T "Backin Bakpoeder Tweed© Blad PLUMCAKE AN ZATERDAG 12 DECEMBER 1925 BINNENLAND DA KABINETSCRISIS. Weer naar de coalitie? Naar aanleiding van een bericht van e „Residentiebode", dat den indruk estigt, als ware de oplossing gevonden, hrijft de „Tijd" o.a. Óf de kansen van herstel der rechtsche samenwerking door dr. De Visser in den loop van Donderdag dat is de dag, nèdat het hoofdbestuur der Christ.- Hist. Unie en de Christ.-Hist.-Tweede Kamer-fractie met den Kabinetsforma teur hadden vergaderd gestegen rijn, betwijfelen wij zeer. De besprekingen op het doode pont? Inlichtingen, die Het Volk gekregen heeft, zouden erop duiden, dat de onder handelingen tusschen de christelijk-histo- rischen en de katholieken nog op het doode punt staan. Een van katholieke zijde voorgestelde oplossing van het ge schil in zake het gezantschap bij den Paus zou namelijk van christelijk-histori- sche zijde afgewezen zijn, en een christe- lijk-historisch denkbeeld zou op verzet bij de katholieken stuiten. Herstel der coalitie onwaar schijnlijk. De parlementaire redacteur van „de TeL" schrijft d.d. gisteren aan zijn blad: Het is heden in verband met de kabi netscrisis een dag van drukke parlemen taire bedrijvigheid geweest, een dag, die wellicht van beslissende beteekenis zal blijken te zijn voor het lot van de recht sche ooalitie. Verschillende besprekingen hebben plaats gehad. Allereerst vergader den voor den aanvang van de Tweede- Kamerzitting der R. K. Tweede Kamer fractie, terwijl na de Kamerzitting de A*-R. fractie bijeenkwam onder voorzit terschap van den heer Heemskerk. Bo vendien hield1 tijdens de vergadering van de Tweede Kamer de kabinetsformateur, dr. De Visser, nog besprekingen met eeni- ge rechtsche leiders, waaronder mgr. dr. Nolens. Deze besprekingen zijn van dien aard geweest, dat eenig uitzicht op herstel der rechtsche samenwerking nog niet ge opend is. De pogingen daartoe door den kabinets formateur ondernomen, zijn zoo goed als vruchteloos geweest, en mitsdien schijnt rijn bedoeling om daarop een kabinet te formeeren hetgeen dan onder deze om standigheden zou zijn neergekomen op den terugkeer van het demassionnaire ka binet te zijn mislukt. Wel moeten er van de zijdie van de R.K. en van de zyde der C.-H. concessies zijn gedaan, doch deze zijn blijkbaar niet van dien aard geweest om het geschilpunt tus schen genoemde fracties nopens de kwes ties van het gezantschap bij het Vaticaan uit den weg te ruimen. Van C.-H. zijde moet er daarbij op g> wezen zijn, dat men het tegenover de kie zers niet zou kunnen verantwoorden, om in ©enigerlei vorm weder tot herstel van het gezantschap bij den Paus mede te werken. In den laten namiddag liep het hard nekkige gerucht, dat de besprekingen tus- •ohwi de drie rechtsche fractie» definitief weren afgebroken, en dat <1r De Vleeer opdracht tot Kabinetsformatie zou afzien. Dit gerucht droeg een groote maté van zekerheid, ln verband met het tweede bezoek, dat dr. De Visser aan de Konin- gin bracht. H. M. ontving n.m. om halfzes v'"®' wien zij een onder- heid had. dat bijna een half uur duurde. Wij vernamen echter, dat dT. De Vis ser op dat oogenblik nog niet voor de opdracht had bedankt In rechtsche parlementaire kringen werd de toestand evenwel uitermate pes simistisch beoordeeld. Men achtte de kan sen op een herstel van de rechtsche sa menwerking uiterst gering, zoo niet uit gesloten. Na zijn onderhoud met HM. de Konin gin, had dr. De Visser in den vooravond een bespreking met enkele C.-H. voor mannen. Nader verneemt het blad. dat hedenavond dr. De Visser nogmaals ten Paleize op het Noordeinde door de Koningin is ontvan gen zoodat hij vandaag niet minder dan drie oonferenties met H. M. had. Het onderhoud van hedenavond duurde bijna een vol uur. De TeL kan mededeelen, dat de heer De Visser hedenavond nog niet voor de op dracht tot Kabinetsformatie heeft be dankt Nederland gehuldigd ln Japan. Een monument te Hirado. Te Hiradö is 4 October jj. een gedenk- teeken onthuld ter herinnering aan de eerste Nederlandsobe vestiging in Japan. Op uitnoodiging van Graaf Matsuura, voorzitter der Japansch-Nederlandsche Vereendging, heeft de Nederlandsche ge zant te Tokio zich voor die gelegenheid naar Hirado begeven. Aan 'het station te Sasebo werd hij door militaire en civiele autoriteiten ontvangen. De weg naar het hotel was versierd met eerepoorten voor zien van in het Nederlandsch gestelde opschriften, terwijl de schoolkinderen met hun onderwijzers langs den weg wa ren opgesteld. Den volgenden1 dag begaf de gezant zigh aan boord van een torpedojager, wel ke hean, vergezeld van den minister van handel en nijverheid en den gouverneur der provincie naar Hirado bracht. Van de landingsplaats, waar de plaatse lijke autoriteiten aanwezig waren, evenals een uit reservisten bestaande eerewaoht, ging het gezelschap naar den Kameoka- tempel, gewijd aan de nagedachtenis van Ho-in, op wiens aansporing de Nederlan ders zich in het begin der 17e eeuw te Hirado vestigden. Hier legde de gezant een sakake-tak op het altaar neer en plantte hij voor den tempel, op uitnoodi ging van Graaf Matsuura, het tegenwoor dige hoofd van Ho-in's geslacht, als her innering aan zijn bezoek, twee sakake- boompjea DatfTna ging men naar de plaats van de sedert lang verdwenen Nederlandsche factorij, waar de gezant het monument onthulde, ibjj welke plechtigheid zoowel door den- gekant als door verschillende hooge Japansche autoriteiten hartelijke redevoeringen werden uitgesproken. Het monument is een monolith, ter hoogte*¥stn bijna 2 M., aan één rijde vlak afgeslepen, waarop een ctyschrift is aan gebracht De bovenste regel wordt gele zen: „niehiran shinko kinen shutsuyo" en beteekent: „opgericht ter herdenking van de Japansch-Nederlandsche vriendschap"; hieronder volgt een kort overzicht van de beteekenis van Hirado als eerste aanleg plaats van Nederlandsche schepen, van de rol door Nederland gespeeld bij dé opening van Japan, en dat de Japansch- Nederlandsche vereeniging het gedenk- Ingeaontfen Medrttecttng. DrOel-ker's PARLEMENTAIR FEUILLETON door Wt. J. BASTIAAN. De nachtzitting van io November j.1., welke tot de huidige Regeeringscrisis heeft geleid, heeft by velen de herinnering aan den beroemden „nacht van Staal" wakker geroepen. Doch deze „parlementaire nacht- brakerij" uitdrukking van den heer Schaper afkonfstig heeft wederom de aandacht gevestigd op de geweldige inspan ning, welke de Tweede Kamer zich in de laatste weken vóór Kerstmis moet getroos ten om zich door afdoening harer werk zaamheden van een reces te verzekeren. Zij werd zelfs het onderwerp* van veler ge sprek, toen deze activiteit haar hoogtepunt bereikte in de zitting van 21 22 December 1922, welke 's morgens te 11 uur aanving en, behoudens twee korte pauzen, voort duurde tot den volgenden morgen half zes, om daarna weder te elf uur te worden voortgezet! Een prestatie, welke die van de bekende nachtzittingen van het Engelsch Lagerhuis ongetwijfeld zeer dicht nadert. teeken heeft opgericht op de plaats van de oude Nederlandsche factorij; ten slotte in onze taal: Hier werd de grondslag ge legd tot de vriendschap tusschen Japan en Nederland, die tot in lengte van dagen zal voortduren."* De monolith staat op een voetstuk van aaneengemetselde aatuursteenen, ruim IA M. hoog: Na afloop van de plechtigheid werden den gezant nog verschillende beleefd heden bewezen. (Hbl.) Enkhuiaen-Stavoren. De veerdienst Enkhuizen.—Stavoren wordt Maandag hervat- De „IJselstroom". Lloydls agent arriveerde Woensdag te Monrovia na een bezoek aan het uTrak van het stoomschip IJsel stroom en rappor teert dat men met de lossing vap het hier voor in aanmerking komende gedeelte der lading gereed is, het overige gedeelte is geheel bedorven. De positie van het schip is nagenoeg onveranderd; de uitrusting is totaal vernield. Het transport van het wrak is moeilijk. Het onderzoek zal waar schijnlijk belangrijke vertraging onder vinden. LQk aangespoeld. Een op 8 dezer aangespoeld lijk ia door de familie herkend als te zijn dat van Dirk van der Bent, schipper van het log- gersohip MA. 29, dat in den storm van 25 op 26 November is vergaan. ge loos naar de vergaderzalen der Eerste en Tweede Kamer te worden gedreven zij allen betreden met vurige verbeelding en hooggespannen verwachting den tempel onzer Volksvertegenwoordiging. Edoch hoe groot is meestal de ont goocheling! Inplaats van een plechtige bijeenkomst in 's Lands vergaderzaal, met .Volksver tegenwoordigers in hun zetels aandachtig luisterend naar de voorgedragen redevoe ring, ziet de ontnuchterde tribunebezoeker groepjes door elkaar woelende, luid keuve lende wetgevers, alsmede eenige afgevaar digden eenzaam in bankjes gezeten, dik wijls in de meest gemeenzame en ongedwon gen houdingen Is hij eenigszins gewend aan het geroe zemoes; heeft zijn blik gepasseerd de loop graaf beneden hem, volgestuwd met ijverige journalisten, en eindelijk den redenaar in de vergaderzaal ontdekt, dan wordt zijn aandacht getrokken door een vreedzaam plekje, gelijk een oase gelegen tusschen voorzittersgestoelte en regeeringstafel. Het blijft daarbinnen weldadig kalm, dank zij een stevig beschermend hekwerk, waarop alle aanvallen van betoogende Kamerleden afstuiten. Dit kleine terrein, als een neu traal eiland gelegen in den maalstroom van hoog aanrollende golven van rechts en links, is het arbeidsveld van den stenografischen dienst, het toevluchtsoord van den steno graaf, die zich met handig gemanoeuvreer door de deining van gesticuleerende afge vaardigden heeft weten heen te werken Ongetwijfeld was ons land op dit gebied bij andere landen ten achter. In Engeland werd reed» in de laatste helft van de acht W-JARIG BESTAAN VAN HET DORPS MARINIERS. Omtrent de feestelijkheden ter gelegen heid van het 260-jarig bestaan van het korps Mariniers, valt nog het volgende te ver melden: De receptie ln de kazerne. Donderdagmorgen heeft in de kazerne aan het Ooetplein te Rotterdam een diruk bezochte ontvangst plaaite gehad van depu taties en particulieren], die het korps kwa men geluk wenschen. De bezoekers werden namens het korps in de officierenkamer ontvangen door kolonel P. S. Groen, inspeo- teür van het korps mariniers, luit.-kolonel J. Oele, commandant van de afdeeling mari niers te Rotterdam, overste IJssel de Schep per en luitenant Roeloföen. Onder de eerste bezoekers, die reeds te halftaen hun opwachting maakten, waren admiraal Fock en overste jhr. van Boee, namens het Indische leger, maioor Van Dam, majoor Van Schrieck en luitenant Anteunissen, namens de politietroepeii, én een députatie van onderofficieren en min deren van den oorlogsbodem „Heemsfcerck", onder leiding van opperschipper Putman. Daarna heeft de stroom van bezoekers tot half elf, het uur, waarop de gastheeren naar Orooswijk gingen, ter bijwoning van de pa rade, niet stil gestaan. Hieronder bevonden zich de burgemeester van Helder en de heer Kamman, gam.- eecretaria Ondqr de aangeboden fraaie bloemstukken waren er van de officieren der Koninklijke Marine, van de onderofficieren en man schappen der Kon. 'Marine, van' de vereeni ging van oud- en actief dienende onderoffi cieren van Oost- en West-Inddë Madjoe; van gepensionneerde militairen van Oost- en West-Indië Voorwaarts, van dé Oranje- en Buurtvereeniging Het Oosten. De woordvoerders van verschillende depu taties hielden korte toespraken, die kolonel Groen en commandant Oele beantwoordden. De parade op het Schuttersveld. 'Wat het weer aangaat, had men het met de plechtigheid op het Schuttersveldi niét slechter kunnen treffen. Er viel bijna voort durend een ijskoude regen en het terrein was door de wisselvalligheden der laatste dagen hevig geteisterde Ondanks de kleurig heid der vele uniformen en de talrijke vlag gen was de toestand bij wijlen op het troos- talooze af. Zóó erg werd 't dat gedurende de toespraak van kolonel Groen verschillende mariniers, door de koude bevangen, naar de exercitieloods moesten worden gebracht. Na afloop van de parade gaven de kranige mariniers, begeleid door pijpers en trommel slagers, een demonstratie van alleraardigste oefeningen, die de aanwezigen door herhaald applaus toonden te waardeeren. Tot besluit van de plechtigheid defileerde het bataljon, vaarin ook oud-gedienden meeliepen, voor admiraal Bauduin en Prins Hendrik. Spoedig daarop vertrokken ook de mari niers voor een „militaire wandeling door de stad" naar de kazerne. Onder de belangstellenden voor de plech tigheid op het Schuttersveld was ook de v roegere marketentster van het korps te Helcer, mejuffrouw NeerVoort, in „gala"- jostuum. De Prins heeft haar, voordat het défilé begon, bij zich ontboden en eenige vriendelijke woorden tot haar gericht. Kwijtschelding van lichte straffen. De „N. Rott. Qrt." verneemt, dat de com mandant der marinetroepen te Willemsoord bepaald heeft, dat aan alle minderen, die tot het korps behooren, kwijtschelding of op schorting van verdere tenuitvoerlegging van lichte straffen zal worden verleend. Receptie ten Rotterdamschen Stadhulze. •Donderdagnamiddag ontving het gemeen- De stenografische dienst in ons parle ment functionneert aldusweerklinken door het Kamergebouw de waarschuwende schel len, dat de zitting een aanvang neemt, dan begeeft zich een der stenografen naar de vergaderzaal; hij stenografeert daar hoog stens vijf minuten, wordt dan door een tweeden stenograaf afgelost en gaat zijn stenogram uitwerken; inmiddels wordt de tweede stenograaf door een derden vervan gen, enz. Ten slotte wordt de laatste steno graaf weder door den eersten afgelost, die inmiddels met zijn stenogram gereed is ge- komefl. Op die wijze is dus de kopij van het geheele zittingsverslag onmiddellijk na afloop van de vergadering gereed. In de meeste parlementen wordei^ de redevoeringen door twee stenografen ge lijktijdig opgeteekend, in het Deensche Fol- keting zelfs door vier; ook wel wordt slechts gedurende twee of drie minuten op- geteekerfd, zooals in de Romaansche landen m$t groote spreeksnelheitj. of daar waar meertalig wordt gesproken. De Duitsche Rijksdag kent zelfs drieërlei soort steno grafen: de vaste stenografen, de hulp-ste nografen en de leerling-stenografen, die op hun beurt weder de stenogrammen aan typistes dicteeren. Een zeer merkwaardige taak was, toen wij in 1920 het indrukwekkende parle mentsgebouw te Boedapest bezochten, op- gédragen aan de Hongaarsche stenografen: het ontcijferen van bundeltjes ingenieuze stenogrammen van communistische verga deringen, die vóór de revolutie hadden plaats gehad; in deze geheime bijeenkom sten waren alle voorbereidingen tot in de tails geregeld, en men was zelfs zoo voor zichtig geweest, het stenogram te schrijven in drie of vier vrijwel onbekende stelsels' Na een inspannende voorstudie begon het ontcijferen tl aardig te vlotten; 't'resultaat tobMrtuur van Rotterdam bet korps Mari- nl*r* ter etedihniv* Onder het «pelen van bet Wilhelmus op bet orgel b^rad burgemeester Wytema, vergezeld van de wethouder» Nlverd en De Jong, kolonel Groen, inspecteur van het korpa Mariniers, luitenant-kolonel Oele, commandant en luitenant-generaal Muller Massis, commandant van het veldleger, vice- admiraal Fock, commandant van de Marine te Willemsoord, vertegenwoordiger van den Minister van Marine, dé zaaL Toen het orgel zweeg, nam dé burgemees ter het woord voor het houden van een toe spraak, waarin hij o. a de goede versland houding besprak, die bestaat tusschen het korps en de Rotterdamsche bevolking. Kolonel Groen 'herinnerde eraan, dat de mariniers gaarne te Rotterdam vertoeven. Mevr. Goedhartde Boer zong eenige lie deren. In dien Grooten Schouwburg te Rotter dam werd Donderdagavond een Galavoorstelling. De avond werd geopend met eene toe spraak van den heer B. O. D. Hanegraaff namens de commissie tot viering van het 260-jarig bestaan. RÏJ wekte de aanwezigen op een driewerf „Hoera" uit te brengen op het korps, een uitnoodiging, waaraan met geestdrift wérd voldaan. In de pauze, toen het korps in de foyer receptie Meld, heeft Minister Lambooy het woord genomen. Hij zeide, ook namens de Regeering Mer zijn hulde te willen bieden. Kolonel Groen, inspecteur van het korps, dankte deni Minister, wiens woorden als een zonnestraaltje waren in deze dagen, waarin het vraagstuk behandeld zal worden of het korps mariniers al dan niet zal blijven voort bestaan, en na afloop der gala-voorstelling dankte hij allen, die aan de feestelijke her denking hebben meegewerkt Met een roffelende colonne geweer, uit- g voerd door de onderofficieren van het korps, werd dé voorstelling gesloten, waar na vooral de jongere genoodigden zich in den rookfoyer nog langen tijd met dames in gezellig samenzijn onledig Melden. Een geschenk van de Koningin- Moeder. Op den herdenkingsdag van gisteren van het oorps mariniers heeft de Konin gin-Moeder een blijk van bijzondere be langstelling gegeven. H. M. heeft er prijs op gesteld om aan het oorps, „hetwelk zoo dikwijls blijken gaf van een hooge pllchts- opvattingi, van gezonde discipline en van trouw aan het vorstenhuis en vaderland", een blijvend' aandenken te geven, en een portret (een ets) met eigenhandig onder schrift voor de cantine van het oorps ge schonken en daaraan toegevoegd een aan zienlijk bedrag voor het cantinefonds, dat naar wensch kan worden besteed. Aanbieding geschenken. [Vrijdagmiddag zijn in de cantine van de Marinierskazerne aan het Ooetplein te Rot terdam eenige geschenken aan het jubilee- rende korps aangeboden, die nog lang de heugenis aan het glorieus gevierde feest, dat ln de burgerij zijn weerklank heeft gevon den, zullen levendig houden. De officieren, onderofficieren en een aan tal manschappen hadden.in de cantine hun plaats ingenomen en de" marinekapel luis terde de plechtigheid op. Juffrouw Neer voort, de marketentster in haar kranige uniform van anno dazumal alleen wat lengte van den rok aangaat en de beenbe- kleeding heeft ze blijkbaar aan den geest des tjjds en de mode geen weerstand kunnen is, wanneer hij uitroept: uit iederen steno grammen tenslotte een verpletterend be wijsmateriaal tegen de aanstokers der revo lutie begonnen te vormen! Aan de Kamerleden wordt vóór het af drukken inzage gegeven van de uitgewerkte stenogrammen; zijn die leden nalatig inzake tijdige terugzending, dan worden de rede voeringen afgedrukt, zooals zij door den stenografischen dienst zijn afgeleverd. Daardoor worden voorkomen de vele puntjes,en blanke plekken, die de eerste jaargangen van de „Handelingen" zoozeer ontsieren. Geheele omwerking van een rede of kapitale veranderingen zijn bij de cor rectie niet geoorloofd; in twijfelachtige ge vallen beslist de betrokken Kamercommis sie. In vele landen verschijnen de stenogra fische verslagen reeds denzelfden avond, echter ongecorrigeerd; te Parijs wordt er door dqjcourantenverkoopsters op de boule vards mee gevent, te Londen vindt men in de café's de handige boekjes met het zit tingsverslag 'iggen; bij den Indischen Volksraad worden dé verslagen denzelfden avond voorloopig, den volgenden dag defi nitief afgedrukt. Het is wel merkwaardig, dat overal de ervaring leert, dat het juist de snelste en schitterendste sprekers, de corypheeën van het woord, dé wezenlijk knappe mannen staande boven de talrijke middelmatigheden, zijn, die in de photogra- fie hunner redevoering inderdaad de minste retouches aanbrengen! (Wordt vervolgd.) met rozijnen naar Oetker Recept, gebakje m. een door Dr Oetker op wetermnappelijken grondslag vervaardigd Bakpoeder. Backin vervang' de Giat Men vaat onmiddellijk rot oakken over, het deeg rijst onder het bakken Backin is zuinig in het ge brult en niet. zooals gist, aan bederf onderhevig. 80 gr, boterca. f 0.2J 2 eieren 0.12 150 gr suiker ca. 0.07 250 gr tarwebloem 0.08 l/f pakje Dr Oetker*» Backin 0.04 liter room ca. 0.20 150 gram rozijnen 0.18 150 gr. krenten0.12 li, citroen 0.03 f 1.09 Bereiding: Men roere de boter tot room. voege suiker, eieren, geraapte citroenschil, het gezeetde en met Backin vermengde meel en de room toe dan rozijnen en krenten.Vul een in» gevetten vorm met dit deeg en bak de cake bij middelmatige hitte ruim I uui. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E Ostermann G. Co. A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een eratis»r»ceptenboekje toezenden. De Handelingen. Het spreekt vanzelf, dat deze ingespan nen werkzaamheid haar weerspiegeling vindt in de talrijke verslagen en uitvoerige overzichten in de dagbladpers. Maar zij komt vooral tot uiting in de officieele Handelingen" zelf, den parlementairen roman thans zelfs met „nachtavonturen welke in een dergelijke drukke periode eiken dag een nieuwe aflevering brengt, en in snel tempo tot een omvangrijk boekwerk gaat uitgroeien, dank zij de zorgen van den onvermoeider! en onp^sQQnhjke" auteur de Stenografische Inrichting van de Staten- Generaal I De Hagenaar, die van het Binnenhof wel «is iets meer wil leeren kennen vrmaarde boekenstalletje van die legde fontein t de P «.'«aar dor de persverslagen in ^bn ^uran^naar he Kamergebouw wordt gelokt, e dehg, die in de Residentie dooreerirood neuigen dienstman is opgevangen om ar De invoering der stenografie voor het .vervaardigen van de officieele verslagen van de vergaderingen der Staten-Generaal de gele „Handelingen", het „zwarte boek voor onze politieke partijen, wier uitingen er woordelijk gedrukt staan dateert van 1852. Reeds in 1826 was het Koninklijk Ge nootschap „Concordia" te Brussel van hoo- gerhand aangezocht, een prijsvraag uit te schrijven voor een stelsel van stenografie, welks toepassing een einde zou kunnen ma ken aan de vertraging, welke de openbare beraadslaging der Staten-Generaal onder vond. tiende eeuw in het Lagerhuis gestenogra feerd, en wij vonden zelfs vermeld, dat in 1789, toen Burke in de zaak van Warren Hastings gehoord werd, de stenograaf, die het gesprokene had opgeteekend, voor de „bar" werd geroepen, om de juiste woor den voor te lezen, op grond waarvan werd verklaard, dat Bu'rke verder was gegaan, dan zijn.instructiën hem toelieten, toen hij Sir Eliah Impey voor moord beschuldigde. gegeven, waar het Rotterdamsch Hofetad- tooneel „Krelis Louwen" van Pi eter Lan ge ndijk opvoerde met Jan Musch in dé hoofdrol De stenografie, aldus Johan Gram, is de thermometer van het publiek staatsleven, en de stenografen zijn de zwaluwen van de volkslente. Inderdaad is in den constitutioneelen. Staat de openbaarheid van de handelingen der wetgevende vergadering een onmisbare vereischte, maar.zoolang niet tevens ge zorgd wordt, dat die handelingen spoedig, nauwkeurig en volledig ter kennis van het algemeen worden gebracht, bestaat de open baarheid in schijn, niet in werkelijkheid. Eerst met de invoering der stenografie verkregen de afgevaardigden een onwraak bare getuigenis tegenover de kiezers inzake de wijze, waarop zij zich van hun taak had den gekweten en aan het in hen gestelde vertrouwen hadden beantwoord. Welke is hierbij nu de taak van den ste nograaf? Volgens Timon in zijn geestig „Livre des Orateurs" is de stenograaf wezenlijk de v Sancho van den oratorischen Don Qui- chotte. De stenograaf kleedt hem aan, hangt hem zijn purperen opperkleed om, geeft hem zijn valsche tanden en zijn pruik. Hij wacht den redenaar achter de schermen op, wanneer deze na de rol van Demosthenes te hebben gespeeld, badende in zijn zweet het tooneel verlaat. Daarop zuivert hij zijn redevoering met amanielpers, parfumeert ze en verhoogt daardoor haar glans. Na hem aldus op zijn Paaschbest te hebben ge kleed, vertoont Sancho hem aan het publiek. Ongetwijfeld overdrijft Timon hier in sterké mate in zijn spot, gelijk ook het geval is, wanneer hij uiroptet: uit iederen steno graaf zou een uitmuntend afgevaardigde kunnen groeien maar zou iedere afge vaardigde ook in staat zijn om een behoor lijk stenograaf te worden? Te veel vereen zelvigt hij den stenograaf met den fotograaf, die licht en schaduw op de verschillende woordvoerders laat vallen; te weinig be denkt hij, dat de taak van den stenograaf is om zoo gëtrouw en nauwkeurig mogelijk het gesprokene weer te geven. Dus ook vol komen objectief, zonder eenige politieke kleur al zou de stenograaf zelf het gaarne heel anders hebben gezegd! In verschillende buitenlandsche parlementen wordt echter ook in politieken zin van de stenografen oplettendheid gevorderd, daar zij moeten vermelden, wanneer en bij welke groepen het gesprokene bijval, levendigen bijval, stormachtigen bijval het bekende: hoor:! hoort! ontmoet; zij hebben daarvoor vaste verkortingen, gelijk zij die ook be zitten voor de meest voorkomende scheld woorden! Is dus de stenograaf geen 'Sancho als door Timon geschilderd, hij heeft groote mannen in hun robe de chambre of zelfs in nog minder dan dat, zien slaan, en \va zou juist hij, indien niet van nature discreet, „parlementaire portretten" kunnen schet sen! Want reeksen afgevaardigden mogen wisselen, aangetrokken en afgcs'ooten door de kiezers, de stenografen blijven!

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 9