Vfybert J. J. H. KOOPMAN, OP EN OM HET BINNENHOF. ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. PELTERIJENMAGAZIJN WESTSTRAAT 17. Groote keuze moderne Bont werken, Bontmantels, gemaakt en naar maat. Mooie sorteering Bontvellen In seal, zonnebrand opossum, nat. Am. opoasum enz., enz. Alleen prima kwaliteiten. De Itallaansehe vliegbooten. Een vlocht van Italië naar Bnenoa Afarea. ^Afcchlcton" van watervliegtuigen tc Spezla. Merkwaardige eQfera. 8 »aai BGHAGH5. Ingezonden Mededeeling. iSEnblatfan. TEXEL. Texel, 80 Ootober. Den week werden van hier verionden60 varken», 42 lam meren, 82 schapen, 10 kalveren, 4 koelen en 6 paarden. Speeltuinen. - Mijnheer de Redaoteur, verzoek» beleefd eenige plaatsruimte in uw blad, bij voor baat dank. In aansluiting op het ingezonden stuk .Speeltuinen" in ae Heldereche Courant van Donderdag 16 Ootober, makan wij het Heldereche publiek bekend, dat hier ter plaatse vóór eenige maanden ie op- Ïericht de Speeltuinvereniging „Helder Ij stelt zien ten doel in onze gemeente een of meer speeltuinen te verkrijgen, waar onze kinderen ongehinderd en zon der gevaar voor eigen veiligheid naar hartelust kunnen stoeien en ravotten. In de wintermaanden wil de vereeniging voor de kinderen harer leden olubs in richten voor: handwerken, mondorgel- spelen, houtsnijden, figuurzagen, schil deren, teekenen, gymnastiek, enz. enz. Dit doel la te bereiken wanneer alle ou dera de handen ineenslaan en gezamenlijk voor de jeugd gaan arbeiden. Geeft U daarom op ala lid onzer vereeniging. De contributie bedraagt 16 oent per maand par gezin. Voor niemand dus een beletsel toe te treden. Het bestuur vertrouwt dat wat in andere plaatsen is bereikt op dit Sebied, ook mogelijk is in onze stad. iemand bljjve achterwege, ieder gezin worde lid. Het gaat om het belang der kinderen. In de eerstvolgende dagen aal U een ljjat aangeboden worden, wij ver trouwen en rekenen op een flink aantal leden. Zet uw eohouders gezamenlijk on der dit mooie doeL Op voor onae jeugd. Namens het bestuur: J. A. Luoaa, Voorzitter. Mei. G. de Graaf, Seoretaresae. J. Otten, Penningmeester. SecretariaatFlorastraat No. 14. Den Haag, 29 Oct. Is «e RJJknk«ok»& Vroefle 8tat*rklamw*irprte«i. Ti Baitanxorg. Bmv Wijnkoop ml Haag BroaseL Rotterdam, die welhaast zijne uitermate moeilijke taak van «organisator in Oosten rijk zal neerleggen. Zoowel mr. Fock als mr. Zimmerman behooren tot eten kleinen kring van waar- achtig-groote figuren, welke wij nog be zitten. Eerstgenoemde begint den last deT jaren te gevoelen, hoe forsch ook het physiek weerstandsvermogen is, waarover de heer Fbck beschikt. De heer Zimmerman is jonger en voor hem ligt het „otium cum iignitate", de welverdiende rust na een leven van inspanning en toewijding aan het algemeen belang, op wat verder- gelegen afstand. Ik herhaal: op den Buitenzorgschen troon is thans een figuur van kracht noodig. Men weet niet, waf we in het oude Patria en in de schoone Oostersche streek, welke zich „daar slingert om den Evenaar als een gordel van smaragd", van het hier-groeiend en ginds-versplinterend com munisme te wachten, te hopen of te vreeren hebben, om 't nu eens extra- neutraal te zeggen. In Nederland, dit staat vast, stormt, kraakt en knalt 't in de communis tische gelederen. De neer David Wijnkoop schijnt te zijn uitgeworpen Het Rotterdamsche afdee- lingsbestuur is afgezet. Zal er een zoo- veelste C. P. H. verrijzen, onder de aus piciën van den heer Wijnkoop?.... Tot den jare 1929 blijft de heer Louis de Vis ser de eenige representant van de Commu nistische Partij in de Tweede Kamer. Die vanuit Moskou de bindende instruc- tiën ontvangt ten-opzichte van de houding, door hem aan te nemen. Komen er kapers op de kust, concur renten in de bloed- en vuurroode sfeer van den heer L. de Visser, de heer Duys, de jolig-onverbeterlijke, zal niet verzuimen, zijn' communistischen collega in-'t-ootje te nemen. Aldus gaan wij nu de groote parlemen taire winter-campagne tegemoet. Met het kersversche en splinternieuwe Bezoldi gingsbesluit van Minister Colijn, fietwelk een genoegelijk „da capo" zal brengen van wat wij door de interpelllatie-J. ter Laan hebben mogen genieten. 't Een en ander van het parlementair- oratorische vuurwerk is reeds afgeschoten bij die gelegenheid. Voorspeld werd, hoe óók daardoor ge schieden zou, dat de Algemeene Beschou wingen in November '25 matter, flauwer, tammer zouden zijn, sneller verloop zou den hebben, dan men vermoed had. Wij moeten afwachten. Na 5 November zullen de avond-vergaderingen der Tweede Kamer al zeer spoedig beginnen. Buitenlandsche Zaken staat voorop. Waarbij de kwestie van het nieuwe trak taat. Wij hebben vernomen, de Belgi sche gezant, prins De Ligne, is dezer dagen naar Brussel geweest om zijne Regeering te polsen over veranderingen in het trak taat Minister Van Karnebeek is een zeer- omzichtig man. Z. Exc. beseft natuurlijk volkomen, aan welke „risico", op het Haagsche Binnenhof, het nieuwe trak taat blootstaat. Hij zal wel gezorgd hebben voor eene zeer vroegtijdig-komende Sinterklaas-sur prise Aldus kan 't, op het Haagsche Bin nenhof, al lang voordat het „zalig- avondje" is gekomen, strooi-genieting wor den in ons Lagerhuis! Mr. ANTONIO. Dat na de salarieeTing-discussie, in de Tweede Kamer gevoerd op Dinsdag 20 October, het allicht meer-dam-noodige is „blijven hangen" tot bij het groot-politiek debat, dat op 5 November a.s. zal begin- pen, ieder snapt 't nu toch wel. Intusschen neemt de bedrijvigheid in de Rijks-cuisine, bij het voorbereiden ook en vooral van de Begrootingsstukken, met den dag toe. De Voorloopige Verslagen stroomen toe. Bij dat over Hoofdstuk VI, Marine, trok sterk de aandacht, met hoe stevige hand onderstreept werden de bezwaren tegen de voorgenomen splitsing onzer Ma- rine in een deel voor Patria en een ander voor de Oost. Om te zwijgen nog, van verschillende andere grieven, uit het Lagerhuis gekomen. Nu weet ook ik wel, dat men uit inhoud- en-strekking van het Voorloopig Verslag over een Wetsontwerp geen „prognose" kan maken over de kansen van zulk wets voorstel in de openbare vergadering der Volksvertegenwoordiging, maar toch MinisteT Lambooy, van Oorlog en Marine, is een „homo novus", een gansch-onbe- kende voor de Kamer. Menscheri, die Z. Exc. kermen, schetsen hem als iemand van prikkelbaar, licht-ont- vlambaar temperament. Met tekort aan zelfbedwang. Deze eigenaardigheid, als men 't zóó noemen wil, kan voor een bewindsman, up-to-date tegenover het Par lement van onzen tijd in 't politieke krijt tredend, allicht noodlottig worden. Zeker waar 't betreft den man, die den zwaren Last der verantwoordelijkheid voor het thans dubbeltakkige Ministerie van Defensie betreft. De nieuwe Indische Begrooting vertoont wei-bemoedigende cijfers. De mededeeling, dat de dienst over 1925 wel circa vijf-en- twintig millioen gulden zal meevallen, heeft iets van eene Sinterklaas-surprise, schoon de lieve Sint en zijn brave Zwarte Piet nog vertoeven in het zwoele Zuiden, in afwachting van het oogenblik, waar op zij, denkelijk over een paar weken, koers zullen nemen naar het „nevelige Noorden".... Nogmaals: de cijfers van het Indisch Budget-1926 zien er wei-bemoedigend uit. Doch, wat zich daarachter verschuilt, aan gisting in de Oost, aangestookt door communistische, revolutionnaire elemen ten,- trachtend via Moskou en via China den laaienden brand in Insulinde te bren gen. 'l is minder tot optimisme stem mend Op den vice-koninklijken troon te Bui tenzorg is meer dan ooit nu noodig een figuur van kracht. Die de „realiteit der dingen", de nuchter- en practisch-opgevatte beteekenis van den toestand weet te door schouwen. Zulk een mag worden genoemd de Land voogd, die graaf Van Limburg Stirum in 1920 opvolgde, mr. D. Fock. Hij heeft zich laten vinden tot het voeren, in de Oost van het opperbewind tot - September 1926, terwijl de heer Fock voor nemens was, in Maart '26 te repatriëeren. Men mag er den voortreffelijken Land voogd erkentelijk voor zijn, daj hij gehoor gaf aan den wensch der Koningin en dus een half jaar langer zijne hooge functie zal waarnemen. 't Zeggen is, dat de heer Fock in het najaar van 1926 zal worden opgevolgd door mr. ZLmmermann, den commissaris- generaal van den Volkenbond in Oosten rijk, den eminenrten oud-burgemeester van Het is in het buitenland nog verre van rustig: in Frankrijk ministercrisis, in Duitschland idem, in Bulgarije en Grie kenland begin van ooriog, die gelukkig door het ingrijpen van den Volkenbond in de kiem gesmoord is. In Frankrijk heeft het geheele ministerie-Painlevé Dinsdag ontslag aangeboden in verband met de fi- nancieele voorstellen van Caillaux, welke door te veel tegenstand zouden moeten val len. Er zal wel reeds deze week een beslis sing vallen en het nieuwe mihisterie dus spoedig zijn samengesteld, zoodat dan met nieuwen moed begonnen kan worden een poging te doen den deplorabelen fiscalen toestand des lands te redden. De wissel makelaars zagen plotseling hunne affaires in Parijs een paar dagen groeien, doordat een ieder weer een tonnetje in den wind ging, waardoor de koers zelfs tot 9.90 inzakte Maandagmorgen, het iaagterecord to; nu 10e, doch de schrik sloeg om het hart, toen bekend werd, dat de regeering een onderzoek ging instellen naar de vader landslievende- speculanten, die hunne francs tegen ponden, dollars of guldens hadden geruild, welk gerucht een panische hausse tengevolge had, zoodat Maandag om 12 uur reeds 10.10 werd gedaan en het slot 10.60 was. Overbodig te zeggen, dat er de noodigp stroppen betaald moeten worden. Afgezien echter van alles is de geheele fi- nancieele pers flauw voor francs en is het niet te verwonderen, als na een tijdelijk herstel, de koers toch weer inzakt tot lager niveau. In Frankrijk zelve is men allicht ook flauw gestemd, wat aanleiding is tot beleggingsaankoopen in Koninklijke Olie, H.V.A. en misschien zelfs rubberwaarden. Het is natuurlijk niet itn het belang van het eiffen land, doch begrijpelijk, dat men een veilige haven zoekt voor zijn vermogen. In Duitschland is er ministercrisis wat betreft de Duitsch-Nationale ministers, die en bloc zijn afgetreden, omdat die partij zich niet kan vereenigen met het verdrag van Locarno. Toch zal dit niet beletten, dat Duitschland het verdrag op 1 Decem ber te Londen zal tei-keiven, zuodat de te genstand der monarchistische partij, welke naar baweerd wordt, te Doorn wordt ge leid, weinig geteld wordt door de Duit»:he regeerders. De moeilijkheden in Duitsch land zijn er echter ook wat betreft finan ciën en wei bij lndusirieele grootonderne mingen, waarvan de Barmat, Stinnes en thans de Kahn-concerns bekend zijn, die werden opgenomen onder de zwakke zus ters, wat waarschijnlijk allemaal gevolgen zijn van de groot opgezette ondernemings expansie, zooals die ook ten onzent is ge weest, zie Furness-Stokvis, Cqmpania, In sulinde Olie, enz. De- effectenmarkJt trekt zich van al het gedoe niets aan en blijft vast voor rubber- waarden en prijshoudend voor de rest. Be langrijke dingen zijn eigenlijk niet te ver melden, behalve de Dinsdag bekend gewor den zeer belangrijke verkoop van rubber- plantages door de Javasche Bank, waaruit volgt, dat ook minder goede plantages, die nog kort geleden verlies opleverden, thans kunnen worden overgedaan aan het buiten land, waaruit zelfs een aardige winstpost is ontstaan. De aandacht blijft dan ook con stant op rubberwaarden gevestigd en fluc- tueeren de koersen heel gering, om op la ger peil steeds gereede koopers te vinden, zoodat de baissepartij al zeer luttel succes heeft. Wat betreft koersverheffingen be haalden deze week Wai-Sumatra het record door in een paar dagen een kleine 40 op te loopen van 310 tot 350 De suikerafdeeling is nog zeer ongeani meerd en terecht: de Visp verkocht onlangs een restant voor f 7.50 per picol, dus wat daaraan wordt verdiend is zoo gering, dat het er droevig zou uitzien, als de prijzen voorloopig zoo zouden blijven. Toch kun nen de aandeelen zich handhaven, vooral de incourante soorten, doch dient men in aan merking te nemen, dat de meeste suiker ondernemingen enorme reserves hebben, die dus tegen een stootje kunnen. Het geld is iets duurder geworden en no eert tusschen en 4 wat misschien geweten moet worden aan uitbreiding van hauss posities, speciaal in rubber. Het is te hopen, dat de vermoedens juist zijn, en de rubbtrmarkt zich zal houden of beter: zal rijzen. LUCHTVAABT. Donderdag werden in het watervlieg kamp „Schellingwoude" bij Amsterdam twee Italiaansche vliegbooten uit Kopen hagen verwacht, meldt V. D., z.g. zee-ver kenners, van het tweedekker-type, elk voor zien van 2 Fiat-motoren van ieder 600 P.K. en bemand met 4 officieren van de Italiaansche luchtstrijdkrachten, den be kenden verslaggever van de „Popoio d'Ita- liania" Mattoli en 3 mecaniciens. De beide vliegbooten ondernemen een groote Euro- peesche rondvlucht. •Te circa kwart over vier kwam van het watervliegkamp „De Mok" bij Helder be richt in, dat een der vliegbooten, waarin zich o. m. de leider van den tocht, de be kende Italiaansche commandant Madalena, bevond, aldaar was aangekomen. De andere vliegboot was op dat oogen blik zoek. Men meende op Schellingwoude in Noordelijke richting lichtkogels op de Zuiderzee te hebben waargenomen, reden waarom de luitenant-vlieger tweede klasse Adriaanse, die namens de Marine ter be groeting der vreemdelingen aanwezig was, besloot om met de in het watervliegkamp Sche'lingwoude gestationneerde motorboot op onderzoek uit te gaan. Met hem gingen mede de heeren P. Loob, consul van Italië, en dr. Spani, ambtenaar van het Italiaan sche Ministerie van Financiën, die mede ter verwelkoming der Italianen naar het vliegkamp Schellingwoude waren gekomen. D motorboot keerde spoedig onverrich- terzake terug. Intusschen had de Marine alhier reeds torpedobooten gereed gemaakt voor op sporing, doch cdt. Madalena achtte het on- noodig. Gistermorgen werd deze opvatting be vestigd. Het bleek, dat het 2e vliegtuig tengevolge van een motordefect genood zaakt was nabij Ameland te dalen, waarna naar het eiland getaxied werd. De vliege nier wilde in het donker den tocht niet voortzetten en vertrok Vrijdagmorgen van Ameland naar de Mok, waar hij te kwart over 8 aankwam. Daar waren reeds vlieg tuigen gereed met benzine etc. voor hulp verleening. Gistermorgen werd de tocht naar An> sterdam voortgezet. Een watervliegtuigdat tor pedo's kan afsckieten. Woensdag werden te Brough (bij Huil) in tegenwoordigheid van talrijke marine- autoriteiten en van alle marine- en lucht vaart-attachés der buitenlandsche legaties proeven gedaan me* een Blackburn Napier watervliegtuig, dat bestemd is voor het afschieten van torpedo's. Na jarenlange proefnemingen meent men er thans in te zijn geslaagd een watervliegtuig te con- strueeren, waarmede torpedo's met dezelf de trefkan* kunnen worden gelanceerd als dit met oorlogsschepen het geval ii. Aan een draadloos bericht uit Londen ontleenen we nog, dat het toestel voorzien was van een 450 pk. Napier Lion motor. Het merkwaariige is de buitengewone snel heid waarmede het toestel kan veranderen. Dit beteekent dat die machine na de landing om een torpedo te lanceeren onmiddellijk ,weer kan opstijgen buitep het bereik van luchtafweerkanonnen. Ds B N sis nMedeiwaMp. Een tweede mislukte poging. Woensdag had te Pullham opnieuw een demonstratie plaats met de R. 33 als moe derschip voor een klein vliegtuig. Het vliegtuig verliet het moederschip op een hoogte van 5000 voet. Later kwam de R. 33 weer in zicht met een roode noodvlag. Het luchtschip moest buiten de vlieghaven landen wegens een defect aan een der vier motoren. Het vliegtuig landde op een afstand van 3 mijlen van Pullham. („Hbl."). De proeven, die het Luchtschip de R. 33 houdt met een toestel, waardoor het moge lijk is kleine vliegtuigen los te laten en weer aan te haken, werden Donderdag voortgezet. De escadrille-commandant Haig deed in dit opzicht met zijn vliegtuig ver schillende proeven, die wel slaagden, doch men kwam tot de conclusie, dat er nog noodzakelijke wijzigingen aan het boven genoemde toestel moeten worden aange bracht. Vliegtochten. De Kon. Luchtvaart-Maatschappij heeft het plan, het volgende jaar van verschil lende plaatsen uit goedkoope vliegtochten met luxe-verkeerstoestelleit te organiseeren. Uit Milaan wordt aan de „Times" ge meld, dat Mussdlini dezer dagen een be zoek heeft gebracht aan Calende, teneinde het watervliegtuig te bezichtigen en te doopen, dat een vlucht zal maken van Italië naar Buenos Aires. Het traject i» ongeveer 7500 mijlen lang. Een definitieve datum van vertrek is nog niet bepaald. Wellicht vertrekt het toestel begin November uit Genua. De eerste landing vindt te Gibraltar K' ats en de andere landingsplaatsen zijn: s Pailmas, Porto Praya, Pernambuco en Rio de Janeiro. Gemeld wordt, dat getracht zal worden het parcours in zes achtereen volgende dagen af te leggen. Hierdoor zou één traject 1700 mijlen lang worden. Een van de bedoelingen van de voorgenomen vlucht is om de mogelijkheden van dit tvpe Watervliegtuig aan te gëven, welke geko zen zijn voor gebruik op den luchtdienst BrinduiKonstantinopél, welke thans wordt ffeorganiseerd. Er zal geen escorte schepen dienst doen, doch een uitgewerkt stelsel van draadflooze verbinding met sche pen en landstations is in gereedheid ge bracht. De bemanning zal uit vier personen be staan. Het toestel is een eendekker met twee motoren. Aan de „Morning Post" wordt uit Rome gemeld, dat met succes proefnemingen zijn gedaan met het als een catapult afschieten van watervliegtuigen. Evenals andere lan den is Italië eenigen tijd bezig geweest een werktuig te produceeren, waardoor het mogelijk is een toestel-zwaarder-danducht te laten starten van een betrekkelijk kleine plek, b.v. het dek van een schip. Catapul- ten van verschillenden aard zj^n beproefd in Frankrijk, Engeland en Amerika. De laatste proeven in Italië zijn gedaan met een uitvinding van Cragnotto. Het toestel wordt in de catapult ge plaatst met geperste lucht. Er is een ruimte van ongeveer 141/. M. en dan bevindt hef zich in de lucht. Gedurende den korten aan loop heeft het toestel een snelheid van 62 mijlen per uur. Het belangrijkste van de proef was de weerstand van het menschelijk organisme bij deze plotselinge beweging. De vlieger Cairra van de Italiaansche luchtstrijdkrach ten stelde zich vrijwillig beschikbaar en voor een bijzondere commissie van Marine officieren werd hij „afgevuurd". Alles verliep goed. Carra vaarde er heel wel bij en liet zich nog eens drie keeren afschieten. De -triomftocht van de sigaret zou men het kunnen noemen, als die triomf niet toch ook wed wrange vruchten gaf. En zoo heeft ook de Centrale Jeugdraad, het regee- rings-instituut voor de zorg voor de rijpere jeugd, het begrepen. Die Raad namelijk heeft eens cijfers doen verzamelen over de beteekenis van het sigarettenverbruik in Nederland, dat immers voor een groot ge deelte komt voor rekening van jeugdigen en half-volwassenen. En de Jeugdraad con cludeert dan, dat, „ondanks de propaganda tegen het rooken van sommige organisa ties, en van rookartikelen aan jeugdigen, de rookgewoonte toeneemt met de gevol gen daarvan voor de lichamelijke, geeste lijke en zedelijke ontwikkeling 'dier jeug digen". Ook de Tuchtunie heeft door een subcommissie het vraagstuk doen bestu- deeren en die subcommissie heeft even eens in sombere termen haar rapport uit gebracht. x Nu lijken inderdaad die klachten wei eenigen grond te hebben, wanneer men eens de volgende cijfers, afkomstig van het Centraal Bureau voor de Statistiek wat nader bekijkt. Prijs per 1000 sigaretten. 5-— •1 10. II 12.50 II «5-— II 20. •1 25-— II 30.— II 35-— II 40.— II 45-— II M Ik w« 70.— II 80.— II 90.— II 100. II 125.— II «50.— II «75 II 200. "Verbruik in 1923. 143358.300 643781.600 23.746.200 315.672.000 250.631.100 a95.331.700 218.505 13.435. .383.' 00 5.668.800 2.065.500 2.883.600 126.900 838.500 223.200 70.800 36.900 3.600 00 000 40.383. 8.672.700 Verbruik in 1924. 163.377.600 854.749.aoo £3.024.800 489.730.200 391.638.900 263.334000 228.369.900 1a.566.700 26.757.600 6.759600 34.561.300 12.208.500 I.860.000 3.895.500 64.800 346.800 179700 49.200 6.000 Totaal 1.997651.800 2.542.489.200 In geld omgezet beteekent dat, dat in Nederland gedurende het jaar 1923 aan sigaretten in de lucht is geblazen de liefe lijke som van f 36.084.805 en in 1424 voor een bedrag van f 43.416.261, Wanneer men de laatste volksteHingcijfers van 1920 tot grondslag neemt, verrookte dus iedere Nederlander in die beide jaren resp. voor f 5.27 en f 6.35 per hoofd, alten inbegre pen, vrouwen, zuigelingen, enz., en werd in 1924 bereikt, dat ieder Nederlander 372 sigaretten oprookte. Met die cijfers voor oogen mag er inder daad wel eens aandacht worden geschonken aan het overmatige sigarettenrooken door de Nederlandsche jeugd en jongelingschap. („Hbl."). Dei groote hexfstmarkten worden dit jaar wel onder bezwarende omstandigheden ge houden. Onze afnemers in Spanje en Italië laten ons dit jaar, door de kracht hunner regeeringen genoodzaakt, in den steek. Het ongehik heeft gewild, dat onder eene zending bedrijf*vee uit ons land, in Spanje mond- en klauwzeer is geconstateerd, en dat heeft de Spaansche regeering aanlei ding gegeven strenge maatregelen op den invoer toe te passen. Elk beest moet verge zeld gaan van een bewijs van onderzoek, de invoerverloven, aan eenige handelaren in Spanje uitgereikt, ziintingetrokken, zoo dat feitelijk voor elk beest een bijzonder verlof noodig 'ia. En nog ia men bang om te koopenr omdat eiken dag verwacht kan groot* doos 65 ot>. worden, dat de grenzen gesloten zijn. Dan zou de afzender, 't zij Spaansch of Hol- landsch koopman, met zijn dure waar lee- lijk zitten. Dat zou een onberekenbare som van onkosten geven, ja misschien zou men het heele beest zonder een cent ontvangst, kwijt zijn. En de toestand is thans in Ne derland zoo, dat bij elke uitzending tong- blaar mogelijV is. Want de ziekte woekert in elke provincie met kracht voort. Vooral in de provincie, waar men voornamelijk van den uitvoer van fokveê bestaat, Fries land, vormen de hoeven eene aaneenscha keling van mond- en klauwzeer. Alleen in de 2e week van October werden daar bijna 400 tongblaargevafllen aangetroffen. Geen wonder, dat landzaat en vreemde ling bang is, om daar zaken te doen. De handel bepaalt zich dan ook tot binnenland- schen omzet of afzet. Dat zijn wel bezwa rende omstandigheden. En daar niet alle bedrijfsvee binnenslands geplaatst kan wor den, is het geen wonder, dat de handel overal zeer stug en traag is. Het vooruitzicht van Schagen's groote koemarkt was dan ook bijzonder duister en toch is de handel ons Donderdag meege vallen. De goede kwaliteit onder de bijna 900 runderen was nog wel te plaatsen. Vooral de geldekoeien, met wat vleesch en wat melk, vonden gaarne koopers. Voor deze kwaliteit werd 9 stuivers per pond betaald. Ook kalfdragende- vaarzen waren wel gewild, en het geval was ten laatste, dat in den namiddag groote driften vee naar de meerpolders van het midden of de zeepolders van het Noorden en Oosten de reis aannamen. Graskalveren waittn heel slecht te plaatsen: beesten met een toe komstproductie zijn meestal niet in trek. Verder was de gewone markt iets beter dan verleden week. Vet vee van goed kwa liteit gold f 1.20 4 f 1.25, mindere kwali teiten van f 0.95 tot f 1.15, melk- en kalf- koeien, vooral de koeien met goed melk, f 300 4 f 450. Nuchtere kalveren traag f 12 4 f 35. Vette schapen, met ruimen aanvoer, tot f 54, vette lammeren tot f 40, bedrijfslammeren 25 4 30. Goede vette varkens 88 4 92 cent, zouters 82 4 84 ets. per kilo. De bekende Friesche voordrager, de heer Si. van der Zee te Irnsum, zal eene spreek beurt in het begin van Dec. vervullen voor de Krite Skagen. De heer W. Kuipers, ontvanger van di recte belastingen te Schagen, voorheen te Texel, is benoemd te Bunum. Tot Hoofdingeland van de Schager en Niedorper Koggen^ werd gekozen de heer J. B. Wilken te Nieuwe Niedorp. De banne Nieuwe Niedorp verkoos tot lid van het dagelijktch bestuur den heer P. Koopman en tot Hoofdingeland den heer J. de Vrie»*Hz. De Niedorper polder verkoos tot Molen- meester den heer S. Kat te Nieuwe Nie dorp en tot Hoofdingeland van de Niedor per Strijkmolens den heer A. Liefhebber te Oude Niedorp. De Vereeniging tot 'Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwar tier zal hare algemeene Herfstvergadering houden op 35 November a.s. te Purmerend. INGEZONDEN.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2