HELDERSCHE COURANT V.ERDE EN LAATSTE BLAD. 'BINNENLAND BUITENLAND VAN ZATERDAG 16 JANUARI 1926. DE KABINETSCRISIS. De stand van zaken. De Tijd schrijft: Brengt men de aanwijzingen, van ver schillende zijden verstrekt, met elkaar in verband, dan moet men wel tot de con clusie komen, dat in de eerste dagen de crisis nog niet zal worden opgelost. Uit anti-revolutionnairen kring ver neemt men, dat aldaar het compromis voorstel De Viseer uiterst koel is ontvan gen. De ohristelijk-historischen zouden er maar matig mee zijn ingenomen, en zelfs met het plan rondloopen van hun misnoe gen ter gelegener tijd openlijk te doen blijken. Dat onder die omstandigheden bij de katholieken niet veel geestdrift be staat, laat zich gemakkelijk begrijpen. Het moet dan ook niet uitgesloten worden ge acht, dat weldra dr. De Visser zijn pogin gen g zal opgeven. De opdracht zou dan vermoedelijk aan een ander worden gegeven. Verschillende namen worden genoemd, o.a.: mr. van Leeuwen, vioe-president va* den Raad van State. Zou ook dat niet lukken, dan pas zou, naar de meening van sommigen, het mo ment gekomen zijn voor de Koningin om het ontslag te weigeren, en zou het kabi- net-Oolijn terugkeeren, gelijk het kabinet- Ruys na de Vlootwetcrisis. Alleen de ver onderstelling, dat dit laatste zou kunnen gebeuren, wijst er reeds op, in vfelke moeilijkheden het gemengde votum van 11 November regeering en parlement heeft gebracht De „N. Rott Ort." schrijft: Naar we vernemen, is de kan9 op den te rugkeer van het kabinet-Colijn ind'erdaad niet bijster groot. Dit kabinet zou in den gedachtengang van dén formateur, dr. De Visser, optreden als een zelfstandig rechtsch kabinet Het feit echter, dat de ministers, met welke dr. De Visser uitsluitend in ge regelde verbinding stond, contact gezocht hebben met diverse rechtsche fracties, wijst er reeds op, dat de figuur van een „zelf standig" ministerie, los van de partijen* het zij op eigenaardige wijze werd geïnterpre teerd!, hetzij aan den ministerraad niet bij zonder sympathiek was. Inderdaad zou het •kabinet, zijn wij wel ingelicht, liever als par lementair rechtsch ministerie zijn terugge keerd, zonder zoogenaamde metamorphose dus. Dit bracht raadpleging van de Kamerclubs mede, van welke die der anti-revolutionnai ren en katholieken onlangs, gelijk men weet, zijn bijeen geweest. Mede in verband met die jongste bijeenkomsten vaneen'tweetal frac ties schijnen waarborgen gevraagd te zijn, die vermoedelijk niet te verkrijgen zijn. On der d'ie omstandigheden moet het (al Is nog niets officieels bekend en al is ook het aan gekondigde communiqué der roomsch-katho- lieke Kamerleden, die zelf over geheimhou ding klaagden, nog niet verschenen), geens zins onwaarschijnlijk worden geacht, dat dr. De Visser in andere richting gaat zoeken, wellicht zelfs reeds zoekende is. Hij zou thans een extra-parlementair kabinet, ge heel of grootendeels uit niet-politieke per sonen bestaande, op het oog hebben. De vraag rijst, of deze weg, zoo men meent hem op te moeten gaan, dan niet reeds in een vroeger stadium bewandeld had kunnen worden. Wel toch schijnen de vier Roomsche ministers, wien aanvankelijk de als compro mis voorgestelde accrediteering van den ge zant te Bern bij den Paus niet ver genoeg ging, later aanmerkelijk te zijn bijgedraaid, maar toch viel al spoedig te vermoeden, dat ook op déze basis geen zekerheid van een stemmigheid en hartelijke samenwerking ten opzichte van de gezant9chapskwestie aan de rechterzijde te verwachten viel. En dit schijnt wel de mimimum-eisch te zijn, die door meer dan één Kamerclub is gesteld1. Summa summarum: De crisis is nog geenszins opgelost. Zelfs hoorden wij een bekend Kamerlid verzuchten: „Wij zijn nog even ver als op 11 November 1925". Men mag Intusschen aannemen, dat de rechter zijde als zij zelve tot, regeeren onmachtig blijkt, aan een extra-parlementair ministerie het regeeren niet onmogelijk zal durven ma ken. Intusschen is het mede met het oog op die ontstemming in wijden kring zaak, dat zoodanig kabinet nu spoedig tot stand komt De in de pers geuite bewering, dat dr. De Visser zelf het niet in het leven zou roepen, daartoe althans niét dén eersten stoot zou geven, dat hij zich nu zou terugtrekken, hebben wij niet hooren bevestigen. Wel wordt in parlementaire kringen dit in verband1 met een ander persbericht die meening verkondigd, dat tot weigering van ontslag van het zittend ministerie (bedoeld zal wel zijn, een verzoek van de Koningin aan de zittendé ministers, op hun ontslag aanvrage terug te komen) niet de minste Aanleiding bestaat zoolang geen ernstige poging tot het in het, leven roepen van een extra-parlementair of een zaken-kabinet is gedaan, een ernstiger poging, dén die van den heer Beelaerts van Blokland na de Vloot wetcrisis. Dat de tegenwoordige crisis reeds bijna even lang geduurd heeft als bedoelde crisis dient met leedwezen te worden ge constateerd. Verhooging van het ministerssalaris. Het Staatsblad no. 5 bevat een Kon. bestuit van den 13en dezer, tot nadere wij ziging van het Kon. besluit van 9 Sep tember 1924 (StJbL no. 441A) tot nadere regeling van de bezoldiging van de mi-' nisters, hoofden der departementen van algemeen 'bestuur. Hierbij wordt de bezoldiging van de ministers, te rekenen van 1 dezer af, ge bracht van 16.000 op 16.000. Het Zilveren huwelijksfeest van het Kon. Echtpaar, De officieren der Kon. Marine zullen bij gelegenheid van het Zilveren huwelijks feest aan de Koningin en den Prins, het zilvéren bruidspaar, een schilderij aanbie den betreffende een op de Marine betrek king hebbend onderwerp. Conversieleening Rotterdam. De gemeenteraad van Rotterdam heeft Donderdagmiddag besloten tot het aan gaan van een geldleening groot lO mil- lioen tegen een rente van 4Va ter 'con versie van de 5 leening 1919 groot per resto 7.172,000. Uit de communistische Party. In een Donderdagavond gehouden huis houdelijke vergadering van de oude af- deeling Rotterdam der Communistische Partij is behandeld de uitnoodiging van het presidium tot een gemeenschappe lijke vergadering van de oude en de nieuwe partij-afdeeling daar ter plaatse, welke uitnoodiging het presidium in op dracht van Moskou heeft verzonden. De vergadering heeft besloten het presidium mede te deelen, dat zij, voor en aleer er over een dergelijke vergade ring zou kunnen worden gesproken, eischt intrekking van de schorsing der bestuurs leden van de oude afdeeling, publicatie van den brief uit Moskou en opheffing. De veerdienst Enkhuizen—Stavoren gestaakt. Woensdagmiddag zijn de diensten Enk huizenUrk en EnkhuizenAmsterdam gestaakt in verband met de groote en zware ijsvelden in het Zuid-Oosten van de Zuiderzee. De laatste boot van Amster dam kwam gisteravond, geheel met ijs overdekt, ruim 4 uur te laat binnen. Ook rondom Enkhuizen zet zich veel ijs vast, zoodat staking van den veerdienst Enk huizen—Stavoren ieder oogenblik te ver wachten is. De stranding van de Vondel. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake de stranding van het stoomschip Vondel. De Raad is van oordeel, dat betreffende deze stranding noch aan den gezagvoer der van de Vondel, noch aan een zijner officieren eenig verwijt kan worden ge maakt. De kapitein heeft op den loods vertrouwd en hij mocht dit doen, er was voor hem geen reden om in te grijpen. Aansluiting»-, geen betalingsplicht. Enkele bewoners uit De Rijp waren door het Kantongerecht ontslagen van rechts vervolging ter zake van bet niet voldoen aan de verplichte aansluiting bij de Pro vinciale Waterleiding. De betrokkenen waren wel aangesloten, dooh hebben ge weigerd de abonnements-quitanties te vol doen. De verplichting om het abonne mentsgeld bij' vooruitbetaling te .voldoen, is vastgelegd bij Prov. verordening. Beklaagden 'hadden zich deen aanflui ten, de kosten daarvan voldaan doch lei dingwater wordt door hen niet gebruikt, omidat zij1 overvloed van drinkwater heb ben. Er is ontheffing gevraagd, doch niet verleend. Water is niet geleverd, zoodat beklaagden weigerden te betalen. Zij heb ben geenaansluiting gevraagd, doch hebben hun -perceelen doen aansluiten om aan die gemeentelijke verordening te vol doen*. Van deze uitspraak van den kanton rechter was de ambtenaar van het O. M. in hooger beroep gegaan en. Donderdag dienden deze zaken voor dé Rechtbank. De officier was van oordeel, da^ be klaagden inderdaad' niet konden worden veroordeeld, omdat Zij aan hun verplich tingen, in overeenstemming met Prov. en Gemeentelijke verordening hebben vol daan en concludeerde tot bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Het tankschip van de Angio Petrol Cy. Het tankschip, groot 10.000 reg.t., dat in aanbouw was bij de Ned. Scheepsbouw Mij.., dat, zooals bekend, eenlge dagen voor het te water laten door brand vernield werd, zal thans ter plaatse worden gesloopt dtoor de N. V. Frans llijsdijik's Industr. Onderne mingen te Hendrik-Ido-Ambach't, die het wtfak heeft aangekocht. „Radio-distributie" voor den gemeente lijken teleplioondienst. B. en W. van 's-Gravenhage hebben bij den gemeenteraad een voorstel ingediend betreffende radio-distributie door den ge meentelijken telephoondiensi Wat de inrichting ten huize van den ge abonneerde betreft, kan worden volstaan met het aanbrengen van een kastje, welks apparatuur met de naar het teleplioontoe- siel voerende lijnen wordt verbonden. Met belrilp van een stopcontact kan de abonné dan zijn radiotelephoon of zijn luulsprook- it richting in- of uitschakelen. De uaultgkost ,T> voor h*t kasti» voor zien van een stopcontact en van ten hoog ste 15 Meter één-dubbeldraad-binnenlei- ding zouden op 10 kunne» worden be paald die voor extra-stopcontacten elk met ten hoogste 15 M. binnenleiding, op 8 per contact. Het abonnementsbedrag zou op 18 per jaar kunnen worden bepaald, wanneer de radio-ontvangst door middel van een tele- phoonaansluiting plaats vindt; wanneer geen telephoonaansluiting wordt gebruikt 30; voor extra-radiostopcontacten per contact 6. Voorts wordt een tarief voor vergoeding voor aanleg voorgesteld, wanneer de radio-ontvangst niet door middel van een telephoonaansluiting plaats zal vinden, nL voor de aansluiting aan het net zonder radiokastje en zonder binnenleiding, 25; overigens gelijk boven is vermeld. DE WATERSNOOD. Binnengekomen giften. In totaal is tot dusver ingekomen bij de Algemeene Vereenigde Commissie ter le niging van rampen door watersnood in Nederland 270.401.675. Te Den Haag werd door het Roode Kruis in totaal 106.478.60 ingezameld. DUITSCHLAND. De politieke crisis. Uit Berlijn wordlt aan de „N. Rott. Ort." gemeld': Euther is hedén geen stap verder geko men. Men zou zelfs kunnen zeggéh, dat hij verder dan eerst van zijn doel verwijderd' is. tDe onderhandélingen over het vormen van een nieuwe regeeringscoalitie zijn ontaard in een strijd om personen, die gevoerd wordt tusschen de fracties, die voor de nieuwe coa litie in aanmerking komen. Tot nog toe zijn er slechts twee ministers gevonden, waarmedé alle partijen zich ac- coord kunnen verklaren, namelijk Strese- manra, die aan het hoofd van het departement van buitenlandsche zaken blijft, en Marx, die minister van justitie en tevens minister voor de bezette strekejn wordt. Maar al het overige is onbeslist. De bezetting ln het Rijnland. Het 'bericht uit Parijs aan de Daily Telegraph, dat de subcommissie van den igeizantenraad heeft .voorgesteld dé sterkte van de bezettingstroepen in die tweede en derde Rijnlandzone op 75.000 man te be palen (60.000 Fransdhen, 8000 Etagelsohen en 7000 Belgen) baart in Duitschland heel wat opzien. De pers trekt er tegen van leer en herinnert aan de verzekering te Locarno aan dé Duitsdhe gedelegeer den gegeven* dat dé troepensterkte tot 45.000 man zou worden verminderd. De TBigliohe Rundschau (volkspartij) schrijft, dat ibij bevestiging van het be- rioht, vjn een vervulling der te Looarno gegeven beloften geen sprake meer is. De Germa'nia wijst op de ernstige te leurstelling, welke dit besluit zou wekken. Het blad eisdht van de Fransohe regee- rin, die 'allereerst stem heeft dn deze zaak, dat zij den maatregel nog eens zal over wegen. De Duitsch-nationale pers ziet in het voorstel het 'beste bewijs voor de juist heid van het verzet tegen Locarno. De flnancleele regeling met de gewezen vorstenhuizen, iln de juridische commissie uit den Rijks dag is o.a. de schadeloosstelling aan het Mecklenburgsche vorstenhuis ter sprake gekomen. De afgevaardigde Rosenfeld (soc.- dem.) stelde de volgende vragen: Is het waar, dat de beide maltressen van den over leden groothertog vorderingen op den staat Mecklenburg hébben ingediend? Is het waar, dat de eene maitresse een gewoon Duitsch meisje is, die een Spaanschen titel van de negerrepubliek Liberia heeft gekregen? Is het waar dlat de andere maitresse een bedrag van 5 millioen goudmark verlangt voor de teruggave van compromitteerende brieven van wijlen den groothertog, die nog in haar bezit zouden zijn? Ligt het niet op den weg der regeering om deze onbeschaamde en onverholen pogingen tot chantage af te wijzen? De Duitsch-nationale afgevaardigde Ever- Hng betoogde met nadruk, dat deze maitres- sen-geschiedenis vooral in Duitsch-nationale kringen sterk afgekeurd werd en dat zij den vertegenwoordigers van alle partijen tegen de borst stuit. De vertegenwoordiger van Mecklenburg, Hustedt, zeide dat de vorderingen der beide dames, als zoodanig niet bij de Mecklen burgsche regeering waren ingediend, maar hij moest erkennen, dat de Mecklenburg sche vorstelijke familie nieuwe financieele eischen hadden gesteld', die waarschijnlijk wel in verband met deze vorderingen zouden staan. Na de -groote tegemoetkomendheid, die de Mecklenburgsche regeering reeds ten aanzien van de eerste ingestelde eischen had betoond, wilde hij wel zeggen, dat zijn regeering door deze nieuwe vorderingen zeer pijnlijk getroffen was. Op een> vraag van den communist Neu- bauer, gaf minister Hustedt eveneens toe, dat de vorstelijke familie dén eisch gesteld heeft, dat het volle bedrag harer schadeloos stelling bij. de Bank van Engeland moet ge- depolneerd worden. FRANKRIJK De financieele politiek. Parijs, 16 Jan. De leden der oppositie ln de Kamercommissie voor de financiën hebben in hun gisteren aangenomen hou ding volhard. Ze bleven weg. De kartellisten moesten in die omstandigheden het tegen ontwerp wel afroffelen. Men weet, dat dit inderdaad onafgewerkt bleef, wat het op zich zelf al tegenover Doumer'9 ontwerp in min der goede positie brengt en dén rapporteur Lamoureux blijkbaar bêlet die schets tegen over de regeer!ngsvoorstellen in te dienen. De oommissie heeft voor zichzelf den ge deeltelijken terugtochlt gedekt door een amendement van het radicale medélid Fal- cor over te nemén, waarmee Briand zich vereenigd had1 en dat de toepassing van de belasting op de betalingen, dat Doumer den hoeksteen van het ontwerp acht en waar tegen het kartel onverzoenlijk stond, tot Ja nuari 1927 beperkt. Op die manier is dé red dingsplank geslagen tusschen dé meerder heid en de regeering. De vraag Is of zij' zal toegeven, dan wel of Doumer enkele con cessies doet. Aanvaring by Brest De Britsche déstroyer „Wolfhound" is Woensdag aan de kust van Bretagne in aan varing gekomen met 'het zeilschip „Miarka" uit St. PoL Dit schip werd zoo goed' als in tweeën gesneden. De destroyer streek on middellijk booten en de bemanning van het z alschip werd gered'. Een der officieren van dé „Wolfhound^, die in een boot stond en bevelen gaf, werd' door een groote goll weg geslagen. Er werd geen spoor meer van hem gevonden. ITALIË. Toselll. Florence, 16 Jan. De musicus Toselli, de echtgenoot van etf-kroonprinses Louise van Saksen, is overleden. i(De déod van Toselli roept in de herinne ring terug het dkama, hetwelk zioh in 4903 aan het Saksische hof heeft afgespeeld-, toen de latere koning August, destjjdte nog kroon prins, zich van zijn echtgenoote liet schei- dén, daar deze voor dén Italiaanschen mu sicus Toselli liefde had opgevat. Louise, een aartshertogin van Oostenrijk van geboorte, m^est Dresden verlaten met smaad bedekt om den- man harer keuze te volgen. Ook bij hem echter vond zij. het geluk niet. Zij gin gen uiteen en Louise van Saksen vestigde zich te Brussel, waar zij in vrij kommervolle omstandigheden leeft). ENGELAND. Communistische propaganda. Een Russisch vloot-commissaris, Zof ge naamd, heeft, naar de Roel verneemt, in een vergadering van zeelieden te St. Petersburg verklaard, dat dé communistische propa ganda onder de Britsche matrozen veel suc ces heeft en dat zfch onder dit personeel thans overal communistische „cellen" ge vormd- hebben. Minder uitwerking heeft dé propaganda in het Britsche leger; deze zal, om succes te hebben, volgens een andere dan dé totnutoe gevolgde methode moeten worden gevoerd^ De telegrafische verbinding met Australië. Reuter meldt, dat het grootste kabelschip, de „Colonia", Londen heeft verlaten met het doel een 1800 zeemijlen langen Britschen kabel tusschen Keellng (Kokos-eilanden) ln den Indischen Oceaan, en Fremantle in Australië te leggen. Het resultaat zal een verbetering der telegrafische verbinding tus schen Europa en Australië zijn. RUSLAND. Een Russische vakvereenlgingsdelegatie naar West-Europa. Naar uit Moskou wordt gemeld, vertrekt van daar dezer dagen een delegatie uit de vakbonden naar Londen, om aldaar met de Britsche vakbewegingsleiders de mo gelijkheid van saniengaan te overwegen. Na Londen zal de commissie met hetzelfde doel Nederland en Duitschland bezoeken. Leider der delegatie is Tomski HONGARIJE. Een Hongaarsch socialist veroordeeld. Het sociaal-democratisch Kamerlid Peyer zou aan een feestmaal in de democratische club gezegd hebban, dat de regent misda digers van de uiterste rechterzijde, o.w. de schuldigen aan den bomaanslag, door het verleenen van amnestie straffeloosheid heeft verzekerd. Deswege heeft Peyer we gens beleediging van den regent terecht gestaan. Voor de rechtbank beweerde hij wel scherpe kritiek op het regeeringsstel- sel te hebben uitgeoefend en de amnestie wet te hebben gegispt, doch den persoon van Horthy daarbuiten te hebben gela ten. Niettemin is Peyer veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, 10 millioeh kronen boete en verlies van burgerrech ten. ROEMENIE. Het aftreden van kroonprins Karei. Spanning In de politiek en ln het leger. De Morning Post, zoo meldt Reuter, heeft een telegram uit Boekarest ontvan gen, dat verzonden is uit een der nabu rige landen en zegt, dat er in Roemenië hevige ontstemming heerscht onder de be volking over den officieelen uitleg van 's prinsen Karel's aftreden als kroonprins. Deze ontstemming heeft tot gevaarlijke dingen geleid. Er zijn de laatste dagen te Boekarest groote betoogingen ten gunste van den prins gehouden en daarbij is he vig verzet aangeteekend tegen het aan vaarden van zijn afstand doen. Prof. Jor- ga, het hoofd van de nationaal-democra- ten en een der voornaamste woordvoerders van de oppositie, heeft openlijk verklaard, dat de prins het slachtoffer is geworden van een intrigue der regeering. Ook in hét leger; dat voor een» groot deel den prins welgezind is, hebben ziph ernstige teekenen van ontevredenheid voorgedaan. De regeering heeft het noo- dig geacht 28 generaals te pensioneeren. Wegens Öen dreigenden en uitgebrei- den aard van de ontevredenheid des volks zijn de bladen sinds een dag of zes aan een strenge censuur onderworpen. Aldus het bericht van de Morning Post. Volgens een bericht aan de Berlijnsche bladen is in verband met de heerschende onrust in zes districten de staat van beleg afgekondigd. VEREENIGDE STATEN. Een mynontplofflng. Vier dooden; 36 arbeiders nog bedolven. Farmington (West-Virginia), 15 Jan. Gisteravond had een mijnontploffing plaats. Reeds zijn vier lijken gevonden. Men vreest dat er 36 mijnwerkers zijn be dolven, doch gelooft dat ze nog in leven zijn. Volgen» «en later bericht zijn er zeven tien lijken in den loop van den dag naar boven gebrnoht. Er worden nog negen tien man vermist. Valsche munterij te New York ontdekt Te New York heeft men een drukker#* voorzien van de modernste machines voor het vervaardigen van valsche dollars en valsche Zwitsersche francs, ontdekt. Sneeuw. In Zuid-Zwitserland- en Noord-Italië is zooveel sneeuw*gevallen, dat, blijkens een telegram uit Ohiasso, Vrijdagochtend! gieen treinen- uit Italië zijn aangekomen* RADIO-RUBRIEK. Kunnen vaar- en vliegtuigen draadloos bestuurd worden? Het antwoord op bovenstaande vraag is reeds wat de vaartuigen betreft beant woord door een Italiaansch ingenieur, die eenige hooggeplaatste personen een wa tertocht liet maken in de baai van Spez- zia op een bootje dat vanaf den wal draad loos bestuurd werd de stuurman stond hier dus aan wal. Zooals wij vernamen verliep de tooht geheel naar genoegen van de passagiers en luisterde het vaartuig stipt naar de draadloos ontvangen com mando's. Major Raymond Philips, een specialiteit op het gebied der draadlooze controle in Engeland, deed in den oorlog reeds belangrijke proeven op dit gebied en slaagde er zelfs in een Zeppelin draad loos te besturen. Dit alles mag op het niet-ingewijde pu bliek een iet of wat ongeloovige indruk maken, doch het zijn feiten die niet te loochenen vallen. Hoe dat draadloos be sturen dan wel geschiedt? Ik zal trach ten het U in dit artikel duidelijk te ma ken. Welke organen moeten b.v. bij een vliegmachine bediend worden? De motor, het hoogteroer en het wendingsroer. Het draadloos te besturen vliegtuig heeft een normaal radio-ontvangtoestel aan boord met zeer -krachtige lampversterkers. De antenne is langs het lichaam van de vlieg machine gespannon en als aarde gebruikt men de metalen deelen van vliegtuig en motor. Van den grond af worden radiote- legrafische signalen gegeven, die na door het ontvangtoestel versterkt te zijn benut worden om verschillende electrische krin gen te sluiten. Feitelijk bedient het ont vangtoestel een apparaat selector ge naamd, dat de diverse electrische kringen sluit. In een van die kringen bevindt zich een electromagnetische schakelaar, die de vliegmachinemotor bedient. Door het ge ven van verschillende signalen, b.v. 1, 2, of 3 stooten kan de motor op stop, half of vol gezet worden. Voor de bediening van het hoogteroer is een zelfde electromagnetische schake laar aangebracht, die dat roer in de ge- wenschte standen plaatst. Aan het hoogte roer is weer door middel van schakelaars een toestel gekoppeld, dat de vliegmachine in evenwicht houdt. Het is de „AveLine stabiliser" en wordt reeds met succes toe gepast op de vliegmachines tusschen Pa rijs en Londen. Het wendingsroer wordt weer bediend door een anderen schake laar op dezelfde wijze als boven omschre ven. Door signalen wordt dus gestart, hoogte en snelheid aan de vliegmachine gegeven. Als de mqchine nu een zekere hoogte bereikt heeft wordt de richting draadloos aangegeven, doch windvlagen kunnen haar uit de richting drijven en indien zij uit het gezicht verdwenen is kan zij van af den grond niet meer met succes be stuurd werden. Ook hierop heeft men iets gevonden. Stellen wij ons voor dat het vliegtuig in Amsterdam opstijgt en dat Haarlem de plaats van bestemming is; langs den weg van Amsterdam naar Haarlem zijn dan palen geplaatst (net zooiets als telegraaf palen), waaraan een kabel is gespannen. Door dezen kabel voert men een wissel stroom, zoodat er geregeld krachtlijnen worden uitgezonden, die evenals radiosig nalen door eep ontvangtoestel waargeno men kunnen worden. Er bevindt zich, in de vliegmachine hiervoor een apart radio toestel met twee raamantenne's die aan de zijwanden van den romp zijn bevestigd. Indien de vliegmachine zich precies boven den kabel bevindt, zullen de in beide raamantenne's opgewekte stroompjes (die door den kabel uitgezonden zijn) juist even krachtig zijn. Deze stroompjes doorloopen een electro magnetische schakelaar, na eerst krach tig versterkt te zijn, die 'het wendingsroer automatisch controleert. Mocht de vlieg machine zich door de een of andere oor zaak iets meer naar links of rechts bege ven, den zijn de in beide raamantenne's opgewekte stroompjes niet meer geiyk en komt het wendingsx-oer automatisch in be weging tot de machine zich weer precies boven den kabel bevindt. In Haarlem aangekomen we houden ons bij het voorbeeld geeft men op het vliegveld draadloos bevel tot dalen en stopt den motor. Wat de vliegmachine betreft is dit nog slechts theorie, doch daarom niet minder uitvoerbaar. Het zal" echter wel lang du ren voor het publiek zich in zoo'n draad loos bestuurd vliegtuig zal wagen; geen lampje mag weigeren, geen schakelaar defect raken en waar het electrische toe stellen betreft blijft de mogelijkheid op storing altijd bestaan. Voor een goederen dienst zal de draakdlooze methode waar schijnlijk eerder toegepast worden. Van de Philips Gloeilpmpenfabrieken te Eindhoven ontvingen wij weder ter be proeving eenige nieuwe typen lampen, nl. de A 241 en A 441. Dit zijn dubbelrooster- lampen resp. voor een 2-Volts en een 4- Volt-aocu. Het stroomverbruik is zeer laag, n.L 0.06 A., terwijl voor anodespanning een batterij van 2.20 volt noodig is. Wat moeten wij anders van deze lampen zeg gen dan dat zij geheel aan de verwach tingen voldeden, want is niet iedere nieu we lamp die deze Nederlandsche firma in den handel brengt een juweeltje ln de kroon der radiotechniek. i De beslissing over Doumer's voorstellen op handen. Een be middelingsvoorstel als reddings plank.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 11