Eerste Blad. Het geheim van de Verpleegster BUITENLAND. Nr. 6096 DINSDAG 27 OCTOBER 1926 63ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever; O. DE BOER Jr, HELDER Bureau: Koningstraat 26 Telefoon: KJ en 512 Dingdag 27 Oot6.11 uur DUITSCHLAND. De Duitsch Natlomaten en de verdragen van Locarno. De D.-Nat ministers treden al Tegen den wensoh van den leider der Duitsdh Nationaien Graaf Wesfcarp beeft de Duitsdh Nationale Rijksdagfrac- tie het besluit van het partijbestuur, tegen de verdragen van Locarno, goed gekeurd. Zij hechtte tevens hare goedkeu ring aan het door de Duitsch Nat. minis ters Schide, v. Schileben en Neuhaus ge nomen ibesluit om af te treden. Naar de „Wedt «m Montag" meldt, heb ben er opgewonden discussiee plaats ge had tuaschen het partijbestuur en de ver tegenwoordigers der -gematigde richting, die het besluit van Vrijdag overijld ach ten. Voor de partij zou het volgens hen •beter zijn geweest, wanneer men eerst de terugwerkingen van het verdrag van Lo carno had afgewacht De „Vorwërts" voorspelt reeds eene splitsing in de D.-nat. partij. Zelfs als het Wesbarp mocht gelukken Zondag in de groep een meerderheid voor Locarno te vinden, zou de minderheid zich daarbij altijd volgens de Vorwörts niet neerleggen, maar zich afscheiden. De Voss. Ztg. Is van oordeel, dat er, als de D.-nat ministers aftreden, nog niets verforen is. Weliswaar zou er in den tegenwoordigen Rijksdag tegen de oppositie van de D.-nat, volkschen en oammunisten geen meerderheid vóór Lo carno te vinden zijn, maar het blad is van meening dat dit ln een nieuwen Rijksdag wel het geval zou zijn. De Voss. Ztg. hoopt dat Luther zal -besluiten den .Rijks dag te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven onder de leus: vóór of tegen Locarno. Nadat de afgetreden Duitsch-nationale ministers ln een korte kabinetszitting af scheid hadden genomen van de overige ministers, is het rijkskabinet gisteravond bijeengekomen, Besloten werd niet te de- missioneeren, waartoe ook niet de minste aanleiding zou hebben bestaan. Rijkspresident Von Hindenburg heeft dr. Luther belast met de waarneming van het rijksministerie van financiën, den rijksweerminister dr. Gessier met binnen- landsohe zaken en den rijksverkeeraminis- ter Krohne met het rijksministerie van eoonomie. Hierin zal naar alle waarschijn lijkheid geen verandering komen voor dat in den Rijksdag, die naar men weet op 20 November bijeenkomt, de beslissing over het verdrag van Locarno is geval len. Dr. Luther is vast voornemens het ver drag op 1 December te Londen te onder teekenen. Mocht het parlement zich tegen de ratificatie uitspreken, dan zal de rijks kanselier onmiddellijk den rijksdag ont binden en nieuwe verkiezingen uitschrij ven. In parlementaire kringen neemt men aan, dat rijkspresident von Hindenburg in dit geval dr. Luther zal machtigen het verdrag te onderteekenen, wat op grond van de constitutie ook zonder toestem ming van het parlement mogelijk is. De gemeenteraadsverkiezingen te Berlijn. Een socialistisch-communis tische meerderheid verwacht In groot-Berlijn zijn Zondag de gemeen teraadsverkiezingen gehouden. Tot dusver was er een burgerlijke meer derheid geweest (116 tegen 110); thans hebben socialisten, onafhankelijke socia listen en communisten tezamen de meer derheid, n.1. 119 zetels van de 225. Vooral de communisten zijn geweldig versterkt uit de stembus gekomen. Hun aantal zetels steeg van 20 tot 42. De sociaal-democraten hebben eenige zetels verloren zonder twijfel een ge volg van de nijpende duurte en de steeds toenemende werkloosheid terwijl de onafhankelijke socialisten vrijwel geheel in de pan zijn gehakt Hun aantal man daten daalde van 44 op 8. Klaarblijkelijk zijn hun kiezers en bloo naar links over- geloopen. De burgerlijke partijen hebben over het algemeen zware verliezen geleden, wat wel in hoofdzaak een gevolg is van de slechte opkomst Slechts 60 der kie zers hebben hun stem uitgebracht Alleen de democraten hebben het er heel goed afgebracht Zij wisten hun aan tal mandaten van 17 op 21 te brengen. Ook de Duitsdh-nationalen hebben vijf zetels gewonnen. Vernietigend is de nederlaag, die de Duitsche Volkspartij heeft geleden. Haar aantal mandaten schrompelde ineen van 85 op 18. Het oentrum heeft zloh als al tijd gehandhaafd. Het is met zeven zetels uit de stembus gekomen tegen acht die het in den ouden raad had. Opvallend is de versterking van de recht»-radicale partijen. De Völklschen, die in den vorigen raad geen enkel man daat hadden, hebben er thans 8 en de Duitsch-pociale partij van den beruchten anti-semiet Knuppel-Kunze (zoo geheeten naar de knuppels, waarmede hij de Joden uit Dultschland dreigt te ranselen) kwam van 1 op 8 mandaten. (HbL) De Gezantenraad. Dultschland's ontwapening. Heden vergadert de Gezantenraad te Parijs om de Duitsche nota in zake Duitschland's ontwapening te bespreken. Deze nota is het antwoord op de den 4en Juni door de geallieerden geformu leerde eischen nopens de ontwapening. De nota somt op welke van deze eischen reeds zijn ingewilligd; welke de Duitsche regeering bereid is terstond ln te willigen en zij wijst ten slottje enkele punten aan, waaromtrent nog geen overeenstemming is bereikt tuaschen de oontróle-oommissie van de bondgenooten en -de Duitsche mi litaire missie, die is aangewezen om de contróle-oommissie in haar taak bij te staan. BELG IE. Onschadelijk maken van gasbommen, enz. De Belgische regeering laat thans een spoorweg aanleggen naar de kust, vlak bij de Zeeuwsch-Vaamsehe grens, ten ein de daarheen te vervoeren bommen en an dere in het land achter gebleven munitie, die men wil vernietigen. Het doel is die munitie bij laag water in te brengen om haar dan bij hoog water electrisch tot springen te brengen, waardoor men o.a. hoopt stikgassen enz. onschadelijk te ma ken. De voorraad schijnt groot te wezen daar men een jaar of 5 denkt noodig te hebben om alles op te ruimen. ITALIË. Vatlcaan en Regeering. Naar het B. T. A. uit Rome meldt, ver klaart een nota van het Vatikaan de in structie weer van kracht, volgens welke elke gedaohtenwisseling van geestelijken van eiken rang met de Italiaansche regee FEUILLETON. ring verboden ia zonder voorafgaande ruggespraak met den kardinaal-ataata secretaris. j Overheidsinmenging m pemaken. In fascistische kringen bestond reeds geruimen lijd ernstige ontstemming te genover het bestuur van de Romeinsche journalistenvereenlging, dat zijn opvat ting van het vrije woord niet wilde prijs geven en zich van de fascistische kneve larijen van de pers afkeerig toonde. Fas cistische bladen fulmineerden reeds lang tegen die onwaardigen, die het land en de fascistische pers tot oneer strekten. Thans heeft de regeering ingegrepen. Zij heeft ëehvoudig het bestuur der vereni ging ontbonden verklaard en een „ko ninklijk commissaris" benoemd, die tot taak heeft een fascistisch driemanschap op te schommelen en dat aan het hoofd der verepniging te stellen. Dan zal men tenminste bij volgende knevelarijen kun nen zeggen, dat het bestuur van de Ro meinsche journalistenvereenlging aan de zijde der overheid staat! ENGELAND. De nieuwe marine-basis te Singapore. Een groot baggerwerk. De Wetgevende Raad van de Straits Settlements heeft het besluit genomen, een oppervlakte van 618 acres langs het strand uit te laten baggeren ten behoeve van de nieuwe Britsohe marine-basis te Singapore. GRIEKENLAND. Het Grfeksch-Bnlgaareche geschil. Na ontvangst van 'het telegram van Briand, waarin Griekenland wordt uit- genoodigd een vertegenwoordiger te zen den naar die vergadering van den volken- bondsraad, heeft dö Grieksahe regeering ln beginsel besloten aan de uitnooddging gevolg te geven en den Grfeksohen ge zant te Parijs opgedragen haar te ver tegenwoordigen. De regeering zal ook een imintnlr gedelegeerde naar Parijs zenden. De zitting van den VolkenJbondlsraad zou gisterenmiddag te 6 uur in het mini sterie van buitenlaadadbe zaken te Parijs plaats vinden. 99 (De houding van Griekenland in deze herinnert sterk aan het Grieksohrltali- aansdhe geschil Van twee jaren geleden. Toen was een Italiaansche missie op Grleiksoh gebied vermoord, waarvoor Italië voldoening edsahte. Om «Be 1» ver krijgen werd toen Korfoe beschoten en het eiland bezet Griekenland haastte zich toen een beroep te doen op den Volken bond. Nu doet het precies hetzelfde als Italië 2 jaar terug. Met dit verschil nog, dat er toen een vaststaand telt was, waar voor Italië genoegdoening verlangde, terwijl thans nog uitgemaakt (moet wor den van welken kant het eerste schot Is gevallen. Uit Genève wordt nog aan de N. Rott Crt gemeld, dat men aldaar met groote voldoening het energieke optreden van Briand begroette. Volkomen terecht dringt Briand er op aan, dat niet alleen in afwachting van de beslissing van den Volkenbondsraad geen enkele nieuwe militaire operatie wordt onder nomen, doch dat tevens de troepen on middellijk worden teruggetrokken tot achter de bestaande grenslijn. Of intus- duhbeJrininlge (bedreiging met toepassing van de sanctlebepalingen van artikel 16 aohen de G reken zoo volgzaam zullen zijn, wordt hier eendgsrins betwijfeld. Daarentegen vertrouwt men, dat de oi> van bet Volkenbondsverdrag tegen den staat, die zijn toevlucht tot oorlog zou nemen, alvorens het geschil aan die vreed zame prooediire van den Volkenbond on derworpen te hebben, zeMs op de tegen woordige (militaire Grieksahe regeering niet zonder indruk zal blijven. De troepen teruggeroepen. Uit Athene wordt aan de Telegraaf ge meld: Door tusschenkomat van den Roemeen- schen gezant is heden tusschen de Griek- sche regeering en den Bulgaarschen ge zant een sohriftelijke overeenkomst geslo ten. Volgens deze overeenkomst zal het door beide partijen bezette gebied zoo spoedig mogelijk worden ontruimd, waar bij eerst de Bulgaareohe en daarna de Grieksche troepen zich zullen terugtrek ken. De overeenkomst is ter kennis ge bracht zoowel van den Griekschen gezant te Parijs als van de Bulgaarsohe regee ring. TURKIJE Geen voetbreed Turksch ge bied zal aan vreemden overge laten worden, zegt Moestafa Kemal. De KOln. Ztg. meldt: Moestafa Kemal pasja heeft dezer da gen aan het einde van de groote manoeu vres bij Smyrna een van die redevoerin gen uitgesproken, waarvan de beteekenis gewoonlijk pas later wordt begrepen. Hij beeft verklaard, dat het Turksohe leger uitgerust is met alle hulpmiddelen, die de moderne oorlog vereischt, dat officieren en manschappen goed opgeleid en voor het ernstigste voorbereid zijn, dat de geest in het leger van het nieuwe Tur kije door dien in geen enkel leger over troffen wordt en dat Turkije in het bezit van deze legermacht met gerustheid de toekomst tegemoet kan zien; geen voet breed Turksch gebied zal aan vreemdén overgelaten worden. Intusschen heeft Turkije reeds ver klaard, ook bij monde van zijn minister van buitenlandsohe zaken, dat voor dit land alleen een bemkldeling van den Vol kenbond in aanmerking komt, doch geen beslissing. Hierdoor wordt aan de uit spraak van het Haagsche Hof alle effect ontnomen en raakt de heele zaak in het moeras. Moestafa Kemal's krijgshaftige rede bevat een programma. Zelfs op gevaar van oorlog af zal Turkije van Mosoef geen afstand doen. VEREENIGDE BTATEN. Zware storm. Naar Reuter uit New-York meldt, heeft boven de Zuidoostelijke Staten van de Unie een hevige storm gewoed. In de plaats Troy in den staat Alabama zijn 16 dooden. Te New-York kwamen drie menschen om. In de voorsteden der we reldstad werden daken van de huizen felicht; ook kregen^ de schepen in de in laven veel averij. Tal van schepen bui tengaats zonden telegrammen (""A verlating zouden binnenkomen. door MURRAY HERBERT. Een half uur later liepen Geoffrey en de zeeman ln de hoofdlaan van het park naar den rijweg. Het was met eenige weifeling, dat de man uit die portiers woning te voorschijn kwam om het groote hek te openen en hij zou dit inderdaad in 't geheel niet gedaan hebben op Cherry's woedend geschreeuw, als niet de lichten van een grooten, grijzen auto plotseling de laan in geschenen hadden en die hoorn een luid bevel aan hem had uitgestooten, om vlug open te doen. daardoor konden Geoffrey en zijn metgezel er het eerst vlug doorheen slippen, en een oogenlblik later, terwijl de hoorn nog steeds ver vaarlijk te keer ging, passeerde de groote grijze wagen hen op den weg. Hij werd bestuurd door Maurioe Firniim en op diens aanblik laaide Geoffrey's woede opnieuw op. Daar het reeds zoo laat was, reed Fir niim hard naar de stad en «ie twee, die het door zijne voortsnellende wielen op- tteworpen stof ontvingen, zouden redenen te meer gehad hebben om aan hunnen haat lucht te geven, als zij hadden ge beten, dat in de hersenen van «len adiio- oaat juist op dat oogenblik het plan voor oen wanhoplgen aanval gevormd werd, ooo ongunstig als de kansen dan ook Ingezonden Mededeellng. J tegen heeschheld Uit Baltimore wordt nog gemeld, dat tengevolge van den vliegenden storm zeventien van de drie-en-twintig Amsri- taansche marine-zeevliegtuigen die zou den deelnemen aan een paradevlucht, van hun touwen zijn losgerukt en be schadigd. Zeven van de toestellen zijn totaal vernietigd; de overige tien kunnen nog worden opgelapt. Er waren geen menschen in de vliegtuigen, toen de ruk wind die los rukte. mochten staaia Toen de groote grijze auto, handig door Maurioe Firniim bestuurd, dé nauwe laan afstoof, en ln de duisternis verdween, blo ven beiden, Geoffrey en Gherry, het roode achterlicht ln stilte nastaren. Geen woord werd tusschen hen belden gewisseld tot zij al bijna bij de herberg waren in de dorpsstraat van Brenoambe, waar zij voor dien nacht eene kamer genomen hadden. Maar toen, plotseling "blijvende stilstaan en zijn vriend ln het gelaat ziende, zeide Geoffrey Desnoods iets vreemds, of zoo kwam het Qherry ten minst» voor, die hém nog nooit met dat gevoel had hooren spreken; of met eene zoo zachte en toe- diere stern. „Ik denk, dat ik nu een beter leven zal gaan beginnen," kondigde hij pan. „De eer hooghouden); dat meen ik, Oherryl ik zal je zeggen, wat ik ga doen. Als we het met Barbara in orde giamaakt hebben, ga ik direct probeerem, of ik niet alles kan 'goedmaken. Voor den mast, alsof er nooit van geld' sprake geweest was. Maar deze keer zal ik imij goed gedragen. Ik ben voor haar een ploert geweest, en ik zal niet terugkomen voor ik haar waardig ben. Dat is het idee, dat ik gevormd heb." „En ik ga met je mee om te zien, of je het goed doet En uit iedere haven schrijven we een brief naar huis. Kom je niet binnen?" „Nog niet'* Geoffrey was een1 stap teruggegaan. „Ik wilde liever alleen gaan, Qherry, als het Je niet kan schelen. Ik zal niet lang wegblijven." Zoo ruw ais hij het ook uitdrukt», was de bedoeling ten goede in Geoffrey's geest, volkomen oprecht Zijn. vriend, de zeeman, erkende dit en handelde ernaar. „Gelijk heb je," zeide hij dadelijk. JQc zal het licht voor Je laten branden.1' Toen Jack met zijn sohammeienden gang heenliep, keek Qherry hem nog wat na voor hij naar binnen gi:.g. Toen ging hij d» hen rg door en boven in hunne slaapkamer aangekomen, ging hij voor het open raam zitten. Onder ztyn laatste pijp, voordat hij er onder ging, peinsde hij over die vreemde, zachtaardige stem ming van Jack en in rijm hart zegende hij zijn kameraad voor «lat voornemen. Op eens, toen de maan ziohzelve be vrijdde van een groep wolken, die haar bedekt gehouden had, zag de zeeman iets bewegen op den weg voor de herberg- deur. Het liep niet maar schoof voor waarts, verward eni haast vormloos. Qher ry was de kamer al door en vloog imet zoo'n geweld de trap af* dat de geheel» herberg er wakker van werd. Hij wierp «ie deur open en was met Óen sprong op deni weg. Het bewegende hield zonder ge luid te geven stdiL „Wat hebben ze je gedaan, Jack?" Hf knielde neder, het hoofd van Geoffrey Desmond' in zijne armen, terwijl het bloed van zijn vriend zich met dikke stof ver mengde. Geoffrey Desmond sprak en elk woord was een laatste klop van bet snel weg vloeiende leven. Qherry boog zich dieper neer, de oagen vol met tranen. „Siti. Khan," fluisterde Geoffrey. „Sprong op (mij mes lk wilde, Qherry het is uit met mij net als met Philip. Het spijt me niet ik. Nu kwamen er ook andere stemmen, verschrikte menschen warden richtbaar; Een onthulling nit de papieren van dr. Page. Naar uit Londen wordt gemeld, bevat het te New York verschijnende dagboek van den Amerikaansohen gezant te Lon den gedurende den oorlog dr. Page een onthulling, omtrent een tot dusver niet bekend feit Engeland was n.L ln het be zit van een Duitsche geheime code. Daar door was Engeland in staat om tijdens den oorlog de Ver. Staten er van op de hoogte te brengen, «lat Dultschland voor stellen aan Mexico had gedaan om dat land tot een inval in de Ver. Staten te bewegen en over een poging om de hulp van Japan daarvoor te verkrijgen. Daar de Duitsohera er van overtuigd waren, dat hun oode onbekend was aan de geallieerden, hadden zi) er zich zoowel draadloos als per kabel vrijuit over ver staan met hun gezant te Mexico (stad). Het voorstel aan Mexico was draadloos door minister Zimmermann aan «len Duit- schen gezant te Mexioo (stad) gestuurd. De Engelsohen inlichtingendienst gaf het vertaald verder, NICARAGUA. Staatsgreep van den conser vatieven ex-presldent Charmor- Een Reuter-berlcht uit Managua meldt, dat oud-president Charmorrow, de leider der conservatieven, Zondag ln de stad is binnengedrongen en zich heeft meester gemaakt van de vesting. Er werd geen verzet geboden en het garnizoen sloot zich bij de beweging aan. De conserva tieven hebben zich tot den president, So- lorzano, gewend met den eisch, dat hij de liberalen uit het kabinet zal verwijderen. Later op den dag kwamen de conserva tieven in botsing met de politie, bij het eveoht werden elf menschen gedood en ertien gekwetst De conservatieven ble ven in het bezit van een gedeelte der stad. Naar men verneemt is Solorzano be reid te voldoen aan Charmorrow's eisch, zulks ten einde verder bloedvergieten te voorkomen. PERZIE. Orkaan in de Perzische Golf. 1000 dooden en 40 vergane schepen. Een tweede bericht spreekt van 7000 dooden. Blijkens een uit Boesjlr te Karatsjl ont vangen telegram beeft in de Perzische Golf de vreeselijkste wervelstorm gewoed die daar sinds mensohenheugenïs was voorgekomen. Over 'de duizend menschen zijn omgekomen, terwijl 40 schepen ver- gii.gen. BiJ Bahrein woedde de storm het felst Volgens een ander bericht zouden er 7000 dooden zijn. Nadere herichten over den cycloon in de Perzische golf melden, dat deze ge paard ging met een aardbeving en een vloecigolf. Het genoemde aantal slachtoffers acht men overdreven. CHINA. Russische troepenbewegingen. Uit Peking wordt gemeld dat ln Trana- balkalië belangrijke verplaatsingen van troepen en oorlogsmateraal gaande zijn en dat de sovjet-regeering voornemens is belangrijke strtfdkraohten naar Mongolië te zenden. Verscheidene troepenafdeelin gen van generaal Feng zijn van Peking naar het Noorden gezonden. Het schijnt dat Feng niet bij de actie aan do Jangtse betrokken is en ook de militaire gouverneur van Honau heeft verklaard, dat hij niet aan de?e actie deel neemt en dat het verkeer op de spoorwe gen van Lung Hal normaal is. iemand riep om water; een roedaja gild» van ontzetting. Nog eenmaal hervatte de verzwakken- de stem hare laatste taak: „Ik wilde terugkomen omdat Zeg Barbara, «iat ik— allee goed wilde maken nu te laat Goedendag Qherry beste maat altijd. Zeg haar dat ik goed wilde wor den Be sterf dherry, ouwe Jon gen Geoffrey Desmond's hoofd viel Siti Khan's pelgrimstocht,, evenals van Geoffrey, was ten laatste geëindigd en van Geoffrey's pols was het betoove- rende koperen armbandje (met kralen, «ie amulet, die de Lascaar zoo hevig begeerd had verdwenen. Het toovenmlddel zou zijne kracht verloren hebben, tenzij het in zijn bezit terugkwam ten koste van het leven van den ander. Reeds vele dagen had Siti Khan (bet slachtoffer gevolgd. Eerst in dit laatste uur was hij erin ge slaagd hem alleen aan te treffen en hem van achteren veilig te bespringen. Ten laatste stond' Qherry Pluimmer op en keek de door schrik bevangen omstan ders als door een nevel aan. JEr moet 'hier ergens een nikker ver scholen zitten," riep hij uit „Gaat «Ben opsporen en brengt de politie op «ie hoogte. Hiji heeft mij maat vermoord. Zeg erbij, dat het met een mes gebeurde.1- En met geheel verblinde oogem, d«xw die imannensmart, zooals er geen erger bestaat, boog hij zich nogmaals voorover over hét gelaat van zijn dooden vriend. Maar Siti Khan werd nooit gevat De Lascaar was alen te slim af. Slot volgt OOST-INDEEL Een patrouille aangevallen. In den nacht van 22 op 28 October la te Bakongan, in het Tapatoeansohe, een patrouille onder oommnado van 1ste luite nant J. Wiarda, bö welke patrouille zich ook de oontroleur der onderafdeeling Ta- patoean, de heer H. K. Jacobs, bevond, aangevallen. Onzerzijds vielen twee dooden en vijf zwaar gewonden; drie anderen werden licht gekwetst Luitenant Wiarda werd licht gewond aan de rechterhand. Vijf militairen, benevens de controleur, ble ven ongedeerd. Het gewestelijk vaartuig Bellatrlx Is 25 October derwaarts vertrokken met vier br; J. onderafdeeling Meulaboh. De scherpste des, onder commando van kapitein aris, fiyigeerend oontroleur van de ng actie zal worden gevoerd. (Aneta.) De moord te Garoet. Een treinmandoer en vier hotelbedien den zijn vastgehouden in verband met den moord te Garoet De autoriteiten zijn Ingezonden Mededeellng. Wees liever verstandig dan spijtig; waarom niet heden een flaooc Foeter e Maag pillen gekocht? Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijsvertering en houdt de ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd. Prija per flacon van vijftig versu!berde pillen 0.66; ln apo theken «n drogistzaken. HELDERSCHECOURANT Lloht op voor Auto's en Fietsen i Woensdag 28 6 09

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1