De witt8 Priester van Siva i r NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIEfelNGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Maakt gebruik van onze bekende diners WINTERJASSEN. t BUITENLAND. rpQRTSttfilEüER Doet Uw Schoenen Goed Spoorstraat 126 - Tel. 370. Nr. 6107 ZATERDAG 21 NOVEMBER 1620 63ste JAARGANG DÜITSCHLAND. De Dnltsche wetsontwerpen tot ratificatie der Verdragen en Dultschland's toetreding tot den Volkenbond. ENGELAND. De Koningin-moeder Alexandra ernstig ongesteld. Wet tegen overmatige rookverspreiding. FRANKRIJK. De troepen alt het Rijnland. ITALIË. FEUILLETON. 10) Ingezonden Mededeeling. bestuursleden zijn van de Amsterdamsche internationale. Communistische Kamerleden tijdens een zitting ernstig mis handeld. De agitatie tegen de „Corriere della Sera". Ingezonden Mededeeling. RUSLAND, Een merkwaardig document Ingezonden mededeeling. Ingezonden Mededeeling. WAT DE NIEREN DOEN. HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PEE 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Helderache Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.Ned. O. en W. Indië p. zeepoet f 2.60; ld. p. mail en overige landen f 8.20. Zondagsblad reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f,1.—. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.26, f 1.35 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Post-Giiwekenin# No. 16066. ADVEBTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) Ingea. meded. (kolombreedte als redact!on. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 0 regels 40 ct, elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijeno. 4 ct Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater opond.: opond.; v,m.; n.m. 1.06 a. 10.41 7.30 3.59 1.36 7.32 3.58 2.01 m 12.— 7.34 3.57 Zo. Ma. Di. Vfo. Do. Vr. Za. Nov 22 23 24 25 26 27 28 a. 2.23 2.44 3.06 '3.29 1.17 7 36 3 56 2.34 7.38 3.55 3.49 7.39 S.54 5.03 7.40 3.58 0.31 1.33 2.46 4 09 5.22 6.21 7.12 1.01 2.08 3.27 4.48 5.53 6.48 7.33 Licht op voor auto'è en fietsen: Zaterdag 21 Nov4.29 nnr Zondag 22 4.29 Maandag 23 4.28 Woensdag is op het rijkskabinet van buitenlandsche zaken het wetsontwerp voorbereid, dat in verband met de ratifi catie Van de verdragen van Locarao aan den Rijksdag zal worden voorgelegd. Ben tweede wetsontwerp strekt tot machtiging der rijksregeering om de noo- dige stappen te doen voor Duitschland's toetreding tot den Volkenbond. In de zit ting van bet rijkskabinet zullen voorts natuurlijk ook de voorbereidende beslis singen aangaande de onderteekening der verdragen, die 1 Dececmber te Londen plaats vindt, worden getroffen. De ver dragen zullen van Duitsche zijde worden geteekend door dezelfde gedelegeerden die ze te Locarno geparafeerd hebben, n.1. rijkskanselier dr. Luther en rijksmi nister dr. Stresemann. Zoodra bet rijkskabinet zijn goedkeu ring aan het wetsontwerp heeft gehecht, zal dit aan den Rijksraad worden voorge legd, en vervolgens zal het Maandag a.s. in den Rijksdag worden behandeld. Het debat zal door een verklaring van de rijksregeering worden ingeleid. Daarna zullen sprekers van alle partijen een paar zittingen vullen, en tenslotte zal men ver moedelijk op Vrijdag 27 November tot de stemming overgaan. Relletjes. Na afloop van een druk bezochte ver gadering der nationaal socialisten te Ingezonden Mededeeling. HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT a 1.50 por oouvert op boaboekje inhoudende 10 stuks bonnen. Geldigheidsduur onbepaald. W. J. M. SCHOUTEN. Chemnitz ontstond in de vergaderzaal een vechtpartij met communisten. Zestig menschen, waaronder 2 schupo-agenten, werden min of meer ernstig gewond. Een metaalbewerker is aan z§n verwondin gen overleden. In de zaal werd alles kort en klein geslagen. Ongeveer 1000 bier glazen, 600'koffiekoppen, 600 stoelen en alle ruiten werden vernield. Zes rad draaiers zfln aangehouden. Een bulletin uit Sandringham van Don derdagmiddag 4 uur, onderteekend door 2 doctoren meldt, dat de koningin-moeder Alexandra, de weduwe van Koning Edu- ard Vn, ernstig ongesteld is. Een hard nekkige bronchitis heeft de longen aan getast, waarbij nog een ernstige aanval van een hartkwaal gekomen is. Vanwege den boogen leeftijd van de patiënte zij wcydt 1 December 81 jaar wordt de toe stand als kritiek beschouwd. Neville Chamberlain, de minister van volksgezondheid, heeft gisteren in het Lagerhuis meegedeeld, dat bij een ontwerp tegen de overmatige rookverspreiding van fabrieken enz. nagenoeg gereed bad en spoedig zou indienen. Een der bepalin gen van deze zoogenaamde smoke-abate- ment-bill zal de rookverspreiding tusschen balfnegen en halftien in den morgen, de uren dus, waarop kinderen en de meeste bank- eü kantoorbedienden onderweg zijn naar hun scholen en hun werk, strafbaar stellen. Naar de Times uit Straatsburg ver neemt, zal de Fransche regeering inge volge de toezeggingen aan Duitschland als uitvloeisel van het verdrag van Lo carno ongeveer de helft van de troepen, die thans in het Rijnland gelegerd zijn terugtrekken. Deze troepen zullen kazer nes betrekken in het departement van de Moezel en den Beneden-Rijn, die daar nog leeg staan en dienst doen als alge- meene reserve voor bet Fransche Rijn- leger. Een waarschuwing van Musso- llnl aan het buitenland. In een Woensdag in de Italiaansche Kamer gehouden rede, heeft Mussolini, toespelingen gemaakt op den druk uit het buitenland. Gisteren, nog, zei' Mussolini, hebben vier idioten er prijs opgesteld mij een belachelijk protest toe te zenden. Het oogenblik is gekomen om aan elkeen een krachtige waarschuwing te richten, dat niet meer toegestaan mag worden, dat men in het buitenland Italië beleedigt. Geen enkel bewind is ook ten val ge bracht onder vreemden druk, want heel Italië zou in zoo'n geval schouder aan schouder staan, onze politieke tegenstan ders evengoed. Twee miljoen mannen zou den naar mijn woord luisteren in zoo'n geval. Ik wil volstrekt geen bedreiging uitspreken, maar als verantwoordelijk hoofd van de Italiaansche regeering, wil ik een waarschuwing latep hooren, die overal vernomen kan worden. De Epoea zegt in een bespreking van Mussolini's rede, dat de vier bedoelden door BURTON E STEVENSON. JAC. BE BOERI De Kamerzitting van Donderdag begon met de reeds verwachte botsing tusschen de fascisten en hun tegenstanders. Van deze laatsten waren aleen de communisten verschenen, uit wier naam Maffi een ver klaring trachtte af te leggen. Toen hij be gon: „De Kamer-demonstratie van giste ren is niet in overeenstemming met de gevoelens van de meerderheid van het land," sprong Farinaooi onmiddellijk op, stortte zich op Maffi en schreeuwde: „Dat verdient de Duce niet!", waarbij hij zijn vuist op Maffi liet neerdalen. Maffi trachtte zich te verdedigen, maar reeds waren ongeveer 20 fascisten van hun ze tels opgesprongen en lieten een regen van slagen, stompen en trappen op Maffi neerkomen. De oommunist Repossi werd van de trappen in de zaal afgesleept. Daarop werden Maffi en Repossi in den nek gegrepen en terwijl men hen voort durend afranselde, naar buiten gesleurd. Het tumult hield eerst op, toen Mussolini de zaal betrad. De voorzitter van de Ka- m.er, die tot dusverre niet had ingegre pen, waarschuwde toen de oppositie, voortaan de gevoelens van de meerder heid van het Huis niet te kwetsen. Intusschen wilde de communist Pioelli, die zich had verlaat, het parlementsge bouw binnenkomen. Hij werd echter her kend en op straat met knuppels afgeran seld, zoodat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De Popolari hebben ingevolge de bedreigingen der fascisti sche partij er van afgezien naar het par lement terug te keeren en het incident van heden toont aan, dat zjj gelijk had den. Ook een Journalist die op het perstri bune protesteerde tegen de ruwe behan deling, den communisten aangedaan, werd door fascistische collega's de zaal uitge slagen. (Tel.) Aan de Telegr. wordt gemeld: De fascistische campagne tegen de „Corriere della Sera" neemt op schande lijke wijze toe. De „Cremona Nuova", het orgaan van Farinaooi zegt, dat het feit, Hij eindigde zijn zin niet, maar snelde voort tusschen de boomen. In een oogen blik waren wij bij de ladder, even later zaten wijhoog tusschen de bladeren en staarden igespannen in het duister. „Ik ga op mijn horloge kijken," zei Godfrey met zachte stern. „Leun achterover zoodat zij biet licht niet 'kunnen zien." Ik hoorde het aanstrijken van een lucifer en toen Godfrey's stern weer: „Het is drie minu ten voor twaalven." Er was een spanning in zijn stem, die mij een rilling door de leden joeg, ofschoon ik slechts vaag vermoedde, wat hij vrees de De sterren schenen helder, en eens verbeeldde ik mij, dat ik het vreemde licht ertusschen zag verschijnen; maar toen ik een oogenblik mijn oogen sloot en weer keek, was het verdwenen. Langzaam volg de de eene minuut op de andere en de hand, waarmee ik de ladder vasthield, beefde. Het zien van dat geheimzinnige licht had nüj den vorigen nacht gesohokt, maar niet half zoo diep als de afwezig heid ervan mij thans trof. Eindelijk werd die spanning ondragelijk. „Het moet al lang na middernacht zijn, fluisterde ik. „Dat is het," gaf Godfrej neden komen." Hij staarde nog even in het duister en daalde toen snel de ladder at Ik volgde hem en vond hem als een duistere scha duw op mij wachten. Hij legde zijn hand op mijn arm en bleef een oogenblik als besluiteloos staan. Ikzelf had1 het gevoel alsof een ondragelijke last op mijn schou ders rustte. „Nu," vroeg ik eindelijk, „wat nu?" „Wij moeten zien of Swain is terugge komen,' antwoordde hij. „Als dat het ge val is, is alles all right. Zoo niet, dan moeten wij hem gaan zoeken". „Wat vrees je, Godfrey?" vroeg ik. „Vrees je dat Swain in gevaar is?^ „Ik weet niet wat ik vrees; tmaar er is daar iets niet in orde. Dat is de eerste avond sedert een week dat het licht niet is versohenen," „Maar dat behoeft toch niets met Swain te ma ken te hebben." „Neen; maar bet is heel toevallig dat hij juist in den tuin was en ik ben altijd bang voor toevalligheden. Laten wij zien of hij teruggekomen is." Maar ik hield zijn arm tegen, „Als hij terug da, zal hij de ladders van den muur hebben wegenomen." „Dat is waar." En samen liepen wij voort onder de hoo rnen. Toen we bij den muiur kwamen, was daar de flauwe, witte lijn van de lad der, die er tegen stónd. Zonder een woorc te spreken klom Godfrey erop, bleef een oogenblik boven staan en kwam toen weer dat de „Corriere della Sera" niet het zelfde lot ondergaat als de andere oppo sitiebladen; die thans alle verboden zijn, het moreele gevoel van het Italiaansche volk beleedigt. Het artikel van de „Cre mona Nuova" besluit met een uitnoodi- ging aan den prefect van Milaan, thans handelend op te treden, „ter wille van de publieke moraal en de openbare orde". Dit motief wordt door alle fascistische bladen overgenomen, de te Rome verschij nende „Impero" schrijft, dat het voor se nator Albertino, den eigenaar van de „Corriere della Sera", een geluk mag hee- ten, dat de aanslag van Zaniboni op Mus solini mislukt is want ware hij gelukt, Al bertino zou met zijn broeders en alle le den der redactie op straat zijn terecht gesteld. De „Impero" dringt eveneens op het verbod van het blad aan en verklaart dat Italië niet langer zulk een vertoon van lafheid en laagheid kan blijven aan schouwen. De redactie van het bekende Russische tijdschrift „Byloje" publiceert nieuwe documenten over de Dekabristen, de man nen, die 100 jaar geleden een poging hebben gedaan in Rusland een democra- tischen reg6eringsvorm in te voeren en daarbij de nederlaag hebben geleden. Onder de verschillende documenten ver dient bijzondere aandacht het dagboek van den dekabrist Brigen. In het dagboek vertelt Brigen over de voorbereiding van den opstand en den noodlottigen dag. Van meer belang is echter wat hij zegt over keizer Paul I, den stamvader van de dynastie, die pl.m. 125 jaar over Rusland heeft geregeerd. Brigen stelde, samen met den dekabrist Disenhausen, vast dat keizer Paul I (de vader van Anna Paulowna) geen zoon van teizerin Katharina II is geweest Het eerste kind van Katharina II is, naar het zou blijken, een doodgeboren jongen ge weest. Daar Katharina zich alleen kon iandhaven in het vreemde land, zoo zij e moeder van een Russischen troonop volger was, werd het feit, dat bet kind dood was, geheim gehouden. Het dood geboren kind werd nog denzelfden dag vervangen door een pas geboren jongen van een Finsche vrouw uit het dorp Kotly (in de omstreken van Oranienbaum), waarna de ouders van het kind en zijn broeders en zusters naar het sohiereiland lamtsjatka werden verbannen. In het dagboek van Brigen vindt men een uitvoerige beschrijving van de wijze, waarop de sporen van dezen kinderroof werden vernietigd en boe Katbarina II alle personen, die op de hoogte van dit voorval konden zijn, uit den weg ruimde. In 1846 vonden de Dekabristen in Sibe rië de documenten, die betrekking hadden op deze zaak, hetgeen in Petersburg een geweldige sensatie veroorzaakte. Alle pogingen van de politie de verspreiding van het nieuws te beletten, mislukten en langs verschillende kanalen sijpelde het nieuws door. In Petersburg en Moskou werd de toenmalige tsaar (Nikolaas I) ook waar hij Miss Vaughan zou ontmoe ten?" „Ira een priëel in een hoek van dien tuin," antwoordde ik. Dan zullen wij vandaar uitgaan en rustig naar hem zoe ken, Wacht bier een oogenblik op mijA Hij verdween in het duister en ik stond daar en hield de ladder vast alsof ik gevaar liep te vallen en staarde naar den bovenrand van den muur, waar ik het laatst Swain had gezien. Sedert waren anderhalft uur verloopen. Een tikje op imijn anm deed mij ver schrikt opkijken. „Hier, steek deze re- vodver in je zak," zei Godfrey's stem en ik voelde dat het wapen mij in de hand werd gedrukt „En hier is een electri- sohe lantaarn. Voel je het knopje?" „Ja,1 zei ik en drukte erop. Een lichtstraal schoot in de richting van den muur, maar ik liet het knopje ©ogenblikkelijk los. „Je moet het liever dicht 'bij je hand houden, voor het ge bruik gereed. We weten niet wat we onderweg kunnen ontmoeten. En laten we nu op stap gaan." Hij' zette zijn voet op den ladder, maar ik hield hem tegen. „Kijk eens aan, God frey," zei ik. „Begrijp je wel dat wij op het punt staan iets beel ernstigs te doen? Swain heeft misschien een wettelijk excuus daar de dochter des huizes hem verzocht heeft te komen; maar als over den muur klimmen, zijn wij1 abeo- naar beneden. „De andere ladder is er luut op verboden terrein. Ieder, die ons ook nog," zei hij, nam zijn pet af en in het duister ontmoet, heeft het recht ons wreef peinzend zijn hoofd. Ik bon zijn zonder vorm van proces neer te schie- gezicht niet zien, maar ik kon vermoe-1 ten en wij hebben niet het wettelijke den hoe gespannen het was. „Het zou recht terug te schieten," „Je doet im! niet» helpen het huis in opschudding te|denken aan Tartarin," sei hij. „De avon- «roatig toe. "^"moesten naar be- brengen,4 sei hij ten slotte. „Weet Je turier Tartarin jaagt je vooruit, de reahta- C.I.TRET Groot© sortoerlng Conféctle Karl Iwanowitsj genoemd (zoo noemen de Russen alle Finnen en Esten, als zij hun namen niet kennen). De tsaar, de „gendarm van Europa", zooals hij werd genoemd, gaf aan de be ruchte en gevreesde „in Afdeeling", die de politieke misdaden behandelde, bevel de menschen te vinden, die het geheim uit de oorspronkelijke 'documenten en directe mededeelingen kenden, en hen onschadelijk te maken. Alle in Siberië wonende Dekabristen werden aan een streng verhoor onderworpen, maar het lukte d» politie niet de personen te ont dekken, die het geheim kenden. De ge schriften, waarin dit geval werd uiteen- ezet, werden tot nu toe in het geheim ewaard, daar hij die de dagboeken enz. bewaarde wist, dat bij ontdekking van deze belangrijke documenten hij door de olitie onmiddellijk onschadelijk zou wor- en gemaakt. Nu is dit belangrijke dagboek ontdekt en uitgegeven, waarvan we de beweringen natuurlijk voor rekening van den schrijver laten. p di De nieren vereischen steeds onze volle aandacht Zoo lang zij gezond en krachtig zijn, dragen deze organen zorg voor de zuiverheid van het -bloed en verwijderen zij urinezuur en andere schadelijke on zuiverheden uit het lichaam De nieren behoeden ons zoodoende voor talrijke pijnlijke onaangename kwalen. Doch wat gebeurt, als de nieren traag werken en zich vergiften in het bloed op- hoopen? Het urinezuur kan zich dan in zulke hoeveelheden afzetten, dat het scherpe kristallen vormt, die rheumatiek veroorzaken, of wel kan een onvoldoende hoeveelheid water aan het bloed onttrok ken worden, waardoor waterzucht ont staat. Ook andere kwalen kunnen optre den, zooals urine-stoornisaen, blaaszwakte, nierzand en -steen, ischias, spit, hoofdpijn, duizeligheid en zenuwachtigheid. Welke verschijnselen zich ook voor doen, gfj kunt niet gezond worden, voor dat uw nieren weder gezond zijn. Laat FosteriB Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan. Zij werken rechtstreeks op de oorzaken van uw kwadl, reinigen de nieren en wek ken deze op, doch zij weiken niet op lever, maag of ingewanden. Vrouwen zoowel als mannen kunnen op Fosteris Rugpijn Nieren Pillen vertrouwen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1.76 per flacon. geleerde Tartarin houdt je terug. Mijn raad is dat je den rechtsgeleerde (huis aat, Lester. Hij is hier vannacht niet op zijn plaate. Maar als hij te sterk voor je is, nu, blijf diam hier." En hij begon de ladder op te klimmen. Vol veront waardiging klom ik hem na, maar eens klaps bleef hij stilstaan. „Luister!" fluis terde hij. Ik hoordle iets rammelen tegen den anderen kant van den muur; toen ver scheen een donkere gestalte op den muurkap. Ik voelde hoe Godfrey mij terugdrong en ik ging voorzichtig naar beneden. Een oogenblik later gleed iets langs den muur naar beneden en ik wist dat de persoon, die boven stond, de an der ladder er overheen had getild. Toen kwam de gestalte naar beneden en een verwrongen gezicht staarde in den licht cirkel van Godfrey's lantaarn. Een oogenblik herkende ik het niet, toen zag ik dat het gezicht van Swain was. Ik zal nooit den schok vergeten, dien het mij gaf, met zijn verschrikte oogen en trefckenden mond1 en den bloed- veeg over het voorhoofd. Ik wist dat ook Godfrey verschrikt was; wamt het licht frinig een oogenblik uit en straalde toen weer. „Wat is er Swain?" riep ik uit en greep hem bij den arm. Maar hij duwde mij ruw weg. „Achteruit I" riep hij heesch. „Wie is dat? Wat verlang je?" „Het is Lester," zei ik en Godfrey liet zijn licht op mijn gelaat vallen en toen op dat van Swain. „Maar u bent niet alleen." „Neen, dat is Mr. Godfrey." „Mr. Godfrey?? „In wien» huis wij logeeren," verklaarde Ik hem. „Zoo!" zei Swain en' hield een hand tegen zijn hoofd, terwijl hij zwaar tegen de ladder leunde. „Ik geloof dat wij naar huis moesten gaan," stelde Godfrey kal meerend voor. „Wij hebben alleen een opfrisschertje noodig. Dan kunnen wij praten. Vindt u ook niet, Mr. Swain?" Swain knikte vaag, maar ik kon zien dat hij: niets had begrepen. Zijn 'gezicht trok nog steeds en hij scheen pijn te heb ben. uril mij wasscben," zei hij heesch. „Ik heb mij aan dat helsche glas aan mijn pols gesneden en ik zit overal vol bloed en mijn hoofd' is niet in orde." Zijn stem werd een onverstoorbaar ge mompel, maar hij hield een hand om hoog in den lichtkring en ik zag dat zijn manchet doortrokken was met bloed en dat zijn hand vol bloedstrepen zat. „Ga dan mee," zei Godfrey (bevelend. „Je hebt gelijk die wond moet verzorgd worden." En hij liep in de richting van het huis. „Wacht," riep Swain hem na met on verwachte heftigheid. „Wij' moeten de ladders wegnemen .Wij moeten ze daar niet laten." „Waarom niet?" „Als ze ge vonden zal men vermoeden zal men weten Hij zweeg, stamelend alsof hij zijn stem niet meer in. bedwang had. Godfrey keek hem een oogenblik aan en ik kon imij voorstellen hoeveel ver rassing en argwaan in zijn 'blik lag. Ik zelf was niet op mijn gemak, want er was iets in Swain» gelaat een soort 'van schrik en af grijnzen dat mij. afstiet. En die wijze, waarop zijn mond trok, ter wijl hij trachtte verstaanbare woorden te uiten en het niet kon, deed mij van top tot teen rillen. i- (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1