkje, de is stuk, er moet een nieuwe stop worden, maar wat er gebeurd is, dat we ten ze niet Over de gevaren zullen wij hier niet uitweiden, omdat wij daar onbevoegd toe zijn. Maar, wij willen over iets anders spreken en dat is, in hoeverre hebben de produoenten van de electriciteit getracht, de massa vertrouwd te maken met het door hen geproduceerde? Want daar gaat het om. Wanneer ik gemeentebesturen zie, die 'besluiten hun gemeenten te eleo- trificeeren, dan dringt zidh onmiddellijk de vraag ibij mij op: moet er naast het brengen van electriciteit niet een klein 'beetje voorlichting bij? Verwijten maken wjj natuurlijk niemand, omdat allee wat de ontwikkeling gebracht heeft, op de zelfde manier tot de massa is 'gekomen. De trekschuit kwam en niemand werd natuurlijk sóhuitemaker, omdat de schuit, waarmede hij voer, wel eens lék kon wor den. De treinen kwamen en men zou iemand, die machinist wilde worden om zich te kunnen helpen als de trein eens niet verder kon, zeker voor dwaas houden. Het product, waarmede de massa haar leven kon veraangenamen, werd toege past en daarmede basta. In het begin was het wat duur, maar naar gelang het meer werd toegepast, werd het nieuwe goed- fcooper. Als regel waren heit altijd dingen, die binnen het bevattingsvermogen van de massa lagen. De dingen waren te zien, dikwijls te ruiken, zooals bijv. het gas enz., maar bij de electriciteit, dat wonder- product, dat in het wezen niemand kent, is het andera. Vandaar, dat wij daar an ders tegenover moeten staan. Hier moet, naast het brengen, verantwoordelijkheid voor het gebrachte komen, ongeacht de vraag of er al of niet vaak ernstige on gelukken te 'betreuren zijn. Hei wezen van de electriciteit verlangt het Het was daarom een verblijdend ver schijnsel, dat, toen in Nederland de idee van de paedagogische electriciteitscam- pagne gelanceerd werd, het vooral de electricdteitsbedrijven waren (ln dit geval de Vereeniging van Directeuren van Electriciteitabedrijven ln Nederland), die hun medewerking aan deze campagne wenschte te geven. Reeds eerder hadden enkele leden dezer vereeniging hunne verantwoordelijkheid tegenover de ge meenschap gevoeld en pogingen in net werk gesteld om door middel van school platen de Jeugd te bereiken. Ofschoon het nog niet tot een daad was gekomen, was hierdoor toch de weg geëffend en kon gemakkelijk een samengaan van on derwijs en techniek tot stand worden ge bracht Nu zijn er velen ln Holland, die zeg gen: „Natuurlijk, dat de electriciteitsbe- drijven er voor zijn. Die grootsoh opge zette campagne 'brengt de massa tot veel grooter gebruik en daar hebben zij voor deel van!" Neem aan, dat deze drijfvee- ren aanwezig zijn, dan bereiken wQ toch twee dingen. Ten eerste: steun aan het paedagogisch werk en ten tweede de voor waarde om de electriciteit goedkooper te leveren, want indien de 'bedrijven tot grooter omzet komen, kan het niet uit blijven of hun product wordt goedkooper. Dat is nu eenmaal een wet in het econo misch leven. Dus ook dóór heeft de massa 'belang bij'. En daar nu de electriciteit bijna altijd door de gemeenten of door de provinciale bedrijven wordt geleverd, zijn het de ge meentebesturen en de verantwoordelijke besturen van onze provinciale bedrijven, die direct met de paedagogische campag ne te maken hebben. Zij handelen ln het product, dat aan de massa geleverd wordt en zij zijn het dus ook, die in materieel opzicht de campagne moeten steunen. En nu hebben we een plan uitgewerkt, dat Zaterdag 4 Juid J.1. te Amsterdam ln „Tu- snhlnakl ln al zijn omraag m out alla -Qg Burgemeester is vanaf heden tot L Electriciteit, massa en verantwoordelijkheid.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5