T M Z Mijnharcfts Zenuwlabletten TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. Zenu wsli I lend - Zenuwsterkend Qlazen Buisje 75cL Bij Apotkeo Drogisten BINNENLAND VAN DINSDAB 3 NOVEMBER 1925. Ingezonden Mededeling. Rijkssubsidie voor het Zoöl Station te Helder. 4 In de bijeenkomst van de Wis- en Na tuurkundige Aldeeiing van de Kon. Aca demie van Wetenschappen werd voorle zing gedaan van een verzoek om advies aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in zake het verleenen van een subsidie van 2500 aan het Zoö logisch Station te Helder. Door prof. dr. W. van Bemmelen werd voorlezing gedaan van een door de be treffende oommissie tot den minister ge richt rapport, waarin de noodzakelijkheid van deze subsidie wordt verdedigd en wordt uiteengezet, hoe dit instituut, in- gerioht en onderhouden door de Ned. Dierkundige Vereeniging, van groote wetenschappelijke beteekenls is en een onmisbare schakel vormt in de keten van maritieme biologische stations langs de Europeesche kust. De afdeeling vereenigde zich met de ■trekking van dit rapport. Vakschool voor Meisjes. De vereeniging Vakschool voor Meisjes voor Helder en oanstreken hield 28 Octo- iber 1925 een algemeen© ledenvergadering. Onder geringe belangstelling dier leden opende mevr. M. de Boer—Jongkees de vergadering. Dat de school wel de be langstelling der ouderen geniet-, blijkt wel uit de deelname aan de cursussen (8) in teeflcenen en stofversieren en die der cur sussen (2) ln inmaken voor de huislhou- aantal leerlingen is zeer bevredi gend' te noemen. Dat der dagleerlingen bedroeg 1 Jan. "24 164 en bij! het einde van bet jaar 168. Voor de cursusleerlingen be droegen deze cijfers 141 en 00. In de personeelsbezetting kwam eenige verandering door het vertrek van een der leeraressen naar Paramaribo, terwijl een leeraree verlof buiten bezwaar dier schat kist werd verleend en een leerares naar een andere school overging. Eén der leerlingen slaagde voor het di ploma N a. Wegens bezuinigingsmaat regelen van het Departement van Onder wijs moest de opleiding N a vervallen. Pogingen werden in het werk gesteld hen» die een vooropleiding aan de school hier ter stede hebben gevolgd met een jaar studie aan een opleidingsschool te doen volstaan. Na afloop der cursussen en in teebenen en stofversieren werd een tentoonstelling der werkstukken gehouden, welke door ongeveer 650 belangstellenden werd be zocht De voorzitster wijdde Directrice en on derwijzend personeel enkele woorden van dank voor den arbeid door hen besteed aan de ontwikkeling der leerlingen. (Daarna deden penningmeester en se cretaris verslag van hunne werkzaam heden. De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan heit voorstel om de 6V, lee ning bij het Pensioenfonds, gesloten ten behoeve van1 heit nieuwe gebouw, te oom verteeren in een 8 leerftng, hetgeen een besparing aan renite geeft van f 2000.— per jaar. De aftredende leden, mevr. de Boer— Jongkees en de hoeren van Dam en Oolbo-f, werden op voorstel van den bur gemeester bij acclamatie herkozen en na men hunne herbenoeming aan. Hiermede was de agenda afgehandeld en werd de vergadering gesloten. Ouderavond School 14. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende: Door de oudercommissie van school 14< hoofd de heer Oolpa werd Dondarlag- avond 1.1. In de zaal van Van Weelde een ouderavond gehouden waarbij, behalve de gewaardeerde aanwezigheid van den Burgemeester als Wethouder van onder wijs, een vrij behoorlijke opkomst van be trokken ouders mooht worden geconsta teerd. De avond werd vervroolijkt of schoon hij voor de rest geanimeerd ge noeg genoemd mocht worden door een mooie opbouwende rede over den zang in de opvoeding van het kind. Deze rede, op verzoek van de Oudercommis sie dier school welwillend gehouden door den heer de Hoogh, bekend muziek leeraar in deze gemeente, gaf een kort overzicht ervan hoe vanaf de oudst be kende tijden de mensch reeds aandrift heeft gehad tot zingen; ook in de sagen wordt verhaald van voorbeelden, terwijl het kind van tegenwoordig ook, en zelfs zonder aansporing of scholing, zingt uit eigen aandrift Spr. kwam langs dezen weg tot bespreking van den zang in den te- genwoordigen tijd, hoe men ten onzent met den zang aan zijn gemoedsaandoe ningen uiting geeft en hoe b.v. in Duitsch- land, waar bij elke gelegenheid zang is, kan gezongen omdat de geschoolde zang er op zoo'n hoog peil staat Om te illustree- ren hoe dat in Holland is produceert spre ker een lijstje van een 40-tal bij voorkeur in Nederland gezongen liedjes, waaruit bij sprekende voorbeelden kiest als: Kees laat j© scheren, Mijn neef uit Canada, Hopfalderiere hopfaldera, We gane naar de kamp van Zeist en meerdere, hier mede bewijzende dat het toch wel noodig Is dat de zang veredeld wordt Hij doet hierbij door eenige hem meegebrachte leerlingen van zijn zangschool eenige be kende schoolliedjes zingen waaruit blijkt dat deze liedjes toch heel goed zich lee- nen tot samenzang. Tal van lichamen zijn doende om den zang te veredelen. De heer de Hoogh deelde mede dat het z.1 èn voor den zang zelf èn voor het kind zoo goed zou zijn wanneer middag- en ochtendles sen begonnen en beëindigd werden met een paar liedjes: het kind zou dan zin gende beginnen en zingende naar huis gaan een en ander natuurlijk afge scheiden van de verplichte zanglessen volgens lesrooster. Eenige woorden wijd de spreker aan hen die den zang aan de kinderen hebben te onderwijzen. Kortom de heer de Hoogh deed een sympathiek pleit voor goed zangonderwijs en bracht den ouders op zeer bevattelijke en onder houdende wijs de overtuiging bij dat de zang het leven veraangenaamt, den smaak kuischt en, wat niet te onderschatten Is: dat de geschoolde samenzang het gevoel van saamhoorigheid reeds bij kinderen sterkt en als zoodanig een machtig mid del is in de opvoeding. Tot slot lieten zijn leerlingen nog hooren hoe de liedjes van de school klinken wanneer ze goed gezongen worden, en lieten drie van zijn damesleerlingen op zeer verdienstelijke wijze in drie talen goeden zang hooren. Het verdere van den avond was gewijd aan mededeelingen over pogingen om Fransch op deze school te krijgen met negatief en om weer gymnastiekonder wijs terug te krijgen het laatste met meer positief resultaat Eene pauze gaf den ouders gelegenheid een kop thee te gebruiken en om tich te onderhouden met het onderwijzend per soneel van beide gelegenheden werd ruim gebruik gemaakt. Voorts werd in overweging gegeven om door en voor deze school een fonds in het ieven te roepen om al die wenscheiykhe- den voor de school uit te bekostigen welke niet door rijk of gemeente verschaft kun nen worden, waardoor een schrijnend versohil met bizondere scholen ontstaat Het voorstel vond algemeene bijval en zal, ook op aanraden van een der aanwezigen op een niet al te ver verwijderd tjjdstlp in een apart daarvoor bijeen te roepen Ouderavond nader gereedgemaakt wor den. Het voorstel om voor de kinderen der school een St Nicolaasfeest te organisee- ren vond goeden bijvaL Lijsten ter verga dering ter invulling aangeboden, waarop reeds voor goede bedragen geteekend werd zullen nog aan de niet-aanwezige oudera gepresenteerd worden, zoodat het plfin vrij zeker zal uitgevoerd worden. Bij de rondvraag neemt de Burgemees ter ook als wethouder van onderwijs bet woord om te bedanken voor de verwelko ming door den voorzitter, en om te ver klaren dat hij aangenaam getroffen was door den prettigen geest welke dezen avond had gekenmerkt. Hij is sceptisch wanneer hij uitgenoodigd wordt voor een ouderavond. Hij constateert dat de ouders van deze school tevreden zijn met het on derwijs, feliciteert de betrokken onderwij zers en hoopt dat het zoo moge blijven. De gemeente is volgens den Burgemeester niet karig maar ondervinding leert dat het den ouders (of onderwijzers?) nooit genoeg is. Spr. wijst erop dat de uitgaven wel eens der Gemeente over het hoofd konden groeien. De Burgemeester besluit met nogmaals te gewagen van den aange- namen indruk dien deze avond op hem heeft gemaakt. Hij hoopt het beste voor deze school Ten 11 uur werd door het hoofd der school als voorzitter van dien avond de vergadering gesloten. De consequentie van Fatsoen. Eigenlijk moet de titel worden uitge breid, want 't is geenszins over de conse quentie van 't fatsoen-alléén, dat dit merk waardige stuk van den Italiaan Piran- dello handelt Veel meer gaat hier de vraag over de consequentie van bet leven in 't algemeen. Wie onzer durft van een levensbeschouwing uit streng logisch en consequent.te leven?.... En eigenlek is ook in dezen vorm de vraag niet juist Want naarmate, bij het voortschrijden der jaren, het leven voor den denkenden mensch meer en meer gecompliceerd wordt, naar die mate stapelen zioh de moeilijkheden op, om de levensbeschou wing op den duur consequent te kunnen doorvoeren. Kort en goed: wij kunnen niet de consequentie dragen van onze levens beschouwing, vy kunnen niet ons leven voortzetten óp de eenmaal aanvaarde ba sis der Waarheid (waarby natuurUjk het begrip Waarheid even relatief, dat is be- trekkeiyk, is als ai het andere en slechts geldt voor een door ons en anderen als norm aanvaarde juistheid), wy kunnen het niet omdat het ingewikkelde systeem dat Leven heet, ons vobr tal van conflic ten, tal van verrassende en onverwacht opduikende consequenties stelt die wy, enkel en Edleen uit zelfbehoud, moeten aanvaarden. Stel u voor, om maar laag bij den grond te blijven: er komt een rijke erftante op bezoek. Durft u haar ronduit in haar gezioht te zeggen, dat ze een ver velend karonje is, en maar zoo gauw mo gelijk weg moet gaan? Neen, nietwaar? En zoo zyn er honderden voorbeelden uit het dageiyksoh leven, zóó maar voor 't grijpen. Gelooft u maar, dat er gisterenavond hevig gephilosofeerd werd over het door Pirandello gestelde geval En gelooft u óók maar, dat we allemaal, zooals we daar in „Casino" zaten, nog tienmaal zooveel zyn gaan houden van dien goeden besten Leugen, dien we zoo brood- en brood- noodig hebben in ons bestaan. Want al leert u nu aan uw kinderen nog zulke schoone moraal van Waarheid, Oprecht heid en wat dies meer zy: de Leugen zal komen en straks ook uw kind in zijn strik ken vangen. En eerst als hy den Leugen kent, kan hy naar waarheid gaan leven Als u dit nu allemaal te zwaar op de hand is, is er volstrekt niets tegen het over te slaan, lieve lezer. Want tenslotte is het niet eens erg pleizierig als waar heid te hooren verkondigen, dat wy en kel den Leugen kennen, en hem voor leu genachtig uit té schelden, terwyi wy we ten dat hq waar is. Pleizierig is het niet, maar waar.... Maar niettemin is het uiterst interes sant van een geval kennis te nemen waar in dit probleem: of het mogeiyk is conse quent de Waarheid door te voeren (met groote W, zetter!) is opgelost op zoo'n scherpzinnige en geestvolle wijze. Piran dello het is in de door ons reeds afge drukte kritieken al aangegeven heeft een dergeiyk geval verwerkt, dat hy de „consequentie van fatsoen" noemde. Een adeliyke familie, die, om den onteerden naam der dochter te redden, deze een schijnhuweUjk laat doen met een ietwat terioopen, zeer intelligenten, jongen man. Deze leent er zich voor, mits de famili^ alle oonsequenties daarvan aanvaardt. Goed, zegt de familie, dat doen we. Ja wel, maar logisch voortgezette redenee ring brengt allerlei onvlrwaohte puzzles, en reeds in het tweede bedrijf zien we een paar dier oonsequenties naar voren ge bracht Want die strooman-echtgenoot diende der familie slechts om het fatsotn te redden, en zy wil zoo gauw mogelijk van hem af. Men spant hém een valstrik (waar hy tusschen haakjes niet inloopt) in de hoop hem door een lage daad te dwingen heen te gaan. Maar de conse quente man zegt: neen, gy hebt de gevol gen te dragen van wat gij wildet, óók in de consequenties. Het betreft hier niet de familie noch de vrouw, het gaat hier om het kind, dat myn naam draagt Tot ten slotte het derde bedrijf de verrassende oplossing brengt en de vrouw zelve de oonsequentie van haar schyn-huweiyk aanvaardt en den ihan trouw blijft, tegen den wil der familie in. Zoowel wegens den opzet en de daar in ontwikkelde ideeën als door hun uit werking en eindeiyke oplossing een zeer merkwaardig, fijn, intellectualistisch stuk, voor literaire fijnproevers een gerecht van den eersten rang. De zuiver geeste lijke conflicten die het stuk beheerschen, maken het boeiend en ongemeen bekorend en wij gqlooven wel, dat im Grossen und Ganzpn ook het publiek ervan genoot en van dit geestelijke gerecht smulde. Jan Musch maakte van zyn rol een aparte creatie, ook dat is in de verschil lende kritieken naar voren gekomen en behoeven wy niet te herhalen. In het laat ste bedrijf, waar zich alles culmineert in dat fyne, ontroerende slot, was Stine van der Gaag de groote, sterke speelster, die moedig de uit haar huwelijk ontstane oon sequentie aanvaardt, daarby gsteund door de hoogachting en de genegenheid, die zy voor haar echtgenoot is gaan koesteren. Men houde ons ten goede, dat wy van de overige rollen alleen vermelden die van Pierre Mols, die by uitstek de kunst ver staat een aristocraat uit te beelden en zich ook als markies Colli van zyn beste zyde liet zien. De eerste scèpes, die voor hot publiek totaal onbegrijpelijk zyn, door dat er over dingen gesproken wordt die wij niet niet kennen Gat©1" lo8t dit zich op) zyn buitengewoon zwaar voor den acteur omdat zy feiteUjk slechts samenspraken zyn, uitwisseling van gedachten, van stel lingen, en de eigenUjke actie ontbreekt Stine van der Gaag, Pine Beider als haar moeder, Mols en van Staalduynen als Celli, een tusschenpersoon, speelden deze zooals alleen van artisten als deze ver wacht kan worden, met distinctie en be schaving. Zooals bekend mag worden veronder steld, zyn voor deze kunstavonden ten slotte nog door zoovelen ingeteekend, dat Casino geheel gevuld was. Tout Helder was aanwezig, en de administrateur van het gezelschap met en benevens de heer Polak, glunderden tegen elkander, knip oogden tegen uw recensent en hadden kleurtjes van agitatie en.... blijdschap op de manneUjke wangen. Ja, ja, de oonsequentie van intensen ar beidt Ook het tweede stuk „Haar groote dag", belooft een successtuk te worden. Maar eerst gaan we met volle zeilen naar Eduard Verkade die de volgendb- week hier komt Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Een, zeker by oudera en opvoeders zeer bekend iemand, n.1. dr. L. P. Gunning, rector van het Amsterdamsohe Lyceum, heeft aan het verzoek van het bestuur van bovengenoemde Vereeniging voldaan en zal Vrijdag ba 'b avonds 8 uur in het Alg. Mil Tehuis Spoorstraat een lezing hou den over „Eenvoud in de Opvoeding". Waar men bijna geen opvoedkundig blad in handen kan nemen, of men vindt er een stukje in van Dr. Gunning, terwyi deze zich ook op congressen en lezingen dikwyis laat hooren en zijn uitspraak of oordeel over een onderwerp dan zeer ge waardeerd wordt durft het bestuur leden en niet-leden der Huisvr. ver., ook het on- derwyzend personeel der scholen, met een gerust hart opwekken, deze zeker zeer interessante lezing by te wonen. Uit het Politierapport Een bewoner van de Kerkgracht deed Vrijdagmorgen aangifte, dat hy op den Ruyghweg, door een motorrijder was aangereden, waardoor het voorwiel van zyn fiets werd beschadigd. Een onderzoek wordt Ingesteld. Des middags vervoegde zich Iemand ten hoofdbureele met de mededeeling, dal hy in de Keizerstraat door een auto aangereden, waardoor zyn rywiel ernstig werd beschadigd. By onderzoek bleek dat de chauffeur van de auto geen schuld had. Vrydagnacht deed een bewoonster van de Langestraat aangifte van het vermis sen van een bedrag van 100.dat haar, in de door haar man gedreven tapperij, ontvreemd zou zyn. Een drietal zeemiliciens werden ln ver band biermede aangehouden. Een bewoner van den Kanaalweg ver telde Vrijdagnacht aan een agent dat een man zich 's avonds op zeer verdachte wyze op den Dqkweg had opgehouden, achter de erven van de huizen van den Kanaal- weg. By onderzoek met dien bewoner werd niemand meer aangetroffen. Een juffrouw uit de Vyzelstraat werd Zaterdagmiddag beleedigd door haar buurvrouw, terwyi dezelfde lieftallige buur een wit-geëmailleerde emmer van haar vernielde. Een Visohstraatbewoonster sloeg op zettelijk een rfait in by een bewoner van de Vischdwarsstraat D^ benadeelde deed hiervan aangifte. Een bewoner van de Van Limb. Ststraat deed aangifte, dat uit een vlet staande op de steen-glooiing by het Westplein, een hamer en een yzerzaag waren ontvreemd. Een agent had Zaterdagavond in de Spoorstraat twee marineschepelingen van elkaar te scheiden, die met elkaar slaags waren geraakt Dezelfde agent moest even daarna de orde heratellen voor de Tivoli- Bioscoop, waar een volksoploop ontstaan was tengevolge van het bewusteloos val len van een adelborst die per brancard naar het hospitaal werd vervoerd. Zondagavond werd aangifte gedaan, dat 's middags uit het kleedlokaal van het voetbalterrein Tuindorp een polsarmband horloge was ontvreemd Op verzoek van een bewoonster van de Schagenstraat werd Zondagavond haar kostganger uit haar woning venrijderd Zondagnacht was er op den Dykweg een hevige twift tusschen twee mariniers en een bewoner van dien weg. Het drietal wilde elkaar te lijf, docht een agent voorkwam dit en scheidde de vech tenden. Zondagnacht werd door bewoners van de Brouwerstraat politiehulp ingeroepen, omdat een echtpaar aan het bakkeleien was. Zoowel de man als de vrouw waren be bloed. De politie maande het echtpaar tot kalmte en herstelde de orde. De steun voor oud-gepenslonneerdeo. Zooals reeds in oms nniimimer van Zater dag gemeld la is die vraag of er voor oud- gepensflommeerden iets gedaan kan wor den 'by de Regeermg in overweging. Met inachtneming van financaeeie overwegin gen zou hier wellicht te denken zqjtn aan het verleenen van ondersteuning aan hen» die in bijzondere mate daaraan' 'behoefte hebben. In de memorie van antwoord wordt ech ter vérder neg medegedeeld, dat van een generale voorziening in den toestand dier ond-gepensdonineerden, in dien zin, dat te hunnen aanzien aan (De sedert Juli 1922 in -werking getreden burgerlijke en militaire pensioenwetten feitelijk terugwerkende kracht zal worden verleend, niet kan wor den gedacht, ook omdat de daaraan ver bonden financneele oonsequenties te vér strekkend zonden zijn. En evenmin verdient een opvoering van -het percentage, waarmede bij de wet van 29 Mei 1920 hun pensioenen zqjn ver hoogd, aanbeveling. De „Sumatra". Naar men weet, zou het proefdraaien van den kruiqer „Sumatra", waarmed'e men Donderdag j.1. is begonnen, een week lang drie uren per dag worden voortgezet. Het proefdraaien is echter Zaterdag te circa 5 uur nan. beëindigd, daar de tur bines van de „Sumatra" de proefnemingen zeer goed hebben doorstaan en er geen reden is, hiermede nog langer door te gaan. Zeer waarachynUjk zal de oorlogsbodem dan ook niet Donderdag a.s., zooals oor- spronkeiyk was bepaald, doch reeds Woensdagmorgen in het Juliana-dok der Amsterdamsche Droogdok My. worden opgenomen, waar hy nog eens zal worden nagezien en het zich onder water bevin dende gedeelte zal worden geschilderd. Chrlstoiyk Democratische Bond. Binnenkort zal een vergadering van den Christeiyk Democratischen Bond ge houden worden om over het toekomstige optreden van den Bond te beslissen en te vena een opvolger te vinden voor den te- genwoordigen voorzitter, mr. A. M. O. Sandberg. De vls8chershaven te IJmuiden. Ingediend is de begrooting van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden voor het dienstjaar 1926. De begrooting sluit met een bedrag van 775.330 (vorig jaar 824.000). Het zuivere verlies, dat uit 's Ryks mid delen moet worden gedekt, wordt geraamd op 108.180 (vorig jaar 202.000). De omzet dleir vischha'leni wordt ge raamd op 15 millioen gulden. Aangezien in de lighaven geen voldoen de plaats is voor de kustvisschersvaartui- gen, in het by zonder de Urker vloot, zul len deze moeten wonden verwezen naar PREDIKBEURTEN. WOENSDAG 4 NOVEMBER. Jolanadorp. 's Avonds 7 uur, Ds. v. d. Kreeke, Hervormingsrede, Gerei. Kerk (Spoorstraat): 's Avonds 7.80 uur, Ds. J. de Waard, van Bunschoten. Dankuur voor het gewas e.a. Chr. GereL Kerk (Steengracht): 's Avonds 8 uur, Ds. B. van den Berg. Dankuur voor het gewas. de Haringhaven, in verband waarmede het noodig is, aldaar een loopsteiger te maken van ongeveer 100 meter lengte, waarvan de kosten worden geraamd op 16.500, terwql voorts nog eenige voor zieningen zullen moeten worden getrof fen. Verder moet door de Middenhaven straat een laadspoor worden aangelegd. De kosten hiervan worden geraamd op 20.000. Onder de uitgaven komt voor een be drag van 305.000, te betalen aan het Rijk, 5 van de kapitalen op 1 Januari 1926 uit 's-Ryks schatkist aan het bedrijf versterkt en mog nieit terugbetaald. Ontbinding Staatscommissie bezoldiging burgemeester en gemeente-ambtenaren. By Kon. besluit is de Staatscommissie, ingesteld by Kon. besluit van 9 December 1918 met opdracht, te onderzoeken, welke bezoldiging wordt genoten door de burge meesters en de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeenten, ontbonden onder dankbetuiging aan den voorzitter, den se cretaris, de overige leden en den adjunct secretaris voor de belangrijke diensten, door hen bewezen. Het collectief contract ln het schilder»- bedryf. De patroons wenschen loons verlaging. De patroonsorganisaties ln het schil dersbedrijf hebben aan de arbeidersorga nisaties hun voorstellen voor de vernieu wing van het oolleotief contract, dat einde Februari afloopt, toegezonden. Behalve eenige wyzigingen van ondergeschikt be lang, stellen zy voor alle loonen met 2 ot per uur te verlagen. Verder wyzen zy op de wenscheiykheid om de leeftijds grens voor den volwassen werkman te brengen van 21 op 23 jaar. De volgende week Vry dag zal te 's-Gra- venhage worden geconfereerd. I)e O. A. O. ln de bouwvakken. Naar het Hbl verneemt is de eind redactie van de nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst in de bouwvakken de finitief vastgesteld. De contracten worden deze week geteekend. De LandeUjke Fe deratie van Bouwvakarbeiders en de Neu trale Timmerliedenbond welke laatste maar zeer weinig leden telt bUjven er buiten. Nentrate Bond van overheidspersoneel In een in den Haag gehouden vergade ring van vertegenwoordigers van de Ver eeniging van trampersoneel De Pionier te Amsterdam en van den Bond van werk lieden in dienst der gemeente 's-Graven- hage is besloten tot stichting van den Bond van overheid»- en semi-overhéids- personeel in Nederland. Deze bond begint met 800 leden. Tot de eerste algemeene vergadering werden als voorloopige bestuurders aan gewezen de heeren S. de Lang, voorzitter; J. B. Daamen, secretaris; W. H. Haze- broek, penningmeester; A. W. van Acht- hoven en P. v. d. Berg, leden. Besloten werd een weekblad uit te ge ven, dat op 7 November voor het eerst zal verachynen. T<?t redacteur werd aange wezen de heer A. W. van Aahthoven, te Amsterdam. De nieuwe organisatie sluit zioh aan bfj het Algemeen Nederlandsch Vakverbond. Opgelegde schepen. In die Amjstardamsöhe hoven' zijn oip oogenfolik opgelegd de Ned. stoomschepen Oeratm (4848 ton), Niias (6916 ton), Saleiar (6611 ton), Manoeran (9364 ton), Maena (9878 toni), Sumatra (6850 ton), Barneo (6650 ton), Saialbamgjka (6647 ton), VUe- stroom (655 ton), J aanstroom (2800 ton), Betsy Anima (880 ton), allen van Amster dam, de 4-most motorschaeniecr Bavenkar- spel (616 ton), 'het Griéksdhe sa Jan malde (654 ton), het Framscihe sa Bramipton Ma- nar <1726 ton) eni het Belgische ba Ter- vaete (2668 ton). Het weer ln October. Het Kon. Ned. Meteoor. Instituut In De Bilt pulblioeeort het -volgende voorloopige overzicht van het weer in October: Gemiddeld' over de geheel© maand week dfe temperatuur weinig van de normale af; de tweede dekad© was 2 8 graden te koud, de die laatste 8 4 graden te -warm. De eerste dekade viel nagenoeg geen regen, daarna vry veel zoodat de normaal bijna weirld 'bereikt In het N.-W. -viel slechts 2/8 van de normaal; in het Oos ten 6/5: De BiLt had 112 uren zonneschijn tegen 101 uren normaal. De talrijke nachtvor sten waren niet zwaar. Engelsch stoomschip gestrand. Het Engelscbe stoomschip „Eleveen" is drie myi Zuid-westeiyk van Scheveningen gestrand op zijn reis van New-Castle naar Rotterdam. Uit Hoek van Holland zyn on- middeliyk ter assistentie vertrokken de sleepbooten „Aohilles", „Pernis" en ./Ro zenburg" van L. Smit A Oo„ alsmede de „Stentor" 6n „Brabant" van de firma Weismulier. Eveneens is het horyingm. ar

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5