De witte Priester van Siva NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. BUITENLAND. Nr. 6122 DINSDAG 29 DECEMBER 1925 5?*t* JAARGANG de BJk- vl-^.. •t «rfrn -■ - A m HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETAIINQ KTiSTTM-Un' f2.-, Ned. O. en W. «W.f0A0m70 fftTAf1 w-SLvïIf1*® landenf3-20- Zondagsblad reep. 10.50,10.70, f 0.70, fl.—. Modeblad roap. f 0.95, f 1.26, f 1.25, fl.35 Me nummera der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poat-Giroirek«nioK No. 16066. ADVEBTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard) Ingeo. meded. (kolombreedte als redactlon. tekst) dubbel tarief. Kleine adrverrt. (gevraagd, te koop, te buur)v. 1 t/m 3 regels 40 ct, elke-regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bnreau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Berwijsno. 4 ct Uoht op voor Auto's en Fietsen i Dmidag 29 Deo4,23 uur Woensdag 30 4 23 De ontwapeningsconferentie. President Coolidga heeft» klaarblijkelijk het plan om, als hij het Congres om toestem ming vraagt voor de uitgaven ten behoeve van de Amerikaansche delegatie naar Ge- nève, er op te wijzen, dat de leden zullen worden geïnstrueerd, de politiek der Ver- eendgde Staten nopens den Volkenbond en het veiligheidspact zoodanig te verklaren, dat de Vereenigde Staten weigeren deel te nemen aan een veiligheidspact, dat sanctie behelst en geen verdrag zullen ratificeeren, dat aan de oensuur van den Volkenbond moet worden onderworpen, doch dat zij ove rigens gaarne zullen medewerken tot het waarborgen van den vrede van anderé sta ten. Verder zal de delegatie verklaren^ dat een verdere vermindering van de Ameri- kaanscbe strijdkrachten niet zal worden over-' wogen. Het besluit om een delegatie naar Genève te zenden, wordt zelf als een con cessie essentieele beteekenis beschouwd. MOSOEL. Turkije besluit geen oorlog te voeren Parijs, 27 Dec. De „Ohicago Tribune" verneemt uit. Ajigora, dat de Turksche re geering definitief heeft besloten geen vijan delijkheden te openen naar aanleiding van de Mosoel-quaestie. Na een discussie, waarbij het warm toe ging, zagen de conservatieve ministers, die tegen eiken oorlog zjjn gekant, hun stand punt zegevieren. ENGELAND. Een Internationale conventie opgezegd. Op grond, dat zij haar doel ten volle emist heeft, heelt de Engelsche regeering e Haagsche conventie van 1907 opgezegd inzake den status van vijandelijke koop vaardijschepen bij het uitbreken van vijandelijkheden, welker doel was een gelijke behandeling te verzekeren aan alle koopvaardijschepen in havens bij het uitbreken van een oorlog. Een nieuw gevechtsvliegtuig. Londen, 28 Dec. De bladen melden, dat er een nieuw gevechtsvliegtuig wordt ge bouwd als antwoord op de jongste vlieg tuigen met groote snelheid van Amerika. Met volledige militaire uitrusting zal het een snelheid bereiken van tusscheu de 175 en 180 Eng. mijlen per uur. De ontwerper en bouwer van het nieu we vliegtuig is volgens den Britschen draadloozen dienst de heer Roe, een der pioniers van de Britsche aviatiék. De snelheid, welke het vliegtuig zou kunnen bereiken, is ten minste 20 mijlen grooter dan die van eenig gevechtsvliegtuig thans bij den Britschen militairen vliegdienst ln gebruik. Voortshands worden de bijzon- derheden van de „fiying bullet", zooals de machine gedoopt is, niet onthuld want naar vernomen wordt zal zij als de proef tochten voldoen, aan het lucihtvaartminis- terie worden aangeboden. De machine zal worden voorzien van een motor met een koppeling-systeem in beginsel overeen komend met dat, waarmee het groote zee- vliegtuig Napier S4, dat een nieuw we- reldsnelheidSreoord maakte, is toegerust Een merkwaardige proefneming. De Daily Express is op een oorspron- kelijken inval gekomen. Nu het zeggen is, dat de Engelsche film-industrie op sterven ligt en het maken en aan de markt brengen van een goede Engelsche film op onfzagljjke en schier onoverko melijke moeilijkheden afstuit, zal zij nagaan wat hiervan aan is, door zelve een. fllmonderneming op touw te zetten. Zij zal haar lezers van dag tot dag op de hoogte houden aangaande de wijze waarop het werk vordert en ten slotte opgeven, hoeveel de totale kosten be dragen en wat de opbrengst daartegen over is. Het blad verklaart dat het de onder neming organiseert in het openbaar belang, tn op volkomen objectieve wijze. Een kasteel afgebrand. Het prachtige, oude kasteel,van den graaf van Oobham te Stourbridge in Wor- cestershire is Donderdagnacht geheel af- gebraiöd. Een dienstmeisje, dat wakker werd, heeft alarm gemaakt, waardoor de ongeveer 40 bewoners allen op het laatste oogenblik hun leven hebben kunnen red den, maar behalve een paar kostbare schilderijen van oude meesters is van den inboedel niets gered kunnen worden. De kostbare bibliotheek, oude Vlaamsche wandtapijten en een prachtige collectie antiquiteiten en meubelen zijn door den brand vernield. Een later bericht meldt, dat er nog een redelijken kans bestaat, dat eenige der kostbaarste oude handschriften en boeken gered zullen blijken, omdat de graaf ze kortgeleden in een brandkast in de kel ders had geborgen. De geheele familie, die met het oog op het Kerstfeest aanwezig was, heeft met het dienstpersoneel in nachtgewaad de vlucht moeten nemen. DUITSCHLAND. Moord. Donderdagmiddag is te Berlijn Britz een 35-jarige tabaksfabrikant door een jongen man, die in zjjn kantoor was binnengedrongen, met bijlslagen ver moord. Het slachtoffer had zich hard nekkig verdedigd. Na de misdaad plun derde de moordenaar het lijk uit en ging er vervolgens van door. In den gang van het huis ontmoette hij de vrouw van een klant van den fabrikant, die hij eveneens met vier bijlslagen neersloeg. Buren, die de slachtoffers om hulp hoorden roepen, waarschuwden de politie. Deze liet hen naar het ziekenhuis brengen, waar de fabrikant kort na aankomst overleed. De toestand van het andere slachtoffer is eveneens zeer onrustwekkend. Getuigen hebben verklaard, dat de dader zich her haaldelijk bij den fabrikant als reiziger had aangeboden. Tot dusver /heeft men zijn spoor niet kunnen vinden. De politie is er in geslaagd eeni 22-jarig koopman Schubert te arresteeren, dien zij als deni dader dezer dubbele misdaad be schouwt. In de woning van Schubert is een bijl gevonden, die de huisgenooten op het tijdstip der misdaad te vergeefs hadden ge- feuilleton. door BURTON E. STEVEN60N. 26) JQn Miss Vaughan?" vroeg schouwer. „Miss Vaughan ^njetgek zei het meisje snel, „volstrekt niet Ze was alleen maar treurig en eenzaam zou dat niet zijn! Zij giag ™mt uit; in de vijf maanden, dat ik hier ben, Is nooit buiten het hek geweest, en de voor deur Is nooit open geweestom te laten. De eenige mensdhen, die hier kwamen, waren de kruidenier en de melk boer en dergelijfcen, en die kwamen door het zijpoortje." „Je zegt dat je hier vijf maanden bent?" „Ja, mijnheer'. „Hoe kwam je hier?" „Ik ben hierheen ge stuurd door een verhuurkantoor. Misf M'arjorie heeft mij aangenomen. Ik heb de Hindoes pas later gezien, anders was ik hier niet in betrekking gegaan. Daar na ben ik gebleven ter wille van Miss Marjorie." „Dacht je dat ze je noodig kon hJbben?" „Ja. Terwijl haar vader als gek in huls rond liep en de Yogie naar haar keek met oogen als gloeiende kole^ 6" een slang die overeind op haar staart ging staan, qn een andere neger rondliep met niets aan dan een gebloemd senetjes dacht Ik dat ze wel iemand g had om op haar te passen en ik zei: «Axmte Qrogan, JfJ bent het medsJe, die dat aal zocht. Op de bgll werden bloedsporen ont dekt. Schubert heeft bi de Kerrtdagen eenige inkoopen gedaan; hij heeft daarbij o. a. een bankbiljet van 100 mark gewisseld; waar hij dit geld1 vandaan had, kon hij niet opgeven. Voorts ie ook bewezen, dat hij des avonds een oude broek heeft weggeworpen; waarom hij dit heeft gedaan, weigerde hij te zeggen. Schubert is gisteren in het zie kenhuis met de zwaar gewonde vrouw ge confronteerd. Deze meende hem te herken nen, doch kon dit echter niet stellig verkla ren, daar het op het oogenblik van de mis daad reeds donker was. Een lawine. Een gezelschap van negen personen, dat Zondag de Zugspitse beklom, is door een lawine verrast. Drie heeren uit München zijn gedood; de overige leden van het gezel schap wisten een alpenhut te bereiken. Een reddingsexpeditie Is naar de plaats van de ramp vertrokken. FRANKRIJK. Een veerboot omgeslagea Negen menschen verdronken. Op de Seine tusschen St. Etienne de Rouvray en het gehucht St. Adrien, is Dinsdagochtend om 7 uur in den storm een veerboot omgeslagen. Met den 29- jarigen veerman en zijn zevenjarig zoon tje bevonden zich twee arbeiders en zes arbeidsters in de boot. De boot was bijna aan den overkant toen een dam doorbrak. Tegelijk schoot de wind uit en groote golven braken op den aanlegsteiger. De veerman trok uit alle macht om den wal te bereiken, doch had het ongeluk een riem te breken, waardoör de boot draaide, volliep en zonk. De veerman sloeg zijn arm om het middel van zijn zoontje en trachtte naar den oever te zwemmen. Hij dreef echter met den stroom af en wor stelde een uur lang met de golven, tot hij ten slotte met inspanning van zijn laatste krachten een eilandje in den stroom wist te bereiken. Hij had niet meer de kracht zich heelemaal uit het water te hijschen en bezweek, half op den oever liggende. Tpen hij even later bijkwam, was zijn zoontje verdwenen, meegesleurd door den stroom. Twee uur lang schreeuwde de man om hulp, doch het was nacht eer zijn vrouw, die onge rust geworden waa en zich naar den oevbr had begeven, hem hoorde. De nacht was reeds voor de helft verstreken eer men den veerman van zijn eilandje ver lossen kon. Met zijn zoontje zijn de acht passagiers in de golven omgekbmen. Auto-ongeluk. Woensdagavond is een auto, waarin drie personen gezeten waren; op een overweg te Fresne Rond bij Nantes in botsing gekomen met een sneltrein uit Portiers, van de drie inzittenden, twee mannen en een vrouw, zijn beide eersten op slag gedood. De vrouw stierf in het ziekenhuis te«Nantes. De wachter van den ovèrweg is terstond van zijn post onthieven. RUSLAND. Een berucht concentratiekamp wordt strafkamp. Zooals bekend heeft de sowjet-regeerinfe onlangs besloten tot de opheffing van het concentratiekamp op het Solovetski eiland, dat diende voor de huisvesting politieke gevangenen en dat berucht was Ingezonden Mededeellng. Lcocaaioope^i? ccucag, 8Eamaïïi£riAtxm|i:p^M7enfD.5 5 pen pond. iömbuxiïïüB&Tuet te overdoe^{«/tl eflifceopaa/x£ tn^. veel field. doen!" Er weerklonk eenig gelach, eni die pot- looden der verslaggevers vlogen over het papier. Het was de eerste lichtstraal, die een prozaïsch, vervelend verslag verhel derde. „,W aren de'Hindoes op eenige wijze lastig?" vroeg de lijkschouwer. „O, neen, zJJ bemoeiden zich alleen net hun eigen zaken. Daarover heb ik niet te klagen." „Hebt u ook wat van hun (godsdienstige gebruiken gezien?" „Ik zou ze niet gods dienstig noemen Integendeel. Ik heb ze met hun anneni zien zwaaien en bui gen tegen de zon, en ik heb ze in het don ker zien' zitten staren naar een glazen ibod met eeni lichtje erin, dat is zoowat alles. Na een poosje raakte Ik eraan gewend1 en deed mijn werk zonder verder op ze te letten." Er was weinig meer uit haar te krijgen en eindelijk kon ztij heengaan. De verslag gevers gaapten. De jury schoof zenuw achtig heen en weer. Worthington Vaug- han was dood; hij was geworgd dat was duidelijk; maar geen enkele aanwij zing was nog ontvangen omtrent den- gene, die heim geworgd had Toen ging een beweging van 'belang stelling door de menigte, want een poli- tie-agent kwam uit de richting van het huis, vergezeld door twee vreemde gestal ten. Een was de Yogi, in een schitteren*: wit igewaad; de andere zijn bediende, iets meer dan een slabbetje dragend maar met bloot», magere beenen. De Yogi boog voor Goldiberger me ernstige hoffelijkheid, en na een woord van den begeleidenden agent ging hij ln om de toestanden, die er heerschten. Thans meldt de Dnl, dat de regeering dit kamp ter beschikking heeft gesteld van den volkscommissaris van oorlog om het te doen dienen als strafkamp voor soldaten en matrozen, die tot gevangenisstraf onder verzwaarde omstandigheden zijn veroordeeld. ROEMENIE. Spoorwegongeluk. Aan de bladen) wordt uit Boekarest ge seind, dat er bij Arad een ernstige botsing heeij| plaats gehad tusschen een trein met reizigers en een goederentrein. Er zijn zes lijken in de wrakhoopen gevonden, twintig menschem zijn gekwetst. VEREENIGDE STATEN. De Russische rijkskroon. Dezer dagen komt te New York de Russische rijkskroon aan de markt, die öf in haar geheel, óf in gedeelten, aan den hoogsten bieder zal worden verkocht. De kroon weegt ongeveer 25 kg., bevat diamanten tot een gewicht van 4000 ka raat en is ongeveer 86.000.000 gulden waard. Tegelijk met deze kroon komen ook andere sieraden uit het tsarenpaleis ter veiling, waaronder de gouden keizer lijke scepter, die den beroemden Orlof- diamant bevat, welke 189 karaat weegt; het gouden en diamanten embleem van de keizerlijken staat; dat een saffier van 157 karaat bevat; twee kroontjes, die de keizerin placht te dragen, elk waarvan uit diamanten bestaat ter waarde van ongeveer tien millioen gulden; en twee groote diamanten kettingen van den tsaar ter waarde van ruim tien millioen gulden. De geheele -collectie, die ten verkoop wordt aangeboden, wordt geschat op een marktwaarde van zeshonderd millioen gulden. De rijkskroon werd vervaardigd door keizerin Katharina de Groote. De luchtvloten. Het Amerikaansche tijdschrift Ourrent History geeft het volgende overzicht omtreilt de luchtvloten der groote mogend heden Leger- Marine- vliegtuigen vliegtuigen Totaal Engeland 516 120 636 Frankrijk 1188 54 1242 Italië 700 456 1156 Japan 410 170 680 Vereen. Staten 510 228 738 Duitschland mag volgens artikel 198 van het vredesverdrag var* Versailles geen luchtstrijdkrachten onderhouden. CHINA. De burgeroorlog. Te Tokio vreest wem voor een late- nen strijdt tusschen Tsjang en Feng. Reuter meldt d.d. 26 Dec. uit Tokio, dat daar nog geen offlcieele bevestiging was ontvangen van de terechtstelling van Koeo-soeng-lin (de afvallige generaal van Tsjang, die bij Poikipoel verslagen werd) en diens vrouw. Echter was opdracht ge geven aan den Japanschen consul te Moekden om er op aan te dringen dat het leven van Koeo zou worden gespaard. Tsjang-tso-lin had dat verzoek ingewil ligd, doch blijkbaar was de boodschapper te laat gekomen. Het Japansche departement van bui ten - landsche zaken schijnt eenigermate pessi mistisch te oordeelen over de jongste afwikkelingen in Mantsjoerije. Het alge- meene gevoelen is, dat, hoewel de zaken voor het oogenblik zijn geschikt, toch de mogelijkheid blijft voortbestaan van een lateren oorlog tusschen Tsjang-tso-lin »n Feng-joe-tsjang. Feng-Joetsjang meester tn TtenitBln. Uit Londen wordt nog gemeld, dat daar uit Tientsin het volgende bericht was ontvangen De stad (Tientsin) is thans in de macht van de troepen van Feng-joe-Tsjang. De opmarsch van de overwinnaars en de aftocht van de verslagen troepen ge schiedde op uiterst ordelijke wijze! Er sverd weinig geplunderd en er is slechts geringe wanorde. Tientsin wordt over stroomd door duizenden vluchtelingen; doch het is onbegrijpelijk rustig. De (ver slagen) troepen van den gouverneur van Tsjeli zijn weggetrokken naar Sjantoeng om zich aan te sluiten bij de troepen van Tsjang tso-lin. Feng Joe Hsiang heeft bij de verovering van Tientsin 4000 gevangenen gemaakt, terwijl de aan beide zijden geleden verliezen op 20-000 man worden geschat, waarvan minstens de helft is gedood of aan zijn won den bezweken. Tengevolge van de buiten gewone koude en de ontoereikende maatre gelen van het Roode Kruis is een groot deel der gewonden gestorven. Ingezonden de (getuigenbank, zitten. Ieder boog zich naar voren om naar hean te zien; en de foto-toestellen knipten in koor, maar hij soheeni zich nauwelijks bewust van den kring van opgewonden gezichten. „.Steek alstublieft uw rechterhand op," begon Goldberger, na hem een oogenblik te hebben aangestaard. „Met welk doel?" vroeg de Yogi. „Ik ga u beëedigen." „Ik begrijp u niet." „Ik wil u onder eede la ten verklaren, dat u niets dan de waar heid zult zeggen," verklaarde de lijk schouwer. „Eeni eed is niet noodig," zei de Yogi glimlachend1. „Mijn godsdienst eisoht, dat ik de waarheid spreek." Er was iets indrukwekkends in de woor den, en Goldberger liet Langzaam zijn arm zakken. „Hoe is uw naam?" vroeg hij.. „Fran- oisoo Silva." „U bent geen Hindoe." ,Jk behoor tot hun geloof." ,31 aar van ge boorte?" „Ik ben een Portugees." „In In- die geboren?" „In Goa geboren." De ooroner zweeg even. Hij had1 nooit van Goa gehoord. Ik ook niet. Ik ver moed d© overige leden van het genei- schap evenmin. Godfrey had ervan ge hooid1 en later noemde.hij mij Marryat's Spookschip" als de bron van zijn kennis. „Goa," verklaarde de Siva, ziende hoe verbluft de Lijkschouwer keek, „is een ko lonie, die Portugal bezit op de kust van Malabar, op eenigen afstand van Bom- bay". „Hoe komt het, dat u zoo goed En- gelsch spreekt?" Ik 'ben in Bomhay op gevoed en later was ik in Oxford' en Pa rijs." „Maar u bent een Hindoe van ge loof?" „Ik 'ben een Salwa een volge ling van Siva, dan Heer van leven en hij sprak raakte hij zijn met de vingers van zijn dood." Terwijl voorhoofd aan linkerhand. (Er volgde een oogenblik van stilte. Goldberger draaide weer aan zijn snor en vroeg ten slotte: „U bent wat tmen een adept noemt?" „Men kan mij zoo noe men," zei Silva, „maar dat is niet juist. Onder mijn mede-öaivas sta ik bekend als een Witte Priester, een Yogi, een wetsuitlegger." „Was Mr. Vaughan uw leerling?" „Ja, zes maanden was hij mijn leerling." „Hoe kw%m u ertoe deze po sitie in te nemen?" „Twee jaar geleden bezocht Mr. Vaughan het klooster van onze orde op Creta. In dien tijd bestu deerde hij slechtA de Oostersche wijsheid en kwam uit weetgierigheid bij ons. Maar zijn belangstelling nam toe, en nadat hij een jaar lang die heilige boeken had be studeerd, vroeg hij of hjj een leeraar 'hij Een slecht humeur, slapeloosheid en schele hoofdpijn worden vaak veroor zaakt door leverstoornissen. Fosteris Maagplllen zullen het kwaad spoedig overwinnen. Zij wekken de lever op, en worden aanbevolen tot het genezen van galzucht, verstopping en maagkwalen. Prijs per flaoon van vijftig versuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogist zaken. kalmer. „Dit landgoed zou ons voor 'het doel geschonken worden met een fonds, voldoende om het onderhoud ervan te betalen. Mr. Vaughan hoopte zelf het Witte Kleed te verdienen en een leeraar te worden," „Wat zou er van zijn doch ter worden?" „Hot was zijn vurige wensch dat zij een priesteres van onze orde zou worden." „U hebt dit ongetwijfeld ook gehoopt?" vroeg Goldberger vriendelijk. „Dat deed' ik. Het is een positie van hooge eer en groóten invloed. Zij zou haar heele leven wandelen in de schaduw van den Allerheiligsten. Zulk een hemelsche beker.wordt slechts weinig vrouwen aan geboden. Het aantal priesteressen is be perkt tot negen." Goldberger draaide hopeloos aan zijq Blijkbaar kon de kalme zelfbaheer- zich kon krijgen. Ér was op dien tijd nliCfsching van den getuige niet verstoord mand, die gemist kon worden, maar een half jaar geleden werd' ik hiervoor aan gewezen, nadat ik een mij opgedragen taak in Parijs 'had volbracht." „Doet gij altijd' zooveel moeite om volgelingen te krijgen?" vroeg Goldberger ietwat cy nisch. „Gewoonlijk eischen wij dat de leertijd in een van onze kloosters wordt doorgebracht. Maar dit geval was een uitzondering." „In welk opzicht?" „Wij hoopten," verklaarde de Yogi, „dat Mr. Vaughan ons zou helpen bij het versprei den der Groote Waarheid door voor ons een klooster in dit land' te stichten.' „Aha!" En Goldberger keek hem strak aan. „En stemde hij' erin toe dat te doen?" „Dat deed hij," antwoordde de Yogi nog worden. „Vertel mij alstublieft waar u eergisterenavond zijt geweest," zei de lijk schouwer eindelijk. „Ik was Ln dit huis." „Hebt u Mr. Vaughan gezien?" „Neen." „Hoe hebt u den nacht doorgebracht?" „In bespiegeling. Het was, aooals ik u reeds zeide, de Witte Nacht van Siva, Hem gewijd van zonsondergang tot zons opgang." „Bedoelt u hiermede dat u den heelen nacht hebt doorgebracht, zittend voor dat kristal?" vroeg de lijkschouwer onigeloovig. „Dat bedoel ik," „U weet dus niets van den dood van Mr. Vaughan?" „Ik zag zijn ziel in den nacht voorbij gaan. Meer dan dat weet ik niet." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1