De witte Priester van Siva NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Maa|[t gebruik aan ome bekende diners BUITENLAND. Nr. 6110 ZATERDAG 28 NOVEMBER 1826 63»t« JAARGANG ADVERTENTIE N: De anderteekenlng van het tractaat van Locarno. Hevige sneeuwval duitschland. FEUILLETON. 18) Ingezonden Mededeeling. MOTEL - CAFÉ - RESTAURANT W. J. M. SCHOUTEN. FRANKRUK. De kabinetscrisis. Nadat Henriet bedaknt had Is de opdracht weer aan Beland verstrekt Da Koning overleden. Zijn levensloop. VOOR UW TUD OUD? HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PEK 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldersche Courant 11.50; fr. p. p. binnenland 12.Ned O en W reen 10 kTi<0 70 fOTOf .°70rige landen f Zondagsblad reep. 10.50,10.70,10.70,11.—. Modeblad resp. f 0.95, f 155, f 155. 1155 Loaee nummers der Courant 4 ct.; Ir. p. p. 6 et Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Post-Girorekening No. 16066. 20 ct p. regel (galjard)_ Ingeu. medod. (kolombreedte al» redacHon. tekst) dubbel tariel. Kleine adwort. (gevraagd, te koop, te bnnr)v. 1 t/m 8 regels 40 et, elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. art ra). Bewijeno. 4 ct Op- en ondergang van Zon en Maan on tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Nov. op; ond.: op: ODd.: v.m.cn.m.: Zo. 29 a. 8.59 m 6.16 7.41 8.52 7.53 8.13 Ma. 80 4.26 7.25 7.43 8.51 8.32 8 50 Dt. 1 fc03 8.317.44 3.50 9.08 9.26 Wo. 2 5.46 9.301 45 3 50 9 44 10 02 Do. 8 6.37 10.22 7.46 3.4910.2010.38 Vr. 4 7.34 11.05 7.48 S.40HO.57 11.16 Za. 6 8.35 11.40 7.50 3 4811.3511.56 Lloht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 28 Nov4.28 uur. Zondag 29 4.22 Maandag 30 4.28 ENGELAND. Men kan tihanw als vaststaand® aanne men), dat de onderteekenaars van het tractaat van Locarno op (het ministerie van buitenlandische zaken Dinsdagoch tend in bjjna alle, zoo niet in alle, geval len, de ministers zullen zijn, die te Lo carno voor hun onderscheiden landen hun paraaf gezet hebben op het stuk. Wegens het overlijden van koningin Alerandra moet de Engelsohe regeering ooodzaikelijk vele daden van gastvrijheid, die aij aan de doorluchtige gasten wilde bewijzen, herroepen. Offioieele kringen te Londen rijh echter buitengewoon voldaan, dat, ondanks deze betreurenswaardige noodzaak, dte vreemde staatslieden, die men oorspronkelijk verw...riitte, niettemin te Londen zullen aankomen om door hun tegenwoordigheid luister bij te zetten aan de onderteekendng. Hoewel de gala-maaltijd op Bucking- hflTn Paflaoe wiet door kan gaan, zal de Koning de vreemde ministers ontvangen en dezen zullen ook aanzitten! aan een anaaltijd, aangericht door den eerste-mi- nister en den minister van buitenland- sche zaken. Het zinken van de M l Volgens den correspondent van de „Ti- mee" te Stockholm heeft men aan den bo dem van het ss. „Vidar", dat met den on derzeeër M 1 in aanvaring moet zijn ge weest, sporen van blauwachtig grijze verf ontdekt. Deze verf zal worden onderzocht; blijkt deze verf overeen te komen met die in gebruik bij de Britsche marine, dan zal dit volgens den „Timee"-correspon- dent als het bewijs van die aanvaring wor den beschouwd. ZWITSERLAND. De sneeuwval duurft voort. In sommige streken heeft de sneeuw reeds een hoogte van 20 bereikt, terwijl het 10 tot lo vriest He* verdrag van Locarno In den Rijksdag. In de Donderdag gehouden zitting van den Rijksdag werd bij de tweede lering over het wetsontwerp nopens Locarno art. 1, dat de aanvaarding van het Veiligheids pact en der arbitrage-verdragen inhoudt met 271 tegen 159 stemmen aangenomen. Tegen stemden de D.-Nat, de commu nisten, de Völkischen, de Nati-soc. en een gedeelte van de Econ. Vereeniging. Vóór de ^temming over art 2, dat Duitschland'8 toetreding tot den Volken bond behelst, diende afg. Leicht (B. V. P.) de volgende motie in: De rij ksregeering wordt verzocht van de machtiging in artikel 2 slechts dan ge bruik te maken, wanneer door nieuwe fei ten de opvatting der regeering wordt be vestigd, dat de op het oogenblik nog han gende quaesties met name inzake de Rijn land-politiek op vreedzame wijze zullen worden opgelost Afg. Leicht verklaarde verder, dat zijn vrienden zich bij de stemming over art. 2 zouden onthouden. Deze motie kan eerst bij de derde lezing op Vrijdag in stemming worden gebracht Vervolgens wordt hoofdelijk gestemd over het voorstel der D.-nationalen, ,om aan art. 2 de volgende zinsnede toe te voegèn: Voor de toetreding van Duitschland is een speciale wet noodig. Dit D.-nat voorstel wordt met 242 tegen 169 stemmen en 19 onthoudingen verwor pen. Het voorstel der Ec. Ver., dat hetzelfde inhoudt als het verworpen voorstel der D.-nat, wordt met 246 tegen 170 stemmen en 19 onthoudingen verworpen. Art» 2 wordt daarop bij gewone stem ming aangenomen en eyeneens art 3, vol gens hetwelk de wet op den dag na de aanneming in werking treedt Daarmede is de tweede lezing over het ontwerp geëindigd. Tegen 8 uur 's avonds werd het Huis verdaagd. Duitschland en de Volkenbond!. Het Journal de Genève heeft in ver band met Duitschland's verwachte toetre ding tot den Volkenbond geïnformeerd naar de plaatsen die in het secretariaat voor het nieuwe lid zullen worden inge ruimd. In elk geval zegt het blad zal voor Duitschland de post van plaats vervangend secretaris-generaal worden gecreëerd en verder zullen Duitschers ritting krijgen in het informatiebureau van de politieke, ekonomische en finan- cieele afdeeiingen, zoodat waarschijnlijk zes a zeven Duitschers bij het secretariaat komen.N Uit den Bderschjen Landdag. Bij de voortzetting der besprekingen over het verdrag van Locarno en Duitsch- lands toetreding tot dien Volkenbond is het Donderdagochtend in den Landdag tot een heftig incident gekomen Minister Held greep op zeker oogenblik in de dis cussies in en zeide, dat het ongeoorloofd was om tot een rijksminister verwijten' te richten, zooals in dit huis aan het adres van Stresamann geuit waren Politieke tegenstellingen konden een voord als „landVerader" nooit verontecL idiigen. Op dat oogenblik riep de volMsohe afgevaar digde Wagner: „U moest eens trachten u te verplaatsen in die ziel van de bevolking uit de bezette gebieden. Ik kan he tenmirn door BURTON E. STEVENSON. i ACHTSTE HOOFDSTUK. Een nieuw raadsel Godfrey ontmoette miijn blik met een lichten, verontschuldigenden glimlach, stak zijn lantaarn in één zak, haalde een zakdoek uit een andere en droogde zijn voorhoofd af. „Erg zenuwschokkend, hè, Lester?" merkte hij op, en toen dwaalde zijn blik TTftar dön divan jen liep hij er snel boon. Ec zag d'at er een verandering was in getreden in Miss Vaughan's toestand. Haar oogen waren nog gesloten maar Ihmar lichaam lag niet langer stil en leven loos, want telkens werd het geschokt door een hevige zenuwtrilling. Godfrers ge laat was zeer ernstig terwijl hij naar liaar n f 1.50 per couvert op bonboekje inhoudende 10 stuks bonnen. Geldigheidsduur onbepaald. ste begrijpen als een of ander verdreven Elzasser Stresemann overhoop zou schie ten." Deze woorden lokten stormachtige pio testen uit en men hoordé uitroepen als „de tijd van Rathenau herleeft", „leerling van Hielfferich" en „ophitsing die weer op moord zal uitlooperT'. De voorzitter schorste do zitting. Sneeuw en kon. In Keulen is' Woensdagavond 5 cM. sneeuw gevallen, bij 2 graden vorst, en heftige stormen uit het noordwesten, die tot bij Koblenz woedden. In het Rijnland ten noorden van Koblenz heeft de winter nu overal zijn intrede gehouden. TURKIJE. Oorlogstoebereidselen? Londen, 26 Nov. De „Morning Post" meldt uit KonstantinopeJ, dat de Turken groote voorbereidingen tfeffen in ver band met een eventueeien oorlog ais ge volg van dte Mosoel-quaeetie. Aanzienlijks munitievooraaden komen iedere week uit de Euxopeesche havens aan. De nieuwe legerbegrooting voorziet in groote uit gaven en aan de grenzen ooncentreeren zich belangrijke troepenmachten. RUSLAND EN ENGELAND. De toestand. De geheimzinnige ziekteverschijn selen van Krassln. Rakofsky, die ruim twee jaar de Sowjet- unie te Londen had ve~>£enwoordigd, is naar Parijs vertrokken om daar gezant te worden, maar Krassin, die hem als zaakgelastigde te Londen zou opvolgen, kan vooreerst wegens ziekte dezen post niet bezetten. Over zijn gezondheidstoe stand doen verschillende geruchten de ronde. Gegeven de groote verkoeling, die onder de conservatieve Engelsche regee ring in de betrekkingen met Moskou is gekomen, lag het voor de hand te ge- looven aan een „diplomatieke" „ongesteld heid". jlntusschen worden de wederzijdsche betrekkingen er niet beter op. De ver volging van twaalf communistische leiders te Londen en hun veroordeeling tot ge vangenisstraffen, is natuurlijk een zaak, weer, want Swain's oogen waren dof en vaag. „Ik wil djat je een1 poosje rustig in een stoel blijft zitten tot je wat kalmer bent. Miss Vaughan is ernstig ziek en moet op geen enkele wijze gestoord wor den. Ik ga dadelijk voor een dokter en verpleegster zorgen; rij zullen alles doen wat gedaan moet woeden. Tot dien tijd moet zij met rust gelaten worden. Begre pen?" Swain knikte vaag en liet zich door Godfrey leiden naar een stoei bij de bui tendeur, waar hij plaats natn. Terwijl zijn hand' op den arm van den stoel viel, kon ik zien dat nog een weinig bloed drup pelde uit de wond aan den pola Godfrey zag het ook, greep dte hand en keek er naar. Toen legde hiij ze zacht weer neer en keek op zijn horloge. Ik volgde rijn voorbeeld! en zag dat het half twee was. „Heb je moed genoeg om een half uur alleen hier te blijven, Laster?" vroeg hij. „Alleen?" vroeg ik en keek naar den doo- de en het trillende meisje. „Ik moet naar mijn huis om een paar dingen te halen en te telefooeenen," verklaarde hij. „Wij moeten dadelijk een dokter hier hebben; en dam is er de politie ik zal trachten SitmmondB te krijgen- Wil je blijven?" „Ja," te ik, „dat spreekt vanzelf. Maar kom asjeblieft zoo gauw mogelijk terug." «n met haar polsen te wrijven,„Dat zal ik," beloofde bij en na een laat- Swain/' zd hij, „dat helpt haar niet". En sten blik door de kaïmer stapte hü naar PJ En teen Swain zonder te antwoorden of zelft? Bchijnbaar zonder het te hooren, ze 'bleef "wrijven, trok Godfrey dte henden weg, greep Swain bij de arm en trok hem hal verwege omhoog. „Luister naar mij ■prak hjj «*rrtan-g en schudde hem boen oi sten blik door de kamer stapte hij buiten in de laan. Ik ging naar de deur en keek hein na tot het geluid' van rijn voetstappen weg stierf. Toen voelde ik mjj erg eenzaam en keerde naar de kamer terug. De rillingen deden het lichaam van 'het mesje nog re- Ingezonden Mededeeilng. die de derde internationale in slecht hu meur brengt De gezworenen hebben hen schuldig verklaard aan opruiing tot op roer van Engelsche soldaten en matrozen en de ondergrond van het heele proces is de achterdocht der Engelsche autori teiten geweest, dat Moskou hen met raad en daad (of lievergeld) steunde. Dan is het op het departement van buitenland- sche zaken te Londen ook geen geheim, dat de Turken in zake Mosoel zulk een oorlogzuchtige houding durven aannemen, omdat de Sowjet-unie hun onverzettelijk heid aanmoedigt. „In geval van oorlog", zegt een telegram van den Konstantino- pelschen correspondent der „Morning Post", „twijfelen de Turken er niet aan, dat zij al de hulp die zij noodig hebben, in den vorm van wapens, munitie en zelfs geld, van de Sowjet-regeering zullen ont vangen, met welke zij immers vroeger een tractaat hebben onderteekend. Het is van algemeene bekendheid, dat er in Engeland verscheidene munitie-fabrieken bestaan, onder leiding van vroegere ingenieurs van de fabrieken van Krupp". Een andere reden waarom de Engelsch- Russische betrekkingen allerminst har telijk kunnen zijn, is de volgende: De Sowjet heeft groote }voorraden petroleum en benzine, (Se eigendom waren van en betaald door Britsche- en andere maat schappijen, in beslag genomen en ver koopt deze thans onder den marktprijs in het buitenland. „Niet alleen werd ge- conflskeerd", zegt Sir Henry Deterding, „maar het grootste gedeelte is en wordt verkocht door de Sowjet aan onze con currenten onder bepaling, dat de verkoop prijzen verlaagd zullen worden, indien wij durveü concurreeren tegen hetgeen eens ons eigen bezit was; eerst dus con fiscatie van het bezit en daarna gebruik van dat bezit om te trachten de waarde te verminderen van datgene wat in an dere deelen van de wereld nog ons eigen dom is". Het is niét te verwonderen, dat het eerlijke Britsche handelsinstinct tegen zulke methoden (dubbel ergerlijk omdat de manipulatiën verricht worden door een lichaam, dat zich als een gereorganiseerde Britsche maatschappij vermomd heeft) ln verzet komt en dat zij ook een ernstigen terugslag hebben op de goede staatkun dige betrekkingen. En als vierde reden voor de verkoeling van die betrekkingen kan men eindelijk nog noemen de anti- Engelsche intrigues van Karachan, den Russisthen gezant in China. Voegt men daarbij nog Tsjitsjerin's bezoek aan Parijs met het blijkbare doel om toenadering te zoeken tot de Fransche regeering, op hetzelfde oogenblik dat men, om een gemeenzame uitdrukking te be zigen, te Moskou Engeland als „oud vuil" behandelt, dan wordt het i grijpefijk, dat de atmosfeer van Londen, in den winter reeds berucht om haar kilheid, thans veel te koud voor Krassin geacht wordt en de Moskousche dokters voor zijn verdere reconvalescentie een verblijf onder de Zuiderzon gewenscht achten. (N. R. Ot.). BULGARIJE. Grensincident Officieus wordt gemeld, dlat vier gewa pende mannen de Servisoh-Bulgaarsche grens wilden oversteken. Een gevecht met militairen ontstond, waarbij twee mannen gedood werden, terwijl de anderen ont snapten. Een Bulgaar werd gewond. Vol gens een B. T. A. zijn de drie indringers communisten geweest IngamnHftii Mededoellng. n in Uw rug, lendenen of spieren. Pijn door rheumathiek, jicht, podagra, ischias, stram heid, stijven nek en rheumatische zenuw- jnen. Probeer eens Akker's Klooster- alsem.Hij maakt uw spieren lenig, geneest alle ongemakken en lijden, die door boven genoemde ziekten ontstaan. Neem heden eens een proef. Morgen zijt gij verbaasd en tevreden over de uitwerking er van. getaatig schokken op een manier die mij ecihrik aanjoeg, maar ik kon niets voor baar doen en ten slotte trek ik een stoel naast dien vtan Swain. Hij liet nog steeds zijn hoofd 'hangen op een wijze die mij alleronaangenaamst deed denken aan de ineen gedoken gestalte bij de tafel en hij scheen zich van mijn tegenwoordigheid niet bewust Ik trachtte een gesprek met hem aan te knoopen, maar een licht knikje nu en dan was alles watiik uit hom kon krijgen en tenslotte gaf ik het op. Werk- tuigeijlk stak ik mijn hand in mijn jaszak en haalde mijn pijp te voorschijn ja, dat was wat ik noodig had. En ik ging zitten bij dte open deur, vulde mijn pijp en stak ze op. Weldra werden mijn zenuwen kalmer eni ik was in staat de gebeurtenissen van den nacht meer in onderling verhand te beschouwen, maar er bleven twee dingen, die ik hoe dan ooïk bekeken niet kon begrijpen. Een was Swain's versuft en vreemd optreden; het andere was de afwezigheid1 van diensboden. Wat Swain betreft, ik dacht dat hdj een evenwichtig jonigimeneoh was, niet Hebt van zijn stuk te brengen en zeer zeker niet zenuwachtig. Wat was er dan met bom gebeurd, dat hem in zulk een bekla ge nawaardigen toestand kon brengen als waarin hij thans verkeerde? De ontdek king van den moord en van Miss Vaug- hans bewusteloosheid kon er de oorzaak niet van zijn maar zijn versuftheid' was hieraan voorafgegaan tenzij hij van den moord' had geweten voor hij den tjiin verliet. Deze gedachte gaf imdj1 een plotse linge n schok en ik zette ze van mij af am» Henriet heeft ervan afgezien' een kebi- rnet te vormen. Na zijn bedanken werd Maurióe Sarraut op het Elyseé ontboden. Blijkbaar heeft deze direct voor de op dracht bedankt, aangezien na zijn bezoek op het Elyseé Briand weder werd ontbo den. Deze heeft thans de opdracht aan vaard. WAM. De Koning van 01 am is overleden. Hij is opgevolgd door zijn jongeren broer, prins Prajad Hipok. De thans overleldten' koning van stiam, Mahai Vijkmvudh, volgde in 1910 bij heit overlijden van rijn vader, Chulalongkorn, dezen op. In 1917 aanvaardde hij den titel van Koning Ratmia VI. Hij deed veel voor de ontwikkeling van den militairen geest bij rijn onderdanen, om door die bevor- Ingezonden MedsdseUng. Ontwaakt gij 's morgens met pijn ln den. rug? Zijt gij vermoeid, zwak en ellendig na de minste inspanning? Voelt gij u jaren ouder dan gij zijt? Zóó kunt gij niet voort gaan 1 Zoek de oorzaak op. Rugpijn wordt vaak veroorzaakt door nierzwakte. Als de nieren door een kou of bijzondere inspanning verzwakt zijn, filtreeren rij de vergiften en onzuiverheden niet uit uw bloed. De spieren in uw rug en lede maten, de gewrichten en zenuwweefsels, uw aderen en slagaderen wórden alle aan getast door het met vergiften 'beladen bloed. Rheumatische aandoeningen, wa terzuchtige zwellingen, aanvallen van duizeligheid, hoofdpijn en hinderlijk» blaaastoornissen zijn enkele van de te ver wachten gevolgen. Gij moogt deze waareohuwingen niet verwaarloozen. Als gij weder gezond wilt worden, moet gij uw nieren te hulp komen. Waarom dan niet Foeter's Rugpijn Nieren Pillen gebruikt! Dit speciale niergenees middel heeft duizenden nieuw leven ver schaft en moet toch ook u" helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zetker zijt geen verlegen bulten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1.76 per flacon. dat ik er iniet verder op durfde ingaan. Wat het huis betreft, de verlaten toe stand ervan scheen onheilspellend en dreigend. Het was bespottelijk te ver onderstellen dat zulk een huis zonder dienstboden bestuurd' kon worden, of met minder dan drie of vier. Maar waar waren zij? En toen herinnerde ik mij, dat Godfrey en ik het heele huis hadden doorzocht. Wij (hadden opgehouden bij de vreeselijke kaïmer waar het adept en rijtn dlang onbeweeglijk in den kristallen bol staarden. Er was nog minstens één suite waarin wij niet hadden gekeken en ongetwijfeld waren er nog meer kamers op de zolderverdieping erboven. Miaar <tött wie dan ook ongestoord doorgeslapen zou hebben bij die doordringende kreten en bij ons heen en weer loepen, scheen onge- looMSjk. Misschien waren er aparte ge bouwen ergens in den tuin. En toen, zonder imiijn bewusten wil, voelde ik mijn lichaami verstijven) en gre pen mijh vingers mijn pijp krampachtig beet Een langzame rilling scheen te be ginnen aan het uiteinde van mijn rugge- graat, omhoog te kruipen en over imijn hoofd te gaan. Er was iemand) in die ka mer achter mij; iemand wiens glinsteren de oogen op (mijl waren gericht; enl ik bleef als versteend ritten, mijn gehoor In spannend, ik weet nift wat verwachtend een slag op. mijn hoofd; een touw om mijn hals. Een vlugge stap kwam de laan in en Godfrey verscheen plotseling uit de duis ternis. „Wel Lester", begon hij. Maar ik sprong overeind en liep de kamer door, want ik had! er een eed op kunnen doen dat ik achter mij een rijden kleed had hoe ren ritselen. Maar er was niemand daar, 'behalve Swain en Miss Vaughan en de doode en geen hunn er had rich be- in. at is er?" vroeg Godfrey, langs mij heen de kamer binnenstappend „Er was iemand hier, Godfrey", zei ik. ,Jk ben er zeker van ik voelde dat er Iemand w as ik voelde zijn oogen op mij rusten toen je sprak, hoorde ik het ritselen van een japon." „Van een japon?" „Of van een gewaad" En mijn gedachten verwijlden bij den man met den baard boven. Godfrey keek naar imij, liep de kamer door en keek in de haL Toen kwam hij bij imi} terug. ,Nu," zei hij: en ik kon zien dat hij. geloofde dat mijn gehoor mij had bedrogen. Jhij' is ge lukkig ontsnapt Binnen eenige minuten zuilen «en dokter en een verpleegster hier rijn en ik heb Simmionds gesproken en zei helm dat hij Goldberger mee moest 'brengen. Hij 'kan op zijn vroegst over een uur hier zijn. En ik heb ook andere klee- ren voor Swain meegebracht en een hart versterking." En hij 'haaide een veidflesch uit zijn zak, die hij mij toestak. „Misschien heb je er zeflf ook wel een noodig," voegde' htj erbij met een droevig glimlachje, „daar je bet geritsel van gewaden begint te hoo- ren". „Dat is best mogelijk, ofschoon ik niet om die reden een slokje zal drinken." En Ik bracht de flesoh aan rnjjin lippen en nam een langen teug. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1