De witte Priester van Siva NIÈUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Elke lepel helpt BUITENLAND. Akker's Abdijsiroop Schittert Overal FEUILLETON. f 600.000 gewonnen bi! wedrennen. om Uw ontstoken keel te verzachten en die afmattende hoestprikkel weg te nemen I Akker *8 Abdijsiroop dankt haar «nel werkende geneeskrachtige eigenschappen aan de kruiden»* extracten in haar samenstelling. Stilt ais bij tooverslag de hevigste v hoestbuien en verruimt de borstl Np. BO08 ZATERDAG 31 OCTOBER 1825 53ste JAARGANG HELDERSQHE CDURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldenehe Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f 2.Ned. 0. en W. ïndiè p zeepo*U 2.«); ld. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad' reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—, Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 126 f 135 Loaee nmnmers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 PoBt-O-irarefccnin* No. 16056. ADVERTENTIE N: 20 ct. p. regel (galjard) Ingee. meded, (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te hnnr)v. 1 t(n>8 regele 40 crt, plke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijeno. 4 ct Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Nov. op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zo. 1 a. 5.27 m 7.20 6.53 4.31 8.51 9.09 Ma. 2 V 5.55 0 8.32 6 55 4.29 9.28 9.46 Di. 3 V 6.29 0 9.41 6 57 4 27 10.0410.22 Wo. 4 N 7.09 V 10.44 6.59 4.25 10.40 10.59 Do. 5 0 7.56 0 11.39 7.014.23 11.18 11.87 Vr. 6 0 8.49 0 12.27 7.03 4.21 11.57 Za. 7 9.47 1.06 7.04 4.19 0.17 0.39 Licht op voor auto's en fletaen: Zaterdag 81 Oct5.03 nar Zondag t 1 Nov5.01 4.59 Maandag 2 DUITSCHLAND. De verdragen van Locarno. In een rede die de rijkskanselier Woens dagavond te Essen hield, heeft hij er, blij kens de verslagen in de Duitsche bladen, nogmaals den nadruk op gelegd, dat vóór de ratificatie der verdragen van Locarno de aan Duitschland beloofde concessies in vervuiling moeten gaan. „De rijks- regeering aldus dr. Luther staat en valt met deze verdragen." Een verklaring der Dnltsch- nationale partij Inzake haar hou ding ten opzichte van Locarno. Het bestuur der Duitsoh-nationale volkspartij publiceert een verklaring, waarin de houding der partij ten opzichte van het verdrag van Locarno wordt uit eengezet Daarin wordt o.a. gezegd: Nadat de onderhandelingen nopens het Veiligheidspact met de verzending van het memorandum d.d. 9 Februari buiten medeweten der Duitsch-nationalen waren geopend, hebben wij na van dezen ken nis te hebben genomen daartegen gepro testeerd. Wij namen aan de verdere be sprekingen deel om te verhinderen, dat Duitschland onder voorwaarden, waarbij zijn levensbelangen niet worden gewaar borgd; bij dèn Volkenbond en het Veilig heidspact zou worden betrokken. Wij be reikten, dat de regeering en de regee- ringspartijen een uiteenzetting gaven van haar richtsnoeren. Het werk van Locarno heeft ons bitter teleurgesteld. Het in de Duitsche richtsnoeren vastgelegde doel werd niet vervuld. De Duitsche gedele geerden parafeerden het werk van Locar no onverwacht en bij verrassing, in strijd met de gemaakte afspraak en in weerwil van ons protest. Zoo kwamen wij tot de overtuiging, dat wij door in de regeering te blijven onze doeleinden niet meer konden bereiken en ons allen konden blootstellen aan den schijn, dat ook wij deze doeleinden zouden hebben opgegeven. Daarom deden wij af stand van onzen invloed als regeerings- partij, om het buitenland volledige klaar heid te verschaffen over den ernst van den toestand en om in volle vrijheid van handelen te kunnen streven -naar ons on wrikbaar vaststaand doel: de vrijheid des vaderlanda Ontploffing ln een chemische fabriek. Te Reinickendorff bij Berlijn is door de ontploffing van eenige vaten met benzine en chemicaliën een chemische fabriek in de lucht gevlogen, waarbij 8 lieden zwaar en verscheidene licht gewond werden. In een omtrek van ongeveer een K.M. werden de pannen van de daken gerukt en spron gen de vensterruiten. r Haar man vermoord. Te Leipzig is een agent van de sohupo dóór zijn vrouw en haar broeder op beest achtige wijze vermoord. De agent wilde van zijn vrouw schei den en dit schijnt haar te hebben bewo gen den man uit den weg te ruimen. Met hamerslagen heeft haar broer den agent gedood. Vervolgens hebben zij samen het lijk in stukken gesneden en hoofd en ar men in een grooten waschketel op het vuur gezet. De daders zijn gearresteerd. Moord. Te Frankfort a.d. M. is dr. Seitz, een gezien chirurg, door een vrouw, die ver- pleegsterskleeren droeg, doodgeschoten. Men weet nog niet of de daderes, die aan gehouden is, werkelijk een verpleegster is. FRANKRIJK. Het nieuwe ministerie. Het niéuwe kabinet is, door de verdwij ning van Caillaux meer naar links gericht dan het vorige en daardoor bij de tegen woordige constellatie en gezindheid van Kamer en Senaat vermoedelijk ook zwak ker. Men zal geneigd zijn het als een over gangsministerie te bestempelen, maar waar voert de overgang dan heen? Naar sterkere mannen misschien, en het ont breekt niet aan profeten, die een herver- rijzing van de ster vah Poinoaré naast die van Caillaux meenen te kunnen voorspel len, al of niet na Kamerontbinding. Hier mee begeeft men zich. echter op het ge bied van politieke sterrenwichelarij. (N. RL Crt.) ENGELAND. Het stilleggen der werven van Rosyth en Pembroke. Het kabinet heeft besloten, ondanks de protesten uit Wales en Schotland, het plan tot vermindering van het aantal rijkswerven, in het bijzonder tot stilleg ging van de werven te Rosyth en te Pem broke, voortgang te doen hebben. Een proces om een LordstlteL Te Edinburg heeft een zeventigjarig stillevend onderwijzer, genaamd Alexan- der Grant een proces aanhangig gemaakt om een LordstiteL Hij beweert reoht matige aanspraken te hebben op den ti tel van graaf van Seafield en op een land goed van 400.000 acres. Grant zou de oudste wettige zoon zijn van burggraaf Reidhaven, later de zeven de graaf van Seafield, en de toenmalige Miss Caroline Stuart, jongste dochter van den elfden baron Blantyre. Hij beweert, dat Caroline en burggraaf Reidhaven el kaar in 1845 of 1846 in het noorden van Schotland ontmoeten. Caroline zeilde met burggraaf Reidhaven in het geheim van de Clyde in een sloep naar het landgoed der Seafields. De graaf sloot op zee bij mondelinge verklaring een huwelijk. Ca- i) door I BURTON E. STEVENSON. EERSTE HOOFDSTUK. De vallende ster. Be was zeer vermoeid, toen ik dien Woensdagmiddag in mijn bureau terug kwam, want hot was een dirukke dag. ge weest d© laatste van de reeks drukke dagen, in het geval Minturn; en mijn ge voel van gedruktheid werd vergroot door het feit, dat onze overwinning niet zoo volkomen was geweest als ik gehoopt had. Bovendien was het door de (hitte; gedu rende de laatste tien dagen was het onge woon heet geweest voor Juni en die ther mometer rees steeds hooger. Toen ik mijn jas en hoed afrukte en mij in den stoel voor imijn schrijfbureau liet neervallen, kon ik de hittegolven langs de open ramen1 uit die kokendie straat zien opstijgen. Ik 'koerde mij om, sloot (mijn oogen en trachtte oen visioen op te roe pen van witte 'branding rollend over het strandvan hooge boomen wuivend in den wind; van een beekje lieflijk stroomend tussdhen groene oevers. «Fonteinen, die klateren en verkoelen, Het roos dat zij 'besproeien; Poolen, gerimpeld door t windje roline landde te Banff en schonk denzelf den avond het leven aan een kind. Grant zegt dat hij dat kind was. Een week na de geboorte werd het kind naar Fochabers gebracht en aan de zorg toevertrouwd van een zekere mrs. Grant, de vrouw van een waker van Gordon Oastle. In Augustus 1850 traden burggraaf Reidhaven en Ca roline te Londen publiekelijk in het hu welijk. De vertegenwoordigers der gravin van Seafield ontkennen dat Grant de zoon is van burggraaf Reidhaven en Caroline Stuart, of van één van beiden hunner. Intusschen zijn er nog twee anderen, die aanspraak maken op den titel, met name Lord Stratspey, een oom van de te genwoordige gravin, die 19 jaren oud is, en een Amerikaansohe. De Cambridge8hire is Woensdag ge wonnen door Masked Marvel van den Amerikaan A. K. Maoomber, gereden door Mc. Lachlan jun. Deze Amerikaansohe eigenaar had een paar weken geleden met Forseti al de Cesarewith gewonnen. Hij had een wed denschap afgesloten bij de bookmaker- firma Ladbroke and Co. Ltd. op het win nen van beide races met zijn paarden. Hij kreeg 600 tegen 1. En nam dat van 100 pond sterling. En ziedaar, wat sinds 1885 niet gebeurd was (toen won Plaisanterie, een Fransch paard, beide races), dat ge beurde thans: Macomber won beide keeren En de firma Ladbroke moet den Ameri kaan nu maar eventjes 50.000 oftewel zeshonderdduizend gulden betalen! Macomber, een Californier van geboor te, is een olie-magnaaL Hij kocht in 1916 de heele stoeterij van J. B. Joel en later de heele renstal van W. K. Vanderbilt in Frankrijk voor 120.0001 De winnende jockey, Ma Laohlan jun, is nog slechts 17 jaar oud. Zoowel Forseti als Masked Marvel zijn Fransche paarden. BELG IE. Anto-prodnrtie ln Engeland. Sir Henry Maybury, directeur-gene raal van wegen, beeft verklaard dat ten gevolge van de jongste automobielten-' toonstelling te Londen alle Engelsche auto-fabrikanten hun productie voor de eerst-komende zes maanden verkocht hebben en dat men voorspelt dat ln het nieuwe fiscale jaar er ten minste "500.000 nieuwe auto's in Engeland bij zullen ko men. Dit aantal bedroeg kortgeleden ruim l1/» millioen. De nieuwe vermeerde ring zal verbetering van vele groote we gen noodig maken. Maybury's voornemen is, het departe ment van transportwezen en de plaatse lijke overheden te laten samenwerken aan de invoering van een uniforme rege ling voor het geheele verkeer op den grooten weg. INGEZONDEN MEDEDEELLNG. Ingezonden Mededeeling. De financiën. Volgens het Belgische sodalistisohe blad Le Peuple, zou uit een nieuw onder zoek van de begrooting in den minister raad van eergisteren gebleken zjjn, dat het tekort over het loopende dienstjaar 1925, dat eerst in evenwicht heette te zijn, ongeveer 500 millioen francs zou beloo- pen. Blijkbaar slaat dit bedrag op de ge wone begrooting, die in het geheel onge veer fr. 4 miliiard groot Is. Over 1926 zou het déficit wel 700 a 800 millioen beloo- §en, met inbegrip van den dienst voor e nieuwe leening, waarover men thans aan het onderhandelen is. Men- weet, dat er voor 1926 nieuwe belastingplannen in uitzicht zijn gesteld, die ongeveer 400 a 500 millioen in de schatkist zouden moe ten brengen. GRIEKENLAND. Het Grleksch-Bulgaarsche geschil. De Raad van den Volkenbond nam Donderdag in huishoudelijke zitting ken nis van een telegram van den Grieksohen minister van buitenlandsche zaken en van het eerste rapport van den Franschen militairen attaché te Belgrado, mede na mens zijn Engelsche en Italiaansche col lega's, waaruit blijkt, dat het terugtrek ken van Griekschen en Bulgaarsohen kant normaal verloopt Chamberlain zal zich in verbinding stellen met de Griek- sche en Bulgaarsche vertegenwoordigers nopens vorming en samenstelling eener oommissie van enquête belast met de be studeering der aansprakelijkheid en der toe te kennen schadevergoedingen. Tot voorzitter van de oommissie van den Volkenbond, die het incident zal on derzoeken, werd benoemd de Britscihe ge zant te Madrid, Sir Horace Rumbold, die vroeger gezant was te Konstantinopel; tot leden werden benoemd twee burgers, een Nederlander en een Zweed, en 2 officie ren, een Fransohman en een Italiaan; POLEN. Massa-arrestatie van communisten. Volgens een radiogram uit Berlijn zijn in het district Bialistok 400 communisten gearresteerd. Bij de boeren zijn groote hoeveelheden wapens en munitie in beslag genomen. TURKIJE. De Oostenrijker Velth bfl Angora vermoord. Naar de oorr. van de N. Rt Crt te Wee- nen meldt, is de vroegere kolonel der Oostenrijksohe artillerie Veith, een be kend natuuronderzoeker en die vooral een groot specialist was op het gebied van slangenkunde, waardoor hij in den volks mond „Schlangenveith" genoemd werd, op een onderzoekingsreis in Klein-Azië in de buurt van Angora vermoord. Veith heeft verscheidene werken over zijn on derzoekingen geschreven. Hij had de laat ste jaren een betrekking gehad ean het krijgsarohlef te Weenen. VEREENIGDE STATEN. Verwildering. Te New York werd dezer dagen een dame overreden door een jongen op een fiets. Een dokter, die vlak bij de plek van het onheil woonde, snelde zijn woning uit en verleende als medicus zijn diensten aan de omvergereden dame. Toen hij daar na den ruwen rijder een standje maakte, namen de vrienden van dezen, partij voor hun makker, en vielen vijftien in ge tal aan op den dokter. Zij waren ge wapend met baseball-knotsen en sloegen den dokter een paar gaten ln het hoofd en een, paar ribben stuk. En toen zwoeg ik, want de deur wend geopend. Ik opende "nijn oogen en zag den loopjongen, die mij verbaasd1 stond aan te kijken. Hij was een zeen goed ge trainde knaap en herkreeg oogenblikke- lijik zijn zelfbehcersching. «Uw brieven, mijnheer," zei hij en legde ze naast mij neen. Toen ging hij heen. Ik- keek .met allesbehalve levendige be langstelling naar de brieven. De woorden van Henley's 'ballade gingen mij nog steeds door het hoofd: „Lelietjes van dalen en imaagdiepaltm Groeiend1 voor het venster, Bladeren schitterend in de bries Weer zweeg ik, want weer ging de deur open en weer verscheen de loopjongen. „Mr. Godlrey, mijnheer", zeL hij'. En on middellijk trad Jian Godfrey 'binnen, even frisch en koel en opgewekt uitziende ais de fonteinen en beekjes poelen waaraan ik had gedacht „Hoe doe je het God frey?" vroeg ik terwijl hij ging zitten. „Hoe ik wat doe?" „Er zoo frisch uitzien." „Door iederen nacht lekker te slapen. Doe jij dat ook?" Ik kreunde, terwijl ik dacht aan de hel, die ik imjjn slaapkamer noemde. „Ik heb een week lang niet lekker geslapen," zei ik. „Nu, je zult vannacht goed slapen. Dat is de reden waarom ik hier ben. Ik zag je van middag in de rechtzaal een blik was genoeg". „Ju," gaf ik toe, „een blik moest wél voldoende zijn. Maar wat is er aan de hand?" „Ik woon in een villatjes dat ik voor deizen zomer heb gehuurd aan het verste einde van de Bronx. Ik neem je vanavond mee houd je daar Jot Maan dag. Dat zal je vijf nachten slaap geven en vier dagen rust. Geloof je niet dat je die hebt verdiend?" „Ja," erkende ik vol overtuiging dat is zoo." En ik liet snel de zaken in mijn kantoor aan mijn geest voorbij gaan. Nu de Miniturnzaak was af- geloopen, was er werkelijk geen reden waarom: ik niet een paar dagen vacantie zou nemen. „Je komt dus?" zei Godfrey, die mijn gedachten gevolgd had. „Wees maar niet bang, voegde hij er bij, ziende dat ik nog weifelde. „Je zult het er niet vervelend vinden." Ik keek naar hem, want hij glimlachte lidht en zijn oogen schitterden. „Zoo?" „Neen zei hij, „want ik heb enkele ver schijnselen in de buurt waargenomen, die je wel zullen interesseeren." Als Godfrey op dien toon sprak, kon dat slechts één ding beteekenen en mijn laatste spoor van weifeling verdween. „Best," zei" ik, „ik kont". „Goed. ik kom je tegen half elf aan de Marathon halen. Vroeger kan ik niet vertrekken." En on middellijk daarop was 'hij verdwenen. 'Dit was ook het geval met mijn ver moeidheid, eb opgewekt keerde ik mij naar mijn brieven en naar de schikkin gen Voor een afwezigheid van vier dagen. Toen ging ik naar mijn kamers, deed eenige dingen in mijn handkoffer, ver kleedde mij, ging naar den daktuin van het Astor Hotel om te dineeren en om even over tienen was ik weer in de Mara thon Clfub. Ik had Higgina mijn bagage daarheen laten 'brengen en ging in de ves tibule zitten om op, Godfrey te wachten. Aan den overkant der straat schitterden de lichten van het politiebureau waar hij en ik meer dan één avontuur hadden mee gemaakt Want Godfrey was de eerste verslaggever voor politie-zaken van de Record; hem dankte het 'blad de schitte rende en tintelende kolommen, waarin de nieuwste geheimzinnige zaak was be schreven en ontleed op eene wijze, die een genot was zoowel voor het verstand als voor de artistieke gevoelens. Godfrey en ik haddien elkaar het eerst ontmoet in de zaak Holladay, en dat was helt begin van een vriendschap, die met de jaren steeds sterker was geworden. Toen kwam zijn schitterend' werk in het oplos sen van het Marathongeheiim; waarbij ook ik betrokken was. Ik had zijn hulp inge roepen in verband met deze zaak in Eli- zabeih; en (hij had de opmerkelijke om standigheden opgehelderd bij den dlood van mijn vriend Philip Vantine in de zaak van „bet, Antieke Kastje". Zoo kwam1 het dat ik mij instinctmatig tot 'hem wendde, wanneer Ik mij "'bevond tegenover een van die ingewikkelde problemen; welke iedere rechtsgeleerde somtijds moet ontwarren. Wederkeerig riep Godfrey soms mijn hulp in, maar ik had; zooals vanzelf spreekt, maar in weinig gevallen direct oontact ermee. De andere moest ik slechts uit de verte volgen, evenals de gewone le zers van de Record dit deden, in de vaste overtuiging dat hij de eerste zou zijn om het doel te bereiken. Godfrey had dit vóór boven dé gewone verslaggevers, dat hij zelf, Jaren te voren, lid van de recherche was geweedt. Hierdoor werd hij eigenlijk als een der hunnen beschouwd' en mocht hij overal hij zijn, waar andere verslagge vers ten strengste geweerd werden. HET LIGT NIET AAN HET WEER! Gfj behoeft bfl vochtig weer niet rheu- inatisch te zijn, ais gij slechts zorg draagt voor goed werkende nieren. Onder nor male omstandigheden stroomt door uw gestel rijk bloed, dat de weefsels herstelt en voedt. Dit bloed zuiver te houden is de taak van de nieren. Te veel werk, zorgen en weersverande ringen verzwaren deze taak, en dan kun nen de nieren overspannen worden. Zij kunnen dan niet het urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden, behoorlijk uit het bloed filtreeren. Scherpgekante kris tallen vormen zich ln de spieren, gewrich ten en weefsels der zenuwen. Dit leidt tot rheumatische aandoeningen bekend ais spit, ichias of rheumatiek, naarmate de rug, baenen of andere déèlen van hst lichaam worden aangetast Zoodra men urinestoornlssen, rugpijn, waterzuchtige zwellingen of andere ver- l nieraandoening op- bruik e men Fosteris Rugi/ijn Gchijnselen van een merkt, Nieren Pillen. Zij hadden suooee, zelfs in gevorderde gevallen van nierkwalen. Let op de verpakking ln glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen vertegen bulten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1.76 per flacon. Het was bijna elf uur voor Godfrey dien avond aankwam, maar ik was noch verbaasd noch ongeduldig. Ik wist hoe. vaak en hoe onverwacht zijn tijd in be slag werd genomen en ik stelde altijd 'heel veel belang in hét gaan en komen aan het bureau, aam1 den overkant van den weg waar helaas! het aantal binnenkomenden heel wat gnooter was dan dat der heen- gaanden. Maar eindelijk hield een auto voor het gebouw stil, en aan de snelheid waarmede deze had gereden, zag ik dat Godfrey chauffeerde. „Spring ln," zei hij, toen hij voor het trottoir bleef stil staan. En terwijl ik mijn handkoffertje greep en op de plaats naast hem sprong, zette hij den motor weer aan. „Geen tijd te ver liezen," voegde hij er bij, terwijl hij de Zevende Avenue insloeg. Bjj het park ging hij westwaarts en toen noordwaarts naar Amsterdam Avenue. Daar was slechts weinig verkeer en spoedig schoten wij voort met een snel heid, die mij angstig naar die dwarsstra ten deed kijken. Binnen weinige minuten waren wij de Harleeto Avenue over en snelden langs de oninteressante straten van deze voorstad. Op dit oogenhlik scheen het mij toe, dat Godfrey wel haast maakte om tijdig op een afgesproken plaats te zijn, maar ik vond het het best om zijn aandacht niet af te leiden van den weg vóór ons en ik hield de vraag terug, die mij Op de lippen kwam. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1