I Kiespijn t Sanakihui TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND VAN DONDERDAG 14 JANUARI 1926. Hr. Ma. „Tromp" en «Heemskerk". Hr. Ms. „Tromp" en „Heemskerk" zijn gistermiddag vertrokken voor het maken van een oefeningsreis naar de Middel land- sche >Zee. Pontonbrug nabij de Koolj. Naar wij vernemen, is het door den Raad vastgestelde tarief voor de nieuwe pontonbrug over het Noord-Hollandsch Kanaal, nabij de Kooij, thans Koninklijk, goedgekeurd. Binnen enkele dagen kan dientengevolge de opening dezer brug tegemoet worden gezien. Lezing over het tooneel. Dinsdagavond trad voor de Vereeniging A.G.O. in de zaal van „Musia Sacrum" op de heer mr. Merkelbach, directeur van den Amsterdamschen Stadsschouwburg, met het onderwerp „het tooneel in binneni- en bui tenland". Deze avond is voor A.G.O. een totale mislukking geworden. Wij hebbeni bij een vroegere gelegenheid al eens uiteen gezet, hoe het bestuur, bij het vaststellen, in het begin van den winter, van een globaal werkprogram, daarbij steeds naar de uiterste veelzijdigheid streeft. Toen het dus een cir culaire ontving van den heer Merkelbach met het aanbod eene lezing te komen houden over het tooneel, oordeelde men een derge lijk onderwerp, waar hier vele tooneelvriem- den zijn, wel geschikt voor een beperkt pu bliek. De heer Merkelbach zou over het too neel spreken uit artistiek en technisch oog punt, en het A.G.O.-bestuur meende, dat er wel voldoende -belangstelling voor dit onder werp zou zijn. Het heeft zich ten eenenmale in het Hel- dersche publiek vergist: er was niet de min ste belangstelling, slechts een handjevol menschen woonde de lezing bij. Hoewel zoo iets een teleurstelling is, en de kas van A.G.O. eene aderlating ondergaat, zullen wij er ons over troosten met de overweging, dat het hier een experiment gold over een nieuw onderwerp, welk experiment is mislukt, zooals meerdere experimenten mislukken. Maar ook nog op andere wijze was de avond een mislukking. En het was maar goed, dat er niet meer menschen waren. Want de heer Merkelbach, die zich per cir culaire tot verschillende vereenigingen wendt tot het houden van lezingen, kenit niet de aller-elementairste begrippen daar van. In een gesprek, dat de bestuursleden van A.G.O., aan heb einde met den „spreker" hadden, bleek .dan ook, dat de heer Merkel bach deze lezing, die bestond uit fragmenten van een werk, dat hij bezig is over het too neel te schrijven, nog slechts alleen gehou den had voor een besloten kring van Am- sterdamsche kunstenaars. Helder was dus, om zoo te zeggen, een proefkonijntje voor den' heer Merkelbach. Want deze las op vrij onbeholpen wijze fragmenten voor uit het geschrevene. Hij zag den ganschen avond zijn publiek niet aan, doch hield zich hard nekkig aan zijn handschrift. Hij wist daar den weg niet voldoende in, moest telkens zoeken, en dan zat het weinige publiek maar geduldig te wachten tot hij gevonden had wat hij zocht. Wij zouden den heer Merkelbach willen aanraden zich, alvorens weder dergelijke lezingen te houden, een beter concept daar van te maken en dat, zij het dan gedeeltelijk, te memoriseeren: nu kreeg het publiek tel kens den indruk bij den neus te worden ge nomen. En de spreker was 'toch zeer serieus. Hij schetste de toekomstige ontwikkeling van het tooneel, zooals hij die op grond zijiner ervaring zag. Tot de oorlogsjaren was het tooneel „realistisch", d. w. z. het beelddie de werkelijkheid uit. Door ijverige bronnen studie en getrouwe costumeering trachtte men het historisch drama zoo getrouw mo gelijk als de werkelijkheid weer te geven. Daarnaast ontstond', onder invloed van Ibsen voornamelijk, de drang tot. het weergeven van karakterrollen. Met deze werkwijze ging samen een nauwkeurig weergeven van de gesprekken, zooals die in het dagélijksch leven plaats hebben. Langzamerhand is daarin verandering ge komen: het publiek wil die lange dialogen niet meer, in de plaats van de dialoog is meer de zuivere actie gekomeni Het komt er thans op aan een indruk te vestigen door middel van mimiek en acteeren, waarbij het gesproken1 woord meer en meer inkrimpt. Het spreekt dus vanzelf, dat de inrichting van het tooneel zich hierbij aanpast. De spe lers van dit moderne tooneel hebben be hoefte aan ruimte; geen benauwende decors, die hen belemmeren. Veel ruimte en goede belichting eischt dit moderne tooneel. In dit verband besprak spr. het-z.g. proscenium: een uitbouw van het tooneel, waardoor de spelers dichter bij het publiek komen en daarmede ïechtstreeks voeling houden, ja, dit zelfs in hun spel betrekken. Vooral in het Zon-theater in Moscou is dit proscenium streng doorgevoerd'. In dit opzicht nadert het moderne tooneel dus meer de revue, waarbij men het begrip „revue" moet op vatten in den meer veredelden zin. Men komt thans evenwel langzamerhand weer tot het decoratieve tooneel terug. In deze lijn ligt ook de uitvoering van historische stuk ken, waarbij de spelers hedendaagsche cos- tuums dragen. De proefneming in Engeland met een Hamleb-vertolking in hedendaag sche costuums, was geenszins een misluk king, hetgeen juist in Engeland, het land van tradities en van Shakespeare zelf, merk waardig mag worden genoemd. Het afstand doen van het historisch oostuum gesch.edt dan ook om in de vertolking niet de persoon, n«yi< de idee daarva» te doeg uitkomen. Hoe meer de acteur loskomt van zijn emplooi, des te vrijer kan hij de woorden van den auteur overbrengen. Ook de intrigue verdwijnt meer eni meer: het levende beeld neemt meer eni meer de plaats in van het gesproken woord. Tot op zekere hoogte vindt men dit reeds bij de klassieke drama's der Grieken (Aristofanes), waarin dansen en koorzangen het gespro ken woord' afwisselen. Vooral de dans vormt een belangrijk deel. De groote danseres Pavlova heeft gezegd, dat de dans van de toekomst zich uit de dans der hedendaagsche balzalen zal ontwikkelen. Danseressen aiS Duncan en Leistikow zijn uitzonderingsge vallen en staan nog ver van de menigte af. Aan het einde zijner beschouwingen be handelde de spr. eenige onzer groote tooneei- speelsters. Ons land heeft veie zeer goede acteurs, het aantal groote actrices is even wel gering. Naar zijne meening is Else Mauhs de allergrootste, en kan zij met de allereerste buitenlandsche krachten worden vergeleken. Een sterke persoonlijkheid' was Enny Vrede, die ons helaas ontvallen is. Veikade is allereerst leider en regisseur, Fie Carelsen zou, als ze meer vorming had ge had, de eerste actrice van ons land zijn ge worden. Dr. Ketner wijdde bij den aanvang eenige woorden aan de nagedachtenis van oen heer Puinbroek en de aanwezigen verhieven zich op zijn verzoek 'een oogenblik van hun ze tels. Hij was een steun voor de vereeniging en altijd gereed' tot heipen; voor het. een voudigste werk was hij steeds bereid', en. A.G.O. zal zjjn nagedachtenis in groote eere houden. Tooneelvereenlglng Tavenu. De Tooneelvereeniging Tavenu gaf gis terenavond voor haar leden en donateurs een uitvoering van Ina Boudler—BakkePs 4-bedrljvig tooneelstuk „Het hoogste Recht". Door de keus hiervan toont Tave nu reeds een dilettanten-vereeniging te zijn van het eerste plan, daar dit stuk een zelfs voor beroepsartisten zwaar speel baar tooneelwerk is. Zooals altijd bij Ina Boudier—Bakker zijn ook hier de geeste lijke conflicten hoofdzaak, en een acteur of. actrice moet heel wat innerlijk spel ge ven om naar waarheid haar tooneelwerk tot zijn recht te doen komen. Het buitengewoon late uur waarop de voorstelling was afgeloopen, belet ons uit voerig op een en ander in te gaan. Laat ons er dit van zeggen dat de spelers in het algemeen volkomen tegen hun taak opgewassen waren. De hoofdrol werd ver tolkt door mevr. M. DijkshoornThieman, die in sommige scènes buitengewoon goed was. Zij had een zeer zware, tragische rol, die haar dwong den ganschen avond op de planken te zijn, en dikwijls tot z.g. „stil spel" verplichtte. Zij was bijna altijd buitengewoon goed. Mejuffrouw M. Den ker vertolkte zeer goed een 17-jarige backfish; zij was als jeune ingénue vol komen in haar rol ingeleefd en speelde vlot en fleurig. Mevr. Bruckmann—-Knip per had een vrij ondankbare rol van 74- jarige dame. Zij paste zich daar goed aan, doch was niet altijd even rolvast. De heeren stonden geen van allen op hetzelfde peil der dames. De heer Wijker was als Kolberg de harde, onverzettelijke man; de schrijfster, die zooals altijd in haar werken, de vrouwenfiguur scherp op den voorgrond plaatst, heeft den man in dit stuk wel ietwat onbillijk behandeld. Kolberg moge egoïst enz. zjjn, hij is hier wel wat eenzijdig belicht. Dit maakte het voor den vertolker, den heer J. H. Wijker, niet gemakkelijker. Heel goed was de heer H. Poelman, als 21-jarige zoon; deze toont, een goede kracht voor de vereeniging te zullen worden. De heer Denker tenslotte had evenzeer een on dankbare rol, waar hfj zich goed doorheen sloeg. Zooals altijd was de uitvoering uitste kend verzorgd; alleen had de kapper van de heeren veelal minder fraaie exempla ren gemaakt en ook de dames niet bepaald geflatteerd. Het feit, dat ditmaal een an der kapper uit Amsterdam was gezon den was hieraan wellicht niet vreemd. Eerst te middernacht was de uitvoering afgeloopen, zoodat Tavenu ons ten goede zal houden, dat wij ditmaal met dit korte verslag volstaan. Zeer zeker is het stuk zelf ook wel een nadere bespreking waard; de keuze ervan getuigt van goe den smaak, durf en zelfkennis, en wij zijn in geen enkel opzicht in Tavenu teleur gesteld. Luth. Gem. Koor „Een vaste Burg". Dir. P. Brizee. De Luthersche kerk gaat nog altijd eenigszins gebukt onder de kosten, die do bouw van het waarlijk prachtige or gel geeischt heeft. Maar zeer zeker zal spoedig het orgel geheel vrij zijn, want de Lutheranen spannen hun uiterste kracht in, om dit doel te bereiken en zoo zijn er reeds ettelijke malen orgel concerten gegeven en zanguitvoeringen gehouden, waarvan de batige saldi gestort werden in de kas van het orgel fonds. Gisterenavond werd door het Luth. Gem. Koor weer een zanguitvoering gfe- geven, waarvan het batig saldo, volgens mededeeling onder op het programma, aan het orgelfonds zou worden afgedra gen. Of er een batig slot geweest is Ver moedelijk wel, want niettegenstaande de Siberische koude die er buiten heerschte, was de kerk goed bezet en zoo zal er wel wat overgebleven zijn. Wij hopen het 1 Voor dezen avond was de medewerking verkregen van den heer O. Abbenes(ba riton) J. A. v. d. Vliet (orgel) en het kinderkoor, onderafd. van „Zingt den Heere". Het programma van .gisterenavond was eigenlijk een kerstprogramma maar door bizondere omstandigheden, zooals de heer K. Goudswaardt, voorz. van de zangver. in zijn openingswoord meedeelde, was de uitvoering uitgesteld. Het Luth. Gem. Koor li niet groot. Het etemmenmateriaal la echter van Ingezonden Mededeeling. (684) verdrijft men spoedig met Buiije 75cl Bij Apoth.en Drogisten goede kwaliteit, zoodat in verschillende liederen prachtige momenten bereikt werden. Over het geheel viel de samen zang zeer te prijzen en in het bizonder de eerste twee verzen waren prachtig. Hoe mooi bloeiden de alt en sopraan- stemmen op uit den donkerengrond van de mannenstemmei}. Vooral goede bassen waren er bij de mannen. Deze eerste twee liederen werden capella, dat is, zonder begeleiding, ge zongen. Uiterst eenvoudig waren de lie deren op het programma en daardoor juist vielen zij buitengewoon in den smaak van het publiek. De heer Brizee "vliegt niet te hoog met zijn koor, maar wat hij geeft is goed en vandaar dat het een genot was den zang te beluisteren. De heer C. Abbenes (bariton) is een van de beste zangers van de Luth. kerk en het is dan ook niet te verwonderen, dat hij bij alle mogelijke gelegenheden geëxploiteerd wordt. Een tweetal liederen zong de heer Abbenes, met orgelbegeleiding van den heer van der Vliet. Prachtig was de be geleiding van het „Kerstlied", bij het daaropvolgende leek zij ons zoo nu en dan iets te zwaar, waardoor de bariton niet ten volle tot zijn recht kwam. Een prachtvol geluid bezit de heer Abbenes en vooral in het „Immanuel" kon hij zich ten volle geven. Het koor liet zich hierna hooren. Het goede begin werd echter niet verbeterd en hoewel beide vyrzen Veel goede mo menten hadden, waren over 't algemeen de dames te sterk tegenover de heeren. Door het Kinderkoor werd een kerst cantate uitgevoerd. Gelukkig dat die jongens frissche, sterke stemmen hadden, want ze waren in aantal o zoo erg inde minderheid. Een massa meisjes dat er waren. Voor den aanvang hadden ze al vreeselijk veel gerateld. Zoo zijn meisjes nu eenmaal. Maar ze deden hun best en hun zang klonk keurig. Dat was waarlijk het slechtste gedeelte van den avond niet. De heer van der Vliet begeleidde op den vleugel, hij kweet zich uitstekend van zijn taak. De directeur, de heer Brizee had groot succes met het plaatsen van deze cantate op het programma. Andante Religiose van was een nummer voor orgel en cello. Uiterst fijn en subtiel werd dit nummer vertolkt. Een „stemmingsinstrument" is zoo'n cello en bizonder geschikt voor het vertolken van religieuse muziek. De heer Brizee wist uiterst gevoelig de klanken aan de snaren te ontlokken, ook het orgel werd buiten gewoon mooi bespeeld. Na nog enkele nummers, die we niet meer gehoord hebben, sloot de heer Goudswaardt met een kort woord en dankgebpd dezen goedgeslaagden avond. „Blanke Ballast". Dit veelbesproken en prachtvolle tro- pendrama werd j.1. Dinsdag in Amsterdam voor de 75e maal opgevoerd voor een enthousiast publiek. Bij de voorstelling alhier op Woensdag 20 Januari wordt ook het decor van uit Amsterdam meegebracht. Door de groote kosten aan deze buiten gewone voorstelling verbonden, zjjn de emréeprijzen even hooger gesteld dan gewoonlijk, doch de opvoering door het eminente gezelschap „Het Nieuwe Nederl. Tooneel", vroeger het gezelschap van Dr. W. Koyaards, is het geld dan ook dubbel en dwars waard. „Blanke Ballast" heeft van de eerste voorstelling af een voor Holland ongekend succes. „Alg. Handelsblad" zegt: Het stuk heeft geboeid door de ensceneering, dooi de stemming, door de waarachtigheid, de eerlijkheid van het spel. „De Tijd"Dit tooneelstuk is door „Het Nieuwe Nederl. Tooneel" op zoo buiten gemeen innerlijke, sterke en ontroerende wijze gespeeld, dat deze vertooning een der glanspunten zal zijn van dit seizoen groot, diep en breed spel, van dit hard werkend, ernstig willend gezelschap, dat ons verbaasd doet staren door en over zijn arbeid in weinige maanden. „Het Volk": Een Amerikaansch Too- neelspel van zeer groote dramatische kracht. Een artistieke gebeurtenis van den eersten rang „De Telegraaf": Men beleeft er weer eens een avond ouderwetsch tooneelspelen aan. „Het Vaderland": De menschen waren zoo onder, den indruk van het mooie spel, dat het applaus aan het slot veel van een geestdriftige ovatie had. Comité voor abonnementsconcerten de Budapesters. Onder de auspiciën van de Hollandsóhe Ooncertdirectie Dr. G. de Koos zal het wereldvermaarde Hongaarsche ensemble, het Budapester Strijkkwartet, een tour- née door Nederland maken, waar zij in de volgende steden' zullen optreden: 5 Jan. Rotterdam, 7 Jan. Roermond, 8 Jan. Tiel, 9 Jan. Haarlem, 11 Jan. Gouda, 12 Jan. Hilversum, 13 Jan. Leeuwarden, 14 Jan. Winschoten, 15 Jan. Nunspeet, 16 Jan. Daréh, 18 Jan. Nijmegen en 19 Jan. te Helder. Het Budapester-Strijikkwartet trad reeds meerdere malen in Holland op en behaalde overal groote successen. Wij laten hieronder eenige critieken volgen welke over hun concerten werden geschreven: Ned Ver. van Huisvrouwen. Wij herinneren aan de lezing van hedenavond in de bovenzaal van het go- bouw van den heer v. Weelde, waar de heer de Jong van Amsterdam zal spreken over „Pro Seneobute". Aanvang 8.15 uur. Voor den Watersnood. Ook hier zijn, evenals in andere plaatsen van ons laad, door verschillende zaken een gedeelte van de winst afgedragen aan het WatersnoocP-Oomité. De Witte Bioscoop heeft dit bereids geannonceerd en de heer Van der Maden, kapper, Koningstraat 98, zal' eveneens gedurende drie dagen een per centage van zijn winst voor dit doel afstaan. Uit het Politierapport Maandagavond deed een jongen aan gifte, dat toen hij dien avond te pl.m. half zeven zijn rijwiel in de Paardenstraat een oogenblik onbeheerd had laten staan, dit bij zijn terugkomst was verdwenen. In de Smidstraat had hij het later terugge vonden, doch toen bleek, dat er 10 pakjes tabak uit de mand, die op de bagagedrager stond, gestolen waren. Een bewoner van Callantsoog deed Maandagavond aangifte, dat hij 'smorgens op de brug bij het Ankerpark, met zijn auto een netsjongen, van een winkelier uit de Spoorstraat had aangereden. De mand met boodschappen, die de jongen vervoerde, was daarbij op den grond ge vallen, waarbij kruidenierswaren verloren waren gegaan. Het ongeval was aan geen van beiden te wijten. De autobestuurder was zoo fi deel om de kosten te betalen, doch de op gave van den winkelier leek hem wat hoog, waarom hij van het geval aangifte deed. Een onderzoek wordt nu ingesteld. Twee vliegen in één klap. Maandagavond deed een bewoner van de Basstraat aangifte, dat in den nacht van Vrijdag óp Zaterdag van zijn vis schersvaartuig, dat in de Buitenhaven lag, een hoeveelheid netwerk was ontvreemd. Door een agent werd in verband hier mee Dinsdagavond een man aangehou den die van den diefstal verdacht werd. De man erkende het feit en verklaarde het netwerk aan opvarenden van een ander visschersvaartuig verkocht te hebben. Het netwerk is daarop door den agent in beslag genomen. De aangehoudene verklaarde tevens, dat hij op last van den nu door hem bestolen schipper, op 5 de zer, van een visschersvaartuig twee kor- ijzers had weggenomen, waarmee de schipper was gaan vissolen, waarbij hij de korijzera in zee had verloren. Dinsdagavond deelde een bewoner van de Weststraat mee, dat zijn zevenjarig dochtertje door een eveneens aan die straat wonenden man was mishandeld. Dlerentrouw. Dinsdagavond trof een agent in de Kroonstraat een paard aan, dat hij beet wilde pakken om het ergens voorloopig onderdak te verschaffen. Het paard liet zich echter niet zoo gemakkelijk van zijn vrfiheid berooven, zoodat de agent ge noodzaakt werd, het tot de Torendwars straat te volgen, waar het voor een stal bleef staan. De eigenaar van den stal werd gewekt, toen hij buittn kwam bemerkte hij. ilat het paard het zijne was geweest. Voor eoiiigou lijd had lii; het verkocht nati eer. bewoner van het Tuindorp. Het beest werd gevan gen en naar het land van zijn tegenwoor- digen eigenaar gebracht. Het hek van het weiland stond open. De crisis. Dinsdagmiddag heeft opnieuw de R.-K. Tweede-Kamerfractie in verband met de Kabinetscrisis een bijeenkomst gehouden. De vergadering, die gepresideerd werd door Mgr. Dr. Nolens, ving te 2 uur aan en duurde tot kwart over vijven. Afwezig waren slechts drie leden, n.1. de heeren Fleskens, Rutten en Loerakker. Uitvoerig werd over den toestand van gedachten gewisseld, doch het resultaat van de besprekingen is niet van dien aard te achten, dat onder de gegeven omstandigheden spoedig een oplossing van de crisis te wachten is. Het stand punt van de R.-K. fractie als resultaat van de gehouden beraadslagingen zal schriftelijk worden gepreciseerd. Ter vergadering werden van verschil lende zijden klachten geuit over de ge heimzinnigheid, nopens den gang van zaken in verband met de kabinetsformatie. Daarom werd besloten binnenkort een communiqué van deze fi^ctievergadering te pubiiceeren. (Telegr.) Omtrent de Dinsdag gehouden vergade ring ener katholieke Kamerfractie deelt „De R9b." mede, dat de kans van slagen van het compromisvoorstel van dr. De Visser, dat door het demissionaire Kabinet aan de ka tholieke fractie was toegezonden om de opi nie daarover te vernemen, zeer gering ge worden is en met een nog zeer langen duur van de crisis ernstig moet gerekend worden. Geruchten gingen, dat dir. De Visser thans zoo spoedig mogelijk zijn opdracht au de Koningin zal teruggeven. Volgens „De TiftT loopt dn parlementaire kringen het gerucht, dat de aanwezigheid te 's-Gravenihage van mr. Th. B. Pleyte, Mi nister van Koloniën in het extra-parlemen taire kabimet-Cort van der Linden, thans Nederlandsch gezant te Madrid, in verband zou staan met de oplossing dér kabinets crisis. Do militair fascistische partij. „De Rsb." deelt thans mede, dat eind van deze maand te 'sAJravenhage de oprichtings vergadering zal worden gehouden van de Militair Fascistische Partij. Ook meldt het blad, dat deze Partij, geheel afzijdig staat van het Verbond van Actualisten. Belasting betalen op de postkantoren. Naar het orgaan van den Centralem Bond van Post-, Telegrafie- en Telefdnie-perso- neel verneemt, is voorloopig afgezien van hét voornemen om de betaling van belasting op Üe postkantoren te doen geschieden. Nederland in den vreemde. Door bemiddeling van onzen gezant te Rio d,e Janeiro, is de film Nederland van de vereeniging Nederland in den Vreemde in verschillende plaatsen in Brazilië ver toond voor autoriteiten en andere voor aanstaande personen. De voorstellingen waren alle druk bezocht, en de film viel zeer in den smaak. 50-jarig bestaan van „Patrimonium". Ter gelegenheid van het gouden jubi leum van de afd. Amsterdam van het Christelijk werkliedenverbond „Patrimo nium" is een gedenkboekje verschenen, waarin de secretaris, de heer W. J. Bosfenbroek, de geschiedenis betreft, en dat voorts bijdragen bevat van vooraan staande anti-revolutionairen, waaronder in de eerste plaats burgemeester De Vlugt. „Patrimonium" werd opgericht als ver weer tegen het wassende liberalisme en ongeloof. In maison Boer heoft Woensdagmiddag het bestuur een drukbezochte receptie gehouden, waar burgemeester De Vlugt en de meeste wethouders aanwezig waren. De heer De Vlugt sprak hierbij woor den van waardeering en sympathie. De herdenking van het gquden feest werd des avonds in het Concertgebouw voort gezet, hier werd het woord gevoerd door de heeren Smeenk, redacteur van het orgaan, en prof. Slotemaker de Bruine. Deze feestelijke bijeenkomst werd opge luisterd door zang van mevr. Noorde wierReddin gius. De vorst Uit de Lemmer meldde men gister avond dat de stoomvaart in de binnen wateren gesloten is, geen stoombooten zijn meer aangekomen, ln het ijs voor de haven zitten vier stoombooten wegens den lagen waterstand aan den grond, .w.o. een St. Martin-boot van Rotterdam op Sneek. U r k. Deze haven is reeds vol drijfij», ook in de havenmond en jn bochten langs de kust. De haringvisschers hebben hun reepnetten uit zee gehaald, zoodat de pas begonnen, belovende haringvis- scherjj voorloopig gestaakt moet worden. De hier binnen komende vaartuigen zijn door het overslaanio buis«vater meteen ijskorst bedekt. Texel. Voor de kust vertoond zich reeds een breede strook drijfijs, oëk de haven zit vol. UIT DE PERS. Hef gezantschap bij dien Paus. „De Morgen" (r.-k„ Sint 'Michaël) schrijft: ■Het bericht ais zou de oplossing der minis- teriëele crisis gezocht en gevonden zijn in het wegnemen van onzen gezant bij het Va- ticaan en het accrediteeren van den gezant te Bern bij' het Vaticaan Hjkt op het eerste gezicht onaannemelijk, althans voorzoover het de Katholieke Staatspartij aangaat. Deze oplossing is, toen ze voor eeniige weken werd opgeworpen, door de katholieke pers, vrijwel eenstemmig verworpen ais onlogisch en ouvereenigbaar met het prestige zoowel van Z. H. den Paus als van onze Katholieke Staatspartij. Onlogisch zou de oplossing indterdaad' zijn, omdat het gezantschap ten Vaticane steeds verdedigd; is op dezen grondi: dat het Vati caan een gewichtig diplomatiek centrum is, waar, op grond van het landsbelang, een luisterpost diende gevestigd te worden. Nu kan een te Bern resideerend'e gezant zeer zeker niet tegelijkertijd' den luisterpost te Rome bezetten. Men zou dan afgezien van alle prestigekwesties evengoed géén gezant ten Vaticane kunnen benoemen 1 Hetzelfde geldt natuurlijk voor Weenen en Rome. Maar behalve onlogisch ware een derge lijke oplossing ook in strijd met het prestige van den H. Stoel en de Katholieke Staats partij. Het is intusschen mogelijk, dat het Vati caan, steeds conciliant tot het uiterste, zulk een behandeling over zich heen zou laten gaan; al meenen wij' voor ons ook, dat „het uiterste" met een dergelijke denigreerende behandeling zou zijn bereikt. Maar zelfs in dat geval laat het prestige onzer eigen partij, nadat deze oplossing in hare pers, en, naar het schijnt, ook door de demissionaire katholieke ministers, unaniem is afgewezen, niet toe haar te aanvaarden. De houding onzer Kamerfractie zou, als ze dit deed, het reeds geschokte prestige onzer partij ten zwaarste treffen, Men zou zich in den lande terecht, afvragen, wat onze Kamerfractie er toe kon bewegen een crisis uit te lokken1, eenstemmig zich te verzetten tegen een opheffing van het gezantschap ten Vaticane, om dan toch weer te berusten in een1 laf comed'iespei, dat tenslotte prac- tisch toch neerkomt op opheffing van 'het gezantschap. De fractie zou daarmede bo vendien van een serviliteit jegens papen haters blijk geven, waarvoor geen enkele aannemelijk# reden bestaat en die, onder de katholieke kieaers ia den lande, groote ent- MUN HAROT Nieuwe Rotterd. Courant van 30 Jkn. "23. ....heeft een volle zaal kunnen genieten vu een eerate range kunetultlng. zoo hoog- ■teude, dat ket er feitelijk weinig toe doet of de opvattin* en uitbeelding met pereoon- lijke inzichten es gevoelens ven den booider al dan niet overeenstemmen Zooals deze Budapesters het vertolkten ken bet echter niet anders dan een diepen indruk maken.... voortreffelijke eigenschappen ven de epelere. Het Algemeen Handelsblad ven 28 Jen. '25. .De Budapesters hebben deze werken met groote rhytmische zekerheid en met al de warmte van hun zuidelijk temperament uit gevoerd en vonden in de dicht bezette zaal een aandachtig cn dankbaar gehoor.Een in alle opzichten geslaagde avond De Maasbode van 28 Jan. 120. ....liet was één succes....

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5