PRIJS-VERLAGING HELD» COURANT Ingezonden mededeeUng, iiiinii —MM De beste Cacao voorden laagsten prijs TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. Bij de Zondagavond gehouden stem ming voor een predikant, voor de Gerei. Kerk alhier, werden 196 stemmen uitge bracht op Ds. H. Knoop van Twjjzeler- heide en 96 op Da P. v. Dijk van Zaam- glag. Da H. Knoop zal alzoo een beroep ont vangen. Lezing van de Voikere. Wij herinneren nogmaals aan de lezing op Donderdag ajs., waarbij voor de Ver- eeniging A. G. O. de heer W. C. van de Volk ere zal vertellen over Misdaad en photographie, en deze voordracht met een menigte platen en scheikundig» proeven zal toelichten. Juist voor den tegenwoor- digen tijd, met zijn vele misdaden, zal het menigeen interesseeren op welke vij^p men door middel van de photographie misdaden opspoort, vervalsohingen aan het licht brengt, e.d., zoodat wij op veler belangstelling mogen rekenen. Helder's Gemengd Koor. Directeur: F. v. <L Meij. Zaterdag 17 October gal deze zangver- eeniging haar eerste uitvoering in dit seizoen. Zij had zich de medewerking ver zekerd van mej. A. Stompedissel, sopraan, Tj. Dito, pianoacoompagnement en de Mandolinevereeniging Ars et Labor, Di recteur de heer Jao. de Kok. In het openingswoord van den voor zitter, den heer L. v. Loo, werden de aan wezigen aangespoord om de vereeniging te steunen, hetzij door het toetreden als donateur, dan wel zich op te geven als lid. Voorts werden door hem eenige woorden gewijd ter nagedachtenis aan de heeren M. Bock, Bargerbos en P. Pieters, eereleden der vereeniging, die in den loop van dit jaar zijn overleden. Het vele goede, dat zij in vroegere jaren voor het koor hadden gedaan, zal hunne namen aan de vereeniging blijven verbinden. Hierna werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het programma, het welk bestond uit een keur van mooie zang- en muzieknummers. Door mej. A. Stompedissel werden een 8-tal liederen gezongen, te weten: „Mijn harte gaat er open", .van O. van Oort, „Haarlemsoh lie- deke", van. O- Andriessen Jr. en „Weet je 't nog lief?" van O. v. Oort Mej. Stom pedissel beschikt over een zeer mooie sopraanstem en zingt beschaafd. IDe gekozen nummers getuigden van goeden smaak en werden met groot suc ces door haar gezongen. Een toegiftje werd hot onvermijdelijke gevolg hiervan. Haar werden bloemen aangeboden. Tot haar succes droeg vooral bij, de voortreffelijke piano-begeleiding van dect heer Tj. Dito, muziekleeraar alhier. Door Ars et Labor werden eveneens een 8-tal nummers ten gehoore gebracht, m. n. „Vita Mandolinistica, van Joh. B. Kok, „Bloemenlied", van Gustave Lange en „Les Perles de Venise", van Michel Gri- mée. Deze vereeniging is in ledental toe genomen en vormt thans een flink orkest Het musicale gehalte is onder de ijverige leiding van den heer Jao. de Kok, wel vooruitgegaan. Buiten enkele kleide fout jes werden de nummers goed ten uitvoer gebracht Ars et Labor oogstte veel bij val Ook hier een extra nummertje. Door Held. Gem. Koor zelf werden een 8-tal liederen gezongen, allen a capella. Ze waren keurig verzorgd en de uitvoe ring daarvan, strekt den heer v. d. Meij tot eer. Het meest blonken wel uit: „Ge bed" (opera Des Freischtltz) van O. M. von Weber, „Kerstlied", van Bern. Diamant en „Afscheidsgroet", van Mendelssohn Bartholdy, terwijl het vrooljjke „Domme Hans", van O. Kuntze een waardig slot vormde van het muzikale gedeelte. Na de pauze werd een klucht, „Hij was onschuldig" opgevoerd, die de lachspie ren danig in beweging bracht Alles bij elkander gekomen, een kunst avond, waarop Held. Gem. Koor met trots kan terug zien. Vermelding verdient de aangename temperatuur, die in Casino heerschte, een vooruitgang, waarvoor het publiek den heer Polak ten hoogste dankbaar kan we zen en die vooral in den komenden win ter terdege gevoeld zal worden. Uit het Politierapport Door iemand uit de Goversstraat werd Vrijdagmorgen aangifte gedaan, dat hij 's morgens, toen hij op zfjn rijwiel op de Zuidstr. reed, door een vrachtauto werd aangereden, waardoor zfjn rijwiel werd vernield. Een onderzoek wordt ingesteld. Zaterdagmiddag kwamen twee jongens op het Koningsplein met elkaar in bot sing. Een van de rijwielen werd bescha digd, waarvan de bezitter aangifte deed. De schuldige zal door de politie worden opgespoord. Zaterdagavond deed een bewoner van de Weezenstraat aangifte, dat hij even te voren, toen hij reeds te bed lag, leven in de keuken had gehoord. Hij had er zich onmiddellijk heen begeven en zag juist dat een man de keuken verliet Hij had den man niet herkend en kon geen signalement opgeven. Er bleek niets vermist Bij onmiddellijk ingesteld onder soek in de omgeving werd niemand aan getroffen. BINNENLAND Mr. Troelstra. Naar Het Volk meldt hebben de emotie en de vermoeienissen van den dag van zijn huldiging mr. Troelstra nogal aan gepakt. Hij ligt reeds drie weken met hardnekkige zenuwpijnen (ischias) te bed. Postagentschappen ln boekwinkels. Toepassing te Amsterdam en Tilburg. De Telegraaf verneemt, dat waarschijn lijk binnen korten tijd door de Posterijen een proef zal worden genomen met het vestigen van postagentschappen in win kels. Gelijk bekend, is dit b.v. het vigeerende systeem in Engeland, alwaar men als regel zfjn postzegels in boekwinkels koopt Hiermede zal nu in ons land het eerst in de steden Amsterdam en Tilburg een proef worden genomen. Het spoorwegpersoneel De loonvoorsteüen der directie afgewezen. Zondag werd te Utrecht een 'buitenge wone algemeene vergadering gehouden van den Bond van ambtenaren in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen, ter vaststelling van het standpunt ten aanzien van het loonvoorstel, zooals de directie der Nederlandsohe Spoorwegen dit, met terzijdestelling van het advies van den Loonraad, aan de personeelorganisaties heeft kenbaar gemaakt. De vergadering was druk heizicht; alle afdeelingen hadden afgevaardigden ge zonden, terwijl bovendien nog vele leden aanwezig waren. Na opening door den voorzitter en een korte inleiding betreffende den gang van zaken, werd namens elke afdeeling het woord gevoerd, waarbij kwam vast te staan, dat in alle afdeelingen op druk be zochte vergaderingen, het directievoorstel met algemeene stemmen was verworpen. Slechts in één afdeeling had een man zich bereid verklaard, dat voorstel te aan vaarden. In verband hiermede werd imet alge meene stemmen besloten, aan het hoofd bestuur opdracht te geven aan de direo- tie te 'berichten, dat de BA.NS. haar voorstel niet aanvaardt en zich slechts zou vereenigen met een loonregeling, over eenkomstig het advies van den Loonraad, aangevuld met verbeteringen voor de schrijvers en ambtenaren uit de schalen 7, 8 en 9. Uitdrukkelijk werd tot uiting gebracht, dat de positie der ambtenaren van de schalen 7, 8 en 9 dienen te worden losgemaakt van die der overige groepen personeel in dezelfde schalen. Het hoofdbestuur werd ten slotte mach tiging verleend, die maatregelen te tref fen, welke voor de inwilliging der wen- schen van de ambtenaren noodig zullen worden geacht Uit de bouwvakken. Het contract aanvaard. De beide patroonsbonden in het bouw werk hebben, naar het Hbl meldt beslo ten, het collectieve arbeidscontract dat onderwerp is geweest van de beraadsla gingen van de jongste conferenties met de werknemersbonden, te aanvaarden. Hoofden van scholen. Een nieuwe organisatie opgericht Zaterdag heeft te Utrecht een vergade ring van schoolhoofden plaats gehad, die vrij druk bezocht was. Door den heer R. van Gaasbeek uit Utrecht werd een inleiding gehouden over de vraag: „Hoe is verband te brengen en te houden tusschen de hoofden van scho len die een democratische schoolorgani satie voorstaan; in het belang van den strijd voor de openbare school en van hem zelf?" Op deze Inleiding volgde een een uit voerige gedachtenwisseling, waarin hoofd zakelijk tegenover elkaar verdedigd werd, het toetreden tot het N. O. G. en de op richting van een nieuwe organisatie, uit sluitend voor schoolhoofden en staande op het standpunt van den modernen klas senstrijd. Met overgroote meerderheid van stem men werd besloten om over te gaan tot de oprichting van een nieuwe organisatie. Het voormalig bestuur van den in 1924 opgeheven Bond van Nederl Schoolhoof den werd aangewezen als oommissie ter voorbereiding voor de noodzakelijk te treffen maatregelen. Deze commissie be staat uit de heeren: J. van Buren te Den Haag; R. van Gaasbeek te Utrecht; J. G. Groothof! te Leeuwarden; W. Lodeizen te Amsterdam en J. Meertens te Klaziena- veen. Legaten. De heer I. G. A. N. de Vries, te 's-Gra- venhage overleden, heeft de volgende le gatenvermaakt, alle vrij van successie rechten: Aan de stichting Tehuis voor alleen staande blinden te Wolfhezen, 20.000; aan het Koningin Emmafonds (vereeni ging tot ondersteuning van hoogbejaarde behoeftigen) te 's-Gravenhage, J 5000; aan de Vereeniging Het Nederlandsche Kankerinstituut te Amsterdam, 20.000; aan het Nederlandsch Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen, 6000; aan de Prins Alexander Stichting te Amsterdam, 6000; aan de afdeeling 's-Gravenhage van de Vereeniging tot steun van verwaarloos den en gevallenen, 6000; aan de Vereeniging Doopsgezinde Wijk verpleging te Amsterdam, 6000; aan de Vereeniging 's-Gravenhaagschen Wijkverpleging, 6000; aan het Nederlandsche Zendingsgenoot schap te Rotterdam, 6000; aan de Ziekeninriohting van het Roode Kruis te 's-Gravenhage, 6000, Rijkspersoneel Een motie tegen de plannen der regeering Inzake de sala- rleerlng. Vanwege de Centrale van vereenigin- gen van personeel in 's Rijksdienst is gis teravond een vergadering gehouden, waar in de heeren P. A. Ravelli, voorzitter van den Bond van Ambtenaren bij departe menten, enz., en F; Perdok, voorzitter van de Centrale, het woord hebben gevoerd. Met algemeene stemmen heeft de verga dering de volgende motie aangenomen: Het Rijkspersoneel enz., gfehoord de be sprekingen: verklaart: dat de in het Bezoldigingsbesluit 1920 vastgestelde salarissen ook naar het oordeel der regeering niet te hoog waren; dat deze desondanks herhaaldelijk aan merkelijk zijn verlaagd; dat de regeering verbetering van de be zoldiging heeft toegezegd, wanneer be- pnalde feiten in vervulling gingen; dat deze feiten (verbetering van de staatsfinanciën, verhoogihg van het dienstcijfer) inderdaad in vervulling zijn gegaan; dat de regeering zich deze verbetering blijkens verklaring van haar vertegen woordigers in de centrale commissie voor georganiseerd overleg heeft gedacht in den vorm van een uitkeering in eens, in het najaar van 1925 uit te betalen; dat toen de ambtenaren mochten ver wachten, dat de uitbetaling van deze uit keering aanstaande was, de regeering plotseling van koers veranderde en de voorkeur gaf aan een regeling, die zoo noodzakelijke uitkeering voor onbepaal- den tijd opschorst; spreekt zijn ernstige afkeuring uit te gen deze noodlottige koersveranderingen en verlangt alsnog dat een bevredigende regeling getroffen wordt, welke de amb tenaren op het oogenblik hulp verschaft; spreekt uit, dat de door de regeering voor salarisverbetering beschikbaar ge stelde drie millioen, beteekende een ge middelde verhooging van het salarispeil met ongeveer l1/» pet, niet toereikend zijn; verzoekt de volksvertegenwoordiging dit bedrag te verhoogen, zoodat het peil van het Bezoldigingsbesluit 1920 zoo dioht mogelijk benaderd wordt De actie van het Rijkspersoneel. Amsterdam, 19 October. De Centrale van Vereenigingen van Pers. in 's Rijks dienst heeft zich met een adres in zake nooduitkeering aan het Rijkspersoneel gewend tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Het adres wijst allereerst op den achter uitgang in de financieele positie van het Overheidspersoneel sinds 1923, en betoogt vervolgens, dat zoowel de Regeering als de Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg in 1925 tot de overtuiging was gekomen, dat met terzijdestelling van een algemeene herziening van het Bezoldigingsbesluit een onmiddellijke verbetering voor 1926 noodzakelijk gewon den was. Vandaar dat aldus het adres de ambtenaren op een uitkeering ineens in het najaar van 1926 hebben gerekend. Het adres bespreekt vervolgens de cij fers van de millioenennota in zake de sala risself en loonen van het Rijkspersoneel, en betoogt, dat tegenover sterke daling der salarissen een stijging der indexcij fers van de prijzen der eerste levensmid delen valt waar te nemen, en vervolgt dan: „Het Dagelljksch Bestuur van de Cen trale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijksdienst, is dan ook van oordeel, dat, gezien de bovenstaande factoren, het salarispeil, neergelegd in het Bezoldi gingsbesluit 1926 te laag is gesteld, en dat dit met de door de Regeering toegezegde 8 millioen gulden (12/3%) niet op een behoorlijk peil is te brengen". Naar het oordeel van de Centrale, dient het huidige salarispeil te worden opge voerd tot ten minste 95 van het peil, neergelegd in het Bezoldigingsbesluit 1920. Echter zal een herziening van dat Besluit voor 1925, geen doeltreffende hulp meer kunnen verschaffen, reden, waarom het adres noodig oordeelt, dat het verschil tusschen den salarislast 1926 en het door de Centrale noodig geachte uitkeerings- bedrag in den vorm van een uitkeering ineens worde utibetaald. Tot het verwezenlijken van dien wensch roept het adres ten slotte de medewerking der Tweede Kamer in. Hanzebank ln het bisdom Haarlem. Dezer dagen wordt met een eerste uitkeering van 10 pet aangevangen. Aan de crediteuren van de N.V. Hanze bank te Delft is een circulaire gezonden, waarin het Volgende wordt medegedeeld: Dank zij de medewerking van velen, staan thans de minnelijke afwikkeling van de schulden van de Hanzebank geen moeilijkheden meer in den weg en kan de liquidatie nu krachtig worden voort gezet Gehoor gevende aan den drang van verschillende zijden geoefend, werd terug gekomen op het oorspronkelijk voorne men, omi met de eerste uitkeering te wach ten totdat 20 pet. aan crediteuren kon worden terugbetaald. Hiermede wordt dezer dagen aangevangen. Eerst ln Au gustus zijn de laatste inderpalen voor een minnelijke liquidatie weggenomen, zoodat de eerste uitkeering niet vroeger 'heeft kunnen plaats vinden. Het ligt in het voornemen telkens, zoo- dra de kasmiddelen zulks toelaten een uitkeering van 10 pet. te doen en het is aannemelijk, dat de volgende uitkeering niet lang op zich zal laten wachten. Nog .wordt opgemerkt, dat deze jege- ling de goedkeuring van de commissie van toezicht op de liquidatie wegdraagt. De uitkeering zal plaats hebben in het tijdvak van 19 October tot 30 December 1926. Hiertoe zal in plusminus 120 plaat sen zitting worden gehouden. Een primair wegennet ln Noord-Holland. Gistermiddag is te Haarlem een bij eenkomst gehouden van leden der Pro vinciale Staten van Noord-Holland en een aantal genoodigden, waarin de hoofdin genieur-directeur van den provincialen waterstaat, de heer 'jhr. C: J. A. Rei gersman, een voordracht hield over de aanhangige plannen tot vaststelling en ten uitvoer legging van een primair we gennet in Noord-Holland. De vergadering was druk bezocht; alle leden van Ged- Staten, behalve de heer Gerhard, waren aanwezig, evenals de griffier en eenige provinciale hoofdambtenaren. Aan den wand hingen eenige groote kaarten. De heer Reigersman begon met te wijzen op de groote verandering in het verkeer in de afgeloopen honderd jaren. De eerste groote wijziging kwam met het gebruik van het rijwiel; daarna volgden auto en motorrijwiel, die een totale om wenteling in het verkeer brachten. Ter bepaling van de toeneming van het verkeer in de laatste jaren is een onderzoek ingesteld naar het verkeer wat de Rijkswegen betreft, door het plaatsen van waarnemingsposten, die elk 51 k.m. weg bestreken. Het verkeer bleek van 1908 tot 1916 niet noemenswaard te zijn toegenomen, maar in 1923 was het 11 maal zoo groot als in 1916. Daarbij kon worden geconstateerd, dat in het midden van het land meer autoverkeer bestaat, in het noorden en het zuiden meer verkeer van bespannen voertuigen. Het gemiddelde verkeer per dag is in Noord-Holland het hoogst. Een contröle aan de Hakkelaars- brug, bij Muiden, gehouden, wees in 12 uur tijds een getal van 15.650 rijwielen aan. Bij de groote toeneming van het ver keer wordt de beteekenis van goede we gen wel algemeen gevoeld. Daarom is het te betreuren, dat de ontzaglijke kosten een afdoende verbetering niet altijd mo gelijk maken. Wat een goede weg voor het verkeer beteekent, blijkt uit een in Amerika toegepaste oontróle, die uitwees, dat met 1 liter benzine op een gewonen grintweg 81/» KM. was af te leggen en op ©en goede wegbedekking 12.02 KM. Daarbij is dus nog niet gerekend de groote besparing aan olie en tijd, die de betere weg geeft. In Nederland is o.a. bij aardbeien-vervoer gebleken, dat aard beien over een goeden.weg vervoerd 6 ct. per slof meer opbrachten dan over een slechten- weg, wegens mindere breuk. Dat dit voordeel gedurende het geheel© aard- beieneeizoen tot een zeer belangrijk be drag opliep, is begrijpelijk. Het wegen-vraagstuk verschilt, zoo ver volgde de heer Reigersman, in verschil lende deelen van ons land aanmerkelijk. Het aantal kilometers weg-oppervlak is bijv. in verschillende provincies uiteen loopend in vergelijking met de bevolking. Zoo heeft Noord-Holland 21 van het totale auto-verkeer en Drente 1.8 Sinds eenige jaren hebben zich de pro vinciale besturen de wegen aangetrokken, In Noord-Holland bestaan de wegen uit: 126 km Rijkswegen, 3860 km andere, 850 km gemeentewegen, 4529 km water schapswegen en 481 km wegen van derden. Het groote aantal wegen in deze pro vincie is in den loop der jaren ontstaan. Naar spr.'s meening zijn er in Noord- Holland té veel wegen, afgescheiden nog daarvan, dat ze te bochtig en te smal zijn. Zou het financieel ondoenlijk zijn alle wegen zoo in te richten, dat ze ge schikt zijn voor het doorgaande verloer, het zou ook niet mogelijk zijn. De grootere snelheid, waarmee gereden wordt en het gewicht der voertuigen maken het noodzakelijk bij den aanleg van wegen andere eischon te stellen dan vroeger. De wegen moeten dus niet zijn voldoende voor 1926 en volgende jaren, maar voor lengte van jaren, en gunstige maatregel zou zjjn een verbod om binnen 10 m. van wegen te bouwen; daardoor zou het uitzicht op de wegen gebaat zijn. Voor een primairen weg Jnoemde spr. een verhardingsbreedte van 41 tot 6 m. het minimum. Hij trad verder in beschou wing over het wegdek. Omtrent de keuze van verhardingsmateriaal kan nog geen bindende uitspraak worden gedaan. Een vraag is ook of de verharding kan worden aangebracht uit één atuk. Spr. wees nog in het bijzonder op de ontworpen verbinding van Amsterdam naar Alkmaar door de Zaanstreek, die uitkomt bij de Hembrug en die dan zal moeten aansluiten bij de wegen, die Am sterdam zal maken in zijn havengebied. En door den aanleg van een weg door de Zaanstreek naar Haarlem zal een ver binding Oost-West worden verkregen, die tot nu toe ontbreekt Het gehpele ontworpen primaire we gennet zal 820 K.M. lang zijn, d.i. 200 K.M. benoorden het IJ en 120 KM. be zuiden het IJ. Hierbij kan er nog op worden gewezen, dat hoewel mag worden aangenomen, dat aan een doorgaanden verbindingsweg AmsterdamIJmuiden behoefte bestaat, een dergelijke weg niet in het ontwerp is opgenomen, omdat daarbij de belangen van het Rijk en van Amsterdam dermate betrokken zijn, dat de aanleg van een provincialen weg tus schen die plaatsen minder geëigend wordt geacht Ten slotte zij er nog eens op gewezen dat de kosten van het primaire net worden geraamd op f 22.000.000, waarbij 4} millioen is voor aankoop van terreinen. De een heidsprijs is geraamd op f 5 per M1. voor een steenslagweg, bitumineus gebonden. Behalve het bedrag, dat van de onder- houdspiichtingen kan worden gevorderd, is nog voor onderhoudskosten per jaar berekend f250.000. Als echter dadelijk tot een duurdere wegbedekking wordt besloten, zullen de onderhoudskosten minder zjjn. Deze zijn nu berekend op gemiddeld f 69 per meter; de kosten loopen uiteen van f 33 tot f 118. Voor de ten uitvoer legging van het plan is een termijn van 15 jaar berekend. Spr. is overtuigd, dat die termijn te lang is bij de uitvoering zal echter niet alleen met de behoeften, maar ook met het vorderen der onderhandelingen moeten worden rekening gehouden. En met onder handelen gaat in ons land veel tijd ver loren. De heer Reigersman wees er in zijn antwoord op verschillende vragen aller eerst op, dat de verbinding Amsterdam- IJmuiden niet onder de primaire wegen is opgenomen, omdat het niet in de eerste plaats op den weg der provincie ligt deze verbinding te maken. Als de verbinding Amsterdam—Alk maar oostelijk van Zaandam was gelegd, zou men door Zaandam moeten heen- breken. Wat betreft de daarmee in ver band gebrachte tunnel onder het IJ. merkte spr. op, dat men daarmede al 80 jaar doende is, dus dat daarmede in een wegenplan geen rekening kan worden gehouden. Spr. heeft de verbinding ge dacht met pontveren. Wat de kosten betreft, heeft spr. ge tracht naar een minimum. Met een breedte van 41 6 M. kaa worden volstaan, als men dan maar spoedig tot verbreeding kan overgaan, als dat noodig is. Hieraan kan worden toegevoegd, dat elke M. ver breeding meer f 1.6 millioen kost. Wat het wegdek aangaat, is men nog allerwege met proefnemingen bezig. Wat de prjjs van een M. weg betreft, zegt spr., dat hjj een hoog bedrag voor onderhoudskosten heeft geraamd. Als echter blijkt, dat een duurdere verharding duurzamer is, dan kan uit de rente van de onderhoudssom de duurdere verhar ding worden betaald. De tijd van aanleg zal zooveel mogelijk worden.bekort. Er is overigens wel gerekend op een gedeelte weg voor voetgangers en ook is voor drukkere wegeu gerekend op groo tere breedte dan 12 18 M. TEXEL. Boerderij verbrand. Texel, 20 October. De boerderij aria's hoeve" te Eierland, bewoond door den landbouwer Quartei, is met den geheelen inventaris afgebrand. De schade wordt door verzekering gedekt ja da heer Robbert», dien Haag. VAN DINSDAO 20 0CT0BER 1925. Gerei. Kerk.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5