T C. v.lRIET Spoorstraat126,M 371 Tweede Blad BINNENLAND GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 31 OCTOBER 1925 De „Sa ma tra". Eindelijk is dan de kruiser „Sumatra" ioover voltooid, dat met proefdraaien kon worden begonnen. Heel wat tegenslag hebben de bouwers ondervonden, zoowel van politieken als van materieëlen aard. In de Tweede Kamer is eenige malen ernstig er over gesproken den bouw maar stop te zettende brand bij „Werkspoor" yernielde gedeeltelijk de maohines. Zelfs de tewater lating bracht nog een kleine tegenslag. Nadat de Koningin de laatste Deletselen had weggenomen, gleed de romp niet dadelijk. Maar ten Blotte heeft de kruiser dan toch het Oosterdok kunnen verlaten. Woensdagnacht is het vaartuig veilig naar buiten gebracht het moest s nachts Sebeuren, omdat de brug bij de Ooster- oksluis overdag niet meer opengaat en in den vroegen ochtend lag de „Sumatra" op het IJ, tegen de boeien tegenover de Sumatra-kade. De aanvankelijke bedoeling was geweest om half tien reeds met proefdraaien te beginnen, maar er was zoowaar weer een kleine tegenslag. De electrische winch op het achterschip bleek defect, waardoor het niet mogelijk was behoorlijk te meren, want de oorlogsbodem moest solide vast zitten, omdat hij bij het Sroefdraaien niet van de plaats mag gaan. ngeveer elf uur was het euvel hersteld met tien stevige kabels lag de „Sumatra" aan de boeien, de voorsteven lag vast op den grond, de machines begonnen, rustig en zeker. Tijdens de reparatie aan den winch hebben wij even op den kruiser rondge- loopen. Een beschrijving van het schip zullen wij niet geven. Wij hebben kort Ïeleden verteld hoe de „Java" is lnge- eeld en de „Sumatra" is van volkomen hetzelfde type. De commandant, kapitein ter zee Jhr. G. L. Schorer, was reeds aan boord, maar van gewonen' dienst was natuurlijk geen sprake. Wel werken ongeveer tachtig man van de marine op het schip, maar zij helpen de werklieden van de Nederland- sche Scheepsbouw Maatschappij bjj de voltooiing. Er wordt hard gewerkt aan boord eigenlijk in alle hoeken en hoekjes. Schil ders, elsctrieiens, radiografisten, bank werkers, artilleristen zijn in volle actie. Tal van vertrekken zijn reeds ingericht: in de manschappenverblijven Btonden de broodjes .kuchjes" heeten die in dienst al gereed, in de longroom der offi cieren was voor de hinch gedekt. In de kombuizen richt het kokspersoneel de kook-, bak' en braadgelegenheid in, tal van hutten zijn reeds gemeubileerd en bewoond. Het ruime verblijf van den commandant is echter nog in wording Ook de commando-brug is nog niet ge reed. Wanneer men, op het IJ varende, den kruiser nadert, maakt het schip een in druk van gereedheid en ook aan boort blijkt, dat er heel wat klaar is, maar tal van détails ontbreken nog. In de nu volgende week zal, tijdens het proef draaien, nog veel worden voltooid, tin het „Jullana"-dok wordt daarna den laatsten hand aan den oorlogsbodem gelegd en dan gaat het schip varen op de Noordzee Wij hoorden, dat de Noordzee, welke toch 60 vaam diep is, geen voldoende diepte heeft om het schip de grootste snelheid te doen ontwikkelen, Wil het die snelheid bereiken, dan moet het om Ierland varen. Na de proeftochten buitengaats wordt de kruiser nogseens duchtig onder handen Senomen, eventueel gebleken fouten wor- en hersteld. Daar zullen nog een maand of 4 mee zijn gemoeid. Dan, dat zai dus in het a.s. najaar worden, zal, als er geen nieuwe tegenslagen komen, de kruiser zoovèr zijn, dat hij kan worden opge leverd aan de marine- De „Sumatra" is gewapend met 10 ka nonnen van 16 cM., vier van 7.6 cM., en met twee mitrailleurs; voorts gaan een aantal mijnen mee en twee vliegtuigen Evenals de „Java" heeft de oorloge bodem drie schroeven. Zij werken tijdens het proefdraaien, één voor één. Donderdagochtend vloog een escarille van vijf vliegtuigen over de „Sumatra" een zesde machine voerde „loopings" uit, Blijkbaar een welkom aan het oorlogs "chip op het IJ. (Hbld.) De R.-K. Centrale van burgerlijk overheidspersoneel. Dezer dagen heeft de R.-K. Centrale van burgerlijk Overheidspersoneel te Amsterdam vergaderd, om haar houding te bepalen ten opzichte van de door de regeering aan de eentrale commissie van overleg voorgestelde wijziging van het Bezoldigingsbesluit. Er was een -strooming om het overleg te verbreken, aangezien bedoelde regeling niet aan matige verwachtingen beant woordde, maar besloten werd,] zich niet aan het overleg te onttrekken. In het bijzonder was de ontstemming groot over het feit, dat de regeering we voorstelt, eenige gemeenten in een hoogere klasse in te deelen, doch dat daarbij niet één gemeente uit de Roomsche provincies is genoemd, terwijl men meende, dat toch wel vaststaat, dat ook daar gemeenten gevonden worden, die in de bestaande classificatie ten onrechte in klasse 2 of 8 zijn ingedeeld. Gepoogd zal worden, verbetering in de regeling te verkregen. De hervatting van het werk bij P. Smit Jr. De directie van de Scheepswerf en Machinefabriek van P. Smit Jr. heeft Donderdagmorgen 800 400 arbeiders, die hebben deelgenomen aan de Woensdag avond opgeheven staking, voor werk aan genomen. De aanneming der werklieden wordt over drie dagen verdeeld. Een getal van 100 arbeiders zal niet weder te werk worden gesteld. Er zijn Donderdag morgen enkele strubbelingen geweest met arbeiders van de afdeelingen gieterij, smederij en ketelmakerij, van wie som migen de fabriek weer hebben verlaten, omdat enkele hunner kameraden niet waren aangenomen. Op de houding der directie zal dit echter geen invloed hebben. Het bedrijf kan op het oogenblik wel eenige honderden ar- seiders missen. De „Orwell", de wal- vischvaarder, die nu eenige weken ge- 'eden de werf heeft verlaten, gaf aan 400 arbeiders werk. Het eenige werk, dat de werf onderhanden heeft en dat binnen vrij korten tijd moet worden af geleverd, is de ijsbreker voor Finland. Orders voor nieuw werk, tegen den tijd dat de ijsbreker af is, heeft de werf niet. In de naaste toekomst zal het bedrijf zich n hoofdzaak moeten toeleggen op het verkrijgen van reparatiewerk. Nieuwe aardappelenvariëteit. Het aardappel-selectiebedrijf van den Wilhelminapolder heeft onder de pl.m. 4500 sedert 1919 verkregen zaailingen een nieuwe variëteit gevonden, den Bevelander, een middellaatsoort, dat begin September rijpt,, dus ruim 14 dagen na den Eigenheimer. De voornaamste eigenschappen van den Bevelander zijn voorloopig: hoog pro ductievermogen, Immuun tegen wrat ziekte, resistent de gewone aardappelziekte (zoodat besproeien kan worden nagelaten), zeer sterk tegen degeneratie-ziekte, niet ieder jaar behoeft nieuw pootgoed worden aangekocht, groeit gemakkelijk, bewaart zich goed en is goed van smaak. Wat de Hectare-opbrengst in verge lijking met de andere variëteiten betreft, diene het volgendeBevelander gaf 898 H.L. groote en 198 H.L. poter en kriel, samen 646 H.L. Industrie gaf 448 4- 90, samen.688 H.L. Eigenheimer gaf 882 4- 101, samen 488 H.L. Bravo gaf 800 -f- 170, samen 470 H.L. Roode Star gaf 857 4- 180, samen 487 H.L. Deze opbrengsten werden in 1924 in den Wilhelminapolder verkregen. Dit jaar gaf de Bevelander op zwaren klei grond 457 H.L., Bravo 426 H.L., op lich ten kleigrond gaf Bevelander 574 H.L., Eigenheimer 667 en Bravo 476 H.L. veld gewas. De juiste cijfers op zand- en veen gronden, waar eveneens proefvelden zijn aangelegd, zijn nog niet bekend. Ingezonden MededeeUng. Steeds de grootste sorteering in wollen Vesten, Handschoenen en gekleurde Overhemden. Enkele leden achtten het gewensoht voor predikanten dezelfde pen sioenen in het leven te roepen als voor ambtenaren bestaan. Van andere zijde werd de vraag gesteld, of die quaestie niet veeleer ligt op den weg van kerkbesturen dan op die van de regeering. TWEEDE KAMER. STAATSBEGROOTING VOOR 1926. Aan het Voorloopig Verslag wordt het volgende ontleend: Naar men meende te weten wordt een zeer belangrijk deel van het totaal belast baar inkomen nog altijd niet in den aan slag begrepen en blijft ook nog een niet onaanzienlijk deel van de belastingpen- Het stoomschip Andijk In nood. Het draadlooze station te Valentia Is- land ontving een bericht van het Neder- landsche stoomschip Andijk, van de Hol- lapdAmerika Lijn, welk schip 19 dezer van New York naar Rotterdam vertrok ken is, meldend, dat het in nood was. Het schip bevond zich toen op 47° 42' N.B. en 30° W.L. in den Atlantischen Oceaan. De directie van de HollandAmerika Lijn deelde mede, dat volgens een door haar ontvangen bericht het Amerikaan* sche stoomschip Amerisan Merchant op weg was naar de opgegeven positie. Een later bericht meldde nog dat het stoomschip Rotterdam, van de Holland Amerika Lijn, in de nabijheid van de An dijk was. Het BQhip heeft een defect aan het stuurtoesteL Inbrekers gearresteerd Maandagavond bemerkte de bewoner van het perceel Adelheidstraat 64, te den Haag, dat er gedurende zijn afwezigheid inbrekers in zijn huis waren geweest. Bij een nauwgezet onderzoek kwam aan het licht, dat de dieven er met een bedrag van f800 en een partij Juweelen ter waarde van f 10.000 vandoor waren gegaan. De polltis kreeg het vermoeden, dat de dieven een medeplichtige binnenshuis gehad moesten hebben. De verdenking viel op de 17-jarige dienstbode. Toen zij in verhoor werd genomen, bekende zij twee mannen binnen te hebben gelaten. Donderdag werd het tweetal te Amster dam door een rechercheur uit Den Haag herkend. Eén hunner is een oude bekende van de politie en is reeds meermalen aangehouden ter zake van inbraak. Toen de mannen gearresteerd werden, hadden zij zich juist van het gestole» geld verschillende nieuwe kleedingstuk- ken aangeschaft De partij juweelen is nog niet terecht Inbraak te BtoetmendaaL In den nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken in de tijdelijk onbewoonde villa „Lommeroord" van mevr. Dudok de Witt, Rijperweg 9 te Bloemendaal. De diefstal werd ontdekt door den chauf feur en de dienstbode, die dagelijks in Advocaat geen sterke drank. De kantonrechter te Middelburg heeft gisteren overeenkomstig den eisoh van het O. M. eenige verlofhouders aldaar ont slagen van rechtsvervolging, nadat de scheikundigen van den Keuringsdienst te Goes hadden verklaard, dat de bij be klaagden in beslag genomen advocaat van 7 tot 14 alcohol bevatte. De kantonrechter was met den ambte naar van het O. M. van meening, dat drank met zulk een klein percentage alco hol niet als sterken drank kan worden be schouwd, en beklaagden dus niet kunnen worden veroordeeld wegens overtreding der Drankwet Door ztfn droom verraden. Eenigen tijd geleden werd uit den Rijn bij Dusseldorp een lijk opgevischt, waar van men de identiteit niet met zekerheid kon vaststellen. Ook over de wijze waarop de verdronkele in het water was geraakt, tastte men volkomen in het duister. Maat de gevangenis zat een man, Heinrich m Schramm genaamd, in verband met een diefstal, in voorarrest en deze man droom de dezer dagen hardop, waarbij hij uit riep: „Smijt hem in den Rijn, een lus om het lichaam, steen er aanbinden; die kan ons niet meer aanbrengen". De medegevangene van den droom er hoorde dezen uitroep, dacht er het zijne van en liet er zich tegenover anderen over uit Schramm werd in verband met het opgevischte lijk ondervraagd en kon zijn alibi niet bewijzen, hoewel hij hard nekkig bleef ontkennen, den moord te hebben bedreven. De rechtbank van ge zworenen heeft Schramm ter dood ver oordeeld. Een vuurtoren door storm vernield. Een telegram uit Brunswietz (Nieuw Schotland) meldt dat de vuurtoren bij Kaap Breton-Island Donderdag door een hevige storm vernield ia Een loodseohij) is naar het eiland vertrokken om een vuurbaken aan te leggen, die tot den her bouw van den toren als signaal voor de schapen zal moeten dieDen. AMST ERDAMSCHE BRIEVEN. Holland—Denemark ena trio. De Ooué-methode. Kunst en Indus- ningen onbetaald. Gaarne zou men 's Mi- de villa komen. De politie werd gewaar- nisters oordeel vernemen over de instel ling van een Staatscommissie, welke de werking van de wet op de I n k o m s t e n- belasting in dezen opzichte zou heb ben na te gaan en zoo noodig middelen tot verbetering zou hebben aan te geven. Hoe denkt de Minister over een ophaal dienst voor de inkomstenbelasting, in het bijzonder voor kleine bedragen, waarbij dan de incassokosten op de belasting schuldigen zouden worden verhaald? Gaarne zou men het oordeel van het nieuw opgetreden kabinet vernemen in zake de sinds jaren aan de orde zijnde quaestie van een herziening van de wet opdepersoneele belasting, waar bij winkels en koffiehuizen zouden wor den gelijkgesteld met werkplaatsen. Grondbelasting. Verscheidene leden achtten een belas ting naar de werkeljjke waarde aanzien lijk beter dan de tegenwoordige regeling. Accijns op het gedistilleerd. Men gaf als zijn meening te kennen dat, indien niet tot verlaging wordt overge gaan, de opbrengst steeds minder zal wor den tengevolge van het toenemen van de fraude. Van andere zijde werd opgemerkt dat de hooge drankaocijns het gebruik van sterken drank tegengaat en dat verlaging geen aanbeveling verdient Rtjwielbelasting. Verscheidene leden drongen aan op op heffing van deze in zoo buitengewone mate impopulairé belasting. Fusie van de Directe Belas tingen en de Registratie. Gevraagd werd of, en zoo ja wanneer, de Regeering voornemens is overeen komstig het advies van de oommissie- Beumer, een fusie tuascheo deze dienst vakken tot stand te brengen. Wijziging Pensioenwet Is de Minister ln staat een overzicht te geven van de finanoieele gevolgen van de jongste wijziging der Pensioenwet? Vole leden klaagden zeer ernstig over de langzame werkwijze van den Pen sioenraad. Aangedrongen werd wederom op on middellijke algeheele afschaffing van de Staatsloterij. Andere leden verklaar den zich echter voor het behoud dier In stelling, schuwd en stelde Mevr. Dudok de Witt, die in het buitenland vertoeft, telegrafisch op de hoogte. Zij kwam Donderdagmorgen aan en constateerde, dat gestolen waren verscheidene gouden voorwerpen van groote waarde, waaronder een gouden ring met paarlen en negen briljatoen met inscriptie A. M. H. M.—C. A. A. d. W„ verder gouden ringen, gouden kettingen, gouden horloges, waaronder met mono gram, een gouden broche, gouden arm banden, bloedkoralen ketting, een gouden halsketting en andere voorwerpen van waards. Aan de achterzijde van het huis was aan het balcon een touw bevestigd, overi gens heeft men geen aanwijzing op welke manier de dieven zijn binnengekomen. In de benedenverdieping wordt niets ver mist, de gestolen voorwerpen waren allen op de bovenverdieping geborgen. Van de dieven is nog geen spoor gevonden, wel zijn vingerafdrukken ontdekt. De totale schade is nog niet te bepalenmevr. Dudok de Witt was tegen inbraak verzekerd. De Belladonna-verglftlglng. De rechtbank te 'sGravenhage heeft Donderdag, overwegende dat het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend be wezen is, vrijgesproken den gedetineerden oud-Indischen onderofficier P. Brakkee tegen wien vijf jaar gevangenisstraf was geëischt, terzake van het aandeel dat hij een in 1922 gepleegd geval van bella- donna-vergiftiging gehad zou hebben. Hij zou met belladonna gevulde bonbons verschaft hebben aan zijn vrouw, die daarmede een misdrijf heeft gepleegd, waarvoor de rechtbank haar tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeelde. Een oude stad teruggevonden. Een handelsschip der Sovjet-unie dat op weg was van Perzië naar Bakoe en zijn koers had gewijzigd, ontdekte toe vallig in de nabijheid van Sachowa de overblijfselen van een stad uit de oudheid. Ten gevolge van het heldere water waren de straten en gebouwen van de oude Aziatische architectuur duidelijk zicht baar. In de nabijheid van deze ruïne lag een stad die den naam Charabascheger droeg, van waaruit een op den bodem der zee zichtbare weg naar de vesting Bakoe leidde. Vermoed wordt, dat het hier overblijfselen betreft van steden, die ten gevolge van een sterke wijziging in de kustlijn ln de oudheid door de zee zijn overspoeld. De eerste groote voetbalgebeurtenis van het seizoen had j.1. Zondag in het Stadion plaats. Holland speelde er zijn 79ste „interland-wedstrijd J De Oranje mannen kwamen er tegen de Denen in het veld en 'een, tienduizenden koppen tellende menigte ons sportpark was „totaal uitverkocht" bewees dat, het bruine monster nog niets van zijn aan trekkingskracht op de massa heeft inge boet; integendeel: het aantal van zijn enthousiaste aanhangers schijnt nog steeds te groeien. Het mag waar zijn dat de sport pas dan een krachtige factor van opvoedende waarde vertegenwoordigt als zij zonder overdrijving actief be oefend wordt, ook in het min of meer passief genieten van haar uitingen, bij wijze van „openbare vermakelijkheid", schuilt nog wel een goed element. De toeschouwende meolgte blijkt o.l. op den duur tóch wel vatbaar te zijn voor de inwerking van wat men als „sportleven geest" pleegt aan te duiden, een geest die karaktertrekken van eerbied voor den tegenstander, van eerlijkheid, van gezonde eerzucht kan| wakker roepen en die vèr is van bekrompen ijdelheid, haatdragendheid en van het winnen-om- te-winnen-alleen. Het is dezen Zondag duidelijk gebleken. Holland wón wel, naar men weet, met 42, maar desalniettemin stond het spel der Denen op een hooger peil dan dat der onzen. Het merkwaardige nu was dat dit door „hofpubliek" zóó duidelijk beseft werd, dat de vreugde over de overwinning een vrij matige was. Dat een massa een dergelijke nuance voelt en van dit voelen in haar uitingen getuigt is, voor wie weet met welke grove uitersten de massa-psychologie over 't algemeen werkt, een bewijs voor het feit dat de sport, zelfs óók als uitsluitend „vermaak", een goeden kant heeft. Krijgen wjj buitenlandsche voetbalgasten over en willen wij hen,{ ter veraangena ming van hun verblijf, eenige beziens waardigheden van de stad laten zien, dan behoeven we hen, om te beginnen, meestal niet ver rond te voerende duizende fietsen die bij een sportief evenement bij het Stadion gestald worden en de duizende fietsers die op dq sper-uren naar] en van hun kantoren in de binnenstad peddelen zijn voor de meeste buitenlanders al een bijzondere bezienswaardigheid op zichzelf De Denen behooren echter tot de weinige uitzonderingen waarvoor dit niét geldt. Zij leven in hun land en speciaal in hun hoofdstad Kopenhagen vrijwel in dezelfde „rijwiel-verhoudingen" als wij hier, zooals bun land en volk dan trouwens ook in andere opzichten vele punten van over eenkomst met ons land en volk heeft. Bij de bespreking die B. en W. in de dezer dagen versehenen memorie van be antwoording op het afdeelingsverslag van den gemeenteraad over de begrooting 1926 aan de verkeersveiligheid gewijd hebben, wordt overigens ook Kopenhagen nog eens aangehaald als voorbeeld van een groote stad waar het rij wiel verkeer zich in even snel tempo ontwikkelt als ten onzent en waar men er tóoh niet aan denkt dit verkeer ln de binnenstad te gaan verbieden, zooals enkele gemeente raadsleden in genoemd verslag hadden voorgesteld. B. en W. wenschen de popu laire fiets door middel van een alg. verbod Jeen moeilijkheden in den weg te leggen. elfs verklaren zij er niet voor te voelen door middel van een verlaging der tram tarieven de fiets een extra concurrentie te gaan aandoen. Voorloopig zullen zij alleen trachten met uitbreiding van de verkeerspolitie, met het in gebruik stellen van draaiende „stop"-borden, met het uitsluitend - in - één -richting-doen-berijden van enkele straten en tenslotte met de instelling van een 80 K.M. maximum snelheid voor de geheele stad, den was- Benden verkeersstroom binnen behoorlijke banen te leiden en het aantal ongelukken tot een minimum te beperken. En mocht het niettegenstaande dit alles, dan ten slotte tóch heelemaal niet meer gaan, dan zullen zij overgaan tot het aanleggen van parallel-straten waardoor de druk kan verminderd worden. HetJ denkbeeld van ondergrondsche tramverbindingen dat hier en daar gepropageerd wordt, ver werpen zij ten eenenmale. Hun nut zou h.L niet opwegen tegen de enorme kosten. En ook van een „Hoch-bahn", het leiden van de tram hóóg boven de straten uit, op brugconstructies, willen zij niet weten de kosten daarvan zouden wel niet zóó groot zijn als van een underground, m%ar daarentegen zou het stadsbeeld er voor goed en onherstelbaar door bedorven worden. Met dit al wordt het hoe langer hoe meer, op sommige uren van den dag, een inderdaad hachelijke onderneming als voetganger op onze straten te ver- keeren. En het idee van één onzer tee kenaars die den voetganger der toekomst afbeeldde wandelende in een ton die hem, mocht hij van de beenen gereden worden tóch nog, zacht-voortrollend, voor verdere ongelukken beveiligt, gaat langzamerhand een punt van practische overweging vormen. Misschien zouden we het in dezen ook éérst nog eens met de onvolprezen methode-Coué kunnen probeerenU weet wel, de methode die ons eiken dag bij het opstaan en voor het naar bed gaan, twintig keer snel achter elkaar laat zeggen: „Eiken dag word ik in alle opzichten beter en beter..." Inplaats van deze formule zouden we b.v. kunnen gaan werken met: „Ik word niet overreden, ik word niet overreden", enz. twintig of meerdere malen snel achter elkaar te zeggen. Of„Ik zal niet vallenik zal niet vallen..." 't Bezwaar is alleen dat, als je dit weer kl te dikwijls zegt, je niet meer valt, maar mogelijk, op een goeden dag, ineens in de lucht zweeft. Oouó en zjjn methode geven wel eens teveel van het goede I Nog onlangs bleek dit op tragische wijze. Ter waarschuwing zij dit droeve geval hier even, terzijde, mede: gedeeld. Een kennis van me leed aan zwartgalligheid oftewel melancholiek, waar verschillende zenuwartsen hem te vergeefs hadden trachten af te helpen. Een van zijn ziekelijke punten, die hem steeds weer deden tobben, waszijn klagen over de weinige zon die hij, in dit ons land van mest en mist, te zien kreeg. Een wederzijdsche vriend raadde hem toen op een kwaden dag de Coué methode aan. „Zeg eiken avond, voor dat je naar bed gaat, twintig keer snel achter elkaarMorgen schijnt de zonmorgen schijnt de zon.' Je zult zien't helpt I" De zwartgallige volgde den raad op en toog aan 't werk. Een dag of tien later ging de vriend eens informeeren of er al resultaten waren. Hij belde bij den patiënt aan en werd, op zijn vraag of „m'nheer thuis" was door de dienstbode verwonderd en droef geantwoord „Maar weet U 't dan nog niet 01 't Is ver schrikkelijk m'nheer is vanochtend over leden". De vriend schrok natuurlijk ge weldig. „Maar, maar, hoe kèn dat zoo gauw? Wat heeft m'nheer dan gehad?" Toen kwam 't hooge woord eruit: „m'nheer had een... zonnesteek gehad I" In bovengenoemde memorie van B. en W. wordt natuurlijk óók weer een groot deel gewijd aan den woningbouw. Dat kan niet anders. Amsterdam is de stad van den woningbouw en der architecten en is als zoodanig de laatste jaren in het bui tenland in de allereerste plaats bekend. Er heerscht hier een sterk „bouwkunstig leven" en het is dan ook geen wonder, dat men zich hier in breede kringen interesseert over de kwestie „ophefflng- der-School-voor-Bouwkunde-te-Haarlem Deze school gaf een opleiding die zich nauw aansloot bij de beste tradities van het moderne hoofdstedelijke architeotep- geslaoht en 't spreekt dan ook vanzelf, dat men van hieruit den laatsten tijd een krach tige actie voert om de Regeering op het ophefflngsbesluit te doen terugkomen. Ook voor het Kunstnijverheidsmuseum, evenals deze school ondergebracht in het Paviljoen te Haarlem, hebben de kunst zinnige hoofdstedelijke kringen zich steeds zeer geïnteresseerd, vooral toen het, eerst onder directie van Otto van Tussenbroek, later onder directie van den bekenden meubel-architect Penaat, een krachtige en smaakvolle propaganda voerde voor de moderne kunstnijverheidsbeweging, een beweging die 26 jaar geleden in Am. sterdam geboren werd en er ook nó nog haar hechtste steunpunten vindt. Deze week ging in dat museum we derom een merkwaardige en belangrijke expositie open: de eerste tentoonstelling van den 2 jaar geleden opgerichten Bond voor Kunst en Industrie, een bond die er naar streeft een samenwerking te be vorderen tusschen fabrikant en kunste naar en die er op uit is metterdaad te toonen dat ook het maohinale massapro duct schoonheid kan brengen. Op deze eerste tentoonstelling vindt men nu een aantal artikelen bijeen van de bij den bond aangesloten industrieën, waarmede bewezen wordt dat kunst en industrie niet twee dingen behoeven te zijn die onoverbrugbare mijlen uit elkaar liggen. Het aesthetisch massaproduct is geen theoretisch ideaal meer, maar is er, blijkens hetgeen men hier te zien krijgt hier en daar aL Moge dit „hier en daar' binnen afzienbaren tijd „overal" worden 9 Hel proefdraaien begonnen. Bij tonder heden over den Bevelonder.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5