De witte Priester van Siva NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Maalt gebruik van onze bekende diners IS r DE f^oe j^jptabak, Eerste Blad. BUITENLAND Nr. 6116 ZATERDAG 12 DECEMBER 1925 53ste JAARGANG Ingezonden Mededeellng. HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT FEUILLETON. y- HEEREN BAAI Van af 26 ct. per ons. FINLAND. De regeering afgetreden. Ontploffing ln een mijn. Vijfenzeventig mijnwerkers van de buitenwereld afgesneden? Oosterijksch bezit in de Ver. Staten. Ingezonden Mededeellng. NIERKWALEN BIJ VROUWEN. ■uilen zijn en dat hij het huls niet mag Goldberger nam ze toch mee naar bene- .Wij moesten het landgoed verlaten Swatns verhaal (Wordt vervolgd.). i - jtxatl» HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Helderaobe Cwmnt fl.50; fr. p. p. binnenland 12.—, Ned. O. en W. Indië p. ^epofet f p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad reep. f 0.50, f 0.70,10.70, f 1.—Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25. fl.35 Losee nammern der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-GiroTakeniwg No. 16066. ADVERTENTIES: 20 ct. p. regel (galjard) loges. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur)v. 1 t/m 3 regele 40 ct., elike regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau V. d. blad en met br.-onder no. 10 ct. p. adv. extra). Berwijsno. 4 ct Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwatei ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: 2 42 7.59 3.46* 6.85 6 59 3.14 8.— 3.46 7.21 7 42 3 54 6 01 3.46 8.02 8 23 4.46 8 02 3 47 8 45 9.07 5 51 8 02 3.47 9 29 9 52 7.06 8.03 3.48 10.15 10.39 8.26 8 03 3 48 11 05 11.31 Dec. op: Zo. 13v.m. 4 39 Ma. 14 5.58 Di. 15 .7.16 tVo.16 836 Do. 17 9.35 Vr. 18- 10.27 Za. 19 11.08 Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 12 Zondag 18 Maandag 14 Deo. 4.16 uur 4*16 4.16 VOLKENBOND. Mosoei. Het rapport-Lal donent Turkije is bi] de behandeling niet ver tegenwoordigd. De Volkenbondsraad heeft Donderdagoch tend in openbare vergadering het rapport van den Estlanidschen generaal Laidoner, die in het Mosoelgebied een onderzoek heeft ingesteld naar de beweerde schen ding vam de voorloopige demarcatielijn tusschen Turkije en Irak (de zjg. lijn van Brussel) en naar andere inbreuken op den status quo, als deportaties van bewoners dezer streek behandeld. De Turksohe delegatie was niet ver sohenen; zij had den secretaris-generaal geschreven de raadsbeslissing van eer gister over het Juridisch advies van het Int. Gerechtshof ongeldig te verklaren, aangezien de in het Voikenbondstatuut voorgeschreven eenstemmigheid niet was bereikt, weshalve zijn, krachtens de in structie van haar regeering, aan verdere beraadslagingen over de Moesoelkwestie geen deel zou nemen. Nadat Scialoja, als voorzitter van den Raad, dezen brief had voorgelezen, bracht generaal Laidoner zijn uitvoerig rapport uit. Hij 'betuigt daarin zijn leedwezen dat de Turksohe regeering hem niet Ijeeft vergund zijn onderzoek benoorden de de marcatielijn uit te strekken. Dat heeft zijn taak sterk bemoeilijkt. In zijn conclusies stelt Laidoner vast dat de grensincidenten in den zomer en het najaar van 1925 van weinig beteeke- nis zijn geweest en onvermijdelijk zullen blijven, zoolang de grens niet nauwkeu rig is afgepaald. Daarentegen acht Lai doner de talrijke deportaties van chris telijke ibewjpners der grensstreek zeer be denkelijk. Zoo zijn ongeveer 3000 christe nen uit hun dorpen in de streek van Zakha, ln de zone tussohen de lijn van Brussel en de door de Engelsobe regee ring voorgestelde grenslijn met geweld verdreven- Ook thans nog komen bijna dagelijks gedeporteerden uit deze streek in Irak aan. Generaal Laidoner heeft tal van vluch telingen. ondervraagd; zijn verklaarden dat Turksöhe troepen onder bevel van officieren hun dorpen hadden bezet, hun huizen geplunderd, vrouwen en kinderen verkracht en de bevolking gedeporteerd. De verdrevenen, vertoeven thans zonder middelen, van bestaan in Irak. Ongetwijfeld wordt in het noordelijk deel van het Mosoelgebied onrust gezaaid. De Raad heeft het rapport voor ken nisgeving aangenomen en Laidoner dank betuigd voor de nauwgezette uitvoering van zijn zending. Discussie is over het rapport niet gevoerd. Het commissariaat-generaal te Dantzlg. De candldatuur-Van Hamel. De oorrespondent van de Frankf. Ztg. te Genève meldt, dat de houding van en kele leden van den Volkenlbondsraad je gens de candidatuur-Van Hamel voor het ambt van commissaris-generaal te Dantzig weifelend is geworden. Van Hamel zou naar hun meenang de noodigé be- middelings-eigenschappen anissen. Bovendien wordt beweerd, dat de Itali- aaneohe regeering met een andere candi- datuur wil kotmen, welke echter Polen niet erg naar den zin zou zijn. Wellicht wordt mitsdien de keuze uit gesteld. DUITSCHLAND. Stijgende werkloosheid. Herhaaldelijk komen den laatsten tijd uit het Duitsche achterland berichten, die erop wijzen, dat daar de malaise en werk loosheid hand over hand toenemen, mede ten gevolge van den grooten credietnood van het bedrijfsleven en de hooge lastén, welke op de geheele industrie rust. Tref fend was in dit verband de oproep van de Beiersche regeering, waarin de Beier- sche bewindvoerders de bevolking be zwoer toch de tering naar de nering te zetten, en alles, wat zweemt naar over daad en weelde, na te laten en liever zich het lot aan te trekken van de minder-bè- deöklen medeburgers, die de uiterste moeite hebben het hoofd boven water te houden. Een sterk staaltje van de stijging der cijfers van de werkloosheid: In het noordelijk deel van Opper-Hessen is het aantal ondersteunde werkloozen in één week drie maal zoo groot geworden. In het Rijn-Westfaalsche mijnbouw- gebied wordt de toestand ook al steedé kritieker. Het aantal werklooze mijnwee kers bedroeg begin Dec. ongeveer 26.000 man. In de Rijnprovincie worden meer dan 100.000 werkloozen geheelen onder steund. Over de toestanden bij Krupp zijn den laatsten tijd de meest tegenstrijdige ge ruchten in omloop gebracht Daarom heeft de correspondent te Essen van de „Frankf. Zt." bij een bevoegde persoon lijkheid inlichtingen ingewonnen. Hij ver nam, dat de beduchtheid van de leiding der werkaangelegenheden nog verre door het verloop der gebeurtenissen is over troffen, die de directie en den raad van toezicht verplicht hebben tot ingrijpende maatregelen van ontslag. Twaalfhonderd man en 250 beambten zullen einde Dec. weer een goed heenkomen moeten zoeken. In de meeste gevallen zonder pensioen. door BURTON E. STEVENSON. f 1.50 per oouvert op bonboekje inhoudende 10 stuks bonnen. Geldigheidsduur onbepaald. W. J. M. SCHOUTEN. De firma ziet zich echter niet in staat, mede in verband met de belangen van de nog werkende arbeiders, om voortdurend op bepaalde takken van dienst groote be dragen toe te leggen, aangezien anders de volkomen ineenstorting van het ge heele bedrijf onvermijdelijk ia In leiden de kringen van de firma koestert men overigens hoop op een verbetering van den toestand, al is ook voorloopig het ein de van de crisis niet te zien. Er is echter geen sprake van, zooals wel beweerd is, dat het personeel van 24.000 man tot 10.000 verminderd zal worden. (HbL) ENGELAND. De regeeringssnbsldle aan de kolen- Industrie, Minister Churchill diende een supple- toire begrooting van 9 milMoen in voor de subsidie aan de kolenindustrie. Hij ver klaarde, dat indien het tot een oonflict tusschen den staat en de groote vakver- eenigingen zou koralen, deze strijd onge twijfeld door den staat zal worden gewon nen. De regeering wenschte echter des tijds de crisis uit te stellen in de hoop haar te kunnen vermijden. Verder deelde Churchill mede, dat tot eind October meer dan 90 van de subsidie voor de loonen is gebruikt, terwijl de mijneigenaars slechts kleine winsten hebben gemaakt. Zonder subsidie en zonder loonsverlaging zouden de mijneigenaars 10 15 mil- lioen hebben verloren. De kolenhandel is Ingezonden Mededeellng. verlaten." „Ik zal ham waarschuwen,' ECHTE miESCHE in den laatsten tijd verbeterd, zedde Chur chill, maar wij heroveren onzen uitvoer handel slechts door de noodlottig© me thode van met verlies te verkoopen. In de begrootingsoommissie voegde Ghurohill aan deze verklaring nog toe„ dat volgens zijn raming 20 21 imillioen voor een subsidie gedurende negen maan den noodig zou zijn en dat hij dus zijn eerste schatting 5 imillioen veel te laag heeft gesteld. De subsidie heeft er' niet toe geleid, dat mijnen, welke uit zich zelf niet rendabel waren, ln gebruik zijn ge nomen. I Het Lagerhuis nam zjhjg. de suppletoir© begrooting van 9 mdllioen p. sti voor de subsidieering der kolenindustrie aan.. FRANKRIJK. Uit de Kamer. De Kamer, die over de begroeting van buitenlandsche zaken heeft beraadslaagd, heeft met 280 tegen 108 stemmen een communistisch amendement verworpen, hetwelk door de regeering was afgewezen, strekkende tot de opheffig van het ge zantschap bij het Vatikaan. Een gedeelte der linkerzijde onthield zich van stem ming terwijl de socialistische partij en eenige radicalen vóór stemden. SPANJE. Spoorwegongeluk. Uit Bilbao werd Donderdag gemeld: Nadat een boem el trein in botsing was ge komen met een locomotief, waarbij ver scheidene wagens ontspoorden en reizi gers gekwetst werden, is de sneltrein uit Madrid op den boemeltrein geloopen. De machinist van dezen trein werd gedood en tal van reizigers van beide treinen werden gekwetst; sommigen ernstig. ITALIË. Itallaansch-Grleksche botsingen ln den Dodekanesos. Uit Athene wordt bericht, dat er ern stige botsingen zijn voorgekomen op ver scheidene eilanden van den Dodekanesl- schen archipel tusschen Grieksohe natio nalisten en Italiaansche gendarmerie, welke laatste de jongste wet kwam ten uitvoer leggen volgens welke de Dodeka- nesiërs het Italiaansche staatsburger schap moeten aanvaarden. Op twee eilanden vam dien archipel, Karpathos en Kalygmos heeft de Italiaan sche gouverneur^ generaal een zeer vij andige ontvangst gehad. De Italiaansche carabinieri schoten op de betoogers, waar bij menschen gekwetst werden. Hierdoor ontstond groote opwinding en de Dodieka- nisiërs protesteerden tegen de Italiaan sche poKtiek en zullen deze daad van ge weld voor den Volkenbond brengen. TURKIJE. Een geheime overeenkomst tusschen Turkfje en Rusland? De oorrespondent van de „Morning- post" te Teheran verneemt dat Turkije en Rusland bezig zijn met onderhandelingen over een geheime overeenkomst. 'De re geering te Angora zou zich tot Moskou gewend, hebben om den steun van Sovjet- Rusland te verkrijgen ingeval de Raad van den Volkenbond inzake de grene- quaeetie vam Mosoei een besluit neemt, ongunstig voor Turkije. Turkije zou iü ruil vóór dezen steun, en voor de onder steuning van Turkjje's aspiraties ten aan zien van Perzisch Azerbeidzjan, toestem men in de overdracht aan de Sovjets van de provincies Kars en Ardahar. De Finsohe regeering is afgetreden wegens meeningsverechillen met derw rijksdag nopens den aanbouw vam oor logsschepen. Havas meldt nader, dat het parlement weigerde creddeten toe te staan voor den aanbouw van schepen voor de kustver dediging. VEREENTGDE STATEN. Bij Birmingham (Alabama) heeft een gasontploffing plaats gehad ln een der mijnen van de Alabama Fuel and Iron Company. Geloofd wordt dat 76 mijnwer kers van de buitenwereld afgesneden zijn. Men vreest, dat bij een gasontploffing in de kolenmijnen tusschen de 30 en 10 mijnwerkers rijn omgekomen. Vele ande ren hebben ernstige brandwonden opge- loopen. Het ln beslag genomen Dultsch en Een voorstel tot teruggaaf. Volgens een bericht uit Washington heeft Borah bij den Senaat een wets ontwerp ingediend; tot onmiddellijke te ruggaaf van de Duitsche en Oostenrijk- sche eigendommen, die in den oorlog in beslag genomen rijn, en tot schadeloos stelling voor de verbeurd verklaarde schepen. den en liet ze het lijk van hun meester antwoordde de adept en liet het gordijn zien. Het eenige resultaat hiervan was, vallen, terwijl wij het vertrek verlieten. - - - - „Ik veronderstel, dat er nog andere dat het Iersche meisje een ze kréég en Hinman eenige minui dienstboden ln het huis zijn?" vroeg Gold weer een patiënt onder handen had. wtoeval lang 19)1 De kamer, waarin wij keken, was niet meer dan tien voet in het vierkant en be vatte slechts een mat op het midden van den vloer en drie of vier manden, die tegen den muur geplaatst waren. Op de mat hurkte de bediende, zijn beenen ge kruist met de voeten omhoog en de han den met de palmen tegen elkaar voor zich berger. „Er zijn er drie zij slapen op de verdieping hierboven." „Zijn zij ook Hindoes?" „O neen," zei de adept glim lachend, „twee van hen rijn Duitsobers en en de andere komt uit Ierland:" De lijkschouwer kreeg een kleur want „Nu," zei Goldiberger, rijn hand ver moeid over zijn voorhoofd strijkend, „ik geloof dat wij niets meer .kunnen doen. En ik ben zeer vermoeid. Ik was juist naar bed gegaan toen Simmonds imij op- sohelde. Ik zal het gerechtelijk onder- de woorden maakten den indruk van een aoek morgenochtend om tien uur in dit licht verwijt. „Dan zullen wij u een goe- vertrek houden. Wij zullen u hierbij noo- den1 morgen wensohen," zei Goldiberger dig hébben, Mr. Godfrey en u ook, Mr. deftig. „En ik dank u wel voor uw hoi- Lester. En o ja," voegde hij er plotse- felijkheid." ling bij, „wij zullen dien Mr. Swain ook De adlept antwoordde met een diepe erbij moeten hebben, wiens verhaal ik buiging en met een 'beslist ironlsohen nog niet heb gehoord. Het lijdt Immers uitgestrekt. Op den vloer voor hem waren glimlach. Zonder een woord te zeggen geen twijfel dat hij hier zal zijn?" „Abeo- wat mij toescheen een reep linnen, een ging Goldiberger ons voor naar boven, luut niet," verzekerde Ik ham. „Ik zou naar de zolderverdieping, en vond daar hem natuurlijk onder bewaking kunmên spoedig de drie dienstboden. 'De Duit- stellen,zei Goldberegr peinzend, „want sohera bleken een man en vrouw van ik ben overtuigd dat hij een zeer belang- middelbaren leeftijd te zijn, hij de tuin- rijke getuige zal blijken, maar als u per- man, zij de keukenmeid. Ierland was ver- goonlijk borg voor hem wilt blijven, Mr. staite stond "te kijken. „Wat is dat? De tegenwoordigd door een roodharig meis- Lester „Dat wil ik," gaf ik toe en tand van zijn grootmoeder?" vroeg hij. je, dat de werkmeid was. Ze waren allen Goidbenger knikte. „Zorgt u dan dat hij Dat rijn de attributen van Kali," zei de vol afgrijzen toen ze hoorden dat hun <xm tien uur hier is," zei hij. „Het zou been en een tand. Hij sloeg bij ons bin nenkomen de oogen niet op, maar bleef kalm zitten kijken naar deze relequieën. Goldbeigers snor verloor nog een paar haren, terwijl bij naar deze vreemde ge- adept ernstig, als iemand die een heilig schennis berispt. „Ongetwijfeld heel inte ressant," sprak de lijkschouwer. „Zou het den gentleman te veel afleiden als ik hem eenige vragen stelde? „Hy spreekt geen Engelsoh maar ik zal zeer als tolk optreden, zooals wij erin zijn gekomen," zei God frey en hij liep het grasveld over. Hij liep imet gebogen hoofd en een peinzend ge zicht. „Begrijp jij er iets van?" vroeg ik. Doch hij schudde slechts het hoofd. Wij bereikten weldra de ladder en Godfrey bleef staan, om om zich heen te kijken. Het struikgewas was op een plek vertrapt alsof er een zwaar ilohtaaim op was geval len en dit was blijkbaar de plaats waar Swain rijn wilden sprong over den muur had gewaagd. Eindelijk wenkte Godfrey mij voor te gaan en toen ik er overheen was, stak hij mij een ladder toe en klom ook naar beneden. Wij plaatsten de lad ders weer tegen de schuur en liepen toen naar het huis. Toen wij den hoek omkwa men, zagen wij Mrs. Hargis op de varanda staan. ,,Nu, u bent ai heel vroeg op!" sprak rij. „Ja," zei Godfrey lachend. „Wij zijn zelfs niet naar bed geweest. Wil je nog wat eten, Lester, voor wij naar bed gaan?" Een glas melk was alles wat ik verlangde en vijf minuten later ging ik naar boven naar mijn kamer. Ik keek een oogenblik naar Swain, die rustig scheen te slapen, en maakte toen mijn kamer zoo donker als ik kon en rolde in mijn bed. Nierkwalen bij vrouwen treden vaak op □a de geboorte van een kind. Op zulke tijdstippen en ook bij vele andere licha melijke stoornissen, waaraan vrouwen on derhevig zijn, hebben de nieren veel te verdragen. Vaak verzwakken deze over werkte organen hierdoor en dit veroor zaakt verschijnselen, die licht verward worden met vrouwelijke kwalen. Zenuwachtigheid, aanvallen van duize ligheid, hoofdpijn, urinestoornisaen, blaas- kwalen, pijn in den rug en de zijden, rheumatische aandoeningen en waterzuch tige zwellingen kunnen alle ontstaan, als de nieren hét bloed niet béhoorlijk zui veren. Grijp ln 'bij het eerste teeken van nier zwakte. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, zij versterken de nierqn, kalmeeren de blaas en dragen zorg voor de zuivering van uw bloed. Zoodoende worden ernstige kwalen als spit, ischias, rheumatlek, wa terzucht, steen en nier- en blaasontsteking overwonnen. Doch herinner u, dat het gemakkelijker is deze kwalen te voorkomen dan te gene zen. Iedere vrouw behoorde nu en dan een dosis Foster's Pillen te gebruiken. Let op de verpakking ln glazen flaoons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1.75 per flacon. meester vermoord was, maar geen hun- goed zijn, dat Dr. Hinman ham vandaag Ik moet dadelijk in slaap rijn gevallen ner kon eenig licht verspreiden over het nog eens bezoekt," stelde ik voor. „Ik zal treurspel. Zij waren allen reeds lang in vanmiddag oan vier uur komen," beloof- bed igeweest vóór middernacht en waren de de dokter. En Goldberger bleef achter volstrekt niet gewekt door de geluiden in om rijn maatregelen te namen en Siim- gaarneiden nacht. Dit was te gemakkelijker te nionds posteerde zijn mannen, terwijl begrijpen daar een oppervlakkig onder- Godfrey en ik op het grasveld stapten. De lii'ksehouwer daoht hierover een zoek deed1 zien dat rij allen met gesloten 'Het was over vijven en de zon stond inblik na en schudde toen zijn hoofd, deuren geslapen hadden, terwijl de ra- reeds hoog aan den hameL Het soheen eeni" zei hii ik ml wachten op den men dicht waren en door luiken bedekt, bijna niet mogelijk dat het pas zes uren talk van de rechtbank U kunt hem echter Zij waren blijkbaar allen onschuldig aan geleden was sinds Swain voor de eerste vertellen dat er agenten beneden op wacht eenig verband met den moord, maar maal over den muur was geklommen! zoodra mijn hoofd het kussen aanraakte, want ik herinner mij niets meer voor ik mijn oogen opende en Godfrey voor mijn bed vond staan. ELFDE HOOFDSTUK. „Het spijt mij, dat lk je moet wakker maken, Lester," zei Godfrey glimlachend, „maar het la bijna vier uur. Dokter Hin man zal wel gauw hier zijn, en als je wilt hooren wat Swain te vertollen heeft, moet je nu opstaan." Ik zat dadelijk overeind in bed, alle spo ren van slaperigheid waren verdwenen. „Hoe gaat het met hem?" vroeg ik. „Hij schijnt weer in orde te zijn. Hij is sedert een poosje op. Ik heb geen woord om trent gisterenavond tot hem gezegd ik wou dat de dokter hem eerst zag. Boven dien vond ik 'het noodig, dat jij erbij tegenwoordig was." „Ik kom dadelijk beneden," zei ik en twintig minuten' later vond ik Godfrey en Swain samen op de veranda. Toen Swain mijn groet beantwoordde, zag ik tet mijn verlichting, dat zijn oogen niet langer uitdrukkingloos en starend waren, maar heel normaal sohenen. „Mrs. Hargis heeft je ontbijt gereed staan," zei Godfrey, „en ik geloof dat ik een hapje mee zal eten. Ga je mee, Swain?" „Neen, dank u," antwoordde Swain. „Ik heb pas een uur geleden ontbeten. Ik wil liever hier blijven zitten, als ge het goed vindt" „Beet," zei Godfrey, „wij blijven niet lang weg." En samen gingen we naar de eet kamer. Mrs. Hargis was daar, en be groette ons alsof uitbjijven tot den mor gen en ontbijten om vier uur 's middags een van dé gewoonste dingen ter wereld was. Een exemplaar van de „Record" lag als gewoohlljk op tafel en mijn blik viel op een vetgedrukt hoofd van een artikel „NVorthinigton Vaughan vermoord! Rijke kluizenaar geworgd in zijn woning in de De Bronx."

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1