T Winterhanden PUROL VAN DONDERDAG 10 DECEMBER 1925 TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. De heer J. W. Zuijderhoudt, slaagde een dezer dagen te Batavia voor le stuurman. Aanbesteding. Door de Genie werd Dinsdag j.1. aan besteed: Bestek No. 22/1926. Het één jarig onderhoud van de militaire gebou wen en werken te Helder. Raming 16200.—. Ingekomen 9 biljetten. W. J. Braggaar 12993.—, H. F. Bosch 13370.—, Oh. J. Reyers 13926.—, H. Riemers 13945.—, firma Gebr. v. Pelt 13960.—, W. Veen- stra 13984.G. Lastdrager 13985. firma Sterrenburg en Boerdyk 14365.—, G. de Beurs 14527.—. Bazar M1I. Tehuis. De netto-opbrengst van den dezer da gen gehouden bazar in het Militair Te huis, Kanaalweg, ten bate van dat Tehuis, 'bedroeg 1600. Concert Joodsche gemeente. Ten bate van het bouwfonds der Helder- sche Synagoge was door de Joodsche Ge meente alhier een concert gearrangeerd, waarvoor de medewerking was verkregen van het kerkkoor der Groote Synagoge te Amsterdam, benevens eeniige musici der Is raëlitische Gemeente aldaar. Hier ter stede was een eere-conxité opgericht teneinde dit ooncert zooveel mogelijk aan zijn doel te doeh beantwoorden en er was veel reclame ge maakt, zoodat de hoop kon worden gekoes terd, dat al dit werk ook inderdaad met suc ces zou worden bekroond. Die hoop is niet beschaamd, want meer dan 800 menschen woonden gist' renavond dit oonoert bij. En de verwachtingen waren, waar het hier een beroemd kerkkoor betrof, en men een avond verwachtte van kunstge not, hooggespannen. Ook in dit opzicht was het ooncert een succes. De volgende solisten verleenden mede werking: de eerw. heer S. Duque Jr., bari ton, oppervoorzanger der Port. Isr. Syna goge, Mej. Fie Bianus, piano, en de heeren J. Rabbie, bariton, solist van het kerkkoor, en Max Rodrigues, cellist, allen van Am sterdam. Het koor zelf, een dubbel mannen- kwartet, stond onder leiding van den heer 8. H. Engelander, musicus. De aanvang van het concert was op half negen gusteld, teneinde de winkeliers en hun personeel te gerieven, maar te 8 uur werden het eere-comité, mejuffrouw Bianus en de heeren musici en zangers, in de kleine zaal van „Casino" ontvangen. De Voorzitter van het Oomité voor den Nieuwbouw der Syna goge, de beer D. H. Grunwald, heette hen welkom. Het doet mij genoegen, zoo zeide de héér Grunwad, dat de dames en heeren, uitge- noodigd om zitting te nemen in het Eere- Oomité, daartoe bereid zijn bevonden, en dank k U ten zeerste voor den grooten steun welken U daardoor voor 't slagen van dit oncert hebt verleend. In het bijzonder een woord van hantelijken dank aan Mevr. De Boer, Mevr. Baas en Mevr. Dekker, leden van het Eere-Comité, die zich bijzon der veel moeite hebben gegeven om den kaïrtenverkoop te doen slagen. Tot onzen spijt zijn de Burgemeester, de teer Houwing, Zijne Excellentie de Vice- idmiraal, de heer Fock en de Gemeente- Secretaris, de heer Kamman, leden van het Eere-Comité, verhinderd dit concert bii te wonen-, doordien het Korps Mariniers in Rotterdam het 250-jarig bestaan herdenkt en deze autoriteiten daarbij tegenwoordig rijn. Het zij mij vergund van deze plaats U allen hartelijk te bedanken voor Uw bereid willigheid om naar hier te komen om ons te doen genieten van Uw muzikale gaven. Wij zijn ervan overtuigd, dat ons een avond van groot kunstgenot te wachten staat. Namens de zangers werd1 door den heer Drucker, als voorzitter van het Kerkkoor, met een kort, hartelijk speech je, bedankt. Het programma, dat zou worden uitge voerd, was voor den niet-Israëliet zeer eigen aardig. Immers, het betrof hier een Joodsch Kerkkoor en dus mocht men. verwachten, diait zoo good ais uitsluit© nj cl Joodsch e kerke- Hjke zangen- zouden worden gezongen en de profane zang gebannen was. Inderdaad wax> dit ook zoo, zelfs hadden de zangers verzocht aan het mannelijke publiek tijdens den zang het hoofd gedekt te houden, een verzoek waaraan overigens lang niet ieder voldeed. Ten onrechte, meenen wij: zoo goed als men zich bij speciaal-kerkelyke uitvoeringen heeft te houden aan den in de christelijke kerken gebruikten ritus, had men dat hier ook behooren te doen. dat ware niet meer dan hoffelijk geweest. Zelf zingen de Israe- ïeten in de sjoel met- gedekten hoofde, zoo- als bekend mag worden verondersteld. Nu wij toch aan 't opmerkingen maken Zijn, moet er ons nog eene van 't hart. "t Is deze dat men tijdens het piano-solo van meiuffrouw Bianus veel gehopst hoorde en gekuch. Juist daar werkt dat zeer storend, «xvwel voor toehoorders als voor de soliste ÏÏTS. tabl tten had men ook hier de beleetaneio kXSg«Snwe,wasvoorden toehooidie niet tot het Israëlitische ras behoorde, zeer eigenaardig. Het waren yna uitsluitend kerkzangen, die ten ^hoore we dfin tjinhrflrh'L soms door een soust soms oen goDracnu, wnuo uitsluitend m het door het koor, en er wera ha<) Hebreeuwsch gezongen. mniwschen plaatsen, zoodat men het begrijpen kon ook. Dat zal menigeen het genot van het hooren zeer verhoogd hebben, Het heeft geen zin al die Hebreeuwsché titels af te schrijven. Geopend werd met een Begroetingslied (Psalm 118 26—29). door het koor, en al dadelijk was de krach*ge, klankrijke en zeer zuivere inzet in staat den toehoorder in het gemoed te grijpen. De zang van deze acht menschen was, in den volsten zin des woords, eene openbaring voor het publiek. Zulk zingen hoort men hier niet, hoezeer overigens ons publiek verwend moge zijn. De leiding van den dirigent, den heer Engelander, was kalm en bezadigd, maar beslist, en het prachtig materiaal, waaruit dit koor bestaat, verrichtte wonde ren. Ragfijne pianlssimoTs werden gehoord* met de uiterste beheersching gezongen, soms aanzwellend tot geweldige forto's, die tot in het diepst der ziel natrilden. Je zou wel wil len soms, dat dit zineen niet meer ophield Schitterend- was de zang van den heer Rabbie, wiens eerste nummer zacht begeleid werd door het koor, dat bier alweder won derlijk-zachte piandssimo's deed hooren. Innig muzikaal was dit alles en vooral, er zat stemming in, de vroomheid van den geloovigen Jood, die zingt tot Jehovah's eer! De heer Rabbie zong daarna een loflied, waarbij de heer Engelander hem op den vleugel begeleidde. Hij heeft een mooi, licht bariton-geluid; en zijn zang maakte veel in druk op zijn hoorders. Mejuffrouw Bianus speelde op den ,yOa- sino"-vleugel een thema met variaties van Oh. ChevUland; de meeste dezer variaties, die vrijwel in elkander liepen en één geheel vormden, waren zeer bekoorlijk, maar de componist putte zijn onderwerp te veel uit, het stuk was wat lang en bleef niet altijd even boeiend. De vertóking was zeer mu zikaal. De pianiste had ook de begeleiding van den cellist, den heer Rodrigues. Alweer fraai spel, al was niet alles even vlekkeloos te noemen. Vóór de pauze vertolkte hij een sonate van H. Eccles. Nadat het koor een oompositie van Isr. J. Olman, een Nederlandsch Joodsch compo nist, gezongen had, trad de pauze in. Na de pauze trad de heer S. Duque Jr. op,'die ais oppervoorzanger der Portugeesche Israëlie ten te Amsterdam enkele kerkzangen zong, alweder zacht door het koor begeleid. Diens bariton is zwaarder en het ten gehoore ge brachte. van «enigszins ander karakter dan het voorafgaande. Prachtig was dé oolora- tuurzang, die deze liederen kenmerkte. Daar de Hebreeuwsche taal geen berijmde poëzie kent, waren alle Hebreeuwsche teksten rijmloos. Dat ze er niet minder dichterlijk om zijn, getuigt onze bijbel. De heer Rodrigues vertolkte het bekende „'Kol Nidrei" van M. Bruch, en 'n sarabande en gavotte van D. Popper: een fraai werk, onberisnelijk uitgevoerd. Daarna speelde Mej. Bianus de Valse Romantique van De- bussy. Zij is een ras-echte pianiste, aanslag en techniek zijn goed verzorgd en aan tem perament en muzikaal begrip ontbreekt het haar geenszina Met een prachtig, statig „Hallaloejah (oompositie van A. Berlijn), werd deze 9choone en voor ons zeldzame avond geelo- ten. Statig, zwaar en sonoor klonken de acht mannenstemmen op: hasjiim halleloeje! alle ziel love God! Zoo gingen we huiswaarts. Het was voorwaar een mooi begin voor ce nieuwe sjoel. Het publiek was verrukt en bracht den zangers herhaalde ovatiea Steunoproep voor Terschelling. Wij ontvingen ter plaatsing een Inge zonden stuk, waarin een oproep om steun voor de nagelaten betrekkingen der der tien Tersohellinger inwoners, die hij den jongsten storm zoo noodlottig om het leven zijn gekomen. Wij zouden gaarne aan bedoeld stuk een plaats in ons blad willen verleenen!, ware ihet niet, dat wij in „De Telegraaf' een dergelijke op roep vinden van den burgemeester van Terschelling. Wij gelooven in het belang der goede zaak te handelen door hiervan het voornaamste te vermelden. De 'heer I. J. M. van Heusden, burge meester van Terschelling, ionze landge- nooten oproepend! voor steun aan deze ge zinnen, oonstateert met dankbaarheid den steun der wetgeving, waardoor som mige gezinnen geheel verzorgd zijn, en anderen een vasten ondergrond wordt verschaft. Evenwel, er zijn menschen bij, zoo zegt de burgemeester, wier pensioen niet groot is, wijl de iman weinig dienstjaren had', anderen, waarvan de kinderen, die hun moeder ook reeds verlore nhebben, niets krijgen, omdat zij juist den bepaal den leeftijd overschreden hebben, anderen waarvan de kinderen leeren voor een be trekking, waarvoor thans het studiegeldi niet kan worden betaald en zoovele nage laten betrekkingen zijn er nog van eerder verongelukte loodsen, waarvan de fami lieleden niet hebben gedeeld in de voor- deelen eener verbeterde wetgeving. Vrienden, niet voor niets bestaat te Terschelling een stichting, genaamd „On dersteuningsfonds" waarvan het doel is, voortdurende ondersteuning van hulpbe hoevende weduwen en weezen, nagelaten door de in zee verongelukte equipagieën der loodsbooten te Tersohelling. De®e stichting heeft degelijke statuten, staat onder toe zicht van den heer Com missaris der Koningin in Noord-Holland en den heer inspecteur-generaal van het Loodswezen. Helpt ons, voorziet ons van middelen zendt uwe gave aan een der ondergetee- kenden, opdat wij uwe sympathie voor de dappere loodsen, die als offer van hun plicht vielen, om kunnen -zetten in ver lichting der zorgen hunner geliefden. Deze oproep is geteekend door vioe- admiraal Ramibonnet, insp.-generaai van het loodswezen, kapitein ter zee H. J. Albarda, directeur van het looodswezen in het le en 2e district en verschillende vooraanstaande personen op Tersohelling. Penningmeester van bedoeld Ondersteu ningsfonds is de heer Jb. Oepkes te Ter schelling, aan wien de gelden dus kunnen worden toegezonden. Ingezonden Mededeellng. (581) gesprongen handen Ooos 30-60-90 «t. Tube 80ct. Bij Apoth en Drogisten. 2e Abonnementsvoorstelling. De Huwelijksbarometer. Van de voorstelling door het Schouw- tooneel op a.s. Maandag in Casino, waar in de groote acteur Jan Musoh de hoofd rol vervult, laten we hieronder nog eenige critieken volgen uit de groote bladen. Comité voor Abonnementsconcerten Judlth Bokor Willem Andriessen. A.s. Dinsdag 15 Dec. zullen op het 2e Abom-oonoert bovengendfemid© kunste naars optreden. Judith Bokor, de geniale Hongaarsche celliste en Willem An(Messen, een van Nederlands grootste pianisten, zijn artis- ten over wie de pers letterlijk in al haar nuancen de loftrompet steekt. Zy, de teero verscliyning, beschikkend over gloed' en kracht; hij, de poëtische klaviertoovenaar by uitnemendheid, Samen elkaar aanvullend1 in de vertol king van heerlijke kunstwerken der groo te meesters. In solospel ieder op zich zelf de repro ducties der kunstproducties. „Andriessen zal zyn vleugel, een Bech- stein, welwillend! door dén heer Kettner, pianofabrikant te Amsterdam, afgestaan, bespelen. Ongetwijfeld wacht den abonné's dit maal een zeer buitengewone avond. Voor dit, en het volgende oonoert (19 Januari de Bud'apesters) zyn speciale abonnementen a 3.60 besclïikbaa» ge steld. Betreffend© plaatsbespreking en kaartenverkoop raadplege men de in dii nummer voorkomendie advertentie. Tivoli-bioscoop. De directie der Tivoli-bioscoop deel; ons mede, dat zy ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan aan het gemeente bestuur ten beihoeve van de kinderen der openbare scholen heeft aangeboden de film „Onze Oost", een hoogst interessante en gezellige reis in 4 afdeelingen door ons mooi Insulinde. Voor de gemeente zijn hieraan geene kosten verbonden. Deze film zal worden vertoond aan die kinde ren, welke door de gemeente daarvoor worden aangewezen. getuige d'e Zuiderzeewerken. De heer Van Os onderschrijft ver schillende bezwaren van den heer van Dam, o.a. dat omtrent de transportband. Deze loopen over ongeveer 400 rollen en schijven. Hoe is men aan die transport- ba raden gekomen, vraagt spr. Spr. gelooft niet, dat er voor zeetransport reeds een dergelijke constructie bestaat, dit wordt dus een proefkonijn. Die 400 wieltjes moe ten in beweging worden gebracht en als benoe- dat zq binnen korten tijd weinig meer dan oud-roest zullen zyn. Spr. geeft in over weging deze zaak nogmaals te onderzoe ken .Wy verkeeren hier in gunst'ge om- Gemeenteraad v. Helder. gehouden op Dinsdag 8 December 1925, des avonds 8 uur. Afwezig de heer Mateis wegens onge steldheid. Notulen. Vaststelling der notulen van 27 Octo- ber 1925. Ingekomen Stokken. ming van: G. Marinus, A. Swart en P. Th. Luyckx, tot lid van de Commissie tot Wering van schoolverzuim. b. Bericht van aanneming der benoe ming tot onderwyzer aan school 14. c. Mededeeling van den Ontvanger der Registratie enz., dat het wetsontwerp tot verkoop aan de gemeente van het voor malige militaire hospitaal aan de Artil- leriestraat is ingetrokken. Deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. standigheden door de aanwezigheid van ce werf, laat men eén klein bedrag uit trekken voor proefnemingen. Een onder- losser kan niet; het vuil valt er niet uit, maar wellicht kon het gemakkeMjk wor den ondervangen. Met de pontonbrug heb ben we gezien hoe met een eenvoudige proef de zaak duidélyk kan worden ge maakt. In dien geest is hier wellicht ook iets te doen. Spr. meent, dat met een zoo GEMEENTERAAD. De Raad der Gemeente Helder verga dert op Maandag 14 December 1926, des avonds 8 uur. De. agenda vermeldt de volgende punten: Ingekomen Stokken. a. Dankbetuiging van de muziekver- eeniging „Winnubst" voor het haar toe gekende subsidie ad 100. b. Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den Gemeente-ontvan ger. (Voorgesteld wordt deze stukken voor kennisgeving aan te nemen). Begrooting. Behandeling der Gemeente-begrooting, dienst 1926, met byiagen. Onderwfjs. Voorstel om het raadsbesluit in zake de aanstelling van een tydeiyke leerkracht aan school' 2 (Huisduinen) in te trekken. Werkloosheid. Prae-advies van Burgemeester en Wet houders op het adres van den Helder- schen Bestuurdersbond, houdende het ver zoek om verschillende met name aange geven maatregelen te treffen in het be lang der werkloozen. Onderwfls. Voorstel om te bepalen, dat die onderwy- zers als regel worden ontslagen by het bereiken van den 65-jarigien leeftijd) en herstemming over het amendement- Eylders in zake het verleenen van ontslag aan huwende onderwyzereasen. Grondbedrijf. Voorstel om HeJderis Belang gedeelte lijke kwytschelding te verleenen van ver schuldigde landihuur. Salaris-verordening. Voorstel tot wijziging van de salaris- verordening 1920 in verband met de aan stelling van een klerk aan de gasfabriek. W ethouders-pensioenen. Voorstel tot het wyzigen van de Ver ordening regelende de pensionneering der Wethouders. den verkoop van alcoholhoudende dran ken, althans niet aan personen die buiten deze gemeente woonachtig zyn, b.v. vlie gende zaken. Op voorstel van B. en W. wordt dit stuk ter afdoening in handen van Burge meester en Wethouders gesteld als behoo- rende tot hun competentie. e. Adres van den Helderschen Bestuur dersbond, houdende het verzoek, verschil lende met name aangegeven maatregelen te treffen in het belang der werkloozen. (Voorgesteld wordt ddt stuk te stellen in handen van Burgemeester en Wethou ders om prae-advies. De heer Boogaard diringt op spoe dige behandeling aan, daar in dit adres ook gesproken wordt over een kerstgave. De Voorzitter deelt mede, dat de volgende week opnieuw vergaderd wordt on met de begrooting een aanvang wordt gemaakt, waarna de Raad zich met het voorstel vereenigd. Reiniging. Nader voorstel om de voorgenomen re organisatie van'den reinigingsdienst thans ten uitvoer te brengen. De heer Sohoeffelenberger ver heugt zich, dat dit voorstel thans geko men is, waar bezuiniging wordt nage- fitreefd. Het is niet het ideaal, dat qpr. nastreeft, maar nochtans heeft het spr. volle sympathie. Evenwel meent spr., dat nog wed enkele andere dingen zouden kunnen worden bezuinigd; het motor transportschip kan in de praktyk anders worden toegepast. Als spr. het bedryf zou beheeren, zou hy een dergelijk vaartuig niet toepassen. Men heeft geen motor schip noodig, men kan dezelfde kracht overbrengen op de zolderschuit. Bij vorst zal de thans voorgestelde werkwyze stag natie geven. Spr. stelt voor het transport vaartuig te laten vervallen en uitsluitend een zolderschuit met motor aan te schaf fen; daarop kan een kap met grijper ko men en een lier. De genomen proef is slechts gedeeltelyk geslaagd, niet geheel. Wat thans aan den eenen klant bezuinigd wordt, zal door meerder benoodigd per soneel weder worden te niet gedaan. Ook een grijper kwam in spr. ontwerp voor. Spr. geeft in overweging de zaak nog maals met den directeur der reiniging te bespreken; het betreft eene bezuiniging van f 10 af 12000. De heer Bot zegt, dat d'e proef gedeel telijk slaagde, omidat zy met noodmate riaal geschiedde. Hadden wy het mate riaal gebruikt, dat wy oorspronkelyk wil den gebruiken, dan ware zy beter ge slaagd. Als wy dit transportschip hebben, zial het vuil inééns in zee worden gestort Spr. verheugt zich, dat de heer Sohoeffe lenberger thans omtrent het in zee stor ten van het vuil bekeerd is. daar hy aan vankeiyk hiertegen was. Wat d'e heer Sch. thans bedoelt, begrypt spr. niet best; men kan met zoo'n zolderschuit met mo tor niet maar altijd ia zee gaan. Laat de heer Sch. zich wat duidelijker uitdrukken omtrent zyn bedoeling. Vorst is niet zoo'n bezwaar; we hebben thans al veertien da gen aaneen vorst, maar gaan even goed de haven uit In een enkel geval zou het misschien stagnatie geven. De heer V a n D a m is het College dankbaar, dat het deze kwestie weder in den Raad heeft gebracht, hoewel zy al beslist was. Aanvankeiyk was de bedoe ling een motorschuitje aan te schaffen met een aanhang en daarvan is diit plan gegroeid. Dat het College een en ander nog eens in den Raad wil brengfen. is be- grijpeiyk. Tot spr. leedwezen ontbreekt aan de stukken een schema betreffende den ouden toestand tegenover den nieu wen. De begrooting is er wei, maar geen schema, dat een beeld geeft van hetgeen thans geschiedt. De voorgestelde 22000 bezuiniging moeten gevonden worden door de kortere rij-afstanden. Wy zyn er evenwel met d!e thans uitgetrokken gel den nog niet; er moekeen kraan komen, waarvan nog geern prij# bekend is, er moe ten nog bakken komen voor de zolder^ fjchuit, enz. Een tweede belangrijk punt is» dat men oen deigelyk kostbaar object als dit mo-, torschip zonder aanbesteding bestelt. Ware het nu een bizonder schip, dan was het wat anders, maar iedere scheepsmak ker kan het maken, en spr. acht Jjet niet wenscheiyk dit zonder voorafgaande prijs- opvrage te bestellen. Vooral niet in dezen tijd van concurrentie. By finantiën is on langs een douanevaartuig aanbesteed; waarvoor de inschrijvingen aanzienlyk uiteenliepen. Verder is voor wachtgelden en perso- neelsbezuiniging geen post uitgetrokken. De thans voorgestelde transportbanden- constructie heeft in Amsterdam voor an dere doeleinden gediend dan hier het ge val is. Spr. hleft er nogal bezwaren tegen. Op de gasfabriek hebben we een transpor- rantie. Ook de wachtgeldregeling dient onder de oogen te worden gezien en spr. wil de zaak alsnog verdagen. De heer Boogaard meent, in tegen stelling met de beide voorgaande spre kers, die trouwens ook al met elkander in tegenspraak zyn (de heer van Dam noemt het een eenvoudig scheepje, en de heer van Os constateert, dat een tweede van dezen aard niet bestaat), dat het goed gezien is, dat we eerst de reorganisatie moeten hebben. De dienst wordt duur door het personeel. Dit in cijfers omzet ten is thans niet mogelyk; eerst dient de reorganisatie haar beslag te hebben. Deze zaak is al lang hangende, en nu bepleit men wederom uitstel; de heeren hadden hun bezwaren dan toch wel eerder te berde kunnen brengen. Nu zouden we by de begrooting wederom zonder de reor ganisatie zitten. D eheer Verstegen: De zaak is vrij eenvoudig; dit loopt al van 1920 af. Spr. merkt dit en passant even op, omdat d'e heer van Os het doet voorkomen, alsof we in overijling zouden handelen. De heer V a n O s: Ik bedoelde die kwes tie van den transportband! De heer Verstegen: Die dateert van 1922,- dus ook al drie jaar geleden. D© heer van Os kan in geen geval volhou den, dat we overijld1 handelen; geen en kele kwestie hangt zoolang als deze. Uit en der na is de zaak besproken, en het is de schuld der tegenstandiers, dat de be grooting der reiniging telken jare moest worden verhoogd. Toen het besluit tot reorganisatie genomen werd, had het Col lege die kunnen doorvoeren. Mede op spr. advies is dat niet gebeurd, omdat de Raad dit had verzocht en het College aan dat verzoek gehoor gaf. Het gevolg is ge weest dat wy proeven hebben genomen, en maar zelden is zooveel geprobeerd als bierby. We hebben het geprobeerd met ee nonderlosser, dat was hèt systeem. Van de marine kregen we een onder losser te leen. en een sleepboot. Op een trieetigen achtermiddag stoomden we de zee in. Het vuil bleef evenwel in de schuit zitten,, de onderlosser dleugde niet. Men moet dat persoonlyk hebben meegemaakt om te weten Wat een ellendig goedje zoo'n com pacte massa vuil is. Stukje voor stukje moest het er met harken, vorken, enz. worden uitgehaald. Na die eerste niet-geslaagde proeftocht begon spr. aan onderlossers te twijfelen. Nu zyn er voor het lossen van vuil ver schillende systemen, in Amsterdam heeft men het geprobeerd met een groote zol- dterschuit met een kraan. Ook, dat ging niet. De heer Sohoeffelenberger wil nu een grijper gebruiken. Zoo'n grijper moet evenWel hangen en by de de minste kab beling hangt hy buiten boord. Ook dit systeem is overdacht De heer van Os spreekt over proeven op de marinewerf met de transportband. Dat gaat niet. Misschien kan men spe ciale vaartuigen bouwen, maar het biyft steeds eene proefneming. Ook over dleji transportband is vooraf advies gevraagd, de deskundigen zyn het zooals steeds, hierover niet eens. Wy hebben verschil lende deskundige adviezen, maar het be treft hier eene proefneming. We hebben meerdere proeven genomen, waartegen over de Raad sceptisch stond en die zeer goed voldeden; o.a. de auto-sproei-wagen. De heer Van Os: Waarvoor het dubf bele personeel noodig is van wat is ge zegd. De heer Verstegen: Hoe komt de heer van Os daaraan? Deze auto wordt door één man bediend, maar het spreekt vanzelf, als er 20 M. slang uitgerold imioet worden, dat dan één man niet voldoen de is. De heer Van Dam: Het straat- sproeien kan niet door één man geschie den. De heer Verstegen: Dat kan wel, maar bij meerder personeel te er bezui niging. Laat de heer van Daan de groote voordeelen van dezen dagen nu ook eens nagaan. Wy 'hebben thans gezien waar voor hy zooal bruikbaar te. Het grootste verzet tegen deze auto kwam van den heer van Daan. Thans te gebleken, welk een buitengewoon goed instrument deze wagen is. en wat een bij uitstek deskun dige oppositie was hier niet tegen! Toen alles uitgeput was, is de Commis sie naar Amsterdam géweest en zag daar de transportinriohtiiig, die gebruikt werd voor lompen transport. De ingenieur der vuilverbrandig was van aneening, dat de ze inrichting op een dergelijke manier kon worden toegepast voor vuil transport Aanvankelijk 'hadden wy de bedoeling twee schepen te neanen met een sleepboot doch na besprekingen met een ingenieur tour, die niet bleek te voldioen, en men be- der marinewerf, e.a. is de directeur ge- loeft er nog al, eens verrassingen mede, koman tot een wohtp mot e^gen voortatu- „Het Vaderland": Ieder ^vzoen brengt wel de noodige pre mières inet een volledig lachsucces, maar het is helaas maar zelden, dat er eens een blijspel gaat als ,4>e HutjcIijksbarometer". Het ds een zalige, gezegendle inval, een goudmijntje en een heerlijk ding. Hpt ie zoo prachtig on deugend. „Nieuwe Courant": De geschiedenis van twee jonge paartjes; van het eene ie de man te goed' voor zijn vrouw, van het andere is de vrouw te goed: voor 'haar man. Zóó grappig in elkaar gezet, maar ook zóó goed gespeeld, dat het publiek aan één stuk giert van het lachen. Het Schouwtooneel heeft ook voor een goede op voering gezorgd. „Nieuwe Rotterdameche Courant": De opzet van het blijspel, dat een klucht wordt, Is aardig, de ongewone drinkpartij werkt op de lachlust. Gelachen is er gisteren avond veel, dank zij het grappige spel. „De Avondpost": ,Do Huwelijksbarometer" behoort tot die kluchten, waarbij het lachen den heelen avond niet van de lucht is. a Berichten van aanneming der henne- d®8r een last Yan 0P 15 8*. meent SPr" den verkoon van alcoholhoudende, dran- daarop oók geen ga-

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5