T Bij Ruwe" Schrale Huid PU ROL TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. VAN DONDERDAG 17 CECEMBER 1925. Te 's-Orarervhage slaagde voor het «nedhinisten-examen, Theoretisch Gedeelte dipd. O, de heer F. van Dok, alhier. Aanbesteding. Door deni Directeur der Water- en Licbt- bedTjjven te Helder werd Woensdagmiddag ten kantore der Gasfabriek aldaar aanbe steed het uitvoeren1 van graef- en straat werk met bijkomende werkzaamheden voor het dienstjaar 1926. Ingeschreven was hier voor als volgt: Het graven van sleuven voor gasleidingen inw. buis diameter 2 t/m 3" per M.: Veen- stra 64 et, P. Dienaar 73 et, J. Dienaar 76 ct, Kikkert 80 ct. Id. diam. 4 t/m 6": Veenstra 69 ct, P. Dienaar 82 ct, J. Dienaar 86 ct, Kikkert 90 ct. Id. diam, 7 t/m 9": resp. 64, 94, 105 en 110 ct M. diam 10 t/m 12": resp. 69, 106, 120 en 140 ct Het graven van sleuven1 voor waterlei ding inw. buis diam. 2 t/m 8": resp. 64, 81, 79 en 90 ct. Id. diam. 4 t/m 6": resp. 69, 86, 89 en 110 ct ld. diam 7 t/m 9": resp. 64, 93, 106 en 180 ct ld. diam 10 6/m 12": reep. 69, 112, 120 en 160 ct. Het graven van sleuven voor electrisohe verdeelkabela, per M.: reep. 24, 27, 40 en 28 ct ld. voor aaneluitkabels: resp. 30, 29, 36 en 82 ct ld. voor moffengaten per gat: resp. 75, 72, 100 en 80 cf Het leggen van verdeel- en aansluitkabels: reep. 4, 6,15 en 6 ct Het weder bestraten van sleuven voor gas- en waterleidingen, spoelgaten, moffen- gaten, enz. per M1.: resp. 40, 29, 36 en 85 ct Het weder bestraten van sleuven voor electrische kabels, per M.: resp. 20, 16, 30 en 16 ct Het weder in orde brengen van macadam- of andere wegverharding per M2.: reep. 26, 22, 40 en 20 ct Werkzaamheden van bijzonderen aard, loon voor een werkman per uur: 6 u. vjn. tot 5 u. mm.: resp. 68, 65, 66 en 62 ct 6 u. n.m. tot 10 u. mm»; resp. 721/*, 74, 86 en 80 ct 10 u. non. tot 6 u. vjn.: resp. 87, 98, 112 en 126 ct op Zon- en feestdagen: resp. 116, 106, 112 en 125 ct Leveringen. De levering van gerookt en pekelspek, benoodigd ten 'behoeve van de soldatenme- nagee in het garnizoen Helder, gedurende het tijdvak 1 Januari—30 Juni 1926, is toe gewezen aan P. Wit alhier, tegen de naver- meide prijzen: Gerookt spek 1.11 per K.G. en pekelspek 1.14 per K.G. Het Dultsche sa Irmgard. Dinsdagnacht om 3 uur vertrok het Duitscbe s.s. Irmgard uit de haven, ge sleept door de Assistent. Het schip zou oorspronkelijk Dinsdagmorgen vertrek ken, doch kon niet weg, omdat de red dingbooten van Rotterdam niet aangeko men waren. Deze kwamen Dinsdagavond te ongeveer 8 uur en nadat ze naar de Irmgard over gebracht waren en tusschen de davids gehescben, kon het schip vertrekken. Bizonder fortuinlijk iade Irmgard niet. Bij de bocht, die hij moest maken by het Wachtschip, kon het schip i door den sterken vloed, die de haven inkwam, niet Kauw genoeg draaien en stevende op hc t Wachtschip aan. Gelukkig lagen voor dit schip ijsborden. Eén daarvan werd vernield. De schok was hevig, zoodat-de geheele bemanning van het Wachtschip wakker schrok. De verschansing van de Irmgard werd gedeeltelijk vernield, terwijl een ruit van de kajuit werd ingedrukt. Het schip zette echter zijn slecht in gezette tocht voort en voer gistermorgen het Marsdiep uit. G. O." Het kerkooncert in de Nieuye, Westotraat, zal dit jaar plaats hebben op Dinsdag 22 December as. imet medewer king van mej. Frieda Mooy, concertzange res te Amsterdam (die eenige jaren gele den hier reeds veel succes oogstte op een Bolistoenooncert van „Toonkust*van mej. Maroelie de Haas, violiste alhier, die, evenals de derde medewerkende, de heer T de Hoogh, organist, voor het Helder- sóhe publiek zeker geen onbekende is. Hoewel in de 2 laatste weken voor Kerst mis bijna geen avond1 vwrbijgaat «f er is iets te doen, zoo meende t A. u.u- bestuur gedachtig aan de belangstel ling voor vorige kerkoonoerten dat dit geen reden mocht zajn om het «meert biet te doen plaats hebben en vertrouwd dan ook dat de trouwe A. G O.-h^eekera in grooten getale aanwezig te zuito zien, temeer daar de lage entrée van f niemand een 'beletsel kan zijn er heen ^Hieronder volgen nog ^nige recensiee van de zangeres, mej. Frieda Mooy. Frieda, Mooy la Kurza&l te Oetende. Met de voordracht eener Aria uit Debuaay'* .XTatot Prod^ en litdama vac Di«entox«*4il Mestdaghwtv J-* docje behaalde «IJ geestdriftig euoeee. Naar wij vernemen, is het 2e strijk kwartet van onzen vroegenen plaatsgenoot, den heer Jac. Jansen, thans wonende te Alkmaar, weder met algemeene stemmen uitgezocht door de Hollandeche sectie der „International Society for Music", eni ge zonden naar de internationale jury van het muziekfeest te Zürich. De nieuwe kinder-operette JPauweveer" van denzelfden componist gaat in den groo ten Schouwburg te Rotterdam 28 Dec. en 2 maal in Januari, alsook 30 Dec. en 2 Jan. te Alkmaar. De Suite voor klein orchesf, naar „The Pierrot of the Minute", eveneens van den heer Jansen, gaat 22 Dec. aa. te Alkmaar, en wordt daarna in studie genomen door W. van Warmelo, dirigent studfentenorchest „Sweelinck", voor opvoering te Amsterdam. 2e Buitengewoon Abonnementsconcert Judlth Bokor en Willem Andrlessen. Dinsdagavond ji. had in „Casino" voor een goedgevulde zaal het 2e abonnements- conjcert plaats, waarbij ais solisten, optra den: Mevrouw Judlth Bokor, cello, en de heer Willem Andriessen, piano. Het programma werd geopend met de Sonate opus 36 van E. Grieg, voor piano en cello. Het leek ons, dat Mevr. Bokor er bij het eerste nummer nog niet geheel in was, vermoedelijk tengevolge van het koude weer. Zij speelde deze Sonate ongetwijfeld met zeer veel temperament en getuigde de techniek in qptima forma te 'beheerschen, maar toch kon het ons niet in alle opzichten voldoen, hetgeen mede het gevolg was van het pianospel, dat hoewel het de voor naamste partij' vormde ook domineerde dn de passages, waarin de cello meer op den voorgrond moest treden, waardoor haar spe. wel eens ruw moest worden. Het tweede gedeelte van de Sonate, het Andante molto tranquillo, kon ons het meest bekoren. Vervolgens werden de Etudes sympho- niques van R. Schumann voor piano solc uitgevoerd. De heer Willem Andriessen, die zich in het eerste nummer reeds als een uit stekend pianist had doen hooren, kon in deze Etudes zijn volle kracht ontplooien. Zijn aanslag was krachtig, waarbij evenwel eik spoortje van ruwheid' ontbrak. Zijn ont zettende techniek gepaard' gaande aan een zeer gevoelvolle vertolking, brachten ons in extase. Na d'e pauze trad Mevr. Bokor weder in de Variations symphoniques van L. Boël- inann op. Wijselijk had men thans den grooten Bechstein-Concertvleugel geheel gesloten, hetgeen ongetwijfeld ten goede kwam aan het geheel. Dit zeer melodieuse werk werc onberispelijk uitgevoerd. Hierna volgden twee kleinere nummers voor piano-solo, ni. de Berceuse en de Polo naise opus 63 van Ghopin, het eerste be koorlijk, zacht en vol teere melodieën, het tweede van forsche kracht, waarbij de solist geweldige fortissimo's zeer goed tot hun recht deed komen. Het langdurige applaus noopte tot een toegif f en wel de Wals, in Ois Mineur opus 64, waarbij de heer Andriessen op meester lijke wijze Ghopin wist te vertolken. Tot slot werden een viertal kleine num mers voor cello en piano gegeven. Tre tiorni van Pergolese, Gavotte van Mehul en erenade en Tarantelia van Popper. Het eerste en laatste van deze vier lagen Me- vqouw Bokor het beste, zij kon daarin haar temperament ten volle doen uitkomen. Prachtig klonken de melodieën, soms kla gend, week, dan weer forsch. De, begeleiding was in het laatste nummer volkomen homo geen met de soliste. Ook nu was een toegift het gevolg van het hartelijke applaus, al. de Serenade van V. Herbert voor cello en piano. Ad Interim. Concert Olga Ignatoff. C. S. Olie-Reedfers. Op Maandag 21 December a.& zal in „Casino" een concert gegeven worden door de Russische Alt-zangeres Olga Ignatoff. Deze zangeres is voor de Helderschen neig een onbekende, daarentegen is zij in het buitenland zeer gevierd; Mevr. Ignatoff be schikt over een zeer omvangrijke altstem, ze zingt met groot gemak as, wat voor een altstem een zeldzaamheid is. Verleden week heeft ze nog met veel succes in den Stads schouwburg te Amsterdam gezongen. Wat Mevrouw C. S. Olie—Reeders be treft, over haar kunnen wij kort zijn; wie herinnert zich niet haar succesvol optreden hier ter plaatse eenige jaren geleden met haar blinde leerlingen? Iedereen, die er ge weest is, roemde ten zeerste haar spel. Zij is een leerlinge van Willem Mengelberg; dit zegt genoeg. Mevr. Olie zal met den heer Joh. Pala een Sonate van Mozart en een van Grieg spelen. Verder neemt ze de begeleiding der liederen van Mevrouw Ignatoff op zich. Voor zoover deze van Russische compo nisten zjjn, worden ze in de moedertaal der zangeres (Russisch) gezongen. De op het programma afgedrukte teksten zijn evenwel in het Fransch en Duitsch vertaald. Kinderoperette Alb. Boelens. De heer Boelens stelt zich voor a.s. week, Woensdagmiddag 23 December, met zijn leerlingen nogmaals eene op voering te geven van de operette „Sneeuw witje". Deze opvoering geschiedt ter ge legenheid van het eenjarig bestaan van dit gezelschapje en heeft dus eenigszins een feestelijk karakter. In het geheel is in het afgeloopen jaar Sneeuwwitje 14 Ingezonden Mededeellng. (644) van Handen en Gelaat Doos30*60*90dw maal opgevoerd, en Hans en Grietje 28 maal. Er is dus hard gewerkt in deze periode, en het is te hopen, dat ook deze nieuwe opvoering de laatste, die van dit sprookje gegeven wordt wederom jeugdig en niet-jeugdig publiek zal trek ken. Verdere bizonderbeden vindt men in de advertentie. Pluimvee-Ten toonstelling. De inschrijving voor de Pluimvee-ten toonstelling is nu gesloten. In engere kring is er nu een overzicht hoe de ten toonstelling zal worden en kan worden medegedeeld, dat deze de vorige ver zal overtreffen. Het aantal nummers van het vorige jaar is niet overtroffen, maar de kwaliteit der dieren is 100 °/0 beter. De edelste dieren van zeer voorname fokkters zijn bij ons ingeschreven. Wij hebben inzen dingen uit het geheele land en ook ver uit het land. Uit Brabant, Gelderland, Overijsel en Groningen, evenals de Hol- landsche Provincie's hebben wij inschrij vingen. De heer E. Wessel Engelen te Ginniken bij Breda vereerde ons met een fraaie inzending van zijn krulstaart hoenders. Deze bestaat uit krulvederige kuif- hoenders en krulvederige kuifbaardhoen- ders. Deze oollectie is een speciaal Ne- derlandsch fokproduct en in zijn voltal ligheid eenig in Europa. Misschien zijn er menschen die ze leelijk vinden, maar bezienswaardig zijn ze zeker. Er zullen weinig menschen gevonden worden, of zij moeten meermalen de grootste pluim veetentoonstellingen hebben bezocht, die deze dieren eerder hebben gezien, en daar deze heer zeer zuinig is op zijn zeer kostbare collectie, is het mogelijk dat men ze ook later nooit meer ziet. Ook is het mooi, dat nu het tentoonstel- lingsbestuur van de Gemeente Helder de beschikking gekregen heeft over het v.m. Algemeen Weeshuis, waardoor zij over een uitstekende ruimte beschikt, zoodat geen 2 kooien op elkander behoe ven te worden geplaatst; men elk dier zelfs in de drukste uren afzonderlijk kan beschouwen. Het tentoonstellingsbestuur heeft het kunnen regelen dat aan elke kooi een beoordeelingskaart zal worden gehangen, zoodat men van' elk dier zijn gebreken en deugden kan lezen, wat niet alleen prettig is, doch ook zeer leerzaam. Daarom verzuime niemand de Pluim veetentoonstelling te bezoeken en wekken wij oud en jong op deze te gaan bezich tigen. Het bestuur van de Pluimveetentoonstelling. Verslag der Gemeentelijke Arbeidsbeurs over de maand November 1926. 2 betonwerkers, 1 bloemist-tuinman, 1 bank werker, 1 broodbakker. 12 conciërges, 1 alec- tricien, 1 electro-technisch-teekenaar, 55 grondwerkers, 1 incasseerder, 1 kellner, 1 kleermaker, 1 kantoorbediende, 1 letterzetter, 4 landarbeiders, 4 loopknechts, 7 loopjongens ben. 18 jaar, 74 losee-wenkldeden, 1 mach. bankwerker ben. 18 jaar, 2 machinisten, 4 ma trozen, 1 meteropnemer, 7 metselaars, 1 mon teur, 6 opperlieden, 1 pakhuisknecht, 1 plaat werker, 1 portier, 8 smid-bankwerkers, 9 schil dere, 1 steenbikker, 1 stoker-machinist, 4 sto kers, 1 steen^tter, 192 transportarbeiders, 6 timmerlieden, 2 timmerlieden-halfwas ben. 18 jaar, 9 tiimmermansleerlingen 'ben. 18 jaar, 1 tuinman:, 1 verwarmingsmonteur, 2 wissel loopens. Totaal 428 personen. Uit het Politie-rapport Door een agent werd Dinsdag proces verbaal opgemaakt tegen een opkooper, voor het niet aanwezig hebben van een re gister. Een marineoohepeling deed Dinsdag morgen aangifte, dat in de week tan 612 Dec. te zijnen nadeele, uit een gesloten la van het schip, een portefeuille met twee bankbiljetten was ontvreemd. Een bewoner van de Walvischstraat deelde Dinsdagavond mee, dat hij een rij wiel in huis genomen had, dat den gehee- len middag onbeheerd voorz'n woning had gestaan. Tegen een marinesohepeling werd pro ces-verbaal opgemaakt terzake het gooian net ■naaiir^'^n ZE!EKRIJGSRAAD HELDER. Zitting van Woensdag 16 Dec. 1926. Als ds drank Is In dsn man De marinier der 3e kl. W., dienende aan boord van Hr. Ms. „Wachtschip", bevond zich op den avond van den 4en Aug. in de Marine-Cantine, waar hij meer bier gebruikt had, dan wenschelijk was voor de nuchterheid van zijn toch al niet te groote dosishersenen. Als W. zich aan drank is te buiten ge gaan, is hij in den regel in ruzieachtige stemming. Zoo ook op den 4en Aug. Hij kreeg mot met den matroos O. Een vrede lievend onderoff. voorkwam een ernstige vechtpartij tusschen de schepelingen, door hen te scheiden. Hierover was de bleeke en tenger uitziende marinier het echter niet eens. Hij nam een bierglas en smeet dit met kracht in het gezicht van O., met gevolg dat diens oog ernstig geschonden werd. De getuige, off. v. gez. Meerburg, ver klaarde dat O. hierdoor ongeschikt was geworden voor den militairen dienst, terwjjl het niet onmogelijk was dat ook zijn andere oog aangetast zou worden. De flskaal eischte tegen den marinier 10 weken gevangenisstraf. Verdediger was Mr. Haars. Marinier J. was sedert Juni in de pro voost opgesloten, omdat hij getracht had, recruten in de Harskamp op te ruien. J. is zeer onbetrouwbaar en verstaat de kunst, om als 't noodig is tranen te persen. Zoo heeft hij eens z'n vrouw, die in het zuiden van het land zat, toen hij ook in de provoost moest brommen, twee telegrammen laten zenden, met respec tievelijk .als inhoud: „kind ernstig" en een uur daarna „kind hopeloos". Met een door tranen verstikte stem liet J. den sergeant van de wacht de telegrammen lezen. Gelukkig kwam men achter het bedrog en bleef J. in de cachot opgesloten. In den nacht van 11 op 12 October zat J. dus in de provoost. De marinier der le kl. C. J. B. had daarin dienst. J. wist dezen wachtsman over te halen, hem een uurtje vrij te laten, om even naar zijn vrouw te gaan. Onder eede be loofde hij terug te komen. De goedge- loovige B. liet J. gaan. Doch al wie er terugkwam niet J. en zoo zag B. zijn vriendendienst beloond met de 4 kale muren van de cachot, daar hij in de plaats van J. werd opgesloten. De flskaal eischte tegen den ontrouwen wachtsman 6 mnd. gevangenisstraf, met aftrek van preventief, en ontslag uit den miljtairen dienst, met ontzetting van de bevoegdheid om weer bij de gewapende macht te dienen. Mr. Sluis hield een zeer sympathiek pleidooi. Tegen den korp.-ziekenverpl. H. A. v. d. B. werd f 16.boete subs. 16 dagen ge- eischt, wegens huisvredebreuk bij een juffr. in de Jodensteeg. Voor een desertiegèval van den mari nier 3e kl. W. de Gr., dienende aan boord Hr. Ms. „Gelderland", eischte de flskaal 3 mnd. gevangenisstraf met aftrek pre ventief. Van twee onichuldlge mariniers. Het korps mariniers was in de zitting van gisteren, op de beklaagdenbank, rijk vertegenwoordigd. De mariniers 2e kl. S. en deu.W. zaten er als de blanke onschuld zelf. Ze waren er zoo heilig van overtuigd, dat ze niets gedaan hadden, dat ze met verontwaar diging in hun stem trachtten aan te toonen, dat de aanklacht tegen hen absoluut on waar moest zijn. Vooral S. was flink van den tongriem gesneden en wist zoo over tuigend te redeneeren, dat de zeekrijgs raad in de Raadskamer besloot, de straf van 6 weken door den flskaal tegen S. geëischt, op twee weken te brengen en die van de W. van 3 mnd. op 2 mnd. Voorwaar geen kleine strafvermindering. Waarvoor werden deze mariniers be schuldigd vraagt H.? In den nacht van 12—13 Juni liepen beiden in de Koningstraat. Toen zij ter hoogte van de Bijbelschool waren, werd daar een ruit ingeslagen. Niemand zag wie het deed. Wel zag de caféhouder de B. dat S. onder de lantaarnpaal bij die school naar zijn hand keek, die later bleek te bloeden. De politie werd gewaarschuwd. Een agent haalde de beide mariniers op het Koningsplein in en verzocht hen mee te gaan naar bet Hoofdbureau. „Dan mag je er nog wel een mannetje bijhalen", zeiden de mariniers, en toen de agent hen beetpakte, verzetten zjj zich hevig. Twee andere nachtwandelaars, eveneens mariniers, kwamen hun collega's nog een handje helpen en grepen den agent van achter beet. de W. gaf den agent een kopstoot, met gevolg dat deze achterover viel en een oogenblik bewus teloos bleef liggen. Door den stoot waren bij den agent de tanden door zijn lippen gegaan en door den val bekwam hij een bloedende hoofdwond. Ondertusschen waren andere agenten gekomen en konden de vluchtende mari niers S. en de W. gepakt worden. Voor sbescbadiging en wederspannig- heid stonden zij gisteren terecht, en be kwamen zjj de reeds genoemde straf. Uitspraken: Marinier le kl; te St., sabotage a.b. van de Java, 8 mnd. gevangenisstraf en ontslag uit den militairen dienst met ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Marinier le kl. v. d. BI. vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Stoker 2e kl. F. J. B., overeenkomstig den eisch f 6.boete voor het rijden zonder licht en f 15.voor het opgeven van een valschen naam. VOOR DEN POLITIERECHTER Ziiting van 14 December. Eén moet het gedaan hebben. Een ingezetene uit Helder moest terecht staan, omdat hij op 11 October in het café Ruitenberg een zekere Joh. Verbeek met een stoel had geslagen en hem met een mes in den arm zou hebben gestoken. De vermoedelijke dader was niet present, maar wel was er een brief ingekomen van de man, die de dagvaarding bad ontvangen en die nu beweerde de bewuste dader niet to zijn. Ook stond er In, dat hg in 1890 was geboren, terwijl hij in 1900 het levenslicht voor de eerste maal had aanschouwd. Enfln, hij werd veroordeeld tot f 30 boete of 30 dagen, en heeft gelegenheid om in verzet te komen en zoo mogelijk zijn onschuld aan te toonen. Een wilde buurvrouw. Een gehuwde dame to Koegras, die haar educatie niet heeft genoten op een jongedames pension te Montreux, kreeg verschil van meening met een harer sexe-genooten,die ook niet op heur mpnd je gevallen was en een zoodanig onheusch bescheid gaf, dat buurvrouw haar zenuwen niet meer kon overmeesteren en 'n paar glasruiten in timmerde. Terzake vernieling werd het gekrenkte vrouwtje tot f 20 boete of 20 dagen veroordeeld. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. tZitting van 15 December. - Uitspraken: J. Sch., Anna Paulowna, ged., mis handeling, 4 maanden gev. met 2 maan den aftrek. Jan K., Helder, valschheid in geschrifte en verduistering. Uitspr. 8 dagen aan gehouden. Roelof K., A'dam, heling van suiker. Als voren. Nieuwe zaken. Een aardige zwager. De 82-jarige koopman en landbouwer J. P. R. te den Burg op Texel, sierde het zondaarsbankje, omdat hij zijn zwager, de Bokx, valschelijk had beticht van ver duistering van f 50, die dezen op zijn verzoek voor hem had gehaald bft den landbouwer Grisnisch, als voorschot op bietengeld. Beklaagde beweerde dit geld niet van Bokx te hebben ontvangen, doch de vrouw en de dochter van Bokx waren er bij tegenwoordig geweest toen Bokx hem het geld in twee bankjes van 25 gulden overhandigde. Boven had beklaagde aan den getuige Grisnitch zelf verklaard, dat hij het geld van de Bokx had ontvangen. Thans heette beklaagde dit alles liegen. Maar het O. M. was overtuigd van zijn schuld, noemde het een afschuwelijke handeling waaraan beklaagde zich tegen over zijn familie had! schuldig gemaakt en vorderde 3 maanden gevangenisstraf. Komt ook niets van terecht Onlangs stond een vakscholier uit Oterleek, Dirk G., terecht voor den po litierechter, omdat hij te Schagen, waar hij school gaat, den veldwachter Flapper zou hebben beleedigd. De politierechter verwees op grond van de uiteenloopende getuigenverkla ringen die zaak naar de voltallige recht bank. Ook hiét bleef het een strijd tusschen Ja en Nee, tusschen verbalisant ter eene en beklaagde en eenige andere scholieren ter andere zijde, zoodat de officier het maar 't beste vond, vrijspraak te vragen. Mr. D. Sluis, eigen gekozen verdediger, vereenigde zich in een speechje met deze conclusie. GEMENGD NIEUWS. Het ijs in de Zuiderzee. De veerboot Van Wijok, die gistermid dag van Stavoren te Enkhuizen binnen kwam ontmoette veel ijs. v De veerdienst EnikhuizenStavoren is thans zoowel voor personen als goederen vervoer gestaakt. De diensten op Urk en Amsterdam wer den nog met groote moeite onderhouden. Slapte. Nu het motorschip Indrapoera la afge werkt, is er op de werf der Kon» Maat schappij de Schelde in Vlissingen in ver schillende afdeelingen minder werk. In verband hiermee zullen ongeveer 200 werklieden voorloopig slechts om de an dere week werken. De (betrokken werk lieden worden door de werklooaenkassenl gesteund; gedurende de week dat zij niet werken, ontvangen zij het geld, dat voor de werWooaheidsuitikeermg is vastgesteld; Moord op een veldwachter. De officier van justitie bij de rechtbank te Roermond heeft tegen P. C., terzake van moord op den rijksveldwachter Ver- kennis uit Nederweert, een gevangenis straf van tien jaar geëischt Een rijksdaalder nlt den boom. De heer B. te Woerden, die met eenige personen onder een boom stond te kijken naar het ijsvermaak, zoo lezen wij in de „Standaard", zag plotseling iets voor hem neervallen. Bij nader onderzoek bleek het een rijksdaalder te zijn, die een kraai, welke in den boom zat, liet vallen. Doodgevroren. Bewoners van het Slowaksche dorp Oam- pelung hebben aan do grens de 'beaetting van een Roemeenschen grenspost dood gevroren gevonden1. De Roemeeneche sol daten, die 12 uur op post moesten verblij ven, blaken onvoldoende gekleed en ge voed te 4Jn- „Algemeen Handelsblad", 1 Sept- ,.Het Volk". Amsterdam: Frieda Mooy heeft een «eer mooie eapraan met goede toonvormdng en duidelijke uit spraak. Tilburg (Souvenir dee Montagnarde. Toon kunst) Een machtige, welluidende eopraanetem, welke zich naar velerlei uitdrukkingen laat plooien. „Zutphenedhe Courant": Merj. Mooy 'beeohikt over een prachtige bo- praansteim, die vooral in de hoogte warm tum- doet. Haar opvatting van «ingen getuigt ven degelijke studie. Mannen. Aanvragen kwamen in omi 1 banketbakker, 1 bed. groote vaart, 2 con ciërges, 3 grondwerkers, 1 huiskneoht 6 kers, 5 klinkers, 4 loopknechts, 1 letterzetter, 2 losse-werklieden, 1 pakhuisknecht, 1 steenzet ter, 1 schoonmaker, 124 transportarbeiders, 1 tulmnaneleerliDg 'ben. 18 jaar. Totaal 153 personen. Aanbiedingen kwamen' in van: Geplaatst werden: 1 bed. groot» vaart, 1 conciërge, 8 grondwer kers, 1 steenzetter, 1 kantoorbediende, 2 losse- werklleden, 8 loopknechts, 1 pakhuisknecht, 124 transportarbeiders, 1 tuinmansleerling ben. 18 jaar. Totaal 188 personen. Vrouwen. Aanvragen kwamen In om: 1 aardappelschilster, 1 ass. hulshouding, 2 costuumnaaisters, 4 dagmeisjes, 4 dagdienst- boden, 1 dienstbode intern, 1 huishoudster, 1 huisnaaister, 8 kamermeisjes, 2 werksters. To taal 20 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 aas. huishouding, 2 oostuumnaaisters, 8 dagmeisjes, 6 dagdienstboden, 8 dienstboden intern, 1 kamermeisje, 1 huisnaaister, 2 wasch- VTOuwen, 6 werksters. Totaal 35 personen. Geplaatst werden: 1 aardappelschileter, 2 dagmeisjes, 1 dag dienstbode, 3 dienstboden intern, 2 komermeis jes, 2 costuumnaaisters, 1 huisnaaister, 1 ase. huishouding, 2 werksters. Totaal 15 personen. Een vriendendienst

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 6