1 I» DreumeL Te Dreumel, tegenover Tiel, was het Maandagmiddag hoogst kritiek. Het heele dorp stond blank; vele huizen stondflU l tot aan den nok in het water. Maandagmorgen werd uit Dreumel ge meld: Steeds hooger wast het water in het land van Maas en Waal, steeds verder zakken hulzen en dijken in het natte ele ment, en wordt alierw.egen verwoesting aangericht De toestand in Dreumel is hedenmor gen van dien aard, dat indien niet spoe dig een algeheele verandering in den wa tertoestand intreedt, het dorp door alle inwoners zal moeten worden ontruimd. Op het tfbogste punt in de gemeente staat het water nog ruim een meter hoog, ter wijl in de laag gelegen gedeelten op som mige plaatsen 6 a 7 meter water staat De huizen zijn hier en daar in deze lage ge deelten van de gemeente geheel in het water verzonken. Andere huizen staan hall of voor een grooter gedeelte in het water. De burgemeester van Dreumel, de heer A. A. J. van Erp, heeft zich in den afge- loopen nacht dan ook gedwongen gezien tot krasse maatregelen om te voorkomen, dat er vele menschen in hun woningen om het leven zullen komen. Gedurende den nacht is de marechaus see er toe over gegaan de mensohen te dwingen hun woningen te verlaten. In booten worden thans de inwoners uit de meest bedreigde huizen gehaald en over gebracht naar het veiliger plaatsen. Ge vlucht naar de zolders, moeten zij hun woningen, waar zij, soms in het donker, andere bij petroleum of kaarslicht, een angstigen nacht doorbrachten, door dak vensters verlaten om in de bootjes te stappen. Ook de groote gebouwen staan in het water. Het Postkantoor is beneden on- dergeloopen en ook het Raadhuis wordt bespoeld. Gelukkig kon de telefooninstal latie in het postkantoor tijdig naar de bo venverdieping gebracht worden, zoodat de verbinding met de buitenwereld nog mogelijk is. In de bovenverdieping van het raadhuis zetelt de burgemeester met zijn helpers en van hier uit worden de bootjes verzonden naar de meest bedreig de plekken. Niemand in het dorp heeft den afge- loopen nacht geslapen. Allen hebben, voorzoover zij daartoe in staat waren, ge holpen de bedreigden in veiligheid te brengen en het mag zeker een wonder heeten, dat nog geen menschen zijn om gekomen. Reeds storten hier en daar de huizen in en de burgemeester deelde mede, dat waarschijnlijk tegen den mid dag, het grootste gedeelte der bevolking naar den Bosch zal moeten worden over gebracht I Het electrisch'licht werkt niet meer en Dreumel was den afgeloopen nacht, in welken het voortdurend stormde, in. duis ternis gehuld. De ernst van den toestand blijkt wel uit het feit, dat eenige personen van angst krankzinnig zijn geworden. De overbrenging van de bewoners naar den Bosoh geschiedt per boot tot aan den dijk, op ruim een kwartier afstand van Dreu mel, waar auto's gereed staan om hen verder te vervoeren. Oost-Noord-Brabant De berichten, die Zondag uit Beugen binnenkwamen, luidden steeds verontrus tender. Oirca balfacht werd uit hét kruis punt Beugen meegedeeld, dat de vladuot was ingestort en dat overal heen om militaire hulp was gevraagd. Heit stationsemplace ment en het station dreigden weg te spoelen en het ergste werd voor de menschen ge vreesd'. Om drie uur kwam vua Boxmeer heit be richt, dat op het kruispunt Beugen veertig mensohen in levensgevaar verkeerden. Men kon hen niet bereiken en zou traohten hen Maandagmorgen met een motorboot af te halen. Utt Venla Zondagavond en -nacht was de stad in duisternis gehuld. Het verkeer In de stad heeft al vroeg opgehouden: de bevolking, dde door het water in de huizen opgesloten aït, heeft zich vroegtijdig ter ruste begeven. De nood ln de stad Is groot en de ellende die geleden wordt is nog niet te overzien. Het ergste zijn de bewoners van de armen* wijken „aan het Hetje" er aan toe. Zondagavond ls een detachement marine en mariniers te hulp gekomen. Den gehee- len nacht hebben zij met de brandweer door de ondergeloopenrot raten gepatrouilleerd om het verkeer te onderhouden en zoo noodig hulp te verleenen. De sohuiten waren van rte fakkels voorzien, waardoor de komst Jantjes in den duisteren avond reeds van verre werd aangekondigd. Maandag morgen arriveerden de Koningin jen Prins Hendrik met gevolg. Zij' bezochten in de marineschuiten de onderstroomde gedeelten der stad. Arnhem en omstreken. De boerderijen' aam de overzijde van de rivier lang» den Eidensohen dijk zijn thans vrijwel alle verlaten. Zondagavond ls men tot laat ln den naoht bezig geweest om de ^levende have naar de stad te brengen. L' De weg van Arnhem naar Heteren'aan de overzijde van den Rijn staat diep onder water en de daarvoor golegetu woningen heeft men alle moeten verlaten, daar men 'k op de zolderverdiepingen niet meer vel- \was. meeste woningen toch staan bijna tot fhet d4k ln het water en de geweldige uide atroom beukt tegen deuren en ven- Boerderijen, die zelfs bij den hoogsten \?fcand nog vrij bleven, zijn thans even- werstroomd, re den weg naar NUmegen staat het |n weerszijden tot aan de kruin van en hst reeds over heen en deze dijk heeft dan ook anV/"^ ttjtiwa vam den voortdursnden golfslag. Het verkeer is evenwel nog steede ijk moge Op den Eldenschen dijk spoelt het water thans over den dijk heen, zoodat spoedig de verbinding met Elden, Eist, enz. zal ver broken zijn. Ook naar den kant tan Weeter- voort spoelt het water op verschillende plaatsen reeds over deni dijk. Nadat Zondagnacht het water nog steede was blijven wassen, zoodat een stand van liB.40 N.A.P. is bereikt, kon Maandag morgen worden geconstateerd., dat de stand dezelfde bleef. Langs de WaaL De Waaldfjk btf Erleom doorgebroken. Maandagmiddag werd uit Nijmegen ge meld: In de streek langs de Waal van Nijmegen tot 'Millingén is de toestand ernstig. Des nachts is de Waaldijk bij Erleoom doorge broken. Op den dijk daar stonden vannacht een 150 menschen, onder wie vele kinderen, die toen met een boot uit Nijmegen zijn af gehaald' en met autobussen werden gebracht naar Ubbergen, in welke gemeente Erlecom ligt Opnieuw is een boot naar Erlecom, om menschen in veiligheid te brengen. Uit Druten wordt gemeld, dat de toestand daar onveranderd is, en uit Herpen,'bij Ra- venstein, dat daar wordt gevreesd voor door braak van den keerdijk. Op 'het laagste gedeelte van de Waalkade was de toestand Maandagochtend kritiek. Het water drong, ook door afdammingen heen. Achter de Vischmarkt stond op som mige plaatsen 3 decimeter water, in de Steenstraat meer dan een halven meter. Den Bosch. De burgemeester van Den Bosch heeft nader een telegram van wethouder De Leeuw te Alphen aan de Maas ontvangen, dat als volgt luidt: „Is er plaatsing ten Uwent voor vluchtelingen? Niets over dan de dijk, die ook zal overstroomen. Van alles te kort". 'De burgemeester heeft daarop naar den burgemeester van Alphen getelegrafeerd, dat deze zich moet wenden tot het huisves tingscomité, dat hij gewaarschuwd heeft, dat gemeld moet worden, of de vluchtelingen in aantocht zijn en hoeveel er zijn te wach ten. Vijf rijnaken worden gereed gemaakt om te worden gedirigeerd naar Alphen aan die Maas Om halftwaalf kwamen hier 8 vrouwen en 5 kinderen in een wagen uit Dreumel aan. Maandagmiddag vertrokken uit Den Bosch vier sleep booten en zes Rijnaken naar Alphent die dobr torpedisten worden afgehaald. Zij zullen zooveel mogelijk voe- dings- en verlichtingsmiddelen meenemen en zullen de vluchtelingen van den dijk te Appeltern haien, daar deze niet meer per auto te bereiken zijn, omdat de dijk op twee plaatsen is doorgebroken. Van den burgemeester van Oeffeit is bij het Huisvestingscomité een telegrafisch verzoek om hulp ontvangen voor levensmid delen en vervoer van vluchtelingen. Dat kan alleen per boot over de Maas geschieden; Oeffeit staat onder water. Opnieuw zijn Maandagmorgen vijf auto bussen naar Dreumel vertrokken om vluch telingen, te halen. Vrachtauto's voor vee worden gereed gehouden voor het geval ze noodig zijn. De heer Gits te Dordrecht staat klaar om bij den eersten oproep met booten te komen voor Beugen. Te. 'Dinxperlo krijgt men meer en meer last van het water. Bezoek van de Koningin. Het oorspronkelijke plan dat H. M. Maan dag Boxmeer zou bezoeken, moest vervallen. De Koningin stapte om 1 u. 15 op de spoor brug over de Maas bij Katwijk uit den trein. De Koningin ging hier over eni begaf zich op weg naar Ouyk, waar zij aan land ging en een korte wandeling maakte' door enkele nog begaanbare straten. Zij onderhield zich met enkele bewoners. Het was een treurig ge zicht, alle hulzen geheel of gedeeltelijk onder water. Ook het kerkhof daar stond blank. De tocht ging verder over de breede wa tervlakte hierop tot het klooster St. Agatha. De Koningin raakte keer onder den indruk van het Imposante gezicht op de op dit punt thans kilometers breede stroom, waar de sterke wind en de regenvlagen het sombere van deze ramp nog sterker deden uitkomen. Bij het klooster en daarin staat 4 dM. water. De boot werd hier dan ook niet verlaten. Doorgevaren werd naar Gennep, welke plaats thans ook diep onder water staat. Een zestal vletten, die meegevoerd werden gin gen achter de directieboot. De bakenmees- ter, die den tocht meemaakte, achtte het te gevaarlijk den tocht verder uit te strekken. In tegenstelling met het oorspronkelijke plan eindigde de vaartocht op den Limburg- schen oever van do spoorbrug van Mook, vanwaar de Koningin zich te voet naar de wachtpost bij de brug begaf. .Na aan de andere zijde van den spoordijk er» afgeklommente zijn, ging de Koningin door een zeer modderig terrein en zonder van een voor haar gemaakte plankier ge bruik te maken naar de afdamming, die men op den weg Malden—'Mook ln den spoor dijk had aangebracht D« bevolking toonde zich dankbaar voor de koninklijke belangstelling. Te Ouyk werd de Koningin met hoera's ontvangen. Deventer en omgeving. De toestand van de stad ten aanzien van den hoogen vloed' ls Maandag nog ernstiger geworden. Nog houdt het dijkje, dat de bui tenwijken op den Linker-IJseloever moet beschermen, het uit, maar lang kan dat niet meer duren. Men verwaoht ln den komen den nacht daar «en doorbraak, die dan de geheele Hoven, een groot complex gronden, waar honderden menschen wonen en tal van tuinders hun bedrijven uitoefenen, zal doon overstroomen. Meteen gaat dan de Steenenkamer, een daaraan grenzende wijk van de gemeente Voorst, onder water. Ook daar wonen tal van gezinnen en zijn vele tuinlKniwbedrijven gevestigd. Om Zutphen staat alles blank. Die stad 1» van Deventer naar Gorael niet meer te bereiken, omdat op den Rijksstraatweg tue- schen Deventer en Epse ongeveer een me- ter water staat. 'Zorfdagavond was het pielt voor de Hoven en de Steenenkamer beslecht, evenals tevo ren al was geschied met den polder de Wilp- sche Kiel ten Zuiden van de stad. Te 2 uur ln den namiddag liep heit water in laatstge-' noemden polder over den dijk bij de steen fabriek de Vlietberg en de boerderij der ge meente Deventer de Yperenberg. De toestand bfj Mehr-Hoog verbeterd Maandagmorgen uit Rees ontvangen be richten melden, dat de dijk te Mehr-Hoog nog houdt en dat dank zij de hulp van sol daten der rijksweer de toestand niet meer zoo zorgelijk is. Schoonhoven. ■Het geheele plein' buiten de Veerpont is ondergeloopen; verschillende woningen zijn ontruimd. Voorbij Jaarsveld dreigen wellen te ontstaan in den Lekdijk. De hulp van de Marine. Aangaande de hulpverleening door de Marine, vernemen wij nog het volgende: Maandagavond en hedenochtend werden vanuit Hellevoetsluis nog 3 motor- en 7 gewone vletten naar Nijmegen gezonden. Van Gorcum werden reeds 2 vletten op dringend verzoek daarheen gestuurd. Gisterenavond volgden van daar nog' 2 stuks. Van hier vertrokken hedenmorgen nog 25 bevaren manschappen, zoodat zich thans reeds bijna 1000 man der marine in het overstroomingsgebied bevinden. Bovendien zijn 20 koks der marine gereed om op eersten oproep te vertrekken ter bediening der door de Jandmacht beschik baar gestelde keukenwagens, waarvoor bij het leger geen koks beschikbaar waren. Vrijwel in elke gemeente langs de Maas bevinden zich eenige vletten der marine. Te Maastricht waren aanvankelijk 23 man schappen, later werden nog 20 er heen gezonden. Dinsdagmiddag vertrekt de vlce-admiraal C. Fock, commandant der marine, alhier, met zijn adjudant naar het overstroomde gebied, teneinde zich van de hulpverleening door de marine en de verzorging der manschappen op de hoogte te stéllen. Berichten van Dinsdagmorgen. Een onderhond met Minister Lambooy. Een specialen verslaggever van „de Telegraaf" heeft gisterenavond, een onder houd met den minister van Oorlog, Lam booy, gehad. Zijne Excellentie deelde mede, dat hij naar het overstroomde gebied was gekomen om zich persoonlijk op de hoogte van den toestand te stellen. Zijn indruk was, dat men, wat materiaal en personeel betreft, den toestand thans volkomen be- heerscht. Indien eventueel nog meer materiaal noodig zou worden, zijn maat regelen getroffen, dat dit binnen den kortst mogelijken tijd naar bet overstroomde gebied kan worden gedirigeerd. Z. E. heeft zich met verscheidene offi cieren, onderofficieren en minderen onder houden en zeide, zeer verheugd te zijn over den opofferenden en enthousiasten geest, die bij allen heerscht. Wat hem bijzonder heeft gefrappeerd is de vol maakte en prettige samenwerking, welke heerscht tussohen land- en zeemacht. Zij werken allen als paarden. De beste hoe danigheden van den Hollandschen soldaat en matroos, zoo besloot hij, zijn steeds te voorschijn gekomen als het land in gevaar is. In ernstige toestanden als deze blijkt eerst, hoefeer men op onze stoere Hollandsohe jongens kan rekenen en met welk een élan zij zich aan de hun opge legde taak wijden. Zij zijn van het beate materiaal, dat man zich kan danken. De toestand ln en om Grave. Een verslaggever van de „N. Rott. Ort." seinde hieromtrent aan zijn blad: Grave staat heelemaai rondom in heit water en men kan er alleen per boot komen en dan nog maar van één punit, het dorpje Velp, dat Westelijk ervan gelegen ia. Over Velp loopt de Rijksweg, die in normalen tijd de verbinding tussohen Deni Bosch en' Grave vormt. Maar op het oogenbllk la er voorbij het oafé De Oude Elft, het laatste huis van Velp naar den kant van Grave, in het geheel geen weg meer te zden. De telefoonpalen geven de eenige aanwijzing, waar men moet loopen en als men wil weten hoeveel water er wel staat, dan behoeft men maar naar het verkeersbord te kijken, dat ln normalen tijd aan het begin van den weg, nu een paar honderd meter ver ln het water staat, en er nog zoo wat een 26 cM. boven uitsteekt. In de bedding van de Beereche Maas van Grave staat het water nog veel dieper, wel een meter of twee, drie, naar men ons var- zekert. En wanneer men nu weet dat sinds de ophooging van den Beerschen Overlaat in 1920 de Beereche Maas 's winters om zoo te zeggen geen Maaswater meer heeft ge had en men er altijd met gemak doorheen heeft kunnen waden, en dat men er nu wel staande ln zou kunnen verdrinken, als de volksmond zegt, en bovendien de Beereche Maas nog een paar honderd-meter lands bui ten haar kaden om 1.6 meter diep heeft overstroomd, dan kan men zich vooretellen hoe abnormaal en «irnstlg de toestand op het oogenbllk wel is. Grave zelf ls evenwel volkomen droog gebleven. 1 Bij Over-Asselt ls de Maasdijk, zooals men heeft gelezen, doorgeslagen. Een stuk van een paar honderd meter breedte is er totaal uit en door dit gat bruist nu maar ge durig het Maaswater. Behalve de streek ten Zuiden van NUmegen die hooger gelegen ls, staat ln het gebied tussohen Maas en Waal, te beginnen bij Over-Asselt, naar ons werd verzekerd, alles diep onder water tot Alphen, ten Zuiden van. Tiel, toe. Vannacht kon men te Grave het gedreun van kanonschoten of ontploffingen hooren. Men was, zooals reeds was aangekondigd, bezig den rechter Maasdijk bij Alphen op te blazen, met de bedoeling dit door bet gat ln den dijk het water uit het land van Maas en Waal naar de Maas terug zou vloeien. Of deze berekening uit zal komen moet nog blijken. Vanochtend, toen wij op Neder- Asselt waren, was er tuBschen den stand van de Maas en van het water in het over- geloopen gebied aan gene zijde van den 'Maasdijk nog wel een meter en meer ver schil, hetgeen ook de stroomsnelheid door het gat in den dijk bij Over-Asselt verklaarde. En tussohen de ontploffingen door 'hoorde men vannacht ook het noodgeklep uit Escharen en Gassel, die belden in het ge bied van de Beereche Maas liggen en ook steeds* meer water krijgen. Aan zijn droge positie heeft Grave Het te danken, dat 't wijkplaats is geworden voor al degenen uit den omtrek, die in de 'be nauwdheid zaten. De Graafsche bevolking heeft op het eerste gerucht van den nood aanstonds haar woningen wijd open gezet voor die vluchtelingen. Vele ingezetenen hebben er eenigen in huis. Verder is er plaats gemaakt in verschillende gebouwen zooals de sociëteit, de normaalschool, het klooster van de Flransche paters en het blin deninstituut, welks blinden gelukkig nog met vacantie zijn. Het Roode Kruis heeft bedden verschaft, particulieren zijn even eens met beddegoed bijgesprongen en zoo heeft men in die geïmproviseerde toe vluchtsoorden reeds aardig wat menschen kunnen opnemen en is er nog plaats voor veel vee, voor het geval te Escharen en Gassel de nood aan den man mocht komen. De voedering van al het ondergebrach te vee baart veel zorg. Veel vee is omge komen. Voortdurend zijn de Graafsche bakkers in de weer om brood te bakken voor al de drenkelingen in de dorpen. Met schui ten wordt dat erheen gebracht en gedis tribueerd. Van de boeren zelf heeft men jammer genoeg niet veel medewerking. Zij ?ijn dan ook wel erg uit het veld ge slagen en bovendien bang om van huls te gaan. Men kan het begrijpen. Maar het zou toch beter zijn als nu iedereen eens meehielp in de eerste plaats de drenkelin gen zeiven, om elkaar hulp te bieden. Bij (ie hulpverleening doet zich het ge brek aan schuiten en ander transportma teriaal nijpend gevoelen. Al wat varen kan is op het oogenblik reeds in gebruik en er is nog lang niet genoeg,. Veel meer motorbooten en groote vletten zouden' er noodig zijn om alle menschen, die over willen en al het vee naar Grave te bren gen. Enfin men doet op het oogenblik wat men kan. De marinesoldaten, die te Gra ve ingekwartierd zijn, helpen prachtig mee, maar zij kennen den weg door de overstroomde streek, waar overal hinder palen onder het watervlak verscholen zitten, slecht en om met varkens en koeien om te gaan moet men geen ma trozen hebben. Hun handen staan er ver» keerd voor, want een varken is een var ken en blijft een varken ondanks alle wa tersnood. En als men het vooruit wil heb ben, loopt het steeds achteruit. Zes man hebben wij aan een varken zien sjouwen om het van zijn- plaats te krijgen en er was geen klaarmaken aan. Toen kwam er een varensman bij, Maarten Selder, een ruwe gast, die gewoonlijk weinig te spre ken is, maar zich nu het vuur uit zijn sloffen loopt, pakte het varken pardoes op en zette het met een zwaai waar het wezen moest. Maar dat moet men kunnen en er komt ook wat klacht bij. Ds. Posthumus vertelde ons, dat hij van de week te zamen met de nonnetjes van het klooster De Wijnberg ook aan het kalfjesvangen was geweest. Zoo helpt leder op zijn manier mee. Er is een hulp comité ingesteld tot regeling van de huis vesting der vluchtelingen en een veeoom- missie voor de redding en verzorging van het vee. Te Neder- en Over-Asselt De oorrespondent is daarna naar de doorbraak bij Neder-Asselt gegaan. Achter den dijk niets dan water. De hulzen tot het dak er onder en geen leven te bespeuren. Vlak bij den dijk een loco mobiel met de pijp nog juist even boven den waterspiegel. Een man uit Balgooy vertelde ons dat de mensohen daar op den dijk ln tenten blvakkeeren, maar dat er vrouwen zijn, die al dien tijd nog niet geslapen hebben en maar heen en weer loopen in den re gen. Hoe fel de Maas tegen den dijk heeft gespookt, zagen wij aan den rand vuil, alen de golven tot bijna aan de kruin van den dijk tot maar een handbreed eronder hadden opgeworpen. Bij het gat in den dijk waren mariniers bezig een ponton te water te laten, waarmee zij naar Mook moeaten. De dijk la tussohen Over- en Neder- Asselt radioaal weggespoeld. Op Oude jaarsdag kon men, vertelde da. Postumus, de golven van de Maas soms over den dijk die toen nog stand hield, zien heenspat ten. Een geweldige kraoht moet er achter het water gezeten hebben om den broe den dijk zoo te knauwen. Duidelijk ziet men aan gene zijde van het gat den bree- den bruinen aarden wal, waar hij afge knapt ls. Algemeen is de klaoht over gebrek aan transportmiddelen en laksheid der boe ren. Was er eerder hulp geweest, dan had men de breuk kunnen beperken. Voor de geneeskundige hulp ls nu vol doende gezorgd, door een vlet met mari nepersoneel ter beschikking van dr. Kan- ters te Grave te stellen. Venla De tweede nacht, dat de stad in duister nis gehuld was, bood een nog troosteloo- zer en meer luguber schouwspel dan de eerste. Een stormaohtlge wind, vergezeld van kletterenden regen, maakt den toe stand nog hopeloozer. De naoht was stik donker, geen hand voor oogen was te zien. Door de duisternis schemerde uit enkele hulzen een zwak lioht van een pe troleumlamp of een kaarsje en de met wa ter gevulde straten geleken duistere ka nalen, waar een sneue en sterke stroom doorheen schoof. De stroom was aan da Roermondsche •traat, groote Beeketri at en Jodenstraat en Jodenstraat zoo sterk, dat de marine- vaartuigen er sleohts met moeite,tegenop konden komen. Een ernstig probleem biedt de voedsel voorziening. Ofschoon marine, brandweer en Gemeentewerken hun uiterste best doen, zal het te bezien zijn of hun pogin gen slagen. Bakkers, slachters, kolenleve* ranciers, melkinrichtingen zijn grooten- deels onder water gezet en kunnen niet werken of leveren en de weinigen die dat kunnen, zijn onvoldoende om in de be hoeften te voorzien. Het ergste door de ramp getroffen is het Hetje, dat overbevolkt is en waar het water tot aan de daken staat. De bewo ners zijn gered en goed ondergebracht te Bleriok. Vlak tegenover Venlo werden gisteren 160 personen dakloos. Zij allen zijn on dergebracht. Voor bedden, matrassen, de kens enz. werd door de militairen ge zorgd. De rivier ls tot Dinsdagmorgen een 26 centimeter gevallen. Hier en daar is reeds een winkel van het water vrij, maar aan het geheele aspect van troosteloosheid heeft de val nog niets veranderd. Intusschen houdt de bevolking den strijd vol tegen de elementen. Zij strijdt en redt wat zij kan en houdt bij al de ellende het hoofd boven water en men verliest den moed niet, al ziet men dan ook de toekomst zeer ernstig en donker tegemoet. Nijmegen. Het water stijgt onder Neerbosch ten Zuiden van de weeeinrichting 3 cM. per uur, en zal het Weezendorp spoedig berei ken. De diistrictsbevolking is op de boven verdieping ondergebracht De Weezenkapel dient tot veeberging. Weurt, Beuningen, Ewijk, waar woningen reeds om het welwa ter moesten worden ontruimd, loopen onder. Voortdurend werd Maandag nog met de mo torboot de Ooypolder ingevaren, telkens bracht zij een 70 menschen te Nijmegen aan. De geheele polder is in nood. Witte la kens woeien boven de woningen uit, ten teeken dat er hulp noodig was. Met bootjes werden de menschen van de daken afge haald. Van alle kanten komen bij den bur gemeester aanvragen in om levensmiddelen en andere benoodigdheden voor de onder- geloopen dorpen, doch de verstrekking is een moeilijk op te lossen vraagstuk, omdat de dorpen ver afgelegen en haast niet te bereiken zijn. Aan het station, waar ook Maandag versterking van marinepersoneel aankwam, brengt de toestand veel drukte. Telkens vertrekken manschappen met vlet ten naar de hulpvragende dorpen. Aan de Waalkade blijft de toestand critiek. Vooral ter hoogte vanvde Groote Straat. De afdammingen daar zijn versterkt en staan onder bewaking. In de woningen langs het lage gedeelte der kade heeft het water een nooit gekende hoogte bereikt. Het veer is weer verlegd, nu naar het hoogste gedeelte der kade in de richting van den centrale, dicht bij de spoorbrug. In groote zorg werd de nacht tegemoet- gegaan, want om Nijmegen heerscht nood. Gelukkig, dat deze gemeente voor een groot deel hoog ligt, en er dus voor de in wijde omgeving liggende gemeenten althans één punt is, waaraan de aanvragen om hulp kun nen worden gericht. Uit de overstroomde dorpen worden te Nijmegen nog honderden vluchtelingen verwacht. Het R.-K. Huisves tingscomité roept de Ingezetenen op tot het verschaffen van onderdak. Volgens bij het departement van oorlog Ingekomen berichten is de toestand ln den polder te Ooy benoorden Beek, Ubbergen en Erlecom zeer ongunstig geworden. In Nijmegen wórot met het oog op den kritieken toestand in den Ooypolder vaar- tulgenimaterieel verzameld. Door de zorg van het Vrijwillig Land- stormoorps Vaartuigendienst worden 18 booten van Dordrecht naar Raveateyn ge- braoht. Bovendien rijn 8 booten uit Warmond per trein naar Nijmegen vervoerd. Hedennacht seinde Keulen 06 cM. val Boreulo. De gemeente Boreulo opnieuw geteisterd De kaden van de Berkel, Bolksbeek, Schipbeek en Gravengracht hebben het water niet kunnen keeren^ Over honder den meters lengte loopen zij over. De groote watermassa kwam voornamelijk op Oudejaarsavond het land binnenstroo men. De bewoners van de onder water ge-' raakte hofsteden zijn gevlucht naar hoo ger gelegen «treken. Mensohenlevens zijn gelukkig niet te betreuren. Arnhem. Uit Driel wordt gemeld dat een stuk uit den Rijndijk ls geslagen. In allerijl worden maatregelen genomen om het gat te stoppen. Uit Eist en omstreken zijn 2000 zakken zand aangevoerd om zoo goed mogelijk den dijk te versterken. Aan de overzijde stroomt het water nu over den Eldenschen dijk, zoodat de weg naar Nijmegen voor dat gedeelte niet zonder gevaar la. Het water staat op den dijk reeds 20 cM. De bewoners der aan den dijk gelegen wonlngln kunnen nog langs planken hun woningen bereiken. Even voor het fort Westervoort stroomt het water over een afstand van eenige honderden meters over den dijk ln het Arnhemsche en Velpsehe Broek. Hierdoor wordt de geheele boulevardwijk bedreigd, evenals de lage gedeelten van Velp. Go- meentewerken hoopt het water te keeren bij den spoorweg Arnhem—Zevenaar, door voor oe viaducten dammen op te werpen. [De bewoners der achter den dijk gele gen boerderijen brengen hun vee reed* in veiligheid. Voor den diijk eeif vreest' men niet, daar deze tweede bandjjk voldoend» sterk ls. Overall waar de dijk wordt uitge slagen is meni dadelijk ter plaatse oani d» ontstane uithollingen' te versterken. Maandag kwam bericht dat op de grens van Arnhem en Westervoort de oud» Veerweg, waaraan ean aantal waxingan staaa, was stuik geslagen. JJ 1- -Uil' Qroote toewijding van «oldaat en matroos

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 6