T VIERDE IEN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS. VAN ZATERDAO 12 DECEMBER 1925. De Wethouder van Financiën en van de Bedrijven zal in plaats van Dinsdag 16 December aa. Woensdag 16 December da.v. spreekuur houden van 11 uur van. tot 12.30 uur n.m. Op de Groote Internationale Pluim veetentoonstelling van „Oroithophilia" te Utrecht behaalde de heer G. J. H. Verste- i alhier met 5 nummers kuifhoenkrielen eerste, 1 derde en negen eere-prjjzen. GEMEENTE-BEGROOTING 1926. Het Algemeen Rapport over de Begroo- ting 1926 is opgenomei op pagi. 2 van het eerste blad. De „Irmgard". Het Duiteche stoomschip „Irmgard", dat, naar men weet, in den storm, enkele weken geleden, zwaar geteisterd en dat in het Marinedok alhier werd opgenomen, zal heden hersteld naar zee vertrekken. Het schip heeft o.m. nieuwe reddings sloepen gekregen, terwijl het ook voor» zien is van een nieuwe schroef, welke ge goten is door de Amsterdamsche Droogi- dok Maatschappij. Heldersche Bestuurdersbond. De Heldersche Bestuurdersbond had gisterenavond in Oasino eene openbare vergadering belegd, waar de Voorzitter van het Ned. Verbond van Vakver eend- gingen, de heer R. Stenhuis een rede zou houden over het onderwerp „De noodza kelijkheid der Moderne Vakbewegiug". De zaal was vol belangstellenden, en het Hel der's Fanfarecorps hield hen in afwach ting van het uur van aanvang aangenaam bezig. Het bleek evenwel dat de heer Stenhuis tengevolge van een keelaandoening ver hinderd was. Zijn plaats werd ingenomen door den heer De La Bella, tweede secre taris van het N. V. V. De vergadering werd geopend door den voorzitter van den H. B. B., den heer Minnes. De moderne vakbeweging, aldus de spr., heeft in den laatsten tijd allerlei aanval len doorstaan en het is wel goed, dat er eens over gesproken wordt. Het gaat haar als Uilenspiegel: zij heeft het naar ge maakt ook. Met vergelijkende cijfers toont spr. dit aan. Deze ontwikkeling zal zich voortzetten, omdat wij realisten en opportunisten zijn. Alles wat goed is in de vakbeweging mag en moet, is onze stelregel en deze is het die onze beweging voortstuwt. De revolutionaire vakbeweging bereikt niets; uit louter „eenheid" hebben ze zich kapotgemaakt, en ze laten Moskou nu be slissen wat hier gebeuren moet Dat kan niet, omdat Russische methoden voor westersche landen niet in te voeren zijn. Het N. A. S. heeft 14000 leden, en als die miet de 190.000 van het N. V. V. een een heidsfront zouden vormen, zouden wij daarvan niet beter worden. De kerkelijke vereenigingten. Reeds in 1920—'21, toen een veranderde conjunc tuur en een aanval van de werkgevers te voorzien waren, hebben wij reeds aan die confesaioneele organisaties een plan van samenwerking voorgesteld, hetgeen afge wezen werd, omdat men vreesde, dat sa menwerking van r.-k. en moderne vak beweging wel eens verderfelijk kon zijn voor de chr. regeering. Door gebrek aan Inzicht heeft de oonfessioneele vakbewe ging zich aan menige verkeerdheid be zondigd. Spr. herinnert aan den taxtielstrijd, toen zy op het kritieke oogenbiik zich afscheid de vau de moderne vakbeweging. Sterker staaltje nog zagen we in den metaal ar bei- dersstrijd. Op politiek gebied verwijt men ons de samenwerking met de S.D.A.P. Spr. wijst op het groote verschil tuaschen ons en de oonfessioneele: wij zijn gelijkberechtigden van de leiders der S.D.A.P., terwijl de r.-k. arbeiders slechts de knechten zijn van de r.-k. werkgevers. In redevoeringen van chr. leiders wordt dan ook de klacht ge hoord, dat mien niet naar de vakbonden luistert. Wie trouwens nagegaan heeft wat van hun verlangens is terechtgeko men, ziet wel, dat de r.-k. Vakbeweging nog geen invloed in de r.-k. staatsparty heeft kunnen uitoefenen. De neutrale vakbeweging bestaat pLm. 12V» jaar. Redenen tot feestelijke herden king bestaan er voor hen niet, het A N. V. ligt op sterven en men kan ieder oogen biik het einde verwachten, 't Heelt nooit ©enige beteekenis gehad: neutraliteit op vakgebied is onmogelijk, omdat de belan gen van de vakbeweging op politiek- en economisch terrein liggen. Ik tart ieder om te bewijzen dat de sa menwerking tusschen de moderne arbei dersbeweging en de SJD.A.P. niet was in het belang der arbeiders. Het zal dan ook geen ramp voor Ned'erland zijn, als straks deze neutrale vereeniging het tijdelijke met het eeuwige verwisselt. Thans is een Centrale voor Hoofd arbeiders gesticht, die ontbrak nog in ops land, en als wij nagaan wie hier al zoo bij aangesloten zijn, komt de vraag: wel ke belangen hebben deze groepen gemeen die niet in de moderne vakbeweging wor den bevorderd. Spr komt nu op de moderne vakbewe ging. Hoe staan wij tegenover dé groote vraagstukken van dezen tijd Revolutio nairen verwijten ons wel eens het gebrek san offervaardigheid. Spr. wijst op den tertielstrijd, toen in 1 maanden tyd een klein werd bijeengebracht, en ais 4e chr. m t-t bedden standgehouden. zouden de arbeiders gezorgd hebben, dat er munitie aanwezig was voor nog velé maanden. De uitkeeringen toonen wei onze kracht; voor stakingen bedroegen die in: Ingezonden Mededeellner. (670) vJiniehAandm - Winhwodvn 1920 1921 1922 1923 1924 Van het land met de laagste loonen wer den wij het land, dat weliswaar niet aan de spits staat, maar toch zeer zeker een goed figuur maakt. Stelt imen het Loon- cijfer in 1914 voor Engeland gemiddeld op 100, dan bedroeg dat voor Brussel 66, Zweden 77, Amsterdam 68. In 1924 waren deze cyfere: Engeland 100, Brussel 63, Zweden 85, Amsterdam 94. Wel zijn wij de laatste jaren terugge gaan; maar onze loonen hebben we betee- kenend opgevoerd. Onze opvattingen worden door de erva ring bevestigd. De omstandigheden waar mee men Tekenings moet houden, zijn lede geweldige schuldenlast die Europa heeft overgehouden uit den oorlog en die ge rust aan Amerika alleen op 10 milliard dollar kan worden geschat. Een tweede feit is het toenemende mili tarisme. Niettegenstaande alle beloften van ontwapening is de sterkte van de staande legers bij elkaar 6 millioen in Europa. Ook dit beïnvloedt den strijd. Een ander vraagstuk is de werkloos heid. Begin 1925 waren in Europa 6 mil lioen werkloozen. Daarin ligt een vraag stuk op zichzelf. Tenslotte de regelmatige Internationale trustvorming, die aan steeds kleiner groe pen kapitalisten enorme macht geeft. Vraagt men deze lieden hoe de kwalen moeten genezen, dan zeggen zij door be perking van productie. Terwijl n.b. aller wegen pogingen worden gedaan tot uit breiding van den werkdag. En wij drei gen een gevaarlijke macht te worden in de maatschappij. Met citaten van r.-k. sprekers bewijst spr. dit. In 1918 heeft men, ook in ons land, po gingen gedaan tot herstel van het econo misch leven: het solidarisme tusschen r.-k. werkgever en werknemer werd ingevoerd. Er kwam niets terecht. De ontwikkeling der dingen leidde tot een groote organi satie tusschen de werkgevers. Daardoor is de strijd van lokalen aardt tot een algemee- nen geworden. En het Is onze taak ge worden tegenover deze concentratie van werkgevers de ononderbroken groeiende machtsvorming te stellen der arbeiders. De werkgevers zeggen: verlaging der loonen en verlenging van den arbeidstijd is het eenige middel tot herstel van het eoonomische leven, 't Staat nog altijd zoo, dat er in de wereld millioenen werkeloos zijn en door het militarisme mülioenen aan de productie zijn onttrokken. Ook zijn er nog millioenen die parasiteeren op an deren. Zoo lang dit zoo is, willen wij den arbeiders niet adviseerem tot langeren werktijd. Met dien arbeidstijd wordt internatio naal een schandelijk spel'gespeeld. Van een internationale regeling wil men niets weten. Wij mogen in aantal wat terug zijn ge- loopen: onze overtuiging betreffende den 8-urendag is onverzwakt gebleven. Onze beweging heeft de macht in een aantal bedrijven den boel stop te zetten, en als wij één week staken, hebben wij evenveel tjjd van de werkgevers afgenomen als zij ons weigerden te geven. Wij zullen het oog moeten gericht hou den op Genève, dat goed werk kan doen. Maar we moeten ons bewust zijn, dat dat slechts kan als daar de stuwende kracht van de international© arbeidersklasse ach- terzit. We hebben het zóóver gebracht, dat de wergevers slechts in onze organisatie ge vaar zien. Met een citaat toont spr. dit aan. Wij leven in een moeilijken tijd; onze nieuwe eisch betreft medezeggenschap en bedrijfsorganisatie: wij moeten zorgen op dit terrein invloed te krijgen. Daartegen zal zich een ongekend verzet ontketenen in werkgeverskringen en wij hebben ons ervan te doordringen dat dan een ontzag lijk offer van ons gevraagd wordt. Voor doorvoering van dien eisch staat op den voorgrond goed onderwijs. Tot dien strijd tegen de nog heerschen- de reactie is alleen de moderne arbeiders beweging in staat. Zij die hopen op ver wijdering tusschen S.D.A.P. en N. V. V. vergissen zioh: dit bondgenootschap is een bron van onz© kracht. Beide samen zijn zij de organen voor bevrijding van het proletariaat. Onz© moderne arbeiders beweging is onverzwakt gekomen uit den strijd en is gebleven de trouwe wachter. Tot slot wekt spr. de aanwezigen op zich te blijven scharen onder de vaan van het N. V. V. en ddt te versterken. De voorzitter, de heer Minnes, de ver gadering sluitend, deelde mede, dat deze de eerste is van de j aarlij ksche winter- propaganda, diie gedurende twee maanden gevoerd wordt ter versterking der orga nisaties. Voor debat was dientengevolge geen gelegenheid', slechts voor het stellen van vragen, waarvan geen der aanwezi gen evenwel gebruikmaakte. Ongeveer huif tien werd de vergade ring gesloten. Onze foto kast In de fotokast zal hedenmiddag worden opgehangen een foto van de leden1 van de jubiloerende ^angver. „Zingt den Heere", gemaakt door het fotobureau Helder". De foto zal ook Woensdagavond op de repetitie te bezichtigen zijn. Jubileum-uitvoering Chr. Zangver een. „Zingt den Heere". Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende (door de redactie bekort): Bovengenoemde Zangvereenigipg, direc teur dé heer P. Brizée, vierde Donderdag avond haar 60-jarig bestaan in „Oasino". Het programma was voor deze .gelegen heid met zorg samengesteld, waarbij geheel bslftngeloQze medewerking werd verleend ffuhelgenees door dé dames Mevr. G. Kramer—Bohten, sopraan, Mej. de Kok, sopraan, Mej. J. Hol- lestelle, alt, die heeren C. Abbenes, bariton, Tj. Dito, plano en G. Fuldner, orgel, bene vens eenige heeren musici. Nadat door den Voorzitter, den heer Put ters was herdacht wat zich in die 60 jaren al zoo heeft voorgedaan, kon een begin worden gemaakt met het afwerken van het programma. Der traditie getrouw werd allereerst het Bondslied gezongen, hetgeen opgewekt en frisch klonk. Hoflied" van Zalsman, voor koor met. orgelbegeleiding werd behoudens enkele vlekjes goed' gezongen, mannenstemmen vooral tenoren lichtelijk aan den ruwen kant. Orgelbegeleiding was bij den heer Fuldnek in goede handen. Hierna was het kinderkoor aan de beurt metHooft blij den Heer" van H. G. Nögell, en de „Alpenherder". Deze whte ongekunstelde kinderzang klonk prachtig, en ontlokte dan ook een welverdiend en spontaan applaus. Hierna werd gelegenheid gegeven de ju- bileerende vereeniging te complimenteeren, waarvan ook gretig gebruik werd gemaakt. Het Gemeentebestuur had bericht gezon den van verhindering, doch deed deze ken nisgeving vergezeld1 gaan van een zeer fraaie bloemenmand. Achtereenvolgens kwamen feliciteeren: Luthersche Zangver., Chr. Jongelingsver. Zang- en Rec.-Ver. Harmonie, Oranje Har moniekapel en Geref. Zangver. Hallelujah, welke allen bloemen aanboden, terwijl door Mevr. Spruit—Govers ook een bloemen hulde was toegezondea Schriftelijke felicitaties kwamen in van Morgenrood, Kunst aan 't Volk, Stedelijk Muziekkorps, Muziekver. Winnubst, Ge heelonthouders Zangver. D.O.V., Helder's Gemengd Koor, Helder's Mannenkoor, Hel der's Fanfarekorps, Ohr. Meisjesvereeni- ging, benevens een persoonlijk schrijven van de heeren Korver en J. A. v. d. Vliet. Bij deze gelegenheid werd tevens aan Mej. de Kok en den heer Van Zwijndrecht een ih fraaien stijl door de drukkerij van de fa. C. de Boer Jr. vervaardigd diploma uit gereikt Tevens werd de verdienste van den direc teur erkend door het aanbieden van een prachtig schilderij, terwijl ook Mevr. Brizée bij het aanbieden van bloemen niet werd vergeten, 'n aardige attentie van 't bestuur. Door de heeren Ir. C. van Dam en Van Zwijndrecht werd de vereeniging op onder houdende wijze toegesproken, een en ander geheel in den geest van deze vereeniging. Hierna werd' een Kerstcantate uitgevoerd van Mevr. Lambrechts—Vos, voor soli, vrouwen- en kinderkoor met pianobegelei ding. 't Was een vrij omvangrijk werk met vele goede momenten. Na de pauze werden we verrast met een „Weinachtsoratorium" van H. Barth, voor soli, koor, orkest en piano. Het geheel werd op verdienstelijke wijze uitgevoerd, hoewel het uiteraard niet onbe rispelijk koli worden genoemd. Als slot kregen we een cantate „Het eene noodige" van J. G. van Herwaarden, voor soli, gemengd en kinderkoor, piano, orgel en orkest. Nadat door den heer Van Zwijndrecht alle medewerkenden dank werd' gebracht voor hunne prestatie, werd^deze succesvolle avond met gebed gesloten. Comité voor Abonn.-concerten. Op het tweede abonnementsconcert ge' arrangeerd door de Hollandsche Concert' directie Dr. G. de Koos, op Dinsdag 16 Dec. a.s., te geven door de celliste Juditb Bokor en de pianist Willem Andriessen, zullen werken van Grieg, Schumann, Boëlmann, Chopin, PergoleseMehul en Popper ten gehoore worden gebracht. Het is het comité aangenaam, voor dit buitengewone concert een groeiende be langstelling bij het publiek te mogen constateeren. Openbare vergadering Luth. Kerk. In het kerkgebouw der Herat. Evang. Luth. Gemeente alhier zal Dinsdag a-s. dis. J. O. V.' van Bemmd, predikant bij deze gemeente te Hoorn, op uitnoodiging van de Luth. Jongelings-ver. „Eén is uw meester", eene lezing houden. Bizonderheden per advertentie. Gezelschap Jan Musch. De HuweUJksbarometer. 'Hedenmiddag vangt de plaatsbespre king aan voor de 2e abannementsvoorstel- ling door het Sohouwtoomeel. Ook voor niet abonné's zijn nog kaarten beschik baar tegen toegangsprijzen vernield in de advertentie, 't Wordt Maandag een echte lachavondl Jan Musch en Stine v. d. Gaag zijn eeniig in deze dolle Anneri- kaansche geschiedenis. 1 Debat HovingHaitjema. Men schrijft ons: A.s. Donderdag zal er een openbare debatvergadering plaats vinden tusschen de heeren J. Hoving, Redacteur van de „Vrijdenker" en Prof. Haitjema, Hoog- leera^| in de Theologie aan de Rijks- Univeraiteit te Groningen, over het actueele onderwerp„Godsdienst, wereld beschouwing, zedelijkheid." Deze debat vergadering vindt plaats naar aanleiding van de laatste vergadering van de A V.O.C.G., waarop Prof. Haitjema optrad, met het onderwerp„Het kruis van Chistus en de menschen van onzen tijd", toen van de gelegenheid tot debat gebruik gemaakt werd door den heer Hoving, die daarna Prof. Haitjema uitnoodigde tot een debat met gelijke tijdsverdeeling. Ongetwijfeld zal dit debat voor een ieder, die zich interesseert voor de levens vraagstukken, aantrekkelijkheid hebben. Vraagstukken als de oorsprong van den godsdienst en de moraal zullen hier ter sprake worden gebracht. Wij merken nog op dat Prof. Haitjema een buitengewoon goed redenaar is en dat ook de heer Hoving een aangenaam spreker is. Kerfcoancert A G. O. Dinsdag 22 dezer zal in de Herv. Kerk Westotraat een concert worden gegeven door mejuffrouw Frida Mooy, sopraan- zangeres uit Amsterdam, met medewer king van onze plaatagenooten mejuffrouw Marcelle d'e Haas (viool) en Toon de Hoogjh (orgel). Uitvoeriger mededeelingen zullen de volgende week hierover worden gedaan, voor heden zij volstaan met dit voorloopig bericht. Het teefcen des Krulsea. Het beroemde werk „Het teekeni dies Kruises", naar het Engelsch „The Sign of the Cross" van W. Rarett, het bekende stuk, waarmee Marius Spree indertijd in Holland zulk een grooten opgang heeft gemaakt, zal op den len Kerstdag in Ca sino worden opgevoerd door die N.V. „Groot Toonoel". Voor dit prachtvolle en rijk gemon teerde tooneelspel, dat ten tijde van Nero speelt in Rome en omgeving, worden, alle speciaal daarvoor vervaardigde deoors meegebracht, evenals de toepasselijke schitterende costumee. Deze zeer kostbare voorstelling, uit muntend vertolkt door dit gezelschap, zal zeer zeker veel bezoekers trekken. Het 'belooft iets bijzondersl Wlnkelnleuws. De heer A. Govers, die meer dan 10 jaren op deBassineracht een slagers winkel dreef, moest wegens huuropzegging van dat perceel, naar een andere winkel uitzien. Een zeer geschikte gelegenheid, om een nieuwen slagerswinkel te openen vond de heer Govers in het perceel van den heer Coltof Spoorstraat 75. Natuurlijk kon de winkel niet zoo be trokken worden en moest de oude winkel geheel tegen den grond, alvorens de fundamenten van den nieuwen winkel daarop gelegd konden worden. De heer Krijnen had de teekening voor de nieuwe zaak gemaakt en het is hem gelukt, op beperkte ruimte, een aardigen, smaak- vollen winkel te doen verrijzen. Donderdagmiddag opende de heer Go vers in dit winkelcentrum van onze stad, zijn nieuwe zaak. Meer dan twintig bloemstukken zorgden voor den feeste- lijken aanblik, maar wat meer zegt voor een slagerswinkel, was, dat eenige prachtige beesten in den winkel hingen en dat de etalage er smaakvol uitzag. De geheele zaak is frisch en hygiënisch ingericht. De winkel heeft een granieten vloer, een marmeren toonbank en uit stalling, de muren hebben een tegelbe- kleeding, terwijl voor een zeer moderne inrichting is gezorgd door plaatsing van een electrische gehaktmolen, vleeschsnjj- machine etc. Achter den winkel bevindt zich een woonkamer, terwijl op het erf daarachter, een kokerij, een slachtplaats en een varkens- en koestal gebouwd werden. Alles is ruim voorzien van licht en lucht, wat de frischheid en zuiverheid ten goede komt. De voorgevel van het gebouw ziet er ook smaakvol uit, zoodat de Spoorstraat met recht een modernen winkel rijker ia geworden. Zooals gezegd; de heer Krijnen was de architect van dit gebouw, de firma Walboom en Minneboo was de aannemer, de heer Kaleveld verzorgde het schilder werk, terwijl de heer Puinbroek de electrische installatie aanlegde. Rijkspostspaarbank. Uit het Politie-rapport Woensdagavond deed een bewoner van da Weezenatr. aangifte, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag, van aan droog PREDIKBEURTEN. ZONDAG 16 DECEMBER. Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): Geen dienst West er kerk: 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. A F. van Dijk. Hnladalnen: Geen dienst. Jalianadorp: Geen dienst Anna Paulowna. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur, G. Chr. Dun, van Alkmaar. MAANDAG 14 DECEMBER 's Avonds 8 uur, Bijbellezing door Da. J. A. Ra abc, van den Burg. Geref. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur en 's namiddags 6.30 uur, A. K. Krabbe, Theo). Cand. teMeppel. Chr. Gerei. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6 uur, Ds. B. van den Berg. DINSDAG 16 DECEMBER 'e Avonds 8 uur, Ds. J. Jongeleen, van Hilversum. Bede voor de Buitenland- sche Zending. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.30 uur, Ds. v. Vliet, van Dordrecht MAANDAG 14 DECEMBER 's Avonds 7.30 uur, Ds. v. Vliet, van Dordrecht Doopsgezinde Kerk: 's Morgens 10 uur, Prof. Dr. W. J. Kühler, van Amsterdam. Luthersche Kerk: 's Avonds 7 uur, Ds. O. O. G. Visser, van Rotterdam. Leger des Hella (Spoorgracht 38). 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst 's Namiddags 3.30 uur, Openluchtbijeen komst, Koningsplein. 's Avonds 8 uur, Heilssamenkomst. lijn op het erf van zijn woning, een overhemd was ontvreemd. Door een bewoner van de Oranjestr. werd Woensdagavond politiehulp inge roepen, namens een juffrouw uit die straat, wier man, van wien zij gescheiden leefde, onder drankinvloed een ruit had vernield van de woning waarin zij ver blijf hield. Hij had zich bovendien toegang tot die woning verschaft. Twee agenten begaven zich naar bedoeld perceel en verwijderden den man. Door een rechercheur werd Donderdag een man aangehouden en naar Alkmaar overgebracht De man stond in het Alg. Politieblad gesignaleerd voor een boete van f 6, subs. 3 dagen. Bij gebrek aan contanten moest hjj drie dagen brommen. Donderdagavond deelde iemand op het Hoofdbureau mee, dat er in de .P. Hen driklaan een man zat, die zijn weg niet kon vervolgen. Een brigadier en een agent begaven zich er heen en troffen den man aan, die zeide, onmogelijk naar huis te kun nen, omdat hij een zwaren aanval van rheumathiek in zijn linkerbeen had ge kregen, waardoor hij dit been niet kon gebruiken. De man werd naar het Hoofdbureau gebracht en vandaar per brancard naar zijn woning vervoerd. GEMEENTERAAD. W e>r keloosh el dsvoorzienlng. 'In de vergadering van dien Raad van 8 dezer werd om prae-ad/vies in handen gesteld van B. en W. het adres van den Helder- schen Bestuurdersbond, houdende verzoek om maatregelen tie treffen in het belang van de werkloozen. Voor zoover het verzoek er O" gericht is om tot spoedige uitvoering van de door den Bond aangegeven werken te komen, merken B. en W. op, dat met kracht aan de voorbereiding van een en ander wordt gewerkt en dat de belangen van de plaatselijke werkloozen bij de uitvoering niet veronachtzaamd zullen worden. Dat voldoende rekening wordt gehouden met deze groep gemeentenaren moge o. m. hier uit blijken^ dat in de bestekken voor den bouw van het Tehuis voor Ouden van Da gen en het Raadhuis is resp. zal worden voorgeschreven, dat de voor die werken aan te nemen werkkrachten moeten worden aangevraagd! hij de Arbeidsbeurs. Dit ligt trouwens ook geheel in de lijin van een Ge meentebestuur, dat er, als wiji, van door drongen is, dat betrokkenen moeilijke tiji- den beleven. Echter mag anderzijds nimmer de finanoieele kant van dit vraagstuk uit het oog worden verloren. Met het oog op de groote kosten kunnen onzes inziens voors hands dan ook geen stappen worden gedaan om de bestaande rioleering in verschillende stadswijken te vernieuwen en te verbeteren. Wanneer overigens maatregelen zijn te treffen, die 'in het belang zijn van de werk loozen en die niet te bezwarend zijn voor de gemeente-finanoiën, zullen B. en W. niet aarzelen, daartoe het noodige te verrichten; het is dan echter noodzakelijk, dat de kosten van uitvoering in behoorlijke verhouding staan tot het bedrag aan arbeidsloonen, dat m.a. w. de totale kosten niet onevenredig hoog zijn. De wenechen van dén Bestuurdersbond om de gehuwde werkloozen, die uitkeering ontvangen, gedurende de maanden, waar over die uitkeering loopt, een toekag te verstrekken op de huishuren van twee-derde van het bedrag dat de wekelijksche huur hooger is dan f 2JbQ en om aan de gehuwde werklooeen een extra toeslag te verstrekken 2.200.000 1.360.000 1.140.000 884.000 1.247.000 De „Oprechtte Haarl. Courant" schrijft: Een aaneenschakeling van de meest dwaze en malle verwikkelingen, één warnet van welhaast niet méér uit te pluizen en diee te koddiger situaties en natuurlijk een slot dat aan ieder der partijen een voldoening geeft. Gisteren was het Musch en.ja wat moet iik meer zeggen? Wanneer deze geweldige acteur speelt kun nen wij toch verzekerd zijn dat de fauwste klucht toch nog een feest wordt. Hij gaf een creatie die subliem genoemd mag worden. „Utrechtsch Nieuwsblad": Een leder, die eens gezond' lachen wil, ga haar zelf zien. En dit men lachen zal daarvoor staan borg de regelafatig terugkomende gier uitbarstingen, waarsan alle beeoskar» Zondag Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Helder en zijne bij- en halppostkan- toren over de maand November 1925. Op spaarbankboekjes, uitgegeven aan bovengemelde kantoren, werd in den loop der maand ingelegd f 60.645.32 en terug betaald f 63.456 42. Derhalve meer inge legd dan terugbetaald f 16.888 90. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 96. Door tusschenkomst dezer kan toren werd ter Directie op Staatsschuld boekjes ingeschreven een nominaal bedrag van f 6300.en afgeschr. f Der halve minder in- dan afgeschr. f 6300. Het aantal uitgegeven nieuwe staatsschuld- boekjes bedroeg 0. Tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleggers werd uitgevoerd 0 order, tot een nominaal bedrag van f Hieronder 70 formulieren ad f 1.in spaarbankzegels van 5 cent en 173 formu lieren ad f 1.— in spaarbankzegels van 1 cent (3choolsparen).

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 13