T PUROL St. Nicolaas- Prijsvraag VAN DINSDAG 1 DECEMBER 1926. TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. Schrale lippen en ruwe huid PREDIKBEURTEN. van de HELDERSCHE COURANT. een puntdicht van ten hoogste acht regels, BINNENLAND DE SPLITSING VAN HET MARINE-PERSONEEL. Afwijzende houding der Katholieken. Te Amsterdam slaagde voor het exa men Staatsinrichting M. O., de heer S. Marrite, alhier. Met verwijzing naar de in dit nummer voorkomende advertentie, maken wij den leden van den R.-K. Volksbond en hunne dames attent op de lezing met lichtbeel den, welke door den heer A. H. L Kra mers, duikboot-commandant, gehouden zal warden op morgen(Woensdag)evond, te 8 uur, in het gebouw van den R.-K Volksbond, Molengr, In verband met het actueels onderwt. n.L: „Onderzeebooten en haar oorspxoni Is een druk bezoek te verwachten. Liefdadigheidsconcert Israëlitische Gemeente. Wij hebben reeds met een enkel woord melding gemaakt van een concert, het welk gegeven zal worden ten bate van het bouwfonds der Israëlitische gemeente. De Israëlitische gemeente hier ter stede heeft dringend behoefte aan een nieuwe syna goge, en men wil nu op deze wijze daar voor een bouwfonds stichten, waaruit de kosten kunnen worden gedekt Een Eere-oomité heeft zich voor deze gelegenheid gevormd, bestaande uit de dames en heeren: W. Houwing, Burgemeester. Z. Exc. Vice-Admiraal O. Fock. D. H. Grunwald, Wethouder. A. G. A. Verstegen, Wethoudosi. J. Kamman, Gem.-6ecretariH. Mevrouw Baas. Mevrouw dé Boeav-Jongkees. Mevrouw DekkerTG ik Da van Dijk. Ds. J. Koster. O. W. Gratama, Oomm. van Politie. A. J. Leewens, Muziekleeraar. Ph. .Vrleslander, Voorz. Isr. Gem. D. van Buuren, Isr. Leeraar. Voor dit concert is de medewerking verkregen van het kerkkoor der groote synagoge te Amsterdam, onder leiding van den heer 8. H. Englander. Dit kerk koor is in verschillende plaatsen in ons land opgetreden en overal gunstig ont vangen. Zoo wordt omtrent een concert te Breda gezegd: „Muziekkenners in de sy nagoge aanwezig, verklaarden, nimmei zulk een prachtigen samenzang, ook in het buitenland niet, gehoord te hebben." De Telegraaf liet zioh als volgt uit: „Het mooist van den avond waren de gezangen met koor, onder leiding van 8. H. Eng lander. De samenzang met zanger en koor was uitmuntend en in-muzikaaL" Van Hare Majesteit de Koningin mocht de heer Eng.ander voorts ©en schriftelijke dankbetuiging ontvangen naar annlelalnj! van den zang Üjdcns het bezoek der konin gin aan de Groote Synagoge op 1 April 1924. Dit kerkkoor is een der beroemdste van Europa; de dirigent, de heer Englander, heeft ook moderne campoeitie's, o.a. van Isr. J. Olman, ingestudeerd. Op het hier te geven concert zullen ook enkele koor tangen op compositie van dien dirigent worden uitgevoerd, terwijl ook enkele eeuwenoude melodiën niet zullen ontbre ken. Verder wordt medewerking verleend door den Eerw. heer 8. Duque jr., opper voorzanger der Port. Isr. Gemeente te Am sterdam. Deze'heer is ten vorigen jare als zoodanig geïnstalleerd; hij werd met over weldigende stemmeeiderheid gekozen uit een aantal sollicitanten, waaronder er wa ren uit Weenen en OonstantinopeL BH het 260-jarig bestaan van de Port Isr. Gemeente te Amsterdam heeft de heer Duque op de ruim 2500 aanwezigen in het Kerkgebouw een diepen indruk gemaakt door zijn buitengewoon beschaafde voor dracht en de melodieusheid van zijn stem. De heer Duque maakte voordien ook deel uit van het Kerkkoor der Groote Syna- tenstad ineengezet van inderdaad ontzag wekkende afmeting We zien het vertrek der kinderen uit Amsterdam, uit Zwolle, de aankomst in twee extra-treinen te Nun- speet, het afladen der dekens enz., kort om, we maken het geheele kampleven mee. Te kwart over vijf wordt reveille gebla zen; in een oogwenk zijn de jongens en meisjes wakker, en dan ontstaat een groote bedrijvigheid. Groote korven brood worden aangetogen voor het ontbijt, dat men zich uitstekend laat smaken, en na het ontbijt gaat men in troepen op marsoh, de heide op om zich te vermaken met spel en dans, met declamatie en tooneeL Des avonds had een fakkeloptocht plaats; de veertienhonderd brandende fakkels kwamen op de film niet tot huil recht, maar men kan zich voorstellen welk een imponeerend gezicht deze lange stoet op de ontzaglijke uitgestrektheid der hei de maakte. Het bezoek van Bulletje en Boonesteak aan het kamp vermaakte vooral de aanwezige jeugd. Het kamp kreeg bezoek van enkele vooraanstaande personen uit de arbei dersbeweging; de portretten van den heer en mevrouw Wibaut werden met applaus begroet; ook kregen we te zien J. van Za delhof!, A. M. de Jong en nog vele an- derea De heer Kees de Boer had vooraf een beschouwing gehouden waarin hij, wat wij boven in enkele regels weergaven, eenigs- zins uitvoerig toelichtte, en onwillekeurig vergeleken de ouderen onder de toeschou wers hun eigen jeugdgenoegens met deze, die op zooveel hooger peil staan. De aan wezige ouders konden uit deze fitmvertoo- ning leeyen, met hoeveel goede zorgen en organiseerend talent deze bijeenkomst op den Paaschheuvel in elkander ia ge zet; zij kunnen met gerustheid hunne kin deren aan dit Pinksterfeest laten deelne men. En wat de kinderen betreft: er zijn voor hen spaarboekjes te krijgen, waar zij week voor week het geld, dat nu een maal voor dit kampeeren noodig is, kun nen sparen. Want ofschoon ieder vrijwil lig aan den opbouw van het kamp enz. medewerkt, zijn er natuurlijk altijd onkos ten te maken. Als men alleen al ziet hoe een speciale waterleiding moet worden ge legd om het kaïmp van water te voorzien, en hoe er allerlei materiaal noodig is voor vervoer; hoe er dagelijks enorme hoeveel heden brood noodig zijn en hoe er een groote veldkeuken is ingericht rf>m al die hongerige monden te spijzen, zal men begrijpen, dat er zeer veel noodig is om deze kosten te dekken. De vierdeelige film, waarvan de vertoo ning ongeveer een uur in i>eslag nam, liet op de aanwezigen een onvergeteüjken indruk na. Russisch houtsneewerk. De heer KLimenko, voormalig kolonel van het Russische leger, thans emigrant in ons land', heeft in dén Haag zijne woonplaats een oenitraal-magazijn van goederen^ door Russische emigranten vervaardigd Die .Russische emigranten, die na de revolutie moesten vluchten en wier bezittingen aan den staat vervielen, trachttten^ich in Frankrijk, in Nederland, in Duitscffand een bestaan te verwerven, Verscheidenen hebben zioh toegelegd op het vervaardigen van 'houtsnede^ ©q de heer Klilmenlko, die hun hoofdvertegen woordiger is, heeft daarvan 'een uitge breid# sorteering, die in den Haag en elders grqtig aftrek vindt. Men zal zich herinneren, dat de heer Klimeniko in de kerruisweek hier verblijf hield. Uit de adverties in ons blad aal men gezien hebben, dat deze heer thans weder te Helder is. In het hotel van Til aan den Kanaalweg hebben wij1 de 114 verschillen die soorten bezichtigd, die daar in een der vertrekken zijn geëtaleerd. Over het al gemeen is het Russische werk zeer kleur rijk; onze Nederlandsche kunstuitingen zijn vaak ietwat somher getint, en mis schien daardoor heeft dergelijk kleurig we ik groote aantrekkingskracht voor ons. Zeer mooi werk is er onder het tentoon gestelde; wij zagen bljvooiheel sigaretten kokers, geheel uit hout, met prachtig mooi ingelegd mazaiek. Voor de curiosi teit vertelde de heer Klimeniko ons, dat dit was vervaardigd door een zeer -bekend Petersburgsch voormalig imilllonaire die nu zoo aan den kost moest komen. Het was buitengewoon knap gedaan en niet )e heer Duque zal zingen niet begelei ding van piano, terwijl in ©enige* andere gezangen hij door het Koor begeleid zal wordeq De pianobegeleiding is in handen van mejuffrouw F. Blanus, terwijl de heer Jacq. Rodrigues de oeüobegeleiding op zich heeft genomen. Bedoeld concert, waarvoor de toegangs prijzen uiterst laag zijn gesteld, zal wor den gegeven op Woensdag 9 December in Casino en te half negen aanvangen. Voor de bizonderheden omtrent prijzen enz. verwijzen wij naar de billetten. Plnksterfiim der Arbelder»-J eugdcentrale. Men schrijft ons: Zaterdagavond werd voor een aantal be langstellenden, waaronder veel jongens en meisjes, in de Scala-bioscoop vertoond de Pinkstertuin van de A. J. O. Deze film geeft een getrouwe en zeer volledige op name van het Pinksterfeest, zooals dat telken jare door de kinderen der A. J. C. nabö Vierhouten op de Veiuwe (station Nunspeet) wordt gevierd. Deze Pinkster- ff**tviering is ontstaan uit den tong naar een waardiger en edeler feestviering dan wat wij tot nu toe als „volksfeesten kïïnTï' M de» opname ie verfilmd om 'aan belangstellenden, ouders en opvoe- te latenden, det inderd»dheen b£ tpro feestviering mogelijk is. iuni Srft een zeer volledig beeld van deze da- Ken- we zien de voorbereidingen; een ge- jijd wroniontift is noodig om deze ^Vens T^es^nie streken van het land voor drie brengen. Van de leger-admimstra ie wv ren een groot aantal ^SjS^Sié^. UM hjoti gVOOJck&nip «WA Ingezonden Mededeellng. (580) Doos50-60-90ctTube80d Na deze verwelkoming sprak de beer Stevenson nog een wijle oevr het doel van deae tentoonstelling, over het werk, dat hier geexposeerd wordt en over de hope, die gekoesterd wordt Daarna werd een rondgang door de tentoonstellingszalen gemaakt en bet werk der verschillende in zenders bezichtigd. DONDERDAG I DECEMBEB Jullanadorp: 's Avonds 7 uur, Ds. H. Buiskool. duuT. Lucifersetuis vindt meb er, brandschilderd en gepolijst, kunstvoorwerpen. Dit mooiere werk is trouwens ook niet zoo bont 'Dat bonte vindt men in de veie eierdopjes, de naal- diekokera. ©enige in elkaar passende ko kers, vijf, zelfs acht stuks in elkaar, apeldenibakjes, postzegeldoosjes enz. Ver der allerlei doozen met zeer mooi schilder werk, alles uit de htnd„ kalenderschilden, kinderspaarpotten,. kandelaars, alles van hout en alles bewerkt De heqr Klimenko is deze wsek aldaar aanwezig; wie nog een aardig of practisoh St. Nioolaascadeau noodig beeft name er een kijkje, 2a abonnementsvoorstelling „Het Schanw- tooneeU. De 2e abomnementsvoorstell Ing dioor het tooneelgezelsobap Jan Musch zal plaats hebben op Maandag 14 December. Opgevoerd wordt „De Huwelijksbarome- ter", het blijspel van Avery Hopwood. Het Duitsche sa „Inngard". Het Duitsdh s.& Irmgard ia gisteren naar -het Marinedok gebracht waar het gerepareerd1 zal worden en van een nieuwe schroef voorzien. Vermoedelijk zal het schip het laatst van deze week zijn reis naar Londen kunnen vervolgen. Onze fotokast Van het „Fotobureau Helder*, West- straat 70, ontvingen wij eenige duidelijke foto's van de vernieling door dien storm op het Duitsche as. „Irmgard" en een keurig geslaagds ldsk van ds Leden vut ds De lezers herinneren zich ongetwijfeld nog de prijsvraag betreffende het fouten- verhaal, dat wij verleden jaar afdrukten. Het aantal oplossingen hierop was legio, en blijkbaar viel een dergelijke opgave, waaraan iedereen kon meedoen, zeer in den smaak. Wij besloten weder iets van dezen aard bij wijze van St. Nicolaas-prijsvraag aan onze lezers voor te leggen. Gevraagd wordt waarin Heldersche toestanden worden be handeld. Bijv. de Raad, -de Marine, het licht, het Heldersche Kanaal, de Heldersche Courant, enz. Onder puntdicht verstaat men een kort, vier-, zes- of acht-regelig versje, waarin op „puntige", d. i. bondige en kernachtige, wijze, een of ander onderwerp wordt be handeld. Wij laten er hier eenige volgen, bij wijze van voorbeeld: Mijn drukker drukt in droeven druk, Want 't drukken geeft hem weinig druk. Daar was geen bedrukte drukker, Viel 't drukken maar wat drukker. (van Coast. Huygens, overl. 1687). Hoe kwam 't dat Amsterdam zoo gram was? En waarom was 't niet vóór den prins? In zeven woorden ligt veel zins: Om dat de prins voor Amsterdam was. (In 1578 kwam Amsterdam aan de zijde van den prins van Oranje; het puntdichtje doelt op de periode daarvoor, toen de prins de stad belegerde en Je Amsterdammers daar alles behalve over ges tic hj waren). Uit onzen tijd: Het Deftigste Beroep. Het allerdeftigste beroep Is dat van pedicuur gewis, Omdat bij hem de clientèle Altijd toon aangevend is. („Haagsche Post" 21 Nov.). Voor de zee geestigste gedichtjes stellen wij prfjzen beschikbaar en wel drie voor Heeren en drie voor Dames: Voor Heeren: 1. Een lederen Rels-necessalre (ook ge schikt voor Dames). 2. Een kistje sigaren. 8. Een Tabakspot Voor Dames: L Een kristallen Tolletstel (8-deellg). 2. Een groote doos Bonbons. 8. Een kleine doog-Bon bons. Inzendingen kunnen tot uiterlijk Zondag avond 6 December in onze brievenbus wor den gedaan. Zij moeten voorzien zijn van de duidelijke aanwijzing: „St. Nicolaas prijsvraag" op het adres en met aanwijzing of de inzending van een dame of heer af komstig is. De prijzen zullen Zaterdagmiddag in onze uitstalkast worden tentoongesteld. Men is geheel vrij in de keuze van het onderwerp, mits het gedichtje betrekking heeft op Heldersche toestanden en gebeur tenissen. Van de verschillende ingezonden versjes zulten de aardigste in de Heldersche Cou rant worden opgenomen. Noorder Kunstkring. Zaterdag 28 Nov„ 8 uur rum., opende de heer Joh. W. Stevenson de tweede ten toonstelling van bovengenoemde vereen! ging, die gehouden wordt In het voorma- Weeshuis, voorzitter verklaarde, dat dit ope nen1 voor hem een zeer aangename taak was, omdat hij veel voordeel verwachtte van dergelijke tentoonstellingen, niet in de eerste plaats voor de kas van de vier- eerriging en de beurzen der leden, maar vooral voor Helder. Hij acht zich geroe pen een woord van hartelijk welkom toe te roepen aan hen, die gevolg gaven1 aan die uitnoodiging tot bijwoning van deze opening, 't Verblijdt hem, dat ook ditmaal die wethouder, de heer Grünwald, aanwe zig is, tot wien hij een woord van hulde richt om zijn 'belangstelling en zijn be toonde medewerking. Oq|k het dagelijksch bestuur der gemeente komt een woord van hartelijken dank toe, daar het ver zoek om lokaliteit voor het houden van deze tentoonstelling zoo verrassend werd ingewilligd, zoodat de „Noorder Kunst kring" goedle hope heeft ook in de toe komst deze medewerking te mogen onder vinden. Voorts richt de voorzitter een woord van welkom tot deni heer en mevr. Mierto, den heer en mevr. Zwart, mevr. v. d. Hulst—Heeroma, terwtfl hij zijn dank uitspreekt voor de welwillende hou- van de plaatselijke per*. Bericht van ding van de verhindering ls -nrrrH Uit het Politie-rapport. Zaterdagmiddag om half vier reden tip den hoek Keizerstraat-Westgracht. twéé bespannen wagens tegen elkaar. Beide wagens werden licht beschadigd. Een onderzoek wordt ingesteld. Tegen een vertofh oudster werd Zater dagavond proces-verbaal opgemaakt ter zake overtreding van de drankwet en het maken van muziek in haar inrichting zon der vergunning 'daarvoor! DE WINTER De winter heeft zijn intrede gedlaan; zijn entrée de chambre was allesbehalve comme il f-aut èn met zijn noordwester storm heeft hij verscheiden gezinnen in rouw gedompeld. Arme slachtoffers van den storm! Zij vonden in de Noordzee een ontijdig graf, en wij kunnen slechts ons innig medegevoelen uiten met de familie leden, die zoo plotseling een vader, zoon of oom verloren. Weer eens te meer heeft deae Woensdag getoond, dat de zee óók een verraderlijk element is, en zelfs de kalme rust, die zij Zondag toonde, kan ons dat niet doen vergeten, 1 Waa aoo'n zeld zaam, schoone dag, deze Zondag; je kon, al wandelende in het koesterende zonne tje, gelooven, dat het voorjaar was en die natuur, ln plaats van zich gereed te ma ken tot den winterslaap, zich ging opma ken om straks voor het feest der lente ge reed te zijn. Zoo warm scheen de zon en zoo stralend zag de natuur er uit Een lichte vorst had den vorigen avond de straten glad gemaakt en de plassen, dde nog wa ren blijven staan van de vele hagel- en regenbuien, doem bevriezen. Maar de Zon dagstille zon kwam en maakte dat alles weer los en droogde de straten op. En de vele wandelaars op dezen Zondag hebben geprofiteerd van deze misschien laatste gelegenheid, die bet stervend! najaar hen aanbood. t Was er kalm, langs het strand en rus tig; ofschoon ginds aan' den horizon, groote massa's schuim de plaats aanwe zen der ondiepten en de zee mindbr kalm was dan zij leek, zoo uiterlijk had zij toch weer het onschuldige gezicht van een, die van den prins geen kwaad weet en leek zij volstrekt niet op een boosaar- digen genius, die uit louter wreedaardig genoegen, onschuldige, niets dan hun plicht doende menschen tot haar slacht offer maakt *t Was er (kalm en rustig, maar toch vertoonde het strand sporen van hevige worsteling met die elementen. Vroeger hebben wij al eens verteld van de groote kuilen, die erin geslagen zijn; kuilen van wel een meter diepte, die stranidpaal 0 tot aan de fundamenten heeft blootgelegd. De altijd voortknaibbelende zee heeft ook stukken van het duin afge geten; met helmbeplanting en ai zijn er gedeelten omlaag gekomen en groote openingen en gaten zijn in die duinen ont staan. De knusse doorgangen, midden tusschen twee zich vormende dulntjes in, waarmede men op den weg uitkwam, zijn dichtgeetoven en de geheele paalbeschoei- ing, waarvan anders slechts de 'bovenste punten te zien waren, ligt bloot Zoo knaagt en vreet de zee aan de kuist, en zoo hebben wij steeds weer en onophou delijk, dón strijd' met haar uitteveohten. De dtfk heeft ditmaal niet erg geleden; enkele losgeslagen steenen en hier en daar een paar gaten tellen niet mede. En Maandagmorgen, zie! was de wereld wit 'geworden. Dwarrelend viel de sneeuw omlaag en een tamelijk stijve bries was oorzaak, dat ze geweldige hoopen vormde, terwijl andere plaatsen geheel vrij bleven. Voor de jongens en meisjes opende dit sneeuwlandschap ongekende mogelijk heden en onbegrensde heerlijkheden; reeds Zondag hadden ze hier en daar, waar de hagel was blijven liggen en be vroren' was, glijbaantjes gemaakt en Maandagmorgen vlogen de sneeuwballen naar links en rechts. En daar het den ge- heelen dag bleef sneeuwen, en de wind ging liggen, duurde het niet lang of overal lag de sneeuw in dichte massa op gestapeld. Voor hen, wier beroep mee brengt, dat zij den ganschen dag op straat zijn, was deze Maandag een dag van hard en inspannend werken; voor zoover zij met karren kwamen bakker*, krui deniers, melkboeren, enz. was extra hulp noodig om door de sneeuwmassa's heen te komen, en fietsende loopjongens moesten ook ettelijke kilometer* per uur minder rijden dan ander*. Het zwaarst hadden het de begrafenisondernemers ie verantwoorden; wij zagen zoo'n stoet voortzeulen, dwars tegen de sneeuw ln, heel ellen langen weg tot het kerkhof toe. Wie denkt er eens aan de m/ussqtwn, de bonte kraaien en de spreeuwen? Die kun nen nu hun kostje niet opscharrelen, nu alles zoo dicht onder de sneeuw ligt La ten wij ze een handje helpen met onze broodrestjes en andere overgeschoten eten. En nog steeds valt terwijl wij dit schrij ven, de sneeuw neer in dichte vlokken. Van die echte, gezonde sneeuwvlokken zijn het met pit erin, "t Is winter gewor den, maar er zal veel moeten gebeuren voor de winter zijn dachten inzet van dit jaar goedmaakt Reeds gisterenmiddag is de sneeuw ploeg van den Reinigingsdienst waaraan de motorsproedwagen als tractor was ge koppeld, uitgerukt om in de voornaamste straten de rijpaden sohoon te vegen. He denmorgen werden 60 mannen aan h-et sneeuwruimen gezet, zoodat met bekwamen spoed de binnenstad gereinigd1 werd. Inmiddels is het zen te HET RAPPORT DER INTER DEPARTEMENTALE COMMISSIE. Verschenen is het rapport der inter departementale commissie, ingesteld door de Ministersi van Marine, Koloniën en Financiën, in zake de splitsing van het Marinepersoneel. Het behandelt achtereenvolgens de formatie van 1. De Marine in Nederland bij splitsing. 2. De Marine in Indië bij splitsing. 8. Een niet gesplitste Marine, benevens een kostenraming voor die gevallen. In het eerste geval is aangenomen voor Nederland een vloot van kleine vaar tuigen voor den onderzee-, den mijnen- en den algemeenen dienst (waarvoor o.m. een pantserscjiip type Heemskerk), als mede een vliegdienst. Het korps mari niers wordt dan onnoodig geacht. Voor Ned.-Indië komt 0e commissie c.q. bij mobilisatie, tot t#ee kruisers, type Java, 12 torpedootjagers, 6 flottilje Vaartuigen, 12 hulpkruisers, vaartuigen o.m. voor den onderzee- en mijnendienst, nismede een vliegdienst. Bij een ongesplitste marine zou o.m. het korps mariniers, zij het op verminderde sterkte, behouden moeten blijven. Het rapport bevat voorts een hoofdstuk over den dienst en levensvoorwaarden van het personeel en een raming der kosten. Wat een gesplitste marine betreft zullen de kosten voor Nederland f 8.181 000 en voor Nederlandsqh-Indië f 22.068.000 bedragen, voar een ongesplitste marine zullen de kosten voor Nederland f 20.821.000 en voor Indië f 15.264.000 bedragen. De Com missie teekent hierbij aan dat een niet onaanzienlijk bedrag van niet te ramen kosten buiten beschouwing moest blijven. Een van het oordeel der meerderheid afwijkende nota eener minderheid in de commissie is aan haar rapport toegevoegd. In een mlnderheldsnota, anderteekend door de heeren K. F. filuys, H. P. Prille- vifcz, E. G de Wijs en A. J. A. v. Overeen» wordt gewezen op den grooten invloed van het vaststellen der Indische en Hol- landsahe turns op de berekening der kos ten. De onderteekenaar* zijn dan ook van meening, dat de algemeen© oonclusi^ dat gesplitst minder duiur zou zijn don on gesplitst niet uit het rapport kan worden getrokken. Wjj komen nader op dit rapport terug. DE KABINETSCRISIS. In de gisteren gehouden, op één lid na, voltallige vergadering der R.-Katholieke fractie van de Tweede Kamer, is, aldus wordt aan het Corr.-Bur. gemeld, door deze fractie eenstemmig ontkennend geantwoord op de vraag of zij in beginsel bereid zou zijn haar medewerking te verleenen tot het vormen van een parlementair kabinet, steu nende op de katholieke, sociaal-democrati sche en vrijzinnig-ldemocratische fracties. De Katholieke Kamerfractie, onverzwakt handhavende haar meening, dat een kabinet, steunende op de drie rechtsche partijen, d$ meeste waarborgen geeft voor een alzijdige behartiging van 's lands belangen, heeft tegen de gevraagde medewerking onder meer het bezwaar, dat zij haar tot samen werking zou brengén met de sociaal-demo cratische arbeiderspartij, wier diepere be ginselen met dé katholieke beginselen lijn recht in strijd zijn. Alleen bij uiterste noodzaak zou de Ka tholieke Kamerfractie tot deze om verschil lende redenen dóór haar zeer ongewenscht geachte samenwerking kunnen overgaan. De Katholieke Kamerfractie ziet niet in, dat deze noodzaak thans reeds aanwezig zou zijn. Zooals reeds eerder werd gemeld, bleef mr. Marchant zijn standpunt, blootgelegd in zijn Rotterdamsche rede, handhaven, na melijk peen minderheidsministerie te vor men, uit vrijzinnig- en sociaal-democraten bestaande. Men mag dus aannemen, dat de heer Marchant aan de Kroon zal mededeelen de opdracht tot kabinetsformatie, welke hij in beraad hield, niet te kunnen aanvaarden. De verwerping van het voorstel-Mar- chant was het onderwerp van een rede, welke de heer Albarda, de leider der S.D. A.P., gisterenavond na het bekend worden van den uitslag voor een stampvolle zaal in „Bellevue" te Amsterdam hield. Deze ver werping, aldus betoogde de heer Albarda, beteekent niet een nederlaag der S.D.A.P., als hoedanig zij zal worden uitgelegd, maar een nederlaag der r.-k. democraten, en nu het besluit der fractie eenstemmig is ver worpen, blijkt daaruit, dat degenen, die voor katholieke democraten zijn versleten, zelfs niet voor hun beginselen hebben ge streden. Wel schijnen de katholieken, aldus de heer Albarda, met de vrijz.-dem. te wil len meedoen, maar het spreekt vanzelf, dat wij ons niet in een hoek laten drukken. Wij willen deel uitmaken van een meerderheids- regeering, doch wij weigerden ons te laten misbruiken als de motor, die de politiek drijft, zonder dat ons de medezeggenschap wordt toegekend, waarop wij aanspraak mogen maken. Ds spr. behandelde thans de eoalitis en haar iae—itnrtiag. Twmwssl is

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5