T Purol geneest erTverfraait de Huid Derde Blad. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND VAN ZATERDAG 31 OCTOBER 1925. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 1 NOVEMBER, Ned. Her?. Gemeente. Nieuwe Kerk (Westsfcraat): Westerkerk: Anna Psnlowna, I Mej. J. A. Bulsa aShieir is te Am sterdam geslaagd voor heft apotheker»- assistent examen. Aanbesteding Zuiderzeewerken. Blijkens een in dit nummer voorkomen de advertentie zal op Woensdag 26 Nov. a.8. te den Haag worden aanbesteed: het bouwen van een dubbele woning bij de schutsluis bij de Kooy, een wachterswo ning bij de uitwateringssluis te Oost oever, een dijksmagazijn bij van Ewijcks- sluis en een dienstwoning te Hippolytus- hoef op Wieringen. De raming bedraagt 29.800.—. Gemeentelijk Zwembad. In het laatste deel van den afgeloopen zomer heeft de Gezondheidscommissie aan Dr. F. H. ter Poorten verzocht een bacteriologisch onderzoek in te Btellen naar den toestand van het water in de ge meentelijke zweminrichting. De oonclusie van het door hem uitge bracht rapport, dat in het eerstvolgend jaarverslag der Commissie in zijn geheel zal worden gepubliceerd, kan in het kort aldus worden samengevat, dat de toestand van het water niet ideaal is, maar dat er naar het oordeel van den onderzoeker geen bezwaar .tegen is, het gebruik der inrichting te bestendigen. —Men verzoekt ons de aandacht te wil len vestigen op de heropening van de Christelijke Volksbibliotheek in het ge bouw Middenstraat 117. Reeds vele jaren bood deze bescheiden instelling, gedurende de wintermaanden aan vele inwoners, in het bijzonder van den Ouden Helder, aangename en boeien de lectuur voor volwassenen en jongeren. Ook nu werd ze weder uitgebreid met werken van schrijfsters en schrijvers als: Runa, Penning, mevrouw Hoogstraten Schock, Tine Bonnema en anderen. In onzen tijd van „zien en hooren" is het misschien gansch niet overbodig eens te luisteren naar den roep, ook van deze bibliotheek: „lees en herlees". De aanschaiffing van catalogus of het b'edrag voor leesgeld behoeft voor nie mand bezwaarlijk te zijn. Mevr. Mr. Frida Katz. Blijkens een in dit nummer voorko mende advertentie zal Mevr. Mr. Fr. Katz Maandagavond in het Chr. Milit. Tehuis Kanaalweg, optreden met het onderwerp „Kinderrechtspraak en gezinsvoogdij". Mevr. Fr. Katz komt hier spreken voor den Ned. Chr. Vrouwenbond. Bizonder- heden vindt men in de advertentie. Zending in Suriname. Men schrijft ons: In het Evangelisatie-gebouw Palmstraat zal Zondagavond haflf zes een zendings bijeenkomst worden gehouden, waarin de heer Staal, oud-gouverneur van Surina me, zal spreken over de zending der Broedergemeente in West-Indië. Daar de heer Staal, die keurige opna men heeft over dit werk der Hernhutters in Suriname, ook tevens een aangenaam causeur is, Worden alle zendingsvrienden uitgenoodigd dezen avond bij te wonen en hun belangstelling te toonen. Rectificatie. In ons verslag van de vergadering van het overheids-personeel, in de courant van Dinsdag j.1., Btaat vermeld, dat sedert kort ook de politiebond zich aangesloten heeft bij het comité ter behartiging van de algemeene belangen van overheids personeel (A. C. O. P.). Men verzoekt ons ter verduidelijking te willen melden, dat alleen de leden van den algemeenen bond van politiepersoneel in Nederland, 4000 in getal, zich bij het A. O. O. P. hebben aangesloten. Het geheelè politiecorps in Nederland telt echter ruim 18000 leden. Naast den algemeenen Bond staat o. a. nog de bond van chr. politiepersoneel, waarvan voor eenige maanden (Juni) hier een afdeeling werd opgericht, verder de R.-K. politiebond, de alg. Ned. politiebond en de Rijkspolitiever. De 14000 leden dus, die zich onder de namen van deze bonden hebben geschaard, zijn niet aangesloten bij het A. O. O. P. Het gezelschap Eduard Verkade van dien Stadsschouwburg. Wij, Helderschen, hebben waarachtig niet te klagen, dat hier in onze afge legen woonplaats, niet het beste wordt gebracht op allerlei gebied. Vooral wat tooneelvoorstellingen betreft, beijvert de Casino-directie zich, om ons de meest vooraanstaande gezelschappen te brengen. Nu de deelname voor de abonnements voorstelling „Musch" zeer bevredigend mag genoemd worden, heeft de heer Polak het aangedurfd om het tooneel- gezelschap van den Stadsschouwburg te Amsterdam onder directie van Eduard Verkade voor een voorstelling te enga- geeren. Dat dit een evenement is voor Helder behoeft zeker geen nader betoog. In jaren is de heer Verkade, welke velen zullen het zich herinneren hier indertijd zulke prachtige voorstellingen gaf,i niet hier geweest en daarom zal t den tooneelliefhebbers interesseeren, dat een stuk wordt gekozen-waarin Eduard Verkade persoonlijk optreedt en ook onze beroemde actrice Magda Janssens een Ingezonden Mededeel in g. hoofdrol vervult, 't Belooft dus wel iets bijzonders I Nadere bijzonderheden om trent stuk en datum, worden dezer dagen bekend gemaakt. Radlo-nleuwB. Wij kregen ter beoordeeling een Hoek*s Radiotoestel, en kunnen oonstateeren, dat dit toestel aan de modernste eischen vol doet. De jongste verbeteringen zijn aange bracht, en het toestel ziet er in zijn geheel luxueus uit, zoodat het een sieraad vormt in de huiskamer. Alles is gebouwd in het toestel. Welk een praobtuitvinding is ra dio toch; men staat in zijn kamer in ver binding met de geheelewereld, en van des morgens 11.20 tot middernacht kan men alles hooren wat er voorvalt. De eer ste krachten op het gebied dér verschil lende kunsten werken mede, en zeer zui ver worden de klanken weergegeven. Het is dan ook naar onze meening overbodig dure buitenlandsche toestellen te koopen, waar deze eigengebouwde toestellen, ge monteerd met de nieuwste ontvang- en ver sterkingslampen u het zuiverste radio- genot verschaffen. Een goede luidspreker geeft elk geluid duidelijk weer. Men kan nu zelf genieten en ook anderen laten ge nieten van het Kinderuurtje, schoolnieuws, weerberichten, politienieuws, beursberich ten, voetbaluitslagen, voor huisvrouwen, Zondagmorgenwijding, verschillende kerk diensten, de mooiste middag- en avond concerten van het Concertgebouw te Am sterdam, enz.-Kortom, het mooiste op het gebied van muziek, zang en declamatie. Zelfs lieten de vorige week de kanarie vogels hun geliiid door het luchtruim zwe ven, en j.1. Zaterdag werd een opvoering gegeven van de operette de „Mascotte", welke zeer duidelijk werd weergegeven. Zij, die een dergelijk toestel in hun wo ning hebben, kunnen met recht spreken van een genot. Het toestel is dagelijks te hooren Kei zerstraat 90. Wat er wekelijks,te hooren valt, zal u verbazen. Raadpleegt daarvoor c^n^^^o-1 uister gids. Uit het Politierapport Door een reiziger van 't Zand (gem. Zijpe) werd aangifte gedaan van vermis sing van een kaas. De politie stelt een onderzoek in. Wiens rijwiel? Aan het hoofdbureau van politie alhier staat reeds van 25 September af een oud, zwart gelakt heerenrijwiel met defecte trapper, dat als „gevonden voorwerp" daar wordt gedeponeerd. De eigenaar van dit karretje meldde zich nog steeds niet aan om zijn wettig eigendom in ontvangst te nemén. Degene dus, die aanspraak op dit rijwiel meent tq hebben, wordt verzocht zich aan het hoofdbureau te vervoegen. RAADSO VERZICHT. Hetgeen Dinsdagavond in den Raad behandeld is, kan in hoofdzaak worden teruggebracht tot de kwestie van de gas-1 fabriek. Daarmede hield de Raad zich bijna den geheelen avond van acht tot tien uur bezig. De periode der win sten, welke aan dit bedrijf gemaakt wer den, heeft thans plaats gemaakt voor een crisis, waarin ernstige verliezen worden geleden. En, zooals de heer Verstegen zeer juist opmerkte: als de armoede de deur binnenkomt, vliegt de liefde het venster uiter werd thans allerlei critiek geoefend op het beheer, de fabricatie, e. d., die in normale tijden waarschijnlijk ach terwege ware gebleven. Heel in 't kort gezegd, komt de zaak hierop neer: toen in het begin van het jaar de, in verband met de verminderde opbrengst der plaatselijke inkomstenbe lastingen gewijzigde begrooting opnieuw ter tafel van den Raad kwam, meende het College, bij wijze van oompensatie voor de thans verhoogde aanslagen, den prijs van het gas met 1 cent te moeten verlagen. Men rekende daarbij op de ge wone jaarljjksche afname en becijferde, dat op die manier de fabriek nog aan voldoende winst kwam. Helaas blijkt thans, dat het verbruik van gas sterk is verminderd, zoo sterk, dat men reeds thans, vóór den winter, voor groete verliezen staat. Niet alleen de geraamde winst komt er niet, maar er is thans reeds een werkelijke verlies post. Vandaar dus het voorstel om den gasprijs wederom met 2 cent te verhoo- genmen berekent daaruit een meerdere ontvangstvan f 80000.en ofschoon daar mede het verlies over 1926 nog niet is Ïjedekt, wordt het althans niet onaanzien- ijk teruggebracht. Daar noch de Com missie van Bijstand, noch ook de Raad zelf een andere oplossing wist, werd dan ook dit voorstel Dinsdagavond aangeno men. Dat er thans veel over het bedrijf gesproken werd, is duidelijk, maar dat geen der raadsleden blijkbaar eenig juist inzicht had in het bedrijf, evenzeer. Immers, hoe is deze precaire toestand ontstaan Door den zwaren kapitaallast, die, in den loop der jaren, op het bedrijf is komen te drukken. De geschiedenis daarvan na te gaan en thans nog aan vorige colleges en langgestorven*raads leden en wethouders verwijten te richten, zooals de heer Schoeffelenberger meende in het belang der fabriek te moeten doen, heeft geen,zin: men moet de koe bij de horens pakken en trachten aan dien ka pitaallast te ontkomen, anders kan men nooit ende nimmer het bedrijf gezond krijgen. Op welke wijze moet dat gebeu ren? zal de lezer vragen. Niet met halve maatregelen als deze tariefsverhooging, die naar het hellend vlak van den algebeelen ondergang voert. Het bedrijf moet geheel gereconstrueerd worden :d.w.z. de fabriek met den opstand, de ovens enz., moet opnieuw worden ge taxeerd naar de tegenwoordige werkelijke waarde, die minder is dan de boekwaarde. Het verschil tusschen de nieuw getaxeerde waarde en de tegenwoordige te boek- staande moet als verliespost worden afge schreven. Hoe men dien verliespost dek ken wil, hetzfj de belastingen verhoogen, hetzij hem uit de andere bedrijven (eleo- triciteitsbedrijf) halen, is van secundair belang: hoofdzaak is, dat men het be drijf, dat veel te zwaar belast is, weder gezond make. Doet men dit niet en blijft men op den tegenwoordigen weg voort gaan, dan is een catastrophe onver mijdelijk. Al dat gepraat, wat Dinsdagavond in den Raad geschiedde, de geheim zinnige, vage toespellingen des heeren Smiis, die den schijn wekken alsof er op het huidige beleid van alles en nog wat is aan te merken, de bombastische speech des heeren Schoeffelenberger, „die het met de begrooting wel eens vertellen zal", geeft niets, niets, niets. De heer van Dam zette al uiteen, dat ons gas niet zoo slecht is als men het doet voorkomen. De heer Grunwald als wethouder der bedrijven vond het niet kaufmënnisch een tekort over te hevelen uit een ander bedrijf. In elk geval -moet de gasfabriek geheel wórden gereorganiseerd, anders krijgt men geen gezond bedrijf. Dit wat de gasfabriek betreft, De heer Eylders verraste den Raad met een ge heel nieuw voorstel inzake de opcenten op de personeeje belasting. Men weet, er was den vorigen keer een voorstel- Zondervan blijven liggen, dat bedoelde tot vermindering van opcenten te komen. B. en W. hadden afwijzend geadviseerd. De heer Eylders wil nu de opcenten op de pers. belasting, die toch niets anders zijn dan een verkapte gem. inkomsten belasting, geheel laten vervallen en die op den hoofd, omslag leggen. Daardoor krijgt men volgens den voorsteller een betere verdeeling der lasten, die over 't algemeen voordeeliger is voor de aan- geBlagenen. De Raad was er aangenaam door verrast, ofschoon enkele leden hui verig waren voor de consequenties. Want die consequenties zijn, dat men 't vermenig- vuldigingscijfer van f 0.86 op f 0.98 moet brengen (volgens den heer Eylders) en het komt er dus op aan, dat der burgerij aannemelijk gemaakt wordt, dat zij niet tegenstaande dit verhoogd vermenigvul- digingscijfer niet meer behoeveD te be talen, omdat dan de personeele belasting mindeL wordt. Voor menigeen, die thans laag iif de pers. belasting is aangeslagen, zou een dergelijke regeling onvoordeeliger zijn, zoodat er van die zijde wel verzet is te wachten. Er zal nu over deze zaak wel praeadvies komen en wij kunnen haar dan nader bezien. Tenslotte hielden de heeren Smits en Van Os een betoog inzake de vergoeding voor de autobussen, waarmede kinderen uit Koegras naar de R.-K. scholen hier ter stede worden vervoerd. Wie het interes seert, leze het verslag er over na. De betoogen dienden, vermoedelijk, om de a.s. oprichting eener katholieke school in Koegras in te leiden. Met een en ander was de geheele avond gemoeid, zoodat allerlei belangrijke kwes ties moesten worden verdaagd. Heel merkwaardig was het verloop van een stemming voor een onderwijzeres aan een der scholen. Bij de eerste stemming ver kregen twee der drie candidaten elk 9 stemmen, zoodat opnieuw gestemd moest worden. Bij de tweede stemming kree^ de een 9 en de ander 10 stemmen, dus geen volstrekte meerderheid. Beide candidaten kwamen in herstemming. Bij het tellen der briefjes bleken er 21 te zijn in plaats van 20, daar de heer Boon afwezig was. En bij de vierde stemming staakten deze weder, zoodat tenslotte het lot moest beslissen. De heer Bok, die het dichtst bij den Voorzitter zit^ haalde toen mejuffr. Blaauboer uit de bus. Wel een merk* waardig verloop eener stemming. richt ontvangen, dat de Andjjk onder eigen stoom vaart in de richting van Ponta Delgada, geëscorteerd door de Ame rican Merchant Het stoomschip Rotter dam heeft de reis naar Rotterdam voort gezet en wordt Zondag, middernacht te Plymouth verwacht Bij die directie dier HoHqtad—Amerika Lijm is gisteren bericht ingekomen, dat de „Andijik" onder eigen stoom in die rich ting vam Pomte Deigade (Azoren) is opge stormd, geëscorteerd door het Aaneri- kaansdhe stoOmedhaip „Aimetricam Mer chant". De opgeheven staking btj P. Smit Jr. Aan alle af deelingen is Vrijdagochtend bij de Machinefabriek en- Scheepswerf P. Smit Jr. door alle arbeiders, die daarvoor waren aangeschreven, het werk hervat De moeilijkheden zijn daarmede opgelost, want allen die mochten komen, zijn weer, voor de fabrieksfluit ging, naar binnen gegaan, op 200 man na, die eeret voor Maandag zijn aangeschreven. Oud-gepensioneerden. Het oomité van actie der samenwerken de bonden van oud-militairen van land en zeemacht en koloniën heeft een adres gericht tot den minister van marine a.L, waarin gezegd wordt, dat men met zeer veel belangstelling tegemoet ziet het ant woord van den minister op de in het voor- loopig verslag over de marinebegrooting gedane vraag, of de minister niet van oor deel is, dat voor eenige verbetering moet worden gezorgd ten opzichte van de moei lijke omstandigheden der vóór 1918 ge- perisionneerden. Het oomité verzoekt den minister, nu de finanoieele toestand van het rijk aanmerkelijk verbeterd is, te over wegen, de toezending van de betreffende memorie van antwoord aan de Tweede Kamer vergezeld te doen gaan van een voorstel tot verhooging van de bedoelde pensioenen. Het stoomschip Andtjk. Volgens nadere berichten dreef de An- dijk om de Zuidoost met weggeslagen brugdekhuis en kompas, benevens defect stuurtoestel en kampte ze met een hevi- gen storm bij hooge zeeën, toen de Rot terdam in haar nabijheid kwam. De directie van de Holland-Amerika Lijn heeft gisteravond van den kapitein van het stoomschip Andjjk een radio-be- TWEEDE KAMKR. STAATSBEGROOTING 1921 Memorie van Antwoord. Aan de verschenen memorie van ant woord op de algemeene beschouwingen, ontleenen wij het volgende. Het totstandkomen van éen nieuwe La ger Onderwijswet heeft de regeering ziah niet tot staak gesteld. Belastingen en uitgaven. De regeering zal met alle kracht naar een verlaging van het peil der uitgaven moeten blijven streven teneinde allereerst den voor het herstel van de volkswel vaart veel te zwaren druk der belastingen te kunnen verlagen. Wanneer blijkt, dat de begrooting van het Leeningfonds bij de tegenwoordige heffing jaarlijks een overschot gaat aan wijzen dan is zeker het oogenblik geko men om de belastingbetalers te onthef fen van den last, voorzoover die zwaar der blijkt te z]jn dan tot nakoming der aanvaarde verplichtingen noodig is. De keuze van de belasting, waarop die vermindering moet worden, toegepast, dient dan echter te vallen op die belasting, welke de kapitaalvorming het meest be lemmert en daardoor het eoonomisoh her stel het meest tegenhoudt Het meest hier voor kwam In aanmerking de V e r d e d i- ?:ingbelastlng H, welker afsohaf- ing Ls voorgesteld. D% regeering is voornemens het denk beeld der commissie-Van Vuuren om het saldo van het Leeningsfonds aan te wen den tot normalisatie van de Staatsschuld en van de schuld van het Leeningfonds in een wetsvoorstel nader te formuleeren. De minister heeft er bezwaren tegen om, ook met het oog op de te verwachten algeheele herziening van ons belasting stelsel, tbans maatregelen voor te berei den waardoor het systeem der Successie wet zou worden verlaten. Bovendien zijn verkrijgingen door hier te lande wonende personen uit nalatensohappen van buiten landers bezwaarlijk te belasten. £>e kapt taalvlucht zal geheel ophouden indien de toestanden hier te lande op belastingge bied weer normaler zijn geworden en daarom moet krachtig gestreefd worden naar vermindering van den belastingdruk- Het departement van landsver dediging en de marine. De taak die de marine in Nederland bij de landsdefensie te vervullen heeft, recht vaardigt niet langer het voortbestaan van een afzonderlijk departement. Volstaan kan worden met een departement van landsverdediging waaraan de belangen van land- en zeemacht zullen worden toe vertrouwd. Ook met het oog op de vloot in Indië is, in verband met de gewijzigde omstandigheden, het behoud van een af afzonderlijk departement van marine niet noodzakelijk. Bij den tegenwoordigen toe stand een klein bedrijf in Nederland en een in verhouding sterke vloot in In dië is het niet wel mogelijk de hui dige organisatie der marine te handhaven, zonder te vervallen in het onderhouden van een veel te sterk beroepspersoneel in Nederland, uitsluitend met het oog op ge regelde aflossing van marinepersoneel, dat op de vloot in Indië dient. Ook ten aanzien van het materieel is den laatsten tijd de toestand belangrijk gewijzigd. Weldra zal de vloot in Indië twee krui sers en een aantal torpedojagers bezitten, -die niet voor oorlogsgebruik in Nederland in aanmerking komen. Ook de luchtmacht in Indië moet geheel anders worden ge organiseerd. De Koninklijke marine zal derhalve moeten bestaan uit een deel de Koninklijke marine in Nederland toen behoeve van het moederland en een ander deel de Koninklijke marine in Ne- derlandsch-Indië meer in het bijzonder voor het Aziatisch deel van het rijk. Echter zal een verband, waarvan vorm en omvang nader zijn te regelen, tussohen de twee deelen moeten blijven bestaan, alleen reeds omdat het karakter van de marine als instrument van den Staat niet mag te loor gaan. Er is geen sprake van dat de kosten van de Koninklijke marine in Indië grootendeels op Indië zouden worden afgewenteld. Voor vrees, dat men zioh gaat bewegen in de richting van hen, die Indië van het moederland willen los maken, bestaat geen reden. Vlagvertoon en de behartiging van Ne- derlandsohe belangen ifi den vreemde, zullen bij de nieuwe organisatie der ma rine evenals vroeger kunnen geschieden, omdat aan het materieel dezelfde bestem ming en taak blijft toegedacht Over de uitwerking van het beheer vol gens de voorgenomen regeling zoomede over de regeling der verdeeling van finan oieele lasten, zal overleg worden gepleegd met den gouverneur-generaal, die uiter aard den Volksraad zal raadplegen. Daar na zullen voorstellen aan het oordeel der volksvertegenwoordiging worden onder worpen. Het tijdvak tussohen de ambtsaanvaar ding der regeering en het afdrukken van begrooting was te kort, dat het ondoen lijk was de begrooting (met name de mi litaire begrootingen) om te werken over eenkomstig de reorganisatieplannen. Ip- 's morgens 10.80 uur, Ds. van Loon, van Barsingerhorn. (Vaoaturebeurt). 's avonds 6.80 uur, Ds. W. A. F. van Dijk. (Herdenking der Kerkhervorming en zang van het Kerkkoor). Huisduinen: Geen dienst Jnllanarlorp: Geen dienst Geen dienst Evangelisatie (Palmstraat): s morgens 10 uur, Ds. A. Verwaal, van Amsterdam, s Avonds 5.30 uur, de Heer Staal, oud- Gouverneur van Suriname, over de zending der Broedergemeente. Geref. kerk (Spoorstraat), s morgens 10 uur en 's avonds 6.80 uur, H. Holtrop, Oandidaat t d. H. D. Woensdag 4 November, 's avonds 7.80 uur, Ds. J. ae Waard, van Bunsohoten. Dankuur voor het gewas e. a. Chr. Geref. Kerk (Steengracht): s morgens 10 uur en 'i avonds 6 uur, Ds. B. van den Berg. Woensdagavond 8 uur, Dankuur voor het gewas. Ds. B. van den Berg. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): s morgens 10 uur en 's avonds 6.80 uur. Doopsgezinde Kerk: 'b morgens 10 uur, Ds. M. Onnes, van Westzaan. Lnthersche Kerk: 's morgens 10 uur, Ds. Riemers, van Har- lingen. (Herdenking der Kerkhervorming, litur gie en koorzang). Leger dei Hella (Spoorgracht 88). s Morgens 10 uur, Heiliglogsdienst. s Namiddags 8.80 uur, Openluchtbijeen komst, Prins Hendriklaan. s Avonds 8 uur, Heilssamenkomst tussohen konden tooh de gereedliggende militaire begrootingen met 1.4 millioen worden verlaagd. De vraag, of er voor oud-gepenslonneerden ets kon worden gedaan, is bij de regee ring in overweging. Met inachtneming van de grenzen, welke uit finanoieele overwegingen moeten worden getrokken zou hier wellioht te denken zijn aan het verleenen van ondersteuning aan hen, die n bijzondere mate daaraan behoefte heb ben. De bestrijding van de werkloosheid. Eerste voorwaarde voor economische welvaart is een sluitend staatsbudget en liet toestaan van groote bedragen voor werken, die sleohts een tijdelijke verlich ting van die werkloosheid kunnen brengen ost niet alleen het probleem der werk- oosheid niet definitief op, dooh zou ze zelfs kunnen verergeren door de voor het opleven van alle takken van ons volksbe staan dringend noodige belastingverla ging tegen te houden. De regeering heeft besloten de gron dige bestudeering van het vraagstuk, door welke faotoren het huidig eoonomisoh even ten onzent ongunstig wordt be- nfluenoeerd en welke middelen verbete ring zouden kunnen brengen, op te dra gen aan een subcommissie uit de oommis sie voor de Economische Politiek. De nwmannt^iH'n.g daarvan hoopt d)e re geering binnenkort bekend te maken. Zij zal bestaan uit een beperkt aantal leden, waarvoor gekozen zullen woonden perso nen, die door hun anticedenten en positie In het eoonomdschie leven, van ons land geacht kunnen worden het welvaartspro bleem in zijn geheelen omvang te kunnen overzien en beoordeelen. De minister van arbeid, handel en nijverheid zal het voor- zttterechiap beMaeden. Een van de onder werpen, waarmede de subcommissie zdch zal hebben bezig te honden, zal zijn een onderzoek niaar de prijzen van de voor naamste levensmiddelen' en andere dage- lijksdhe benoodigdheden. Zijl zal hap rapport ineens ol bij gedeelten uit brengen aan de commissie voor die Econo mische Politiek in haar geheel, welke op zeer breeden voet is saamgesteld. Deze commissie zal dan advies aan de regee ring uitbrengen. Reeds aanstonds echter heeft de regee ring overwogen of niet bepaaldelijk aan te wijzen werken van algemeen nut door toepassing van een bijzondere wijze van financieren in vlugger tempo tot stand moeten worden gébracht dan anders het geval zou kunnen zijn. Zij' is tot de oonclusie gekomen dat die vraag bevestigend moet worden beant woord voorzoover gegronde uitzicht 'be staat dat óf door diergelijke werken niu hun voltooiing, nieuwe levensvoorwaar den voor gewichtige bronnen van wel vaart dn Nederland worden ie het leven geroepen, óf wel tegen een niet onredelijk geldelijke opoffering een blijvende ver meerdering van cultuurgrond of van de cultuurwaarden van uitgestrekte opper vlakten van dén Nedlerlandschen bodem wordt verkregen. De bespoediging vam de uitvoering der Zuidareeeplaranen is daarvoor een toewijs. Verder kan als voorbeeld van binnen dit kader vallende werken worden gedacht aan' een betere scheepvaartverbinding tusschen Amsterdam en den Rijin en aan verbetering van de afwatering in daar voor in aanmerking toornende streken. ET t

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1