Dl moord cp den makelaar Busch. GEMENGD NIEUWS vaartuig „Meermin" naar het gestrande ■chip uitgevaren. De „Eleveen" meet 1650 ton. Het schip is gteteoimiargen 1» vijf uur roet eigen kracht vlot gekomen. Bij de Zaterdag voortgezette behandeling van de strafzaak tegen den 42-jarigen bouwondernemer M. M., terecht staande wegens den moord op den makelaar Busch, ia eerst als getuige gehoord de heer Schel ler, die namens dé Twentsche Bank in 1922 aan den getuige de K. had uitbesteed het metselen van een kluis. Getuige verklaart, dat de K. hierbij had verwerkt 2 maai 100.000 steenen. Hij had het werk met zijn zoons uitgevoed. Er is hem f 6000 voor uitbetaald. Daarna is de K. bij hem in loondienst geweest en had ongeveer f 55 4 60 per week. Get. weet niet hoeveel hij ervan kan hebben overgehouden, en of dit genoeg was om er een huisje voor te koo- pen. De verdediger vraagt of het mogelijk is, dat hij in dien tijd f 22.000 kan hebben overgehouden. Getuige kan hierop niet*antwoorden. Voortxetting van Jhet pleidooi. Mr. Levy hervat daarna zijn pleidooi. Hij herhaalt, dat als men alle omstandig heden, de kennelijke waarachtigheid van de zelfbekentenis beziet, ailles er op wijst, dat M. plotseling, onverwachts met een lijk in zijn huis heeft gezeten, hetgeen den voor bedachten raad uitsluit. De officier construeert den voorbedach ten raad uit het bestaan van medeplichti gen, die hij echter niet heeft kunnen aan wijzen. Gisteren heeft pleiter reeds aange toond, dat het niet Lichtle, Claassen en Lorette kunnen zijn geweest. Dan komt in aanmerking de metselaar de K. \^at spreker van hem denkt, laat hij in het midden, maar wat hij niet van hem denkt, moet hij hier zeggen. De K. is niet de medeplichtige, hij was in elk geval niet in het complot toen de kist met het lijk be graven werd. Dat blijkt a/lleen reeds hier uit, dat hij niet de eerste laag steenen heeft mogen leggen op de kist. De eerste steenen voor het muurtje heeft M. zelf gelegd, on danks zijn verbonden hand. Was de K. medeplichtig geweest, dan ware niemand - anders dan de K. in aanmerking gekomen om dat karweitje te verrichten. Maar er is meer. Als de K. de mede plichtige was geweest, dan hadden die twee moordenaars samen „doorgepeesd", om in den stijl van de K. te blijven, om het graf af te krijgen en alle sporen nog denzelfden avond te doen verdwijnen. M. zou gezegd hebben, dat hij dien avond niet thuis was. Instede daarvan doet M. den volgenden morgen, terwijl hij wist, dat allerlei men- schen in de garage zouden komen, de dom ste dingen, terwijl iedereen het zien kon, terwijl werklieden en zooveel anderen door de garage af en aan liepen, laat hij den kuil graven en eerst Zaterdagmiddag gaat hij het lijk begraven. Nauwelijks was M. hiermede gereed, of de politie was in het huis om naar Busch te zoeken. Had zij toen gezocht in de richting, door beklaagde Lo rette en Lichtle aangegeven, dan was heel M.'s werk vergeefsch geweest. Hieruit blijkt well, dat ongunstiger tijdstip dan M. voor het graven van den kuil gekozen heeft, niet denkbaar ware geweest. Tot dergelijke domme gedragingen ware hij niet gekomen als zijn daad het uitvloeisel ware geweest van kalm beraad en overleg. Hij heeft allerlei dingen gedaan, die het werk buitengewoon moeilijk maakten, om dat hij den doode zooveel mogelijk nog de eer wilde bewijzen, die men op een officieel kerkhof aan dooden bewijst. Hij heeft de kist met een zacht omhulsel van binhen be kleed, al was het dan ook maar stroo, om dat dit het eenige was wat voor de hand lag. Hij heeft de kist dichtgetimmerd en heeft zelf, toen het vreeselijk werk afge- loopen was, gemeend nog de woorden te moeten spreken: „Arme kerel, het moest zoo gebeuren, rust zacht!" De vraag is nu welk motief den beklaag de heeft bewogen tot de nevendaad, be staande in het zich toeëigenen van wat Busch bij zich had. In het belang Ls niet in de eerste plaats, of hij diefstal dan wel ver duistering heeft gepleegd, maar welke zijn bedoelingen zijn geweest op het oogenblik dat hij de goederen wegnam, omdat hiervan afhangt of hij inderdaad met voorbedachte rade gedood heeft. Gegeven de omstandig heden zou ieder ander het geld van het lijk hebben afgenomen, omdat het zónde was om het in den natten grond te laten ver gaan. Daarbij behoeft op dat oogenblik allerminst de bedoeling van toeëigening te hebben voorgezeten. De wijze, waarop bekl. in zijn zelfbeschuldiging zoover gaat, als geen ander gaan zou, wekt toch niet den indruk van iemand, die zich tracht te excu- seeren, dus van iemand, die zich zoo zwaar beschuldigt, als maar mogelijk is, dus de waarheid spreekt. En nu het feit van bekl.'s financieelen toestand. Die kan men uitleggen zoowel pro als contra den beklaagde. Men kan den geldnood, waarin (hij verkeerde, gebruiken als een verzachtende omstandigheid voor de misdadige toeëigening, men kan zijn geldnood gebruiken als een aanwijzing, dat hij den moord met de bedoeling het slacht offer te berooven, heeft gepleegd, maar men kan er zooveel andere gevolgtrekkin gen uitmaken, b.v. ook dat hij arm en dus fatsoenlijk was. Pleiter komt daarna tot de vraag, of Busch op den avond dat hij, teruggekomen uit Rotterdam, na eerst in de Roode Leeuw te zijn geweest, bij bekl. kwam en er zijn dood vond, veel geld bij zich had. Wij weten, dat hij op de Leidschegracht nog even bij zijn kennis Sagers aan geweest is en tegen dezen gezegd heeft: „Ik ben je 1000 schuldig, ik kan je wel betalen, maar ik heb nu geen tijd". Maar we hebben ge noeg gehoord, dat Busch graag bluft. Als hij 60.000 bij zich ha zeker betaaldhebben. zou hij vast en dat blufferige kletspraatje tot Sagers, hetwelk deze zelf niet geloofde, blijkt duidelijk, dat'Busch geen geld of zeker slechts weinig geld bij zich had. Maar zelfs als verschillende men- schen den oorlogshandelaar dien dag te Rotterdam met veel geld bij zich 'hebben gezien, mag men dan daaruit afleiden, dat hij het dien avond nog had? De personen, die nu spreken van onge veer f 60.000, spraken mij bij hun eerste verhooren in 1915 van ongeveer f 12.000 het zal wel zoo geweest zijn, dat ze het in 1915 in hun onderlinge gesprekken over f 12.000 eens zijn geworden; dat zullen ze zich 10 jaar later niet herinnerd hebben en met de heele zaak zullen die bedragen ook wed tot f 60.000 en 80.000 zijn op gezwollen. Staat het instituut van verja ring van misdrijven niet in de wet, omdat op den langen duur getuigen onbetrouw baar worden? Minder logisch is het alleen, dat de verjaringstermijn voor de eene cate gorie van misdrijven langer is dan de an dere, en hieraan danken wij het, dat deze zaak nog in beginsel vervolgbaar is. Van getuige Sagers hebben wij gehoord, dat hij, toen Busch dien avond in een taxi voor zijn deur kwam, niet in diens porte feuille heeft gekeken, maar slechts de por tefeuille van buiten gezien heeft. Is het zoo onmogelijk, dat* Busch, alvo rens naar M. toe te komen, even naar de vrouw met wie hij leefde, gegaan is #om daar zijn portefeuille te brengen? Het lag toch voor de hand, dat hij voor M. niet wilde weten, dat hij geld had, omdat hij dan nog meer moeite zou hebben om los te krijgen wat M. hem schuldig was. Wij we ten toch, dat Jetje f 28.000 heeft gehad, en dat zij dit slechts zeer schoorvoetend bij de politie erkend heeft. En we weten ook, dat zij onmiddellijk na de verdwijning van Busch op tooneelachtige manier tegenover Lichtle en Lorette gedaan heeft, of zij geen roode cent in huis had. Busch heeft aan Jetje de boodschap getelefoneerd, dat zij maar naar Carré moest gaan en hij zou dan terugkomen om op het kind te passen. Hier uit volgt echter geenszins, dat Busch alvo rens bij M. te komen, niet nog bij Jetje geweest is. Het kistje, waarin volgens haar die f 28.000 zouden zijn opgespaard, is niet gevonden. Het is dus niet mogelijk, dat het geld, dat Jetje had toen Busch verdwe nen was, haar nog dien avond door Busch gegeven is. Wij weten er dus eenvoudig niets van, of Busch nog geld bij zich h*d, toen hij bij M. kwam. Veel minder mag men aanne men, dat M. wist dat Busch veel geld bij zich had. Hij kan het ten hoogste uit de blufferijen van Busch vermoed hebben. Pleiter heeft ook beklaagde's vrouw ge vraagd of Busch haar het leven wel eens lastig heeft gemaakt om geld. Zij heeft het toen ontkend, maar haar vader heeft haar en zijn schoonzoon tegen Busch herhaalde lijk gewaarschuwd. Men moet over het al gemeen wat voorzichtiger zijn met de ver klaringen van dames. Het gaat dan ook al lerminst aan, om de leugenachtigheid van beklaagde \f te leiden»uit het feit, dat hij heeft voorgegeven dat Busch zijn vrouw al zooveel verdriet had aangedaan. Mr. Levy brak hier zijn pleidooi af. De zitting is verdaagd tot/ Vrijdag 6 No vember a.s. Een schop ln den nek. Bij den Zondag te Gouda voor de 8e klasse N. V. B. gespeelden wedstrijd Gouda—D. O. L., had de D. L.-keeper, B. Belle, buiten schuld van wien ook, het on geluk een trap in zijn nek te krijgen.' Hij werd naar het van Iterson Ziekenhuis vervoerd, waar hij voorloopig zal bleven. Hij bevindt zich in halü-bewusteloozen toestand. 1 Overreden. Het tweejarig dochtertje van de familie H. B. werd Zondagmorgen voor de ouder lijke woning aan den Schiedamschen dijk, te Rotterdam, bij het plotseling overste ken van den rijweg door een motorwagen van lijn 7 overreden en onmiddellijk ge dood. Den bestuurder treft voor dit droe vige ongeval geen schuld. (TeL) Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Alk maar geeft in overweging gfeen handels relaties aan te gaan met Cornelis Ooms, geb. te Zuid- en Noord-Schermer 81 Oct 1897, koopman, wonende Tulpstraat 14 Alkmaar; Hendrik Tammer, geb. te Soest 6 Dec. 1897, koopman, wonende Overdie- straat 88 te Alkmaar en Hendrik Schoe- huis, 26 a 26 jaar, wonende te Oterleek, alvorens bij hem, commissaris, inlichtin gen te hebben ingewonnen. Het drama ln de Schiestraat te Rotterdam. De officier van Justitie (heeft hopger 'beroep ingesteld van het otp 20 Oot. door die rechtbank gewezen vrijsprekende von nis in de zalkien tegen den inspecteur Eu M. en den agent van politie le klasse A. 8. Een geheimzinnige zaak. Zaterdagnacht zijn door de politie te 's-Gravenhage naar het hoofdbureau overgebracht een 80-jarige student uit Leiden en een 67-jarige koopman uit de die Ripfperdastraat De aanleiding tot deze aanhouding was, dat de koopman bij een agent (bescher ming kwam vragen tegen den stuident, die hean verdoovendO middelen zou hebben toegediend. Toen die politie den student aan een verhoor onderwierp en hem1 fouil leerde werden (inderdaad eenige poeders op hean bevonden. De koopman vertelde voorts, dlat htJ de laatste dagen ernstig ongesteld was ge weest, naar ztya overtuiging ten gevolge van het gebruik van de door den student verstrekte poeders. Bedde personen ge droegen zich tijdens het onderzoeik bij die politie zeer zonderling, zoodat die politie, die aanvanbeflijlk meende, dat «ij dronken waren, het raadzaam oordeelde, den Ge neeskundigen Dienst te waarschuwen. Een wachtdokiter van dezen dienst ver- Waarde, dat de aangehoudenen vermoede lijk psycbopafhen zijn. De poeders zijn voor onderzoek in beslag genomen. Het vermoeden bestaat, dat deze atrophine be vatten. 26 meisjes bfj het baden bewusteloos geraakt In het sohoolbad Dittersbach bij Wal denburg in Silezië, werden Zaterdag 20 meisje door gas bedwelmd. De meisjes waren aan het baden on der toezicht van een zuster, toen ze plot seling allen in zwijm vielen, ten gevolge van de uit de badkachel ontsnappende gassen. Een der meisjes kon nog naar buiten vluchten, doch in den tuin geko men, zakte ook zij ineen. Daardoor wer den de leeraressen gealarmeerd, waar door nog tijdig hulp kon worden gebo den. Na hevig overgeven kwamen de meeste meisjes bij. Ook de overigen hoopt men in het leven te kunnen behouden. (TeL) Door een toeval gesnapt Een van de twee, op 7 October, op zoo brutal wijze ontsnapte gevangenen uit de Pentonville gevangenis, John Murphy, is door een haast onnoozel toeval in Oamden l4>wn (Noordelijk Londen) gearresteerd. De uitbreker bereed een motorfiets en kwam daarmee een straat uitrijden. Een dien tijd: afscheid xwmcn en vervoegde verkeersagent si dat een der gez< k zonder eenig besef, ite misdadigers in de nabijheid was, zijn hand op, Murphy was zoo verstandig te stoppen, maar daarbij kwam hij vlak achter den agent te staan, die hem toevallig aankeek en onmiddel lijk herkende. AJurphy gaf dadelijk „vol gas" maar de agent maakte alarm, requl- reerde een auto en na een opwindende jacht, waaraan op zeker oogenblik zelfs een omnibus deelnam, werd de vluchte ling overmand en naar de gevangenis, die niet ver weg ligt, teruggebracht. Een Inktkoker vermist De prins van Wales vermist een zilve ren Inktkoker, waaraan hij zeer gehecht is. De inktkoker, die de prins al jaren bezat, had hij aan boord van de Repulse op zijn reis naar Zuid-Amerika geregeld gebruikt Aan het eind van de reis werd de inktkoker ingepakt en met de overige bagage naar Yorkhouse verzonden. Bij het uitpakken werd het voorwerp even wel vermist Sindsdien doen de recherche en het hofpersoneel hun uiterste best om hem terug te bezorgen, doch tot dusver nog zonder resultaat De „Quest" op zoek naar schatten. De „Quest" gaat onder oomando van luitenant F. W. Kealy uit op een expedi tie naar Oooos-eiland, dat gelegen is zes honderd mijl ten westen van Panama. L. A. M. Riley van de KewGardens gaat als 'botanicus anode. De expeditie heeft echter voornamelijk ten doel een onderzoek in te stellen naar verborgen schatten, die, naar de overlevering wil, daar zijn ge bracht door zeeroovers, die keften in Peru plunderden. Ook hou er een schat zijn geborgen, welke de regeering van Peru ten tijde van een oorlog in 1826 toe vertrouwde aan een zekeren Thompson, die bet in hem gestelde vertrouwen schond. Vervolgd door Peruaansche sche pen, wist hij wel te ontkomen, doch de schat, dien hij op Oooos-eiland had opge borgen, kooi hij zich niet meer toefiigenen. Kort voor zijn diood, op Jamaica, onthulde h]j zijn geheim aan een zekeren Keating, die intuaschen met zijn 'helpers slechts een gedeelte van het verstopte ontdekte. Luitenant Kealy schijnt vol vertrouwen te zijn, dat hij er in zal slagen de schat of de schatten te vinden. De eerste poging daartoe werd gedaan in 1846 en er zijn sindsdien, verscheidene expedities ge weest, op jacht naar de verborgen dubloe- roen, gouden staven en flonkerende stee nen. Verleden jaar verstook er uit Canada niet dit doel nog een schip naar Oooos- eiland. Tragisch einde van Max Llnder. Uit Parijs wordt aan de Telegr. gameid: Max Liinideir, de vroolijke Max, de be roemde cinama-artist, die milioenen heeft doen lachen, maar zelf een melancholicus en nenrastendcuB was, heeft zich Zaterdag met zijn jonge vrouw, een Parisienne, dochter van den industrieel Peters, ln een hotel alhier van het leven beroofd door haar en daarna zichzeli met een scheer mes de pols-slagaderen te openen, nadat zij bedden een zeer sterlke dosis veronal genomen hadden. (Max Linder, die te Bordeaux geboren was en eigenlijk Max Leuvdelle heette, had een roemrijke cinema-loopbaan ach ter dien rug. Hij was de eerste, die de bioscoop dienstbaar maakte aan het spe len van vrooljjke ooraedlee, die zjjin naam door die heele wereld beroemd hebben gemaakt Drie jaar geleden te Chaanonix van harden 'arbeid uitrustend, maakte hij tennis met mej. Peters. Zij was toen 18 aar, hij 88, maar zij kregen elkaar inmig ief en trouwden te Passy. Uit hum huwe lijk werd een meisje geboren, dat thans 18 maanden oud is en zich in Zwitserland 'bevindt Max Llndler, rijk geworden door zyn kunst, gaf sedert langen tijd teelkenen van: neurasthenie, ^elke rijn vrienden ongerust maakten. Jk zal mij dooden," verklaarde hij vaak, en hij deed er ook eenige analen een ernstige poging toe. Verleden jaar deden Max Linder en zijn vrouw in een Weensch hotel reeds een po ging zich ornet veronal van het leven te berooven. Toen evenwel kwam de hulp nog niet te laat Een vriend had hem nog zijn landgoed aangeboden om daar wat rust te nemen. Het vertrek zou Zaterdag ochtend te 11 uur plaats hebben. De moeder van de jonge vrouw wilde van haar dochter en voor zich te 9 uur aan (het hotel. *Wij u niet naar 'boven laten gaan, «1 haar aan het bureau. „Max Linder hoert ons. bevolen hean den heelen dag door me- mand te laten storen." Ten prooi-aan een angstig voorgevoel hield mevr. Petera met dit bevel geen re kening en klopte aan de deur van het paar. Geen antwoord. Toen, overtuigd, dat. een ernstig drama had .plaats ®evon- deh, maakte mevr. Petera alarm. Men stak het slot open en vooid Lindner en zijn vrouw, bedekt met bloed op het bed'. Geen van beiden was evenwel dood. Men ver- voertJe de zwaargewonden in allerijl naar de klMek-PJoclni, waar mevrouw Linder om 6 uur Zaterdagavond stierf. Men hoopte Max Linder zelf door ondddefl van zuurstof in het leven te kunnen houden, maar even na middernacht blies ook hij den laatsten adem uit. Het staat wel vast, dat de zelfmoord is toe te schrijven aan een ziekelijke le vensmoeheid, want de slachtoffers waren rijk, lichamelijk gezond' en gelukkig in eikaars liefde. Max Linder, die ook in Hollywood werkte en zelf een fijnzinnig regisseur was, heeft 'gedurende 16 jaar millioenen dloen lachen. Het bittere 'noodlot heeft gewild, dat hij thans de hoofdrol vervuld heeft in zijn laatste en eenige tragedie. Het as. „Andtfk". In aansluiting aan de berichten om trent het ss. „Indijk" der Holland-Ame- rika Lijn, dat op den Atlantischen Oceaan in nood verkeerd heeft, vernemen wij nog uit paaddcuilere bron, dat aan 'boord geen persoonlijke ongelukken zijn voorge vallen. Het schip heeft een ongelukkige reis had. Op de heenreis naar New-York had >t reeas twee zware stormen met 8 uur tusschenruimte te verduren en werden daarbij verschillende huidplaten ontzet. De „Andjjk", welke een van de oudste schepen van de maatschappij is, zal wel grondig hersteld moeten worden. Men heeft nog een oogenblik gedacht, dat het schip met man en muis vergaan was, toen na de eerste S. O. S.-seinen bij na 12 uur lang niets gehoord werd en de „R-otterdam" en de .American Merchant" uren lang tevergeefsch naar het schip zochten, dat op de gegiste bestekplaats niet werd aangetroffen. Gelukkig bleek het niet zoo erg, als het zich deed aan zien. Men zal nu vermoedelijk in Ponta del Goela op de Azoren gaan repareeren. rijke ontdekking geweest De vierde reo, zen-gleteer noordel. van den KaralKoru®. Zulke gebieden had nooit ieamnd hier vermoed! Deze gtetodwr met zijn cietsdhers beslaat vermoedelijk oneer dan 250 KM*, opp. Tot nu toe hebber, wif 6000 KM', volkomen onbekend terrein in kaart gebracht; ontdekten de bronnen van 8 rivieren co verder ontelbare giet- schera (meer dan 100). Het succes heeft verre onze stoutste "erwaehtingen over- troffen. Na de ontdekking der rivierbron nen, ontvingen' wij eent uiterst waarde», renid telegram' met warme geHukwensdhen van den Brltsdh-Indtedhieni Topografl. sohen Dienst Dat telegram werd ons bracht door een koerier vun Gilgit Het hooggebergte hier gaat alle be. aohrijving te boven. Wij ontdekten' nog toppen van meer dan 7600 M. hoogte. Ik wist niet, dat dat nog mogelijk was op aarde! Op aardrijkskundig gebied is wel een -van'de belangrijkste resultaten, dat w{J het nog onbekende gederite van de groots Oentra al-Aziatische waterscheiding thans griieed in kaart hebben gebracht.. Wij reizen nu terug. We hebben nog pljm. 760 K.M. voor den boeg vóór wij }n Srinagar zijn. Gaan echter vermoedelijk eerst nog naar den Hispar-gletscher, zuid. zfjde Kara-Koruon, om te pogen, daar over een kam heen te kijken. Nog één stuk n.1 hebben wij naar t Noorden niet kunnen zien. (Excuseer schrift. Maar 't vriest dat het kraakt en een kacheltje hebben' we hier niet. Een nieuwe geneeswijze tegen pest. De gevaarlijkheid van pest en de ge ringe zoo niet ontbrekende waarde van de gebruikelijke geneesmiddelen die tegen deze ziekte worden aangewend wettigen belangstelling voor elke nieuwe genees wijze voorzoover die meer succes belooft. Dat ls ongetwijfeld het geval met de thans door den bacterioloog F. d'Herelle in de Presse' Medicale (21 October) be schreven proeven aangaande de behande ling van builenpest met een bacteriophaag. d'Herelle de bekende uitvinder van de bacteriophaag (een kleine ultra microsco pisch levende vijand van tal van ziekte verwekkende micro-organismen) is thans directeur van den bacteriologisoh-epide-* mologischen en quarantaine dienst ln Egypte en was daarom in staat proeven met zijn in 1920 in Indochina geïsoleerde pest-bacteriophaag te nemen bij een aan- De sleepboot „Zwarte Zee" keerde in het I tal gevallen van pest die door hem in' de Kanaal terug toen geen assistentie meer naven van Alexandrië werden behandeld. noodig bleek. Rare streken van ordebewaarders. Zondagnacht om half-één brachten te Groningen twee jonge mannen twee meis- 08, met wie zij waren uitgeweest, thuis. De jonge mannen wilden echter niet weg. Toevallig kwamen twee broers van een der meisjes met hun vrouw, die in de zelfde straat wonen, van een visite terug. Zij mengden zich in de woordenwisseling en rieden de jonge mannen, heen te gaan. 3en dezer heeft toen een revolver getrok ken en geschoten op de beied broers, den 26-jarigen Matheus Kemkes en den 82- arigen Bastiaan Kemkes. Eerstgenoem de kreeg een schot in de hartstreek, een in de buik en een in den arm; Bastiaan werd in de beenen geraakt De daders vluohtten, doch werden later gearresteerd. 3et bleken te zijn twee marechaussees. De 28-jarige D. Z. heeft bekend, de scho ten te hebben gelost De toestand van den zwaarst getroffene, die vader van twee kinderen is, was vanmorgen bevredigend. Onbewaakte overwegen. Zondagavand 6 uur ls de vrouw van den gepensionneerden spoorwegwachter Teu- nissen bij den onbewaakten overweg aan den Kerkweg, ongeveer 1 K.M. voorbij het station Ede SB., overreden en gedood. Een angstig bezoek ln een slaapkamer. Zaïtondatguaidhit otm (kwart voor twee heb- >en twee dieven zich door imik»1tmimti™g toegang veradtoaft tot die villa van den heer Druis te Vaals. Alles werd door hen nagezocht Een bedrag vaar 100 francs, een1 gouden horloge en eenige sleutels werden gestolen!. De dieven gingen ver volgens naar de slaapikaaner van hot echt paar Bruis. De heer B., die wakker weid, zag voor zijn bed twee gemaskerde man nen anet opgeheven revolver staan. Ze dwongen. den heer B. aan gelid te geven Een der dieven nam al vast die browning van B., die naast hem op het nachttafeltje ag, mede. De heeft B. gaf den dieven on- 260, waarop zij zich verwljder- n. Alvorens heen te gaan gaf een der nbreikera den heer Bruis nog een hancL ïet parket uit Maastricht heeft Maandag een oaideraoek ingesteld. Ook een politie- hoard' werd' aan het werk gesteld. Behalve eenig» vingerafdrukken heeft de politie nog geen spoor van de dadtera gevonden. Op één na de grootste gletscher bulten het Poolgebied. De heer Ph. O. Visser, een bekend alpinist uit den Haag, die met zijn oht- geuoot, nog een Hollander en twee Zwit- schersche gidsen' een exploratietocht on derneemt in de oorbekende gebieden van den Kara Korum (het 'bergland ten N. van den westelijken uitlooper van de Himar laya) schreef djd. 10 Sept. van den „Batura- gletacher" aan een familielid hier te lande: Misschien vindt ge het wel aardig een groet te ontvangen van een gletscher, waar nog nooit iemand op is geweest Wij bevinden ons op plan. 46 KM. van het oaulereind! Zijn juist terugkeerend van uiterste boveneinde. Detze gletscher bleek 60 KM. lang te rijn: als Ik mij niet vergis Op één na de langste der aarde (buiten de poolgebieden). Dit is wel een heel belang- H ij spoot in de builen 1 o.a van zijn bao- teriophaagsuspensie in binnen 24 uur na de verschijning der bullen. In alle drie de gevallen verbeterde de algemeene toestand reeds enkele uren na de inspuiting aan merkelijk, daalde de temperatuur van om en nabij de 40° tot om en nabij 87° of zelfs even daar beneden om verder niét meer te stijgen, de pijnlijkheid dqr builen nam af en het punctaat der builen ble<dr reeds enkele dagen daarna steriel, d.w.i. Vrij van pestbacillen (de bacterieophaag was er duidelijk in aan te toonen). In het vierde geval werd eerst den derden dag ingespoten en waren twee Inspuitingen noodig, ook- toen trad na de tweede in spuiting binnen enkele uren beterschap op. In alle vier de gevallen was de toe stand voor de inspuiting zeer ernstig. Merkwaardig was het uitblijven van eenige algemeene reactie na de inspui ting. Ook schijnt deze inspuiting een ze kere anti-toxische werking te bezitten. In ieder geval zijn deze resultaten opmer kelijk. Een serum van prof. Pawlof tegen epilepsie. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft prof. Pawlof een serum tegen epilepsie gevonden. Hij verkreeg dit serum door bij honden epilepsie te verwekken door middel van bevriezing van bepaalde ge deelten der hersenen, ln welk geval zich in het organisme van de proefdieren an- titoxlnen vormden. Verplaatsing van dieren. Verplaatsing van dieren, die door nauw keurige waarnemingen met tijdsopgaven gestaafd zijn, zijn er niet vele, daarom het van belang eene dergelijke ver plaatsing, die in onzen tijd plaats beeft gehad, In alle bijzonderheden is waar* genomen en medegedeeld in de October- ailevering van „Wetenschapp'elijke Bla den", hier te vermelden. Het betreft de zwemkrab Neptuuus pelagicus, die zich oorspronkelijk in de Roode Zee ophield. Ze is als voedings middel ln Egypte zeer bekend. Eenige tientallen jaren geleden kwam ze in de Middellandsche Zee nog niet voor. Eerst de opening van het Suez-kanaal in 1869 heeft den weg voor baar daarheen ge opend. In 1882 was een krab in het Suez kanaal nog onbekend. Ze drong daarin door tusschen 1890 en 1893 en bereikte Port 8aid in 1898. Ze had dus jaren noodig om het Suez-kanaal te doorloopen. Thans wordt ze bij Alexandrië, 260 K.M. ten Vy osten van Suez, gevangen en ook 815 K.M. ten Noorden daarvan op de markt te Huifa verkocht. In Beiroet is ze nog onbekend, echter heeft inen haar reeds 200 K.M. ten Westen van Alexandrië bij Mersa Matroek aangetroffen. Een mystificatie? De Amerikaansche bladen hebben een bericht, dat er niet serieus uitziet. Mis- sehieu boort men er later nog wel eens iets van, mogelijk ook is het louter een mystificatie. Er zou dan in de Argen- tynsche provincie Santiago des Estero een aan de zoölogen nog onbekende dier soort zijn ontdekt. Het dier leeft zoowel in het water als op het land, heeft een lichaam dat doet denken aan een kangeroe, heeft een pelsvacht, een kop als een kat en oogen „met een droefgeestige uit drukking...."

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 6