PU ROL er opl Tweede Blad. vóór 15 JANUARI DE WATERSNOOD. PLAATSELIJK NIEUWS. VAN DINSDAQ 5 JANUAR11928. Abonnementsgelden. Aan onze lezers bulten de stad doen *8 het verzoek de abonnementsgelden voor het eerste kwartaal ten bedrage van 1. 2- DB ADMINISTRATIE. Het verzacht en geneest Uit het Polltle-rappart. Berichten van Maandagavond. De genie slaat een gat van 26 M. in den Maasdijk b|J Alphen. Grave. Ooyen. t rt Als o; Iti rHen» per postwissel over te maken ol op onze postgirorekening 16066 over te schreven. Na genoemden datum wordt bttchlkt met 6.15 verhooging. Over de abonnementsgeiden la de stad wordt dezer dagen per looper beschikt WtJ verzoeken beleefd de kwitantie bQ eerste aanbieding te voldoen. (Vervolg van het le blad.) —Onze plaatsgenoot, de heer P. H. Bos, volontair aan de Gasfabriek alhier, is met ingang Van 1 Dec. j.L benoemd tot klerk bij de Water- en Liohtbedry ven. Voor het op 8 en 9 December j.l. te Amsterdam gehouden examen voor bet practijk diploma boekhouden der Federatie Mercurius, slaagde o'.m. mej. E. Charmes, en de heer P. N. Emmer. Laatstgenoemde was leerling van den heer A. v. d. Meij, alhier. Ter aardebeetelling P. B. Puinbroek. (Zaterdagnamiddag werd het stoffelijk overschot van den heer P. B. Puinbroek op de Algemeene Begraafplaats ter aarde be steld Op het kerkhof waren aanwez.g depu taties van „Helder's Belang", van de Noord- Hollandsche Makelaarsvereeniging en van A. G. O. Nadat de kist in de groeve was nederge- laten trad eerst de heer WLBiersteker naar voren, om namens ,^Held# j Belang" het woord te voeren. HU schJ ite den overle dene, hem nog eenmaal J!om Pielt" noe mende, zooals bijna allen hem kenden en noemden, als de altijd opgewekte, bereid vaardige mensch, die nooit den moed liet zakken, maar zelfs In de ongunstigste om standigheden met een glimlach en een op gewekt woord anderen moed in wist te spr - ken. En naast die, hem kenmerkende opge wektheid zijn groot plichtsgevoel, dat hem in staat stelde zooveel te werken in het al gemeen belang. Spreker eindigde met te zeggen, dat z}jn heengaan een groote leegte in ons midden zal achterlaten. Hierna (trad de voorzitter van de Noord- Hollandsche Makelaarsvereeniging, waarvan de overledene bestuurslid was, naar voren, om namens die vereeniging eenige woorde van dank te brengen voor wat de gestorvene voor de vereeniging gedaan had, hem schet sende als de opgeruimde, flinke werker,, wiens heengaan voor de vereeniging een groot verli s is. Dr. Kether, de voorzitter van A.G. O., sprak tenslotte namens deze vereeniging eenige woorden van afscheid. Hij roemde de opgewekte werkkracht vaü den overle dene, voor wien ook het eenvoudigste werk niet te gering was en die hierdoor op zoo goede wijze bijgedragen heeft tot het doel van A.G.O., de volksontwikkeling. Ben schoonzoon van den overledene dankte hierna de aanwezigen voor hunne betoonde belangstelling. 26-JARIO BESTAAN DER WATERLEIDING. Zaterdagmiddag te half drie werden ten raadhuize alhier de drie overige jubila rissen der waterleiding, n.1. de heeren G. Folmer, opzichter-machinist, J. J. Snel, voorman-machinist en JBruné, water verstrekker aan schepen gehuldigd. Daar toe waren in de groote raadzaal boven bijeengekomen alle werklieden van dit bedrijf voor zoover zij gemist konden worden, de directeur der water- enlicht- bedryven.de heer Pouwels, hoofd-opzich- ter, de |heer Stoll, hoofd der C.B., som migen met hunne dames. Verder de raadsleden Bok, van Loo en Borkert. Namens het gemeentebestuur voerde de heer Grunwald het woord. Verhinderd waren de Burgemeester, de heer van Dam, lid der Cie. van Toezicht, terwijl voorts de heeren Winter, Agema en Witt,ver hinderd waren, doordat plotseling een storing in den electrischen kabel was opgetreden, die hun aanwezigheid eldere noodzakelijk maakte. De heer Grunwald sprak de jubilarissen in de volgende woorden toe: Als wethouder van de water- en 1lioht bedry ven was het mij een genoegen j.l. Donderdag den heer Stoll te mogenhu1- digen bij zijn 26-jarig ambtsjubileum. Met niet minder genoegen zie ik hier drie Jubilarissen, die, zü het lende betrekkingen, de eens gedurende een periode van j hHe!VefA»..ur ...HheUpprilJ U hier in ons Gemeentehuis te mogen ontvangen om U te kunnen fel^iteeren met het tijdperk, dat achter L ligt. Wanneer ik mij dan in de eerste^plaats tot den heer Folmer richt, dan ik te releveeren, dat deze een staat van dienst achter zich heeft, zooals niet dik wijls in een dergelijke betrekking voor komt. ■■1.1 .11 er van uw overleden vader wimp i.iuthmzxzxzLïtK' terleiding-kij. als machinist op 6 Öotober 1890, is U dus, geachte heer Folmer, ruim 36 jaar aan dat bedrijf verbonden. Het groote vertrouwen, dat de toen malige Waterleiding-Mij. in U reeds stelde, was oorzaak, dat men U zonder sollioi- tatie aangezocht heeft om uw vader óp te volgen. Dat U dit vertrouwen niet beschaamd hebt, bewijzen uwe 36 jaren onafgebroken werkzaamheden aan dat bedrijf. Toen het bedrijf dan ook voor 26. jaar aan de Gemeente was overgegaan, had het Gemeentebestuur de zekerheid, dat daar een man aan het bedrijf was, die dit door en door kende. Ik ben ervan overtuigd, dat uw liefde voor de water leiding de Gemeente zeker ten goede is gekomen. Dag en nacht heeft U zich voor het bedrijf gegeven en tot nu toe behar tigt U nog steeds de belangen der water leiding alsof het uw kind is. Zou wél eenig deel van het duinterrein van de waterleiding U niet bekend zijn? Ik ge loof het niet en ik behoef niet te verze keren, dat aan de adviezen van U steeds de noodige aandacht werd geschonken, zoowel door de Directeuren als door het Gemeentebestuur. Ik acht het een voor recht, mijnheer Folmer, U te mogen hul digen en ik wil U de verzekering geven, dat wij uwe werkzaamheden op hoogen prijs stellen. De Burgemeester heeft mij dan ook verzocht hierop bijzondere aandacht te willen vestigen. Geachte heer Folmer, wij meenden als blijk onzer groote waardeering U een boekenkast te moeten geven om den rijken sohat van boeken, welke U ook op tech nisch gebied bezit, te kunnen bergen. Moge de dag van heden U de getuigenis geven, wanneer U de tijd (jgekomen acht om rust te nemen, hoezeer het Ge meentebestuur U als ambtenaar heeft ge waardeerd. Moge het U gegeven zijn, met uwe vrouw en familie nog heel veel jaren op dezen dag te kunnen terugzien* Wanneer ik mij heb laten leiden om den heer Folmer te geven wat ik verplicht meende te moeten doen, n.1. de hulde, welke hij zoozeer verdiend heeft, dan .wil dat niet zeggen, dat ik voorbij zie wat ook anderen in de 25 jaren van het be staan van de Gemeente-waterleiding in hunne betrekkingen hebben gepresteerd. Bij den overgang van de waterleiding op 1 Januari 1901, kwam de heer Snel in dienst van de Gemeente en fungeert thans als voorman-machinist. In die 25 jaar heeft U, mijnheer Snel, getoond, dat U bij dat bedrijf op uw plaats was en uwe medeverantwoordelijkheid voor den goeden gang van de waterleiding volkomen besefte. Wanneer ik dan ook af en toe de waterleiding bezocht, dan trof het mijp dat de machines en andere zaken er zoo keurig uitzagen, wat niet het geval kan. zijn, wanneer men niet vol komen liefde heeft voo> de zaak, waar voor men staat Het doet mij daarom genoegen, geachte heer Snel, dat ik U mede kan huldigen, want ik ben ervan overtuigd, dat deze ook wel verdiend Moge U zich in bet geschenk, dat de Gemeente U aanbiedt, n.1. een leuning stoel, de welverdiende rust genieten na gedanen arbeid. Moge ook voor U de dag van heden in lange, aangename herinne ring blijven en U steeds, wanneer U uit rust na de vermoeienissen van uw werk in den armstoel, U als blijk van waar deering door het Gemeentebestuur gege ven, de overtuiging scheoken, hoezeer trouwe plichtsbetrachting wordt gewaar deerd, U tot spoorslag zijn op den inge slagen weg voort te gaan. Moge het U gegeven zijn met uw echtgenoote en kin deren nog heel veel jaren in gelukkige, onbezorgde omstandigheden te leven. Nu kom ik tot een oud-gediende, n.1. den heer J. J. Bruné. Ook Bruné was reeds bij de particuliere waterleiding in dienst, belast met het ver strekken van water aan de schepen. Ook Bruné is zijn vader opgevolgd, dieeven- eens met dezelfde werkzaamheden was belast. Tot volle tevredenheid heeft Bruné altijd zijn werkzaamheden verricht. In vroegere jarerl was dit lahg geen aange naam werk, omdat hij zonder extra ver goeding dag en nacht beschikbaar moest zijn voor de aflevering van water. Vooral in de oorlogsjaren, toen er vele marine schepen in dienst waren en de afgifte van water belangrijk was, heeft Bruné bewezen ten volle voor zijn taak berekend te zijn. Er zijn nooit klachten gekomen over stagnatie in de waterlevering, ook niet van de zijde der Marine, waaruit duidelijk blijkt, dat-U uw arbeid nauw gezet en plichtsgetrouw hebt vervuld. Dat het Gemeentebestuur dat in U heeft gezien, mocht blijken uit het feit, dat U zonder sollicitatie voor de vérvulling dezer taak in aanmerking mocht komen. Het moet U toch ook een gevoel van voldoening geven, dat het Gemeentebe stuur uw werk weet te waardeeren, en als blijk daarvan bieden wij U een divan aan. Wanneer U uw dagtaak volbracht hebt en U een oogenblik wenscht te verpoozen, dan ben ik overtuigd, dat ook U met groote voldoening zult terugzien op dezen dag. Moge het ook U gegeven zijn, nog vele gelukkige jaren met uwe vrouw en gezin te leven. Het doet mij veel genoegen, dat ook de dames tegenwoordig zijn, wat ik beschouw als een bewijs, dat zij meeleven in het werk-, dat door de mannen wordt verricht. Zoo behoort het ook te zijn, al is dit niet altijd het geval. Wanneer de vrouw met haar man meeleeft, dan is dit een aan sporing om zoo goed mogelijk zijn plicht te doen. Dit meeleven, ik behoef het hier eigenlijk niet te zeggen, bestaat ook hierin, om den man na de gedané dagtaak een aangenaam thuis te maken. Dit is ge lukkig hier wel het geval en wensch il^ de vrouwen van de jubilarissen dan ook van harte geluk met het feest van hunne eohtgenooten. Alvorens te besluiten zou ik dit nog willen zeggen. De tijden, die nu aanbreken, zfln niet alleen voor onze Gemeente mnaCHjr Aa maaa+ nnwIHV» «tifnlrv heid betracht moet worden. Ëet ls een eisch, dat met het minst mogelijke perso- peel bet meest mogelijke gepresteerd moet worden. Men denke niet, dat het toch van de gemeenschap gaat, het komt er niet op aan. Neen, wij allen, die ons in dienst van de Gemeente stellen, moeten onzen plicht tot het uiterste trachten te vervullen. Wanneer dat het geval is, dan heb ik de overtuiging, dat door gezamenlijk kraohtig werken wij onze Gemeente kunnen houden op de hoogte, waarop wij nu staan. Hiertoe wek ik allen, die de plaats onzer inwoning liefhebben op. Moge dat zoo zijn. De Directeur der Water- en Lichtbe- drijven, de heer Teune, noemde het inder daad een bijzonderheid, dat in een bedrijf drie personen tegelijk voor een zilveren jubileum worden gehuldigd. Dat was dan ook voor het gemeentebestuur de aan leiding deze huldiging pp het raadhuis te doen plaats hebben. Het doet spr. een genoegen den gelukwensch der directie te mogen overbrengen aan den heer Folmer. De naam Folmer heeft voor spr. altijd een aangename klank: hij is synoniem met het begrip „plichtsbetrachting". Die plichts betrachting begon al in den strengen wipter van 1890 op '91; wat toen door den heer Folrper verricht is moeten worden om de watervoorziening te regelen, kan alleen hij naar waarde beseffen, die, zooals wij, met de finesses ook van het inwendige bedrijf bekend zijn. In de ge meente werd dan ook altijd gesproken van de „Waterleiding van Folmer", omdat hij inderdaad altijd, op de bres stond voor die waterleiding. De heer Folmer was altijd voor den directeur een groote steun, omdat een directeur uit den aard der zaak niet alle finesses kan overzien van éen bedrijf, Namens het personeel biedt spr. den heer Folmer een fraaie schemerlamp aan. Aan mevrouw Folmer worden bloemen aangeboden. De heer Snel heeft onder zijn ohef Folmer eveneens 25 jaren gearbeid. Werkende onder een dergelijken chef, die de uiterste plichtsbetrachting eischt van zijn personeel, kan zijn werk niet anders dan goed zijn geweest. Spr. hoopt, dat de heer Snel nog vele jaren aan het bedrijf verbonden mag blijven. Tenslotte de heer Bruné. Het is daar eigenaardig mede gesteld: we weten, dat-ie er is, maar we zien hem nooit.' Alleen Zaterdags, als hij zijn loon komt halen, zien we hem verschijnen. Maar al zien we hem nooit, hij doet zijn werk, en nimmer zijn al die jaren klachten hieromtrent ontvangen. Vooral in vroeger jaren was Bruné steeds den geheelen dag in de weer om de marine te bedienen. „Bruné", zegt spr., „hoe minder we van je hooren, hoe beter het gaat". Wij wenschen je ook nog vele jaren. Het personeel biedt den heer Snel een ir Bruné een divankleed aan Ingezonden mededeeUng. Dit moet Uw eerste gedachte zijn by Gesprongen Handen, Ruwe huid en Sohrale Lippen; BarBten, Kloven, Winterhanden, Wintervoeten. Winterooren en Winterteenen; Huidwondjes.Ontvellingen.Huidschaviugen, 8ny-, Stoot-, Brand- en Val wonden;Roode ont stoken Huid, Schrynen en Smetten der Huid. PUROL in Doozen van 80, 60 en 90 cent; Tuben 80 «ent. By Apoth. en Drogisten. tafel, den heer Namens de Cie. van Bystand voor de Water- en Lichtbedrijven wordt thans het woord gevoerd door den heer Borkert. Het is wel niet de gewoonte, dat dit ge schiedt, zegt spr., maar wy zyu voor deze huldiging uitgenoodigd en dit is de eenige gelegenheid waar,wij eens persoonlijk met de betrokken werklieden in aanraking komen. In de Cie.-vergaderingen ont moeten wij steeds de hoofden der bedrijven. Achter hen staan deze werkers, en waar blijkt, dat zij gedurende vijf-en-twintig jaren hun plicht deden, daar meen ik, dat vanonzen kant hen daarvoor ook een gelukwensch toekomt. Het is onze trots dat wij hier een dergelijken staf werk lieden bezitten en spr. hoopt, waar door den heer Grunwald reeds is gezinspeeld op de droeve tijden, die wij doormaken, dat zij met ons zullen werken om ons Gaar doorheen te helpen. Namens de gohuldigden wordt het woord gevoerd door den heer 8nel, die woorden van dank uit voo* ae vele biyken van erkentelijkheid. Het gemeentebestuur en de Cie. van Bijstand heeft zyn tevreden heid geuit over onze plichtsbetrachting, maar wij deden toch niet meer dan onze plicht. Voor ons jongeren was dat niet zoo moeilijk, omdat wy in den heer Folmer een voorbeeld ten goede hadden en wy hadden slechts zyne voetstappen te druk ken. Wy danken hem voor zijn voorbeeld en de collega's danken wij voor hun sympathiebewyzen. Nadat wyn en gebakjes waren rondge deeld, nam de heer Grunwald opnieuw het woord, om te danken voor de groote belangstelling van de zijde der werklieden. Nog werd het woord gevoerd door de echtgenoote van den heer Folmer, die namens haar echtgenoot nogmaals dank zeide voor de wijze waarop men hier gehuldigd was. Rectificatie. In ons verslag betreffende de herden king van het 25-jarig ambtjubileum van den heer J. Stoll, hoofd van de Centrale boekhouding, alhier, voorko mende ln ons blad van Zaterdag j.l., is door ons vermeld dat de heer Stoll nog boekhouder by.de Veilingsvereéniging is. Dit is echter onjuist. De tegenwoordige boekhouder is de heer J. de Bunje, alhier. Demonstratie Vereeniging voor Huis vrouwen van gedroogde groenten. s Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, organiseert de altyd actieve Ver eeniging voor Huisvrouwen een 'kook demonstratie van gedroogde evaporated Vlinderco groenten. Deze groenten zyn op geheel nieuwe moderne wyze gedroogd, of liever gezegd verdampt. Door dit systeem is het vocht, dat in elke groente in ruime mate aan wezig is, verdampt en wordt dit water by de bereiding er gewoon weer aan toegevoegd. Een belangrijk feit is daarbij, dat by Vlinderco groenten, de vitaminen behouden zijn gebleven, terwyi deze bij busgroenten verloren gaan. Een en ander zeer belangryk voordeel daarby is, dat de prijs veel lager is, dan van busgroenten. Wy kunnen dan ook iedereengerust aanbevelen, deze belangwekkende demon- stratie's'te gaan bijwonen. „Blanke Ballast". De Casino directie is er na veel moeite in geslaagd met de N.V. Het Nieuwe Nederl. Tooneel, artistiek leider de heer Louis Saalborn (het vroegere gezelschap van Dr. Willem Royaards), een voor stelling te oontracteeren van het zooveel besproken en beroemd geworden stuk van dit seizoen: „Blanke Ballast". De opvoering zal geheel gelijk zijn aan die te Amsterdam, met dezelfde personen en het speciaal voor dit stuk vervaardigde decor. De juiste datum wordt dezer dagen bekend gemaakt. Woensdag deed een bewoonster van de Spoorstraat aangifte, dat op 16 Dec. uit haar winkel een paar damespantoffels ontvreemd waren en dat op 17 December een vrouw in haar winkel, tot een bedrag van pl.m. f 5.inkoopen had gedaan. De vrouw had opgegeven in de Spuistraat te wonen. Bij informatie bleek zjj echter onbekend, zoodat de winkelierster ver moedelijk voor dat bedrag is opgelicht Donderdag werd medegedeold, dat de beplanting op het Tuindorp door de jeugd werd vernield. Reeds meerdere malen werd er bij de politie geklaagd over ver nieling van planten of bloemen door de jeugd, en waar wij in Helder toch al schaars met beplantingen bedeeld zijn, is het van groot belang, dat het weinige dat wij hebben, niet vernield of vertrapt wordt. Ten strengste zal dan ook door de politie tegen elke vernieling opgetreden worden. De ouders worden verzocht hun kinderen tegen vernieling te waarschuwen terwijl de beplantingen in de bescherming van de burgerij wordt aanbevolen. In den Oudejaarsnacht werd tegen een matroos proces-verbaal opgemaakt, die op den Loodsgracbt bezig was, de eleó- triscbe lampjes uit de straatlantaarns te draaien. Door twee vrouwen, wonende op dn Oostslootstraat, werd Zaterdagnacht poli- tiehulp ingeroepen, voor een juffrouw, die door den man met wien zij samen leefde was mishandeld. Bovendien deelden de vrouwen mee, dat de man meermalen een drie-jarig kindje van de juffrouw mishandelde. Zondagavond vervoegde zich aan bureau' Zuidstraat een juffrouw namens een be woonster van den Ruyghweg, die toezicht op haar woning verzocht, omdat haar man haar steeds mishandelde en gedreigd had, den volgenden dag het huisraad té ver- koopen. In den nacht van Zaterdag op Zondag had de vrouw ook reeds uit angst voor haar man met haar kind de woning ver laten. Op de woning werd door de politie toezicht gehouden. Aangeboden hulp van de vletterlieden. Het was te verwachten, dat van Helder, waar zooveel bekwame en werkelooze roeiers zijn, hulp aan het overstroomde gebied zou worden aangeboden. De hee ren Bot en Bontes, resp. schipper van de Reddingboot en Reddingvlet, namen het initiatief aan de Marine de diensten van de werkeloozen aan te bieden. Van den Ohef Staf werd echter bericht ont vangen, dat er voorloopig nog materieel en manschappen genoeg waren. Zaterdagmorgen werden genoemde hee ren eohter door de Arbeidsbeurs opgebeld, met het verzoek zich voor de hulpaanbie ding aldaar te vervoegen. Voor de Arbeids beurs stonden reeds een tweehonderd vletterlieden en losse werklieden. Na een korte oonferentie met den wethouder van sociale aangelegenheden, den heer Ver stegen, werd den mensohen buiten ge vraagd, of zy hun hulp wilden verleenen. De bespreking -had tot resultaat, dat men overeenkwam voor de eersie week f go.per man te berekenen en vervol gens f 6.per dag en per hoofd. Voor iedere groote vlet zou verder f 10.— per dag en voor een kleine vlet f 6.berekend wordeh. Telegrafisch werd den Minister van Waterstaat met bovenstaand voorstel in kennis gesteld, met de mededeeling dat 20 groote en 30 kleine vletten direct beschikbaar stonden. Van den Secr.-Generaal van het Dep. van Waterstaat werd 's avonds 6 uur een telegram ontvangen, dat de Minister uit- stedig was (Z.Exc. was naar het gebied van den watersnood). De Secr.-Generaal gaf den Burgemeester in overweging het aanbod door te zenden naar den Oomm. van de Koningin in Limburg en Gelder land. Onverwijld heeft de burgemeester toen het telegram naar beide Commis sarissen van H. M. doorgezonden, waarin hij mededeelde, dat een deel der kosten door de gemeente Helder zou worden gedragen. (Vervolg van het le blad). Mook. By het staftion Mook en by het kerkhof van Mook zijn vliegtuigtentien opgeslagen voor berging van vee. Verschillende auito's met werklieden van de luchtvaartafdeeling zijn te werk» gesteld voor transporten in het overstroomde gebied. (Zondagavond ih«w acht zijn 25 man infan terie uit Arnhem naar Eldien) vertrokken voor redding van vee. Het detachement van het rêgimeüt genie troepen, dat Zondagmiddag via Zalt-Bommel naar Alphen a.d. Maas werd gedirigeerd, heeft Zondagavond een gat van 25 meter breedte in den Maasdijk by Alphen geslagen. Zondagavond laat is militair vaarttuigen- maiterieel uit het Zuiden van Limburg naar de Noordelijker streken verplaatst De marinemannen, onder leiding van den reserveluitenant Landsman, zijn Zondag middag 8 uur na aankomst te Neder-Asselt dadefijk begonnen met het redden van koeieni en varkens; o.a. werden vele koeien ge haald uit de R.-K. kerk te Balgoy. Deze mannen bleven doorwerken -tot 's avonds 8 uur, en Maandagmorgen zyn zij begonnen met het rondbrengen van proviand en petro leum. (Belangrijk nieuws is, dat er Maandag in dien dijk te AHen twee gaten gegraven zyn, elk ongeveer 4 meter breed en 2.5 meter diep, en dat er ontplofbare stof onderweg is, met een deskundige van de Hembrug, om twee gaten, elk van 60 meter, in den aijk te liften springen. Hierdoor zal men door het uitstroomen van het water dn de Maas ver lichting breógen voor het geheele land van Maas en Waal en Rijn van Nijmegen. Maastricht (Men meldt uit Maastricht van Zondag: Nu het water begint te vallen <het is niet veel, want van hedenmorgen 8 uur, toen de stand 4.67 M. was, tdt hedenmiddag 4 uur was hét slechts 6 cM.X kan men zien, welke verwoestingen dit heeft aangericht. In de straten der oude stad en ook in Wijk is hert water teruggetrokken. Aan de Duitsche Poprt, een nieuwe straat, die toe gang geeft naar den Heerderweg, zijn alle keien losgeepoeld, zoodat de straat niét te berijden i3- Trottoirs zijn verzakt! Aan het station stonden hedenmorgen de rails jjog alle in het water. De perrons waren vrij: Een paar treinen richting Roermond zyn ver trokken. .Men hoopte ln don namiddag den volledigen dienst naar het Noorden (te kun nen hervatten, echte1- niet over Weert, maar alles over Hert dorp Ooyen, by Venlo, onder de ge meente Broekhuizen, aan de Maas gelegen, is al zeer zwaar door het water bezocht. V er- scheidene huizen staan er tot aan het dak in en het plaatsje is door den stroom geheel van de wereld afgesloten. Er is een menigte vee verdronken, o. m. een stal met 30 koeien. Ook is er veel huisraad en wintervoorraad verloren gegaan. Zooveel mogelijk wordt er met behulp van vaartuigen gered. Nijmegen en omgeving. Zaterdagavond laat en Zondag zyn aan het station te Nymegen weer uit verschil lende plaatsen mariniers en matrozen aangekomen, om hulp te bieden in de door het water geteisterde plaatsen. Maanmiddag werden vyi vletten met vyf man per vlet naar Mook vervoertL per trein. Een 150 man waren toen noi aan het station met vletten in reserve. A Korten tyd daarna waren ook Veze naar verschillende plaatsen gedirigeerd. Zondag is het rivierwater den Ooy pol der ingeloopen; mannen van de genie hadden, toen 's morgens de dijk bij De tien Geboden dreigde door te breken, om dien dyk te sparen, de overlaat doorge stoken. Over een honderd meter breedte stroomde het water de Yoy in. Een troostelooze ydjde watervlakte, tot over de grenzen, wiarop het bekende kerkje van Persingen zioh scherp aftee- kende. En in de verte staken hoog bo ven het water uit de schoorsteenen der steenfabrieken langs de Waal tot Millin- gen. Uit het land van Maas en 'aal. In een hedenmorgen gehouden confe rentie van het Gemeentebestuur met de vletterlieden, hebben twintig schippers hun vletten met bemanning gratis aanjj geboden om hulp te verleenen ln het overstroomde gebied. In Maas en Waal is de toestand sedert gisteren weinig veranderd. Beuningen en Weurt zijn nog watervry, Neerbosch eveneens. In de omgeving van Dreumel was vanmiddag de toestand ernstig. Op last van den burgemeester-dijkgraaf is in den afgeloopen nacht by Dreumel de overlaat van de Maas doorgestoken om j het water uit het Land van Maas en Waa^ te spuien. Vanmiddag had die maatregels de gewenschte uitwerking nog niet. Er i zijn booten gevraagd om oudjes en zie ken naar Nijmegen over te brengen verpleging. Een groot aantal schuitjes over het overstroomde gebied om, U.\7W V VÜIOH UVJULUO ^OUiOU Uillj y noodig, hulp te verleenen. De burgeif ter heeft nog meer hulp gevraagd. Maandag zijn te Nijmegen aangc. aangekomen twee transporten ki 80 uit Cuyk en 100 uit Dreumel. ren met bootjes naar Mook gebrs iuvt waar de trein hen bracht naar 1 vmi, Va\ - R.-K. Huisvestigings-comité h<-,iT&7 toj. loopig de zorg voor de klnder „an gpnomen.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5