De witte Priester van Siva NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA "&TS de *n- Eerste Blad. Maakt gebruik vaa onze bekende diners BUITENLAND. Springende handen worden gaaf en zacht Klöosterhalsem DONDERDAG 24 DECEMBER 1925 53»t* JAARGANG BERICHT. Het eerstvolgend nummer van de Heldersche Courant verschijnt DINSDAG 29 DECEMBER a.s. Een nieuwe Russisch-Turksche overeenkomst. Uit de Kamer. Het proces-Bothmer. Ingezonden Mededeellng. Zelfmoorden. burton e. 6tevenson. dertiende hoofdstuk. Franclsco Silva. BELG IE. Een ontploffing. RUSLAND. Rusland, China en Japan. Hooge uitgaven. Ingezonden Mededeellng. Inwrijven met bijt nietdoch verzacht l Treinroovera. ZWEDEN. Het gebruik van gifgassen. Tot mijn groote voldoening kwam i Swaln, terwijl ik mijn verhaal deed, en ik kon niet nalaten een zegevierenden blik op Goldberger te werpen, maar deze be- 1 studeerde eenige aanteakealngen en deed Ingezonden Mededeellng. RUGPIJN EN RHEUMATIEK. (Wordt re>v. nr-L-5-xr-. xi^tiXTL. heldersche COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f-2.—Ned. O. en "W. Indië p. zeepoet f 2.60; id. p. mail en overige landen f 8.20. Zondagsblad reap. 10.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp f 0.95, f 1.25, f 1.25, fl.35 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever; O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Port-Girorakenfarg No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) Ingetz. ineded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 9 regels 40 ct., elike regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met bT. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Beevijsno. 4 ct. DE ADMINISTRATIE. Op- en ondergang van Zon en Maan tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater v.m.:n.ra.s 6.47 7.13 en Dee. op: Zo. 27n.m. 2 27 v. Ma. 28 Di 29 Wo 30 Do. 31 3.01 3 41 4.29 6.24 ond.: op: ODd.: 5 14 8 07 3.52 6.20 8.07 3 52 7.22 6 06 3 53 8.16 8 05 353 9.02 8.04 3.54 7.36 8.16 8.55 9 30 756 8 36 9.13 9.48 Licht op voor auto's en fietsen Donderdag 24 Dec. Vrijdag 25 421 Zaterdag 26 Zondag 27 4.22 Maandag 28 4.22 uur. ENGELAND EN TURKIJE. 'Een bijeenkomst van Baldwin met den Turkschen gezant in Downingstreet, welke plaats had na de verdaging van het parle ment, droeg slechts het karakter van een voorloopige bespreking ter voorbereiding van officieele onderhandelingen, die eerst over drie weken, na Chamberlain's terug keer, zullen gehouden worden en die naar men hoopt zullen leiden tot een overeen komst aangaande de grenskwestie. Inmiddels heeft Chamberlain kamers be sproken te Rapaille, waar hij de Kerstvacan- tie zal doorbrengen en men verwacht, dat deBritsche minister van buitemlandsche .zaken te Rapallo vertegenwoordigers van ex-sultan Mohamed zal ontmoeten, die te San Remo verblijf houdt en met hen de Turksche kwestie zal bespreken. Het debat over Mosoel in het Engelsche Lagerhuis. Een groot succes mag men het debast van Maandag over Mosoel voor de regeering niet noemen, al heeft de meerderheid z-ch voor de aanvaarding van de uitspraak van den! Raad van den Volkenbond verklaard. Daar de arbeiderspartij in haar geheel het Lager huis verlaten had, slechts drie liberalen voor de regeering stemden en de meeste anderen benevens een aantal conservatieven zich onthielden, lijkt het er toch op, of de regee ring een politiek doordrijft, internatio naal van groot belang, maar on Groot-Brit- komst betreft, de Westminster Gazette klaagt, dat de regeeringsbladen den laatsten tijd, teneinde de ongerustheid weg te ne men, volhardend den werkelijken toestand te Angora valsch voorgesteld hebben. Haar berichtgeving uit Angora daarentegen was hoogst' voortdurend een ernstige waarschu wing tegen de onderschatting van de stem ming te Angora. Izmed pasja heeft Dinsdag in het parle-' ment te Angora meegedeeld, dat 17 Decem ber te Parijs een nieuwe Rüssisch-Turksche overeenkomst gesloten is tusschen Tsjitsje- Mn en Roesjdi bei, den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, die daarvoor uit Genève was overgekomen. FRANKRIJK. Een nederlaag voor de regeertng. De Kamer heeft Dinsdag bij de bespre king van de begrooting van oorlog met 280 tegen 164 Stemmen een amendement-Rey- naud1 aangenomen, strékkende tot schrap ping van de credieten voor de oproeping van de soldaten-reservisten. De kwestie wan vertrouwen was te dien aanzien niet gesteld. Twir tig arbeiders omgekomen. Uit Nice meldt Belga, dat er een locomo tief op een wagen, waarin arbeiders gezeten waren, is geJoopen. Twintig mannen verlo ren het leven, vier zijn er zwaar gekwetst Storm. Belga meldt, dat Dinsdag over geheel Frankrijk een storm woedde, die groote schade heeft aangericht Ook hebben eenige menschen kwetsuren opgeloopen. DUITSCHLAND. De gravin tot i maanden veroordeeld. Gravin Bothmer is Dinsdag in hooger be roep door dé rechtbank te potsdam tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld en wel tot 2 maanden wegens te Potsdam gepleeg de diefstallen. Twee maanden van dezen straftijd heeft zij reeds in voorloopige hech tenis doorgebracht De rechtbank achtte het voorts niet bewezen, dat zij gedurende den autotocht te Poltzin het handtaschje van Mevr. Dommers had gestolen en ontsloeg haar wat dat betreft van rechtsvervolging. In eerste instantie was dé gravin tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De recht bank besloot zich niet te verzetten tegen de voorloopige invrijheidstelling van de gravin. Na een lang onderhoud met haar verdediger verklaarde de gravin zich niet bij het vonnis neer te leggen. De beide verdedigers hadden dé vrijspraak geëischt. FEUILLETON. Ingezonden Mededeellng. HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT a f 1.60 per couvert op bonboekje u-houdende 10 stuks bonnen. Geldigheidsduur onbepaald. W. J. M. SCHOUTEN. In de week van 7 tot 18 December zijn in Dultsohland 74 zelfmoorden gepleegd, die uitsluitend op rekening komen van werkloosheid en geldelijke zorgen. Wederom een veemgerlchL Men is alweer een veemmoord op het spoor gekomen. Volgens enkele blader is het de 2^e misdaad, die in opdrach van een veemgericht werd gepleegd. Hei slachtoffer van de misdaad is een onder officier, Willy Legner genaamd, die on geveer twee jaar geleden spoorloos ver. dwenen is. Legner had den oorlog mee gemaakt. Hij was door een schot ln dt wang zwaar gewond, hetgeen hem el. tanden had gekost Na den oorlog opende hij een bakkerij, die hij echter weer spoe dig van de hand deed. Hij» had namelijk intusschen kennis gemaakt met twee lui tenants van de zwarte rijksweer en deze waren erin geslaagd, hem te bewegen zich bij deze onwettige organisatie aan te sluiten. In Januaii 1923 ontving de moeder van Legner den laatsten brief van haar zoon. Sindsdien heeft zij niets meer van hem gehoord. Zij vreesde wel, dat er iets met hem was gebeurd, maar steeds weer kreeg zij bezoek van volksche kennissen van haar zoon, die haar zeiden, dat zij Willy te Frankfort a d. Oder had den gezien. Andere volkschen verklaar den alieen: Uw zoon maakt het goed. Wij mogen u echter niet zeggen waar hij zich bevindt. Twee commissarissen van de Berlijn- sche politie hebben nu te Frankfort g/d. Oder de zaak nader onderzocht. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat Legner vermoord is en in den omtrek van Döbe- ritz begraven ligt. De groote koude heeft het tot nu toe onmogelijk gemaakt, te graven op de plaats, waar het lijk ver moedelijk is verborgen. De moeder van Legner heeft onlangs nog geschreven aan het commando van de schietschool der artillerie te Jüterbog, waar haar zoon het laatst was onderge bracht. Men antwoordde haar d.d. 11 De cember, niets te weten omtrent het ver door TT«t was nee geen «en uur, toen God- frey en ik den volgenden morgen het hek van Elmhurst doorgingen, en de oprijlaan door naar het huls liepen, maar in de bibliotheek vonden wij al een heel gezel schap bijeen. Goldberger was er en Frey- Hmchuisen, zijn dokter, zijn klerk, zijn stenograaf en de mannen, die de jury zou- denwmuen. Simmonds was er, en bij hem BS levendige, kleine man met een bril op. Godfrey vertelde mij fluisterend dat 'het Sylvester was, het hoofd van het indentificatie-bureau en de grootste - inert in vingerafdrukken) in Amerika. De F6™ hh uon een assistent gezon>- jKSraïnflohen was het vertrek zeer vol. Bet werd onhoudbaar, toen een oogen- kiiiTi^ een reeks automobielen de op- kwam en een menigte rappor- rijlaan in kwam 9tapten. Zoovelen kon bevatten, drongen als 'het -vertrek uyen bleven buiten •iwtar binnen en die ove ^g^Q<^ in de laan ataan sn h*an «n berger keek wanhopig oan zioh heen veegde woedend zij® hoofd --haat Is het vsrtrsk- blijf van haar zoon. Dit antwoord was op de schrijfmachine geschreven. De hand- teekening was onleesbaar. Met inkt had echter nog iemand aan den brief toege voegd, dat Legner in Februari 1923 ge detacheerd was bij het derde arbeids commando te Berlijn, onder leiding van luitenant Schulz. Deze Schulz zit thans opgesloten ifi de gevangenis te Landsberg aan de Warte, daar hfl bij verschillende veemgerichten betrokken is geweest. De leider van de cantine der schietschool te Jüterbog heeft nog verklaard, dat hij zich kon herinneren, dat Legner op een avond door een luitenant en twee manschappen met een auto is afgehaald. Hij zou zich aan knoeierijen met levensmiddelen heb ben schuldig gemaakt en werd deswegen ter verantwoording geroepen. I In West-Vlaanderen, aan het voorma lige front, heeft zich alweer, naar de cor respondent van de N. Rott. Crt. te Brus sel meldt, een ontzettend ongeluk -voorge daan. Vier personen uit 'het dorp Manne- iensvere hadden oude granaten opgedol ven en in een vroeger door de Duitsohe troepen opgerichte bomvrije schuilplaats ondergebracht, toen zich plotseling een geweldige ontploffing voordeed. De vier mannen werden letterlijk aan stukken ge reten. In een hoofdartikel, getiteld1 „De sowjet- uniie China en Japan", ziet de 'Izwestia den .oestand in het Verre Oosten onder het oog ;n trekt uit dit overzicht de conclusie, dat e toestand der reactionaire beweging in Jhima „hopeloos" is. Japan"» tactiek om ge- .vapenderhand zijtn invloed in China te her teken, keurt de Izwestia af; Japan en Ihlna zijn door te groote gemeenschappe- ijke belangen gebonden, dan dat het eene and zich kan veroorloveh in het andere haat e zaaien nog afgezien van het'feit, dat per slot van rekening niet .in de eerste plaats Japan, maar Engeland en de Vereenigde Staten met de vpordeelem zullen gaan strij ken. Om deze redenen zou Japan heter doen met de nationale beweging te steunen en Tsjang-Tsolin te laten varen. Het blad stelt aan Japan de sowjet-unie tot voorbeeld, die niet speculeert en geen avonturen zoekt, maar op eendrachtige samenwerking aan stuurt getuige het gezamenlijk beheer van den Ooet-Chineeschen spoorweg, dat gun stige resultaten oplevert al moge van Engelsche zijde ook honderdmaal het tegen deel worden beweerd! In vele opzichten betoogt de Izwestia tenslotte zou een samenwerking tusschen de Sowjet-unie, het „nieuwe" China en Japan zeer vruchtdra gend kunnen zijn. Volgens de Dni heeft Zinowjef dit jaar uit de kas van het Petereburgsch gouverne menteel uitvoerend comité aap bijzondere toelagen, vergoedingen van onkosten enz. een totaal bedrag van 127.400 roebel ont vangen. Een gedeelte hiervan is bestemd voor salarissen van zijn secretarissen en de verdere leden van zijn „staf'; het restant was bestemd voor telefoonaansluitingen zij ner secretarissen, aanschaffingen van auto mobielen, reis- en bureauonkosten en ten slottevoor het opknappen van Zinow jef s particuliere woning! In één nacht door het gebruik van Akker'* Kloosterbalsem, de wondere balsem die U els 't ware een nieuwe huid zal geven. Beroemd huismiddel bij schrale ea ge sprongen huid, winterhanden, wintervoe ten, kloven, wonden, open plekken, uitslag Pt> groote pot vaa 20 gr.m 50 cent Alom verkrl|gbaar. Potten V. 50 gram II.—I «a 100 gram 11.75 nog voordtellgerl In het gouvernement Perm is een post trein door bandieten overvallen. Voor een bedrag van 100.000 roebel aan geldswaardige papieren en geld' uit aangeteekende stukken is gestolen. De Zweedsohe regeering heeft het pro- toool der internationale wapenhandels- Waarom1 zouden» wij! niet allen naar buiten op het grasveld gaan?" stelde God frey voor. „Het is alleen maar de kwestie v®n het verplaatsen van een paar stoelen- en tafels, en de jongens zullen allen wel een handje helpen." De Jongens" applaudlseerden, Set Godfrey bijna vergevend dat hij ze allen vóór was geweest, en beloofden ham zoo noodig twee handjes te helpen, en toen Goldberger toestemmend knikte, begon nen zij vol ijver aan hun taak en na vijf minuten was de „rechtbank" gezeten on der de boomen en haalden de fotografen hun toestellen voor den dag. Goldberger nam zijn plaats in, beval stilte en verzocht zijn klerk de jury te beëedigen. Toen kéék Goldberger naar den ledigen stoel, dien ik naast mij had neergezet. „O, ja, Mr. Lesfcer," ziei hijs „l;k zie Mr. Swaln niet" „Hij moest gisterenavond naar de stad," verklaarde ik hem, „om andere Moeren te halen. Hij had vanmorgen nog eenige boodschappen te doen en is mis schien wat langer opgehouden." „U schijnt heel wat vertrouwen in hem te stellen," merkte Goldberger op. „Dat doe ik," antwoordde ik rustig, „heel veel". Goldberger fronste even 'het voorhoofd, maar begon toen zonder verwijl de zaak te openen. Godfrey was de eerste getuige, en vertelde zijn verhaal zooals hij dit den vorigen avond had gedaan. Ik volgde op hem, maar kon er geen nieuwe bizonder- heden aan toevoegen, Wij beiden werden ontslagen zonder kruisverhoor. alsof hij dien niet opmerkte. t Zoodra ik de getuigenbank verliet, kwam Swain en ging naast imij zitten terwijl hij mij een brief gaf. Deze was geadresseerd aan Miss Vaugban. „Hij is van Mrs. Royoe," zei hij. „Zij is een bo venste bestelZij is vastbesloten dat Mar- jorie bij haar komt. Ze zegt als u haar niet meebrengt, dan gaat zij haar zelf halen. Weet uthoe zij vanmorgen! is?" „Neen," zei ik. „Ik heb Hinman nog niet gesproken. Maar hoe ben jij?" „O, ik ben weer in orde mijn hoofd doet nog een beetje pijn, waar ik mij heb gestootem, Laat rugpijn en rheumatiék uw leven niet vergallen. Zoek de oorzaak op! Zeer waarsohijnlijk schuilt deze in uw nieren. Inspanning of gevatte kou kan deze ge- vut i ge organen verzwakt hebben en hen verhinderen in hun werk om de schade- 'ijke vergiften uit uw bioed te filteren. Deze vergiften veroorzaken rheumatische pijnen en vele andere kwalen, en hoe lan ger gij de nierzwakte verwaarloost, des te erger worden uw kwalen. Nierzwakte maakt u ook zenuwachtig, duizelig en afgemat zwak, terneerge slagen en vermoeid, en onderhevig aan onaangename blaasstoornissen. Let op verschijnselen als bezinksel of zand in de urine, opgeblazenheid onder de oogen,. waterzuchtige zwellingen in de ledematen, stijfheid of ontsteking van de gewrichten. Versterk uw nieren zonder uitstel en voorkom zoodoende de ontwikkeling van ernstige nierkwalen. Gebruik Fosteris Rugpijn Nieren Pillen om de nieren we der krachtig en gezond te maken. Fosteris Pillen hebben duizenden over de geheele wereld baat gegeven. Let op de verpakMng in glazen flaoona met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1.76 per flacon. TTinm'fl.n. „Zij is nog zeer nerveus. De in spanning zou een ernstige instorting ten gevolge kunnen hebben." „Wij ziuilen trachten helj zonder haar te doen," zei Goldberger, en Freylinghuisen werd op geroepen. Hij constateerde aleen de oorzaak van dén dood, en verklaarde dat de lijkschou wer had 'bewezen dat de overledene ge zond was geweest en geen organische ge bleken had gehad. Toen werd het personeel opgeroepen maar hun verklaringen waren onbelang rijk. Zdj; waren tegen tien uur naar bed maar overigens ben ik zoo lekker als gegaan en waren niet wakker geworden kip." „Dat mag ik zien!" zei ik, en het vóór de lijkschouwer zeif op de deur had deed mij genoegen, want ik wilde dat hij gebonsd'. Zij' hadden geen ongewone ge in de getuigenbank een goeden indruk luiden gehoord. Ja, zij' haddén geslapen zou maken. Ik wist van hoeveel gewicht met gesloten deuren en luiken voor de ra- het voorkomen soms was; en geen jury, men, omdat dit regel van het huis waa dacht ik, zou gelooven dat deze jonkman Ja, zelfs lm het warmste weer; dat maakte met de heldere oogen en de frlssche kleur geen' verschil, daar elk hunner kamers de hand gehad kon hebben in een lagen van een ventilator was voorzien, moord. j Ondervraagd omtrent de levenswijze Toen werd Hlraman's naam opgeroepen van de andere bewoners van het huis, en een agent snelde naar het 'huls om hem hadden de Duitscher en zijn vrouw niet te halen. Zij kwamen bijna dadelijk samen veel te vertellen. Zij waren langen tijd bi; terug en Hinman nam in de getuigenbank de familie; zij' hadden op het huis gepast plaats. Hij vertelde hoe hij door Godfrey als hun meester op reis was; pas na diens was 'geroepen, en van de gebeurtenissen, terugkomst was het noodig geweest nog welke daarna gevolgd waren. Hij zei, dat een dienstbode aan te nemen. Hun pa- de moord tegen middernacht was ge- troon was ongeveer een jaar thuis geweest pleegd, dat de dood het gevolg was van en die Hindoes waren ongeveer een half worging. Hij herkende het koord en den jaar later 'hier gekomen. Ja, zij wisten dat met bloed bevlekten zakdoek, zoodra de hun meester een vreemden godsdienst lijkschouwer ze hem liet zien. „Zal Miss bestudeerde, maar dat ging hun niet aan Vaughan in staat zijn te getuigen?" vro°g en zij hadden nooit iets verkeerds gezien. Goldberger even voor de dokter heen- Hij had hen altijd goed behandeld; was ging. „Tenzij het absoluut noodig ls, ge- soms wat vreemd' en verstrooid; maar loof li dat het beter zou zijn warnar geen hunner zag hem dikwijls. Hij be st)' «rv*n werd vrijgesteld." antwoordde moeide «Loh noodt met de huishoudelijke dingen, daar Miss Vaughan de bevelen gaf, die noodig waren. De iman bracht het grootste deel van zijn tijd' in den tuin door en de vrouw bleef in de keuken. Ze was ietwat geprikkeld door het feit dat een van de Hindoes „de leelijke" weigerde te eten wat zij kookte, maar erop aandrong zijn eigen eten gereed te maken. De werkmeid had haar verteld, dat er een slang waa, maar die had zij nooit gezien. De Iersohe werkmeid gaf wat uitge breider inlichtingen. Mr. Vaughan noch de Yogi gebruikten eenig ontbijt; zij ver lieten zeiden hun kamers voor twaalf uur 's middaga De andiere Hindoe maakte voor zichzelf de een of andere poespas het fornuis gereed. Miss Vaughan ont beet alleen om negen uur. Bij die gele genheid was ze gewoon de huishoudelijke dingen te bespreken met het meisje, en na het ontbijt bezocht ze de keuken en deed de ronde door den tuin en 'het park. De reet van den dag werd doorgebracht met lezen, pianospelen; 'lichte 'huise lijke bezigheden of met wandelen ln den tuin met haar vader. Ja, soms voegde de Yogi zich bij hem, en dan volgden er lan ge 'gesprekken. Na het middagmaal volg den er weer lange gesprekken in de bi bliotheek, maar de meid had geen idee waar die over liepen. Zij hoorde nu en dan wel eens brokstukken, maar rij kon er geen kop of staart aan vinden. Uit de manier waarop zaj zich kleedden en zoo, was zij tot de oonclusie gekomen dat Mr. Vaughan en Yogie beiden een beetje van Lotje getikt waren, maar heel on schuldig en onschadelijk. ifd.)

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1