De witte Priester van Siva NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DE WATERSNOOD. Eerste Blad. Yereeniging tot bestrijding der Tuberculose. L. JANUARI 1926 .Tunrvw 5~st« JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Po et-Gi roreteeniing No. 16066. Een ramp, als die welkè thans een groot deel van ons land teistert, heeft bijna zijn wedergade niet in de geschiedenis. Wel hebben wij schier jaarlijks onzen traditioneelen worstelstrijd met het water te strijden, maar een ramp van zoo grooten omvang en zulke verstrekkende gevolgen is toch nog nimmer voorgekomen. En niet alleen ons land wordt hierdoor getroffen, maar in westelijk Duitschland, in België, in Frankrijk, ondervindt men hetzelfde. Wij zullen, uit de overweldigende massa berichten, een zoo volledig mogelijke samenvatting geven, waaruit onze lezers een denkbeeld kunnen krijgen van den omvang dezer ramp, die met recht een giatlonale" ramp mag worden genoemd. et onderstaande moet dan als een ver volg worden beschouwd op hetgeen wij hieromtrent in ons nummer van Zaterdag mededeelden. Da dijkbreuk bij Bravs. Vrijdagavond werd uit Grave gemeld:. De breedte van het gat in den dijk te Overasselt is nog 40 M. grooter geworden. Door de opening van 160 M. buldert een bruisende stroom, alles meenemende wat op zijn weg komt Vier dikke boomen werden ontworteld: de brug over een waterloozingswetering op den weg Neer- asseltNijmegen is weggeslagen, en ten slotte is ook de spoordijk onder de ge meente Wychen bezweken, zoodat thans het water reeds tot Druten is gestroomd. Te Wychen is een af deeling marine met 26 vletten aangekomen om hulp te bieden. Met man en macht wordt gewerkt om althans grooter worden van het gat te voorkomen. Men hoopt het water, door afgraving van den overlaatdijk bij Alfen, weer ln de Maas te doen terugvloeien. 1711 Venla In Venlo is het een wanhopige toe stand; de stad is geheel ondergeloopen. Zaterdagmiddag werd gemeld, dat de spoordijk tussche Eoht en Susteren in het baanvak Roermond-Sittard zeer zwak was geworden en dreigde te bezwijken. De spoorlijn op het traject Weert-Roermond bij de brug Buggerum was buiten dienst gesteld, de andere lijn van deze laatste halte voor Roermond zou het niet lang meer houden. De electrische centrale had haar werk stopgezet, doordat de kelders vol water liepen, zoodat de streek in het donker zit. De gasfabriek te Roermond moest ook Za terdag stopgezet worden; de hoofdleiding staat onder water. Aan het station te Bleriok was reeds alles onder water; de weg Venlo-Kaldenkirohen is de eenige, die nog droog is. Op de hooggelegen Markt na, ls Venlo geheel overstroomd. Daar in het prachtige raadhuis heeft de centrale regeling der voedselvoorziening, petroleumdistributie en drinkwatervoor ziening plaats. Waarschijnlijk zal de trei nenloop stopgezet moeten worden, zoodat Venlo dan geheel geisoleerö is. Men heeft bijtijds in allerijl beslag gelegd op een groote hoeveelheid meel, en de bak kers, die niet kunnen werken, worden door oellega's geholpen, zoodat men voor hongersnood niet behoeft te vreezen. De pontonniers uit Nijmegen zullen trachten FEUILLETON. door BURTON E. 8TEVEN60N. 28) „Kunt u dit herkennen?' 1 „Ja, zei Simmonds, „het is het kleed, dat Miss Vaughan droeg c*p den avond van 'het drama. Mijn letters staan op den' linker mouw." „Dat heeft, geloof ik, ook bloed vlekken?" „Ja, mijnheer." En werkelijk konden wij: allen de vlekken zien. „Mensohenbloed?" „Ja, mijnheer, ik heb dit ook laten onderzoeken." „Dank u, dat is voldoende," zei Goldiberger snel en liet dien chef van het identificatie bureau voorkomen. „Mr. Sylvester," 'be gon hij, „u hebt de vlekken op deze klee- dfagstufcken onderzocht?" „Ja, mijn heer." „Waarvoor houdt u ze?" „Het zijn ongetwijfeld' vingerafdrukken, maar de meeste ervan zijn slechts vegen. Nu is bet weefsel waarvan deze kleeding- stukken zijn vervaardigd, een zeer harde, fijn gesponnen zijde met een buitenge woon gladide oppervlakte, en het gelukte (mij eenige sporen te ontdekken waarvan de lijnen1 duidelijk genoeg waren óm als identificatie te dienen. Deze' heb ik la ten' foografeeren. De lijnen zijn op de fotografie veel duidelijker dan op het weefsel," „Hebt u de foto's bij u?" „Ja, Battihesr.* En Sylvester haalde se uit zijn zak. de menschen te bereiken, die aan en om den weg naar Roermond wonen, waar de stroom zoo sterk is, dat deze menschen roeiende niet bereikt konden worden. Het gebied van den watersnood breidt zich gestadig uit; versoheiden woningen staan tot aan het dak onder water en van het, meestal sjofele, huisraad, is veel ver loren gegaan. Duitsche burgemeesters in de omgeving zenden roeibooten voor hulpverleening. Te Maastricht en omstreken. Reeds Donderdag na 4 uur 'smiddags kon geen enkele trein meer vertrekken. Het water stond op de perrons. De post werd in Sittard per auto afgehaald. In Wijk is bijna geen straat van het water gespaard. Tegen den avond (Nieuwjaars avond) stond het in de Stationstraat tot bij de klok. Het meest beducht is men voor den dijk te Petit Lanaye; de politie heeft overal ln den omtrek aangezegd-de kelders te ontruimen en zich op het erg ste voor te bereiden. Waterstaat is dag en nacht druk in de weer. Nieuwjaars avond ging het gerucht, dat de dijk te Visé was doorgebroken. Bevestigd is het nog niet. De nood is schrikbarend. Zaterdag wordt geseind, dat het ge vaar voor een doorbraak te Petit Lanaye geweken is. Er is allerwege val gemeld. Een plaatselijk watersnoodoomité is opge richt Te Roermond. Hier is de stand der Maas ongeveer 60 cM .hooger dan bij den hoogston stand in 18£j0. Het water stroomt over de Roer- kaae de stad binnen. In zeer vele huizen staat het meer dan twee meter hoog. In het gehucht de Weerd, bij Roer mond, verdronken tot heden vijftien koeien en eenige varkens. Zeven koeien, die te lang in het water hadden gestaan, moesten worden afgemaakt Bij het reddingswerk te Ooi vond de zoon van den veerman Roemen dien dood in de golven. Uit Nijmegen en omgeving. Vrijdagavond was de Waalstand 41/» M. boven den normalen. De ontzaggelijke Waal levert thans een Imposant gezicht op; velen begaven er zich heen om de ri vier in dezen buitengewonen toestand te zien. In de huizen langs de kade tusschen Grootestraat en Lindenberg staat het wa ter reeds eenige decimeters hoog. Het loopt vóór in en aan de achterzijde aan de Steenstraat uit. Wychen met omgeving staat grooten- deels blank. De spoorwegdienst Nijme- gen-den Bosch is gestaakt. Te Nijmegen was Zondagmorgen de Waal 5 c.M. gevallen, maar na twaalf uur is opnieuw was ingetreden, zoodat Zon dagavond dfe stand ongeveer 18.45 meter was, waarmede die van gisteravond nog overtroffen is. Dit is de hoogste stand, welk sinds vele tientallen jaren benaderd is. De dikke steenen muur, welke de bene denstad tegen de Waal moet beschermen, Ingezonden Mededeellng. „Dit zijn de afdrukken op het kleed be- boorend aan den vermoorde," zei hij!, dqn lijkschouwer vier kaarten1 toereikend. „U zult opletten, dat twee ervan den rech terduim, vertoornen ofschoon een ervan niet heel duidelijk is; een is van den rechter wijsvinger en de vierdie van den rechter middenvinger." „Beschouwt u deze als duidelijk genoeg voor ldtenrtifl- catie-doelediiden?" „Ongetwijfeld. Een zou al genoeg rijn." Goldiberger gaf de foto's aan de Jury, die er niets 'begrijpend naar keek. „En de andere fotografieën?" vroeg hij. JÉ heb sj echts twee afdlrukken van het andere gewaad," zei Sylvestor. „Alle be halve deze, waren hopelooze vegen alsof die hand' had1 (bewogen terwijl rij 'het kleed aanraakte." „U bedoelt dat ze door één hand zijn gemaakt?" vroeg Goldiberger. „Ja, mijnheer, door de rechterhand. Ik heb een afdruk van den diuim en van den middenvinger." Hij gaf hem de foto's en Goldiberger overhandigde ze de Jury. ,JMr. Sylves ter," zeide lijkschouwer, „u beschouwt de vingerafdruk-methode ter fadentifi- catie als 'beslissend, niet waar?" „Abso luut." „Zelfs door een enkelen vinger?" „Misschien kan er bij' een enkelen vinger eendgen twijfel bestaan, als er geen an der bewijs is. Iemand heeft beweerd dat de kans op gelijkheid bij twee afdruk ken precies gelijk staat aan een op 64 millioen." „En wanneer er nog een be wijs is?" JDan zou ik zeggen dat een en- kele vingerafdruk voldoende was." „Stel dat u twee vingerafdrukken hebt," ,J>an is het absoluut zeker." „En drie vingers?" Ingezonden MededeeUnfl. ^■^Tabletten- tegen hoest wordt vertdurend bewaakt en versterkt en heeft het tot diisver nog kunnen hou den. Hij is overal met kistingen opge hoogd. De electrische centrale funetionneert normaal. Aan het station was het den geheelen dag een drukte van belang. Mariniers, ma trozen, militaire politietroepen arriveer den. Tal van vletten werden per trein naar Mook getransporteerd. Ook kwa men in twee transporten 180 kinderen aan, die uit Ouyck en Dreumel met do boot naar Mook waren gebracht, om van daar per trein naar Nijmegen te worden vervoerd, waar zij döor de goede zorgen van het RJL Huisvestingscomité onder dak bekwamen. De Ooypolder is thans geheel vol ge- loopen. In den namiddag bereikte het water in den polder het niveau van de Waal, ten gevolge waarvan de straatweg Nijmegen- Ubbergen onderliep. De tramdienst NJjmegen-Beek is ge staakt Reizigers kunnen zich thans met de stadslijn naar het Hengstdal begeven, en worden vandaar met de gemeentelijke autobussen naar Berg en Dal en Beek vervoerd. Alle steenfabrieken tusschen Millingeu en Wamel staan onder water. Slechts in enkele, die zeer hoog liggen, wordt nog gewerkt Voor duizenden guldens aau steenproductie is verloren gegaan. Op Altforst Horssen, Leeuwen en Dru ten kwam Zaterdag het Maaswater aau- zetten. Vanwege den waterstaat werd daar gewaarschuwd, zich op het ergste voor te bereiden. Zondagmorgen 1b Dru ten gedeeltelijk ondergeloopen, ook Al- ferden; Winssen en Beest. Het water staat voor Ewijk, Beuningen en Weun. Uit die dorpen werden koppels vee naar het veer te Nijmegen gebracht om ten Noorden van de Waal te worden gebor gen. Onder Beuningen versterkten een paar honderd man den Waaldijk. Aan de overzijde bij Gendt dreigt ook gevaar. Zes honderd man zijn daar op den dijk bezig. Aan de linkerzijde van de Waal boven Nijmegen liepen Zaterdag van verschil lende steenfabrieken de ringovens onder. Ook de Ooypolder, ten Oosten van Nijme gen, is Zaterdag ondergeloopen. Nieuwe doorbraken. 'De geweldige kracht werkte steeds meer op de Maasdijken in. Zaterdag wer den tal van nieuwe doorbraken gemeld. In Over- en Nederasselt begint de toe stand critiek te worden. Verschillende huizen staan op het punt in te storten, zoodat de bewoners naar elders moeten werden overgebracht. Tegenover dé gemeente Urmondi, aan den' Belgischen kant, is de Maasdijk door gebroken, op dezelfde plaats, waar hij' in 1920 is bezweken. De Belgische dorpen Meeswijk en Stockhelm staan otndler wa ter. Te EMoo was nog getracht een door braak te voorkomen, doch Vrijdag tegen middernacht bezweek de Maasdijk, op de Sylvester haalde zijn schouders op oan aan te dulden dat een verder bewijs on mogelijk was. Goldiberger nam de foto's weer aan van den voorzitter der Jury en legde ze voor zich op tafel.' „Nu, 'Mr. Sylvestor," zei hij, „hebt u eenige overeenkomst gemerkt tusschen deze vingerafdrukken'?^ „Ja," antwoord de de getuige, „de duimafdrukken op beidé kleedhogstukken werden door de zelfde hand gemaakt." (Het publiek bleef als ibetooverd! ritten, voor rioh uitstarend en nauwelijks adem halend. Ik durfde niet naar Swain kij ken. Ik kon mijn blik niet afkeeren van den bleeken man in de getuigenbank die wist, dat hij: niet elk woord een afschu welijke misdaad' vasbkeetende aan een levend medemensch. „Nog een vraag," zei Goldberger. „Kunt u op de een of andere wijze ver tellen door wien deze vingerafdrukken werden gemaakt?" „Ja," zei Sylvestor weer, „zij werden gemaakt door Frederic Swain. De afdrukken die hij zooeven maakte, komen tot in de minste bijzonder heden ermee overeen]" VIJFTIENDE HOOFDSTUK. De keten wordt strakker gespannen. Een ©ogenblik stilte volgde op Syl- vesters woorden, en toen een gemom pel van belangstellende opwinding, ter wijl de verslaggevers zich dieper over hun werk bogen. De hoorde een 'hijgende ademhaling van den man, die naast mij zat en toen stond' ik overeind. ADVERTENTIEN: zelfde plek als fa 1880. Uit verschiüLende huizen fa (EMoo en Meers hoort men hulpgeroep van de bewoners. Zaterdag werden mariniers verwacht om hulp te verieenen. Te Stefa zijn Vrijdag vier hulp- pontons aangekomen. Bij Maasland, gemeente Stefa, is. dé Maasdijk eveneens bezweken. De 'burge meester van Stefa, de heer Bruyèten; die met twee beambten op weg was naar Maasland, werd» door het water overval len. Het bootjei, waarin hij zich bevond werd tegen den dijk geslagen. Na eenige bange uren te hebben gewiaéht, werden hij en rijn helpers door eenige jongelie den uit Maasband' gered. Gennep geheel onder water. Daspias gereed gekomen ringdijkVjttn Gennep heeft het Vrijdag tot middernacht gehouden. Vrijdag begon de Maas zeer sterk te wassen, en de nog niet op volle hoogte gebrachte dijk langs dé Niers en een moodkeertag zijn bezweken. Geheel Gennep is overstroomldL In sommige stra ten staat het water een meter hoog. De rijksweg Gennep—Heyen is een halven meter overstroomd, eveneens de weg van Gennep naar de Pliasmolien. De Maas-buuirtspoor staat geheel stil Het sanatorium Maria-oord is Donderdag reeds uij voorzorg ontruimd. Gennep en Otteisen rijn geheel geïsoleerd. De llnker-Maasdjjk te Ouyk, bij de fa briek Lacto, is Zondagmorgen doorgebro ken. De bevolking vlucht. Het postkan toor staat er een meter onder water. Alle verbindingen zijn plots verbroken. Doorbraak bfy Ouyk. Na den (Maasdijk bij Ouyk is Zaterdag- mddag ook de spoordijk van den spoor weg NijmegenVenlo nabij Ouyk doorge broken. Uit Boxmeer. De ringdijk nabij Beugen is doorgebro ken. De toestand bij' Boxmeer wordt hoogst ernstig. Laat fa den avond Zondag werd1 bekend, dat de toestand fa 'het overstroomde Oef feit (hoe langer hoe dreigender werd. De huizen staan op vele plaatsen tot het dak fa het water, zoodat er voor de bewoners geen gelegenheid was om een toevluchts oord te zoeken. Ben groot aantal menschen verkeert ln zeer ernstig levensgevaar. In verband hiermede hebben de militai ren fa Zuid- en Midden-Ltm'burg, op dracht gekregen, zich in allerijl naar dit zeer bedreigde punt te begeven om met vletten, pontons en vlotten de in nood verkeerenden te helpen. Te Heerlen worden toebereidselen ge troffen, om de vluchtelingen onder dak te brengen, die, naar men hoopt, fa den nacht nog kunnen worden gered. Beugen, Zondagavond 12 u, Het hoog gelegen station Kruispunt Beugen is in gestort en in 'het Maaswater verdwenen. Tusschen dé stations Mil en Haps is bij een der bruggen in den spoordijk een trein ontspoord ten gevolge van bet ver zakken van den dijk, ter plaatse waar de brug fa den weg is bevestigd'. Te MierloTienray ls Zondagavond nog een gat fa den Maasdijk geslagen. Een 'gedeelte van den Spoordijk ls aldaar ingestort. Nabij Blerlk dreigt dé lijn te verzak ken. Er moet worden ingegrepen. Ook de lijn Gennep»Wezel is aan het verzakken Ingezonden Mededeellng. Net Consultatiebureau la geopend weke lijks Woensdag vsn 12—2 uur, In de voor malige Stads-Apotheek naast het Ziekenhui*. Consult kosteloos. door het werken van Ruhr. De spoor dienst met Maastricht is weer hersteld door dien' snellen val van bet water aldaar. Stevensweert De toestand fa deze gemeente ls ten gevolge van de doorbraak van den Maas dijk buitengewoon ernstig. Op Nieuw jaarsdag is het dorp en ook de daarbij behoorende geruchten Eiland, Brund en het Bilt overstroomd. In Stevensweert stond het water heden morgen ruim 1 meter hoog, zoodat de be woners allen naar» dé bovenverdiepingen moesten vluchten. Erger is de toestand in drie genoemde gehuchten, die alle lager liggen. De huizen zijn hier zoo goed: als geheel in het water verdwenen Zaterdagmiddag en Zondagmorgen zijn de bewoners, die op de daken zijn ge vlucht en van uit de dakramen luide om hulp schreeuwden met booten afgehaald. Zjj zijn al naar het dorp Stevensweert in veiligheid gebracht. Daardoor is de toe stand fa het dorp zelf nog verergerd. Do burgemeester heeft maatregelen ge nomen om de levensmiddelenvoorriening te verzekeren; ook heeft hij petroleum besteld voor het geval het eleotris -he licht het opgeeft. Zoowel de levensmidde len als de petroleum zullen morgen per boot over de Maas worden aangevoerd ea met vletten onder de bewoners worden verdeeld. Het water van de Maas, zoowel van de oude als de nieuwe Maas zakt heel langzaam. Dreigende doorbraken. Bij Mook siepelt het water door den Maasdijk en moest de dijk op eenige pun ten een meter opgehoogd worden; niette min loopt Mook langzaam onder. Uit andere plaatsen. Gorinohem. Het heele stoomboo- tenhoofd staat onder water; alle stoom- booten moeten thans aan een paar stei gers bij de Waterpoort aanleggen. In de bovenstad dringt het water fa vele woningen, spoedig zal de waterma- chfae, tot loozfag van het kwelwater, fa werking gesteld worden. Het Munnikenland, gelegen tussohen Brakel en Loevesteto, ls geïnudeerd, waardoor het slot Loevestefa geïsoleerd is. De rivierdijken fa den omtrek dezer stad zijn fa goeden staat. Het water wast langzaam. De buiten gewone rivieroorrespondentie voor den Benedenrijn en de Lek is ingesteld; de dijkwaohten zijn betrokken. „Mijnheer," zei ik tot Goldiberger, „bet schijnt dat er een poging gedaan wordt om Mr. Swain van deze misdaad te be schuldigen, en hij moet daarom een rechtsgeleerden raadsman hebben," zed hij. Ik heb het plan als zoodanig op te treden^ en vraag een uur uitstel ten einde met mijn éliëint te beraadslagen." Goldberger keek op rijn horloge. „Ik wilde pauze houden voor de lunch," zed hij, „zoodra ik met Sylvester gereed was. Wij zullen ais 'ge dat verlangt thans pau- zeeren tot half twee." De batterij' van toeetellen werd! nu op Swain gericht, en twee of drie teeke naars maakten schetsen van zijn „kop", er was een groot geritsel' toen dé verslag gevers hun papieren bij elkaar raapten en naar hun auto's snelden op zoek naar den diéhtstbijrijnden' telefoon'; de jury stapte weg, begeleid door een agent om de lunch te 'gébruiken fa een cafétje fa de nabijheid. Sylvestor nam rijn foto's op en stak ze zorgvuldig fa rijn zak; Sim- mondls legde de met bloed 'bevlekte klee- dtogstukken weer fa het valles om ze als bewijsstukken IbiJ het proces te gebrui ken; maar Swain zat daar met over el kaar geslagen armen, recht voor zich uit starend!, blijkbaar onbewust van hetgeen om 'hem gebeurde. Goldberger kjeefc hem strak fa het ge laat, terwijl hij op imij toekwam om met mij te spréken, maar Swain keek niet op. „Ik kan hem' zeker aan uw hoede toe vertrouwen, Mr. Lester?" vroeg de lijk schouwer. „Ja, zeker," sprak ik. „Sylves tor» verklaring doet het er leeljjk voor ham uitzien." „Wilt u mij aan Sylvester Ingezonden mededeellng. AIb ge geen eetlust hebt, ge u humeu rig en terneergeslagen voelt, dient gU Foetert! Maagpillen te gebruiken». Dit ge neesmiddel werkt rechtstreeks op de le ver, regelt de gal, helpt de spijsvertering en voorkomt verstopping. Het geheele gestel wordt versterkt door het gebruik van Foetert Maagpillen. Prijs per flaoon van vijftig versuikerde pillen 0.66; fa apothoken an drogistzaken. voorstellen?" vroeg ik. „Ik zou graag de afdrukken met hem doorzien," „Zeker!" En een oogenlblik later lagen de af drukken voor ons, en Sylvester wees mij hun punten van overeenkomst. G odütrey kwaim dichter 'bij terwijl hij spruk, en koek over zijn, schouder. Ik had natuur lijk al heel vaak van de theorie der vin gerafdrukken gehoord, maar ik had geen studie van het onderwerp .gemaakt en ik moet eerlijk bekennen, dat de vage foto's welke Sylvester mij toonde, mij al een heel zwak bewijs toeschenen waarop men iemand! van moord kon 'beschuldi gen. De afbeeldingen lieten de afdrukken veel meer dan levensgroot zien, maar deze vergrootfag had ook de draden van het weefsel verdikt, zoodat de afdrukken half verborgen leken door een <ficht net. Voor het bloote oog waren de lijnen bijna niet te ontwarren, maar onder Sylves- tera krachtig vergrootglas kwamen zij j> duidelijker aan het licht. ,De duim," zei Sylvester, de eerst naar links en toen naar rechts gend! met de punt "van een potloo^8 wat wij noemen een dubbele draeV' Wi bestaat uit veertien lijnen. Met ,r fei'iii crameter krijgen wtjj den hoek lijnen. Zie hoe lk hem gebru En hij tilde het deksel op fi aangc ren kistje, dat op de tafel '/ten ki er een instrument van gepcl'eumel. en bracht het naar een dt-r I gebru oH keek ernaar hoe hij met eolnanr m schroef de naaldscherpe puft» zoeker deed overeehstemmer^der tensbe lijnen van den draai (Wc COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VQÖBUITBETALING Belderaohe Courant fl.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. 0. en W. Indlë p. zeepoet f 2.60; ld. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f L—Modeblad reep. f 0.95, f 1.26, f 1.25, f 1.35 Loeee nummer» der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 et. 20 ct. p. regel (galjard) Ingaa. imeded. (kolombreedte al» redaction. teket) dubbel tarief, Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur) v. 1 t/m 8 regel» 40 ct, elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en mot br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijeno. 4 ct

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1