De witte Priester van Siva De verbouwing is aangevangen. HermanNypels NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. BUITENLAND. Zooveel mogelijk zuilen wij, uitverkoopen. Zie de étalages! Nr. 6128 •*;ar; ri" .rr £3aC3UeOB DINSDAG 12 JANUARI 1826 54*** JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 De voorbereiding der ontwapenings conferentie. Londen, 11 Jan. Reuter meent te weten dat er aanmerkelijk verschil van inzicht bestaat aangaande de strekking van de werkzaamheden van de commissie ter voorbereiding van de ontwapeningsconfe rentie, welker bijeenkomst misschien zou wonden uitgesteld. De Ver. Staten wen- achen de maritieme ontwapening van de ontwapening te land te scheiden, terwijl Frankrijk, Italië en Japan tegen elke af scheiding zijn gekant DUITSCHLAND. De regeert ngscrlsis. President Hindenburg heeft besloten de groepsvergaderingen van heden af te wachten, alvorens hij een kabnetsforma- teur benoemt. Verder heeft hij de leiders van centrum en democraten verzocht hem Maandag mee te deelen of eii een (kabinet uit de groote coalitie nog mogelijk achten, daar hij zich anders niet verantwoord acht de regeeringsvorming nog langer uit te stellen. De werkloosheid. Het aantal Berlijnsohe weikloozen is sinds verleden week met 160000 tot 170000 gestegen. De veemgerichten. Volgens het Acht Uhr Abendlblatt zou de politie te Döberitz vier lijken hebben gevonden' van onbekenden, die, naar men vermoedt, allen door veemgerichten van de zwarte rijksweer ter dood zouden1 zijn veroordeeld:. Zelfmoorden. Zondag hebben te Berlijn alweer zes menschen zelfmoord gepleegd. De gewezen vorsten. In een door de republikeinsche partijen te Frankfort a.d. M. belegde, druk be zochte vergadering heeft Loebe, president van den Rijksdag het woord gevoerd over de met de gewezen vorsten te treffen re geling. Hij wilde, zoo zeide hij, het volk in staat stellen bij referendum zijn mee ning over de volgende twee punten te zeggen: 1, Het geheele vermogen der gewezen regeerende huizen gaat over in staats bezit, 2. de nog lévende vorsten die niet vol doende vermogen bezitten krijgen een rente die door de wetgeving, der bonds staten zal worden bepaald. ENGELAND. MacDonald over de regeering. Ramsay MacDonald is op zijn, reis te Colombo aangekomen) en jaldaar geïnter viewd. Op-de vraag naar zijn oordeel over; den ipolitiefcen toestand in Engeland ant woordde .hij, kort maar duidelijk: „Enge land heeft van de 'huidige regeering zoo zeer tgenoeg, dat het waarlijk zou willen die regeerirug- nooit te hebben igokrogien,. De Voedselraad. Na het brood de melk. De Voedselraad zal overgaan tot het in stellen van een onderzoek in de meik- industrie. Verwacht wordt, dat hiermede in het begin van de volgende maand een aanvang zal worden gemaakt Het ligt in het voornemen dit onderzoek, indien mo gelijk, nog nauwgezetter te doen zijn dan het geval was met de quaestie van den broodprijs. Het bestuur van den Raad zal boerderijen bezoeken, om de melkproduo- tie terplaatse na te gaan. Niet alleen zul len de kosten van productie en distributie der melk worden bestudeerd, alsmede de winst, die de boeren en de groote melk- bedreven maken, maar ook zal een onder zoek worden ingesteld naar de prezen, die zijn vastgesteld tusschen de melkvee houders en den melkhandel. De raad zal de beschikking hebben over prijzen en andere rapporten, die zijn opgesteld door het departement voor de levensmiddelen voorziening. Groote branden. Op 8 plaatsen heeft gisteren in1 Enge land een zware brand gewoed In Bristol is die oude kerk van St. Miohael nagenoeg volkomen door het vuur verwoest. In de badplaats Raonsgate brandden 4 groote winkelpanden af, benevens de loods waar in de badstoelen beWaaid werden. De erg ste brand woedde in het gebouw van de Nationale Liberal dub te Cardiff waar voor een halve ton schade aan den inven taris en de bibliotheek werd' aangericht. Verschillende brandweerlieden moesten in bewusteloozen toestand weer uit, het bran dend gebouw gesleept worden, zoo fel waren de rook en 'de hitte. Brand ln een werkhuis. Zondagavond heeft in het werkhuis te Sutton (graafschap Surrey) een groote brand gewoed, die mijlen ver zichtbaar was. De duizenden menschen die er in ondergebracht waren, verlieten het ge bouw in volmaakte orde, dank zij een voortreffelijke tucht Niemand kreeg let sel. Het centrale gebouw is' geheel ver woest en de schade beloopt 180.000 gulden. BRITSCH-INDIE. Bommenmakers te Calcntta veroordeeld. De speciale rechtbank te Calcutta, die de zaak 'behandeld heeft tegen de negen Bengali's, die in November aangehouden zijn op grond van de ontdekking van een fabriek van bommen in een voorstad van Calcutta, heeft alle beklaagden schuldig hervonden. Drie hunner zijn. veroordeeld tot 10 jaar verbanning, vier tot vijf jaar zware kerkerstraf en de twee overigen tot drie jaar gevangenisstraf. FRANKRIJK. WapensanokkelarlJ. Duitsche wapens voor de Fran- sche fascisten. Donderdag is te Feignies door de douane een reiziger betrapt op wapen- smokkelarij. De smokkelaar, Delaroohe geheeten, verklaarde beheerder te zijn vain een landgoed van den prins van Ohi- may in België en sinds eenigen tijd' te Pa- FEUILLETON. door BURTON E. STEVENSON. ^Sylvester werd opgeroepen om de rest van zijn getuigenis af te leggen.. Hij klaarde het systeem van bochten en noe- ken, waarin vingerafdrukken zijn gegroe peerd en verdeeld, en de verschil e punten van gelijkenis waardoor beweze kon worden dat twee afdrukken door den zelfden vinger gemaakt moesten ztfn. duj toonde daarna aan, dat de afdrukken, ochtend door Swain gemaakt, PJ60"® overeenkwamen met de foto's van <ie_ - drukken op de kleedingstufcken. slotte werd de 'getuige aan nitf overge laten voor een kruisverhoor. ,,Mr- ay - vester," begon ik, „bent u bereid te be weren dat deze .vingerafdrukken aoo niemand1 anders in de wereld g°™aa konden worden dan door Mr. Swain Sylvester weifelde daarop had ik gehoopt. „Neen," antwoordde hij ten slot te, „dat kan ik niet beweren; Mr. Lester. Er kunnen nog drie of vier menschen in de wereld zijn met dergelijke vingerai- drukken. Maar de waarschijnlijkheid dat een van deze menschen die vlngera'dru - ken gemaakt hebben, ie al heel k ein. Bo vendien te het iets dat gemakkelijk Ingezonden Mededeellng. [DRAI5 A'VAN-VALKEMBURG'S'' iLEVERTRAAjl rijs te wonen. Aan de politie te Avesnes heeft Delaroohe belangrijke verklaringen afgelegd, -waarop bij een tandarts te Mau- beuige een twaalftal Duitsche geweren, munitie en bajonetten en een revolver in beslag genomen zjjn, alle tn uitstekenden staat. Delaroohe had bij zijn aanhouding een karabijn, een Mausergeweer en een voorraad patronen bij zich. Hij had pas zijn baard laten groeien, zoodat men ver moedt, dat hij rijn signalement heeft wil len veranderen, Hij heeft geweigerd in lichtingen te verschaffen, zoolang hij niet met zijn advocaat gesproken heeft. Dela roohe is reserve-officier en lid van de ver- eendging van reserve-officieren te Aves nes, wier voorzitter hij als verdediger gekozen heeft. Delaroche maakte deel uit van een fascistische organisatie, bij wel ker leden in andere plaatsen thans ook huiszoekingen zullen worden gedaan. ITALIË. Aardbeving en vulkanische werkzaam heid ln Italië. Naar uit Napels wordt gemeld ver toont de Vesuvius verhoogde werkzaam heid!. Voorts wordt uit Milaan gemeld, dat in, de buurt van Siene Vrijdag eenige dor- fien door een zware aardbeving djn ge- tiesterd'. Reeds in Badia alleen zijn hon derd huizen beschadigd. De werking van den Vesuvius 1b in den nacht van Donderdag op Vrijdag toegeno men. Aan de westzijde heeft de lava al verschillende gloeiende meertjes gevormd en een 300 M. larige en 6 M, breede stroom vloeit langzaam naar beneden. Gevaar be staat er -voor de omwonenden evenwel nog niet DENEMARKEN. Tegen .geheime genootschappen. Het Deensche (socialistische) kabinet- Stauning heeft alle officieren van leger en vloot verboden lid van geheime ge nootschappen te zijn. Zij die al lid zijn moeten öf bedanken öf hm ontslag ne men. In militaire kringen - ftft men dezen maatregel een schending der grondwet, vooral omdat onder de genoemde genoot schappen ook de Vrijmetselarij voor komt RUSLAND. Maatregelen nopens toezichtlooze kinderen. De hooge raad van volksverzorglng in de Oekraïne heeft besloten, op groote sobaal toeziohtlooze kinderen aan het straatleven te onttrekken, ze vakonderwijs te geven en ze daarna, voor zoover moge lijk, als leerling-arbeiders in fabrieken en andere ondernemingen te plaatsen. Deze maatregel is mogelijk geworden door de verbeterde uitzichten dde zich voor de In dustrie geopend hebben. BALKANLANDEN. Weder plannen voor een Balkan- overeenkomst Volgens berichten aan Duitsche bladen voert Zuid-Slavië op het oogenblik een actie ten gunste van een Balkan-oereen- koonst Te Konstantinopel zal dienaan gaande weldra een conferentie worden ge houden. De Grieksche minister-president Pan- gaios heeft aan vertegenwoordigers der pers verklaard zeer ingenomen te zijn met het initiatief van Zuid-Slavië. Uit Athene komt bevestiging van die Zuid-Slavische plannen nopens een Bai- kanovereenkomst Er zou daa® reeds-een ollideele stap gedaan zijn. TURKIJE. Een spoorwegongeluk tn Klein-Azië. 8 dooden en 26 gewonden. Op de lijn PandermaeSoma is nabij Baii practlsche Indeeling der werkzaam Keszi een trein ontspoord. Verscheidene rijtuigen schoven' in elkaar. Drie giers zijn gedood' en 25 gewond. Ingezonden Mededeellng. Het Is ons mogelijk, door een heden, onzen winkelverkoop voort te zetten. Een of twee étalages In de wezen kan worden het aantal perso nen, dat de misdaad gepleegd kan heb ben is beperkt, en het is volstrekt niet moeilijk, de afdrukken1 vaü hun vingers te verkrijgen." „Dat wilde ik ook juist voorstellen," gaf ik toe. „Ik zou graag wil- len dat vingerafdrukken genomen werden van ieder, die Donderdagnacht in het huis was.." „Moet ik hieruit afleiden, dat uw zaak staat of valt met deze proef?" vroeg de lijkschouwer. „Edelachtbare," ant woordde ik, .jihijn cliënt kan niet ver klaren hoe de afdrukken van zijn vingers als het de zijne zijn op dat kleed kwamen. Het eenige waarvan hij zeker is, is dat zij daar niet door hem zijn ge maakt. Geen oogenblik gedurende den heelen avond was mijn cliënt, dicht genoeg bij' Mr. Vaughan om hem' aan te raken.. Geen oogenblik was hij 'zoozeer zijn be wustzijn kwijt dat hij niet in staat is zioh te herinneren' wat er is gebeurd. Wij' heb ben onze hersens ingespannen om een verklaring te vinden, en de eenig moge lijke verklaring schijnt te zijn, dat de vin gerafdrukken van den werkelijken moor denaar gelijken op dien van (mijn cliënt. En als ik zeg den werkelijken moorde naar d'an behoef ik daarmee niet nood zakelijk een van de personen te 'bedoelen die volgens ons weten in het huis zijn ge weest. Behalve deze vingerafdrukken is hier absoluut geen bewijs aangebracht, dat die misdaad niet ls bedreven door dén oen of anderen ons niet bekenden per soon „U 'kunt moeilijk verwachten, dat da jury zal galoovan, dat deze onbakanda MOSOEL. Turkije doet een compromis-voorstel. Naar de „Sunday Express* meldt, hoeft de Turksohe gezant te Londen bij hét deze week gehouden onderhoud imiet den pro- mier, Baldwin medegedeeld, dat Turkijef genegen is, met Engeland te onderhande len oiver een modus vlvenidi of een voor- loopiig acooord, met eeni (bepaalde tijds limiet en optie voor vernieuwing op voor waarde, dat Engeland zich zal houden aan de drie volgende punten: le. De 'betwiste zone zal geheel ontwa pend! worden voor den duur van bedoelde overeenkomst 2e. Aan den Turkschen handel wordt het recht van transito toegekend voor Bagdad en Basra. 8e. Engeland zal'zich onthouden van anti-Turksche propaganda ln het Nabije en Midden-Oosten. Het Turksohe rijk wensch een gewapend conflict te vermijden, Volgens de „Sunday Express" zou Turkije op het standpunt blijven staan, dat de beslissing van den Volkenbondsraad van nul en geene waar de is, terwijl dit land zich evenmin, in welk opzicht dan' ook, door deze beslissing gebonden acht De handhaving van Tur- kije's recht op Mosoel is volgens de op vatting der Turksche regoering in over eenstemming met de in terprestatie van' ljet verdrag, van.'Lausanne. Verder kan geen enkel financieel of economisch voor-j deel aanvaard worden, eventueel door En-1 geland als vergoeding voor het Verlies van Mosoel aan te bieden. VEREENIGDE STATEN. Urenlange sneeuwstorm. Naar uit New-Yonk wordt gemeld, zijn; tien personen om het leven gekomen tijdens een hevigen sneeuwstorm, die ver scheidene uren in het Noorden der V. S. j heeft gewoed. Alle schepen die in de haven van Port' Bernard (Maine) lagen zijn vernield door groote ijsbergen die in de haven werden gedreven. MEXICO. Een trein overvallen; reizigers en soldaten vermoord. Uit Guadelajara (Mexico) wordt ge meld, dat bandietentusschen Guadelajara en Mexico (stad) een trein hebben over vallen, waarbij zij de meeste reizigers en ook militaire escorte hebben gedood. Ver volgens werden de trein en de lijken der slachtoffers verbrand. De rooverbende be stond uit 20 inan, die te Guadelajara in den trein waren gekomen. Men meent dat van de militaire bewaking slechts zeven man er het leven hebben afgebracht De boeven wisten te ontsnappen door op de locomotief te klimmen en er van door te gaan. Hun buit was 800.000 pesas. KONINGSTRAAT worden tijdelijk uit dienst gesteld. ondanks de tijdelijke beperkte winkelruimte, er voor zorgdragen, dat onze cliBnten In den winkel geen last ondervinden, daarbij be leefdelijk eenige welwillendheid ver zoekende. Zoolang de verbouwing duurt, blijven wij voor 6Xtra lage prijzen Kledingmagazijnen persoon vingertoppen heeft precies als uw cliënt" zei Goldberger. ^Neen," gaf ik toe, „dit beweer ik ook niet; ik hoop slechts dat wij spoedig de vingerafdruk ken' van den werkelijken moordenaar zullen hebben; en als ik zeg werkelijke moordenaar," voegde ik erbij, kijkend naar de jury, „dan 'geloof ik dat ieder, hier aanwezig, begrijpt wien ik bedoeL" De lijkschouwer tikte scherp op de tafel, maar ik had gezegd wat ik wensohte te zeggen en ging zitten. De getuigen van dien morgen werden weer geroepen. Sylvester maakte zijn inktkussentje en vellen papier gereed. „Het komt mij wen- schelijk voor," merkte de lijkschouwer glimlachend op, „dat u en Mr. Godfrey ook uw afdrukken geeft. U was binnen den afstand' om Iemand aan te raken." „Dat is juist," erkende ik, en was de eer ste om het te doen. Maar nu een blik op mijn afdrukken schudde Sylrvester het hoofd. „Uw duim Is een linker krom ming," zei hij.„U bent onschuldig, Mr. Lester." Godfrey trad naar voren en liet ook zijn afdrukken nemen en na hem de drie dienstboden. In ieder geval had liet schudden van Sylvesters hoofd het resul taat verteld1. Toen kwam Simmonds uit het 'huis met Silva en Mahbub, en de lijkschouwer ver klaarde Silva, wat van hem werd verlangd Pk verbeeldde mij, dat de Yogi licht de ■wenkbrauwen fronste. „Het reglstree- ren van de vingers," zei hij, „van den voet of de handpalm is WJ ons een 'god sdien «tigs asxatnoai* dis/ sist liehtvaattlig De bandieten worden achtervolgd door militairen. Volgens bij de spoorwegdirectie inge komen inlichtingen waren er in den ver-' branden trein 20 verkoolde lijken. Men vreest dat er zich onder den wrakhoop nog meer lijken bevinden. Men houdt het er voor dat de trein werd aangevallen omdat de roovers meen den, dat de militaire gouverneur van den staat Jaleco de reis meemaakte. De locomotief, waarmede de boeven ont kwamen, werd verscheiden stations ver der gederailleerd aangetroffen. JAPAN. Het Incident te Tokio. In ons vorig nr. maakten wij melding van het incident te Tokio, waar dè Brazi- liaansahe gezant gepoogd had een afgezet terrein over te 'gaan, en toen hem dat be let werd zijn revolver trok en aan- het schieten ging. De J'apansohe openbare meenang ziet in de hamdeling vin den ge zant een daad van minachting van den di plomaat voor den stoet van den Regent Ingezonden Mededeellng. Iedereen heeft bij tijden een zacht laxeermiddel noodig voor de lever en ingewanden. Foster's Maagpillen werken rechtstreeks op de lever, wekken de vloeiing der gal op en verschaffen natuur-^ ljjke werking der ingewanden. Slaap/ eetlust en goed humeur worden door Fos ter's Maagpillen verzekerd. Prijs per fla- oon van vijftig versuikerde pillen 0.66; in apotheken en drogistzaken. voltrokken wordt Sommigen meenen ook dat het aanraken van inkt tenzij die is samengesteld' door een priester van den tempel volgens zekere formulieren on rein maakt. En bovenal kan een geloovige onmogelijk toestaan, dat zulke relieken van ham zelf In de handen van een omge- loovige blijven." „De relieken, zooais u ze noemt behoeven niet in onze handen te blijven, Mijn expert hier kan in een minuut vertellen of uw afdrukken lijken op die van zijn foto's. Als dat niet het ge val ls, zullen ze u teruggegeven worden." „En als ze 'het wel doen?" Goldberger lachte. „Nu, u kunt ze in elk geval terug krijgen. In dat geval denk ik wel dat wii u later kunnen overhalen nog een stel te maken." 'De Yogi kreeg een kleur van toorn, maar hij beheerschte zich. „Ik ver trouw op uw belofte, mijnheer," zei hij en legde zijn vingers eerst op het inkt kussen en toen op het papier. Hij bleef staan met 'gesloten oogen en bewegende lippen, zijn beïnkte vingers ver van zich afhoudende, .gedurende 'het 'gespannen oogenblik waarin Sylvester zioh over de afdrukken heenboog., Toen keek de ex pert op eh schudde het hoofd. „Geen spoor van gelijkenis," zei hij en hield het apier omhoog, waarop de afdrukken wa ren. i Silva nam het zwijgend aan en kneep het tot een bal in de palm van zijn hand'. „En nu de andere man zei Goldberger. Silva keek weifelend, naar zijn dienaar. „Ik weet niet zeker of ik het hem kan doen 'begrijpen," zei hij e» sprak «enige oogenblikken dringend tot Mahbub, in een taal, die waarschijnlijk Hindóesch was. Mahbub luisterde, woest zijn voorhoofd fronsend, mm en dan een kort zinnetje zeggend. „Hij 'zou gaarne weten," zei Silva eindelijk tot den lijkschouwer, „of' bloed een deel van dien inkt ia." Het ls een zuiver chemisch preparaat," verklaarde Sylvester. „Er is geen bloed in, noch eeni ge andere dierlijke stof." Dit werd voor Mahbub herhaald en ma eenige verdere aarzeling kwam hij bij. de tafel. Een oogenblik later boog Sylvester zich over de afdrukken. Toen keek hij op met een gezicht, rood' van verbazing, en wenkte mij' naderbij, te komen. „Zie dat eens," zei hij en legde de vingerafdrukken voor mij. Mijn hart sprong op in d)e hoop dat het onbegrijpelijke was gebeurd en dat daar de sleutel tot het geheim lag. Maar de eerste blik vertelde mij dat dit niet het geval was. De afdrukken leken volstrekt niet op die van Swain. En toen ik nog maals keek, bemerkte ik, dat zij ook niet leken op eenigen afdruk, dien ik ooit had .gezien'. Want de toppen van alle tien vin gers waren precies gelijk, en de afdruk ken bestonden niet uit draaien en spira len', tmaar uit rechte lijnen die over de vixir gers liepen. Sylvester staarde vol verba zing daarnaar. (Wordt vervolgd.) tl} w - w ..ct- Mi-r. yr:;. HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heidenette Courant 11.50; fr. p. p. binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen t8.20. Zondagsbl, reep. 10.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, 11.8i Loeeo nummers der Courant 4 ct.; ir. p. p. 8 et. Po«t-Girorokeni»g No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 et. p. regel (galjard) Ingea. imeded. (kolombreedte als redaction. tekst)dubbel tarief. Kleine ad/vort. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Berwijsno. 4 ct f t

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1