De witte Priester van Siva NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Maakt gebruik van onze bekeoia diners Eerste Blad. BUITENLAND. l*e: Nr. 6119 ZATERDAG 19 DECEMBER 1925 53ste JAARGANG Verschijnt "Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr, HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Post-Girorekening No. 16066. Zij, die zich van heden af, voor min stens drie maanden op dit blad aboiineeren, ontvangen het tot 1 Januari GRATIS. MOSOEL. „Het woord is aan Angora". Toen de Volkenbondsraad gisteren zijn beslissing bekend maakte, dat de lijn van Brussel de noordelijke grens van Irak zou vormen, waren de Turksche gedelegeer den niet aanwezig.. In gesprekken met journalisten die daarna hun meening wil den vernemen, toonden dé Turken zich ge sloten en verklaarden zij alleen, dat het woord nu aan Angora was. Op het oogen- blik ligt het wilajet Mosoel, dat met zijn gelijknamige hoofdstad en de districten Kirkoek en Soelaimanié aan Irak is toe gewezen, onder een sneeuwlaag en zou er op den beganen grond alleen oorlog ge voerd kunnen worden op ski's. De Engei- schen achten hun luchteskaders dus een voldoende bescherming. Te Londen stelt men op het oogenblik meer belang in het uitzoeken van Kerstgeschenken en hoopt men voor dé rest maar, dat de Turken ge weldig „ophakken" en wel zullen bij draaien op bet zoet gefluit van den voge laar, wanneer Engeland hen met verschil lende concessies, die stellig niet zullen be staan in een aanbod om Mosoel, Kirkoek en Soelaimanié terug te geven, zal trach ten te paaien. Hoe is de stemming van de Turken? Een hooggeplaatst Turksch diplomaat zeide deze week: „Wij zijn bereid' een regeling te treffen bij overleg. Maar als men ons wil dwingen, zullen wij weigeren, te zwich ten voor de overmacht. Ons leger is ge heel uitgerust Wij hebben 160.000 solda ten op voet van oorlog, en wij kunnen el- ken Turk, jong of oud, mobiliseeren voor de verdédiging van het land. Frankrijk heeft ons laten Bchieten, nadat het stel lig beloofd had, onze eischén te zullen steunen. Dit is blijkbaar het gevolg van het nieuwe pact voor het Westen." Terloops opgemerkt, zou het tragioo- mischyzjjn, indien de verzekering van dén vrede in het Weeten tot gevolg zou heb ben, dat de vrede in het Midden-Oosten verstoord werd. Het is waar, dat wij nog niet dadelijk het ergste behoeven te vree zen eü dat de Turksche diplomaat wel licht „ophakte". Immers: het woord is aan Angora. Als wij tot het najaar van 1922 terug gaan, toen de Engelschen in het geschil over Tgjanak zoo scherp tegenover de Tur ken stonden, dat zij vlootbetoogjngen te gen de Turksche zeeëngten ondernamen en hun onderdanen te Konstantinopel waarschuwden zich gereed voor vertrek te houden, hebben de Turken zich niet laten intimideeren. Integendeel, het einde was dat Engeland bakzeil baalde en er ijlings een nieuwe regeering gevormd werd, om de zaak in der minne af te kunnen wik kelen. De heele episode versterkte de po sitie van de „nationalistische" machtheb bers in Turkije en hun besluit, om strikt te blijven staan op de verwezenlijking van de plechtig bezworeü Nationale Verbinte nis van 17 Februari 1920, waarbij ook de gewesten Mosoel, Kirkoek en Soelaimanié voor Turkije worden opgeëischt. In Jan. 1923 verklaarde Reoef-bei, het hoofd van het Nationalistisch Bewind, met bij zonde ren nadruk in de Nationale Vergadering te Angora, dat indien de vredé op de kwes tie stranden zou, de schuld daarvoor „aan de Engelsche regeering geweten moet worden en aan de slechts door eigenbaat en hebzucht gedreven petroleum-magna- ten die haar drijven". En de president- oommissaris voegde erbij: „Ieder welden kend en met menschelijk gevoel bezield mensch, zal om die reden dien nieuwen oorlog dubbel verwerpelijk vinden, zal het daardéor vergoten bloed1 en de gestichte nieuwe ellende als een zware misdaad moeten beschouwen". Ben rapport over de geschiedenis van dén petroleum-strijd in Noord-Mesopotamië vormde een nadere toelichting op deze woorden. De beslissing van den Volkenbonds raad vergt nu niet meer of iminder van'het bewind te Angora dan dat het de boven genoemde Nationale Verbintenis verloo chent en zijn prestige te grabbelen gooit. Een eisch, die een kritieken toestand moet scheppen. Wanneer de regeering te Ango ra het hoofd buigt (maar dan misschien toch voorloopig en met het „geestelijke voorbehoud" van de gedachte aan re vanche), zal het zijn, omdat dwingende om standigheden haar op het oogenblik be letten, een ernstige poging te doen het be twiste gebied met de wapens terug te ne men. Maar er wordt meer van haar ver langd. Zij moet d'aarna nog uitdrukkelijk verklaren dat zij plechtig afstand doet van haar ook te Genève nog erkende souve- reine rechten over Mosoel, Kirkoek en ■Soelaimanié, indien de beslissing effect wil hebben, Anders blijft Engeland, als mandataris over Irak. slechts bezettende mogendheid1 in het wilajet Het geschil over Mosoel is inderdaad nog niet uit, zoo lang Angora niet gespro ken heeft. (N. R. Ct.) feuilleton. door BURTON E. 8TEVENSON. TWAALFDE HOOFDSTUK. Pogingen oun het raadsel op te lossen. Wij trachtten Dr. Hinmans voorschrift te volgen, inaar zonder veel suocee, w ant het is moeilijk over één ding te spreken, en te denken over een ander. De dokter nam spoedig afscheid, en Swain ver klaarde dat hij naar de stad zou moeten terugkeeren. Hij was naar buiten geko men zelfs zonder een tandborstel mee te nemen. Zijn broek verkeerde in een be- klagenswaardigen toestand, en ofschoon Godfrey's jasje zeer welkom was geweest, paste het allesbehalve goed. .Hetgeen mij eraan herinnert," voegde hij erbij, „dat ik niet weet wat er van mijn eigen jas en hemd is geworden." Ik keek snel naar Godfrey. „Neen, ik heb ze vergeten," zei deze, „ze rijn in de bibliotheek van Elmhurst. Je tarnt ze morgen meekrijgen. „Moet ik er dan moïiL rijn?" „Ja, bij het gerechtelijk onderzoekik heb beloofd te zorgen, dat je daar zal zijn," zei ik. „Hoe laat. e- gen tien uur." „Best, reden te meer oan te zorgen dat ik wat nieuwe kleeren haal. Als ik daar verscheen zooals Ik er thans uitzie, zou de jury waarschijnlijk denken dat ik de moordenaar was! voeg de htf ar lachend bfl. Ingezonden Mededeeltng. „BELLEVUE". Het Turksche kabinet bijeen geroepen. Bij ontvangst van het besluit van den Raad van den Volkenbond inzake Mosoel werd het kabinet bijeengeroepen. Moestafa Kemal was aanwezig. De beraadslagingen duurden langen tijd. Een lastige vraag in het Engelsche Lagerhuis. Baldwin heeft Donderdag In het Lager huis den tekst voorgelezen van de; te Ge- nève gesloten overeenkomst aangaande Mosoel en Irak. De premier verklaarde, dat de beslissing van dén Raad van den Volkenbond geen afwijking inhoudt van de politiek, die 21/» jaar geleden door de Britsche regeering met instemming van het parlement in uitricht werd gesteld. Verder deelde hij mede, dat het parlement gelegenheid zal hébben om over de over eenkomst te débatteeren alvorens deze in werking treedt. Sir Fred. Hall vroeg, welke voordeelén de Britsche belastingbetaler van de te Ge- nève getroffen regeling heeft en of de premier dé verzekering kon geven, dat na 1928 de Britsche belastingbetaler geen on kosten voor Irak zal hebben te dragen, waarop Baldwin antwoordde dat deze quaestie beter bij het algemeene debat kon worden behandeld. Een Reutertelegrara meldt nog, dat Ingezonden Mededeellng. Baldwin verklaard heeft, dat de regeering gelooft dat de werkelijke periode van het Britsche mandaat over Irak veel korter zal zijn dan het maximum van vijf-en- twintig jaar. Het mandaat, zoo zeide hij verder, behelst niet de aanvaarding van de verantwoordelijkheid om geld uit te ge ven,' of troepen in Irak te houden, doch verzekert alleen de medewerking en het advies van Groot-Britannië voor het hand haven van een stevig bestuursstelseL Het nieuwe verdrag, tusschen Engeland en Irak te sluiten, zal aan het parlement ter ratificatie worden voorgelegd. Voorbereiding der ontwapenings conferentie. Rusland officieel nltgenoofflgd. De regeering van de Sovjet-Unie is of ficieel uitgenoodigd deel te nemen aan den arbeid van de commissie van voorbe reiding voor de ontwapeningsconferentie. DUITSCHLA&D. De regeerlngscrlsls. Koch geeft de opdracht kablnetsvorming terug. tot DE Van af 26 ct. per ons. Donderdagmorgen heeft de afgevaar digde Dr. Koch zich naar het paleis van den rijkspresidént begeven, en verzocht van de opdracht tot vorming van een re geering op de basis der groote coalitie, te worden ontheven, daar het hem onmoge lijk was gebleken dé princlpieele mee- ningsverschillen tusschen dé in aanmer king komende partijen1 met eenige kans op duurzaam succes te overbruggen. Hinden burg heeft Kochs verzoek ingewilligd en zich verdere stappen voorbehouden. Het besluit van dr. Koch om den rijks presidént te vèrzoeken hem te ontheffen van dé opdracht tot kabinetsformatie, is verhaast door een beöluit van de socialis tische IJijkadaggroep, die in haar gister avond gehouden vergadering voor deel neming aan een kabinet uit de groote coa litie nieuwe eischen had gesteld, welke verder gingen dan het vroegere program. Naar dé Yorwürts meldt, was dit een uiting van wantrouwen tegen de Duitsche Volkspartij. ENGELAND. Uit de Engelsche vakbeweging. De algemeene raad van het vakvereeni- gingsoongres is te Londen tot een gehei me vergadering bijeengekomen, om de laatste faze van de kwestie van de een heid in de internationale vakbeweging te onderzoeken. Men weigert over den uit slag ervan inlichtingen te verstrekken, zoodat men niet weet of men al of niet tot overeenstemming gekomen is. Volgens een niet-officdeel bericht van de Times zou een soort van beslissing bereikt zijn en zou de raad' vandaag opnieuw ver gaderen, om aan de anderzekerheid een einde te maken door het opstellen van een officieel© mededeeling. De „Rodney" van stapel geloopen. Prinses Mary heeft het slagschip „Rod ney" van stapel doen loop en. Dit schip kost zeven millioei\pond sterling en is het tweede nieuwe slagschip, waartoe onder het verdrag van Washington machtiging werd verleend. Een draadloos bericht meldt nog, dat de „Rodney" in 1922 op stapel werd gezet «n de plannen voor het schip ontworpen werdéq door Sir Tennyson Deyncourt. zulten rij daar blijven?" „In elk geval tot na het gerechtelijk onderzoek." „En zult u Miss Vaugban na het gerechtelijk onderzoek opzoeken?" „Ja." „En haar aansporen naar Mr. en Mrs. Royoe te gaan?" „Ja, maar ik geloof niet dat zij veel aansporing noodig zal hebben. Ik zal een briefje van Mrs. Royoe vragen. Ik ga nu naar Mr. Royoe telefoneeren en jij kunt morgenochtend 'het briefje meebren gen." Godfrey's auto kwam de oprijlaan in en bleef voor de veranda stilstaan. Swain stak mij zijn hand toe en drukte de mijne warm. „Ik dank u, Mr. Lester," zei hij, en een oogenblik later reed dé auto weg en verdween uit het gezicht. Toen ging ik naar binnen; kreeg Mr. Royoe aan de telefoon en vertelde hem in korte trekken 'het gebeurde van den vo- rigen nacht Hij luisterde met een uit roep van verbazing nu en dan, en gaf daarna zijn toestemming toen ik vroeg of Miss Vaughan tijdeijk onder Mrs.» Royce's hoede geplaatst mocht worden. „Zij is een heel mooi meisje," eindigde ik. „en heel jong. Ik ben het volkomen eens met Swain dat rij in dat huis niet alleen ge laten moet wonden." „Zeker, dat moet zij ook niet," zei imijn compagnon. „Ik zal vragen of Mrs- Royoe een briefje schrijft en een: kamer voor haar gereed maakt." „Nu, breng haar mee als je kunt," zei Mr. Royoe. „Wij zulten haar graag ontvan gen. En haast je niet mqj terugkomen als je tegenwoordigheid daar noodig ia Wij kunnen het hier best af." Ik dankte ham en hing de telefoon op, en weldra kwaan Mra Hargis mij roepen om te eten. Toen de maaltijd was af ge loopen ging ik naar Godfrey's schrijf tafel oan t* «ton welke boeken hij voor Mijn antwoordende glimlach was al heel zwak. Godfrey trachtte zelf niet zich tot een glimlaoh te dwingen. „Wacht nog even," stelde hij voor, „dan neem ik je mee in mijn auto. „Ik zal trachten vroeg terug te zijn, Lester," voegde hij er ver ontschuldigend bij. „Ik ben allesbehalve een ideale gastheer maar je zult eeni ge boeken op mijn schrijftafel vinden, die je misschien Interesseeren. Ik heb ze van daag meegebracht. Kijk ze na het eten eens in." Hij ging heen oan zijn naar buiten te brengen en Swain kwam weer naast mij zitten. „Mr. Lester," zei hij met zachte stean, „ik hoop dat ge uw belofte niet zijt vergeten?" „Welke belofte?" „Miss Vaughan naar een veilige plaats te bren gen en voor haar belangen te waken." „Neen," zei ik, „dat ben ik niet vergeten Ik wilde vragen haar te mogen bezoeken morgen na het gerechtelijk onderzoek. Als rij verlangt, dat wij haar 'belangen be hartigen, zulten wij dat doen." „En haar beschermen," voegde hij er snel bij. „Zij heeft nu zelfs geen krankzinnigen vader meer." „Zij is op het oogenblik veilig genoeg," verklaarde ik hem. Dokter Hamman heeft nog een verpleegster ge nomen, zoodat er een voortdurend bij haar ia" „Ik zal niet tevreden zijn," zei Swain, „voor u haar uit dat huis hebt en buiten het bereik van die Hindoea Een verpleegster of zelfs twee, zouden ze niet terughouden." yWaarvan terughouden?" „Dat weet ik met." En hij wrong hulpe loos zijn vingers in elkaar. „Nu, de po litie zal ze dan wel terughouden. Er rijn drie of vier agenten daar geposteerd met bevelen niemand in of uit te laten Zijn gekat verhelderde. „Ha, dat is beter," m! hij. „Dat wist ik niet. Hoelang mij ter inzage 'had neergelegd- Er was een heele stapel, en ik zag dat zij alle be trekking hadden op mysticisme, of op dé godsdiensten in Iwdië. Er was Sir Monter Williams' „Brahmaan© en Hindoeisme." Hophtns' „De Godsdiensten van Indië," een werk over 't waarzeggen uit een kris tallen 'bol", Mr. Lloyd Tuckey's standaard werk over .Hypnotisme en Suggestie," en nog een hailf dozijn andere, waarvan ik de tiMs niet meer weet En terwijl ik er naar keek, begon ik een reden te begrij pen van Godfrey's succes, als oplosser van geheimzinnige misdaden geen en kele blzonderheid van een onderwerp ont ging hem ooit Ik stak mijm pijp op, ging ritten en was weldra verdiept in die verhalen van het Oosten. Ik moet eerlijk bekennen dat ik er niiet veel van begreep. In dat net van bijgeloof kon ik Slechts -hier en daar een draad ontwarren. De Yogi had gespro ken. van den Witten Nacht van Siva, en ik kwam er weldra achter dat Siva een der goden van 'het Hindoeisme is een van de groote Drie-eenheid: Brahma, de Schepper, Bishnoe, de Bewaarder en Siva de Vernietiger. Hij had ook gesproken over de attributen van Kali, en na eenig verder zoeken kwam ik er aohtar, dat Kali de vrouw van Siva was een aller- afschuwelijkst, duivelachtig vrouwsper soon. Maar toen ik tot het Hindoeïsme zelf kiwam en trachtte de ingewikkelde secten en rangen te begrijpen, raakte ik gauw de kluts kwijt Ze waren zoo verward!, zoo veelvuldig en zoo verschillend, dat ik er XWriSKHLAND. Hevige sneeuwval. De correspondent van de „Times" te Ge- nève maakt melding van hevigen sneeuw val over geheel Zwitserland, waardoor ver traging is ontstaan in den treinenloop, en sterken vorst. De koude jaagt de wilde zwijnen uit hun schuilhoeken en maakt, dat de dieren steeds driester optreden. Verschillende hunner vielen reeds als offers der dorps bewoners, die het geweer ter hand namen en jacht op de grimmige gasten maken. POLEN. Het proces-Steiger. Vrijspraak. Uit Lemberg wordt gemeld, dat Steiger Donderdag is vrijgesproken. Het vonnis verwekte een geweldige opschudding in de stad. Een enorme menigte stond voor het gerechtsgebouw te dachten. Een ster ke politiemacht was op dé been. Toen het vonnis werd uitgesproken, brak Steiger in snikken uit. MAROKKO. De Matin verneemt uit Fez, dat Abd-el- Krim een voorjaarsveldtocht over het ge heel e front voorbereidt. Hij laat wegen schuilplaatsen, barakken maken, telegraaf en telefoon aanleggen. CHINA. Japansche troepen bewaken Moekden. Uit Tokio wordt gemeld, dat zich thans 3000 man Japansche troepen in Mandsjoerije bevinden. Ingevolge, het ver zoek van het consulaire corps van de stad Moekden, heeft het versterkte Japansche arnizoen zich belast met de bewaking. )e Ohineesche troepen woTden op een af stand van 6 mijten van de stad en van den spoorweg van Zuid-Mandsjoerije gehou den. Ingezonden Mededeellng. RUGPIJN EN RHEUMATIEBL Laat rugpijn en rheumatiék uw leven niet vergallen. Zoek de oorzaak opl Zeer waarschijnlijk schuilt deze in uw nieren. Inspanning of gevatte kou kan deze ge voelige organen verzwakt hebben en hen verhinderen in hun werk om de schade- 'ij-fee vergiften uit uw bloed te filteren. Deze vergiften veroorzaken rheumatisch» pijnen en vele andere kwalen, en hoe lan ger gij de nierzwakte verwaarloost, dee te erger worden uw kwalen. Nierzwakte maakt u ook zenuwachtig, duizelig en afgemat zwak, terneerge slagen en vermoeid, en onderhevig aan onaangename blaasstoornissen. Let op verschijnselen als berinksel of zand in de urine, opgeblazenheid onder de oogen, waterzuchtige zwellingen in de ledematen, stijfheid of ontsteking van de gewrichten. Versterk uw nieren zonder uitstel en voorkom zoodoende de ontwikkeling van ernstige nierkwalen. Gebruik Fosteria Rugpijn Nieren Pillen om de nieren we der 'krachtig en gezond te maken. Fosteria Pillen hebben duizenden over de geheele wereld baat gegeven. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen vertegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1.76 per flacon. ik weet ntet van welk een verwarde massa van 'geesten en demonen, 'halfgoden en vergoddelijkte heiligen, huisgoden, dorps- goden; stamgoden, universeel e goden, met hun ^ontelbare altaren en teanpels en ri tualen, Ten slotte gaf ik het in wanhoop op en naim het 'boek op „het waarzeggen door het staren naar glanzende voorwer pen!'. Hier was tenminste iets begrijpe lijks, ofschoon niet geheel geloofwaardig, en ik las met 'belangstelling over de oud heid1 van het staren in glazen bollen als middel tot het opwekken van hallucina ties teneinde inlichtingen te verkrijgen-, die dbor geen normale hulpmiddelen ver kregen konden worden. Ik las over het gebruik ea-van ln China, in Assyrië, ln Egypte, in Arabië, in Indië, in Grieken land en Rome; ik las hoe de beoefenaars ervan in de Middeleeuwen als ketters wer den besohouwd en op dén brandstapel wierden gebracht of geradbraakt werden; van den befaamden Doctor Dee en zoo verder tot den tegenwoordigen tijd. De zieners gebruikten soms spiegels, soms vaten' gevuld met water, maar gewoonlijk een gepolijsten steen en voornamelijk be- ryl werd zeer gewaardeerd. De uitwer king van het intense staren hiernaar was, dfct de geest afgeleid werd van normale gevoelsindrukken en dat een toestand van gedeeltelijke hypnose werd gescha pen waarin de ziener ln het kristal. zeer levendige droombeelden kon waarnemen, geen. helder begrip van kon krijgen- Ik tooneelen dte op een afstand plaats von- las van de \adas, de Upanishads, die dén, gebeurtenissen van het verleden en Brahonanas; van anethaphysisohe ideeën, van de toekomst, te ingewikkeld om ze te begrijpen; van ya af ilua karma af daad; van maya af ilnris; ai (Wordt vervolgd.) HELD COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Helderscbe Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepobt f 2.60; id p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f0.70, f 0.70, f 1.—Modeblad roep f 0.95, f 1.26, f 1.25. "f 1.35 Losse nummers dei1 Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) Iagez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 3 regels 40 ct., elike regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. ouder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct DE ADMINISTRATIE. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Dec. op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zo. 20v.m.ll 41 n. 9 46 8 04 3.4811.58—.— Ma. 21 n.m 12.07 11.06 8.04 3.49 0.26 0.54 Di 22 12 30 8 04 3.49 1.23 1 52 Wo 23 12.52 v. 12.23 8 05 3 50 2 23 2.56 Do. 24 1.12 1.38 8.05 3.50 3.31 4.07 Vr. 25 1.34 2.52 8.06 3.51 4.45 5.19 Za. 26 1.59 4.04 8 06 3 51 5.50 6.19 Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 19 Deo4.18 uur Zondag 20 4.18 Maandag 21 4.19 22) HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT f 1.60 per oouvert op bonboelfje inhoudende 10 stuks bonnen. Geldigheidsduur onbepaald. W. J. M. SCHOUTEN.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1