PERZIK. VEBEENIGDE STATEN. Het biusooopwemn. Ingezonden Mededeeling. yit Hongkong wordt gemeld dat een der drie vliegtuigen die het stoomschip Kadyan, wiaanmed» d» nieuwe gouverneur Clementi zich naar Hongkong begaf, es coïteerden van een hoogte van 100 voet mét den kop naar voren in zee is gestort De beide inzittenden, twee Briteche luite nante sprongen in het water en konden ongedeerd worden gered. den laatsten tfld geruchten geloopen over de herleving van het z.g. Kossovo-oomlté, Een Albaneesche anti-Joegoslavische or ganisatie, welke uit Maoedonisch Bulga rije steun ontvangt Men neemt aan, dat de misdaad begaan is met het doel Joego slavië met de Albaneesche regeering in moeilijkheden te brengen en om den te rugkeer van het Fan Noli-regime in Al banië te vergemakkelijken, dat de beste betrekkingen met de Maoedomische revo- lutionnairen onderhield. De pers, die tot nog toe geneigd was, zich aan de zijde van Bulgarije te scharen in het Grieksch-Bulgaarsche conflict is nu dit geval veel minder sympathiek te genover Bulgarije komen te staan. BUSLAND. Malversaties bij de vlas-trust Te St. Petersburg zijn opnieuw erpstige malversaties ontdekt en wel bij de plaat selijke afdeeling der eerste-vlas-trust In verband hiermede zijn gearresteerd de bhef van deze afdeeling Hjin en een der agenten. Gebleken is, dat Hjin er te St. Petersburg een winkel op nahield, waar in hij openlijk goederen, die aan de trust behoorden, ten eigen bate verkocht SYRIË. Sarrail te Parijs ontboden. De Fransdhe regeering heeft Sarrai! verzocht te Parijs inlichtingen te kotmen verschaffen over den toestand eni heeft besloten' een. cividt ooanimissarls^enieraal te benoemen, na reorganisatie van het mandaat. Generaal Duport aal zoolang Sarrail's plaats innemen. Volgens een bericht van Zaterdag uit Halfa, hebben de Franschen aan die stad Daanascus een boete van 10.000 opge legd, nadat niet voldoende geweren wer den ingeleverd. In de straten hebben de Franschen prikkeldraadversperringen la ten aanbrengen en alle tuinmuren latten slechten om hinderlagen te vermijden. Te Damuscus Is het rustig maar er be staat een sterke revolutionaire onder stroom en de streek ten Noorden van de stad is in vollen opstand'; de telefoonver bindingen zijn afgesneden. Tien mijlen buiten de stad worden automobilisten aan gehouden en beroofd. Opstandige benden uit Damascus hebben verscheidene dor pen aangevallen, welke niet tegen de Franschen in verzet waren gekomen. Een pau-Islamltlsche beweging? De Journial des Débats bevat een tele gram uit Damascus, dat de oorrespondent van de Ohioago Tribune aldaar de hand heeft gelegd op een zeker aantal stukken, waaruit een pan-Arabische revolutionaire roerigheid zou blijken, die gericht is tegen Frankrijk, Engeland en1 Italië enten doel heeft de .Mohamimedaansche wereld in opstand te fxrengen tegen de Europee- anhe mogendheden, die mandaten bezit ten in Afrika en de Levant. Uit de stuk ken zou blijken, dat er een volkomen ver band bestaat tusschen de Syrische opstan delingen, de p&n-Arabische beweging en Abd-eJ-Krllm. Passagiers uit Syrië berichten, dat de opstandelingen de do/pen rond Damaskus bezet houden. Er bestaat vrees voor hon gersnood te Damaskus, daar de aanvoer van graan uit Hauran afgesneden is. Be- douinen stammen zijn bij Aleppo samen getrokken, waar het plaatselijk Bedoui- nen-hoofd weigert met de Franschen te onderhandelen. Londen, 2 Nov. Een telegram uit Ara bische bron zegt, dat de Arabieren in Pa lestina, den arbeid hebben gestaakt als protest tegen het gebeurde te Damascus. Het zegt verder dat zioh een guerilla ont wikkelt in een uitgestrekt gebied tusschen Homs en Damascus. De sjah van Pende onttroond. Te Teheran is een krachtige nationale beweging tegen de dynastie ontstaan. Het Medsjlis is in buitengewone zitting bij eengekomen teneinde een oplossing te vinden die in overeenstemming is met de weuschen der natie. De medsjlis heeft Zaterdag met een meerderheid van 80 van de 86 stemmen besloten in het nationaal belang de dy nastie van Kajar vervallen te verklaren van den troon en de tijdelijke regeering, binnen de constltutioneele wetten des lands, toe te vertrouwen aan Rlza Kahn, den eersten minister. Het besluit geeft de nationale vergadering de constitutioneelë bevoegdheid om over den blijvenden re- geeringsvorm te beslissen door verande ring van verschillende artikelen van de grondwet. De onmiddellijke proclamatie van een republiek stuitte op tegenstand bij de hooge Islamitische geestelijheid en het leger, die wel voor afschaffing van deze dynastie maar niet voor algeheele terzij destelling van het keizerschap als staats vorm waren. De Federal Trade Oomoniasioin heeft een rapport over het bioscoopwezen opgesteld. Het zal binnenkort worden uitgebracht aan het Opperst» Gerechtshof der Ver. Staten. Ek is nl in de Unie een justitieefle actie gaande ami de zjg. biosoooptrust kapot te krijgen. De commissie beeft vier Jaar aan haar rapport gewerkt Zij kwam tot de conclusie, dat de biosooop van reus achtig omderwljabeilang is. Dagelijks wordt in de Ver. Staten de biosooop be zocht door over de 20,000,000 personen, van wie 76 pet onder de 24 Jaar zijn. Het delijkhedd en het algemeen gedrag van de Amerika ansche jeugd, dan het gehoede onderwjjsstedsel van de Unie. Echter is de oamimissie van oordeel dat de huidige samenwerking tusschen film makers, fUmvexpJodtanten en schouwburg- eigenaars een oneerlijke concurrentie vormt De film-industrie werkt in de V. S. (met een kapitaal van 8 1,600,000,000 en Is op drie na die belangrijkste Amefrihaansche Industrie. De industrie wordt geheel beheerscht door de Fameus Player Cy. en deze weer door haar president Adoiph Zufeor. De positie van Zukor als 'beheersriher van het filmwezen dateert al van 1014. FortTs nieuw record De Ford Motor Car Oompany te Detroit heeft een nieuw record bereikt Het aan tal per daig vervaardigde automobielen werd op 8166 gebracht Het 'aantal werk lieden Ito de fabriek is 178.000. Deze mededeeling gaat met nog andere gepaard: de heeren Ford gelooven in staat te zullen zijn dit aantal auto's tegen den eersten November op 8500 per dag te brengen. Zooals men weet bestond er eenige we ken geleden reden tot ongerustheid: de .verandering in de modellen der Ford auto's had een vertraging te weeg ge bracht en een vermindering in productie die thans echter geheel overwonnen schijnt te zijn. (N. R. Ck) JAPAN. De vloot De Japansche minister van Marine be toogt met nadruk dat overwegingen van veiligheid de vernieuwing in de volgen de vflf jaar noodzakelijk maken van hulp oorlogsvaartuigen tot een totaal van 100.000 ton, waarmede een som van 820 millioen yen gemoeid gaat De minister van Financiën echter is tegen dit pro gram, omdat zooals hij beweert, de econo mische omstandigheden van Japan het onmogelijk maken, het uit te voeren. Een hooggeplaatst marine-officier deelde Reu ter echter mede, dat hij er op vertrouwde, Qal een vergelijk sou worden gevonden QUEEN8LAND. Ontevreden boeren laden de stilliggende schepen. De zeemansstaking die in Australië nog altijd niet bijgelegd is, heeft in Queerus land tot een eigenaardig conflict geleid tusschen de boeren en de roode stakers, Volgens een telegram uit Brisbane, zijn groote georganiseerde afdeelingen boeren in de havenstad Bowen aangekomen, om de wegens de staking stilliggende sche pen te laden. De extremisten namen daar. op hun toevlucht tot sabotage en hebben de kolenwagons leeggehaald, om te ver hinderen dat de schepen van brandstof voorzien zouden worden en zoodoende het plan van de boeren, om de schepen met hun landbouw- en zuivelvoortbrengselen te doe vertrekken, te verijdelen. c bedraagt slechtte 10,000,000 per dag. De „raovles'* hebben dan ook een ontzaglijk voel grooter macht op het ka rakter, de gewoonten, de kleeding, de ze OOST-INDIK Een kostbare lading. De Defi Ot bericht dato 8 Octofoer: De Veeodiijk, die bedien van Bedawan naar New-York en Boston vertrok, nam van 'bier een kostbare rubebrlading mede. De boot had mJL oneer dan 6000 ton rub ber aan boord, welke berekend tegen 4 per kilo plaatselijk wordt vandaag 4u60 betaald een waarde van 2000000 vertegenwoordigt De overvallen op Atjeh. Naar aanleiding der jongste gebeurte nissen in Atjeh schrijft de heer M. R. H. Oalmeyer, le lt. inf., die tot voor enkele maanden als gedetacheerd officier bij het korps Marecbaussée op Atjeh diende, aan het Hbl. bet volgende: „Het moet voor oningewljden wel on begrijpelijk zijn, hoe bet mogelijk is, dat een wel bewapende legerafdeeling op zoodanige wijze door een slechts met blanke wapenen uitgeruste bende Atjeh- sohe verzetslieden wordt aangegrepen, dat zij daarbij verscheidene dooden en gekwetsten of karabijnen met munitie verliest De oplossing van dit raadsel is het volgende. De patrouilles, die in Atjeh' onafgebroken bet land doorkruisen en gewoonlijk een brigade van 16—20 man sterk zjjn, marobeeren steeds met geladen karabijnen en getrokken klewang. Ten- egroeiing steeds gelegenheid geeft de brigade on verhoeds te bespringen, waardoor deze zelden van de vuurwapenen kan gebruik maken, doch onmiddellijk tot het gevecht man tegen man moet overgaan. De Atjeher kiest daarom voor zijn aanval liever een beteren tijd. Na afloop van den dagmarsch, die meestal door met oerbosch bedekt hooggebergte, over gloeiend heete alang- alang heuvels of dooi moerassige vlakten gevoerd heeft, betrekt de brigade een bivakje, d.w.i. de manschappen bouwen dit met gekapt hout en de meegebrachte zeilen. Hieromheen maken zij een vluch tige versperring, door eenige boomen met de kruinen door elkaar been te laten vallen, welke den eersten stormloop van eventueele aanvallers moet breken, om hierdoor de schildwachten gelegenheid te geven alarm te slaan en hunne sla pende kameraden te wekken. Om te zor gen, dat de versperring aan dezen eiscb voldoet, moet de brigadecommandant soms energiek optreden, want de man schappen zijn veelal vermoeid en moeten niet alleen hout kappen voor het bivak, de versperring en de vuren, maar ook koken, de wapens reinigen en zich z.m; in een rivier of beekje baden en dat alles vóór het invallen van de duisterniB, dl# in het oerwoud snel en vroeg komt. Zoodra het donker is worden achter de stoken, op iederen hoek van het bivak komt een schildwacht en de overige man. schappen rollen hun matjes uit op een bed van blaren en vallen in diepen slaap- De schildwachten zien buiten den klei nen lichtkring der lantaarns niets dan de diepe donkerte van het oerwoud. Daar klinkt het dan soms plotseling „Allah-hoe 1 Allah-boel" Donkere gestal ten storten zich als panters op de ver sperring en als deze niet heel goed is, hebben de slapers een rentjong in het lichaam of is de karabijn naast hun li chaam weggerukt, vóór zij goed wakker zijn. Schoten weerklinken, er wordt ge schreeuwd en gegild en als ieder tot het besef is gekomen wat er gebeurt, zijn de aanvallers reeds weer in het duister verdwenen en bedekken eenige dooden en gewonden den grond. Dit is het gewone beeld van een Atjeh schen overval. Slechts groote energie van het kader en het nimmer doen in slapen der voorzichtigheid, ook waar land en bevolxing even vreedzaam schijnen als waar ook in Holland, kan hier tegen waken. Dat bij een der jongste óvervallen slechts één gewonde viel, doch verschei dene wapenen met veel munitie verloren gingen, wijst er op, dat men hier niet met verblinde fanatieken te doen heeft, doch met de welberaamde en goed ge slaagde poging van een flinke bende, zich de voor den kryg noodige wapens te verschaffen. Het is een opnieuw op flikkerend verzetsvonkje, zooals er in geheel Atjeh nog vele onder de asch zitten, dat tot een brandje kan uitslaan, als het niet spoedig uitgetrapt wordt. Wie het voorrecht had bij de Atjehsche marechaussées te dienen, weet dat dit laatste niet op zioh zal laten wachten. Zes menschen levend verbrand. Te M agatan zoo meidde men aan het Soer. HbL is afgebrand de kapoMoods toebehoo rende aan den handelaar Tan Laan Sian. Bij dien brand zijn vtjtf vrouwen en één man in de vlaimimen amgakooraen, terwijl vier personen werden gewond. De lijken lagen voor een» deuï, wélke was dichtge spijkerd, aoodat ontkéming langs die zijde onmogelijk waa Het blad herinnert er aan, dat in 1921 in Perucxrogo een bapokloods verbrandde waarbij zee personen omkwamen. Het blad dringt er oip aam dat aan hei gevaar van brand In kapokloodsen meer aandacht wondt geschonken. Een onder zoek behoort te worden ingesteld; het Is afschuwelijk dat vrouwen; die wellicht voor 25 of 80 oent per dag werken, de kans betoopen in zoo*n dichtgespijkerde loods te verbranden (És muizen "la een vafl. Daar werd de omgehiklfclge aan de ijlings toegeschoten gendarmes overge geven. De vlucht Egypte—Nlgerlë. Reuter meldt, dat de Engelsohe vlie gers te Kano in Nigerië zijn aangekomen. Vliegtuig neergestort De plannen voor do tweede Amundken— Ellworth expeditie. Omtrent deze expeditie wordt aan de N. RotL Crt. gemeld Het luchtschip wordt gebouwd of Bever: duchtig nagekeken te Oanto- cedile in Italië ander leiding van kolonel Nabije, het hoofd van den Itahaanschen Luchtvaartdienst Het luchtschip zal op 1 April 1928 tot het vertrek gereed zijn. Indien 'die weers gesteldheid het toelaat zal het op dien datum, dé rede aanvaarden en naar Enge land vliegen waar een tuimast in gereed heid zal zijn gebracht en waar het lucht schip nieuwe brandstof zal innemen. Daarna gaat het door naar Spitsbergen, waar een tuimast en een loods in aanbouw zijn. De bemanning zal uit 16 kappen be staan. Het doel van de expeditie te de Noordpool; en men zal vandaar verder vliegen over het onbekende gedeelte van bet Pool-befcbeni tusschen die Noordpool en Kaap Barrow in Alagfca. Men neemt aan, dat de dbur van den eigenlijkéb vliegtocht 48 uur zal bedra gen. Het is natuurlijk niet van te voren uit te maken of de draadiooze verbinding met de bewoonde wereld1 gedurende den vliegtocht zal kunnen warden in stand gehouden. Het luchtschip, dat wordt gebruikt, is er een van het hall-stijve stelsel van Itaii- aansche constructie. Het heeft toebehoord aan de Italiaansohe imiarine en was vroe ger bekend als ^No. 1". Dit najaar werd het van de Italiaamsche regeering gekocht. De lengte te 1*16 M. Het te dus een groot "luchtschip, ofschoon imiinder groot dan een Zeppelin. ■Het schip zal genoeg gas bevatten om bet onder gunstige omstandigheden <d.l met wind mee) te brengen tot Nam», in Aiaska. Slaagt men er in Name te berei ken, dan zal het mogelijk zijn het lucht schip ongeschonden te behouden. Moet echter bij Kaap Barrow geland worden dan zal het luchtschip moeten worden prijsgegeven. Hierop zal de expeditie zijn voorbereid. Een volledige uitrusting voor reizen en verblijf in de Poolstreken wordt meegeno men met voorraden, die voor twee maan den voldoend» zullen wezen. LUCHTVAART. Vliegtuig neergestort Vier dooden, twee ernstig gewond. Uit Kopenhagen wordt gekneld: Zondagmiddag te nabij het vliegveld van Kastrup bij een passagiersrondvlucht een Fokkcrvliegtuig van 40 M. hoogte neergestort Van de vijf ptssagiers waren drie op slag dood; die beide anderen, waar onder een dlatm», zijn hoogst ernstig ge wond. Ook de bestuurder, luitenant Mor- tenaen, die geregeld op de lijn Kopen hagenAmsterdam vliegt te gedood. Ongeveer 606,666 door de lucht van Engeland naar Nederland. Een hoeveelheid goud! ter waarde van ongeveer 260,000 te per Rodte Royoe vliegtuig, van den grooten luchtexpresse- diensfc naar Nederland overgebracht. Deze gou&gending vormt een gedeelte van een ongeveer tweemaal zoo groote partij, welke de Imperial^AirwayB ttfdena ten „weekend" van Londen naar Amster dam heeft vervoerd. Het te de grootste igoudverzendiing, die tot dusver door de lucht heeft plaats gehad; het goud was afkomstig van Loudenaohe banken en voor Nederiandsche banken bestemd. Een nieuwe proef pet den hellcoptfer. Volgens een bericht uit Londen heeft de Ia Cierva's nieuwe hehoopter (genaamd „auto-giro") thans aan alle edschen vxxl- daan, die door het Briteche luchtmiiniist»- rie gesteld waren. Ook ld» niet officieel» beproeving met de vertikale daling op Zaterdag met kapitein Oourtney als vlie ger, wordt als geslaagd beschouwd. Oofurthney heeft verklaard, dat bij van 160 voet (60 M.) gestadig en zoo goed als loodrecht gul au ui te met een snelheid van 4 tot 6 M. per eeoomide een kleinere snelheid dan die van een valscherm. Een waanzinnige WoWs Bureau medxft uit Praag de vol gende angst-aanjagende geschiedenis: In het vliegtuig dat Zaterdag van Pas- san naar Pressbung vloog te een passa gier plotseling krankzinnig geworden. Hij begaf zich naar de bestuurdlersruliimite en Wierp zich daar op den piloot Een heel' onaangename situatie daar hoog boven ln de lucht. Maar gelukkig verfoor de «viateur zijn tegenwoordigheid van geest niet Met een» hand weerde hij den waanzinnige «f en met de andere Htn fV*rnrllA HnnsnVvt «Hm «.ja «wwm sturend», bracht hij zijn vliegtuig uit 2006 versperring drie kaarslantuarns aange-1 meter hoogte vettig op den grond neer. INGEZONDEN. Geachtd Redactie. Het zij mij vergund voor het onder staande beleefd eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad te vragen. Is bij het maken van reclame veel geoor loofd, er zijn voor bepaalde beroepen onge schreven en geschreven regels, die niet dienen te worden overschreden: daartoe behoort o. m., dat van den accountant. In uw No. van Zaterdag j.1. nu komt een advertentie voor van een Alkmaarsch Ac countantskantoor, dat sterk tegen de be doelde regels zondigt. In het algemeen is het absoluut onjuist, dat belastingplichti gen zich tegen onaangenaamheden in be lastingzaken kunnen vrijwaren enkel door zich te doen voorlichten door een betrouw baar Accountant. Iedereen begrijpt zonder meer, dat dB slechts geldt voor dat deel van vermogen en inkomen, dat ingevolge opdracht valt onder de door den accoun tant uitgeoefende controle. Wanneer een koopman buiten en behalve in zijn gewoon bedrijf ander vermogen of andere bronnen van inkomsten heeft en die houdt en heeft gehouden buiten' zaak en accountantscon trole, dan heeft hij de tegen hem uithoofde van daarmede gepleegde onregelmatigheden ingestelde vervolging natuurlijk uitsluitend aan zichzelf te danken en heeft de bedrijfs- accountant daarmede niets uit te staan. Ik kan, geachte Redactie, van uw plaats ruimte niet te veel vergen en stip dus slechts aan, dat bij de behandeling voor de Arrondissementsrechtbank van de beide in bovenbedoelde advertentie bedoelde belas tingzaken zonneklaar bleek, dat: In het eene geval de belastingplichtige de ingestelde vervolging uitsluitend had te danken aan handelingen, die volledig vielen buiten de bedrijfscontróle, uitge oefend door den accountant, terwijl in het tweede geval ter "terechtzitting het vermoeden werd uitgesproken, dat de voorlichting van den betrokken accoun tant allesbehalve objectief was geweest. Zacht gesproken is dan ook de korte in houd van de in uw blad van Zaterdag 1.1. opgenomen advertentie eenigszins mislei dend. De Heldersche ingezetenen, die prijs stellen op volledige en betrouwbare voor lichting in bedrijfs- en belastingzaken, kunnen zich die gelukkig ook in dé plaats hunner inwoning verschaffen. Ik geef hen echter den raad, teneinde niet in verkeerde handen te vallen, alvorens de hulp van des kundigen in te roepen eerst bij serieuze collega's naar betrouwbare adressen te informeeren of daartoe advies in te winnen bij de Besturen hunner organisaties, die ongetwijfeld van de goede adressen op de hoogte zijn of daar gemakkelijk van op de hoogte kunnen komen. Met beleefden dank voor de plaatsing, A. M. KLOOS, Accountant, Weststraat 57. Geachte Redactie. De stukken door den heer De Zwart in uw blad van j.I. Zaterdag over de kwestie der gemeente-gasfabriek zijn hoogst inte ressant, en de conclusie is zéér juist, dat de last van bijna een millioen, te zwaar is voor het bedrijf, maar dat is niet het eenige, want niet alleen de kapitaal-last is oorzaak van de débacle, maar niet minder de deer niswaardige toestand der fabriek zelf. Men is, als een bekrompen zuinige huisvrouw, eenoude broek gaan oplappen, niet den kende, dat oplappen de broek voor het be oogde doel al meer onbruikbaar maakt. Het is voor den besten directeur een be sliste onmogelijkheid om in dien chaos een behoorlijk winstcijfer te behalen, laat staan om den kostprijs van het product in over eenstemming te brengen met de eischen der verbruikers. De oude gascommissie was dan ook vast van voornemen, om, evenals men dit te Alkmaar gedaan heeft, 4e oude fabriek zóó lang té gebruiken, dat het kapitaal van aan koop was gedekt, en dan op het terrein tus schen het bassin en het Heldersche Kanaal een nieuwe fabriek te doen bouwen. En wie nu de schuld heeft, heeft de schuld, maar voor de gemeente-financiën is het een strop. J- K. Mijnheer de Redacteur. 't Zij mij vergund nog een enkel woord te zeggen over de „middeleeuwsche bestra ting" der Sluisdijkstraat. Ten eerste. Hoogstwaarschijnlijk wordt een gedeelte dezer betrating zoo gelaten, omdat men het wil conserveeren als histo risch monument. Hier toch kan men ten allen tijde zien, hoe het vroeger overal was in onze goed stad. Zoo'n geheel straatge deelte kan moeilijk in een Museum voor Oudheden tentoongesteld worden en daar om begrijp ik goed, dat men 't daar in werkelijkheid laat bestaan. Ten tweede heeft dit bestrate ge deelte groote paedagogische waarde. Het Leert de menschen voorzichtigheid en dank baarheid. Juist als ze zonder ongelukken er over gehobbeld zijn, komt een tevreden trek, een blijde glimlach op 't gelaat, als ze weer overal elders de mooie gelijke wegen zien. Was zoo'n heuvelachtig gedeelte er niet, dan zou de waardeering voor het fijn plaveisel door de heele stad, verloren gaan. 't Zou dan iets vanzelf-sprekertds worden. Als nu de fietsers en chauffeurs en voet gangers dit primitief bestrate gedeelte moeizaam afgelegd hebben, waardeeren ze te meer de goede bestrating overal elders. Want dit moet gezegd. De zorg voor goede bestrating strekt zich ver uit, zoover, dat zelfs groote einden op Polderweg en Java- straat b.v., waar bijna nooit een voet gezet wordt, keurig oriderhouden worden. De koeien in de wei kijken met begeerige blik ken naar het malsche gras, dat welig tus schen de mooie klinkers opschiet. Ook de bewoners van den Parallelweg, die 't genot hebben van permanente modderbaden voor hunne huizen, zullen daar wel eens schuin naar kijken. Maar we begrijpen nu, om welke goede dieper liggende redenen Sluisdijkstraat en Parallelweg zóó blijven. U dankend voor de plaatsruimte. P. STORM, Sluisdijkstraat m, Indertijd zijn de van de vorige bestra ting der Spoorstraat afkomstige steenen op de Sluisdijkstraat aangebracht, met het oog op de zware karren der reiniging, die toen dagelijks passeerden. Daardoor kreeg deze straat een stevige,' zij het ook minder fraaie bestrtting. Of de Raad op 't oogen- blik gelden beschikbaar heeft voor een ge heel nieuwe bestrating dezer straat, betwij felen wij. Red. Held. Crt. Op een, door een aantal bewoners der Binnenhaven ingediend verzoekschrift, be treffende den afvoer van water op de openbare straat, werd het volgende ant woord van B. en W. ontvangen: „In antwoord op Uw in margine aange haald schrijven deelen wij U mede, dat „het volgens art. 203 der Algemeene Poli tieverordening voor deze gemeente ver boden is, om water, afkomstig van per- „ceelen, over openbare wegen te loozen. „Van deze bepaling kan geen ontheffing „worden verleend, zoodat Uw verzoek niet „in overweging kan worden genomen. „Hoewel door de Binnenhaven geen ge- „meenteriool ligt, blijft voor U de mogelijk heid bestaan om het water uit de voordak- „goot, hetzij over den zolder, hetzij onder „de woning door, af te voeren naar de „rioleering op het achtererf." Tot zoover het antwoord. Op de motiveering dezer weigering valt O. i. nog al wat af te dingen, aangezien art. 202 P. V. niet spreekt van Hemel water (regenwater dus), maar klaarblij kelijk bedoelt spoelwater. Indien B. en W. zich beroepen hadden op art. 49 der Bouwverordening, dan ware dat juister geweest; doch hoe het zij, de bewoners of eigenaars zijn de dupe van dit besluit en stellen zich aan strafvervol ging bloot, bij nalatigheid. Zij toch zullen B. en W. geen geluk kunnen wenschen met deze beslissing, die voor velen in dezen reeds moeilijken tijd een bron van finan- Nogmaals, het antwoord van B. en W. had anders kunnen zijn, indien ze een open oog hadden voor de belangen van cieele zorg is. deze gemeentenaren. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, F. HILDAMA. Vereeniging „Moed, Volharding en Zelfopoffering". Bovengenoemde Vereeniging mocht in de maand October met dank ontvangen van: T. C. W. N. te '«-Gr. 2.50; Mej. T. M. te A. 2.50; De. I». te O. a/d IJ. 0.55; E. te H. 1.45; N N. te D. a.50; Mevr. W. te W. 1.—; T. S. te W. i.—; C. G. S. 1.50; K te Z. f 1.Th. S. te '»-Gr. 2.50; Mevr. M. E. B. te 'e-Gr. 5.— Wed. W. de W. te 'e-Gr. 10.N. M te A. 10.—. Alt jaarlijktche bijdrage ven Jb. K. te W s io.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2