T PUROL bij Ruwe Huid, Gesprongen Handen, Schrale Lippen TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. Ingezonden Mededeeling. VAN DINSDAG 29 .DECEMBER 1925. jaoumrruii^, Op het 16 en 17 December j.L te 'i Gravenhage gehouden examen der Ver. van Leeraren in het boekhouden slaagde onze plaatsgenoot, de heer Roo sendaal, leerling van den heer J. Boon, Cronjéstraat 1. Plulmveetentoonstelling. Donderdagmiddag 4 uur werd de Pluim veetentoonstelling officieel door den voorz., den heer L. Sulzle geopend. Onder de genoodigden merkten wij op de dames Verstegen en de heeren A. G. A. Verstegen, wethouder Publ. Werken, A. Dokter, directeur Gem. Werken, J. N. Teune, dir. Gasfabriek, notaris Baas, de heer Biersteker, H. Nijpels, L. Coltof, A. Veen, J. J. Verfaille, Visser, v. Wal- sum en v. Willigen. De heer Sulzle heette de aanwezigen hartelijk welkom. Het deed hem genoe gen, dat zij, niettegenstaande het ongun stige weer, aan de uitnoodiging gevolg hadden gegeven. Het is, aldus de heer Sulzle, de derde tentoonstelling, die wij sedert de oprich ting hebben georganiseerd. Spr. wees op den omvangrijken arbeid, die aan de organisatie van een tentoon stelling voorafgaat. Toch zou de tentoon stelling niettegenstaande al dezen arbeid niet kunnen Blagen, als er van particu liere tijde geen medewerking werd ver leend. Spr. bracht een woord van dank aan alle schenkers van prijzen. Uit alle krin gen van de gem. zijn prijzen beschikbaar gesteld. De catalogus bevat een groot aantal namen van deze goede gevers. Een apart woord van dank bracht spr. aan het Gem. Bestuur, den directeur van Gem. Werken en het lichtbedrijf, voor de bizonder groote medewerking. 8pr. wees op de oorzaak van dp ver mindering van de kwantiteit en de voor uitgang van de kwaliteit van de tentoon gestelde dieren (men, zie ons nummer van Donderdag). Tenslotte richtte spr. een woord van dank aan den secr.-penningm., den heer Verstegen en Mevr. Verstegen, die zich ook zooveel ppofferingen hebben moeten getroosten. Namens bet Gem. Bestuur* sprak de wethouder A. G. A. Vérstegen. Spr. begon met het Gem. Bestuur te verontschuldigen voor zijn afwezigheid. Om zeer gemotiveerde redenea konden de burgemeester en wethouders niet aan wezig zijn. Spr. sloot zich aan bij de' woorden van den voorzitter wat betrof den vooruitgang van de kwaliteit van de dieren. Het moet het pogen van de Ver. zijn, om bet hoogste te bereiken wat kwaliteit betreft. Men mag dan ook niet teleurgesteld zijn over de mindere inzen dingen. Het Gem. Bestuur stelt het streven van de Ver. op hoogea prijs, omdat ook door deze tentoonstellingen de Gem. naar buiten bekendheid gegeven wordt. De heer G. J. H. Verstegen wees hierna met een kort woord op de economische beteekenis van deze tentoonstelling. De tentoonstelling heeft in hoofdzaak een landelijk economisch belang, omdat het doel van de tentoonstelling isde Pluimveestaat op te voeren. Wij willen leeren, hoe de menscben hun dieren vooruit kunnen brengen. De heer Sulzle bracht nog een woord van dank aan de Redactie van de Held.Crt. voor de welwillendheid om haar kolom men steeds voor de Ver. open te stellen. Hierna werd een rondgang door de tentoonstellingslokalen gemaakt, waarbij de noodige explicatie gegeven werd. De uitslag der verloting is op een der advertentiepagina's opgenomen. Journalistiek. Hat alhier verschijnende blad „De Hei dersche Post" zal met 1 Januari a.s. in eenigszins nieuwe banen worden geleld. In een hoofdartikel wordt hiervan mededeeling gedaan. Het schrijft: Z. D. H. den Bisschop van Haarlem heelt den ZeerEerw. heer B. F. de Jong, Pastoor van de Parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulua, benoemd tot censor van „De Hel- dersche Post". oon Bii schrijven van 16 December werd aan Z. D. H. den Bisschop van Haarlem door ons mededeeling gedaan van de wijze „De Heidersche Post" is ontstaan int het R.-K. Marineweekblad, waarvoor destqds de ZeerEerw. heer Pastoor Van Beuzekom tot censor werd benoemd (en dit nu nog ït.)- Nu echter „De Heidersche Post meer en meer een zelfstandige uitgave ajge worden en de moeilijkheden, waarmede wij de eer ste jaren te kampen hadden, voorby zij achten wij den tijd gekomen om aan Z. JJ. n. den B sschop van Haarlem te verzoeken ons blad ~DeHeldersche Post" te willen erken nen ais een blad voor de katholieken te Hel- gen te kunne,, ^riclltón, P' Jong reeds dadelijk zeer ambitieus deze w heeft aanvaard. is Erdoor Voor „De Heideweke Post een nieuwe periode en het lieken van Helder en anderei plaatsen Dekenaat Behagen zullen zich met ons ua* over verheugen. -^«tan te Oweisttd* aal aiet» worden naga*™" doen, dat wat ons blad zal kunnen vervol maken. Met Pastoor De Jong als censor en dte medewerking der katholieken zullen wn aaann zeker slagen. Het artikel is versierd met een portret van Pastoor De Jong. Na 3. Na het- zinken van de Marine-sleep boot No. 3 op Dinsdagmorgen, is Dinsdag middag direct begonnen, met behulp van duikers, de plaats te bepalen, waar de sleepboot terecht gekomen was. Woensdag kwam het Marine-bergings vaartuig ter plaatse en Donderdag kon serieus met het bergingswerk begonnen worden. Met stil water, als er geen eb of vloed liep, kon de duikér naar beneden om zijn moeilijken arbeid te verrichten. De haven is op de plaats waar de boot ligt, ongeveer 20 M. diep. Het bergingswerk staat onder leiding van den luit ter zee 2e kl. Haarman, van de Onderzeedienstkazerne. Zondag was men zoover met het werk gevorderd, dat de boot geheschen kon worden. Ongelukkig evenwei brak de kabel, die aan het achterschip van de sleepboot bevestigd was, Zsodat de boot weer zonk en het werk opnieuw moest beginnen. Het ligt in de bedoeling de sleepboot, zoodra zij boven water is. leeg te pompen. Gisterenmiddag was de duiker weer bezig' de kabel onder de sleepboot door te brengen. Watervliegtuig „Fokker O. 5". Eet eerste watervliegtuig, gebouwd op de Fokkerfabrieken, de „Fokker C 6", is.gistermorgen op het vliegkamp „de Mok" gearriveerd. Het was oorspronkelijk het plan om vandaag landingsproeven met het vlieg tuig te nemen. Gistermiddag kwam echter van Den Haag bericht, dat hiermee tot nader te bepalen datum in Januari ge wacht moet worden. Het vliegtuig blijft tot zoolang op „de Mok" gestationneerd. Met het oog op eventueele leyeringen, zijn deze proeven van groot belang. Helderts Fanfarecorps. Donderdagavond gaf Helderts Fanfare corps onder leiding van den heer Th. O. Lugtenburg eefle uitvoering in Casino Voor deze uitvoering was medewerking verkregen van het Operettekoor, onder leiding van den heer Tj. Bakker, een nieuw opgericht koor, dat zich, behou dens ter gelegenheid van een St. Nico- laasviering, dezen avond voor de eerste maal deed hooren«HI Het Fanfarecorps telt vele vrienden, want de groote Casino-zaal, waar de stemmige versiering, op het jongste bal- masqué aangebracht, is blijven zitten, was geheel gevuld. Rondom langs de wanden zijn de electrische gloeilampjes in fraaf-gekleurd batikpapier gehuld en van sierljjke, frisch-groene palmen voor zien, en boven aan de zoldering is een mooie decoratieve versiering aangebracht rondom de kroonlichten. Je zou er louter voor je pleizier gaan dansen, dunkt me Casino dan was stampvol belangstel lenden en vrienden, die naar de presta ties van net Fanfarecorps kwamen luis teren, maar ook nog naar wat anders, zooals zal blijken. Na den openingsmarsch „Amsterdam" van Blankenburg, die pittig vertolkt werd, begon men aan fijner werk, zooals de ouverture „Tête Provenqale" van F. Popy, een mooi werk, waarin ver schillende solo-instrumenten zich deden booren. Minder gelukkig was men met Schubert's „Am Meer", melodie voor trombone, waar niet steeds de noodige zuiverheid werd bereikt. Beter daaren tegen was Hflndel's beroemde Largo uit „Xerxes" (Ombra mal fu), dat verdien stelijk werd vertolkt. Hiermede was voor het fanfarecorps het werk afgeloopen wat het eerste ge deelte betreft, en kwamen de leerlingen van den heer Bakker aan het woord. Een drietal Daloroze-liedjes voor de kleine meisjes, de kleine jongens en de groote ren, vonden veel byval. „Het waternym- phje" is voor ^6- of 10-jarigen wel wat erg kinderlijkmen weet, de melodie is in deze rhythmische oefeningen bijzaak. Alleraardigst was „Rivididididididititi" (de heer Bakker vergeve het ons als wij een paar lettergrepen te weinig uitstellen, maar het is anders voor den zetter geen doen), dat de jongens allerleukst voor droegen. Voor „Het klokje van gehoor zaamheid" was een alleraardigste mi se en scène gemaakt, van een gezellige huis kamer. Vader met de lange pijp en de courant en moeder met de theepot. Na de pauze werd een zangspel opge voerd, „Goudmuiltje" genaamd, op muziek van M. A. Brandts Buijs Jr. Hiervoor was het geheele groote koor van 90 jongens en meisjes nn touw, terwijl de piano-partij met een orkestje van bekende musici versterkt was, dat evenwel be- scheidenlijk achter de coulissen bleef. Er komen in dit zangspel alleraardigste scène-tjes voor: in het eerste bedrijf de kaboutertjes, in bet tweede de sugges tieve heksen-scène, onder leiding van een pittige heksen-koningin, met een uitge sproken dramatisch talent. Sakkerloot 1 ik heb nooit geweten, dat heksen zoo verschrikkelijk waren I Enfin, ze moeten het tenslotte ook afleggen natuurlijk tegen de kabouters. Dat aan een en ander een geweldige hoeveelheid werk was vooraf gegaan, zal men begrijpen, ei^dat zoowel de heer Bakker als de pianiste, mej. v. d. Bruggen, behoorlijk met applaus werden beschonken, eveneens. Als debuutavond maakte dit nieuwe kinderkoor een goed figuur. V an de rest vermelden wij niets meer het was inmiddels reeds aardig laat ge worden en er kwam nog bal ook. De heer Govers (Persbureau Helder) verzocht ons mede te willen deelen, dat photo's van het Operettekoor van de eerste uitvoering op St. Nicolaas bij den heer D. Schreuder verkrijgbaar zijn. Mnzlek- en zanguitvoeringen op de beide Kerstdagen. Het Stedelijk Muziekcorps. Der traditie getrouw, gaf het Stedelijk Muziekcorps, op den len Kerstdag, een muziekuitvoering in de muziektent in het Plantsoen. Wij herinneren ons' niet ooit zooveel menschen tot bijwoning van een concert op den vroegen morgen gezien te hebben. Want immers, het was Zondag, en dan is 9 uur voor de meeste menschen „bi zonder vfoeg". Het kan niet anders dan bemoedigend geweest zijn voor de muzikanten van het Stedejijk, dat honderden menschen het Kerstprogramma beluisterden. „Stemming" werd er door de muziek gebracht. Doodstil stonden de menschen te luisteren. Al direct bij het eerste num mer „Stille Nacht" was er volle aandacht. Het was niet te verwonderen dat dit vers met zijn prachtige, statige klanken ont roering verwekte. Een negental nummers volgden op dit Kerstlied, alle geestelijke liederen, min of meer betrekking hebbende op het Kerstfèest. Te ongeveer half tien was het pro gramma afgewerkt en stroomde de me nigte, die tijdens de muziek steeds aan gegroeid was, huiswaarts. Geref. Evangelisatie-zangkoor. Het Evangelisatie-zangkoor van de Geref. Kerk, onder leiding van den heer A. Storm, heeft de laatste jaren op den len Kerstdag een kerstgroet gebracht aan de zieken in het Marine-Hospitaal. Ook Vrijdag was het Koor weer om 8 uur op de Binnenplaats van het Hospi taal aanwezig. Als zang, op deze dagen ergens ooit meer noodig is en dankbaar ontvangen wordt, dan is het zeker bij zieken. Vooral de zieken in ons Marine-Hos pitaal, die toch al zooveel missen op de feestdagen, weten de moeite, die het zangkoor zich getroosten moet, te waar deeren. Toen om 8 uur het zangkoor een kerst lied inzette, gingen de ramen overal open en de herstellende zieken kwamen voor de ramen staan en luisterden aandachtig toe. Een goed en dankbaar werk, het bren gen van zoo'n kerstgroet. Op een pleintje in de Vijzelstraat werden daarna ook nog eenige liederen gezongen. Om 8 uur 's avonds maakte het koor zich op, om in het Geh. Onth.-kofflehuis aan de Spoorgracht eenige kerstliederen te doen hooren. Het zaaltje was vol jon gens, toegestroomd uit de volksrjjke buurt achter de Nieuwstraat. Eenige gezellige uren werden doorge bracht. De heeren Storm en Brasser voerden het woord, terwijl het koor voor den zang zorgde. Luthersche Zangver. Op den len Kerstdag werd door de Luthersche Zangver., directeur- de heer Brizee, een kerstgroet gebracht bij de oudjes in het Oudeliedenhuis, in de Bree- dwarsstraat. Hier trok de zang van de Lutheranen veel menschen uit de onjgeving. Door de Ver. was voor een verrassing voor de oude menschen gezorgd. De vrouwen werden getracteerd op een ge bakje, de mannen op een sigaar. Dat deze versnapering zeer in den smaak viel, behoeft geen betoog. Het Leger des Heils. De activiteit van het Leger des Heils, die zoowel bij voor- als tegenstander be wondering wekt, blinkt op dagen, als de nu achter den rug liggende, bizonder uit. De Legermannen zijn dan al heel vroeg in de weer om velen „een prettig Kerst feest" te bezorgen. Na afloop van den vroegdienst op den len Kerstdag, te ongeveer half zes, wer den op de Vischmarkt eenige muziek nummers gegeven. Na 8 uur zorgde het Leger voor muziek en zang bjj een viertal zieken. Op den 2en Kerstdag, te half tien, werd een muziekuitvoering bij het Marine- Hospitaal gegeven, terwijl 's middags bij het Oudeliedenhuis Breedwarsstraat eeni ge Kerstliederen opklonken en daarna op verschillende punten in de stad ge speeld en gezongen werd. Door een attentie van een der plaat selijke bakkers, die een 200 brooden aan „het Leger" zond, konden aan een 100-tal gezinnen 2 brooden worden rondgedeeld. Dat was een grootsche daad van den bakker, en de Legersoldaten hadden handen vol werk om de brooden rond te bezorgen. Maar, de mannen van „het Leger" zijn onvermoeid. Uitslag gehouden trekking lotertl K.O.OJ9J3. Goedgekeurd bij Kon. Besluit 28 Mei 1925, no. 102. Prijzen gevallen te Helder: 1258 haar borstel, Verkerk, Pol. troepen; 4238 beschuitpot, hofm. Sparnaai, Wachtschip 4266 vulpotlood, M. A. Doms, Kl. Duit straat 11; 4260 doos zeep,, sergt. bij de marn. Kamphorst, K.I.4273 damesrijwiei, mej. Reppql, Bloemstraat 64; '4276 By- outeriedoos, Beekman, Molenstraat 100; 4282 eiersnijder, Hoekstra, Schagendwars- trast 20; 4207 padviadannea, *ej. Vo gelaar, Anjelierstraat 26; 4303 slalepel en vork B, majoor Zonderhuis, Wacht schip; 4334 porc. kop en schotel, marn. Ie klas Klaassen, Wachtschip; 4426 borstel op plankje, v. Weelde Pr. Hen driklaan 5; 7889 thermosflesch, Maes, matroos le klas,'Wachtschip; 7606 doos Vera Violet, P. Keizer, Directie; 7610 porcelein mosterdstel, sergt. schrijver Westerbeek, Directie9048 emaille brood- schaal, mej. v. d. Meulen, Koningstr. 76. De prijzen kunnen worden afgehaald bij Th. P. Stajn, WestBtraat 99, 's avonds na 4 uur. RADIO-PROGRAMMA. Te beginnen met het nummer van he den, zuilen! wjj voortaan geregeld de radio-programma's van verschillende sta tions opnemen. Wij hopen den' velen radio-vrienden en (bezitters van een toe stel daarmede een dienst te bewijzen. Uit het Politierapport Woensdagmiddag schrok een paard, dat voor een groentewagen op de Kerkgracht gespannen was, van een zeildoeksche tent van het electriciteitsbedrjjf, die ,daar voor werkzaamheden opgeslagen was. Het paard duwde den wagen achteruit door een winkelraam, dat geheel vernield werd. Verzekering dekt de schade. Donderdagavond te ongeveer half zes werd er telefonisch kennis gegeven, dat er op den Kanaalweg, ter hoogte van de Weststraat, gevochten werd. Twee agen ten begaven zich erheen en vernamen, dat er een vechtpartij had plaats gehad tus- schen twee werklieden van de Marine werf. De oorzaak van deze boksmatch was plagerij over.... sportaangelegenheden. Door een bewoonster van den Brakke- veldweg werd Zaterdagmorgen aangifte gedaan, dat vermoedelijk door het af springen van een brandende lucifer een kapokbed. in eèn ledikant, waarin drie kinderen «liepen, was gaan smeulen. De kinderen bemerkten het en riepen hun ouders, die gelukkig tijdig in konden grijpen. Door een juffrouw uit de Corn. Dito straat werd een klacht ingediend over be- leediging door een andere juffrouw uit die straat. Door een agent werd proces-verbaal op gemaakt tegen dpn bestuur van een mo torrijwiel, terzake het rijden zonder licht en het niet op vordering van den agent stoppen. Een brigadier maakte tegen een motor wielrijder proces-verbaal, die op zooda. nige wijze reed, dat hij de veiligheid van het verkeer in gevaar bracht Door een caféhouder in de Keizerstraat werd Zaterdagavond politiehulp ingeroe pen, omdat hij een aantal lastige bezoe kers in zijn inrichting had, die hij daar uit verwijderd wilde hebben. Toen twee agenten ter plaatse versohe nen, waren de lastige elementen reeds verdwenen. De caféhouder deelde mee, dat de bezoekers onder elkaar twist had den gehad en daarbij eenige glazen had den stuk geslagen. De Politie behoefde niet verder In te grijpen. Tegen een bewoner van de Weezen- straat werd prooes-verbaal opgemaakt terzake overtreding van de Zondagswet. Zondagmorgen werd politiehulp inge roepen voor een echtpaar, dat in hun wo ning aan het vechten was geraakt. De man, die in beschonken toestand was thuis gekomen wilde zijn vrouw mishan delen. De vrouw nam daarop een ketel kokend water en gooide die naar den man toe, waarop deze haar achtervolgde. De vrouw vluchtte naar buiten, nam steenen op en smeet dl enaar haar man, met gevolg dat zij drie ruiten inkegelde. Door een vrouw werd Zondagavond aangifte gedaan, dat haar stiefzoon, tij dens haar afwezigheid, huisraad en een hoeveelheid kleedingstukken had ver nield. De man werd op verzoek van de juf frouw uit haar. woning verwijderd, terwijl proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt terzake vernieling. Zondagavond vroeg een juffrouw as sistentie, omdat in haar woning, tijdens haar afwezigheid buiten de gemeente, een linnenkast was vernield en de inhoud over den grond was verspreid, terwijl een ruit was gebroken. De juffrouw deelde mee, dat haar zoon zich aan een en ander had schuldig ge maakt, terwijl hij bovendien een bedrag van pLm. 24.ontvreemd had. Door een meisje, dat tijdens de afwe zigheid van de juffrouw op haar woning had gepast werd medegedeeld, dat ge noemde zoon haar met een vuurwapen had bedreigd in tegenwoordigheid van haar vriendin, met wie hij onzedelijke handelingen had gepleegd. Zondagnacht werd de schuldige zoon aangehouden. Hij was onder den invloed van sterken drank. Bij fouilleering bleek leerd stond voor het ondergaan van 6 da gen hechtenis, terwijl bovendien bleek, dat hij in den afgefcopen zomer aan de politie een valschen naam had opgegeven, waarvoor proces-verbaal werd opgemaakt Tegen een viertal personen werd in de afgeloopen Zondagen procesverbaal opge maakt wegens openbare dronkenschap. 25-JARIG BESTAAN DER GEMEENTE- WATERLEIDING. Op 1 Januari 1926 zal het feit worden herdacht, dat ome Waterleiding gedurende een kwart-eeuw door de Gemeente wordt geëxploiteerd De waterleicing is tij op 1 Januari 19Ö1 overgenomen van den toen- miligen concessionaris. Vamf 1866 tot 1 Januari 1901 was de waterleiding dus onder particulier beheer. Onze Gerente heeft al- zoo het voorrecht gehad reecs vroegtijdig van goed drinkwater te woreen voorzien. Timmer8 was Amsterdam in 1163 de eerste stad van ons land, welke in he genot werd gesteld van een waterleiding emeeds 3 jaren later volgde Helder, waardoor onze water voorziening tot de 2e waterleiding in ons land behoort. Zjjn wij goed ingelicht, dan haft de vraag naar goed drinkwater door de in grooben getale binnenvallende schepen ii dien tijd, ertoe bijgedragen, dat zoo spoedg een wa terleiding-bedrijf in onze Gemtente werd opgericht De hoeveelheden afgeteerd water door den vroegeren concessionars zijn niet bekend, doch in het eerste bedrtfsjaar der Gemeente-exploitatie (1Ö01) betroeg het jaarverbruik reeds 112.000 M'. Gedurende de'afgeloopen 26 jaren is dit jaarverbruik gestegen tot 500.000 M'. en nog keedls zijn er aanvragen om aansluiting op le water leiding. Wat men dan ook tegen Gemeente- exploitatie moge aanvoeren, de Guneente- Waterlèiding heeft in de afgeloopei 25 ja ren bewezen in een levensbehoefte e voor zien. Was het buizennet bij. den pa:ticulie- ren concessionaris slechts beperkt tot. de hoofdstraten, sinds 1901 werd dit mt door de Gemeente krachtig uitgebreid, zoodat thans zelfs tot in de kleinste straatjes de- perceelen kunnen worden aangesloten Het buizennet is zelfs gedurende de laatste iaren ook uitgebreid in het landelijke gedeelU van onze Gemeente en de bewoners in Koejras, die thans in het genot zijn gesteld van joed drinkwater voor hun vee, beieffen tbansten volle, hoe groot het gemis hiervan is geweet. Goed drinkwater kan den bloei van Koegss dan ook ten goede komen. Vele inwonen, die hun' geheele leven de beschikking hebbel gehad over goed duinwater, beseffen ge woonlijk niet meer het voorrecht, dat daar aan is verbonden, doch wanneer men de oude geschriften eens naleest, en dan een over zicht verkrijgt van de ciholera-epidemieën, welke in verschillende steden hebben plaats gehad als gevolg van slecht drinkwater, krijgt men meer waardeering voor he^oede, dat wij thans genieten. Stelt U voor, dat onze stad eens plotseling verstoken was van duinwater 1 Zonder gas of electriciteit zou- d en v/ij ons nog wel kunnen redden, maar zonder water! Die ongestoorde verzorging der watervoorziening brengt natuurlijk vele zorgen mede. Dag en nacht staat men aan het Pompstation bedrijfsvaardig. Oninge- wjjden hebben gewoonlijk geen idee, hoeveel zorgen daaraan verbonden zijn. Alle stoor nissen aan het Pompstation moeten in een 'minimum van tijd verholpen worden om te voorkomen, dat de Gemeente zonder water geraakt; om niet te spreken van de geregeld voorkomende buisbreuken in het buizen-net. Is het vriezend weer, dan regent het ge woonlijk klachten aan het kantoor der Gas fabriek betreffende gesprongen huis-leidin gen en des zomers schijnt menigeen te den ken, dat een waterleiding onuitputtelijk is. De waterleiding heeft overigens in de periode 1921—1922 een zeer zwaren tijd doorgemaakt. Als gevolg van den geringen regenval was de waterstand in de Prise d'Eau op een zoodanig laag niveau als nog nimmer was voorgekomen. De toestand was toen zeer hachelijk. De aangeslotenen gebruikten maar steeds meer water dan aan de Prise d'Eau kon worden onttrokken. Menige nacht is toen vol zorg en arbeid voorbjjgegaail, omdat de mogelijkheid steeds grooter werd, dat de Watertoren ledig zou geraken. Dank' zij' de streng toegepaste maatregelen op waterbezuiniging en vermindering van den water-druk is het ergste voorkomen, doch de toestand was hachelijker dan menigeen gedacht zou hebben. Mlen stelle zich eens voor, dat ons toenmalige Ziekenhuis en het Marine-Hospitaal niet meer de beschikking zouden hebben gehad over goed drinkwater. Het spreekt dan ook vanzelf, dat allerlei middelen werden beraamd onze waterwin ning uit te breiden ten einde verzekerd te zijn voor de toekomst. In verband met de ongunstige ligging van ons duingebied, ver diende het geen aanbeveling onze Prise d'Eau uit te breiden, omdat hieraan veel kosten waren verbonden en er wederom on voldoende waarborg werd verkregen voor de toekomst. Na ernstige overweging is toen besloten jaarlijks een suppletoire hoeveel heid water van de Provincie te betrekken, waaraan 2 voordeelen waren verbonden: le. De absolute zekerheid, dat steeds over voldoende water kon worden beschikt; 2e. De water-voorziening van Koegras op gemakkelijker wjjze kon geschieden. Nu mogen wtf wel eens klagen over hooge water-tarieven, doch men diene dan voor oogen te houden^ dat wij thans een zoodat ook terzake daarvan procesverbaal tegen hem werd opgemaakt. De man werd in verzekerde bewaring gesteld. Door een Rijksveldwachter werd Maan dagmorgen naar Alkmaar overgebraoht een man, die 8 dagen hechtenis moest on dergaan. Gistermorgen werd een man aangehou- <Ua te kal SË Ldergelijke hachelijke situatie als in 1921— niet meer hebben te vreezen en dat de huis-abonnementen bjj> het Provinciaal Wa terleiding-Bedrijf altijd nog hooger zijn. In dien men voor de keuze gesteld zou worden: duur water of geen water, is de kans toch groot, dat het meerendeei het eerste zal kiezen. Het zilveren jubileum der Gemeente- Waterleiding op 1 Januari 1926 mat tevena gepaard met de herdenking van het 26-jarig De berging van de MartneeJeepdtenat

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5