Spaorstraatl26,Tei. 3ie NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. voor Uw KLEEDING naar maat en CONFECTIE Het geheim van de Verpleegster Nr. 6005 ZATERDAG 24 OCTO«FR 1025 53ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr, HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Win ter tij d. Maan Zon Hoogwatei óp? ""omL: op: ond.: v.m.:n.m.: 2.27 m.11.35 6.40 4.45 1.37 2.14 Zo. Ma. Di. Wo, Do. Za. Oct. 25 a. 27 29 30 81 302 642 4.43 2.57 3.44 3.30 12.53 6.44 4 41 4.31 6.12 3.54 2.12 6.46 4 39 5 47 6.19 4.17 3.31 6.48 4.37 6.47 7.12 4.39 4.48 é.50 4.35 7.84 7.54 5.02 6.05 6.52 4.33 8.14 8 33 Zaterdag 24 Oot5 17 uur Zondag 255.15 Maandag 26 5.13 BUITENLAND. DE VERDRAGEN VAN LOCARNO. Ben ongunstig Engelsch oordeel De bekende diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" beeft Donder dag in de „Club of 1920" eèn rede gehou den, waarin hij zich zeer afkeurend uit liet over het verdrag van Locarno. „Dit verjaarsgeschenk van Chamberlain is een hypotheek, die in alle stilte werd! voorbe reid door de deskundigen van de gealli eerden en Duitsohlani," zedde Üij. „Het is een eerste hypotheek op leven en eigen dom van Groot-Brittannië en naar ik ineen ook op die van het geheel© Britsche Rijk. Cham'berMn heeft deze hypotheek onvoorwaardelijk aanvaard, zonder daar toe düor het parlement te zijn gemachtigd. In plaats van een localisatie van' het ©on tliet hebben wij thans een „looarnisatie" gekregen, waarbij iedere mogendheid wordt uitgenoodigd zich in den strijd te storten zonder de onpartijdige beslissing van don Volkenbond af te wachten." DUITSCHLAND. De Dultsch-natlonalen en Locarno. Donderdagochtend is de Rijksdagoom- missie van buitenlandsohe zaken in het gebouw van den Rijksdag bijeengekomen onder voorzitterschap van den Duitsch- nationalen afgevaardigde Hergt Van de ministers waren aanwezig: I^uther, Stre- semaim, von» Schiele, Braun en graaf Kanitz. Stresemann opende de zitting niet een uitvoerige uiteenzetting over de overeen komst van Locarno en de door Duitsoh- land aangegane verplichtingen die daar uit vloortvloeien. Onmiddellijk na de ver klaring van den minister van buitenland- sche zaken, legde graaf Kanitz namens de Duitsoh-nationalen de volgende verkla ring af: De D. n. groep kan in den uitslag dier onderhandelingen te Locarno geen ver wezenlijking zien van de eischeni, die aan de Levensbehoeften van bet Duitsohe volk voldoen. De groep mist bovendien de na koming van de voorwaarden voor het aan gaan der verdragen, alsmede contra-pres taties der andere betrokken mogendhe den, die tegen de Duitsohe offers opiwe- geni In verband hiermede verklaart de groep thans reeds in geen verdrag te zul len toestemmen dat niet voldoet aan de Duitsohe levensbehoeften, en dat met na me den afstand van Duitsch gebied niet uitsluit De controle op de Dnitsche wapeningen. Te Parijs heeft een conferentie plaats gehad, waaraan de minister van oorlog, Painlevé, Briand, Tirard en generaals Debeney en Ugillaumont De Sticker en Jacqemot deelnamen. Deze onderzochten de* verslagen ingediend door de militaire controle-oommissie aan de gezanten-con ferentie. Zij constateerden dat Duitsch- land in vele opzichten op bevredigende wjjze de maatregelen tot vernietiging van oorlogsmaterieel beeft uitgevoerd. Het Rijnland en het verdrag van Locarno. Ben pleidooi van dr. Jarres. De voormalige rijksminister van bin nen! zaken, Janos, een der voornaamste woordvoerders der bevolking van het Rijnland; heeft een vertegenwoordiger van de Deutsche Diplom. Korresp. in een onderhoud gewezen op de groot© teleur stelling der Rijnlandsohe bevolking over het feit, dat de Duitsohe delegatie uit Locarno ten aanzien van de zg. gevol gen voor het Rijnland niets zwart op wit heeft meegebracht. Het Rijnland verwacht volgens Jarres niet alleen de spoedige ontruiming der zone van Keulen, de beperking der bezet tingstroepen en verkorting der bezet tingstermijnen, maar ook de instelling van een werkelijk zelfbestuur in het Saar- gebied en een wijziging in de hoofdpun ten der Rijnland-overeenkomst, waarbij de vreemde krijgsraden moeten worden opgeheven en het Duitsohe uitvoerend bewind niet meer door de beeettingsauto- riteiten kan worden .gehinderd. Voorts moeit Frankrijk naar de opvatting der Rijnlandsche (bevolking definitief afzien van den palitieken strijd am 'het Rijnland en den rechtstoestand op den Rijn in overeenstemming met de internationale sobeepvaartbepalingen definitief in orde brengen, zoodat de Rijnhavens in geen geval meer onder de militaire heerschap pij der bezettingsautoriteiten vallen. Jarres wees er op dat er op het oogen- biSk in het Rijnland nog "130,000 man vreemde troepen liggen en dat er ook na de ontruiming der Keulsche zone in het Rijnland altijd nog 40.000 man bezettings troepen meer bevinden dan de Duitsche garnizoenen tijdens het keizerrijk telden. Ook moet er eindelijk eens verandering komen in de omstandigheid, dat de "Fran- sohen en Belgen nog steeds 273 Duit- schers in hechtenis houden, dat verder zes ballingen nog steeds niet in het Rijn land kunnen terugkeeren en nog altijd eeni'ge krijgsgevangenen in de macht der voormalige vijanden zijn. Deze verwachtingen1 der Rijnlandsche bevolking zijn, naar Jarres deed uitko men, van zoo groot© beteekenns, dat het gevoel van teleurstelling slechts kan wor den opgeheven door de spoedig© verwe zenlijking van den te Locarno verkondig den goeden wil. De ontruiming van de Keulsche zone. De Matin verwacht, dat Keulen niet vóór December ontruimd zal kunnen wor den, omdat redenen van techniscben aard zich tegen een vroegere ontruiming ver zetten. De Petit Parisien schrijft, dat de bond- genooten geen datum voor de ontruiming hebben vastgesteld, maar dat zjj met te meer snelheid moet geschieden naarmate Duitschland de door den Gezantenraad geëischte ontwapening vóllediger verwe zenlijkt. De Engelsche regeering heeft, definitief besloten, dat de Britsche troepen, welke na de ontruiming van Keulen nog korten tijd in Duitschland zullen blijven, uitslui tend, naar Wiesbaden en niet naar Ko- blenz. zullen worden gezonden Officieus wordt medegedeeld, dat de Britsche regeering tevreden is over de ontwapening van Duitschland, doch dat de formeele beslissing over de vaststel ling van den datum van de ontruiming van Keulen afhangt van het rapport van generaal Noliet aan den gezantenraad. De Britsche regeering verwacht echter, dat dit rapport haar standpunt zal deelen. De gezantenraad zal daarna terstond aan de geallieerde regeeringen rapport uitbren gen, welke dan de nauwkeurige datum op zuiver technische gronden zal vaststellen. In elk geval zullen alle Britsche officie ren en manschappen vóór het einde van het jaar Keulen hebben verlaten. Naar de Reichsdienst der Deutschen Presse verneemt zal de rijksregeering in November bij het secretariaat-generaal van den Volkenbond het verzoek om Duitschland's toelating tot den Bond in dienen. Tevoren dienen h.L nog twee pun ten te worden opgehelderd: le. de opne ming van het Duitsch onder de officieel erkende talen bij de besprekingen, en 2e. vertegenwoordiging van Duitschland in het secretariaat. Ben Duitsche nota. De „Times" meldt dat d© Duitsohe re geering binnenkort een nota aan den Raad van Ambassadeurs zal richten, waarin zij maatregelen ter kennis brengt, welke zijn getroffen en overvlogen met betrekking tot vijf ontwapen!ngseisdhen, di© de geallieerden tot voorwaard© voor d© ontruiming van Keulen hebben gesteld. De hoop werd uitgesproken dat deze nota het den Raad van Arnba* ladeurs zal vergemakkelijken den geallieerden aan te bevalen Kenden spoedig te ontruimen. Duitschland's toetreding tot den Volken bond. Volgens berichten uit Genève zal Duitschland vermoedelijk In een buiten gewone assemblée in de tweede helft van Januari tot den Volkenbond toetreden. Men verwacht daar het Duitsche verzoek dadelijk na de onderteekening op 1 De cember te Londen van de te Locarno ge parafeerde acten. Op 7 December verga dert de Raad van den Volkenbond onder leiding van Scialoja te Genève. Vóór de belegging van de algemeene vergadering moet een maand verloopen. Ze zal slechts formeele beteekenis hebben, daar de be trokken politieke kwesties elders zijn on- Ingezonden Mededeellng. FEUILLETON. door MURRAY HERBERT. 90) „Groote genade! Jackl Hier! Gauw!" „Wat is er?" Geoffrey kwam snel naar de tafel en, nadat hij vlug d© beteeke nis van de weinige regels op het papier had doorgéloopen, stond zijn gezicht zeer opgeruimd. „Het is een codicil op het testamentl" riep hij uit, „behoorlijk door (getuigen mede-onderteekend." Er lag zekere eer bied in zijne stem. „En hij' maakte dit op denzelfden dag waarop hij stierf," voegde hij erbij' naar den datum starende. Gedurende een lange pauze keken de beide mannen naar elkanders gelaat als naar dat van een vreemde. Gherry ver brak de stilte: „Lees het helemaal, ouwe Jongen," kommandeerd© hij, „en vertel ons dan eens, waar we aan toe zijn." Maar Geoffrey Desmond, met nyg steeds onnatuurlijk schitterende oogen, legde het papier, nog opgevouwen, weder neer. «Ik weet wel wat er ln staat," lachte „en ik denk, dat mijn vader mij 'beter kende, dan ik mijzelf ken. Hij 'beminde oprecht, maar hij wist wel wat hij aan had; hij kon imij niet al te sterk ver- Ingezonden Mededeellng. Poet Uw Schoenen Goed dergebracht De eenstemmigheid der in den raad vertegenwoordigde staten is er toe vereischte 'en een besluit van de meer derheid der algemeene vergadering. De raad heeft zich al ten gunste van toeken ning van een vasten raadszetel aan Duitschland uitgesproken. Hier tegen over verneemt de Débats uit Genève, dat in de aanstaande raadszitting moeilijk een besluit hierover kan worden genomen, omdat de overeenkomsten van Locarno bezwaarlijk vóórdien kunnen worden be krachtigd. In dat geval zou de raad zelf een buitengewone zitting moeten beleg gen om de Duitsche aanvrage af te doen, doch ook in die omstandigheden kan de algemeene vergadering in de laatste da gen van Januari bijeenkomen. Ernstig mijnongeluk. Zes dooden. Donderdagmorgen zijn in een mijn te Maarten zes mijnwerkers verongelukt. Bij het afdalen in de mijn wilden zij het laat ste gedeelte van den weg bovenop de lift kooi afleggen, hetgeen verboden is. Het touw brak en de kooi stortte 75 M. diep naar beneden. De zes arbeiders werden dood naar boven gehaald. FRANKRIJK. Calllaux' positie wankel? Bet gerucht, dat Calllaux het plan zou hebben nog vóór het bijeenkomen der Kamers af te treden, wordt officieel tegengesproken. Er wordt gezegd, dat hij alleen zal heengaan, indien zijn voorstel len ln de Kamer geen meerderheid vin- dén of een meerderheid erlangen, waar mee hij geen genoegen nemen kan. De minister van financiën, die aanvan kelijk bij de meer gematigden nogal in stemming vond, wordt thans van deze zijde echter steeds meer bestreden, met name door de „Temps", die zijn ge heimzinnige plannen; welke maar niet voor den dag komen, vergelijkt met het fameuse plan van Tranchu in 1870. (HbL) Verklaringen van Painlevé over Marokko en Syrië. In de commissie voor de financiën uit de Kamer heeft Painlevé als zijn meening te kennen gegeven, dat de operaties in Marokko zoo goed als afgeloopen zijn en dat de onderwerpingen, die nog moeten geschieden, in den winter zullen afko men. De verliezen in Marokko geleden heb ben tot 16 October bedragen 2176 dooden, waarvan 40 officieren en 600 Fransche soldaten en 5306 gekwetsten, waarvan 160 officieren en 1330 Fransche soldaten. De totale kosten hebben 950 millioen beloopen. Wat Syrië betreft waren de getallen als volgt: 624 dooden en 697 millioen aan uitgaven. ENGELAND. Een fascistische wandaad Fascisten hebben zich meester gemaakt van de vrachtauto's van de Daily He rald", waarmede de oplaag van het blad voor de provincie vervoerd zou worden. Zij vernietigden de geheele oplaag. Groote brand Woensdagavond heeft te Southampton een brand gewoed, ernstiger dan sinds vijftig jaar is voorgekomen. Een pakhuis van zeven verdiepingen van de Southern Railway Oo. is geheel afgebrand. De schade bedraagt ongeveer drie millioen gulden. Al haar geld weggegeven. Mevrouw Philip Reiner, de weduwe van „Bob" Fitzsommons, die in zijn tijd een vermaard bokser was, ligt arm en ziek in het presbyteriaansche ziekenhuis te Chioago. De geneesheëren geven haar geen hoop meer op herstel. Toen haar man nog leefde, beschikte mevrouw Rei ner over groote sommen gelds, doch zij heeft alles weggegeven aan de armen, zoodat zij ten slotte zelf geen geld meer had om het ziekenhuis te betalen, waar zij nu een zoogenaamd vrij bed heeft gekre gen. GRIEKENLAND. Het Grleksch-Bulgaarsche grensincident Uit Athene weidt gemeld, dat de Griek- sdhe troepen Donderdag op Bulgaarsch gebied' de plaatsen Petritti en Poroy zou den bezetten en deze bezet zouden houden totdat Griekenland voldoening van Bul garije zal hebben verkregen. De Daily Telegraph zegt, dat men in Engelsche diplomatieke kringen de ge beurtenissen in den Balkan met toene mende bezorgdheid gadeslaat Het feit, dat Bulgaarsche soldaten deelgenomen hebben aan het grensincident met Grie kenland, maakt dat ook ernstig. De be richten uit Albanië zijn ook niet gerust stellend. Het Bulgaarsche agentschap bevestigt, dat de Grieksohe troepen Bulgarije bin nengetrokken zijn met artillerie, 5 schild wachten gedood en verscheidene posten en bracht het hier heneden, om het vei lig op t© bergen. De oude Robert Firnlm kwam hem hier dikwijls opzoeken, en denkelijk was d© oude heer voornemens 'het hemi te geven, zoodra hij weder eens zou komen. Maar hij werd plotseling dienzelfden dag ziek en niemand hoorde ooit van dit codicil." Maurice Firnlm was overgekomen om bij Philip te dineeren en om tevens te trachten hem uit zijne lafhartigheid, die hem ertoe bracht had zich op het 'land te verschuilen op te wekken. Het diner was voorbij, en Firnim, die was komen rijden, had zijn wijde overjas reeds aangedaan. Staande voor den schoorsteen in de hooge eetzaal, sohonk hij zichzelf lachend een glas in. Maar juist toen hij dit weder nederzet©, ont stond er een volkomen onverwacht la waai. Hij wendde «zich snel om en keek naar de openslaande ramen, die toegang tot het grasveld verleenden. Deze ramen waren een weinig opengelaten, omdat de lentenacht zoo schoon wa& En nu 'bewo gen de gordijnen, hoewel er haast geen wind was. Geoffrey Desmond' stapte de kamer bin nen, door Oherry gevolgd. „Wat moet dat?" vroeg Firnlm. „Het is gelukkig voor je, dat de honden aan hun ne kettingen lagen; maar als dat noodig mocht zijn, om jelui er uit te smijten, is het maar even werk, om ze los te maken. trouwen. Misschien had hij wel gelijk. Ik zal je zeggen, wat dit codicil beteékent. Hij wist, dat ik de .wereld rondtrok en hij verwachtte, dat, toen ik trouwde, ik niet van de soort zou zijn, die thuis blijft zitten en dat ik dim wel eens niet voor den dag zou kunnen, komen op don da tum, dien hij bepaald had. Daarom^ zegt hij hier, dat als Geoffrey May niet ver scheen op dien datuon, en hij dan soms getrouwd mocht zijn, drie vierde gedeel ten van de bezitting zonder voorbehoud op zijne vrouw zouden overgaan, onder voorwaarde alleen, dat zij voor het einde van dat jaar dat gedeelte moet komen opeisohen, Oherry. Dus Is de zaak voor Barbara volkomen gezond." „Wel, dan heeft zij: nog niet eens haast ook, want er kunnen nog acht maanden van het jaar verloopen," zeide Oherry grimmig. „Bij mijne ziel, dit is de beste dag dien ik ooit beleefd hebl Ik stel me het gezicht van de Engel al voor, als we met dit nieuwtje komen aanzetten I" ,Dn het gezicht van Philip, als wij er mede bij hemi komen aanzetten"', viel Jack beteekenisvol in de rede. „Hij krijgt een vierde van het fortuin, maar zijne schul den hebben dat al verslonden, denk ik." Hij greep den ander bij den arm, en, met een vlugge beweging de lamp van den ketting rukkend, begonnen zij zich koortsachtig door de nauwe gang terug te spoeden. 1 ,Jk zal Je zeggen, wat er gebeurd is," zeide Geoffrey in korte, afgebroken zin- In dat opzicht maken we korte nietten liegende hond als hij was. Je zit er in; het landlooper*." lis. „Ik denk, dat je maar niet moest bel len," zeide Oherry 'boos, „want dat zou maar allemachtig weinig verschil voor je maken, als je h^ deed." Firniim hield zijn hand stil en merkte nu eerst de nog op de gelaatstrekken van zijn bezoekers trillende opwinding. „Ais jelui soms geld wilt hebben, laat ik je dan dadelijk vertellen, dat daar niets van in komt." Geoffrey lachte sohril „Ik moet Philip hebben," zedde hij. „Waar is die?" „Hij komt dadelijk," antwoordde de an der. „Waarom moet je hem hebben?" Geoffrey kwam vooruit en, een papier stevig vasthoudende, drukte hij dit den advocaat onder den neus. JLees dat, terwijl wij wachten," zedde hij. „Jij behoort de eerste te zijn, die het leest. Jij 'bent de procureur in de nalaten schap van mijn vader." Er ging een© minuut voorbij, eene mi nuut van verschrikkelijke stilte. „Wel," hoonde Geoffrey, „nog iets te zeggen?" „Neen," hernam Firnim dof, „het is klaar en duidelijk. „Ten gevolge van dit codicil krijgt je vrouw drie vierden van de bezitting: „Goed," riep Geoffrey uit. „Morgen kom ik je opzoeken mijne vrouw en ik. Ik moet alleen nog maar een woordje spreken met mijn neef en dan tot zoo lang afscheid van je nemen. Met jelui allebei is het uit, met jou en. heun, zoo'n Ingezonden Mededeellng. MAAK EEN EINDE AAN DDE NOODELOOZE PIJN. Pijn, pijn, pijn heel den dag die ellen dige rugpijn! Van dat gij opstaat, tot gij nflHT bed gaat, steeds die afmattende pijn. En morgen precies hetzelfde. Zoo kunt gij niet voortgaan! Waarom niet een einde gemaakt aan die ellende? Waarom niet de oorzaak aangetast? Hoogst waarschijnlijk zijn het uw nie ren. Die doffe, onophoudelijke rugpijn is vaak de eerste waarschuwing der natuur van een nierkwaal Meerdere waarschu wingen volgen spoedig, als duizeligheid, hoofdpijn, urinokwalen, stekende pijnen bij bukken of overeind' komen, zenuw achtigheid, rheuimatische pijnen, graveel en waterzuchtige zwellingen. De nieren worden van kwaad tot erger bij verwaar- loozing. Laat zich geen chronische nier ziekte ontwikkelen, doch kom uw eigen nieren zonder uitstel te hulp. Gebruik FosteFs Rugpijn Nieren Pillen, vóór het te laat is. FosteFs Pillen hebben duizen den blijvend baat verschaft. Gij kunt dit overal om u heen hooren. L©t op de verpakking in glazen flaoons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs f 1.76 per flacon. nen. „De oude man maakte het codicil met Een verscheurende kreet, die haast niet mensehelijk klonk, verbrak Geoffrey's opgewonden en 'beschuldigende stem. Zij keerden' zich om zagen Philip in de deur opening staan. Onopgemerkt had hij daar reeds verscheidene minuten gestaan en van de lippen van zijn medeplichtige de nieuwe verhoudinlgeh vernomen-. Op het gezicht van zijn neef stapte Geoffrey naar heen toe met dreigend op geheven arm. Maar Oherry, wijzer dan hij, hield hem oogenblikkelijk tegen. „Kijk naar zijn geziicht," riep hij, uit Philip stond wankelend1 ln de deur opening en zajh gelaat doodsbleek en ver schrikkelijk, vertoonde stuipachtige ver trekkingen. Zijne hand betastte zijne keel. Het scheen, alsof hij trachtte iets te zeg gen, maar daartoe niet in staat was. Toen, het volgende oogenblik, terwijl zij- hem allen aanzagen als betooverd, viel hij voorover en tuimelde languit op den vloer, waar hij bewegingloos bleef lig gen. Oherry was de eerste, die de uitge strekte gedaante bereikte. Een oogenblik later, aangetrokken door den schreeuw van Firnim, hoorde men de verwonderde bedienden door de andere kamer draven. Oherry keek op. „Dokters kunnen hl-er niets meer aan doen," merkte hij eenvoudig op. „Hij Is dood." Philip May was zijn laatste verant woording gaan afleggen. (Wordt vervolgd.) 0 HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: HelderBche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. 0. en W. Indlë p. zeepoet f 2.60; ld. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad reep. 10.60, f 0.70, f 0.70, f 1.—Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35 Losee nummers der\kwiramt 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) Inge®, meded. (kolombreedte als redact-Ion. tekst) dubbel tarief. Kleine adivert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct, élke regel meer lOct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Vt. 26 28 Licht op voor auto'a en fietsen: C. vTTRIET

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1